Recommended Posts

Procitao sam sve i jasno mi je. To su ciste gluposti.

Imas primjera kolko oces dje se Banijci i Kordunasi nisu proslavili i to sam cuo iz usta ucesnika sa Banije i Korduna (jedan Kordunas mi je i u kucu dolazio). Cuo sam price i o kukavicluku i o dezerterstvu i o svercu i raznim spletkama. Toga je bilo svuda, a upirati prstom i pricati oni su krivi a mi smo bili bezgresni, je ustvari bar dijelom krivo za nasu sveukupnu nesrecu. Nikad se mi necemo opametiti. Svercer i dezerter su svercer i dezerter pa bili oni iz Dalmacije ili sa Korduna i Banije. Mozda su po tebi ipak ovi prvi gori?

Nisu uspjeli jer nisu ni pokusavali. Da su pokusali proslo bi im isto kao i u Lici i Dalmaciji zato jer je to neko van Krajine tako htio.

Ako oces bas na sinjskom pravcu u avgustu 95. oni nisu prosli isto kao i kod Petrinje. A onda je linija "pala" bez ikakvog razloga (isto kao i kod Petrinje).

Lako je njima bilo proci kad dovuku gardijske brigade a sa nase strane ovi posalju seoske straze. Na bilo kojem mjestu da su udarili ovi drugi bi sredili da prodju.

Procitao sam sve i jasno mi je. To su ciste gluposti.

Imas primjera kolko oces dje se Banijci i Kordunasi nisu proslavili i to sam cuo iz usta ucesnika sa Banije i Korduna (jedan Kordunas mi je i u kucu dolazio). Cuo sam price i o kukavicluku i o dezerterstvu i o svercu i raznim spletkama. Toga je bilo svuda, a upirati prstom i pricati oni su krivi a mi smo bili bezgresni, je ustvari bar dijelom krivo za nasu sveukupnu nesrecu. Nikad se mi necemo opametiti. Svercer i dezerter su svercer i dezerter pa bili oni iz Dalmacije ili sa Korduna i Banije. Mozda su po tebi ipak ovi prvi gori?

све те приче типа реко ми један познаник треба примати са резервом .ево ти мој лични случај:отишао сам добровољно у босну са нашом полицијом крајем 92.нису ме мобилисали јер нисам имао крајипшке документе пошто сам дошао са подручја које је било далеко ван крајине.и тако ја чујем причу како серу мом старом да сам пичка и побегуља.проширила се прича па сам у јануару93 после повратка чак имао и сукоб са неким људима.наравно мени и ћалету није било подребно да се експонирам и неким примитивцима нешто објашњавам.тада половином јануара сам физички нападнут од неких јунака па сам морао на три месеца да се склоним од будала.и дан данас многи не знају истину али није битно.они који ме знају, знају ко сам и кад сам дошао и где био али нема везе.тако да приче добро треба одвагати..а да је било кукавица код нас на кордуну јесте! један је плакао ко дијете да не иде са нама у босну иако је био ред на њега јер су се сви изредали.после је тај био неко мудо у корпусној полицији.поздрав

Bista-ha, slazem se sa ovim sto si napisao. Citajuci prethodne postove o tome ko je bio hrabar, ko ne, ko se vise borio ili ne, neminovno se, opet, namece problem nase sloge, bolje receno nesloge. Da su bile u pitanju druge istorijske okolnosti, verujem da se ovo ne bi nametalo kao problem. Namestilo nam se sve sto je gore moguce, a verujem da nicija nije gorela do zore. Nemojte se oko nicega gloziti.

Vojo ja mislim da ne bi bilo toliko ne sloge da je imao ko voditi kako treba politiku Krajine da su bili ljudi sposobni

da pregovaraju da je dobiju politickim putem a ne snagom vec snagom mozga ali izgleda da smo sve sanse ispucali u tom ne znanju

i sto nije imao ko od nase strane da vrsi pregovore vec je to komsija radio za nas .

Vec sam ovde jednom rekla imala sam prijateljicu koja je jako dobro bila upucena u sve i druzila se sa svim tim glavnim funkcionerima

koji su tada dolazili i pregovarali za Krajinu i secam se posto kada je Krajina pala sedile smo i pricale bas o ovome dali se mogla spasiti.

Necu zaboraviti kada mi je rekla ne secam mu se tada imena ali on je bio za Srbe i vidio svu situvaciju kada se zalozio vani za nas bio je odma smaknut sa funkcije te ali posto je bila prijatelj sa njim i on je bio razocaran sto Srbi se tako prikazuju u svetu usli su u diskusiju

i ona ih je okrivila i rekla mu sve zbog vas vi ste tako hteli ali on je rekao mi smo vam dali sansu a vi je niste iskoritili da ste zauzeli Bihac koji smo svi mislili imate ga u rukama dobili bi Krajinu spojenu sa Republikom Srpskom ali vi ste pustili toliko vremena drzali ga u obrucu i

poceli sa njima svercovati sto nikom sa strane nije bilo jasno da ste u ratu a trgujete zajedno i tako niste ni uzeli to podrucje i sve sto su imali u planu je propalo u vodu i otada su digli ruke od vas .Sada ja govorim sto znam da je ona mi rekla i znam da je iz pouzdanih izvora

a sta bi bilo i dali bi bilo tako ne znam ali stvarno kada pogledas sa strane dva naroda koja ratuju i zajedno kasnije trguju to stvarno je nesto sto si nismo smeli dozvoliti pa da nismo mi imali sta jesti a imali smo ali pare su vrag a najgore sto onaj posteni narod i borci nisu to ni radili vec su se borili dok su ovi koji ni nisu ratovali bili ti kojima je najvise pasalo da to tako bude.

Pricam iskljucivo o Kordunu i Baniji jer ova dole podrucja ne poznam niti sam cula da toga je bilo kod njih znam samo da su oni borci koji su cuvali Kupu dobrovoljno se prijavljivali jos i odlazili u ispomoc da bi pomogli kada je trebalo u Dalmaciju kod Obrovca znam ako se ne varam da su se zvali Biljani gornji ,donji ,i da su bili negde na moru Karin i ta mjesta znaju vise oni koji su odozdo jer tada su se dole vodile velike borbe.Banija je 92 -93 imala mirnije podrucje na Kupi ali su se dosta borbi vodilo na Bosanskoj strani sa Muslimanima i dosta je

bilo poginulih u tim borbama .

i Banija im je slala pomoc da bi dobili malo pojacanje i odmjenu u borbama .

Daco, slazem se sa svim sto si navela, ali ja nisam mislio na politiku, vec na ovo sto se moze procitati da su jedni bili hrabriji od drugih itd. mada se rat ne moze bas odvojiti od politike. I ja sam nesto pisao o politickim i vojnim aspektima, ali mi se ne dopada prepiranje o tome ko se vise i hrabrije borio. Da nije bilo politickog mesetarenja, o kojem si i ti ponesto rekla, sigurno je da ne bi bilo nikakvih sporova o tome ko je bio hrabriji ili ko se vise borio.

Vojo!

Mislim da je ovdje neko pogrešno protumačen,nije bilo priče o tome ko je hrabriji i ko se bolje borio,pa njesmo djeca da o tome raspravljamo,to su obične gluposti.Normalno je da na jednom dijelu teritorije bude i hrabrih i manje hrabrih ljudi da nekažem kukavica.Mislim da se konkretna zamjerka odnosila isključivo na rukovodstva kako vojna tako i civilna,kao i na samu organizaciju odbrane.Moraš da shvatiš jednu stvar,da mnogi ljudi koji su sa Korduna i Banije imaju određene sumnje na ponašanje Dalmatinskog korpusa u toku Oluje,odnosno na postupanje civilnih i vojnih vlasti na području Dalmacije.Nama nikako nije jasno da jedan Knin nije mogao da se brani nekoliko dana i da se tek tako bez borbe prepusti Hrvatima.Znaš,to budi sumnju u postojanje volje da se Krajina brani,kako je trebala da se brani.I mislim da ljudi imaju pravo na to,jer su neki zauzimali već mjesta u prihvatnim centrima po Srbiji dok su oni još uvijek držali linije po Krajini....

Vojo znam ja o cemu pricas nema to mjerenja hrabriji ili ne neki su imali junacko srce i veliku hrabrost neki su bili plasljivi

a neki opet samo jaki na sigurnome bile su te tri grupe ali ako akciju vodi planski sa srcem komandant kome veruje ti borci koji su sa njim

da ce dati zivot svoj da za njih i da ih nikada nece ostaviti na cedilu veruj mi i oni naj nehrabriji ce sa takim poci u akciju i biti borac

mogla bi ovde navesti taki jedan primer sto znam izvodene cele akcije planski i sa srcem odbrana celog grada sto je izveo jedan covjek

ne izgubivsi ni jedan zivot svoga borca a snage protiv koji su se borili su bile ogromno vece od njihvovih i ljudskih i oruzanih ali on je

imao plan kako ce izvesti tu akciju a da prode sa najmanje zrtava a jako je svestan bio kake ce ga snage udariti i koliko su njegove snage slabe zato kazem da je tako bilo i u Oluji da se planiralo sve izvelo planski znalo se ili u zraku se osecalo vec dugo vremena da ce Oluja doci i da je bilo takih sposobnih i pravih ne verujem da bi tako brzo Krajina pala.

E Mrki, ako je to u pitanju, onda se slazem. Ali, ako je izdaja u pitanju, a ja duboko verujem da jeste, ona se odvija iz centra moci ili vlasti, a to je Knin. Naravno da je mogao biti branjen, ali je ucinjeno sve da odbrana bude besmislena. Uzimanje Dinare je bio kljuc pada Knina, a hrvati su se do Grahova lagano prosetali uoci Oluje. Pisao sam vec, pa mi je to pomalo mucno, ali moram ponoviti da je nasa avijacija izvodila vezbe iznad moje kuce za vreme dok su hrvati zauzimali Dinaru sve do Grahova. A dejstvovali su u Bihackom dzepu u simuliranom pokusaju osvajanja. Muka da te uhvati. Dakle, razumeli smo se.

Upravo to Vojo da nije bilo sve tako namesteno kako jeste nisu se ni mogle izvoditi akcije odbrane kao sto sam gore napisala,

jer ako od vrha ide izdaja ne mogu ni koji su na linijama nista...sto kazes muka da te uvati i da ti se smuci zasto su mnogi

dali svoje zivote i mnoga djeca ostala bez svojih najmilijih sto su se borili srcem za neke ideale koji su drugi tako lako prodlai i izdali.. >:)

E moji ljudi sve je to sredjeno sa strane. Centar izdaje nije bio u Kninu niti bilo dje drugo u Krajini nego u Beogradu. Beograd je od prvog dana vedrio i oblacio, postavljao svoje ljude na kljucne polozaje i igrao se s nasim zivotima. Od prvog dana! Zasto Vukovar? Zasto Zapadna Slavonija? Zasto Zadar i Sibenik? Previse cudnih stvari se desilo da bi bile samo puka slucajnost.

A nismo ni mi tu bili bez krivice, ali s obzirom u kakvoj smo situaciji bili, nije ni cudo.

Mene jedna stvar ipak,kod Vas pomalo smeta.

Koliko je krajina imala stanovnika?

Otprilike 250 000 ljudi.Jel tako?

To znači da je krajnjim naporom mogla skupiti do 25 000 kvalitetnih vojnika (ljudi između 18 i 35 god.starosti). Neznam koliko je SVK imala vojnika,ali nije mogla puno više....

U količini ratne tehnike smo bili tu negdje.No,što ti to znači kad nemaš ljudi.

S druge strane mi smo imali 7 gardijskih brigada cca 30 000 ljudi,k tome desetak gardijskih samostalnih bojni (cca 6 000 ljudi) i 1. gardijski zdrug. sa cca 3 000 ljudi. I to ti je već dovoljno. S time da su te postrojbe bile puno zapadnog naoružanja,pogotovo protutenkovskog...

Na to ti sve dođe još 200 000 mobiliziranih,od čega je 50 000 bilo u pričuvi za istočno bojšte.

U pričuvi je bila i 3. gardijska i čitav zdrug (osim malog dijela,možda dvije satnije u desantu na Knin).

4. i 7. gardijska su bile u Bosni,i nisu djelovale osim na pravcu Knina,gdje su ga i osvojile i vratile se u Bosnu za 4-5 dana.

Praktički Krajinu su napale frontalno (ako izuzmemo usko područje Knina) samo 1.,2. te 5. i 9. gardijska brigada.Od toga su samo 1. i 2. imale glavne pravce napada.

Kako ste se vi mislili održati?

Pričuva nije bilo nigdje,a SRJ nikako nije mogla intervenirati.Ovdje vi krivite Miloševića,no on realno ništa nije mogao postići.Da je krenuo iz SRJ na drugu međunarodno priznatu državu,nastradao bi žestoko,i on je to znao.Sankcije su ga do tada već dotukle,a nastavak Srbija nije mogla više izdržati.

Krajina je izgubljena međunarodnim priznanjem RH i uvođenjem sankcija protiv SRJ.

Kako ste se vi mislili održati?

Pričuva nije bilo nigdje,a SRJ nikako nije mogla intervenirati.Ovdje vi krivite Miloševića,no on realno ništa nije mogao postići.Da je krenuo iz SRJ na drugu međunarodno priznatu državu,nastradao bi žestoko,i on je to znao.Sankcije su ga do tada već dotukle,a nastavak Srbija nije mogla više izdržati.

Krajina je izgubljena međunarodnim priznanjem RH i uvođenjem sankcija protiv SRJ.

Mogla je Srbija intervenirat da Milosevic nije bio izdajnik.I tad bi nastradali vi i to ZESTOKO,a ne mi !

I hrvatska je napala drugu medjunarodno priznatu drzavu BiH,tj.HV je bila u Bosni

Ma Banija, to su fantazije.

Ma što je Milošević mogao? Bez nafte,bez plaća za vojnike,bez osnovnih potreba za državu?

Ništa.I toga je bio svjestan.Gospodarstvo je bilo u kolapsu.Nemožeš ti ljude poslati u rat i ostaviti ih gladne,žedne i bez nafte...

Vi ste rat izgubili u gospodarstvu,a Srbija je bila slaba da se do danas nije oporavila.To nije nikakvo čudo.Sankcije su Vas ubile.

Nema tu junačenja,Banija. Oš se vraga junačit,ako znaš da ti žena i djeca kod kuće umiru od gladi.

Ja ne kažem da je stanje bilo baš toliko teško,ali mislim (neznam,ja nikada nisam bio u Srbiji,tako da sad možda pričam malo napamet,ali...) da je Milošević ušao u rat vrlo brzo bi tako bilo.

Da ste Vi (ukupno sa Srbijom) bili i danas jeste vojno jači,i da je Srbija bila u punoj snazi kao 91.sigurno bi se stvari drugačije događale,no nemožeš gledati vojnu silu,a ne gledat opće stanje u državi.To su spojene posude,ako je država jaka i vojska je jaka,a ako je država slaba,i vojska je slaba bez obzira koliko ima topova ili tenkova.

Koliko je mobilizacija prošlo u Srbiji,i koliki je bio odaziv još tamo 91.? A.što misliš što bi bilo 95.,sa stanovništvom izmučenim od sankcija?

Ja mislim da Vas Slobo nije tada izdao,već da je ispravno procjenio da bi svaka intervencija bila kobna,kao što je bila i intervencija na Kosovu.Po meni,Slobo Vas je izdao 91. kad nije išao do kraja.A,nije išao opet iz straha pred Europom,jer je znao da će 4 milijuna izbjeglica stvoriti veliko sranje na granicama EU.

Po meni,Slobo je mogao pobijediti u tome ratu na tri načina.

Prvi je da je uspio diplomacijom spriječiti priznanje RH i onda sprovesti policijske akcije uhićenja dužnosnika vlade RH i Tuđmana,tada otcijepiti teritorij Krajine kroz poslušnike u Saboru,pa pustiti ostatak RH da ode.

Drugi je,kad je već pokrenuo vojsku,da krene direktno na Zagreb ne otvarajući ostale frontove,zauzme Zagreb vojskom,a sve predstavi kao vojno-policijsku akciju u nastojanju da se očuva poredak SFRJ.

Treći je da ne učini apsolutno ništa! Da čeka da se mi ispušemo sa svojim zastavicama i pjesmicama,i da ne čini apsolutno ništa.Ako bi se Tuđman drznuo da počne kakve akcije,tada bi mogao reagirati silom,ali opet samo u pravcu njegovoga uhićenja.

Onog trena kad je pokrenuo vojsku,a mi dobili priznanje (baš uz pomoć te vojske) stvar je bila gotova.

Slobo je za ove moje opcije tada imao i međunarodnu podršku,imao je jaku diplomaciju iza sebe,no učinio je najgoru stvar,krenuo u otvoreni rat i to na najdaljem dijelu RH od Zagreba. Na Vukovar i Dubrovnik.Ajde,sad zamisli da je svu tu vojnu silu koju je usmjerio na ta dva grada skupio kod Karlovca i Siska,pa krenuo na Zagreb. Nema te sile da ga zaustavi.

Ovdje su,prije nekog vremena bili memoari Momčila Krajišnika,u kojima mu sam Mladić priznaje da je razbijen i da nema mogućnosti se više braniti.

Nakon oluje razbili smo Vas u Bosni,sa samo dvije gardijske brigade,te uz postrojbe HVO-a. Vojsku BiH ne računam,oni Vam ništa nisu mogli.Koliko znam,ni tada kad smo Vas mi razbijali nisu se mogli pomaknut niti metra.

A zašto je Mladić bio razbijen?

Pa nismo mi Hrvati bili ni toliko bolje naoružani,ni toliko bolje izvježbani,a ni hrabriji....

Prvo mi praktički četiri godine nismo ni ratovali,već smo se samo pripremali za rat.Tako da su nam snage bile odmorne,za razliku od Vaših koje su bile več umorne.

Drugo i najbitnije,Mladić nije imao ni pola neke ozbiljnije postrojbe u rezervi.Snage su mu bile prerastegnute.

A,zašto ih nije imao?

Jer nije imao sredstva za iste,ni sredstva da okupi ljudstvo.Ljudstvo je mogao skupiti samo u Srbiji.

Nije!

Поред наших издајника и проблема, да није било НАТО-а помагача провучених кроз све могуће хуманитарне и војне организације које су се појављивале и дјеловале на подручју РСК и РС, па на крају и отвореног помагања НАТО-а снага у бомбардовању свих важнијих објеката за производњу муниције и војне опреме и радарских система и репетитора и свих других војних циљева по РС, а потом и по РСК. Посебно је било бомбаровање ракетама оплемањеним уранијумом од чека и данас се осјећају последице и у РС и у РСК.

Да није било њих горе наведених питање би било како би се провели и Хрвати и Муслимани у директним окршајима.

Matija vidis moje je razmisljanje bilo blizu tvoga jer sa moje tacke gledista onako kako ja mislim.

Prvo znamo da Krajisnici nisu bili narod osvajaci tudeg podrucja oni su samo hteli da ostanu svoj na svome,

prepadnuti i zateceni svom politikom i situvacijom od koje su vidjeli da dolaskom Tudmana na vlast nema puno izbora vec

da ce biti rata hteli mi to ili ne hteli a normalno da vecina od nas to nije htela.

Hrvati su mnogi bili odusevljeni kada im je Tudman dao dobre plate da stupe u MUP Hrvatske nije bila vazna skola ko si sta

samo da hoces a ni ti momci tada ne verujem da su bas znali u sta idu potom sljede napadi na policijske stanice i preuzimanje njih gde dolazi do sukoba i rata .Iznenadeni ostajete jer u nekim sukobima gubite i velike gubitke zadobijate jer su Srbi pruzili vece otpore nego sto ste ocekivali i poslje tih otpora pocinje i rat mi osvajamo i borbe traju znas koliko je bilo Hrvatskih gradana u tim MUP ovcima izgleda najmanje jer znam da je puno bilo placenika i Siptara znaci mogo je ko je hteo u to cua sam ne znam dali je istina mozda neko bolje od vas zna da je Tudman pustao iz zatvora i takima davao da idu u borbe i ako se pokazu da su bili oslobodeni kazni za koje su se teretili i tu JNA ulazi i pomaze tu dolazi i u sliku Milosevic e sada

kako kazes da je on hteo sto je tada mogao i imao puno jace snage mogao je da dozvoli i onima koji su bili spremni zauzeti Sisak do Zagreba ,kada je Vukovar pao moglo se isto krenuti na Osijek ne bi puno ostalo od Hrvatske ali to opet pokazuje da Milosevic to nije hteo

a i Srbski borci su tada bili sretni sto su imali podrucja koja su bila vecinskom nasa a ne da osvajaju vase gradove a to da se tada ucinilo ne bi bilo kako je bilo ja mu zameram sto se mesao u posao mozda bolje da onda vojska nije ni ulazila na ta podrucja i da se nije mjesao

svjet bi onda drugacije gledao na nas ovako su isto mediji Hrvatski proturili u svet kako mi zelimo neku veliku Srbiju a to ni jedan Krajisnik nije zeleo jer je zeleo samo da ostane svoj na svome.Mislim da se on nije mjesao da bi mi kao vecinska manjina na podrucju Krajine mogli dobiti prava neka i ostati ko Kosovo u Srbiji i svako na svome bez Oluje i imali bi priznata sva prava .

Zasto Milosevic i iz vrha nije dano da se osvoje 91-92 ti gradovi i zbog njih su neki ljudi uklonjeni samo mi govori da je on najverovatnije imao dogovor sa Tudmanom da ne ide dalje.Iako je Oluja ucinila svoje ja opet mislim da smo mi pobednici jer ta podrucja Srpska koja su vjekovima bila nasa stoje sada pusta i niko ne moze reci da nisu nasa koliko se sprecavao povratak Srba na njih to samo pokazuje da politika Hrvatske jos nije zrela i da jos nije shvatila sta je Demokratija i kako ona izgleda u Evropskim drzavama sto ce sa vremenom

kada ude u EU shvatiti i morati postovati sve uslove koje i druge zemlje koje su Demokratske i postuju te programe i sve sto moras ispostovati ne samo na papiru vec sa dokazima koliko si primio azilanata samo u godini dana a da ne pricamo druge uslove koje ce morati imati manjine i Drzavljani te drzave sva ista prava bez diskriminacija na bilo kojoj osnovi.

Daco,

glavni za kontakt između Slobe i Franje je bio Hrvoje Šarinić.On je u svojoj knjizi priznao da su Slobo i Franjo,što telefonom,što osobno, kontaktirali 275 puta tijekom rata.Što kaže da su u te 4 godine razgovarali barem jednom tjedno.Ja imam prijatelja koje ne vidim po tjedan dana.

Borislav Jović je pak u svojoj knjizi opet priznao da im Krajišnjici nisu interesantni,direktno je Šariniću rekao: "To su vaši Srbi."

Znalo se da od Krajine neće biti ništa,no mene čudi da se nitko u Krajini nije osvijestio za sve to vrijeme...

Никада Србима не би пало на памет да праве своју државу или некакву републику на просторима авнојске Хрватске, да новоизабрано руководство Републике Хрватске са Фрањом Туђманом није одмах кренуло у разне акције протјеривања

Mirko,

sve to gledaš previše idealizirano.

Istina je,sve je bilo dogovoreno! No,to i nije pravo pitanje. Pravo je pitanje zašto je sve bilo dogovoreno!

Zašto?

Onaj tko zna odgovor na to pitanje zna zašto je bilo rata i zna zašto je sve završilo kako je završilo.

Ja taj odgovor nemam,osim mojeg vlastitog mišljenja,a ono ide otprilike ovako.

Slobo je sjedio na hrpi novaca,Jugoslavija je bila bogata zemlja,a kontrola u rukama jedne partije.Možeš svašta,možeš puno,ali nemožeš sve te novce pokupiti,jer ipak postoje oni koji bi to uočili...

I tako je Slobo,kad je uvidio svoju moć,do koje je došao slučajno jednom jedinom rečenicom na Kosovu došao na ideju,sa svojim užim krugom suradnika kako da uzme te novce.

Trebala mu je permanentna kriza,da narod gleda drugdje dok on kupi... i tu si je našao najboljeg partnera,Franju.

No,ako uništi Franju za dva-tri mjeseca kriza je riješena i lova ostaje van njegova domašaja.

Franjo je također volio moč i novac... dva idealna partnera.I tako se dogovoriše.

Ameri su javno iznijeli da je Slobo 4. najbogatiji diktator sa preko milijardu USD opljačakne love. Franjo je tek malo zaostao za njim.

A,sve to nebi bilo moguće da je narod bio u miru,da su institucije radile normalno...ovako su se mazale oči narodu,a oni (zajedno sa svojim timovima pomagača)su brstili.

Mislim da je zato sve bilo dogovoreno.

Право је питање моћна Југославија која није одговарала западу и НАТО-а организацији, те је узела своје улизице и полтроне да разбију исту. А шта кажеш на то да је САБОР Хрватске који је први изабран у такозваној демократској Републици Хрватској имао преко 720 година затвора из бивше Југе. Ту је нађено рјешење.

Mirko,

ne slažem se sa tobom.Nema tu nikakve logike.Kakvi NATO ili stranci,pa Jugoslavija je bila bliže zapadu nego bilo koja istočnoeuropska država,i spremala se na daljnje približavanje baš tom NATO-u i EU.

Uostalom Milošević je 90.-91. imao punu podršku zapada,a pogotovo Amerike,Francuske,V.Britanije i Rusije da zadrži Jugoslaviju na okupu i vojnim putem,samo je to (kako je rekao USA ministar vanjskih poslova James Baker) trebalo biti urađeno upravo kako sam ja rekao,sa malim snagama oštro i na brzinu.

Mirko,mi Hrvati smo uvijek htjeli samostalnu državu,rekao sam to i na početku,i to svi. Od komunista iz 45. do najgorih ustaša.Tu nema tajne i to je tako....svaki Hrvat koji je govorio da je za YU lagao je iz nekog svoga razloga.To je istina! No mi samostalne RH nikada nebi imali da je Slobo nije želio,da se nije dogovarao.I zato je pravo pitanje Zašto se dogovarao,ja mislim da sam barem djelomično dao odgovor.

Mišljenje da su to htjele strane sile nema (za mene) baš ni u čemu uporište.

Zbog obaveza koje sam imao nisam bio u mogućnosti da učestvujem u ovoj vrlo interesantnoj raspravi, koju je pokrenuo

jedan od novih članova sajta.

Na jednom mestu Vojo me je spomenuo, konstatujući da sam se povukao u ilegalu. Nije tako. Naime, upravo sam završio

doterivanje teksta mog dnevnika sa nekim dodatnim podacima u granicama onog što je moguće objaviti ovog časa.

Sve što je ovde spomenuto pažljivo sam pročitao i mogu da kažem, da ima dosta istine, ali i dosta tvrdnji koje nemaju

nikakvo uporište.

Ja sada neću davati pojedinačna objašnjenja na neka od pitanja, jer bi to opet vratilo priču na početak i gde bi nam bio kraj.

Samo ću reći odgovor na početno pitanje, ko je branio Dinaru?

Južni delovi Dinare su bili izgubljeni do otpočinjanja napada 4.08.1995. godine. Ja sam detaljno sve to opisivao. Napad na Dinaru sa južne strane otpočeo je u novembru 1994. godine o čemu postoje izjave dvojice zarobljenih pripadnika HV iz sastava