Recommended Posts

A pitas li se je li Mile imao izbora? Recimo da je otkazao poslusnost i Milosevicu i Karadzicu sta bi se onda desilo?Je li Krajina imala kapaciteta i vojnog i diplomatskog i ljudskog za takvu avanturu i koliko dugo bi tako nesto moglo da potraje?

Najlakse je sve svaliti na pleca"nepismenog" Mileta mada svi znamo ko je kriv i tu nema veze Mile,Jovo,Boro ko god da je bio isto bi bilo najlakse je sa malima trgovati i koristiti ih za podkusurivanje a to je na zalos bila Krajina.Jovo je koliko ja znam sklonjen za zivota tako da je besmisleno tvrditi da je on bio ziv bilo bi drugacije.

Ne mislim da je Mile bio izdajnik. Mile je bio patriota, tu nema dileme. Niko za njega ne moze reci da je izdajnik. Samo je cinjenica da covjek njegovog obrazovanja i sposobnosti nije mogao voditi drzavu.

Ja sam misljenja da nismo smjeli dozvoliti da se stalno odlaze pocetak pregovora o nasem statusu jer su se Hrvati naoruzavali a mi smo vremenom gubili vojnu nadmoc. Trebalo je naci rjesenje koje ca nas zadrzati na nasim ognjistima jer u to vrijeme na nasu zalost, ujedinjenje sa RS i Srbijom nije bilo moguce.

Nama treba pametna glava a ne ubojito oruzje.

Pad zapadnih djelova Republike Srpske ide ruku uz ruku sa stavom medjunarodne zajednice koja je zelela da buduca BiH bude entitetski podjeljenja po skoru 49:51. Dakle...posto je VRS drzala oko 74% bivse BiH taj procenat se mor'o smanjivati.

Tome ide u prilog da kasnije NATO nije dozvolio da Hrvati forsiraju Unu kod Dubice i da padne Banjaluka. Kad su Hrvati ipak u jednom momentu izmedju Dubice i Kostajnice presli Unu NATO je naredio srpskoj avijaciji da digne avione iz Mahovljana i izbombarduje te hrvatske polozaje (NATO je na vrijeme javio komandi VRS i tacne koordinate polozaja Hrvata). Tu je dosta hrvatskih vojnika iz "Crne Mambe" nastradalo. A kad su muslimani htjeli uci u Prijedor i Banjaluku NATO je prijetio da ce za taj slucaj tuci polozaje 5. i 7. muslimanskog korpusa.

Ja mislim da godinama nisam vece gluposti citao.

Samo bi me zanimalo otkud ti to.

Ja mislim da godinama nisam vece gluposti citao.

Samo bi me zanimalo otkud ti to.

Ja sam 95-e bio mesec dana u Drvaru, sve do pada Drvara. Za tih mesec dana smo izdrzali granatiranje hrvatske vojske i Boga pitaj koga jos, ali ni jednog trenutka se nismo osetili ugrozeni. Drvar je bio jak ko beton. Tu je bio Banjalucki odred, Dobojski odred, Sokolacka motorizovana, Vukovi sa Drine, Zastitni puk... Odjednom svi komandanti jedinica pozvani su na komandno mesto Pasjak... brdo iznad Drvara. Naredjeno nam je da svi u toku noci moramo napustiti Drvar... nikome nije bilo jasno zbog cega. Pricalo se da je Radovan naredio tako... medjutim naredba je dosla od strane vojske. Razne price su kruzile medju vojskom izmedju ostaloga i ta kako je general Mladic, koji vec duze vreme nije slusao Karadziceve naredbe je predao tu teritoriju po naredbi Slobodana Milosevica. Bilo kako bilo hrvatske i muslimanske snage su ujutro usle u Drvar. Pad Drvara je imao za cilj da otvori Republiku Srpaku Krajinu i omoguci Hrvatima da udju Srbima sa ledja, sto se na kraju i dogodilo. Milosevic je napravio dogovor sa Tudjmanom a oficiri sa njegovog platnog spiska su to morali izvrsiti. U toku "pada" Krajine planovi nisu isli po Milosevicevom planu, pa su nasi vojnici morali da se vrate na neke delove terena kako bi zadrzali tu teritoriju do dolaska hrvatskih jedinica. Neke nase jedinice su se sudarale sa hrvatskim jedinicama ali nije bilo pucnjave, nego su Hrvati nasim borcima pokazivali rukom u kom pravcu treba da idu kako bi potisnuli muslimane koji su neplanski uzeli deo teritorija, gde su poceli da napadaju i streljaju civile.

Све је ишло у правцу договреног односа 49:51 процента.

Исто тако је било рецимо у Западној Славонији 1991-1992. када су позвали на рапорт и практично заробили комаданта Вељка Миланковића.

Па ме занима баш како то ови "браниоци" политике Слободана Милошевића, Радована Караџића објашњавају... Мислим то да се војска само повукла? Шта су то Караџић и Милошевић знали, а да обичан народ није знао?

Ja sam 95-e bio mesec dana u Drvaru, sve do pada Drvara. Bilo kako bilo hrvatske i muslimanske snage su ujutro usle u Drvar. Pad Drvara je imao za cilj da otvori Republiku Srpaku Krajinu i omoguci Hrvatima da udju Srbima sa ledja, sto se na kraju i dogodilo.

Ako si bio u Drvaru sve do njegovog pada kako tvrdiš,onda bi moro znat da nikakva muslimanska vojska skupa sa hrvatskom nije ušla u Drvar,nego samo hrvati.Muslimani nikad nisu vidjeli Drvara !

Nadalje kažeš kako je uzimanje Drvara imalo za cilj da se otvori RSK i da hrvati dođu Srbima u RSK sa leđa. ::)

Ako si bio u Drvaru kao što tvrdiš onda sigurno znaš da je RSK pala skoro mjesec dana prije Drvara ! Tako da mi nije jasno kome su to hrvati zauzimanjem Drvara došli s leđa,kad je RSK već mjesec dana prije pada Drvara zauzeta od hrvata ?

Ako si bio u Drvaru sve do njegovog pada kako tvrdiš,onda bi moro znat da nikakva muslimanska vojska skupa sa hrvatskom nije ušla u Drvar,nego samo hrvati.Muslimani nikad nisu vidjeli Drvara !

Hrvati i muslimani su celo vreme rata skupa vezali zastave, tako da su skupa i usli u Drvar. Sto se tice datuma pada Drvara mozda si u pravu... dosta vremena je proslo pa se puno toga i zaboravi. Ono cega se secam je to da je Karadzic doveo Arkana, zato sto je miloseviceva struja sirila glasine kako je Radovan prodao Krajinu. Secam se da su vase dezertere iz RSK hvatali i sisali na celavo i slali ih na liniju. Mora se priznati da su imali velikog uspeha u vracanju odredjenih teritorija... pricalo se na veliko kako se sprema ustanak na Krajinu... cak su ljude po kampovima po Srbiji skupljali, isto ih sisali na celavo i spremali za navodni ustanak. Posle je doslo potpisivanje Dejtona, tako da je pojo vuk magare. Cija je to ideja bila da narodu maze oci, prosudite sami :)

Hrvati i muslimani su celo vreme rata skupa vezali zastave, tako da su skupa i usli u Drvar.

Samo da su 1993 i 1994 (do Washingtonskog sporazuma) bas oni najzesce jedni protiv drugih ratovali, dok u to vrijeme izmedju Srba i Hrvata u BiH skoro da nije ni bilo borbi.

Hrvati i muslimani su celo vreme rata skupa vezali zastave, tako da su skupa i usli u Drvar.

Nije istina.Muslimani i hrvati su bili u ratu jedni protiv drugih 93 i 94.(izuzev Posavine,tamo se nisu sukobili).

Također nije istina da su skupa ušli u Drvar,muslimani su ušli u Petrovac,a hrvati u Drvar.Razgraničenje između muslimanske i hrvatske teritorije je bilo na prevoju "oštrelj" između Petrovca i Drvara.

Oni su doduše 95.i jedni i drugi napali na Srbe u zapadnom dijelu Republike Srpske,ali nema govora o tome da su skupa ulazili u gradove i mjesta i da su se mješali jedni s drugima.Moraš imat u vidu da su mnogobrojni pripadnici HVO bili iz srednje bosne koje su muslimani protjerali,tako da bi mješanje jedni s drugima dovelo do sukoba.Uostalom hrvati nisu dozvoljavali muslimanima da ulaze u mjesta koje su oni smatrali svojom teritorijom.

Muslimani su zauzeli Petrovac,Ključ,Sanski Most, Krupu na Uni,i Srbobran (Donji Vakuf),a hrvati Kupres, Grahovo,Glamoč,Drvar,Mrkonjić Grad,Šipovo i Jajce.Nikakvih zajedničkih ulazaka u ove nabrojane gradove nije bilo,ili su ih zauzeli hrvati,ili muslimani.

Ja sam 95-e bio mesec dana u Drvaru, sve do pada Drvara. Za tih mesec dana smo izdrzali granatiranje hrvatske vojske i Boga pitaj koga jos, ali ni jednog trenutka se nismo osetili ugrozeni. Drvar je bio jak ko beton. Tu je bio Banjalucki odred, Dobojski odred, Sokolacka motorizovana, Vukovi sa Drine, Zastitni puk... Odjednom svi komandanti jedinica pozvani su na komandno mesto Pasjak... brdo iznad Drvara. Naredjeno nam je da svi u toku noci moramo napustiti Drvar... nikome nije bilo jasno zbog cega. Pricalo se da je Radovan naredio tako... medjutim naredba je dosla od strane vojske. Razne price su kruzile medju vojskom izmedju ostaloga i ta kako je general Mladic, koji vec duze vreme nije slusao Karadziceve naredbe je predao tu teritoriju po naredbi Slobodana Milosevica. Bilo kako bilo hrvatske i muslimanske snage su ujutro usle u Drvar. Pad Drvara je imao za cilj da otvori Republiku Srpaku Krajinu i omoguci Hrvatima da udju Srbima sa ledja, sto se na kraju i dogodilo. Milosevic je napravio dogovor sa Tudjmanom a oficiri sa njegovog platnog spiska su to morali izvrsiti. U toku "pada" Krajine planovi nisu isli po Milosevicevom planu, pa su nasi vojnici morali da se vrate na neke delove terena kako bi zadrzali tu teritoriju do dolaska hrvatskih jedinica. Neke nase jedinice su se sudarale sa hrvatskim jedinicama ali nije bilo pucnjave, nego su Hrvati nasim borcima pokazivali rukom u kom pravcu treba da idu kako bi potisnuli muslimane koji su neplanski uzeli deo teritorija, gde su poceli da napadaju i streljaju civile.

Vidiš,ovakva dešavanja se spominju,čak i u dokumentima VRS (samo pitanje je koliko je prećutano).Jedan pukovnik iz 2. KK VRS (da ga ne imenujem sada) je otvoreno izjavljivao da neke teritorije (isto ne bih da i spominjem) treba da pripadnu federaciji i da vojska ne treba da pokušava nešto promeniti.Tako i beše.A pukovnik nakon rata postade general!

pricalo se na veliko kako se sprema ustanak na Krajinu... cak su ljude po kampovima po Srbiji skupljali, isto ih sisali na celavo i spremali za navodni ustanak. Posle je doslo potpisivanje Dejtona, tako da je pojo vuk magare. Cija je to ideja bila da narodu maze oci, prosudite sami :)

Istina je,to je pokušaj formiranja neke oslobodilačke vojske RSK (tako se otprilike trebalo zvati).Ostalo je sve na papiru.

Pa nebi se bas slozio da je Mladic predao teritoriju i da nije slusao Karadjica nego Milosevica . Karadjic je bio politicar i vise je znao od Mladica. A,posto je politicar morao je i potpisivati nesto ,pregovarati itd.

Ove jedinice sto ih je NLO nabrojao cinile su dio okupljene VRS sa ciljem operacije "Vaganj 95" Zasto bi prodao teritoriju ako je pokusao povratiti Grahovo ?? Tu je na pocetku bilo nekakvog uspjeha jer je HV stala i dobar dio imao odmor . To je bitka na prevoju Derale . Poslije toga krenula je HV i skoro pa opkolila veliki dio jedinica . Odmah je pao i Drvar . Ako se pogleda sa druge strane ,moguca varijanta moze biti ovakva: Karadjic ne zeli dati odredjene teritorije ,a Milosevic preko Mladica radi tu operaciju da izazove reakciju HV-a ,a samim time ameri zeleno svjetlo za daljnje uvjeravanje Karadjica . Kako god se okrene svjesno zrtvovani vojnici za politiku .

Vidis, izgleda od nicega ,jer je 2 KK se kompletno povukao jos 1993 ,samo HV to nije znala . Pa se iznenadili kad su krenuli autobusima sa Dinare kako nema nikavih borbi ;D

Lako je ovako pisati ,ali istina je drugacija devet mjeseci su bile borbe nekad manjeg , nekad veceg intenziteta. Pa daj malo nadji podatke sa srpske strane o broju poginulih 2.KK na tom dijelu .

Sukob između vojnog i političkog rukovodstva u RS je postojao i i ta činjenica je bila poznata još za vreme trajanja rata.Dobar pokazatelj je septembar 93. i dešavanja u Banja Luci,a kasnije je samo narastao dok nije eskalirao pokušajem Mladićeve smene.Teritorije je prodavao pre Karadžić nego Mladić,ali je izgledalo da to radi vojska (kako NLO misli) jer je Karadžić imao uporište u njoj preko određenih generala i oficira u raznim korpusima.GŠ je od toga bio pošteđen,iako nije isključeno da su i tamo bili određeni oficiri,ali to bi pre mogli biti neki referenti,nego načelnici uprava i pomoćnici komandanta.

Tu nije pitanje Vaganj-95 (inače meni jednimm delom poznat usled dokumentacije - ali ne direktive koja se može naći na interentu,nego i nekih drugih dokumenata,jer se iz direktive ne može steći prava slika zato što je ona sama "suva").Problemi počinju ranije,zapravo već nakon operacije HV "Zima-94" i na kraju kulminiraju padom zapadnokrajiških opština.

Ponašanje političkog rukovodstva RS je ravno izdaji,jer su oni pokazali totalnu nebrigu,a preko opštinskih vlasti direktno potkopavali vojnu organizaciju.

Ovo što je Manitu rekao da je vojska žrtvovana moglo bi biti tačno,jer da je ljudima rečeno kojoj će strani šta pripasti,tu bi nastao haos kod svih zaraćenih strana.

Uopšte,o svim ovim dešavanjima se dosta govorilo u Hagu,a pisao je i pukovnik Milutinović o tome,i moram da kažem da bi sve to moglo biti istina,jer se o tome može naći u borbenoj dokumentaciji VRS.

Ja sam se dosta interesovao oficirskim i generalskim kadrovima,da ne objašnjavam sada zašto,i ima tu mnogo za razmišljanje.Posleratni generali VRS su najvećim delom bili ljudi koji su se povezivali (bilo to čaršijsko naklapanje ili istina) sa SDS (i to još za vreme rata).Jeste da politika dobrim delom utiče na unapređivanje u generala,ali ono što izaziva podozrenje je činjenica da su to dobrim delom bili ljudi čiji su se jedinice "čudno ponašale" 1995.Dobrom delu tih ljudi nisu verifikovani generalski činovi ni u VJ,tako da to može dovoljno da govori o tome koliko su bili cenjeni od strane Generalštaba VJ,jer ipak je Perišić (pored Miloševića) mogao filtirati sposobne i nesposobne,viskomoralne i profesionalne od mutnih...Mnogo,ali baš mnogo ostaje za razmišljanje.

Vrlo je sumnjivo učešće pripadnika "drinskog korpusa" VRS i inače jedinica VRS iz istočnog dijela RS u zapadnom dijelu RS.

Po svijedočenju pripadnika 2. krajiškog korpusa VRS,hrvati su uvijek probijali liniju na kojoj su oni bili.

Stiče se utisak da je drinski korpus 95. primo naređenja od političkog vrha RS (Karadžića),a ne od vojne komande RS,pa stoga ne čudi kako su se razvijale stvari na terenu.

Pravo pitanje bi glasilo koja je bila uloga drinskog korpusa VRS,i jedinica iz istočnog dijela RS u zapadnokrajiškim općinama RS 95. i od koga su dobivali naređenja,vojne komande ili političara ?

Чуо сам од једнога другара, а њему причао ујак, активни капетан, командир противваздушне обране на аеродрому под Удбином, да су на нивоу корпуса и бригада постојала ковертирана, запечаћена наређенја (месецима пре Олује), на којима је писало(парафразирам): Отворити у случају опшетег напада хрватске војске. Унутра је стајало, опет парафразирам: У случају општег напада Хрватске војске пружити минималан отпор, тек толико док се цивили не извуку. Све што се догађало у та два дана ми је управо личило на то. Занима ме да ли још неко има сличну информацију. Лично се сећам плашчанског свештеника (не сећам се више имена), који је негде на путу између Слуња и Кремена, 04.08. предвече, бесан махао неким папиром, била је то депеша послата факсом од некуд и викао: Издаја! Продати смо, продати смо! Иза њега је ишла маса плашчана, што цивила, што бораца, погнуте главе и љути. Причали су да су скоро ушли у Јосипдол кад им је стигла та депеша и морали су да се повлаче. Да ли овде има неко од плашчана да каже прецизније нешто о томе, било би јако интересантно, јер пошто сам се једно време борио у њиховој бригади, знам да су то љути вуци и неустрашиви борци, који не би побегли ни од 50 пута јачег непријатеља.� � �

imaima i nas plascana,sve je to tacno, kad je pocelo to sranje 04.08.1995 nisu nam mogli nista, cak smo ih i potukli prema josipdolu.al placani su bili i u dabru i prema Brinju a odatle je isla njihova 1 gardijska koja je probila i preko Licke Jasenice krenula prema Saborskom i Plitvickim jezerima.A dobro si rekao, ja se sjecam kad smo se povukli prema Batnogi sleteo helikopter sa komandantom Lickog korpusa i poceo on nesto da lupeta o povlacenju i kontranapadu jedva zivu glavu izvukao koliko je narod bio ogorcen

imaima i nas plascana,sve je to tacno, kad je pocelo to sranje 04.08.1995 nisu nam mogli nista, cak smo ih i potukli prema josipdolu.al placani su bili i u dabru i prema Brinju a odatle je isla njihova 1 gardijska koja je probila i preko Licke Jasenice krenula prema Saborskom i Plitvickim jezerima.A dobro si rekao, ja se sjecam kad smo se povukli prema Batnogi sleteo helikopter sa komandantom Lickog korpusa i poceo on nesto da lupeta o povlacenju i kontranapadu jedva zivu glavu izvukao koliko je narod bio ogorcen

De pojasni malo ovo,je li ta njihova 1.gardijska prosla tuda nakon vaseg povlacenja ili vas je probila.?

Ljudi,ajde sagledajte malo realnije dešavanja...Ako neka jedinica uspešno vodi borbu i stigne naređenje za povlačenje,razlog ne mora biti izdaja,nego manevar neprijatelja koji može dovesti do opkoljavanja,jer je on front probio na nekom drugom pravcu i slično.Šta bi se onda dobilo?Jedinica pada u okruženje i trpi velike gubitke,džaba joj što ispred sebe zadržava neprijatelja.Čvrst i stabilan front se nije mogao držati dugo,bez obzira da li su se ispred nalazili gardisti ili domobrani.Front je ogroman,a nema dovoljno ljudi.Da se ne priča o nekim rezervnim jedinicama koje bi intervenisale u slučaju proboja i slično.Jednostavno ih nema.Hrvatima je to upravo omogućavalo da napipaju neki deo fronta koji nije posednut i onda prođe bez otpora i dovede čitave jedinice u opasnost i natera ih na povlačenje.Tako je bilo maltene svuda,ne samo u Plaškom.

Dodajte probleme sa nestašicom goriva i nedostatkom municije većih kalibara.

Ne nameravam nikoga vređati,ali previše događaje posmatrate usko.

Ja ne sporim ovo za generala Ševu i povlačenje...Uostalom čitali ste Sekulića i da on tamo spominje izjave starešina iz korpusa u kojima se govori kako je general Lončar naredio povlačenje.Pa eto ja imam izjavu komandanta Ličkog korpusa,pa koga zanima neka mi se javi na PP,pa ćemo se dogovoriti da mu pošaljem.I sam Ševo spominje da je dolazak Lončara negativmno uticao na dejstva korpusa,ali opet front bi se držao jako teško.

Dobro je napisao @kanarinac .

Sto se tice Plaskog ,teritorijalno jako tesko za braniti , Problem je Kapela,koja je cijelim svojim masivom paralelna sa "plascanskom dolinom" . A,Kapelu je kontrolirao HV. Ovo sto se spominje ulazak u Josipdol ne "drzi vodu" . U boljem polozaju je tu bila SVK sto se tice odbrane . Vajin Vrh ,Trojvrh i Pavina Glava daju veliku prednost . Samo se treba uzeti u obzir i linije koje su postavljene i utvrdjivane jos od 92. sa strane HV. Ovdje se spominje i kontranapad i poraz HV-a . Posto nisu probili ili nisu uspjeli probiti prvi dan ne znaci poraz te postrojbe . Konkretno na tom pravcu je bila 143 .pukovnija (Ogulin) koja je samo vezivala snage SVK na ovim spomenutim brdima i polozajima ,radi lakseg izvodjenja planova na drugim pravcima na tom djelu . Sto znaci potuci nekoga u jedan dan ? Jel to pogibija veceg broja vojnika ,totalno rasulo nakon neuspjelog prvog napada ? Pa da onda iznesem podatak ,jedina pukovnija u zoni Karlovac koja nije imala poginulog vojnika je 143 . pukovnija .

De pojasni malo ovo,je li ta njihova 1.gardijska prosla tuda nakon vaseg povlacenja ili vas je probila.?

Nikog nije bilo u Dabru i na Glibodolskom krstu, povukli se, vidim da si upoznat sa krajem i verovatno znas da je jako tesko braniti taj teren, a i sam dabar je bio u jako nezgodnom polozaju za odbranu

Dobro je napisao @kanarinac .

Sto se tice Plaskog ,teritorijalno jako tesko za braniti , Problem je Kapela,koja je cijelim svojim masivom paralelna sa "plascanskom dolinom" . A,Kapelu je kontrolirao HV. Ovo sto se spominje ulazak u Josipdol ne "drzi vodu" . U boljem polozaju je tu bila SVK sto se tice odbrane . Vajin Vrh ,Trojvrh i Pavina Glava daju veliku prednost . Samo se treba uzeti u obzir i linije koje su postavljene i utvrdjivane jos od 92. sa strane HV. Ovdje se spominje i kontranapad i poraz HV-a . Posto nisu probili ili nisu uspjeli probiti prvi dan ne znaci poraz te postrojbe . Konkretno na tom pravcu je bila 143 .pukovnija (Ogulin) koja je samo vezivala snage SVK na ovim spomenutim brdima i polozajima ,radi lakseg izvodjenja planova na drugim pravcima na tom djelu . Sto znaci potuci nekoga u jedan dan ? Jel to pogibija veceg broja vojnika ,totalno rasulo nakon neuspjelog prvog napada ? Pa da onda iznesem podatak ,jedina pukovnija u zoni Karlovac koja nije imala poginulog vojnika je 143 . pukovnija .

podrzavam to vezano za odbranu Plascanske doline,ko ima brda kontrolise sve, pa sam izlazak 1 gardijske u L Jesenicu i prema Saborskom dovodi sam Plaski u nezgodan polozaj,imam drugare koji su se izvukli posle nekoliko dana od vaseg ulaska u Plaski i okolinu, i koji su gledali sve sto se desavalo posle ulaska 143 domobranske pukovnije u plaski.A da je bilo rasulo jeste al ne u vojsci vec medju civilima.Imam utisak da je 143 bila jedna od losijih u Hv

Nikog nije bilo u Dabru i na Glibodolskom krstu, povukli se, vidim da si upoznat sa krajem i verovatno znas da je jako tesko braniti taj teren, a i sam dabar je bio u jako nezgodnom polozaju za odbranu

greska, mislio sam da je Manitu postavio pitanje pa sam mu odgovorio vezano za poznavanje terena,povukli smo se jer sam ulazak HV u L Jesenicu dovodi odbranu u bezizlazan polozaj

da nisi i ti Manitu pripadao toj "pukovniji" :) jer ocito je zato nije imala ni jednog poginulog ;)

bilo bi sada zanimljivo da nam neko iz prve ruke isprica sta se sve to desavalo nakon ulaska te "junacke"

pukovnije u Plaski, ili mozda nije ni potrebno jer da se samom sebi naslutiti i dati odgovor ;)