Sign in to follow this  
MirkoDM

Двор на Уни

Recommended Posts

Znam Zeljo tuga nasa je pregolema gledajuci samo ove slike i secati se

kako su nekada te slike bile u nasim secanjima je velika razlika ali zadrzimo one ljepe u nama

i onaj divni narod koji je vjekovima ziveo na nasoj Baniji.. :-[

Daco, lakse je to reci nego uciniti.

Sjetim se ja i lijepih uspomena ali ove su sada na svakom

koraku na nasoj Baniji.

Kazu: "vrijeme lijeci rane" ali mislim da to kod mene ne pali.

evo poslije snijezne idile,,,, jos malo spremati kupaci ,, ,pa na unu,,, malo rostilja,,, koje prasence,,, hm,,,, gajbica dve pive :]] ,, domaci sljivo-viski product off mirko,,,, pa ko voli neka izvoli,,, :}\/

usput slika dve sa Une,,, otapanje snijega u gornjem rijecnom toku i kisa prouzrokaovali su povecan vodostaj ,,,

ladje parkirane i usidrene,,, cekaju svog kapetana da isplove,, neki su i do beograda dosli,,, ko zna i crno more nije daleko :D

picture055hz9.jpg

tako je ko ima kucu na vodi,,, pa pjesobusom ne moze da dodje,, :D

picture086tt9.jpg

voda je ucinila svoje,,, malu ladju povuklo je sidro,,, brzo ce doci mornar popaj,, samo da spinat stigne,,

picture075rj9.jpg

voda nebu pod oblake,,, jos malo pa za vrh drveta,,, bilo je i blizu,,,

picture046ej6.jpg

veliki pozdrav svim ljubiteljima ove predivne rijeke Une iz Novog Grada,,

foto; dragan-ZRS CANON A650IS

Super Mirko,

samo je da je prase i ona tvoja "sljivo-viski product off mirko" :]]:]]

Pa da nam je pored Une :}\/ i srpski_smajli_kalas.gif , pa kud puklo da puklo ;D;D

Pozdrav

jedino ti koristis srpsko pismo- CIRILICU ,SVAKA CAST,mi ostali slabo marimo za to a to je velika greska.Ko ne cuva svoje pismo i tradiciju malo sta moze ocekivati od buducnosti,pogotovo u ovoj eri GLOBALIZACIJE.pozdrav

Незнам зашто би се неко стидио свог писма и језика. Свако има право да користи свој језик и писмо, само ми у демократској Хрватској то право ми немамо иако смо најбројнија национална мањина. Иако 90% Хрвата познаје Српски језик, већина се прави да не познаје, а у службеној употреби траже да се сви документи преводе са Српског на Хрватски језик и једини такав преводилац за сада постоји у Загребу. Поздрав.

Hvala Mirko na ovim divnim slikama gledam ovu sliku sa Une ljetos sam tu dolsa bas na to mjesto da se okupam predivno je...

Zeljo ne gledaj tako ljude gledaj da uvek medu ljudima kaki god bili naci ves onih koji su jos zadrzali ono svoj dostojanstvo i ostali oni sto su bili

samo ih trebas znati prepoznati ko su ti a ako malo bolje otvoris oci prepoznat ces ih jesu se ljudi promenili ali nisu svi veruj mi samo ne gubi nadu

i pronadi one koji su jos ostali isti i koji se nikada nece promeniti jer vole svoje iskreno iz srce i duse i svoj narod a to je najvece bogatstvo poznavati take ljude i biti sa njima prijatelj..

Odlicne slike, nikada nisam bio u Dvoru, ali volim da pogledam ono sto je srpska zemlja.

Jel moze neko da mi kaze, da li ima srba tamo, ili je to sada hrvatsko?

Izvinite na ovako glupom pitanju, zanima me, a informacije o tome nigde ne mogu naci.

Pozdrav!

Pa evo bicu sobodan da ti odgovorim Marelli,

u Dvoru ima Srba kao i u okolnom mjestima Matijevici, Hrtic, Dobretin, Core ........

Nazalost Dvor kao i cijela Banija su "trenutno" pod Hrvatskom vlascu i zivot Srba nad tim

podrucima nije bas tako lagan. Srbi dominiraju u Dvoru ali samo u broju stanovnistva i

presjednik opstine je Srbin ali sve je to jako nezamarivo jer kontrolu i vlast u rukama drze

Hrvati.

Moram reci da ima i jako velik broj Hrvata koje je doselila i kojima je potpomogla Hrvatska

da se dosele u Dvor kako bi se promjenila slika stanovnistva. Dosta tome je potpomogla i prodaja

kuca i vjekovnih Srpskih ognjista koje je jeftino otkupila Hrvatska agencija ali jedina zila kucavica koja

spasava Dvor i okolna mjesta je Novi Grad. Odmah preko Une je Republika Srpska tako da se moze

osjetiti zivot, zajednistvo i dobrota Srpskog naroda.

Ovo su neka moja osobna zapazanja ali mislim da ce se moj pobratim Mirko javiti i iz prve ruke reci kako

je trenutno stanje u Dvoru :D

Pozdrav ;)

Драги Жељо доста добро си то бјаснио. Тачна је чињеница да у Двору на Уни преовладава српско становништво, али као и свагдје веома подјељени међу собом, тако да оно мало домицилног хрватског становништва из Поуња и један број досељених Хрвата из БиХ и један број Хрвата расељених из пасивних крајева Хрватске, иако су мањина воде коло и већином одлучују о свим потезима. Све осим пољопривреде у Двору на Уни и околици по питање трговина, мале привреде и других објеката држе Хрвати. Уназад годину дана има један мали помак попитању запошљавања Срба, али на небитним мјестима. У општини има нешто запослених Срба, али се слабо питају за нешто,јер неприродна коалиција странака не дозвољава већи ангажман Срба.

Требају Срби да се колико толико уједине, предложе и изаберу млађе и амбициозније људе који имају звање, знање и вољу за покретањем живота и рада на подручју општине Двор на Уни.

Толико сада. Поздрав.

Hvala puno ljudi, inace zivim u Srbiji,a ovde ne mogu nikako da se informisem o zivotu Srba u Hrvatskoj, u stvari, ovde niko o tome niti pise niti govori. A mene zanima Srpska Krajina, kako njena sadasnjost, tako i njena istorija!

Pozdrav!

Морам још додати да већина досељених Хрвата из БиХ и расељених Хрвата из Републике Хрватске, настањених у српске куће које су агенције појефтино купиле нигдје не ради, већ живе од пензија које су добили као домољуби последњег рата или одсоцијелне помоћи. Већина њих преко 95% је између 40 и 60 година старости и преко 50% их је веома радно способно. У општин Двор на Уни већином раде Хрвати који путују из Петриње, Глине, Костајнице, пачак и из Сиска, самоиз разлога да се не запошљавају Срби. Иако је општина Двор на Уни преко 90% насељена Србима и даље постоји одлука при запошљавању, ако се јави бранитељ на оглас има предност запослења испредсвих,па без обзира из ког мјеста се пријавио на подручју жупаније.

Поздрав.

нјесецина 2007. На којој слици се наслућује твоја кућа, можда неком приликом буде и она усликана. Поздрав.

Kazu, ne treba previse kopati po proslosti ali ne mozemo je ni zaboraviti i ne smijemo - NIKAD !

Treba uvjek imati na umu i nikada ne zaboraviti stvari koje su nam tkz. "braca hrvati"

ucinili, zato postavljam ovu snimku da nam uvjek bude u sjecanju i da je nikada ne zaboravimo.

Evo kako je izgledao Dvor kad su dosli "oslobodioci" >;) , pa da im vjerujemo .... :( >:(

5vj4KmtxjcA

Odlicne slike.Koliko opstina Dvor na Uni danas ima stanovnika?Da li je ostala u predratnim granicama?

To sam bas zapisao po popisu iz 2001e

Opcina Dvor:5.742 stanovnika od toga 3.495 ili 60,87% Srba

Kazu, ne treba previse kopati po proslosti ali ne mozemo je ni zaboraviti i ne smijemo - NIKAD !

Treba uvjek imati na umu i nikada ne zaboraviti stvari koje su nam tkz. "braca hrvati"

ucinili, zato postavljam ovu snimku da nam uvjek bude u sjecanju i da je nikada ne zaboravimo.

Evo kako je izgledao Dvor kad su dosli "oslobodioci" >:) , pa da im vjerujemo .... :) >;)

5vj4KmtxjcA

Ja sam autor ovog video klipa, isekao sam scene ubacio pesmu i postavio na youtube.

Ko zeli da vidi ceo snimak ima ga ovde:

http://www.domovinskirat.hr/frat/thumbn ... ?album=178

Pogledajte jos klipova o Dvoru na mom profilu: