Recommended Posts

Evo ovako prije samog posta da napišem par rečenica da ne bi došlo do nesporazuma. Inače sam iz Splita i čisto sam doša vamo radi nekih stvar poput ovog pitanja( to znači iz dobrih namjera) tako da me pojedinci ne bi napdali. Ovim putem pozdravljam sve članove foruma i molim tko zna da mi odgovori na ovo pitanja, ako je moguće bar dijelomično, hvala.

Interesiram me jedno pitanje.To jutro 4. kolovoza kada je četvrta brigada napala Krajinu s Dinare naišla ja na otpor krajiške vojske. E sad me zanima koja je krajiška jedinica bila tu, brojčano stanje te jedinice i kakv su otpor pružili? Interesanto je da na karatam od Oluje ta krajiška jedinica se zove taktička grupa 3 i pronašao sam da su tu taktičku grupu sačinjavala specijalna jedinica iz specijalnog korpusa 2. gardijska brigada čini mi se dovučena s Banije i neki odredi milicije. Pa ako tko zna molim da odgovori.

Pa eto, sam si sebi odgovorio. Bilo je jos nekih dijelova nekih jedinica, uglavnom, sve skupljeno zbrda zdola, paje takav bio i otpor.

Moguce je da je to bio najslabije branjen prostor u citavoj liniji odbrane.

Interesanto je da na karatam od Oluje ta krajiška jedinica se zove taktička grupa 3 i pronašao sam da su tu taktičku grupu sačinjavala specijalna jedinica iz specijalnog korpusa 2. gardijska brigada čini mi se dovučena s Banije i neki odredi milicije. Pa ako tko zna molim da odgovori.

Koja je to gardijska brigada dovučena sa Banije ?

Banijski korpus kolko mi je poznato nije imo nikakve gardijske brigade !

Pogotovo ne "2 gardijske".

2.gardijsku je imala HV,tzv."gromovi"iz Siska.

I prvi put čujem da su sa Banije dovučene jedinice na to ratište u "oluji" !

Koliko je meni poznato na Dinari je bilo jedinica koje su sačinjavali vojnici na odsluženju vojnog roka u SVK.

Možda je došlo do nesporazuma kad se spominje gardijska brigada,koje SVK nije imala,možda su u pitanju jedinice kje su pripadale novoosnovanom specijalnom korpusu,neznam kako su se zvale te brigade.

Koliko je meni poznato na Dinari je bilo jedinica koje su sačinjavali vojnici na odsluženju vojnog roka u SVK.

Možda je došlo do nesporazuma kad se spominje gardijska brigada,koje SVK nije imala,možda su u pitanju jedinice kje su pripadale novoosnovanom specijalnom korpusu,neznam kako su se zvale te brigade.

Tako je zemo mrki.

Banijski korpus nije imo nikakvu 2.gardijsku brigadu !

Zar nije na Dinari u vrijeme "oluje"bila 92.Benkovačka brigada ?

Bili su neki dijelovi 92. mtbr kao i dijelovi nekih drugih jedinica. U pravu je Blueline, na Dinari je takodje bila i gardijska "brigada" cudne tvorevine zvane KSJ (rocni vojnici na koje mrki misli). :D

Ja mislim da je na potezu od Strmica prema Kninu slabo bilo ikoga.

Znam, po kazivanju mog ujaka (koji je iz Strmice a zivio u Kninu), da je on sa jednom cetom bio u rejonu Vrlike i drzao front i da nisu imali pojma da su Hrvati maltene vec prosli Strmicu. Posto nisu imali vezu sa stabom a culi su gruvanje u pozadini njegova se ceta polako izvuce iz rejona Vrlike te krene put Knina.

U Kninu nisu zatekli zivu dusu. Sve pusto, kuce i stanovi zakljucani, narod evakuisan.

Onda su skontali kol'ko je sati.

ја такођер нисам чуо да је постојала нека гардијска бригада код нас.и није ми логично да банијци шаљу људе доле ,поготово у тој већој формацији кад су имали и сами доста дугу линију код себе а и пети корпус иза леђа.исто тако кордунаши који су били највише стиснути

Pa zato su je i napravili da zamazu narodu oci da se nesto radi. Moj rodjak je bio u toj jedinici, aktivni vojnik, tad je bio i ranjen. Moracu ga pitati nesto vise o tome kad ga vidim ako mi pane na pamet. Sjecam se da mi je rekao da su im dali crvene beretke i rekli, vi ste sad gardisti-specijalci.

Rogonos vise si nego u pravu. Tada je SM postavio Mrksica za komandanta SVK i napravio onu vezbu u Slunju, a zapravo je vec tada predao Krajinu u dogovoru sa zapadnim monstrumima i FT. Blue Line nemoj da te muce ta pitanja, jer da nije bilo predaje, nikad vi Kninom ne bi setali. Pricali su mi ljudi koji su bili na Grahovskom ratistu da im je naredjeno cim se zapuca da stvore paniku i beze, a nisu imali cime ni da se bore. Hrabrost ces imati prilike pokazati, ako bog da.

истина.зар није чудно да нпр.остане једна цијела чета на терену тржића према огулину а да се народ фактички већ повукао.ови су ваљда требали бити жртвовани и само их је спасило то што су послали курура на мотору да види зашто им се команда не јавља на везу.кад је дошао до примишља ,команде више није било тамо.тако су се извукли иако су ови усташе већ ушли иза леђа са леве и десне стране.а да не причам о разминиравању терена на линији пре олује!

Ne mogu sa sigurnoscu tvrditi, ali su mi pricale staresine iz kordunaskog Korpusa da komandant korpusa nije hteo ni da cuje za povlacenje, a tu naredbu su mu navodno preneli predsednici opstina. Zaista neznam da li je to tacno. Medjutim, pricao mi je jedan porucnik da im ustase nisu mogle ni dlaku odbiti i da su jurisali ko suludi i ginuli i to u nekoliko talasa. Kaze da su im neki od zarobljenih ustasa pricali kako im je receno da SVK nema nameru da se brani i da nemaju municije, te su zbog toga bezglavo jurisali.

Cuo sam da su one famozne Crvene beretke, na celu sa Frenkijem, bile zaduzene da SVK pripreme za povlacenje i predaju teritorija. Navodno su i one sisteme za dejstvovanje po Zagrebu onesposobili. Poznavao sam oficira za vezu iz kordunaskog korpusa i vrlo cudno se ponasao kad sam bio u njegovom drustvu. Kasnije je u Hagu svedocio protiv Srba. Seme mu se zatralo. Bilo je tu jos dosta cudnih dogadjaja, ali da ne opterecujem previse ovu temu.

Zapravo, mislim da Kordunaski korpus nije zrtvovan, vec da je imao odlucno rukovodstvo, za razliku od ostalih. Ali to je samo moje skromno misljenje, skrpljeno na osnovu nekih, mozda ne bas najpouzdanijih, saznanja.

Vojo meni je drago da ti misliš da ste se vi mogli obranit u knin i grahovu da niste bili izdani i zapravo mene uopće čudi kako niste pružili žestok otpor u borbi za krajinu, ali ti isto tako moram konstatirat da je rhvatsak vojska u 4 godina skoro 5 izrasla u jaku operativnu silu da je imala u sastavu 7 svojih gardijskih brigada( znači 7 profesionalinih) bez gardijskih bojinh i drugi specijalnih postrojba. Isto tako moram konstatirati da vam je dužina linije bila preko 600km a dubina prostora do 50km što je vrlo nepovoljno.

Vojo meni je drago da ti misliš da ste se vi mogli obranit u Knin i grahovu da niste bili izdani i zapravo mene uopće čudi kako niste pružili žestok otpor u borbi za Krajinu, ali ti isto tako moram konstatirat da je Hrvatsaka vojska u 4 godina skoro 5 izrasla u jaku operativnu silu da je imala u sastavu 7 svojih gardijskih brigada( znači 7 profesionalinih) bez gardijskih bojini i drugi specijalnih postrojba. Isto tako moram konstatirati da vam je dužina linije bila preko 600km a dubina prostora do 50km što je vrlo nepovoljno. Srpska vojska krajine govorim na zapadni dio mislim da nije mogla dignit više od 50 000 vojnika da ne nagađam to ti i sam znaš, a činjenica je da su naši u Oluji digli 176 000 vojnika. Isto tako da je 7. kninski korpus po mojoj procijeni moga dignuti najviše 10 000 vojnika dok je na tome područiju hrvatska vojsa mogla preko 60 000. Možda ćeš ti sada reć kao branili smo svoj domove i to nam je moglo ić u prilog da nije bilo izdaje. Potpuno se slažem otpor se pokazao isto na Vukovaru, al mislim da se cijela linija nije nije mogla braniti jendostavno ona bi negdi pukala, a takav teritorij vaše države je bio čim negdje puke linija dolazi do presjecanja i automatski do polokruženja. Gledano vojnički mislim da vi nisite imali neke šanse da pružite veći otpor od 3 do 4 dana a to su i vaši generali izjavili u fimlu Pad Krajine. Držim da je vama trebal presudnu ulogu odigrat politika i da je Martić trebo pristat na plan Z 4. Od vaših političara iz krajine cijenim Boru Mikelića, zatim kovačevića(gradonačelnika knina), Veljka Džakulu jer sam primjetio da su to bili razumini ljudi koji su vas mogsli izvest iz takve situacije, a žalosno je da je narod dao glas Martiću koji za mene nije dorastao ni vrmenu ni prostoru, a napose problemu pred kojim ste se našli. Čak se i Babić opametio u 95-toj i mislim da bi vama Babić već 92 osigurao autonomiju i garanciju samostalne države da ka nisu smjenili. Moje mišljenje je da vi vojskom niste mogli puno toga napravit, mogli ste politiko i vjerujem da je u Krajini postojalo puno pametnih ljudi koji su to mogli uraditi osim Martića.

линија би се помјерала сигурно.поготово на кордуну због незаштићених леђа али да је дејствовано из републике српске и то би могло да се контролише. хрватској војсци би требало пуно више времена да нешто конкретно уради у случају отпора крајишника .то ипак силе не би дозволиле и вероватно би прекинуле јер је хрватска и овако добила незванично дозволу да то уради али строго на "блиц" значи без развлачења.а само организовано повлачење срба је допринело томе.то је моје мишљење.наравно и дејствовање странаца за уништење система везе.ја то тако видим.и не сматрам да смо били довољно јаки да опстанемо али смо могли то скупље наплатити.наравно о логистици за хрвате од стране унпрофора не треба ни причати.

Blue Line izrekao si zaista mnogo istinitih cinjenica i tesko bi se vecina njih mogla osporiti. Sto se tice politicara u Krajini manje vise si u pravu, ali si smetnuo sa uma da njih nije birao narod Krajine, vec ih je instalirao Milosevic, a postavljao je one sa kojima je mogao manipulisati. Martica bi samo budala mogla izabrati za predsednika drzave. Ne sporim njegovu hrabrost i volju da nesto ucini za srpski narod, ali mucenik nije imao ni znanja ni autoriteta. Ovi drugi sto si ih spomenuo su obicni manipulanti i lopovi, a taj sto ga najvise cenis, dosao je ovde sa pozamasnom svotom i sada ima firmu u suvlasnistvu koja se po kapitalu moze meriti sa Pevecom npr.

Stoji i cinjenica da je HV znatno ojacala za tih nekoliko godina ratnog stanja. Medjutim, smetnuo si sa uma da je operacije HV isplanirala Amerika i da je aktivno ucestvovala u Oluji. Njihovi avioni su bombardovali Celavac, Pljesevicu i druga cvorista veze, te sve raketne polozaje. Postavlja se pitanje zbog cega je to cinjeno? Ne mislis valjda da je Ante Gotovina, obicna legionarcina, kao i Legija, isplanirao Oluju. Oni su u Legiji stranaca bili obicni narednici i sve sto su znali o vojsci svodi se na komandovanje grupom do deset ljudi.

Tacno je i to da Krajina nije imala stratesku dubinu(ako se to tako zove), a izgubila ju je onda kada se i Karadzic slozio sa time da vi osvojite Krajinu. Da li si se nekad zapitao zbog cega Karadzic nije zauzeo Bihac? Moja, a ne samo moja, saznanja govore da je za opstanak Bihaca uzeo,ako se dobro secam,400 miliona maraka. Pa se nadalje postavlja pitanje kako je HV dosla skoro do Banja Luke? Oficiri sa tih frontova zapadno od B. Luke svedoce da ih je Karadzic pomerao iz samo njemu znanih razloga. Ne mislis valjda da bi Gotovina to osvojio svojim vojnickim umecem. Sve je to bilo dogovoreno u susret Dejtonu, kako bi se moglo lakse trgovati.

Ako hoces da ti pomognem u demistifikaciji vase snage i herojstva, navescu ti jednu pricu vasih visokih oficira, a nju sam ovde vec iznosio. Naime, kada su napadali Petrinju, neka vasa specijalna jedinica izgubila je masu tenkova i ljudstva i nikako nisu mogli probiti front. Tad su se zapitali ,,Da se lopov (citaj SM) slucajno nije predomislio,,? Sledeceg dana su prosli bez otpora. Dakle, nije to sve tako bajno kako se kod vas prezentuje i kako drzava velica Oluju. Istini za volju, ona je za vas uspela i mozda se imate cime diciti (ako se izuzmu silni zlocini), ali da ste to sami izveli, budi uveren da niste. Srbi su imali izdaju na delu, a protiv sebe HV i Ameriku.

Da li bi Oluja zavrsila kako je zavrsila u slucaju da Krajina nije prodata, da je imala jak oslonac na R Srpsku i pomoc od Srbije. Sigurno da bi dozivela fijasko, ali u ovom momentu su vam se kockice slozile. Trebalo bi da slavite, ako mislite da imate sta slaviti, samo Ameriku, jednako kao i Albanci na Kosovu. Tako se i OVK kurci da je Kosovu donela slobodu, a verujem da znas kako je to odigrano.

Evo samo dvije scene, jedna za vrijeme rata (privatna), a druga poslije rata (javna).

1. scena:

Krajem novembra 1994. godine...polozaj Vojske Republike Srpske u selu Ripac nadomak Bihaca...moj rodjak svjedoci:

"Posto smo razbili ofanzivu 5. korpusa i satjerali ga u sam grad Bihac, pripremali smo da nastavimo gonjenje nepirjatelja. Stoga smo krenuli iz sela Ripca prema Bihacu i zauzeli poziciju oko bolnice. Tu smo uhvatili vezu i razgovor izmedju jednog muslimanskog komandira u Bihacu i Atifa Dudakovica koji je vec bio pobjego za Cazin. Kaze taj komandir Dudakovicu da je situacija bezizlazna i da nema sanse da se grad vise odrzi. Dudakovic odgovara da se samo jos dva sata izdrzi i sve ce proci jer je sve dogovoreno. Posloje dva sata mi dobijemo naredbu iz komande da odstupimo od bolnice i da se vratimo u Ripac. Tad je svakome bilo jasno da mi ovaj rat necemo dobiti."

Par godine poslije potpisivanja Dejtonskog sporazuma...Sarajevo...general-potpukovnik Manojlo Milovanovic i brigadni general Atif Dudakovic pricaju o borbama oko Bihaca...general Milovanovic svjedoci:

"I naisao je Alija Izetbegovic u pauzi izmedju dve sednice. Ja mislim da se Dudaković uplasio. Bilo mu je neprijatno, pocrveneo je, a Alija prolazi pored nas i kaze: ‘Dobro je dok razgovaraju ratni komandati.’ Dudakovic, valjda da bi se izvadio, kaze: ‘Gospodine predsednice, objasnjavam generalu kako sam odbranio Bihac.’ Na to Alija u prolazu – onako, ni pet ni sest – rece: ‘Vraga bi ti obranio Bihac da ja to nisam platio cetrdeset i sest miliona maraka.’"

Pa vi sada ove dvije scene ubacite u sliku koju upravo razradjujete o padu Krajine.

Vojo!

Možda si i u pravu,komandant Kordunaškog korpusa bio je Veljko Bosanac,koji je doveden po ko zna kojoj liniji,navodno je iz Slavonije negdje,i on je smjenjen sa tog mjesta,mislim prvog dana Oluje,na koji način je smjenjen nije mi poznato sa sigurnošću.Po nekim pričama smjenjen je zato što je htio povući korpus sa linija pa su ga neke starešine same smjenile,i došao je na čelo korpusa pokojni Čedo Bulat.Čovjek koji je porjeklom sa Korduna i u koga je vojska imala povjerenja,moguće je da Čedo nije htio da se povuče jer možda nije imao instrukcije kakve je imao Bosanac,naravno to samo nagađam.Da nepišem sad kako se Oluja odvijala u tom dijelu ratišta,ali povlačenjem plaščanske brigade na teritoriju Korduna i samim tim povlačenje naše 13.brigade i zauzimanje linije duž rijeke Korane prema Slunju,plan je bio da se HV zaustavi na

Izvinjavam se nastavak...

...rijeci Korani,naravno uz pretpostavku da se Banija održi i da se brigade AP Zapadne Bosne održe na svojim linijama,znači na Kordunu je bilo kritičan samo onaj dio linije prema Slunju i Primišlju.Dijelovi linije prema Karlovcu i dio duž rijeke Kupe se držao bez problema,znači postavlja se samo pitanje ko je Baniji dao naređenje za povlačenje,kad se to sazna onda će i neke druge stvari biti jasnije...

Da li bi ovaj Čedin plan uspio,ko zna.moje skromno mišljenje je da nebi dugoročno,ali još koji dan smo mogli izdržati,sigurno...Da li bi se nešto u međuvremenu riješilo politički ili na koji drugi način ko zna...

Cinjenica je da zaustavljanje nase ofanzive na Bihac od strane naseg rukovodstva(Radovan Karadzic) govori sta nam se spremalo nepunu godinu kasnije.Da smo tada uzeli Bihac,sve bi se drugacije odvijalo.Jedinice 2KK bi bile rasporedjene na druga ratista i RSK bi imala mnogo vece mogucnosti za odbranu nego sa Cazinskom krajinom iza ledja.Mislim da je u julu 1995. takodje pokrenuta ofanziva na Bihac sa krajiske strane(jedinice specijalnog korpusa,mislim da smo uzeli izacic)ali je vec bilo kasno.Nazalost,nas narod u Krajini je skupo platio dogovor Milosevica,Tudjmana i Karadzica.