Sign in to follow this  
mileb

Srbi u ustaškoj vojsci

Recommended Posts

Neznam znate li za ovo ali mene je šokiralo kad sam saznao kolko je bilo srba u samom vrhu ustaške vojske. Ne govorim o onim pokatoličenjacima nego o pravim pravoslavnim Srbima! :D :D :D:o

Fedor Dragojlov, dušan Palčić, Jovan Iskrić, Milan Desović, Đuro Dragičević, Đuro Gruić, Mihajlo Lukić, Lavoslav Milić, Zvonimir Štimaković, Milan Uzelac. Sve sami generali i pukovnici ustaške vojske! Kako je moguće da ima takvih izroda?

To je bila ustaška propagandna vojska kako bi zamazali oči svijetu. Kao što su muslimani u ovom ratu za jednog od vrhovnih vođa odabrali Srbina Jovana Divjaka koji nikad nije učestvovao u vojnim akcijama i koji je tu bio samo kao pokriće kako bi pokušali dokazati da je takozvana armija BIH bila isto što i partizanski pokret u Jugoslaviji, dakle, antifašistička multinacionalna vojska koja se bori za svoju zemlju, a ne muslimanska ekstremistička vojska što je u suštini bila.

Licina mi je jednom pominjao jednog Srbina koji je tada za vreme rata bio piot HV helihoptera,pa se rodjeni brat odrekao njega...Covek bio ozenjen hrvaticom pa se poustasio ... Takve bi ja potamanio,ale ne sto je eto preso u ustase,vec sto ne moze ni glasic da pusti pred zenom ... picka !!!

Na koju Vojsku mislis sadasnju Hrvatsku Vojsku ili Ustasku Vojsku u drugom sv.ratu.

Na ustašku vojsku iz drugog svetskog rata. Možda su neki to učinili zato da spase svoje živote i živote svoje obitelji? A naprimjer ovaj Dušan Palčić je bio u samom vrhu ustaške vojske. Ne vjerujem da je do tog položaja dogurao protiv svoje volje >;)

To su Gluposti,svi znamo da je u svim vojskama bilo i jednih i drugh neki su ostali zato sto su imali familije na jednoj ili drugoj strani,sve u svemu kad si vojnik nema razlike u cijoj si vojsci svud je jednak komandujuci kadar bilo to u Hrvatskoj ili u Srpskoj Vojsci.

U ostalom sto se drugog sv.Rata tice neki su srbi ostali da bi prezivjeli,neki su se prekrstili,no vecina tih ljudi je spasena od strane srba ili hrvata koji su bili u partizanima.Moj djed je bio u 12 proletrskoj brigadi i tako sam cuo dosta tih prica,kako su domobrane postrojili na jednom igralistu i samo okrecu kape i mecu petokraku,i kaze brigada za 1600 ljudi jaca u jednom danu.

drugi djed je pricao kako su cetnici povlacenjem preko slavonije isto tako zarobljeni ali posto su bili od strane srba partizana zarobljeni dobili su sansu da predju u partizane i tako je i bilo, jedna kompletna ceta sa manjace je presla u partizane krajem 1945 godine.

ima jos i svjedoka zivih.

Tako da ne treba nikoga osudjivati gdje je bio jel kako ono kazu "nuzda zakon mjenja"

Jedno je prelazak iz četnika u partizane a drugo oni skotovi što idu dobrovoljno u ustašku pardon hrvatsku vojsku da se bore protiv svog naroda, ako već nisu hteli sa svojim narodom nisu ni njegovim krvnicima morali da pomažu ... nego jel neko zna šta se je dogodilo sa pokatoličenim Srbima iz drugog svetskog rata kada je taj završen ?

У свим војскама је било и једних и других. Једни су били због чувања породица, други из само њима знаних разлога, а трећи чак као шпијуни.

У Динарској Дивизији никако није могло бити Хрвата, могло је једино бити Срба римокатоличке вјероисповијести. Само такве је војвода Ђујић примао у чету, оне који знају који су им коријени и без обзира на вјеру. Вријеме је већ једном да се уозбиљимо и да престанемо да Србе католике који су били свјесни своје српске крви проглашавамо "поштеним Хрватима". Не кажем ја да нема добрих Хрвата, има их, али католике српског рода који су гинули за свој српски народ никако није праведно проглашавати "добродушним Хрватима".

Da ostao sam dužan odgovoriti Vuku iz 9og Kninskog korpusa sa teme ''Nije Srbin koji iso nije''

Pitao me ako se dobro sjecam dje mi je poceo vojni put ja mu reko kod Plitvica pa me pitao da mu malo detaljnije opisem samu akciju pa mu evo odgovaram sa malo vecim zakasnjenjem...U najkracim crtama oni su bili kod hotela Jezera mi smo bili sa desne strane kod mosta

onda je dosla naredba da se povucemo na ljevu stranu e onda je pocela taratusnja

A moj korpus je imao zadacu da u podrucju Gračaca i Otrića brani posjednute rejone i kontrolira pravce koji preko

Ličke visije izvode u rejonu Gračac,Obrovac,Knina takodjer za ovaj zadatak smo dobili bateriju od 9 oklopnjaka

Tacno je da je mnogo Srba bilo u ustaskoj vojsci,jer su za vrijeme drugog svjetskog rata bili pokatoliceni.

U ovom ratu su bili gori od nekih pravednih Hrvata koji su se borili protiv njemackog okupatora

za vrijeme drugog svjetskog rata.Mnogo Srba se moralo pridruziti hrvatskoj vojsci u ovom ratu

da bi se spasili provociranja Hrvata koji su bili u njihovoj blizini.Po povratku komsija Srba u Krajinu ti ljudi se

neugodno osjecaju,jer su vlastitom narodu nanosili stetu i porodicne gubitke.Svojim dokazivanjem da se bore

protiv "cetnika" nisu razmisljali da ce se Srbi vratiti kad tad.

U takve ljude je usla nevjerovatna mrznja protiv svog naroda iz koje nema povratka.Mnogi su imali jednog od

roditelja Srbina, nazalost i taj roditelj je od straha bio manji od makovog zrna.

Poslije ovog rata, mnogi Srbi (srameci se svog naroda,a nemisleci da su osramotili samo sebe)

koji imaju bracnog para

Ne samo da su bili u Hv vec su neki od njih bili i u HOS-u. Druga bojna HOS-a je nosila ime STOJAN VUJNOVIC SRBIN !!!!

Ova bojna HOS-a ukljucena je u dejstva u Bosanskoj posavini, a njen kako kazu hrvati legendarni komandant Stojan Vujnovic Srbin je poginuo kao zakleti ustasa. Posle njegove pogibije ova bojna HOS-a je njegov lik uradila na znak svoje jedinice.

Nek se malo stariji sete ko je predvodio napad na Plitvice 1991. godine u tadasnjoj SAJ-u Lucko (nesto kasnije nazvana ATJ LUCKO) izvesni Dane Trkulja, jedno vreme je bio i predavac u srednjoj milicijskoj skoli u Simunskom.

Mnogo je srba bilo koji su saradjivali sa hrvatskom vojskom i hrvatskom policijom i to i dan danas cine.

Podsjeti nas dasane,o kojem se poštenom radi !?

Svi su ga volili i hvali o njem samo dobro slusao,21. novembara bio je policajac u Biogradu i

na raskršću puta Obrovac-Benkovac-Žegar ubijen je Goran Alavanja, Srbin 27. god..njiovo sluzbeno policisko vozilo zasuto je kisom metaka.

2l3whz.jpg

Goran Alavanja prva žrtva srpske pobune u Hrvatskoj

Subota, 29 Studeni 2008 10:04

Noć sa 22. na 23. studenoga 1990. godine. Raskrižje cesta Obrovac – Zadar – Žegar – Knin. Na raskrižju parkiran policijski automobil s trojicom policajaca PU zadarske. Goran Alavanja, Stevan Bukarica i Jovo Graovac, policajci MUP-a Hrvatske. Zadatak policajaca: “Kontrolirati osobe i promet s ciljem sprečavanja stvaranja nereda, kao i s namjerom da se otkriju osobe koje su nedopušteno nabavljale i držale oružje i eksplozivne tvari u okolnostima kada su po hrvatskim prometnicama već bile postavljene barikade i tijekom čega su maltretirani građani”.

Nevrijeme, jako jugo, 1.40 sati nakon ponoći. Policajcima u parkiranom automobilu s prednje strane prišuljalo se više maskiranih terorista. Rafalom iz strojnice policajac Goran Alavanja, 27-godišnjak iz Donjeg Karina, pogođen je sedam puta. Ubijen je. Dvaput je pogođen i policijski inspektor Stevan Bukarica. Jovo Graovac, treći policajac, neozlijeđen je. Ubojice izbacuju tijelo Gorana Alavanje, a ranjenom Stevanu Bukarici i Jovi Graovcu naređuju neka izađu iz automobila. Ubojice bježe policijskim automobilom u smjeru Žegara, gdje s oružjem otetim od policajaca najvjerojatnije presjedaju u drugi automobil i bježe u nepoznatom smjeru.

Jutro 23. studenoga 1990. godine.Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske u priopćenju potvrđuje da se dogodio podmukli napad iznad Obrovca. U Saboru za govornicu izlazi ministar unutarnjih poslova Josip Boljkovac.

– Ovi ljudi nove su žrtve hajdučije i razbojstva i stradali su obavljajući svoju dužnost. Ovaj incident još je jedna potvrda da su oni koji su pravili program razbojstva kao i uvijek kada je hrvatski narod bio pred povijesnim odlukama odlučili da mu stanu na put. Sada su u tom programu žrtve Srbi, i to oni koji se ne žele pridružiti hajdučiji i koji ne žele autonomnu pokrajinu Srbiju. No, nećemo pasti u zamku kreatora ovog terora...

– Scenaristi toga terorističkog napada žele izazvati represiju da bi se mogla izazvati druga represija – ističe Stipe Mesić, a Drago Krpina tvrdi kako je očito da terorističko zrno ne bira ni Jovana ni Ivana...

Tijekom dana obitelji Alavanja u Donjem Karinu stižu izrazi sućuti... “Obitelji tragično preminulog redarstvenika Gorana Alavanje izražavam najdublju sućut”, ističe se u sućuti predsjednika RH dr. Franje Tuđmana. Izraze suosjećanja obitelji Alavanja upućuju i predsjednik Sabora RH dr. Žarko Domljan, ministar unutarnjih poslova RH Josip Boljkovac...

Podne 22. studenoga 2008. godine. Raskrižje cesta Obrovac – Zadar – Žegar – Knin. Na raskrižju dvoje staraca. Milija i Milan. Prošlo je točno 18 godina otkada su posljednji put vidjeli sina Gorana. I sada kao i onda pitaju – zašto? Drhtavom rukom starica čisti smeće koje se na mjestu pogibije nakupilo nakon njihova posljednjeg posjeta, prije godinu dana. Staro cvijeće zamjenjuje novim, pali svijeće i, ne dižući glavu, drhtavim glasom kaže:

– Toga dana oko osam sati navečer samo mi je uz psovku rekao: “Majko, šalju me tamo gdje nikad nisam bio”. Ionako su njega uvijek slali tamo gdje nitko nije htio, i to nakon što bi već odradio smjenu. Drugi su se uvijek čuvali... Kasnije u noći došlo je puno policije i puno svijeta u našu kuću dati sućut. Ja sam se htjela ubiti, al’ sam njega sanjala kako mi govori: Nemoj, majko, tko će bratu spremiti jesti. I još mi je u snu rekao da bi najviše volio biti pokopan u uniformi – rekla nam je Milija Alavanja. Milanu, danas 73-godišnjaku, i sada je, kao i prije 18 godina, teško govoriti o sinovljevoj smrti.

– Poslali su mi onda kada je ubijen izraze sućuti i predsjednik Hrvatske i drugi, a htjeli su poslati na sprovod i svog predstavnika. No, ja sam se htio u miru oprostiti od sina, pa nisam htio da itko dođe. Ipak, došli su mnogi, a i onaj iz općine je održao govor – kaže Milan Alavanja. Tvrdi da njegov sin nije samoinicijativno Biograd, u kojemu je služio šest godina kao policajac, zamijenio benkovačkom policijskom postajom te da je premještaj dobio po naredbi. I Milija i Milan na pitanje jesu li ikad čuli tko im je ubio sina uglavnom sliježu ramenima i dodaju da o tome točno ne znaju ništa, ali pretpostavljaju. I dok Milija tvrdi kako je čula da je ubojica s druge strane Velebita, navodno iz Gračaca, Milan ističe kako ne zna puno, ali da su mu “svakakva razmišljanja dolazila u glavu”.

– Još uvijek se pitam zašto. Nije Goran bio nacionalist. Mi smo Srbi, ali nikad nismo mrzili Hrvate. Njega Hrvati nisu ubili, a iako sam pomislio i to da su ga možda ubili Srbi da bi se optužilo Hrvate, ne mogu ni to sa sigurnošću znati. Znam da nam nakon što je ubijen nitko nije pravio probleme, no istina je da je o tome malo tko i govorio. Nešto nam je malo rekao Stevan Bukarica koji je bio ranjen, a Jovo Graovac, koji je također bio u autu s Goranom, nije nam rekao ni riječi – kaže Milan koji uhićenje sinova ubojice nije dočekao ni u paradržavi u kojoj je živio tijekom okupacije Donjeg Karina, a nije ni danas. Dvije godine nakon Oluje obitelj Alavanja živjela je u Srbiji, no potom se vratila u Karin.

– Mi smo odavde i tu želimo živjeti i umrijeti. I mlađi sin želi se vratiti ovamo i tu živjeti. Ovdje nam je poginuo sin, i to kao policajac MUP-a Hrvatske – rekla nam je Milija Alavanja te dodala da je njezinu sinu Goranu Alavanji priznat i status hrvatskog branitelja! Obitelj Alavanja rekla nam je da je nedavno u Hrvatsku došao i Stevan Bukarica, policajac koji je bio ranjen prije 18 godina na raskrižju strave, te da im se i javio. No, nisu sigurni je li i on zatražio status branitelja. Rekli su nam da Stevan Bukarica živi u Srbiji, i to navodno u Vojvodini, a kao mjesto trenutačnog prebivališta spominje se Nova Pazova. Jedan od onih koji nam je spomenuo Novu Pazovu uspio nam je dati jedino telefonski broj sestre Stevana Bukarice Nevenke koja pak tvrdi da Stevan uopće nema telefonski broj!?

– Stevan je u Srbiji i ponekad se vidimo. Nije mu lako ovdje. Podstanar je, a nema ni stalni telefon. Istina je da je nedavno pošao nešto rješavati u Hrvatsku, no ja ne mogu izjavljivati ništa u njegovo ime – rekla nam je Nevenka. Treći policajac iz automobila, koji u napadu nije bio ranjen, jest Jovo Graovac. Na broj koji nam je dostavljen uistinu nam se javio Jovo Graovac te potvrdio da je on policajac čiji je jedan kolega ubijen, a drugi teško ranjen 23. studenoga 1990. godine. No, to je bilo gotovo sve...

– Radim trenutačno. Na građevini sam, nešto zidam. Teško ovdje u Batajnici živim kao podstanar i, evo, upravo mi dolazi šef. Pokušajte me nazvati kasnije, moram hitno ići. Ne, ne ništa nisam dobio, možda bismo se sutra mogli čuti – rekao nam je Jovo Graovac. Kasnije je telefon bio nedostupan...

U Biogradu, gdje je svojedobno kao policajac služio Goran Alavanja, posljednjih godina živi i Drago Krpina, jedan od vodećih hrvatskih političara u to doba. Kao što je tada tvrdio, i sada tvrdi da je bila riječ o terorističkom činu.

– Tada je ubijen hrvatski građanin srpske nacionalnosti koji poput mnogih drugih nije pristao slijediti Miloševićevu politiku – rekao nam je Drago Krpina ističući da je to ubojstvo bilo teroristički čin kao poruka drugima koji ne budu htjeli slijediti politiku pobunjenika i Miloševića.

Osamnaest godina šutjelo se o Goranu Alavanji. I Srbi i Hrvati imali su “važnijeg” posla.

– Znam za Gorana Alavanju već dulje vrijeme. O njemu sam govorio na različitim skupovima – kaže Milorad Pupovac i nastavlja:

– On je prvi policajac poginuo u Domovinskom ratu. Ali, na žalost, oni koji kreiraju heroje i žrtve u Hrvatskoj tu činjenicu ne žele vidjeti.

No, postavlja se pitanje zašto su predstavnici Srba u Hrvatskoj o tome šutjeli. Ako su znali da je zaboravljen, zašto nisu o njemu govorili?

Pupovac spremno odgovara i na to: – Goran Alavanja je poginuo. To ništa ne može promijeniti. A mi smo imali prečih stvari o kojima smo morali govoriti. Vijenac na grobu je važan, ali još je važnije rješavati obnovu, povratak, krov nad glavom tisućama ljudi.

Danas je došlo vrijeme da se i o tome progovori, kaže Pupovac, i da se Goranu Alavanji dade ono što zaslužuje.

– Službeno, Josip Jović je prvi branitelj poginuo u ratu. I tako bi trebalo ostati. Ali i Alavanje se treba sjetiti kao i krvavog Uskrsa. To ne bi povrijedilo ničije osjećaje. To ne bi uzrokovalo probleme – zaključuje Pupovac.

Ministrica branitelja Jadranka Kosor o 27-godišnjem Srbinu koji je poginuo u odori hrvatskog policajca na samom početku rata nije željela govoriti.

– Goran Alavanja je u Registru, to je bitno. Ne bih više ništa komentirala – kratko je rekla J. Kosor.

– Ako je Goran Alavanja u Registru, onda je on prvi branitelj poginuo u Domovinskom ratu. Međutim, taj slučaj trebalo bi detaljno istražiti i onda vidjeti o čemu je riječ. Puno je priča i dokumenata na kojima se može konstruirati priča o tom policajcu – kaže Fred Matić, legendarni branitelj Vukovara koji godinama proučava Domovinski rat, i dodaje:

– Ali, ako je Goran Alavanja u Registru, onda nema smisla više istraživati ili provjeravati. Ako je u Registru, očito netko smatra da je svoj status zaslužio.

Za razliku od Matića, Pupovca i J. Kosor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Ante Nazor smatra da Goran Alavanja nije smio biti upisan u Registar branitelja.

– To je veliki apsurd i sramota. Alavanja ne može biti hrvatski branitelj. Kao policajac radio je u Biogradu i tražio je premještaj u Benkovac jer nije želio nositi hrvatski grb. U “Krajini” je bio slavljen kao prva žrtva ustaša. A njegov je kolega Bukarica, nakon što je bio zbrinut u Zadru i nakon što je bio na oporavku u Krapinskim Toplicama, otišao na drugu stranu. Bio je pripadnik specijalne policije “Krajine”, a zbog te noći u kojoj je bio ranjen u Benkovcu, tražio je od “krajinskih” vlasti čak i invalidninu – kaže Nazor.

No, službeni dokumenti i popisi kažu drukčije i Alavanja je u Registar upisan kao poginuli pripadnik MUP-a RH, njegovi su roditelji ostvarili sva prava prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja. (vecernji.hr)

A vidi Dasane, dzaba ti tekst. Mozda kad bi mi pokazao slike sa uvidjaja pa da vidimo koje su kape nosili ta trojica milicionara SUP-a Zadar. To sto je on trazio premestaj, meni govori da je on pokusao biti negde izmedju dok se ne rasciste stvari. Ako je nosio sahovnicu, nije mi ga zao.

Mozda su ga ubili hrvati, da bi srpske branioce pokazali kao teroriste. Ali kazem jos jednom, AKO JE NOSIO SAHOVNICU NIJE MI GA ZAO NI MALO!!!!! A plakale su majke i za boljima od njega, u to sam siguran. Na kraju hrvatska se njemu oduzila borackim privikegijama.

A vidi Dasane, dzaba ti tekst. Mozda kad bi mi pokazao slike sa uvidjaja pa da vidimo koje su kape nosili ta trojica milicionara SUP-a Zadar. To sto je on trazio premestaj, meni govori da je on pokusao biti negde izmedju dok se ne rasciste stvari. Ako je nosio sahovnicu, nije mi ga zao.

Mozda su ga ubili hrvati, da bi srpske branioce pokazali kao teroriste. Ali kazem jos jednom, AKO JE NOSIO SAHOVNICU NIJE MI GA ZAO NI MALO!!!!! A plakale su majke i za boljima od njega, u to sam siguran. Na kraju hrvatska se njemu oduzila borackim privikegijama.

Cekaj zemo pa ubijen je dok je nadgledanje ceste s ciljem sprečavanja stvaranja nereda cime je on to zasluzio sem ako po tvom treba ubiti svakog ko nosi sahovnicu nije on isao u napad na neko Srpsko selo nit je ikog terororizirao a ovi ga ubili iz cista bogova mira.I kako mu se Hrv to oduzila tako sto je edva uvrstila na popis branitelja i nijesu ga priznali za prvog poginulog u ratu jer je Srbin.I ne zaboravi to su bilo 1990 ih jos pola svjeta nije znalo kako dje i sta kamoli mlad momak 27 godina