Recommended Posts

Zašto se nikad nije povelo pitanje odgovornosti opkoljavanja 21.kordunaškog korpusa u operaciji Oluja...odnosno KO JE KRIV ZBOG OVOGA?????

U Srbiji je Čedo Bulat zamalo završio na vojnom sudu!Istraživanje je dokazalo da on nije kriv i optužbe su povučene.

Čitam ove postove i vidim da tu ima svašta. I ja sam doživio Oluju i godine prije i godine poslije Oluje.
...ako se još uzme u obzir da MPRI-DTAP došla u RH 1995 padaju u vodu sve priče o Amerima kao planerima Oluje ...

Па Амери сами кажу да су учествовали у планирању, сад, колико је њихов допринос био...

Moje je mišljenje da se Krajina nije mogla obraniti ni u kojem slučaju jer je imala premalo vojnika razvučenih na prevelikom teritoriju, dok su se gradijske brigade "zabadale" duboku u Krajinu i onda se širile i uvodile pričuvne postrojbe.

Ово је мишљење већине војних стручњака. Остаје само питање колико би стварно времена требало гардијским бригадама да освоје Крајину, ако би постојао фанатични отпор.

Petrinja? O njoj znam malo ali su izvori jako, jako pouzdani. Prvo je, ujutro, od jedne nasumično ispaljene granate iz Petrinje smrtno ranjen (umro je poslijepodne u Sisačkoj bolnici) zapovjednik bojne Predrag Matanović i još dvojica ljudi iz zapovjedništva bojne a ostatak je poranjavan. Svaki vojnik zna što se događa kada postrojba ostane bez zapovjedništva.

Све је то истина о заповједницима, али имају ту још два битна момента - Купа и Сава - која су поједностављивала одбрану. Рецимо, глинска је бригада прекомандовала друголинијску чету (попуна је била људима који имају преко 55 година) из рејона с. Горње Јаме у с. Маринброд, пошто је претпоставка била да ће ХВ напасти баш на том правцу, што се отприлике и обистинило.

Osobno u Oluji nisam vidio niti jedan američki zrakoplov koji je raketirao po RH.

Ја сам за три мјесеца бомбардовања Србије свега једном видио авион који бомбардује, иако се брујање чуло свакодневно, а град у којем сам живио бомбардован је у току рата неколико пута, укључујући прво вече.

SVK nije pružiila otpor, ne zbog zapovjedi o povlačenju ili tko zna čega nego jednostavno nije imala snage zadržati napad na svim pravcima a kada linija jednom pukne i začuješ pucnjavu iza leđa i to tamo gdje ti je obitelj, počinje panika rasti, jebeš više i Krajinu i Martića i sve ostale, spašavaš obitelj i glavu.

Уствари, скоро је било немогуће чути пуцњаву иза леђа, односно у позадини, због јако мале дубине брањеног простора. Паника је логична у свим ситуацијама гдје је живот угрожен, невезано да ли је у питању Крајина или нпр. Русија. Било је у току рата колико хоћете ситуација да читаве једнице, типа батаљона или бригаде, збришу са ратишта, чак без икаквог великог напада. Е сад, у Крајини је владало мишљење да су два најнепоузданија града по том питању Двор на Уни и Книн, али због једне чињенице која управо побија вашу тезу - обје општине су ваљда биле једине у Крајини које већи дио рата нису имале директну границу и фронт према Хрватској (дакле, у хипотетичком нападу нису били директно угрожени, већ су бранили "туђе" општине).

nisam naišao na više od deset stranaca koji su se borili na strani HV-a i to je većina bila 1991. godine a kasnije su rijetki ostali tako da zbilja ne znam o čemu ovdje neki pričaju.

И ја мислим да број је странаца занемарљив у односу на укупни број војника. Важније од самог учешћа је подршка појединих земаља за Хрватску. Сложићемо се да је та врста подршке кључна ствар у читавом рату. Она је довела до тога да се Олуја уопште може извести. У вези са овом причом, чуо сам и да су поједници на хрватској страни вјеровали да на српској страни ратује невиђени број Руса ( ово је можда подгријано и српским пропагандним причама о четама козака који су са сабљама у рукама гинули у јуришима по Босни).

A '91? Je tada nismo imali oružja jer je glavninu JNA zaplijenila na Plesu u onom zrakoplovu, sjećate se toga? Tada je mogla biti uspostavljena linija V-K-K ali nije, zašto? Malo se zapitajte zašto se nije išlo do kraja ili se nije moglo ići. Ja znam svoju istinu i znam kako smo vas i kada zaustavljali, kada smo i zašto bježali, kada i kako smo se uspjeli vratiti i nema tu puno dogovora, ili jesi ili nisi a to se uvijek prepoznaje. Vukovi sa Vučjaka su mi jedna od "najdražih" postrojbi, imaju muda i bilo mi je zadovoljstvo i čast ratovati protiv te postrojbe. Bar su se na dva ratišta pokazali kao dobri, čvrsti borci i to je jedna od rijetkih postrojbi koje cijenim kao borce, ostali samo pričaju i seru bez veze a kada je zapucalo gdje su bili? Počev od Slavonije preko Banovine, Like do Dalmacije, gdje su bili svi oni specijalci? Samo su se kurčili dok nije pucalo, kao i 70% kod nas, a sve odradile na kraju Gardijske brigade i Specijalna policija uz rijetke pričuvne postrojbe kojima svaka čast.

Pozdrav svakom poštenom vojniku ma gdje bio.

Зар ви мислите да је једна Крајина могла да има 20 специјализованих бригада, спремних да се бију са најизвјежбанијим војскама свијета, кад једна Хрватска, која је имала 10 пута више људства, није имала толико. Уз све мане војничког система у Крајини, ви сте у сваком селу (а тамо су села од 100 кућа у просјеку) могли наћи неколико људи, који би по свом војничком квалитету могли бити припадници неке специјализоване ("гардијске") јединице. Проблем је што, и да их све скупите на једно мјесто, такових било можда за једну добру бригаду. И није то ништа необично, то је и надпросјечан број у односу на расположиво људство.

Никада В. Србија није био оперативни план на српској страни. Срби су имали идеју да заокруже територију у Хр и БиХ на којој су били већински/надпросјечно заступљени, уз евентуалну размјену мањих територијалних јединица због повећања компактности територије + излаз на море, који би се остварио у рејону Цавтата (због тога се, мислим, ратовало у рејону Дубровника). На Муслимане, Македноце и Црногорце никада се није 100% рачунало (тако су Македонци и "отишли" крајем 1991., иако их је доста још увјек било у ЈНА по Хрватској). Све преко отприлике овакве замисли било је политички кочено, па сте тако имали у војном смислу блесаву ситуацију, да се једна сила замајава са тамо неким градом безначајним на граници, мјесто да га заобиђе и опколи 3 пута већи град, а притом се највећи и главни град државе, уопште и не напада. Када је НАТО нападао Србију, они су за седам дана почели рушити мостове, рафинерије и слично, у највећим градовима, који обично никаквог војничког значаја за Косово имали нису. Та чињеница, да један Београд може мјесецима бити без струје и воде, је добила рат, а не тамо неки екстра-гига-мега обучени САС-овци, Гурке и шта ти ја знам.

Вукови су стварно били једна од најбољих српских јединица у току рата, али не само по "обучености" (јер неке тешке обуке за специјалце исто нису имали), већ и по томе што су били релативно далеко од прљавих ратних послова, у какве је нпр. био увучен Аркан.

Не бих ја ратовање са било ким сматрао задовољством, поготово ако су биле крваве, исцрпљујуће борбе, милији од тога ми је чак онај "естрадни" приступ капетана Драгана, па се једна страна повуче без борби. У том смислу повлачење СВК у Олуји сматрам повољнијим решењем од фанатичне одбране до самоуништења.

Odgledao sam onaj film o predaji ... Sad me besika boli od nervoze ... Ne mogu da poverujem do dan danas sta nam se tad desilo . Sve mislim da ovo sve sanjam,da sam ranjen i da sam u komi ... Ne znam kako se to moze zaboraviti i ne znam kako je u opste moguce da se vratin a njima to sve oprostim . Da li sam lud ili neke stvari ne shvatam da MIR NEMA ALTERNATIVU . I uopste ne shvatam kako bi mogli izgubljeno nadoknaditi ??? Boriti se moramo dokle god disemo ! Ja svoju decu ucim o tome da nisu odavde vec iz jedne predivne zemlje koju ce oni samnom morati osloboditi od ustasa ! Do godine u Kninu !

Поштовани форумаши, да ли ми ко може одговорити на ово питање - које јединице и како су бранили подручје Динари ?

Хвала унапред !

Mile prica gomilu gluposti... Hrvati su krenuli sa 200 hiljada do zuba naoruzanih vojnika, dok Srbi u RSK su brojali oko 30 hiljada vojnosposobnih i naoruzanih sa LICNIM naoruzanjem, dok je tesko naoruzanje bilo pod kontrolom UN-a. Neznam kome je to onda izdo naredjenje da gadja Zagreb i sa cime je mislio gadjat?!

Mile prica gomilu gluposti... Hrvati su krenuli sa 200 hiljada do zuba naoruzanih vojnika, dok Srbi u RSK su brojali oko 30 hiljada vojnosposobnih i naoruzanih sa LICNIM naoruzanjem, dok je tesko naoruzanje bilo pod kontrolom UN-a. Neznam kome je to onda izdo naredjenje da gadja Zagreb i sa cime je mislio gadjat?!

Sa Korduna i Banije se mogo gađat Zagreb bez problema.1995.za vrijeme "bljeska" je gađan Zagreb orkanom.Isto se tako mogo i u "oluji" gađat.

PS u "oluji" teško naoružanje SVK nije bilo pod kontrolom UN-a.

Nepismeni Mile je naivno povjerovao Karadzicu da ce ga braniti kada Hrvatska napdane RSK. Mislim da je bio nedorastao funkciji koju je obavljao zajedno sa vecinom saradnika. Da je Jovan Raskovic ostao ziv, nikada ne bi doslo do egzodusa.

Милан Марић је просто угуран у фотељу председника РСК, и то после 3. круга избора.

Јован Рашковић је склоњен, да не кажем уклоњен. У ситуацији у којој је рат императив, људи попут Јована Рашковића су били уклањани, било милом или силом. А с друге стране су довођени ликови попут Мартића и Хаџића.

Било би чудно да смо ми победили, са њима.

BANIJA 79 ti je vec odgovorio na neke stvari a ja cu samo da dodam,mani me tih prica o ustasama naoruzanim do zuba kao da je kod nas bilo drugcije oruzja je bilo na izvoz,a to sto su Krajinu napadali svi Hrvati i oni iz Bosne i oni iz Hrvatske dok su nasa dva velika brata sedeli na tribinama i posmatrali sve to uz kokice i koka kolu pa imamo takvu situaciju kakvu imamo da nas napadaju visestruko brojnije snage.

Nepismeni Mile je naivno povjerovao Karadzicu da ce ga braniti kada Hrvatska napdane RSK. Mislim da je bio nedorastao funkciji koju je obavljao zajedno sa vecinom saradnika. Da je Jovan Raskovic ostao ziv, nikada ne bi doslo do egzodusa.

A pitas li se je li Mile imao izbora? Recimo da je otkazao poslusnost i Milosevicu i Karadzicu sta bi se onda desilo?Je li Krajina imala kapaciteta i vojnog i diplomatskog i ljudskog za takvu avanturu i koliko dugo bi tako nesto moglo da potraje?

Najlakse je sve svaliti na pleca"nepismenog" Mileta mada svi znamo ko je kriv i tu nema veze Mile,Jovo,Boro ko god da je bio isto bi bilo najlakse je sa malima trgovati i koristiti ih za podkusurivanje a to je na zalos bila Krajina.Jovo je koliko ja znam sklonjen za zivota tako da je besmisleno tvrditi da je on bio ziv bilo bi drugacije.

Чекај земо... Прво, ајмо овако...

Зашто се Миле Мартић уопште прихватио посла за који није кадар?! Јбт, шеф полицијске станице постаје председник какве-такве државе?! Магационер, с уписаним факултетом, се прихвата посла председника државе!?

Није ми јасна толика жеља за власти и фотељом, некаквим уласком у историју људи који очигледно нису дорасли својим пословима.

Трагедија је то што нисмо схватали опасност рата, већ смо видели да кроз рат можемо исправити неке историјске неправде које су нам учињене. Можда тај рат и не би толико био трагичан да су биле другачије политичко-економске прилике. Међутим, доста ствари је указивало на наш лош положај. Док се Немачка уједињавала и НАТО сваки дан јачао, срушен је Берлински зид... то се СССР и Варшавски пакт распао. А ми смо веровали да ће нас Руси заштити, ако НАТО крене да помаже Хрватску. А чак и ако Руси не помогну, то смо ми сами јаки, тобоже "4. армија у Европи"...

Још нешто... да би неко ушао у рат, нека држава, мора имати јаку економију да финансира то све... а нама је социјализам већ био пропао и нисмо знали тада шта и куда. У многим предузећима СФРЈ па и оним које су остале под РСК стање 1990-1991 је било више него проблематично. Месецима без плате, незадовољни радници, тешко је ишао пласман робе, итд.

Ja sam rat doziveo kao pozornicu i sebe sam video kao glumca na toj pozornici i uvek sam se trudio da igram pozitivne uloge, koliko je to moguce. Pred kraj rata, kad su poceli obracuni pojedinaca i grupa, ja sam svatio da tu nema nikakve zelje da se napravi neka ozbiljna drzava i da je to samo manipulacija narodom radi ostvarenja nekih privatnih ciljeva i planova. Ja licno se ne osecam prevarenim, jer od rata nisam nista niti ocekivao. Dao sam kolko sam mogo, jer sam tad smatro da mi je to duznost prema otadzbini. Kad sam doso u selo i naso kucu srusenu, prve reci su mi bile... dobro je da mi nisu orah srusili, a kum me gleda i veli... tebi je do oraha a kuca ti srusena do temelja. E moj kume, neznas ti kolko ja lepih uspomena imam pod tim orahom. I danas dan kad dodjem u selo rado sedem ispod oraha i prisetim se na stare dane :)

Чекај земо... Прво, ајмо овако...

Зашто се Миле Мартић уопште прихватио посла за који није кадар?! Јбт, шеф полицијске станице постаје председник какве-такве државе?! Магационер, с уписаним факултетом, се прихвата посла председника државе!?

Није ми јасна толика жеља за власти и фотељом, некаквим уласком у историју људи који очигледно нису дорасли својим пословима.

Трагедија је то што нисмо схватали опасност рата, већ смо видели да кроз рат можемо исправити неке историјске неправде које су нам учињене. Можда тај рат и не би толико био трагичан да су биле другачије политичко-економске прилике. Међутим, доста ствари је указивало на наш лош положај. Док се Немачка уједињавала и НАТО сваки дан јачао, срушен је Берлински зид... то се СССР и Варшавски пакт распао. А ми смо веровали да ће нас Руси заштити, ако НАТО крене да помаже Хрватску. А чак и ако Руси не помогну, то смо ми сами јаки, тобоже "4. армија у Европи"...

Још нешто... да би неко ушао у рат, нека држава, мора имати јаку економију да финансира то све... а нама је социјализам већ био пропао и нисмо знали тада шта и куда. У многим предузећима СФРЈ па и оним које су остале под РСК стање 1990-1991 је било више него проблематично. Месецима без плате, незадовољни радници, тешко је ишао пласман робе, итд.

Pa nije on odmah postao predsednik islo je to nekim svojim tokom od 1990.kada se prvi put culo za njega kao Kninskog milicionera koji je otkazao poslusnost Zagrebu,pa ministra policije pa tek onda nakon nekoliko godina postaje predsednik RSK,ali na stranu to.Ono gde ja mislim da gresite ti i jos neki a to je da je Martic bio predsednik kako ti rece kakve takve drzave,e nazalost on nije bio predsednik nikakve drzave pa ni kakve takve.To sto smo mi unutar Krajine organizovali nasu malu drzavu izlazili na izbore glasali za parlament i predsednika to je bilo nekako vise nasa zelja da to bude nasa drzava nego sto je ona to u stvarnosti bila,a u stvarnosti Hrvatska je jos 1992.postala nezavisna drzava u avnojevskim granicama sto znaci da je RSK bila unutar te sad vec medjunarodno priznate drzave.

Od samog pocetka 1990 svi u Krajini pa i Jovo Raskovic su bili svesni da protiv hrvatskog ekstremistickog rezima mi ne mozemo sami da se izborimo ni politicki ni vojno jer nas je malo i nemamo taj kapacitet i zato se od samog pocetka trazi pomoc od Beograda i kad je u pitanju politicko zastupanje prava Srba u Hrvatskoj na nivou SFRJ tako i kad je u pitanju pocetak oruzanih sukoba trazi se pomoc i od vrha JNA i od one druge linije koja je isla preko Jovice i DB-a Srbije a to je ilegalno naoruzavanje lokalnog stanovnistva, pa seti se samo kamiona koji su dolazili iz Srbije u prolece 1991.Nakon kratkotrajnog rata u jesen 1991.potpisuje se Vensov plan koji podrazumeva zastitu unpa zona(RSK)do knacnog politickog resenja sudbine tog prostora u pregovorima sa Zagrebom,a kompletnu diplomatsku i pregovaracku politiku zastupanja RSK u MZ i pregovorima sa Hrvatskom stranom na sebe preuzima Beograd odnosno licno Slobodan Milosevic. Rasplamsava se rat u Bosni sto citavu pricu produzava na vise godina i situaciju u Krajini dodatno kmplikuje i ona postaje skoro u svemu zavisna od Srbije jednostavno Beograd je izdrzavao Krajinu sto poziciju potpunog kontrolora sudbine RSK u liku Slobodana Milosevica dodatno ucvrscava.U tim i takvim okolnostima gde nam je i ekonomska i vojna i politicka i diplomatska situacija u rukama nekog sasvim drugog izvan Krajine a opet nekog ko je potpuno nas (matica Srbija) i od koga smo najmanje ocekivali da moze da nas izda,po meni je bezpredmetno optuzivati za slom i krah nekoga ko je bio tu figura za unutrasnju upotrebu kao sto je to bio Mile Martic.

Миле Мартић је био фигура ДБ Србије, који је повлачио конце за њих. Тачније Милошевића, а сам Милошевић је био слуга банкарског картела којем и јесте био циљ не само распад СФРЈ већ и ратови, јер су ту зарадили милијарде долара.

Иначе, то међусобно оптуживање им добро долази да скину одговорност са себе.

Миле Мартић јесте се успротивио проусташкој власти Туђмана 1990. али он стварно није имао тај капацитет нити ментални склоп да буде председник. Требао је да гура Јована Рашковића испред себе, и да за пази ко очи у глави.

Београд, у овом случају Милошевић, јер сви потези који су ишли из Београда 1990-1995 вучени су под строгим надзором Милошевића нису били ни најмање нама наклоњени. У складу са својим налозима које је примио, он је почео лета 1991. делити Србима оружије, а Хрвати су то већ месецима раније имали.

С тим да је у корену све ЈНА требала да сасече и да направи један тзв. "Нимбершки процес" где би сви они који су радили против народа и државе СФРЈ било осуђени на доживотну робију. Сви помагачи на 30 година затвора. Зна се како се то ради. На крају крајева све их је на то обавезивао Устав СФРЈ.

Суштина је да се сав распад СФРЈ одвијао по нечијем (читај: Сорошевом) добропланираном сценарију, и да су у редовима војних и политичких структура свих бивших СФРЈ република били њихови људи који су за шаку долара радили оно што им се каже, тачније за шта су били плаћени.

Да не одвлачим тему... У тој машинерији био је и Мартић. Не кажем да је био на њиховом платном списку... Али је био увучен у то ђавоље коло. А сам после 1995. није знао како да се извуче.