Recommended Posts

...Bespilotne letjelice HV, koristene za osmatranje i izvidjanje na djelu sektora koji je branio 21.Kordunaski korpus, posebno 11.Kordunaska PBR .........

besletjelica2_zpsaf59342d.jpg

....Snimici velike teknkovske transeje na Turnju, za vrijeme trajanja "Oluje". Snimci su uradjeni sa gore spomenutim bespilotnim letjelicama HV. Ove fotografije koristene su kao plakat za proslavu jubilarne 10 godisnjice  "Oluje" 2005 godine na karlovackom podrucju. Na baznoj fotografiji vide se oznake analiticra....

pozdrav

cordon

....Na zadnjoj slici velike tenskovske transeje vidi se oznaka i "markiranje" M-84 . Radi se o gresci analiticara HV. Krajiska vojska na Turnju nikad nije imala tu vrstu tenkova. U vrijeme trajanja operacije HV  u Medackom dzepu, prisla je prednjim polozajima prema Karlovcu i nekoliko dana se zadrzala uz motokros stazu ceta "osamdesetcetvorki", koja je bila tada pod komandom 21. Kordunsakog korpusa. Inace ova jedinica je postala poznata po tome sto je u toku rata izvrsila najduzi tenkovski mars, sa Korduna pravac  Dalmaciju, gdje je iz marsovskog poretka uvedena u borbu , za vrijeme trajanja "Maslenice" , januara 1993 godine ........

Ja pricam o periodu prije pada Grahova i Glamoca.Vukovi sa Drine su dosli na to podrucje krajem avgusta.Da je Karadzic patriota on bi poslije prvog napada na nase polozaje na Cincaru i Satoru poslao VRS da ustasama yebe majku.Napad na tom pravcu je poceo krajem 1994. a Glamoc i Grahovo su okupirani u julu.Te opstine nije branio niko osim lokalnih jedinica sto nije bilo dovoljno.Mogla je specijalna brigada policije RS bez vecih problema za nekoliko dana ujkama da se nayebe majke na tom podrucju.

Zao mi je sto u Bihac nismo usli u novembru 1994.Ovo sto je Vojin napisao o Satoru je apsoltno tacno.Nisam iz tih krajeva ali sam poslednjih godina� 20-ak puta prosao tim putem.To sve ide u prilog tvrdnji da je nase rukovodstvo vec ranije prodalo to podrucje.

Nisam znao da je i SVK ucestvovalu u oslobadjanju Bihaca.Znas li nesto vise o tim borbama?Nazalost ovo je tacno sto pises o Radovanu.On je prodavao sve redom.Prijatelj ciji je otac bio starjesina 17. krajiske iz Donjeg Vakufa mi je jednom prilikom u Novom Sadu ispricao da muslimani nisu ni metra uzeli dok ujke nisi prisle iza ledja iz pravca Sipova.

Moze li neko od boraca da opise taj period za vrijeme operacije Bihac '94?

na to podrucje nisu dosli samo "vukovi sa drine" nego i dio "zastitnog  puka" i 10-og diverzantskog odreda . I poprilicno smo im, kako ti kazes "jebali majku" , pogotovo 13 avgusta na liniji Vidovici - Cigelj - Derale... Problem je sto jedinice koje su trebale da izadju za nama i preuzmu liniju su sprasile za Petrovac !  Tog 13 og avgusta 1995 Grahovo je trebalo biti vraceno ali ,jbg, neko je odlucio drugacije ! 

Ja sam bio na bihackom ratistu, ali kratko jer sam ranjen. Secam se da smo krenuli na neka sela... mislim da su to bila hrvatska sela... gde su Hrvati pobegli, tako da smo prosli bez ispaljenog metka. Onda smo izasli na jedno brdo ne secam se imena a dole je Bihac bio ko na dlanu. Mene je tu pogodio dali zalutali metak ili snajper, vrag ce ga znati. Prebacili su me u Petrovac gde me previo doktor Karan i dalje sam se vratio za Banjaluku. Posle sam cuo razne price, kako su se morali povlaciti sa vec osvojenih polozaja, tako da od te akcije na kraju nije bilo nista.

E Đuro moraću da ti repliciram...

U Glini je 6.augusta oko 19 časova koliko se sjećam bombardovana kolona izbjeglica od strane jednog MIG-a 21 na kome se jasno vidjela šahovnica (lično vidio),avion je gađao kolonu u blizini nekog mosta u Glini (slabo mi je poznata teritorija),a možeš li mi reći u koje vreme je bombardovan Dvor pošto sam ja kroz Dvor prošao ako se nevaram 9 augusta i dotad nije bombardovan Dvor sa avionima.Jedan avion je preletio kolonu u reonu sela Žirovac ali nije dejstvovao, sad čiji je bio bog će ga znati...A još nešto želim ovdje napisati velika propaganda se vodi sa hrvatske strane da su tenkovi pod komandom Mile Novakovića izgazili Srbske civile u kolini da bi oni prošli u Republiku Srpsku. To je jedna obična laž jer su to bila napuštena vozila koja su ostala na cesti,jer su hrvati 6 augusta oko 20 časova u reonu sela Maja kod Gline presjekli cestu i mi smo morali da napustimo vozila i traktore i krenemo pješke nazad za Glinu.Tu je nastao i onaj snimak kad su Crne Mambe pobile one naše civile.Tenkovi su naišli kasnije i radi proboja su prešli preko tih vozila koja bi ionako pala u ruke hrvatima...Tolio o tome...

Molim te kada vidis oovo da me kontaktiras jer me zanima tvoj prolazk kroz dvor n auni

Da se i ja malo uključim oko Dinare i pada Knina. Uglavnom NESTOR je rekao suštinu.

HV je prodorom prema Grahovu otvorila bokove SVK koju ista nije mogla pokriti zbog nedostatka ljudstva. Padom Grahova HV je počela spuštanje prema Kninu a ad hoc stvorene jedinice SVK su počele uspon na čuke iznad Knina i Crvene zemlje.  Linija je bila cik-cak i nije bila utvrdjena. Zaposjednute su čuke i skoro nigdje nije bilo ukopavanja ( zbog kamena, nedostatka vremena i nedostatka mašinerije). Npr, na jednom brdu 10-ak vojnika  i na drugom brdu 10-tak, a između brda više od 500 metara nikoga, i iza linije nikoga. Vojska na Dinari je nazvana Taktička grupa, a pored policije i djelova noformirane tzv. gardijske brigade bila je sastavljena od pripadnika benkovačke, bukovačke i drniške brigade. Svaka ta brigada je iz svakog svog bataljona odvajala po 20-40 ljudi za popunu taktičke grupe. Logistika je bila nikakva a sistem veza još gori. Tokom zadnjega dana borbi mnogi su na tim brdima ostali bez municije. Komanda SVK je bila nedorasla zadatku. Za primjer, na Dinari slabo zaposjednuta linija a u Vrlici se drzi vojska kojoj je neprijatelj iznad glave i nema nikakve sanse da se odbrani. Umjesto da se svjesno skrati linija odbrane i izvrsi koliko-toliko koncentracija snaga, branilo se sve, što je bilo nemoguće.

I sad na jednu takvu iskrpljenu liniju napadaju dvije gardijske brigade, plus ove druge domobranske ili kako su se već zvale. Ko je ratovao na Dinari s HV-om, zna da to nije bilo kao na drugim djelovima. HV je imala nadmoć u svemu od ljudstva, artiljerije, logistike i komande, a o sistemima veze da ne govorimo. Uglavnom, probijali su liniju gdje zažele. Bili su u mogućnosti izvršiti koncentraciju snaga uz izvanredno sadejstvo artiljerije i bliskog navođenja, a u pomoć su dolazili i helikopteri. Na primjeru ona dva brda zaposjednuta s 20-tak vojnika (tako je i bilo na jednom mjestu proboja) napada skoro bataljon HV. brda čak nisu ni pala, već su bila blokirana artiljerijom i pješadijom, a između brda je prošlo pola bataljona i prošlo u pozadinu. Nije bilo nikakve rezerve da se ubaci na mjesta prodora. Uglavnom, sve je bilo jednostavno. Od probijene linbije do Knina , nigdje rezerve vojske.

I sad pogledaš drugi glavni pravac napada s Velebita na Gračac i presjecanje ceste Obrovac- Gračac, shvatiš besmislenost odbrane na jugu Dalmacije (Benkovac, Skradin, Drniš) gdje je linija bila utvrđena ali isto s malim brojem vojnika. Npr. 2.bataljon.2 brigade je na liniji odbrane imao oko 300 vojnika.  Linija na jugu je uglavnom bila nepromjenja uz manje gubitke, npr Čista Mala, Krković i taj dio. Ali 50 kilometara od prve linije na jugu, zatvaraju se kliješta od Gračaca prema Kninu i svaka odbrana u tom prostoru postaje besmislena. Preostaje samo izvlačenje kroz ostavljeni koridor ili odsudna odbrana, koja bi uz mnogo veće žrtve završila kao i kod kordunaša.

Dalje, GŠ SVK je bio pogubljen nakon bombardovanja Knina i rasturen. Štabni oficiri su se pokazali kao amateri, bez ikakvih planova i pogubljeni. Početna evakuacija civila prema Srbu se pretvorila u osipanje jedinica i kompletno povlačenje. Ljudi su napustali jedinice da izvuku žene i djecu jer nije bilo neke organnizovane evakuacije., tako da su i jedinice koje su bile kompaktne bile prisiljene na povlačenje.

Ogromna većina naših žrtava (govorim o Dalmaciji) nije pala u borbi već poslije borbe. Zaostali vojnici koji su se predavali se uglavnom likvidarni na licu mjesta, kao i dosta civila. kako je to izgledalo može se pročiatati iz svjedočenja na suđenju grupi HV koji ubijali u Varvodama, Goću i na Zrmanji, ili iz svjedočenja preživjelih u Golubiću i drugim mjestima. Uglavnom vidljivo je da je bilo i ljudi i neljudi, i osvete  ali i nebrige komandne strukture HV za civilima. Može pričati ko šta hoće ali je to bio divlji zapad, pljačka i haos. Kod mene u selu prodorom Hv prve žrtve su dvije žene ubijene iz blizine, a onda još jedna žena i dva vojnika koja su se predala.

Otvoren sam za diskusiju bez vrijeđanja. Moje viđenje nekom može djelovati pogrešno ali tako sam ja to sagledavao.

Odlicna tekst....ali isto tako treba napomenuti da je vojni vrh bio pod palicom BG kao i sam Mrksic ....tako da recimo iako je politicko rukovodstvo sa Milom na celu pokusalo da pruzi otpor i da pokusa bilo kakvu odbranu bilo je sprjeceno u samom startu jer Mrksic i ostala svita nisu slusali narednja Mileta nego onog iz BG......

A sto se tice ustasa i njihove herojske borbe u vecini slucajeva 80 % ubijenih su bili civili ...a ostatak vojnici i policajci...kako u akcijama u RSK tako i na podrucju RS....gdje god su usli napravili su masakar na civilima......

Izviđač, opis ti je odličan i suština je tačna, ali prevideo si neke okolnosti.

Skraćivanje linije, ma koliko delovalo logično, ne bi poboljšalo situaciju, štaviše dovelo bi do panike kod naroda i uzrokovalo isti razvoj događaja kao i Martićevo naređenje o evakuaciji; iz ovoga su vidljive sve slabosti krajiške vojne organizacije. 7. korpus SVK nije mogao ništa više učiniti. Ni GŠ SVK, ni 7. korpus nisu imali raspoloživih jedinica za angažovanje na Dinari. U teoriji one su postojale, ali u praksi se to više nije moglo izvesti. Neujednačen kvalitet ljudstva prouzrokovan neobučenošću, nepovoljnom starosnom strukturom i odbijanjem mnogih da napuštaju zonu matične jedinice, kao i dezerterstvo i odbijanje naređenja, prouzrokovalo je situaciju u kojoj se nisu mogle formirati dovoljno jake snage za uspešnu odbranu. Na jedinice iz Korpusa specijalnih jedinica se nije moglo računati jer su bile popunjene nepouzdanim ljudstvom, a i sam korpus je bio u fazi formiranja. 

Municije većih kalibara, kao i goriva permanentno je nedostajalo od 1993. Već 1993. godine inžinjerija sa mašinama nije mogla izvršavati radove na utvrđivanju usled nedostatka goriva. 

Za neuspeh na Dinari izričit krivac je VRS koja nije želela da se angažuje sebično gledajući svoj interes. Odbranu pravca poveriti jednoj, u kvantitativnom pogledu, slaboj brigadi kao što je Grahovska, i ojačavati je isto tako slabim privremenim sastavima je veliki propust Glavnog štaba VRS koji je, što je još tragičnije, bio obaveštavan od strane 2. krajiškog korpusa o mogućem ishodu događaja. Naknadno angažovanje jedinica SVK i MUP RSK je samo produžilo agoniju jer je bilo prekasno. Uz sve to, u samim počecima borbi GŠ VRS je sa nadmenom meritorornšoću odbijao bilo kakvu pomoć i sadejstvo jedinica SVK kada su još postojale kakve takve mogućnosti za uspešnu odbranu.

Važnosti Velebita bili su svesni kako Hrvati, tako i Srbi. Još 1993. planirala su se neka dejstva u SVK za ovladavanje grebenom Velebita od kojih se na kraju odustalo iz meni nepoznatih razloga.

P.S. Koliko sam shvatio, bio si borac 2. brigade 7. korpusa.

Odlicna tekst....ali isto tako treba napomenuti da je vojni vrh bio pod palicom BG kao i sam Mrksic ....tako da recimo iako je politicko rukovodstvo sa Milom na celu pokusalo da pruzi otpor i da pokusa bilo kakvu odbranu bilo je sprjeceno u samom startu jer Mrksic i ostala svita nisu slusali narednja Mileta nego onog iz BG......

A ko je postavio Martića?

Ko je opstruisao izgradnju vojne organizacije u Krajini?

Ko bi intervenisao da je SVK pružila jači otpor za koji je objektivno bilo snage?

Ko bi intervenisao da je SVK pružila jači otpor za koji je objektivno bilo snage?

Civilna vlast je bila još gora od vojne vlasti sve vreme rata.

Civilna vlast je bila još gora od vojne vlasti sve vreme rata.

Pa na to i mislim, jer jedno drugo veže. Zaboravlja se da profesionalna vojna lica nisu tražila od civilnih vlasti da im se ove slepo pokoravaju, nego da ih poštuju, dok su ovi vojsku doživljavali kao konkurenta u borbi za vlast, ili neko sredstvo u  očuvanju iste. Propust koji govori o neozbiljnosti političkih struktura Krajine.

Izviđač, opis ti je odličan i suština je tačna, ali prevideo si neke okolnosti.

Skraćivanje linije, ma koliko delovalo logično, ne bi poboljšalo situaciju, štaviše dovelo bi do panike kod naroda i uzrokovalo isti razvoj događaja kao i Martićevo naređenje o evakuaciji; iz ovoga su vidljive sve slabosti krajiške vojne organizacije. 7. korpus SVK nije mogao ništa više učiniti. Ni GŠ SVK, ni 7. korpus nisu imali raspoloživih jedinica za angažovanje na Dinari. U teoriji one su postojale, ali u praksi se to više nije moglo izvesti. Neujednačen kvalitet ljudstva prouzrokovan neobučenošću, nepovoljnom starosnom strukturom i odbijanjem mnogih da napuštaju zonu matične jedinice, kao i dezerterstvo i odbijanje naređenja, prouzrokovalo je situaciju u kojoj se nisu mogle formirati dovoljno jake snage za uspešnu odbranu. Na jedinice iz Korpusa specijalnih jedinica se nije moglo računati jer su bile popunjene nepouzdanim ljudstvom, a i sam korpus je bio u fazi formiranja. 

Municije većih kalibara, kao i goriva permanentno je nedostajalo od 1993. Već 1993. godine inžinjerija sa mašinama nije mogla izvršavati radove na utvrđivanju usled nedostatka goriva. 

Za neuspeh na Dinari izričit krivac je VRS koja nije želela da se angažuje sebično gledajući svoj interes. Odbranu pravca poveriti jednoj, u kvantitativnom pogledu, slaboj brigadi kao što je Grahovska, i ojačavati je isto tako slabim privremenim sastavima je veliki propust Glavnog štaba VRS koji je, što je još tragičnije, bio obaveštavan od strane 2. krajiškog korpusa o mogućem ishodu događaja. Naknadno angažovanje jedinica SVK i MUP RSK je samo produžilo agoniju jer je bilo prekasno. Uz sve to, u samim počecima borbi GŠ VRS je sa nadmenom meritorornšoću odbijao bilo kakvu pomoć i sadejstvo jedinica SVK kada su još postojale kakve takve mogućnosti za uspešnu odbranu.

Važnosti Velebita bili su svesni kako Hrvati, tako i Srbi. Još 1993. planirala su se neka dejstva u SVK za ovladavanje grebenom Velebita od kojih se na kraju odustalo iz meni nepoznatih razloga.

P.S. Koliko sam shvatio, bio si borac 2. brigade 7. korpusa.

Što se tiče ovog korpusa spec jedinica to je obična šminka i glupost,,,,cilj formiranja tog korpusa je bio taj da se sva tehnika SVK koja je iole tad važila za bolju da se drži na jednom mjestu i da se u slučaju opasnosti izvuče na vrijeme iz RSK što je i bio slučaj za vrijeme tkzv oluje....znači jedini pravi cilj formiranja tog korpusa je bilo da tehnika bude na jednom mjestu i da se na siguran način evakuiše.....

Naravno što se tiče dolaska ustaša na Dinaru sva odgovorost pada na rukovodstvo RS...ne bi da krivim VRS jer dosta kadra je bilo pod ingirencijom izdajnika Radovana i on je taj koji je sputavao Đenerala i VRS da uspješno organizuju odbranu i ostala djelovanja....doktor je imao svoj kadar unutar VRS koji je bušio vojsku iznutra i po već dogovorenim planovima prepuštao teritorije kako ustašama tako i baljama....a ono od vojske što je bilo na Grahovu i Glamoču bio je baš zanemarljiv broj i nedovoljan da se ikakv ozbiljniji otpor pruži ustašama.....ali sve je to već ranije isplanirano kako i kada da se prepusti teritorija tako da sad o nekom drugom ishodu je glupo da pričamo....

Ma naravno da je sve bilo pod uticajem BG ali jadni Mile ili je bio glup ili naivan....pa vjerovao govnima u BG sve što mu kaže....nažalost...moglo je puno bolje da se sve završi da je bilo pameti ...

Pa na to i mislim, jer jedno drugo veže. Zaboravlja se da profesionalna vojna lica nisu tražila od civilnih vlasti da im se ove slepo pokoravaju, nego da ih poštuju, dok su ovi vojsku doživljavali kao konkurenta u borbi za vlast, ili neko sredstvo u  očuvanju iste. Propust koji govori o neozbiljnosti političkih struktura Krajine.

Meni nije jasno kako to da od 15. januara 1992 kad je hrvatska međunarodno priznata i kad je manevarski prostor bio politički i vojno znatno sužen, da civilne vlasti u krajini namerno i do dan danas neće priznaju koliko su politički bili glupi i nepismeni i koliko su sa narodom manipulisali. Beograd i Pale su znali što znači međunarodno priznanje jedne države, dok za Knin to nije prestavljalo ništa.

Ja se dobro sećam atmosfere među narodom tih godina, kad je, mogu slobodno napisati, da je narod bio svesniji od zaslepljenog političkog rukovodstva.

Zato danas "procenitelji" srpstva mogu slobodno zajedno sa hrvatima obeležiti 20 godina oluje jer su radili na istom cilju, žalosno ali je to tako. Politički pregovarački kapacitet civilnim vlastima krajine vojska je uvek obezbeđivala a 1995 nažalost više nije mogla.