Recommended Posts

Slazem se!

Nikada oni ne bi napali RSK da dvojac Milosevic-Karadzic(Bog ce im suditi)nije dao zeleno svjetlo Tudjmanu za napad.Specijalna brigada policije iz RS je mogla bez vecih problema da zaustavi napad na polozaje VRS kod Livna krajem 1994.Da je rukovodstvo RS na celu sa Karadzicem zeljelo pruziti podrsku nasoj braci u RSK,mislim da ni tada RSK ne bi pala.Karadzic je iskoristio glupog Martica kad je ludi Sloba uveo sankcije Republici Srpskoj.

Kako VRS nije imao dovoljno vojnika da kvalitetno pokrije čitavu liniju,a da ima i operativu i pričuvu,tako se navodno po pričanju tog brigadira Karađić dogovorio sa Britancima i Francuzima da oni zaposjednu prostor na Livanjskome polju i nedaju nama da tuda prođemo.Bilo je to u zimi 94.,dok je trajao vaš napad na Bihać.

Sa duznim postovanje...ali ovo je najveca fantazija koju sam ikad mog'o da procitam. Cuj Francuzi i Englezi da brane Livanjsko Polje ...Karadzic dogovorio, a Mladic se kasnije iznenadio. Taj tvoj brigadir se bio nasljem'o rakije mozda se i bocnuo u venu pa mu se prividjali neki Francuzi i Englezi.

Da je VRS tada zavrsila operaciju UNA 94 i oslobodila Bihacki dzep,2KK bi bio prebacen na druga ratista i ne bi doslo do napada na Krajinu.

Da je, da je, da je...da se Slobo nije uplasio JNA bi u ljeto '91. u tri kolone krenula kroz ravnu Slavoniju i za tri dana bila u Zagrebu. Plan je postojao, Sloba se uplasio i ostalo je istorija.

Ne pomazu nam razmisljanja sta bi bilo kad bi bilo.

Pouzdano znam da su na samom pocetku bombardovali Celavac, Pljesevicu i neke raketne sisteme povise Knina.

Za Pljesevicu znam i ja. Rok'o NATO, pa se onda osokolio i jedan ustaski MiG-21 koga su nasi onda ipak skenjali. Sto opet pokazuje da MiG-21 vise nije bio nizasta no za raketiranje izbjeglickih kolona.

Tokom 94. god. bombardovali su aerodrom Udbina, ali niti jedan avion nisu ostetili.

I to je tacno, jer su nasi kao letjeli iz Udbine za Otoku pa tamo kao bombardovali.

A to da su vam u Oluji pomogli priznali su i oni sami, a koliko se secam da je to isto potvrdio i jedan vas general.

Tacno...prizn'o je hrvatski brigadir Dusan Viro.

Vojo,

ja sam poprilično siguran da su Ameri tukli Plješevicu i Udbinu jedno mjesec dana prije oluje.

Za samu oluju nisam nikada čuo da su letjeli (ono priče među nama vojnicima) pa iz toga zaključujem da nisu... nije sad to neki pouzdan podatak.

Što se tiće MPRI ili Rambo penzići kako smo ih zvali...neznam,neki su pročali da su ok,neki su pričali da se neznaju snaći bez modernih sistema...a jbga,istina je valjda negdje u sredini.

e moji djecaci...

bolje bi nam bilo da neke stvari prebolimo...

ja ponekad jos sanjam oluju...I Zirovac...i avion...

i Bosanski Novi...i sva ta sr....

Ali se sve vise trudim(mada se jos uvjek "palim"ko budala)da to nedgje tamo potisnem....

Nemojte po tome ceprkati...samo vise boli...

Sasaa!

Sa Banije neznam jesu li povučeni ali sa Korduna sigurno nisu.Rezervni položaji su im bili blizu mog sela i ja kad sam krenuo 6.augusta u posljepodnevnim časovima i dalje su bili na položajima i tukli po

Matija, ja prvi put cujem ove podatke od tebe u vezi bombardovanja od strane amera mesec dana pre Oluje. Koliko se secam toga nije bilo, ali ne mogu ni ja tvrditi nista pouzdano. O tome Nestor poseduje najpouzdanije podatke, ali on se nesto povukao u ilegalu, valjda mu se smucilo ovo nase prepucavanje.

Cuo sam nesto o ovome sto Sasa iznosi da su ovi od SM onesposobljavali dalekometne sisteme pre Oluje, uglavnomna Baniji. To je jos jedan pokazatelj da je Krajina prodata.

Zalosno je sto su Milosevic i Karadzic rijesili da zrtvuju nas narod u Krajini jos '91.Zao mi je sto tada rukovodstvo Srba u Krajini nije po svaku cijenu naslo nacin da okrene ledja srpskom izdajnickom dvojcu iz Beograda i sa Pala kako ne bi Krajina usla u sukob sa HV i mirnim putem dobije kakvu-takvu autonomija.Preporucujem svima da obavezno pogledaju Latinicu koja je emitovana u februaru i vidjece da je nas narod u Krajini zrtva dogovora Milosevic-Karadzic-Tudjman.Evo Vam link.Sastoji se iz devet dijelova ali vrijedi pogledati.Obratite paznju kada objasnjava Prkacin zasto SVK nije gadjala Zagreb sa Banije.

http://www.youtube.com/watch?v=xtoKoTaaHJ8

Mislim da je bio 02.08.1995. poslijepodne kad se kroz Glinu provezla baterija T-130 koja je došla iz pravca Korduna (Topusko, Vrginmost). Ako se ne varam u pratnji je bio tada kapetan VRSK P. Kasnije sam čuo da su taj dan prešli u RS na Dvoru.

или можда батерија која је била стационирана у вељуну? и они су спаковани раније а кад су кренули не знам.

Чуо сам од једнога другара, а њему причао ујак, активни капетан, командир противваздушне обране на аеродрому под Удбином, да су на нивоу корпуса и бригада постојала ковертирана, запечаћена наређенја (месецима пре Олује), на којима је писало(парафразирам): Отворити у случају опшетег напада хрватске војске. Унутра је стајало, опет парафразирам: У случају општег напада Хрватске војске пружити минималан отпор, тек толико док се цивили не извуку. Све што се догађало у та два дана ми је управо личило на то. Занима ме да ли још неко има сличну информацију. Лично се сећам плашчанског свештеника (не сећам се више имена), који је негде на путу између Слуња и Кремена, 04.08. предвече, бесан махао неким папиром, била је то депеша послата факсом од некуд и викао: Издаја! Продати смо, продати смо! Иза њега је ишла маса плашчана, што цивила, што бораца, погнуте главе и љути. Причали су да су скоро ушли у Јосипдол кад им је стигла та депеша и морали су да се повлаче. Да ли овде има неко од плашчана да каже прецизније нешто о томе, било би јако интересантно, јер пошто сам се једно време борио у њиховој бригади, знам да су то љути вуци и неустрашиви борци, који не би побегли ни од 50 пута јачег непријатеља.

Moze li neko od boraca opisati stanje jedinice kojoj su pripadali prije napada na RSK?

Jos uvijek me niko ne moze ubijediti da se Dalmacija nije mogla braniti barem deset dana zato sto je natom podrucju zivjelo oko 80 000 ljudi.Lika,Kordun i Banija su bili slabije naseljeni pa je i odbrana bila slabija ali da Knin padne gotovo bez borbe je skoro nevjerovatno.

Pogledajte ovaj video

Lazare, nesto slicno sam i ja cuo. Prica je isla tako da je u kovertama pisalo da se odmah povuku. Navodno je to SM odradio preko Frenkija i pojedinih oficira. Nisam o tome saznao nista vise, osim price da komandant kordunaskog korpusa nije poslusao preporuku.

Ja sam pak čuo da su naši iz IPD-a takve naredbe u kuvertama proturali u vaše jedinice,samo su kad su krivotvorili žig vašeh ministarstva odbrane zaje....li par slova na latinici,a par na čirilici.

Netko je ovdje spomenuo Dušana Viru,e pa o njemu ima jedna dobra priča,neznam dali

Војо, па сад си ме подсетио кад си спомено Френкија, причао ми после олује наш официр који је у генералштабу ВЈ имао великог пријатеља, једног пуковника, који му је рекао да је 04.08. пред наш Генералштаб у Книну дошло неколико пухова из Бг-а, убили су стражара испред ГШ и запретили да све мора ићи по плану. То за Кордунашки корпус ми је познато, Булат није хтео да поштује наредбу о повлачењу. Људина, знам га из Плашког, пре ослобађања Саборског и Слуња. Него, да не знаш случајно чија је идеја била да се 05.08. у Перићима (котлина пре Цетинграда, где су биле хале од Агрокомерца) скупи онолики свет, па ту игла није могла пасти на земљу колико је народа било, барем 50 000. Тај дан око подне су

Lazare,možda ja imam odgovor na tvoje pitanje!!!

U halama agrokomerca u Batnogi kraj Cetingrada,znam da su bili stacionirani ljudi iz Slunja i Plaškog koji su izbjegli sa tog prostora.Postojao je neki plan da se Hrvati zaustave na rijeci Korani kod Slunja,i da se ide na skraćenje linija odbrane,za to su bili potrebni prije svega borci.Naravno sve uz pretpostavku da Banijski korpus održi svoje linije.Možda je pokušano da se zadrže borci Plaščanske brigade i 13.kordunaške brigade koja je bila u rasulu.Komandant 11 brigade je to izjavio u jednim novinama 1995 godine,da su čak poslate i neke starešine iz korpusa da srede stanje na Korani i da se tu organizuje linija odbrane.Jer ako bi se pustio izbjegli narod iz tog dijela da krene krenuli bi i borci za svojim porodicama,čak su u Topuskom na punktu ubijena dvojica naših boraca iz Vojnića koji su pokušali da bježe,mislim da je to bilo 05.augusta .

Lazare, zaista neznam detalje, niti sam se nesto posebno sa tim bavio, ali je ocigledno da je predaju pripremio SM, a ovi njegovi satrapi odavde su to sproveli. Za vreme dok sam boravio dole, a to je bilo u predvecerje potopa, svaka druga rec koju sam cuo bila je ,,Frenki,,. Pa onda su nekakve ljude nazivali frenkijevci, a ja sam tek nesto kasnije saznao ko su ti ljudi i cime su se bavili u Krajini. Sve je to dirigovano odavde.

Moguce je i ovo sto sto je Matija spomenuo da su oni ubacivali nekakve naredbe, a to kod onakvih nasih rukovodilaca nije ni bilo tesko. Uglavnom prodati smo na mizeran nacin i za mizerne pare.

Oko tih Perica neznam bas nista, jer ja za vreme Oluje nisam bio u Krajini.

Jos uvijek me niko ne moze ubijediti da se Dalmacija nije mogla braniti barem deset dana zato sto je natom podrucju zivjelo oko 80 000 ljudi.Lika,Kordun i Banija su bili slabije naseljeni pa je i odbrana bila slabija ali da Knin padne gotovo bez borbe je skoro nevjerovatno.

Pogledajte ovaj video

Ko ti je to reko duck,otkud ti ti podatci da su Kordun i Banija bili slabije naseljeni od Dalmacije

Војо, Мрки, хвала вам на одговорима. Група у којој сам и ја био успела је заобићи ту лудницу у Батноги (а тамо је стварно био хаос и лудница) и отићи неким макадамом, мислим до Штурлића, ту избија неки пут (макадамски) из правца Лике, да би успели сазнати нешто више шта се дешава са Ликом и Книнским делом (у везама је био хаос). Тек тамо нам је постало јасно да смо завршили са нашом државом, непрегледне колоне Далматинаца и Личана су пролазиле туда, измешани цивили и борци, туга!Јасно нам је постало тог момента да су Книнска крајина и Лика већ испражњени од нашег народа и у хрватским рукама.