Recommended Posts

Blue Line, ovo sto si napisao sam shvatio kao salu, a ako nije, onda vazis za poprilicno neobavestenog coveka. Vasi MIG-ovi su mogli samo da bombarduju izbeglicku kolonu na Petrovackoj cesti i to su ucinili, a u njoj je nastradao moj komsiluk. Iz ovoga sto si izneo jasno se vidi da nisi obavesten o mogucnostima vase avijacije, a to je avijacija pokradena iz bivse SFRJ. Da su vasi MIG-ovi pokusali bombardovati Celavac ili Pljesevicu, svi bi bili oboreni, a zar ti nista ne govori obaranje Rudolfa Perisina iznad Zapadne Slavonije. On je oboren Strelom sa ramena, a Celavac i Pljesevicu su cuvali nesto jaci sistemi. Pa zar nisi cuo, ali verujem da HRT to nije ni prikazao, kad Ameri priznaju da su to

Iskreno to navodno prizanjen od amera ja nikad nsiam čuo ni vidio. Kad ga vidi onda ću tvrdi suprotno. Druga stvar isto mislim da podcjenjuješ Migove 21 jer ako je Rudolf Perišin oborne stirjelom to nije nikakav dokaz da se mogu svi oborit jer mislim da je MIG 21 dosta kavlitetan i dobar avion. Ako ima tko tu snimku di ameri to prizavaju neka postavi.

Ako se vratimo u 1994. i napad na polozaje Grahovske brigade u Livanjskom Polju moze se vidjeti da je sve isplanirao trojac Milosevic-Tudjman-Karadzic.Uzimaju nam Glamoc i Grahovo sest mjeseci koji su bili naseljeni iskljucivo Srbima bez ikakvog otpora.Zasto VRS nije tada prebacila dio jacih jedinica iz Posavine ili sa Bihaca u odbranu toga pravca?Zasto je dopustena da Hrvati napadnu Knin iz Grahova?Da smo u 11. mjesecu 19994. zauzeli Bihac sve bi bilo drugacije.Tada je samo za nekoliko dana oslobodjena velika teritorija kod Bihaca.Kulen Vakuf,Ripac,Pritoka...predgradja su vec bila napustena,Krupska i Novogradska brigada su na Suvoj medji takodje znacajno napredovali...Otpora vise i nije bilo ali je nasa komanda obustavila operaciju.Poznato je da je tada Manojlo Milovanovic dosao u sukob sa politickim rukovodstvom RS.Sjetimo se sarajevskog ratista kada za samo nekoliko dana

E Blue Line tu ti vec ne mogu pomoci. Svojim ocima i usima sam slusao gde Ameri to priznaju, ali sad ti zaista ne mogu preneti na cijoj TV. Hrvatska i Srpska sigurno nisu bile, a s obzirom da pratim nekih 70 kanala, zaista neznam gde je to bilo.

A kad hvalis MIG-21 moras znati da je to staro gvozdje. Moj komsija i prezimenjak je izgubio glavu u njemu u jednoj akciji devedesetih godina. Nekoliko dana pre toga mi je pricao o karakteristikama tog aviona. Jedino sto je pohvalno rekao o njemu je to da je to ustvari raketa, a ne avion, aludirajuci na brzinu. Pricao mi je i to kako je iznad jednog hrvatskog grada izbegao Strelu ispaljenu na njega. Ukoliko ti je poznato kako su se Srbijanski MIG-29 proveli u borbama sa NATO avijacijom, shvatices zastarelost ovih 21-inica. A Krajina je imala vise nego dovoljne sisteme za obaranje tih starudija. Oni su sa vase strane upotrebljeni samo za bombardovanje kolone na petrovackoj cesti, a to ste cinili i u 2WW, o cemu je pisao Branko Copic.

NATO je gadjao nase polozaje na Pljesevici i aerodrom Udbina.To su oni potvrdili i nema razloga da se sumnja u istinitost te informacije.

znači postavlja se samo pitanje ko je Baniji dao naređenje za povlačenje,kad se to sazna onda će i neke druge stvari biti jasnije...

Baniji su dali naređenje isti oni za povlačenje,što su ga dali i ostatku Krajine !

Znam jako dobro da su ono prvo jutro 4.8.95.kad su ustaše napale na Petrinju bili ubjeđeni da u nju ulaze bez problema.

Tako su krenuli glavnom cestom Sisak-Petrinja sa par tenkova i stotinjak ljudi kao da idu na godišnji,a ne u napad !

Na toj cesti je čistina od neka 2 km,na koju su ih naši pustili,i tu su im uništena 2 tenka i transporter,a kolko su imali mrtvih znaju oni bolje,samo znam da im je zapovjednik Matanović pogino odma u prvim satima "oluje".

Poslje im nikako nije bilo jasno ko ih je dočeko,jer su oni bili ubjeđeni da je Petrinja prazna i da ih niko ne čeka,bolje rečeno da neće naić na otpor.

Ti koji su ih dočekali nisu se htjeli povuć,znači napravili su to na svoju ruku,ne osvrćući se na nikakva naređenja !

Ništa bolje ujaci nisu prošli ni na Konjskoj glavi,brdu iznad Petrinje.

Borbe za Petrinju su trajale 2 dana i dvije noći,i tek treći dan ujutro je pala.

Po sopstvenom priznanju,HV je imala 40 poginulih i 200 ranjenih na Petrinji.

Poslje kad je Petrinja pala,do Dvora na Uni nije bilo okršaja.

Banijski korpus se nikako nije smijo povuć,dok se Kordunaški ne izvuče,pogotovo nije smjela past Glina,preko koje je Kordunašima bio jedini put za izvlačenje !

Ti svi koji su donjeli naređenje za povlačenje Banijskog korpusa,krivi su za to što je Kordunaški korpus osto u okruženju,i na kraju se moro predat.

Zanima me samo,čuo sam da se jedan dio Kordunaša uspio izvuć (jedan dio Kordunaškog korpusa),da li je to tačno,ako bi mi neko znao da mi odgovori ?

Dack,mislim da si ovo dobro opservirao. Zauzimanje Grahova i Dinare sa severne strane su isplanirali Americki generali, a nasi su za to znali, medjutim, nista nisu preduzeli. Vec sam pisao o tome kad je Grahovo zauzimano, krajiska avijacija je vezbala gadjanje na poligonu iznad moje kuce. Nisam se mogao cudom nacuditi, ali sam nedugo zatim sve shvatio. Muka mi je ponavljati pricu o tome da sam bio na komandnom mestu u toku poslednje operacije na Bihac. Zeludac mi se prevrnuo od jada. Tad sam pomalo poceo shvatati da nam se blizi kraj. Ja sam ga predupredio.

Mislim da je u julu 1995. takodje pokrenuta ofanziva na Bihac sa krajiske strane(jedinice specijalnog korpusa,mislim da smo uzeli izacic)ali je vec bilo kasno.

Ta "ofanziva" je samo pokrenuta da bi imali izgovor da sto vise jedinica posalju sa Dinare i Satora za Bihac da bi Hrvati imali prostora da uzmu Knin u poluokruzenje.

Ne znam dal' je neko ikada posmatr'o masiv Sator planine, ali ako ides iz Livanjskog Polja i zelis da se popnes prema Grahovu (put ide preko Crnog Luga i Grkovaca) onda to neces uspjeti ako ti neko sa Satora to brani. Dakle...Hrvati nisu imali sansu da se pod vatrom i borbom probiju do Grahova. Oni su bili u ravnici dok su ih nasi (da su htjeli) mogli komotno skidati u masama. E, posto ih nisu htjeli skidati borbe za Grahovo nije ni bilo. Slabo je koja kuca u Grahovu bila ostecena. Isto tako i kasnije pri ulasku u Drvar. Hrvati su vise pucali u brda, jer nisu htjeli da unistavaju kuce posto su se Tudjman i Karadzic bili dogovorili da se Grahovo, Glamoc i Drvar zamjene za Brod, Modricu i Derventu.

Od Krajine su bili svi digli ruke...i Karadzic i Milosevic, pa ni 22. istocnoslavonski korpus (inace najjaci dio SVK) nije reagov'o kad je RSK napadnuta vec je prim'o naredbe iz Beograda. Kao bile neke carke oko Nustra i Sodolovaca ali nista strasno.

Zasto VRS nije tada prebacila dio jacih jedinica iz Posavine ili sa Bihaca u odbranu toga pravca?

Kao neka ispomoc Krajisnicima su dosli djelovi Drinskog Korpusa (posle pada Srebrenice) na celu sa majorom Vinkom Pandurevicem. Oni su trebali u datom momentu da odigraju znacajnu ulogu pri padu Krajine. Umjesto da zaista pruze pomoc Pandurevic se prvo napljackao u Mrkonjicu i Sipovu da bi u onda na tom potezu povuk'o svoju jedinicu i ostavio prolom kroz koji su odma' prosli Hrvati. Kako stvari stoje Pandurevic je odradio pos'o po licnom nalogu Radovana Karadzica koji je upravo u to vrijeme prob'o da smjeni generala Ratka Mladica koji je bio na lijecenju na VMA i tek sredinom septembra '95. izasao na teren organizujuci kontraofanzivu VRS i braneci prilaze Banjaluci.

Pad zapadnih djelova Republike Srpske ide ruku uz ruku sa stavom medjunarodne zajednice koja je zelela da buduca BiH bude entitetski podjeljenja po skoru 49:51. Dakle...posto je VRS drzala oko 74% bivse BiH taj procenat se mor'o smanjivati.

Tome ide u prilog da kasnije NATO nije dozvolio da Hrvati forsiraju Unu kod Dubice i da padne Banjaluka. Kad su Hrvati ipak u jednom momentu izmedju Dubice i Kostajnice presli Unu NATO je naredio srpskoj avijaciji da digne avione iz Mahovljana i izbombarduje te hrvatske polozaje (NATO je na vrijeme javio komandi VRS i tacne koordinate polozaja Hrvata). Tu je dosta hrvatskih vojnika iz "Crne Mambe" nastradalo. A kad su muslimani htjeli uci u Prijedor i Banjaluku NATO je prijetio da ce za taj slucaj tuci polozaje 5. i 7. muslimanskog korpusa.

Tada je samo za nekoliko dana oslobodjena velika teritorija kod Bihaca.Kulen Vakuf,Ripac,Pritoka...predgradja su vec bila napustena,Krupska i Novogradska brigada su na Suvoj medji takodje znacajno napredovali.

A sa druge strane su borci SVK bili vec uzeli hrvatska sela zapadno od Bihaca (Baljevac, Skocaj, Zavalje) a i Izacic je bio pao. Ma sa Bihacom je bila stvar zavrsena, ali gdje bi radovanova banda onda zaradjivala od sverc-komerca? Kome bi onda prodavali oruzje i municiju?

To vise nije islo na to da se rat dobije, vec da ste sto vise i sto duze zaradi.

Da, da Pope, prilicno realno si ovo srocio. I ja mislim da je tako bilo. Nesretnog Pandurevica poznajem kao porucnika iz Slovenije, a nedavno sam ga video u Holandiji. Dosta jadna prica.

Ja pricam o periodu prije pada Grahova i Glamoca.Vukovi sa Drine su dosli na to podrucje krajem avgusta.Da je Karadzic patriota on bi poslije prvog napada na nase polozaje na Cincaru i Satoru poslao VRS da ustasama yebe majku.Napad na tom pravcu je poceo krajem 1994. a Glamoc i Grahovo su okupirani u julu.Te opstine nije branio niko osim lokalnih jedinica sto nije bilo dovoljno.Mogla je specijalna brigada policije RS bez vecih problema za nekoliko dana ujkama da se nayebe majke na tom podrucju.

Zao mi je sto u Bihac nismo usli u novembru 1994.Ovo sto je Vojin napisao o Satoru je apsoltno tacno.Nisam iz tih krajeva ali sam poslednjih godina

Da je Karadzic patriota on bi poslije prvog napada na nase polozaje na Cincaru i Satoru poslao VRS da ustasama yebe majku.Napad na tom pravcu je poceo krajem 1994. a Glamoc i Grahovo su okupirani u julu.Te opstine nije branio niko osim lokalnih jedinica sto nije bilo dovoljno.Mogla je specijalna brigada policije RS bez vecih problema za nekoliko dana ujkama da se nayebe majke na tom podrucju.

Ne zaboravi da je vlada Republike Srpske vec u julu 1994. godine prihvatila plan kontakt grupe da se zemlja podjeli na 49:51. Vlada na Palama se samo nije saglasila oko teritorija koje su trebale biti razmjenjene ili vracene. Dok bi planom kontakt grupe dobar dio Podrinja opet pripao muslimanima (sve sa gradovima: Srbinje-Foca, Visegrad, Rogatica), a Hrvatima bila vracena Posavina (sve sa gradovima: Brod, Derventa, Modrica), Radovan Karadzic je vise bio zagovornik da Srbima ostane Podrinje i Posavina (narocito koridor) a da se zauzvrat daju opstine na zapadu Republike Srpske koje su bile etnicki cisto srpske.

Posto je sam Radovan Karadzic u dogovoru sa hrvatskim rukovodjstvom dao do znanja da se Republika Srpska nece mjesati u eventualni rat izmedju Hrvatske i Krajine, Franjo Tudjman je bio spreman da Posavinu zamjeni za dio zapadne Republike Srpske.

Cim je doslo do tog dogovora sudbina RSK i zapadnih opstina RS je bila zapecacena.

Prije no sto je krenulo bombardovanje NATO-a i ofanziva muslimansko-hrvatskih snaga americki izaslanik za Balkan Ricard Holbruk je izjavio da zeli da se stvore dvije kompaktne cijeline u buducoj BiH. To je znacilo da je Bihac morao dobiti direktnu vezu sa ostalim djelovima muslimansko-hrvatske federacije dok bi zauzvrat muslimani trebali da odustanu od njihove tri enklave u Podrinju (Srebrenica, Zepa, Gorazde). Nedugo poslije te izjave VRS je napala i zauzela Srebrenicu a poslije toga i Zepu. Medjunarodna zajednica medjutim nakon prvih vijesti da se u Srebrenici dogodio masakr nije vise htjela da dozvoli i osvajanje Gorazda.

Nisam znao da je i SVK ucestvovalu u oslobadjanju Bihaca.Znas li nesto vise o tim borbama

Rodjak (brat od ujaka) mi je bio na tom ratistu do kraja jula '95. godine. SVK je trebala da udari po cijeloj liniji fronta sa zapadne strane u Bihacki dzep. Iako su zbog odbijanja pojedinih jedinica da krenu naprijed srpski napadi kasnili i po dva dana, ipak je SVK uspjela da zauzme mjesta Sturlic, Izacic i ona sela sto sam ih vec gore naveo. Putem Bihac-Cazin vise ni macka nije mogla da prodje a da je neko sa nasih linija ne opazi. Nasi su tokom operacija uzeli bili i centar za snabdjevanje vode za grad Bihac, ali sta to vrijedi kad je to bila samo satro ofanziva da bi se Hrvatima omogucila setnja do Knina.

Nazalost ovo je tacno sto pises o Radovanu.On je prodavao sve redom.

Sto je najgore, drugi rodjak koji je bio u rezervnom sastavu policije Drvar mi je posvjedocio da je na ulazu u Bihac u nekoj kuci naisao na vecu kolicinu municije (metci za M-70 - 7,62 mm) u velikim kartonima. Na kartonima je pisalo: "Zastava - Oruzije - Kragujevac".

Inace, tokom '95. godine najveci sverceri za oruzje su bili pripadnici jedinica za specijalne namjene koji su stigli iz Srbije i bili u grupi "Pauk" (tzv. "Crvene Beretke" i medju njima Milorad Ulemek "Legija"...itd.) koja je navodno trebala da podrzi snage Fikreta Abdica u borbama oko Velike Kladuse i Vrnograca. Pripadnici 5. korpusa su svoju municiju najvise nabavljali u Glini.

Nasi politicari iz Krajine su vec tada trebali naci nacin kako da mirnim putem dobijemo kakvu-takvu autonomiju u RSK kako bi se izbjegle zrtve ako su znali da RS i Srbija nece pruziti vojnu pomoc u slucaju eventualne agresije na RSK.Babic je koliko se sjecam,nekoliko dana pred oluju trazio da se prihvati Z-4.

Zao mi je sto je narod nastradao i mnogo propatio.

Banija!!

Neznam na koje tačno jedinice iz sastava Kordunaškog korpusa misliš,možda je bilo pojedinačnih slučajeva ali kompletne jedinice nisu se izvlačile,moguće da se misli na tankovsku kolonu iz sastava specijalnog korpusa,mislim da su njoj bili priključeni i neki tenkovi iz 19.brigade,možda čak i neki djelovi 19.brigade koji su bili u dodiru sa jedinicama Banijskog korpusa.U pravu ste kada kažete da su jedinice SVK učestvovale u oslobađanju bihaćkog džepa,skoro cijela 11.kordunaška brigada uoči Oluje bila je okrenuta prema 5.korpusu(inače cio rat je držala položaje prema Karlovcu),mislim da je bio sveti Ilija znači 02.08.1995.godine ili dan kasnije,kada se vratila i ponovo zauzela liniju prema Karlovcu,u očekivanju Oluje.

Nasi politicari iz Krajine su vec tada trebali naci nacin kako da mirnim putem dobijemo kakvu-takvu autonomiju u RSK kako bi se izbjegle zrtve ako su znali da RS i Srbija nece pruziti vojnu pomoc u slucaju eventualne agresije na RSK

Mi smo u Krajini nazalost imali samo jedno politicara koji je bar nesto vrijedio: Jovana Raskovica. Ali njega je Sloba tada uz pomoc Milana Babic brzo sredio.

Od ostalih niko nije imao dovoljnu viziju kako dalje. RSK je bila cijelo vrijeme nesto kao slijepo crevo. Oni koji su imala lovu ili mogucnosti su otisli a ostala je puka sirotinja koju su namagarcili ljudi kao Milan Babic, Mile Paspalj, Goran Hadzic (najveci svercer nafte) i Borislav Mikelic (koja je to lopovcina

U knjizi Milisava Sekulica se izmedju ostalog navodi:

"Pre 4.avgusta ta borbena grupa je sadejstovala bataljonu milicije i 2.gardijskoj brigadi u odbrani Dinare. Na dan pocetka Oluje, gardijska

brigada nije bila na Dinari, vec se odmarala u Kninu."

Da je bilo vise pameti sada bi nas narod bio na svojoj zemlji.Slazem se u potpunosti za Martica.Bio je patriota ali je zato bio uzasno glup.I Milan Babic nije bio mnogo bolji od Martica.

Banija!!

Neznam na koje tačno jedinice iz sastava Kordunaškog korpusa misliš,možda je bilo pojedinačnih slučajeva ali kompletne jedinice nisu se izvlačile,moguće da se misli na tankovsku kolonu iz sastava specijalnog korpusa,mislim da su njoj bili priključeni i neki tenkovi iz 19.brigade,možda čak i neki djelovi 19.brigade koji su bili u dodiru sa jedinicama Banijskog korpusa.

Mislio sam na specijalni korpus sa Korduna mrki.

Čuo sam da su se oni izvukli iz okruženja,i da su izvukli tehniku.

Sve tenkove M-84,ne znam imali tu istine ?

Негде после 22 часа, 05.08. у Двору, кад је чуо одакле сам и да помињем генерала Ступара (комаданта Корпуса за специјалне намене), један борац из Костајнице пришао ми је и рекао да је он са групом својих управо пре 15 мин. прешао мост за Нови.

Ja se dobro sječam,bilo je to u ožujku (martu) 1995. kad su neka tri visoka časnika HV-a, jedan brigadir,dva pukovnika i moj bojnik pričali o Dinari na hodniku bojne specijalnih namjena, da se razumijemo,nije to bila neka vojna jedinica specijalnih namjena,već vozači labudica za tenkove,pošto je moja bojna imala 4 satnije,prva je bila ova satnija pecijalnih namjena (vozači labudica i šlepera) druga satnija su bili vozači protokola (tatini sinovi),treća satnija su bili vozači kombija i četvrta satnija smo bili mi vozači kamiona.Pošto je 1. satnija imala prostorije u prizemlju,odmah do zapovjedništva i prometnog ureda tamo smo se većinom i svi zadržavali.

Uglavnom Rojs je gradio neke puteve po Dinari pa su trebali naše kamione,na rastanku su malo popričali što je i kako je gore.Pričao je ovaj brigadir (nisam ga poznavao ni tada,a ni danas) da su taj dio,za vas, trebali obraniti UNPROFOR i to novo napravljene snage za brzi odgovor sastavljene od Britanaca i Francuza.

Kako VRS nije imao dovoljno vojnika da kvalitetno pokrije čitavu liniju,a da ima i operativu i pričuvu,tako se navodno po pričanju tog brigadira Karađić dogovorio sa Britancima i Francuzima da oni zaposjednu prostor na Livanjskome polju i nedaju nama da tuda prođemo.Bilo je to u zimi 94.,dok je trajao vaš napad na Bihać.

No,mi smo zaje...li ove Britance i Francuze i nismo ih pustili na Livanjsko polje,a Ameri su nas podržali.Tako da je Mladić ostao iznenađen tim napadom i nije imao čime reagirati,odnosno kad je reagirao već je bilo kasno.

Taj podatak o Francuzima i Britancima sam kasnije pronašao u dosta knjiga,pa vjerujem da je istinit.

S druge strane,mi smo vozili naftu za Karađića čitavu 1994. Ja sam znam za 10 cisterni.Koliko se sječam,za to su bila data dva uvijeta,prvi da nijedna cisterna ne završi u RSK,a drugi da se plaća preko Jadranka Prlića,koji je iz toga rata izašao sa milijardu dolara u đepu,dok je njegov ortak Ivica Rajić izašao sa 30 milijuna maraka.Te su stvari čak bile i u novinama...

Pamtim jednom da smo trebali voziti cisterne prema Banja Luci. Jedna je bila manja na kamionu i tu sam ja trebao voziti,inače su išli samo vozači labudica i šlepera,ali nije se išlo zato jer je Karađić prekršio obećanje i poslao nešto (čini mi se oko 20-tak cisterni) u RSK.Uglavnom cisterne su stajale na Borongaju. Kad se krenulo,ja sam bio na dopustu,pa je išao jedan drugi dečko iz Stubice.

Sve je to bio dogovor Matija.Da je VRS tada zavrsila operaciju UNA 94 i oslobodila Bihacki dzep,2KK bi bio prebacen na druga ratista i ne bi doslo do napada na Krajinu.Volio bih da Manojlo Milovanovic javno kaze od koga je stigla naredba da se zaustavi akcija na Bihac.To sto pises za Karadzica je tacno.On je kriminalac.

Tacno je da je politicki i vojni vrh RS saradjivao sa Prlicem.

Ovo sto pises da su nas trebali braniti Britanci i Francuzi je smijesno.Oni su Vama cijeli taj period pruzali logisticku podrsku,zar ne?

Tko Britanci i Francuzi?

Ma prije bi si ruku odrezali. Sve što smo dobivali išlo je od Amera i samo Amera,a najviše preko Izraela i Ukrajine.Pričalo se i da je došlo dosta iz Njemačke,i to iz skladišta bivšeg DDR-a.Ali to neznam (osim što pamtim DDR uniforme,al su bile ružne,pa ih nismo htjeli nosit) jer tada još nisam vozio.

Ovo znam,jer sam tu robu vozio.Dolazilo je kasnije i puno iz Irana,išlo za Bosnu,al smo mi trećinu ostavljali,kao cestarinu.To je bilo smiješno...tučemo se sa Bošnjacima, u isto vrijeme im je glavni put opskrbe preko Metkovića.

Pamtim i da se pričalo,od kolega što su vozili u Bosnu (nas Zagorce baš tamo nisu slali) da se moglo kupit tj. iznajmit srpski tenk sa posadom,i to na dan,dva ili tjedan zavisi koliko ti je trebalo i koliko si para imao.

A i Rajić je inače kapetan JNA do proljeća 92. iznajmljivao svoje topove Vama oko Sarajeva.Do njega je vodio onaj tunel,pa je kupio porez...kažu da nije bio mali...i tako skupio onih 30 milijuna maraka.Bilo u novinama,još za Tuđmana,a pošto ga je Franjo skrivao kao zmija noge...vjerujem da je tako i bilo.

Inače,ovo što se priča da su Ameri tukli Plješevicu i Udbinu,to je istina,ali je to bilo jedno mjesec dana,ili više prije Oluje,tako da ste sve popravili.Čelavac je bio praktički nedirnut.Nisam bio gore,ali sam bio u Obrovcu,pa su mi rekli da ga nitko nije ni dirao,nego da su ga naši blokirali nekom elektronikom...neznam.

Za vrijeme i pred Oluju Ameri nisu letjeli,to je sigurno!

Inače,naše je obučavao MPRI,firma bivši američkih generala.Neke sam jednom vozio Puhom (onaj terenac sa mercedesovim motorom).Jebeni Puch bio...čisti luksuz,al sam napravio glupost,pa me više nisu zvali u satniju vozača protokola.Jbga,napili smo se kolega i ja,pa ih nije imao tko voziti natrag.

Koliko su nam ti američki ocvali Rambo borci pomogli neznam,al mi se ne čini baš nešto puno....Jbga,pričalo se da su tipovi navikli na pametne bombe,pa rakete,pa šta ti ja znam na koja sve čuda....a onda opet pričalo se da su oni u teoriji sve smislili,a mi smislili kako ćemo to primjeniti sa našom starudijom.

Meni se osobno čini da su nam najviše pomogli ti vaši totalno nesposobni oficiri.Znaš kako se napredovalo u JNA...tko može bolje guzicu lizat...jbga,osvetilo se.

Mislim jebeš oficira kojeg zarobi Korade,čovjek sa jedva srednjom školom potukao i zarobio tamo nekog pukovnika JNA kod Mrkonjić Grada.Pa taj je imao barem vojnu akademiju,a potuče ga i zarobi ( i na kraju ubije) seljačina do jaja.

Neznam,jbga....sve je to čudno...

E da,sad sam se sjeti još nečeg....

Mi smo imali na Borongaju benzinsku pumpu,a tamo se točilo i za HVU "P.Zrinski" gdje je bio ovaj MPRI. Pumpa je bila naša ( 1. automobilsak bojna) pa su naši dečki tamo i radili.

Jednom sam mjenjao prijatelja na pumpi.Nisi tu baš imao nekog posla,bilo nas je četvorica.Mi smo vozači sami tankali,a onda bi davali kartice vozila da se upiše koliko smo utočili.to je bio sav posao.

E tako mijenjam ja frenda preko vikenda kad su došli vozači iz zdruga,to su oni što su vozili Franju i Gojka.Za nas prave face (Zdrug= Prvi hrvatski gardijski zdrug Zrinjski-Frankopan).Jbga imali su 4-5 puta veću plaču od nas.S njima su bili i vozači HVU (hrvatsko vojno učilište) pa su se "gađali" tko je sve koga i kamo vozio.Uglavnom hvalili su se kako su vozili i tamo neke brigadire i generale na Pale do Karađića.

Bilo je to u proljeće 1994.

Banija!

Svi tenkovi specijalnog korpusa su izvučeni i skoro sva tehnika na područje R.Srpske.Ja sam bio na vrhu Žirovca kad su prolazili prema Dvoru.Ja sam prebrojao 34 tenka,ali mislim da je tu bilo pridodato još još nekih tenkova iz drugih jedinica,jer specijalni korpus u svom sastavu nije imao 55,a u toj koloni bilo ih je nekoliko.U Topuskom su prilikom predaje korpusa sigurno predati svi tenkovi 11.brigade,nijedan se nije uspio izvući,mislim da je bilo 9, T55,koji su predati.

Matija, nisi u pravu kad govoris o tome da Ameri nisu letjeli za vreme Oluje. Pouzdano znam da su na samom pocetku bombardovali Celavac, Pljesevicu i neke raketne sisteme povise Knina. I ne samo to, jos su nesto odradili na Baniji, ali se vise ne mogu setiti sta. Uglavnom ciljevi su im bili cvorista veze i raketni sistemi, jer vi to niste mogli uraditi bez velikih gubitaka. Ono sto je vasa avijacija uradila je nakon dejstva americkih bombardera, a svodilo se na to da tuku izbeglicke kolone. Jedna od tih kolona je bila na petrovackoj cesti, gde su pogodili sleper sa konzervama, a vozio ga je moj komsija. Tu mu je poginula majka i jedno dete, a on je skoro ostao bez vida. Supruga, Josipa, iz tvog kraja ostala je nepovredjena i odmah je preko Madjarske otisla kuci u Zagorje, ali je preduzela sve da joj muz bude uredno lecen i ostala je upamcena kao izuzetno privrzena muzu i deci. Secam se da je preko nekih mojih u Sloveniji urgirala da muz ovde ima odgovarajucu lekarsku negu, a nesto je i preko mene urgirala. Koliko znam oni su i sada u solidnom braku.

To sto navodis da su Ameri ranije bombardovali ciljeve u Krajini, mislim da nisi u pravu. Tokom 94. god. bombardovali su aerodrom Udbina, ali niti jedan avion nisu ostetili. S obzirom da sam vec sledeceg dana bio na tom aerodromu, cudio sam se kako su ispromasivali, ali mi je kasnije objasnjeno da to i nije bio napad radi unistavanja, vec da bi se vama pokazalo da su uz vas. Kasnije su se ustvari i vojno pridruzili Hrvatskoj. Zapravo, oni su to ucinili mnogo ranije, ali se to nije znalo u javnosti. Verujem da znas, a mozda i neznas, da su na Bracu ili Hvaru koristili aerodrom sa kojeg su poletale bespilotne letelice i spijunirale za vas i Aliju. Srbi nisu imali nikakve koristi od njih.

A to da su vam u Oluji pomogli priznali su i oni sami, a koliko se secam da je to isto potvrdio i jedan vas general.

Veovatno bolje od mene znas odakle ste sve dobijali pomoc, ali meni je poznato da ste uniforme dobijali od Svaba, jer sam neke od oduzetih imao u svom kabinetu, ali ne samo uniforme, vec i konzerviranu hranu itd., a o oruzju i municiji da ne govorimo. Ja verujem da vi nikad Krajinu ne bi napali i osvojili da nije bilo podrske ujka Sema, a ujko je obradio SM I RK.

S obzirom da verujem kako realno sagledavas dogadaje iz tog perioda, nasao sam za shodno da ti i ovo prenesem radi upotpunjavanja slike.