Recommended Posts

KANARINAC

P.S. Koliko sam shvatio, bio si borac 2. brigade 7. korpusa.

Jeste, na početku. To je bio moj rodni kraj.

Tačno je to što kažeš za VRS i stav prema Dinari. Znam da smo planirali da uradimo zajednički protudar prema Glamoču i Livnu ali su iz VRS stalno govorili, nije vrijeme; cekamo proljece, sad nemamo snaga i onda je došao august. Ali kada sad znamo kako su mape u BiH odrađene 49-51, postaje jasno i ponašanje komande VRS.

Jesi li ti bio u GŠ.

Meni nije jasno kako to da od 15. januara 1992 kad je hrvatska međunarodno priznata i kad je manevarski prostor bio politički i vojno znatno sužen, da civilne vlasti u krajini namerno i do dan danas neće priznaju koliko su politički bili glupi i nepismeni i koliko su sa narodom manipulisali. Beograd i Pale su znali što znači međunarodno priznanje jedne države, dok za Knin to nije prestavljalo ništa.

Ja se dobro sećam atmosfere među narodom tih godina, kad je, mogu slobodno napisati, da je narod bio svesniji od zaslepljenog političkog rukovodstva.

Zato danas "procenitelji" srpstva mogu slobodno zajedno sa hrvatima obeležiti 20 godina oluje jer su radili na istom cilju, žalosno ali je to tako. Politički pregovarački kapacitet civilnim vlastima krajine vojska je uvek obezbeđivala a 1995 nažalost više nije mogla.

Vrlo tačno. Intelektualni kapacitet u Krajini je bio vrlo slab. Sve je to otišlo prema Beogradu. Na vlasti su bili lokalni šerifi, koji bi otjerali bilo kakvu pametniju konkurenciju koja bi došla bježeći iz Splita, Zadra ili Zagreba. Mnogo puta za vrijeme rata sam promišljao: kako će se ovaj rat završiti, kakva će biti rješenja. Bilo je vidljivo da nema spajanja sa RS, a time i naš bezperspektivan položaj. Zamišljao sam čak i situaciju neke autonomije, ali i to bi bila katastrofa uz onoliku mržnju, nepostojanje ekonomije, ruralne krajeve.Sve bi se to godinama ispraznilo. 

Vrlo tačno. Intelektualni kapacitet u Krajini je bio vrlo slab. Sve je to otišlo prema Beogradu. Na vlasti su bili lokalni šerifi, koji bi otjerali bilo kakvu pametniju konkurenciju koja bi došla bježeći iz Splita, Zadra ili Zagreba. Mnogo puta za vrijeme rata sam promišljao: kako će se ovaj rat završiti, kakva će biti rješenja. Bilo je vidljivo da nema spajanja sa RS, a time i naš bezperspektivan položaj. Zamišljao sam čak i situaciju neke autonomije, ali i to bi bila katastrofa uz onoliku mržnju, nepostojanje ekonomije, ruralne krajeve.Sve bi se to godinama ispraznilo. 

vec smo vise puta pisali o ovome, postaje dosadno, ali nije naodmet  ponoviti, sjecam se da je jedan politicki glavesina u Krajini rekao 1992 kad su dosle snage UN, da nam je cilj da tako zivimo 25 -30 godina, ako moze  Kipar , mozemo i mi !!??? pa za ove tri godina ta vlast nije bila kadra da stvori pristojne uslove za zivot, ljudi su vec polako iseljavali, carovalo je profiterstvo , kriminal, nepotizam ( nesto slicno kao u Crnoj Gori danas), bili smo svi kao bjesni psi, a majstor bi vladao  30 godina dok bi mi slusali junacke pjesma sa gusala i lazno se kurcili ? rekao sam vec vise  puta nekome, ako se ona tragedija koja se dogodila 1995 vec dogodila, bolje i tad nego recimo 2002, ili 2007, do tad bi vec bili svi kolektivno sludjeni, i samo bi izgubili jos vise vremena.

vec smo vise puta pisali o ovome, postaje dosadno, ali nije naodmet  ponoviti, sjecam se da je jedan politicki glavesina u Krajini rekao 1992 kad su dosle snage UN, da nam je cilj da tako zivimo 25 -30 godina, ako moze  Kipar , mozemo i mi !! ??? pa za ove tri godina ta vlast nije bila kadra da stvori pristojne uslove za zivot, ljudi su vec polako iseljavali, carovalo je profiterstvo , kriminal, nepotizam ( nesto slicno kao u Crnoj Gori danas), bili smo svi kao bjesni psi, a majstor bi vladao  30 godina dok bi mi slusali junacke pjesma sa gusala i lazno se kurcili ? rekao sam vec vise  puta nekome, ako se ona tragedija koja se dogodila 1995 vec dogodila, bolje i tad nego recimo 2002, ili 2007, do tad bi vec bili svi kolektivno sludjeni, i samo bi izgubili jos vise vremena.

Apsolutno se slažem

Brojno stanje sredstava ratne tehnike 7. korpusa zaključno sa 17.05.1995.

ZEMALJSKA ARTILJERIJA

1. Top brdski  76 mm                                                                                     12 (10)

2. Top 76 mm ZIS                                                                                          35 (31)

3. Top 100 mm T-12                                                                                      22 (24)

4. Haubica 105 mm, M56 i M2A1                                                                   31 (31)

5. Minobacač 120 mm                                                                                    61 (64)

6. Haubica 122 mm                                                                                        24 (24)

7. Top 130 mm, M46                                                                                        5 (6)

8. Top-haubica 152 mm                                                                                 16 (18)

9. Top obalski 88 mm                                                                                       2 (2)

RAKETNO NAORUŽANJE

1. POLO 9P 122 12 (12)

2. Lanser raketa protivoklopni 9 K 11 57 (103)

3. Bacač raketa 128 mm M 63 višecevni "PLAMEN"                                        9 (9)

4. Lanser raketni, samohodni višecevni 128 mm M77 "OGANJ"                      5 (-)

5. Lanser raketni, samohodni višecevni tipa "ORKAN"                                     1 (2)

BORBENA VOZILA

1. Tenk T-34                                                                                                   27 (28)

2. Tenk T-55                                                                                                   32 (32)

3. Tenk T-72 i M-84                                                                                          9   (9)

4. Tenk za izvlačenje "TZI"                                                                               2   (4)

5. Top 76 mm samohodni (SO 76 mm M-18)                                                   8   (8)

6. Top samohodni 90 mm (SO 90 mm M-36)                                                   5   (5)

7. Transporter BTR-50                                                                                      4   (5)

8. Transporter oklopni (OT 01-60)                                                                  28 (29)

9. Vozilo pešadije, borbeno BVP - M-80                                                           9    (9)

10. Top 20/3 mm samohodni BOV-3                                                               10 (10)

PA NAORUŽANJE

1. Top PA 20 mm jednocevni                                                                           41 (36)

2. Top PA 20 mm trocevni                                                                                56 (55)

3. Top PA 30 mm (PRAGA)                                                                               6   (6)

4. Top PA 40 mm BOFORS                                                                              10 (12)

5. Top PA 40 mm M1 i M12                                                                               7   (6)

RAKETNO NAORUŽANJE

1. Mehanizam lansirni 9P 58 "Strela 2-M"                                                        74(103)

2. Oruđe samohodno, lansirno 9P 31 M (S) (S-1M)                                           6   (6)

Drugi stupac prikazuje imajuća sredstva, a u zagradi koliko sleduje po formaciji.

Kanarinac sve ovo što si nabrojao možeš li izračunati koliko to košta, recimo u tadašnjim nemačkim markama, a ja ti garantujem da sa tim bačenim novcem u naoružanje, da se uložilo u lobiranje na zapadu da bi srbi iz krajine i dan danas bili u krajini u kakvom takvom zadovoljavajućem statusu.

Kanarinac sve ovo što si nabrojao možeš li izračunati koliko to košta, recimo u tadašnjim nemačkim markama, 

Pokušaću na osnovu nekih specifikacija ostavljene opreme JNA izvesti aproksimativnu cenu... Daj mi malo vremena, pripremam se za zimu (drva) i mozak mi nakon toga nije u funkciji.

Kanarinac sve ovo što si nabrojao možeš li izračunati koliko to košta, recimo u tadašnjim nemačkim markama, a ja ti garantujem da sa tim bačenim novcem u naoružanje, da se uložilo u lobiranje na zapadu da bi srbi iz krajine i dan danas bili u krajini u kakvom takvom zadovoljavajućem statusu.

To naoružanje je ostalo od JNA.Ti pišeš koda je Krajina to nabrojano oružje kupila (koda je Krajina imala novaca i budžet),mjesto da je uložila u lobiranje na zapadu.

Čak i da se izračuna ca.kolko je naoružanje koštalo,to opet ne znači ništa kad Krajina nije imala novaca,nit se budžet imo otkud punit.

Brojno stanje sredstava ratne tehnike 7. korpusa zaključno sa 17.05.1995.

PA NAORUŽANJE

4. Top PA 40 mm BOFORS                                                                              10 (12)

5. Top PA 40 mm M1 i M12                                                                               7   (6)

Drugi stupac prikazuje imajuća sredstva, a u zagradi koliko sleduje po formaciji.

Ja ću se osvrnuti na ove pa topove.

Ova sredstva (pa topovi Bofors L70, M1 i M12) su bila u sastavu 7 larp, razmještena u dvije baterije.

Osnovna namjena puka bila je pvo glavnog grada RSK, dakle Knina.

Puk je u svom sastavu imao i komandu puka, nastavnu bateriju, cvoj, a od ostalog naoružanja Strela 2m, Bov 3 20/3, Strela 1, raspoređene u odgovarajuće formacije.

Sad da se vratim na Boforse.

Svi su bili L70 sa Bofi uređajem. Dakle, opremljeni trofaznim agregatom, laserskim daljinomjerom, računarom,  

noćnom nišanskom spravom i rasprskavajućom municijom.

Svaka baterija je imala svoj osmatračko akvizicijski radar Žirafa (vidi moj avatar).

Ove topove i radare JNA je nabavila početkom 80tih, a i danas su najmoderniji cijevni PA sistemi i u vojsci Srbije.

Brojno stanje koliko me sjećanje služi je korektno navedeno.

U južnoj kasarni u jednom hangaru ostala su dva topa sa kojih su skidani dijelovi za ostale koji su bili ispravni.

Tri ili četri topa i jedan radar zarobljeni su na Kordunu.

Jedan top je ostao na raskrsnici u Kovačiću zbog kvara kamiona (fap 2026). Posada je skinula zatvarač i onesposobila top.

Ostalih pet topova i drugi radar Žirafa izvučeni su i predati VRS na aerodromu Zalužani kod Banja Luke 7.8.1995.

Od pa topova 40mm M1 i M12 nije koliko ja znam izvučen nijedan.

Uglavnom su ostavljeni onesposobljeni na položajima jer nije bilo dovoljno vučnih sredstava.

To naoružanje je ostalo od JNA.Ti pišeš koda je Krajina to nabrojano oružje kupila (koda je Krajina imala novaca i budžet),mjesto da je uložila u lobiranje na zapadu.

Čak i da se izračuna ca.kolko je naoružanje koštalo,to opet ne znači ništa kad Krajina nije imala novaca,nit se budžet imo otkud punit.

Nisi shvatio, tebi se i ne čudim :)

Da se ulagalo u diplomatiju i u standard ljudi, a ne u  JNA  i oružje, rata nebi ni bilo.

Nisi shvatio, tebi se i ne čudim :)

Da se ulagalo u diplomatiju i u standard ljudi, a ne u  JNA  i oružje, rata nebi ni bilo.

Nemoj bit smiješan ! Ti si stvarno ubijeđen u to da su se na Balkanu mržnja i neraščišćeni računi mogli riješit diplomacijom ? Pa evo od 95.kako je rat završio stalno hrvati i Srbi "diplomiraju",pa šta se riješilo ?

Mržnja još uvijek ko što je i bila,netrepeljivost također,neraščišćeni računi,samo treba neko šibicu upalit na osijetljive datume,i eto požara.

Neka oružja zlu ne trebalo.

Kanarinac možeš li napisat za ostale korpuse SVK brojno stanje tehnike pred "oluju" ?

Imam podatke samo za artiljeriju (podrška i POB) koji su se verovatno do Oluje izmenili u manjoj meri, usled preraspodele koja je izvršena obrazovanjem KSJ.

Imam podatke samo za artiljeriju (podrška i POB) koji su se verovatno do Oluje izmenili u manjoj meri, usled preraspodele koja je izvršena obrazovanjem KSJ.

Napiši ako može.

Mislim da su tih 9 T72 i M84 (iz 7 korpusa) završili u novoformiranom korpusu spec. snaga od čega su dva, mislim M 84 izgubljena na Bihaću u julu 95.

moje mišljenje je da ovo sve nabrojano ne odgovara stvarnom stanju na terenu u tom trenutku.....i da je broj MTS sredstava bar za 30 % manji od navedenog....npr recimo to je isto ono kao kad se tvrdilo  da recimo neki korpus ima u tom trenutku 3000 vojnika a u stvari nije ih bilo ni 1000 na terenu....tako da mislim da se isto može uzete u obzir i za tehniku....

Ja sam napisao za ovo što ja znam i koliko vidim potpuno se slaže sa navedenim u izvještaju.

Ako još neko ima kakva saznanja neka napiše.

Moje mišljenje je da je ovaj spisak prilično realan.

moje mišljenje je da ovo sve nabrojano ne odgovara stvarnom stanju na terenu u tom trenutku.....i da je broj MTS sredstava bar za 30 % manji od navedenog....npr recimo to je isto ono kao kad se tvrdilo  da recimo neki korpus ima u tom trenutku 3000 vojnika a u stvari nije ih bilo ni 1000 na terenu....tako da mislim da se isto može uzete u obzir i za tehniku....

Brojno stanje tehnike je sigurno tačno. Kod brojnog stanja ljudstva, pogotovo u kontekstu SVK, odstupanja su itekako moguća, a rashod postoji i u miru.

Odgovoriću svima, kako na javnom delu foruma, tako i onima koji su mi poslali PP... Napisao sam Vam sinoć da imam posla kući, pričekajte, neću zaboraviti!