Sign in to follow this  
Crni_Vrh

UBIJALI SMO PO GLAVAŠEVU NAREÐENJU

Recommended Posts

Glavasa ce najverovatnije osuditi za ubistvo.A gde je tu osuda rarnoig zlocina ? Strpace ga u zatvor sto pre samo da se ne dize prasina....Ovako ce ispati da je zatvorenik i ubica....a o zlocinima koje je on sam pocinio i one koje je pocinio zajedno s drzavom Hrvatskom..ne verujem da ce izaci na videlo....

Srbija ce biti zadovoljna sto je "kaznjen" a Hrvatska sto se nece dovesti u pitanje njegovo ucesce u stvaranju NDH.....

Питање за све учеснике форума, ајде ви мени реците да ли се ико од вас сјећа гдје је био нпр. 12-ог 1991-е године, ја ево не могу да се сјетим ни гдје сам била на тај датум, ове године :idea :question

Мали Крунослав је велики хитлерјугенд сакривен у неком бункеру да га не нађу.

Изгледа да ни Главаш ни Шекс нису могли без Шеве. Је ли то групни шекс или Шекс :question

Proglasenje RSK !

Зато се Главаш сјећа гдје је био. Ето, сада ми је јасније :idea

NOBILO NAJAVLJUJE DOSAD NEPOZNATE ZLOČINE NAD SRBIMA

SVET - LJUDI I DOGAĐAJI - Subota, Jul 30, 2005 22:46 RTS

Zagrebački advokat Anto Nobilo izjavio je za sutrašnji riječki 'Novi list' da su se masovna ubistva srpskih civila, slično kao i u Osijeku 1991. i 1992. godine, dogadjala i u drugim delovima Hrvatske za vreme rata.

Nobilo je u intervjuu koji je večeras preneo internet portal 'Index', rekao da je slučaj osječkog političara Branimira Glavaša, koji se optužuje da je naredjivao hapšenja i likvidacije nekoliko desetina civila srpske nacionalnosti u Osijeku, tempiran, jer je 'osječki šerif', kako u tom gradu zovu Glavaša, u svadji s liderima vladajućeg HDZ-a, stranke kojoj je do nedavno pripadao. On je istakao da su likvidacije u Vukovaru bile masovnije od onih u Osijeku, što su mu potvrdile i mnoge udovice i majke ubijenih vukovarskih Srba. 'Istinski zainteresovano pravosudje obuhvatilo bi sva takva dogadjanja iz 1991. godine, a ne samo Osijek. Siguran sam da je taj slučaj politički tempiran, jer zašto, na primer, niko ne istražuje Sisak', kazao je Nobilo.

Zagrebački advokat je javnost u Hrvatskoj podsetio i na činjenicu da su bivši predsednik Franjo Tudjman i nekadašnji ministar obrane Gojko Šušak za te zločine znali sve vreme.

SLOBODNA DALMACIUJA

SLIJEDI LI NAKON SLUČAJA GLAVAŠ I RASVJETLJAVANJE

CIJELOG NIZA ZADARSKIH UBOJSTAVA

Ubojstva Srba u Zadru

po ’osječkome modelu’

U razdoblju od 1991. do 1993. u gradu Zadru i neposrednoj okolici, dakle na području koje je cijelo vrijeme rata bilo pod nadzorom hrvatskih policijskih i vojnih vlasti, ubijeno je između deset i dvadeset srpskih civila te minirano na desetke kuća izbjeglih Srba, a da nikada ni za jedno od tih kaznenih djela nije otkriven ni jedan počinitelj

ZADAR - Je li politička, medijska i moralna savjest Hrvatske zbog ubijenih srspkih civila u Osijeku početkom 90-ih proradila tek zbog lika i djela Branimira Glavaša ili je stvarno na dnevni red došla jedna zatvorena ali neriješena stranica naše ratne prošlosti koja govori o pojavama likvidiranja ili odvođenja u nepoznatom smjeru građana srpske nacionalosti u nekim gradovima?

Ako je u pitanju ovo drugo, odnosno ako hrvatsko pravosuđe uistinu želi zatvoriti to poglavlje, na stol državnog odvjetnika bi vrlo brzo trebao doći i — slučaj Zadar.

U razdoblju od 1991. do 1993. u gradu Zadru i neposrednoj okolici, dakle na području koje je cijelo vrijeme rata bilo pod nadzorom hrvatskih policijskih i vojnih vlasti, ubijeno je između deset i dvadeset srpskih civila te minirano na desetke kuća izbjeglih Srba, a da nikada ni za jedno od tih kaznenih djela nije otkriven ni jedan počinitelj. Nitko iz tadašnje vlasti, iz intelektualnih krugova, pa ni iz Crkve nije ni jednom javno i nedvojbeno osudio takve pojave. Štoviše, ni mediji, osim Nedjeljne Dalmacije, nisu tome pridavali nikakvo značenje.

Početkom listopda 1991. u nerazjašnjenim okolnostima ubijen je policajac MUP-a srpske nacionalnosti Nenad Aćimov zvani Aćim. Kako policija i tužiteljstvo nikada nisu o tom slučaju dali relevantne informacije, niti je počinitelj ikada otkriven, u javnosti su, što je bilo karakteristično za to ratno vrijeme, počele kolati razne verzije po kojima je on navodno davao informacije neporijateljskoj strani. No, ni jedna verzija nije poricala da ga je ubio netko "s naše strane".

Srbin Gojko Bjelanović bio je 1991. priveden u zadarski MUP na saslušanje na temelju jedne prijave. Pokazalo se da je prijava neutemeljena i da nema osnove za njegovo zadržavanje u pritvoru. Nekoliko dana poslije ubijen je na brutalan način u vlastitoj kući.

Nakon prvih ratnih operacija, u gardijski zatvor u Zadru upao je naoružani Davor Vukić, tadašnji član Općinskog odbora HDZ-a Zadar, te ubio trojicu Srba u zarobljeništvu prekršivši na najbrutalniji način Ženevsku konvenciju o ratnim zarobljenicima. Ispostavilo se da je Vukić to učinio sa smanjenom uračunljivošću, ali nikada nitko za to djelo nije odgovarao ni po zapovjednoj liniji — od čuvara u zatvoru koji mu je dopustio ulazak među zarobljenike pa do zapovjednika pod čijom je odgovornošću bio taj vojni zatvor. Ovim ubojstvom Srbi su se koristili kao argumentom protiv "ustaške Hrvatske" na Međunarodnoj konferenciji o bivšoj Jugoslaviji koja se u to doba održavala u Haagu.

Krajem 1991. jedna je grupa odjevena u gardijske odore izvukla noću iz kuće Srbina Krstu Kosovića i ubila ga. Leš muškarca odjevenog samo u donje rublje pronađen je u jednome jarku.

U noći sa 6. na 7. ožujka 1993. tri osobe od kojih dvije odjevene u odore HV-a, a jedna u crnoj odori, pokucale su na vrata zadarskog Srbina Srećka Kereša. Upavši u njegovu kuću, počeli su sve razbijati, opljačkali ga, a prije bijega jedan je Kerešu nožem odrezao uho, te njega i suprugu čvrsto svezao za stolac. Naglo krvareći, Kereš se jedva uspio iskoprcati, pozvao pomoć i spasio si život. O ovome slučaju izvijestila je čak i talijanska državna televizija RAI.

Zadarskoj je javnosti poznat i nikad nerazriješeni slučaj Pavla Opsenice, časnika bivše JNA koji je namjeravao ostati živjeti u Zadru, ali su ga iz stana odvela dvojica koja su se predstavila kao pripadnici Ministarstva obrane i od tada mu se zauvijek izgubio svaki trag. Njegova supruga koja je ostala živjeti u Zadru vidjela je osobe koje su ga odvele, te je na sve moguće načine u zadarskim vojnim i policijskim službama, ali i u MORH-u u Zagrebu, neuspješno pokušavala doći do istine o nestanku supruga. Danas više nema dvojbe da je Opsenica završio poput Ivana Stambolića — netko ga je likvidirao, a leš negdje ukopao. Taj ili ti koji su to uradili, dakako, i danas znaju gdje se nalazi tijelo ubijenog Opsenice.

Na brutalan je način ubijen i nekadašnji ravnatelj zadarskog Doma umirovljenika u Zadru Radovan Pandurski čije je tijelo pronađeno u jednom kontejneru za smeće.

Ni za ovaj slučaj, kao ni za sve ostale, policija nikada nije pronašla počinitelje.

Je li zadarski tužitelj u to vrijeme barem formalno pokrenuo postupak protiv ovih ubojica koji su, zbog tko zna kojih razloga, birali svoje žrtve po njihovoj nacionalnosti? Je li policija uopće provodila ozbiljnu istragu o tim i drugim slučajevima ili su postojale zapovijedi odozgo po kojima to nije trebalo činiti? Sve su to otvorena pitanja na koja javnost ni nakon 13-14 godina nije dobila jasne odgovore.

Možda se tek treba dogoditi zadarski slučaj Glavaš ili se pak mora oglasiti neki zadarski Krunoslav Fehir da bi likvidacije Srba na ovome području nakon više od desetljeća postale medijski, pravno i politički zanimljive.

Šenol SELIMOVIĆ

Meštrović Livljaniću: Provodi se teror nad Srbima

U rujnu 1991. šef zadarskog SDP-a Romano Meštrović poslao je predsjedniku općine Zadar Ivi Livljaniću (HDZ) pismo: "Gospodine predsjedniče, pored svih grozota ratnih razaranja velikosrpske armije, posljednjih smo dana svjedoci i nemilih događaja o kojima i sam mogu svjedočiti. Bez ikakva povoda i obzira vrši se teror nad pojedincima samo zato što su Srbi. Maskirani pojedinci upadaju u njihove stanove i odvode ih u nepoznatom pravcu ... U interesu je hrvatskoga naroda i građana Hrvatske da profunkcionira pravna država. Na Vama je najveća odgovornost i moralna obveza da svim sredstvima spriječite sve nezakonite radnje prema građanima Zadra bez obzira na nacionalnu, vjersku, stranačku i bilo koju drugu pripadnost... Ukoliko želite i neke pojedinosti u vezi s ovim tvrdnjama, spreman sam kao i uvijek doći na razgovor k Vama..

Predsjednik SDP-a nakon ovog pisma nije dobio poziv na razgovor, a slučajevi likvidacija i odvođenja Srba u nepoznatom smjeru događali su se i nakon Meštrovićeva apela i upozorenja.

Iluzorno je ocekivati, bude li im u buducnosti sudila Hrvatska, da ce dobiti zasluzene kazne, mislim da trenutno je jedino Hag, koji bi im mogao zapapriti i nadam se prije...nego poslije... :exclaim

I Za­dar ima svog Gla­va­ša

N. KO­PAÈ 01.08.2005, 18:56:51

ZA­DRA­NI oèe­ku­ju da se me­ðu nji­ma po­ja­vi ne­ko kao Kru­no­slav Fe­hir iz Osi­je­ka pa da ko­naè­no poè­ne na sve­tlo da­na da iz­la­zi isti­na o ne­stan­ku i ubi­stvi­ma za­dar­skih Sr­ba, ne­ka­ko u isto vre­me.

Na pod­ruè­ju Za­dra, pi­še "Slo­bod­na Dal­ma­ci­ja", od 1991. do 1993. go­di­ne ubi­je­no je oko 20 srp­skih ci­vi­la, mi­ni­ra­no je i do te­me­lja sru­še­no mno­go ku­æa iz­be­glih Sr­ba.

Jed­na od pr­vih žr­ta­va bio je za­dar­ski po­li­ca­jac Ne­nad Aæi­mov zva­ni Aæim. Ubi­jen je po­èet­kom sep­tem­bra 1991. zbog na­vod­ne sa­rad­nje sa "ne­pri­ja­te­ljem" ko­jem je slao oba­ve­štaj­ne in­for­ma­ci­je. O to­me ni­ak­da ni­je vo­ðe­na is­tra­ga.

Ne­ka­ko u isto vre­me na in­for­ma­tiv­ni raz­go­vor u MUP, po­sle ano­nim­ne pri­ja­ve, pri­ve­den je Goj­ko Bje­la­no­viæ. Pol­ci­ja je usta­no­vi­la da su op­tu­žbe la­žne i pu­sti­la ga. Ne­ko­li­ko da­na ka­sni­je bru­tal­no je ubi­jen u svo­joj ku­æi. U im­pro­vi­zo­va­ni gar­dij­ski za­tvor, na­kon rat­nih dej­sta­va, psi­hiè­ki ra­stro­jen upao je Da­vor Vu­kiæ i na li­cu me­sta li­kvi­di­rao tro­ji­cu srp­skih uhap­še­ni­ka. Ni za zlo­èin ni za ula­zak Vu­ki­æa u èu­va­ni za­tvor ni­ko ni­je od­go­va­rao.

Biv­šeg ofi­ci­ra JNA Pa­vla Op­se­ni­cu, ko­ji je ostao da ži­vi u Za­dru, od­ve­la su dvo­ji­ca i oèi­to li­kvi­di­ra­li. Pu­nih 13 go­di­na nje­go­va su­pru­ga po­ku­ša­va da do­zna isti­nu.

Tr­o­ji­ca raz­boj­ni­ka od ko­jih su dvo­ji­ca bi­la ode­ve­na u ma­skir­ne uni­for­me HV, a je­dan u cr­nu ka­kvu su no­si­li èla­no­vi HOS upa­li su no­æu iz­me­ðu 6. i 7. mar­ta 1993. u ku­æu za­dar­skog Sr­bi­na Sreæ­ka Ke­re­ša i sve po­raz­bi­ja­li i opljaè­ka­li. Nje­ga i su­pru­gu ve­za­li su za sto­li­ce i Ke­re­šu od­re­za­li uvo.

Di­rek­to­ra Do­ma pen­zi­o­ne­ra Ra­do­va­na Pan­dur­skog is­ka­sa­plje­nog su pro­na­šli u kon­ter­jne­ru za sme­æe. Oèe­ku­je se da ne­ko pro­go­vo­ri o za­dar­skim žr­tva­ma i krv­ni­ci­ma.

http://www.novosti.co.yu/vest.php?vest= ... ka=Hronika

KAKO SU UBIJANI OSJEÈANI

12.8.2005

- Naèelnik osjeèko- baranjske policijske uprave Vladimir Faber , iako prozvan da se ne želi baviti nerešenim ubistvima iz ratnog Osijeka veæ montiranjem optužbi protiv Branimira Glavaša, ne želi zasad da komentariše Glavaševe izjave.

''Veèernji list'' piše da postoje razlièiti popisi ubijenih, a da je najnoviji u javnost plasirao Branimir Glavaš kako bi dokazao da se njegovo ime ne nalazi meðu sumnjivima. On je tvrdio da su u policijskom dokumentu iz 1994. godine navedena imena 40 ubijenih, datum stradanja, motiv i naèin ubijanja, mesto, èak i u koga se sumnja da je izvršilac.

U OSIJEKU UBIJENO I NESTALO 53 SRBA

12.8.2005

- Dokazi za ubistva Srba u Osijeku nalaze se u Ministarstvu pravde Srbije, potvrdio je za ''Blic'' sudija Ilija Simiæ.

Sudija Simiæ je u Komitetu za prikupljanje podataka o izvršenim zloèinima protiv èoveènosti i meðunarodnog prava deset godina radio na ovim slucajevima. ''Blic'' takoðe navodi da je došao u posed dokumenata o zloèinima nad Srbima u Osijeku 1991. i 1992, koje se nalaze u arhivi Komiteta. Meðu dokumentima je i spisak sa imenima 53. Srba ubijenih ili nestalih 1991. i 1992.

Ево прочитах у Вестима чланак, који бих назвала, Ћерајући вука, исћерасмо и вука и лисицу, за Вести пише Г. М. Ђурић. Дакле,

Бранимир Главаш одбацује да је наредио злочине у Осијеку

ЗНАМ КО СУ УБИЦЕ СРБА

***Документ о нерешеним ликвидацијама, са именима оних који су убијали људе, Главаш чува у сефу

Главаш прети списком

Међу убијенима на списку који је Главаш прочитао највише Срба, али има и Хрвата и муслимана, као и две непознате особе (мушка и женска).

Бранимир Главаш, садашњи посланик у Хрватском сабору и некадашњи ратни командант Осијека, кога су протеклих дана три сведока оптужила да је наређивао убиства српских цивила у том граду, у среду је на конференцији за новинаре прочитао имена четрдесетак цивила, ликвидираних на подручју Осијека од 1. аугуста 1991. до 27. марта 1992. године, чија су убиства још увек неразрешена. Имена убијених, места и начин њихове ликвидације Главаш је читао из фотокопије документа који посједује и чува у сефу, али је одбио да каже од кога је добио. У документима су наведена и имена особа за које се сумња да су починиле убиства, али њих Главаш није желео да прочита, него је свакога назвао ИКС, ИПСИЛОН. Он је прозвао и премијера ИВУ САНАДЕРА и главног државног тужиоца Младена Бајића да му монтирају политички процес. Рекао је да све податке понудио као помоћ начелнику полиције у Осијеку Фаберу, али да он није био заинтересован.

Даље, Главаш углавном прича о томе да Бајић иде код Санадера, а Санадер код Шекса. Изгледа да нисам била у праву да су криви 100 посто. Биће ту преко 150 посто кривице, минимум. :wink:

Glavaš želi suðenje u Banjaluci

14. avgust 2005. | 12:43 -> 14:33 | Izvor: FoNet

Zagreb -- Ratni komandant Osijeka Branimir Glavaš želi da mu se, ukoliko bude optužen za zloèine nad Srbima, sudi u Banjaluci.

Glavaš hoæe u Banjaluku

On kaže da je od vlasti u Zagrebu to zatražio jer ne veruje hrvatskim sudovima. "Siguran sam da æe sud u Banjaluci biti savesniji i pošteniji nego hrvatsko pravosuðe i državno tužilaštvo, koje je pod apsolutnom kontrolom politike premijera Ive Sanadera", rekao je Glavaš, koji je i nezavisni poslanik u Hrvatskom saboru, za banjaluèke Nezavisne novine.

"Zato sam tražio da sud u Banjaluci bude nadležan za moj sluèaj i obeæao sam da neæu praviti žalbu ako mi se bude sudilo u Republici Srpskoj", kaže Glavaš.

Glavaš je izjavio da nema ništa sa zloèinima poèinjenim nad Srbima u Osijeku i da nije nareðivao ubijanje.

Uz tvrdnju da mu "o glavi rade" Sanader, predsednik Hrvatske Stipe Mesiæ i predsednik Sabora Vladimir Šeks, Glavaš je rekao: "Neæe u tome uspjeti. Nemam ništa sa ratnim zloèinima poèinjenim nad Srbima u Osijeku. Radi se o politièki montiranom procesu kojim me vrh vlasti u Hrvatskoj želi poslati na optuženièku klupu".

Glavaš je izjavio da glavni državni tužilac Hrvatske Mladen Bajiæ daje medijima dokumenta koja ga optužuju za zloèine nad Srbima, i to po nalogu Šeksa i Sanadera, èiji je kuæni prijatelj i školski drug. Svete mi se jer sam ih porazio na lokalnim izborima u Slavoniji, rekao je Glavaš.

Na pitanje ko je odgovoran za zloèine u Osijeku, Glavaš je odgovorio: "U Hagu sa podruèja Osijeka treba završiti onaj ko je komandovao da se granatira grad u kojem je poginulo 1.000 ljudi. To su radili vaši sunarodnjaci". Glavaš je ocenio da, što se tièe ubistava Srba u Osijeku, tu nema posla za Hag, jer se nije radilo o organizovanom zloèinu.

E a zasto u Banja Luku, a ne u Sarajevo... pitanje je sad :question

Ma sve je to skupa sumljivo. Kako odjednom nakon 10 godina i vise sve se zna o Osijeku, a o drugim zlocinima jos uvek nista. Ocigledno je da Glavas smeta nekom iz sadasnje vlasti, pa hoce svu odgovornost da svale na njega. Preko noci se pojavise 3 svedoka. Gde su do sad bili. Ima tu vise krivaca, a da bi sebe oprali onda svale sve na jednog. Kao do sad nisu znali istinu. To je opet sve prljava igra hdz-ja i njihovih unutrasnjh sukoba a manje to ima veze s time da je nekom do pravde.

Guest MAY3EP®
Ja bih rekao o onom sta vi danas ljepse nazivate "hrvatska" ukljucujuci i okupirane dijelove RSK.

I po èemu je to ustaška tvorevina? Koliko znam, nema logora u okolici Osijeka niti u Gradskom vrtu. Na svu sreæu i Jasenovac je zatvoren. Danas stoji kao opomena.

Po tome sto je sve sto ste u toj "drzavi" stvorili, na ustasku kamu otklano i omedjeno logorima smrti! Ali ne zaboravite: drzava koja se kiti zlocincima u crnim kosuljama i logorima za masovno istrebljenje srpskog naroda, na mrznji i prokletstvu ce docekati svoj kraj. Nicija ne gori do zore, a sramoti i zlocinu nikada nije pripala krajnja pobeda!

"Stid i sramota ostaju", po Tolstoju receno!

Krivica je cijelog drzavnog aparata. Glavas je samo jedan od igraca. Svjedoka ima na stotone, citav grad Osijek. Strah je glavni krivac nesuradjivanja. Boje se likvidacije (slucaj Levar). Uglavnom, Gordije cvor je poceo da se razmotava.

U OKUÈANIMA UBIJEN NENAORUŽANI SRPSKI CIVIL

16.8.2005

- General Mladen Kruljac naredio je ubistvo nenaoružanog srpskog civila 2. maja 1995. u okolini Okuèana, pokazuje rekonstrukcija dogaðaja koju su sproveli novinari zagrebaèkog nedeljnika ''Nacional'' uz pomoæ bivšeg pripadnika Hrvatske vojske Želimira Dragièeviæa.

Nedeljnik donosi raspored prednjeg dela jedinice koja je ulazila u selo Kosovac i mesto odakle je snajperista Tomislav Abramoviæ pucao na Miroslava Vuèkoviæa, koji je iz kuæe komšija koje su mu pomagale istrèao u dvorište.

MESIÆ O GOTOVINI I UBISTVU SRBA U OSIJEKU I OKUÈANIMA

16.8.2005

- Ako Ante Gotovina i dalje bude insistirao na neodazivanju Haškom sudu, situacija æe, osim za njega, da bude teška i za Hrvatsku, izdvajaju hrvatske novine iz razgovora predsednika Stjepana Mesiæa za Hrvatski radio.

Što se tièe sluèajeva nerešenih ubistava u Osijeku 1991. i 1992. godine, hrvatski predsednik je rekao da je zakazala pravna država. On je rekao da se to može ispraviti tako da se svi sluèajevi dovedu do kraja i da se prozovu oni koji su usporavali istrage zloèina i suðenja poèiniocima.

Taj Blajburg je okuplljaje ustasa, koje treba pohapsiti austrijska policja, ali od toga nema nista. Tamo Rkt stiti njijove franjevce, pa austrijanci cuvaju onog zlocinca, u jednom gradu......