Recommended Posts

Daco to sto si navela je vise nego logicno, a sto je najgore potpuno je tacno. Vec sam izneo da je prljave poslove za Cobeta odradjivala DB, a Arkan im je bio veoma blizak i odradjivao poslove koji su eventualno mogli doci u javnost. Tako je policija u Srbiji hapsila nase ljude po svim mestima, a podatke su dobijali od Crvrnog krsta, jer su se nase izbeglice prijavljivale da bi nekako preziveli. Policija ih onda autobusima odveze do granice i u Erdutu su ih preuzimali Arkanovi, a sve je to bilo unapred dogovoreno. Moji bliski rodjaci i komsije su zavrsili tamo i pricali su mi sta se desavalo. Ne samo da su ponizavani i nazivani izdajnicima i kukavicama, vec su i tuceni, a vrhunac je bio kad su ih Arkanovi lopovi uguravali u psece kucice i primoravali da citav dan laju. Bilo je jos nekih posve sumanutih metoda mucenja i ponizavanja, ali da to ne navodim. Trebalo je navodno da brane istocnu Slavoniju, a ona je vec odavno bila predata. Po mojoj seljackoj logici, ako je Krajina napadnuta u zapadnim delovima, postavlja se pitanje zbog cega Istocno-slavonski korpus nije napao hrvatske teritorije kako bi odvukao hrvatske snage, ali avaj...? Cobe sve dogovorio, a DB i VB uz pomoc Arkana sve zavrsili.

Secam se dok sam jos radio u drzavnoj sluzbi da mi je dosao dopis od strane VB da slede krivicni postupci protiv oficira koji su kao izdali Krajinu, na sta sam se grohotom smejao, a i to cudo je bilo svega 3 dana i zaboravljeno. Takav dopis dobijes od sluzbe koja je u prodaji ucestvovala.

Zbog Krajine ni u onom dvoristu nece mirno odmarati.

Nemogu da vjerujem koliko je ljudi znalo koji se scenario priprema za Krajinu,a da to nisu znali jedino Krajišnici.Meni je neposredno prije Oluje jedan moj rođak koji je radio kao novinar u Srbiji i koji ima malo bolje veze u generalštabu ispričao šta se sprema sjećam se i danas njegovih riječi kad mi je rekao "ljeto će biti vruće",ja reko nema šanse kad ono za mjesec dana eto mene kod njega u Srbiji.A još za vreme Oluje 05.08.1995.godine,tadašnji radio "Petrova gora" javlja,"velika

bože kakvim su nas budalama pravili...kad sve sagledam dobro smo mi i prošli...

Ispali smo najveci magarci. Problem je bio u tome sto smo mi bili jako mali a sve se urotilo protiv nas, izmedju cekica i nakovnja, izmedju hrvata i srbije.

Ko ti je to reko duck,otkud ti ti podatci da su Kordun i Banija bili slabije naseljeni od Dalmacije

Ne pricaj gluposti molim te. Za tvoju informaciju kad su oni napali na linijama je bilo par ljudi tu i tamo, rezervna pogranicna milicija ili tako nesto. Upozorenja su stizala danima prije toga da ce doci do napada kako od nasih ljudi dolje tako i od UN-a. Nista se nije radilo.Tek kad su oni napali doslo je do odgovora. Sto se tice mobilizacije u Dalmaciji u to vrijeme tada je odziv bio veci nego ikada i prije i poslje, to ti ja mogu reci jer sam bio tamo.

Nije valjda da ozbiljno mislis da su samo tri cete (kordunasi, banijci i vukovi - svaka im cast svima) bili dolje. Dje je onda bila 92. brigada i ostale jedinice sa tog prostora?

Ne pričam ja nikakve gluposti,da nisu došla pojačanja sa strane tada,hrvati bi zauzeli Knin još 93.

Dalmatinski korpus je bio u rasulu !

Pa i 95.u oluji od svih krajeva Krajine,prva je pala Dalmacija i Knin

Klapacbenkovčanac 92 Benkovačka brigada je bila jedina što je valjala u cijelom Dalmatinskom korpusu !

Upravo je zato i došlo do rasula 93.što je oružje bilo pod katancom.

A i stizala su obavještenja da će ujaci napast i niko ništa ne poduzima,čudno !

A još me više čudi kako to da Knin nije imo svoje brigade,Drniš imo,Benkovac imo dvije,Obrovac imo i Vrlika,a Knin ?

Ovo što sam napiso,napiso sam jer se član "duck"čudio kako to Knin i Dalmacija nisu izdržali bar 10 dana u "oluji" ?

Kao ne čudi ga što su Kordun i Banija pali,bio kao slab otpor tamo

За Банију 79:

Сад тек прочитах да би Далмација тј Книн пали 93 да не дођоше Вукови с Вучијака,Кордунаши и Банијци па замало да се на упишам од смјеха.Дај брате не читај Гримове бајке,очему причаш ко да си ти био код нас 93,знаш ли ти уопште кад су Вучијаци дошли као испомоћ,а кад банијци и кордунаши.Само да знаш,сви након успостављања линије која је и остала до 04.08.95.

А одзив на бенковачкој општини никад није био под знаком питања,распитај се мало на територији које општине се највише константно ратовало цјели рат у Крајини.

Банија:

Није што сам од Бенковца,има и нас смећара и свакавих,али за борбу и пожртвованост у рату нико нам неможе и несмије ништа рећи.Било је и дезертера,али вјеруј врло мало.Ми смо имали фронт од Шибеника до Велебита,тукли се на Коридору,ишли на Бихаћ и Кладушу,чували Динару,као да нас је било милион.1993 гробље је у Бенковцу постало преуско,сваки дан смо гранатирани,пуни избјеглица из равнокотарских села,а у Книну гори,лудило,кафићи раде,музика,млад свјет војно способан лади јаја. Тко је брате било.

И кад су наше јединице на Динари без муниције дочекале Олују кажу бенковчани издали.Дабогда да су сви били као ми!

Шта је то далматински корпус?Ми смо по свему били сами своји,могли су нас водити и под приштинским корпусом,све џабе кад смо сами себи били препуштени.

Ја ти рекох за книњане како су ратовали,они брате ни своје линије нису држали.Зашто је то тако,ко је то толерисао и зашто стварно незнам.Док је на 50 км од њих небо горило они ни прстом нису мрдали.

Код нас јесу долазили у испомоћ Вучијаци,кордунаши,банијци,косовско-метохијски одред и многи други.Хвала свима од срца,само пуно су и гинули због специфичне конфигурације терена.

Klapacbenkovčanac

Čitava Krajina,ne samo Dalmatinski korpus je bila prepuštena sama sebi !

Nije bilo reda i discipline,a plus toga "braća"sa istočne strane Drine nam fino "pomogli"95

Čitam ove postove i mislim da ste i jedan i drugi pomalo u pravu!

Klapac moraš da shvatiš jednu stvar,mi koji nismo iz Dalmacije gledamo na Dalmatinski korpus kao na jednu cjelinu,a situacija u samom korpusu mi nije poznata,znam samo da se nisu proslavili.Isto kao ljudi ovdje u Srbiji oni nas gledaju kao cjelinu i kad kažu niste se borili misle na sviju na ne samo na neke dijelove...Znam samo jednu stvar,Knin se trebao braniti do zadnjeg...Zašto?...Pa zato što je on bio ne samo glavni grad nego i simbol Krajine,ti naši nazovi komandanti i političari trebali su to da znaju.Kad padne glavni grad pada cijela država,a ja sam još bio kod kuće kad se šahovnica vijorila u Kninu,ja reko ma neka montaža kad ono...A ginuli su svi na raznim ratištima a koliko je meni poznato,moj prvi komšija je poginuo 23.januara 1993 u rejonu Paljuv sa još nekoliko boraca,a napad je počeo 22 tako da nije baš tačno da su linije već 23 bile stabilne,pa da je tek onda pomoć došla,a nisu ga mogli izvući 7 dana jer se nije moglo do njihovih tijela...A naši ljudi koji su bili dolje na ratištu nisu imali ništa pohvalno reći za domaće borce..naravno time ne mislim da su u pravu...obični borci su najmanje krivi,u pitanju je komandni kadar i sama organizacija...

не треба никога дизати изнад осталих и обрнуто.сваки део је имао специфичну ситуацију.шта ја знам,далматинаца је било највише али су имали јако дугу линију ,личана најмање по броју што је такође проблем.кордунаши најнеизвјеснији терен и никакву одступницу и врло дугу линију,за банијце стварно не знам какву су имали ситуацију а западнославонци у клину.шта ћеш горе.а да је книн био град "манекена" то јесте али ваљда је тако требало .не знам

Sto vise sve komentarisemo sve je to tuznije ono sto smo mi trebali napraviti

jos 91 je smicati i stavljati u rov one ljepotane sto su lelemudali ne samo u Kninu vec i u drugim gradovima

i bili toboze u nekim specjalnim jedinicama a bavili se svercom nosili maskirne uniforme i najsavremenije oruzje.

Oni na polozajima su imali vojnicke uniforme i ne tako oruzje a ovi na sigurnome tako i samo izigravali neke manekene po kaficima.

Divim se svima i ponnosim onim ljudima koji su 4 godine proveli po tim rovovima i cuvali sve ove lelemudane koji su sigurno prvi

i zbrisali kada je Oluja krenula a znam da ti u rovovima su ostali bez veze posto su bile lose i borili se dok nisu ostali bez municije i onda povukli jer se vise sa cim nisu imali boriti i sa vezama u prkidu povukli a kada su se povukli tek su onda vidjeli da su im iz sela vec svi otisli.

Dali se secate zasto je ubijen Rapajic ako se dobro secam imena njegova kada je trebao krenuti na Sisak mislim da je to bilo 91-92 god

nije slusao naredbu.Sve su to bile igre sa malo vecima a mi obicni smo bili samo piuni u svemu tome koji smo cuvali granice i verovali i srcem se borili za svoj kucni prag i svoj narod.

Po opštinama, najveći broj poginulih do kraja 1993. godine imao je Benkovac 279 ili preko 10% od svih poginulih, sledi Vukovar sa 261 (oko 9,5%); Knin 190 poginulih ili 7%; Okučani 156 ili 6%; Gračac 141 ili 5%; Mirkovci 127 ili 4,7%; Glina 83 ili 3%; Pakrac 88 ili 3,22%; Petrinja 70 ili 2,60%, itd.

Medu jedinicama Srpske vojske Krajine najveće gubitke imao je Vukovarski korpus 591 (22% svih poginuli), sledi Dalmatinski 458 (17%), Lički 397 ili (15%), Banijski 382 ili (14%), Zapadnoslavonski 332 ili (12%), Deveti korpus bivše JNA (samo u 1991. godini) 266 ili (10%), Kordunski 224 ili (8%), itd.

Kako objasnjavas ovo, mudrace?

Kako objasnjavas ovo, mudrace?

Ako je pitanje meni postavljeno,normalno da su u Lici i Dalmaciji imali veće gubitke,kad su ustaše stalno tamo upadale i pravle pokolje

Pa velis ti da se nisu ni borili. Nisu valjda dezerteri iz dalmatinskog korpusa ginili?

Sto se tice toga da Knin nije imao svoju brigadu, drnisku i vrlicku brigadu su popunjavali u najvecem dijelu Kninjani, a bilo ih je i po drugim jedinicama.

слуњска општина је имала око 130 погинулих до маја 2004. не рачунам олују и потез од жировца до двора јер се и данас не зна тачан број.

Pa implicirao si sa tim da je "dalmatinski korpus bio nikakav".

Knin se nije mogao braniti u Kninu tj. u centru grada. Knin je mogao braniti samo citav 7. korpus u sadejstvu sa lickim s tim da VRS nije pustila ustase da dodju Kninu za ledja. Ko poznaje teren zna sta je Dinara znacila za Knin time i za citavu Sjevernu Dalmaciju kao i za ostale dijelove Krajine preko toga. Na Kordunu i Baniji otpor nije bio slab ali tamo nisu bili ni glavni pravci napada vec na Dinaru i Liku. Shvatas da im je cilj bio da uzmu Knin (kao i onima sa druge strane - iz Srbije - sto su to potpomogli)?