Sign in to follow this  
Bepo

Istra - mjesto za ljude dobre volje

Recommended Posts

Poštovani posjetioci Krajinaforce-a,

Čast mi je da Vas danas, 11.04.2008. godine, mogu pozdraviti sa novog podforuma kojeg mi je uredništvo našeg sajta povjerilo na kreiranje.

Prefiksi poput 'Istra - zemlja dobrih ljudi', 'Istria - terra magica'....dragi su mi, ali isuviše podsjećaju na kakve sladunjave turističke slogane i u startu nekako zamagljuju svojim idealizmom.

Stoga, neka naziv novog podforuma bude samo 'Istra', realno, objektivno i bez uljepšavanja.

Mislim da je to dovoljno, jer se radi o imenu regije koja je više ili manje s pravom u zadnjih dvadesetak godina postala simbolom regionalizma i vođenja jedne drugačije politike.

Moja je namjera kao moderatora, da ovaj novi podforum bude mjesto na kojem će se pisati o životu/suživotu Srba i Hrvata u Istri, ali i mjesto na kojem će se naći univerzalne teme vezane uz ovu regiju, a to su regionalizam, multikulturalizam, multietničnost, ekumenizam, egzil.

Nadam se da će ovaj podforum privući pažnju posjetilaca, biti dio foruma poput ostalih, te ga obogatiti svojom perspektivom gledanja i sadržajem.

Živili!

Čestitam na ovome,Bepo.

Barem se mora priznati da nacionalizam nikad nije uspio zahvatiti Istru i da je tamo uvijek bila tolerancija među Srbima i Hrvatima,to mi je lično otac pričao kad je bio tamo.

Kad hercegovačke fratre pošalju među Istrijane.....

Glas Istre....

ANONIMNE ČLANICE ZBORA OPTUŽILE ŽUPNIKA CRKVE SV. ANTUNA DA NA MISI BRANI PJESMU NA TALIJANSKOM JEZIKU

Stvarne ili prenaglašene prepreke do Boga?

Ne mogu one vrijeđati svećenika riječima poput: »Ti si ustaša«, »Idi u Hercegovinu«. Misa na talijanskom jeziku održava se u pulskoj katedrali svake nedjelje. Na talijanskom će se jeziku pjevati – za većih blagdana. Stvaramo umjetne sukobe, tvrdi kancelar porečko-pulske biskupije Ilija Jakovljević • Saborski zastupnik Damir Kajin poručuje Crkvi da se pozabavi ovim problemom, a ne proglasima

PULA -

Oko pulske crkve svetog Antuna i istoimene župe proteklih se dana digla poveća prašina. Nezadovoljne su pojedine članice župnog zbora kojima je, navodno, župnik fra Tomislav Hrstić zabranio pjevanje liturgijske pjesme na talijanskom jeziku u okviru nedjeljne mise, s argumentom da se nedjeljna misa služi na narodnom jeziku te da nije riječ o dvojezičnoj župi. No, nije sve ostalo na nezadovoljstvu, već su pale i teške riječi na nacionalnoj osnovi, a u cijelu se situaciju pomalo upetljala i politika. Jedna od članica zbora, Istranka poznata u glazbenim krugovima, potvrdila nam je da se jedna pjesma na nedjeljnoj misi izvodi već 50 godina te da do sukoba nije trebalo doći.

- Mi smo već jednom listu dali izjavu koja je drugačije interpretirana i ne želim komentirati slučaj. S druge strane, oni koji traže svoja prava u crkvi svetog Antuna nisu htjeli javno istupiti. Nema istine u tome da smo zabranili pjevanje na talijanskom jeziku, veli mladi župnik fra Tomislav Hrstić čija župa broji oko 12 tisuća vjernika, dodavši da su vrata crkve svima otvorena, ali da istupanje u medijima Crkvi više šteti, nego što joj može pomoći.

Skupina uvrijeđenih članica zbora, s optužbama na račun župnika, nepotpisanim se pismom obratila porečko-pulskom biskupu Ivanu Milovanu.

- Puno je teških riječi palo u pismu od gospođa koje se ne žele predstaviti i pokušale su situaciju predstaviti kao politički problem. Riječ je o trima osobama u zboru koji broji i 30-ak članova. Ujedno, dvije ni ne pripadaju župi. Talijanski nije ukinut ili zabranjen, na tom će se jeziku pjevati kada bude potrebno – za većih blagdana. Župno vijeće je kompetentno da o tome raspravlja. Ne mogu one vrijeđati svećenika riječima poput: »Ti si ustaša«, »Idi u Hercegovinu«. Misa na talijanskom jeziku održava se u pulskoj katedrali svake nedjelje. Stvaramo umjetne sukobe, veli kancelar porečko-pulske biskupije Ilija Jakovljević, dodavši da Zajednica Talijana nikako nije ugrožena.

Tragom ove priče, već objavljene u jednom dnevnom listu, stupili smo u kontakt s jednom od ogorčenih članica zbora. Iako je prvotno pristala naći se i otkriti svoju stranu priče, naknadno je odustala, uz ispriku da prvo želi susret s biskupom.

- Ova situacija nije politički problem. Povrijeđena je moja bit, postojanje, uvrijeđena sam. Trebalo bi sjesti i analizirati sve zajedno, veli gospođa koja je željela ostati anonimna.

Podsjetimo i na događaj koji je pokrenuo priču oko crkve sv. Antuna. Naime, na obilježavanju godišnjice osnutka talijanskog bataljuna »Pino Budicin« prije desetak dana na Stanciji Bembo IDS-ov saborski zastupnik Damir Kajin rekao je, između ostalog, da se »ne može zabraniti pjevanje na talijanskom jeziku, što je učinio svećenik u pulskoj crkvi sv. Antuna«.

- Informaciju sam dobio iz novinarskih redova, Talijanske unije te pripadnika talijanske manjine koji pjevaju u zboru. Sačuvaj Bože svećenika od njega samoga ako u multikulturalnoj i dvojezičnoj Istri nekome brani pjevati na talijanskom jeziku. Time bi se biskupska konferencija trebala baviti, a ne kojekakvim proglasima, odgovorio je Kajin na pitanje otkud mu informacija da svećenik brani pjevanje na talijanskom jeziku.

- Oni se identificiraju sa svojom župom i ne žele javnim obraćanjem naštetiti Crkvi, to su pošteni Istrijani. Neka ovaj slučaj, koji otvara pitanje položaja pripadnika talijanske zajednice, ostane presedan. Neće on (župnik, op. a.) biti manje Hrvat ako pusti ljude da pjevaju na talijanskom, niti će oni biti manje Talijani ako im se zabrani pjevanje, zaključuje gotovo pjesnički Kajin.

O Kajinovom istupanju izjasnio se i kancelar Ilija Jakovljević.

- Ne može Kajin određivati na kojem će se jeziku pjevati u crkvi. Politika bi se trebala baviti gospodarskim stanjem u zemlji, veli Jakovljević koji je za našeg poziva bio na službenom putu u Rimu.

Je li župnik fra Tomislav Hrstić zbilja zabranio pjevanje na talijanskom jeziku kao što tvrde neke članice zbora, zasad će ostati nepoznato jer niti jedna strana nije bila voljna iznijeti svoj pogled na problem.

M. ČETKOVIĆ

Бепо или Веро како се подписујеш,

пошто си из Истре или Ти рећи Истријан пиши нам мало о насељима по Истри.

Ајде за почетак да испричаш о историји ПЕРОЈА села покрај Пуле.

Ако нешто знаш о њему напиши.

Хвала

Prva tema ovoga podforuma koja je u planu, baviti će se Perojem.

O Peroju znam dosta i pratim sva zbivanja u mjestu.

Tema kreće uskoro.

pozdrav!

mislim da cu i ove godine letovati u Puli,kao i prethodne dve.Uh ceo dan na plazi lungo mare,pa nocni provod u Medulinu zaboravio sam ime diskoteke, krstarenje oko briona nezaboravno.I naravno kud idijoti ;)

Mmmm, nije loše. Može i 'Uljanik', 'Imperijal', 'Dali', izležavanje na Verudeli, Stoji, pa potegnuti do 'Monvia'.... ;)

Vecina ljudi kad kaze Istra misli na more... Koje je fenomenalno, ali Istra iznutra...

Vjerujte mi, to treba dozivjeti, jos ako ides ekoloski, biciklom. Mene su zapanjili ti ljudi, njihova gostoljubivost i mogucnost da sa njima pricas do kasno u noc o svemu i svacemu. Istro-romanski jezik (ili dijalekat, ne razumijem se) je fenomenalan.

Opet cu naglasiti da su najvece bogatstvo Istre ljudi i njihova otvorenost. Poslije toga prirodne ljepote, pa vi procijenite onda kakvi su ljudi u pitanju.

Istra je jedino mjesto na planeti, a vidio sam ih poprilicno, gdje bih, pored Like, svojom voljom zivio. Mozda zato sto prostorno i najvise prijatelja imam u Istri.

Ako se Bepo ne ljuti, samo da docaram malo, slike su od prije dvije godine:

Žminj

2420300563_e1d0897084_o.jpg

Pićan

2421114548_f79acc9773_o.jpg

Vižinada

2420300403_f5104908ae_o.jpg

I na kraju, moj favorit - Gračišće

2421114370_71f7deba28_o.jpg

2421114410_58d955347e_o.jpg

Istra je zaista lijepa.Bio sam mnogo puta u tim krajevima i stvarno mogu reći sve najbolje za te krajeve.Isto tako viđao sam mnogo auta sa registarskim oznakama NS,BG... i nikad nisam čuo ni vidjeo da bi bilo ko imao problema zbog toga.

istra je super iz svih aspekata!!! malvazija im je dobra,mada je slavonski rizling bolji..hahah

jel znas mozda koliko je smjestaj u peroju, 7 mjesec,za dvoje...mrzi me sad traziti po netu

podrav

Ratko Ličina:

Ne bih da budem maliciozan, ali Bepo, moram da ti priznam, odlično ih "vozaš" na nostalgiji ... mora se priznati....

Pozdrav gosp. Ličina, dobrodošli na podforum Istra!

Drago mi je da svraćate. ;)

Nikoga ja ne 'vozam po nostalgiji'.

Nemate to na temelju čega reći.

Podforum je tek postavljen i može se reći da je u izradi.

Sadržaj podforuma ne možete proglašavati sugestivnom manipulacijom, iz prostog razloga što sadržaja još praktički nema.

Imate samo jedan naslov - 'Istra', jedan topic i moju kratku uvodnu riječ.

Sve ostalo su impresije, iskustva učesnika foruma o Istri.

Drago mi je da ljudi Istru doživljavaju pozitivno.

Ta me pozitiva nadahnjuje da nastavim u radu na ovoj temi.

Istrijan sam, ali i proveo sam lijepih deset godina van Istre, s onu stranu Učke.

Istru i Istrijane pokušavam ne idealizirati, jer znam da to nije dobro, niti realno.

Istovremeno sam svjestan koliko se razlikuju od ogromnog djela propale države.

Nema tu 'vozanja', niti 'nostalgije'.

Činjenica je da su Slovenija i Hrvatska najrazvijenije države ex Yu.

Također, činjenica je da su slovenska i hrvatska Istra, najrazvijeniji djelovi Slovenije i Hrvatske, u kojima je kvaliteta života, ukupni životni standard, najviši na području bivše države.

Na tom se području, antifašizam, NOP, J.B. Tito, 'fratelanzza' (bratstvo), convivenza (suživot), nisu prazna retorika za EU, nego aktivne vrijedosti življenja.

Istovremeno, moram primjetiti da u regijama u kojima je prije 20-ak godina zavladao nacional-šovinizam, proporcionalno raste privredna propast, nezaposlenost, društveni antagonizmi, iseljavanje, odumiranje.

Pozdrav gosp. Ličina, dobrodošli na podforum Istra!

Drago mi je da svraćate. :(

Nikoga ja ne 'vozam po nostalgiji'.

Nemate to na temelju čega reći.

Podforum je tek postavljen i može se reći da je u izradi.

Sadržaj podforuma ne možete proglašavati sugestivnom manipulacijom, iz prostog razloga što sadržaja još praktički nema.

Imate samo jedan naslov - 'Istra', jedan topic i moju kratku uvodnu riječ.

Sve ostalo su impresije, iskustva učesnika foruma o Istri.

Drago mi je da ljudi Istru doživljavaju pozitivno.

Ta me pozitiva nadahnjuje da nastavim u radu na ovoj temi.

Istrijan sam, ali i proveo sam lijepih deset godina van Istre, s onu stranu Učke.

Istru i Istrijane pokušavam ne idealizirati, jer znam da to nije dobro, niti realno.

Istovremeno sam svjestan koliko se razlikuju od ogromnog djela propale države.

Nema tu 'vozanja', niti 'nostalgije'.

Činjenica je da su Slovenija i Hrvatska najrazvijenije države ex Yu.

Također, činjenica je da su slovenska i hrvatska Istra, najrazvijeniji djelovi Slovenije i Hrvatske, u kojima je kvaliteta života, ukupni životni standard, najviši na području bivše države.

Na tom se području, antifašizam, NOP, J.B. Tito, 'fratelanzza' (bratstvo), convivenza (suživot), nisu prazna retorika za EU, nego aktivne vrijedosti življenja.

Istovremeno, moram primjetiti da u regijama u kojima je prije 20-ak godina zavladao nacional-šovinizam, proporcionalno raste privredna propast, nezaposlenost, društveni antagonizmi, iseljavanje, odumiranje.

Ratko Ličina:

Danas bi rekli opušteno, a nekad