Sign in to follow this  
pomoc_prijatelja

HRVATSKO "demokraticno"ETNICKO CISCENJE

Recommended Posts

O PREVARAMA OKO OTKUPA SRPSKIH KUÆA ZNALO SE OD 1999.

4.5.2006 (Tanjug)

- O prevarama prilikom otkupa srpskih kuæa u Hrvatskoj preko državne Agencije za pravni promet nekretnina znalo se od 1999, ali rukovodioci Agencije nisu ništa preduzimali veæ su onima koji su upozoravali na kriminal umanjivali platu, piše danas ''Veèernji list'' dodajuæi da je s problemom falsifikovanih dokumenata bila upoznata i bivša ministarka pravde Vesna Škare Ožbolt.

Zagrebaèki list prenosi izjavu bivše radnice Agencije, koju je dala Opštinskom sudu u Kninu, u kojoj osim svojih pretpostavljenih proziva i bivšeg direktora Agencije Davora Rajèiæa koji pola godine nije ništa preduzeo, zbog èega je morala da ode u policiju.

PROVALJENO U PROSTORIJE SPCO U ZAGREBU

5.5.2006 20:59 ZAGREB (Tanjug) - Nepoznati poèinilac provalio je danas popodne u Srpsku pravoslavnu crkvenu opštinu u samom centru Zagreba, pri èemu ništa nije odneto iz zgrade.

Zagrebaèka policija je saopštila da je nepoznato lice, izmeðu 15.30 i 16.10 sati, nasilno otvorilo vrata, ušlo u prostorije i napustilo zgradu na izlazna vrata. Tom prilikom ništa nije uzeto, navedeno je u saopštenju.

Koja je svrha provaljivanja ako se nista ne odnese?Jedino ako se zeli izazvati incident sirih razmera,ili ako je ono sto je trazeno nije bilo na mjestu u koje je izvrsena provala.

'Idi bre u srpska obdaništa' i 'Srpske veštice æemo paliti' napisali su pred vratima rijeèke obitelji Radojeviæ. Zapalili su im stan, u kojem je u tom trenutku bilo i malo dijete.

RIJEKA - Nepoznati napadaèi podmetnuli su u nedjelju ujutro požar u stanu rijeèke obitelji Radojeviæ, a pred ulazom u stan ispisali nacionalistièke prijeteæe poruke, piše Jutarnji list.

Požar pred stanom na sedmom katu nebodera u ulici Rastoèine zapaljen je najvjerojatnije tako što su petrolejem polivene i zapaljene stare novine koje su stajale pred vratima. Stradala su sreæom samo ulazna vrata, jer su vatru ugasili sami stanari prije dolaska vatrogasaca.

Na zidu pokraj stana nepoznati su poèinitelji urezali prijeteæe poruke: Idi bre u srpska obdaništa i Srpske veštice æemo paliti.

U stanu je u trenutku požara bilo šest osoba, ukljuèujuæi i sedmomjeseènu bebu.

"Oko petnaest do šest me unuka probudila jer je èula neko pucketanje. Prvo smo pomislili da je nešto sa strujom, ali smo onda u hodniku vidjeli dim koji je dolazio ispod vrata. Brzo smo to vodom sami pogasili još prije vatrogasaca. Strašno, sve je bilo crno i puno dima, a nije mi jasno kada se to dogodilo jer je unuka došla kuæi oko 5.20 i nije ništa neobièno primijetila", isprièala je novinarima Jutarnjeg šokirana Slaðana Radojeviæ, èija kæi Ksenija radi u djeèjem vrtiæu pa su poruke oèito bile namijenjene njoj.

"Nikada se ovako nešto nije dogodilo, u ovoj zgradi živimo otkad je napravljena, od 1977. godine. Suprug i ja smo nedavno odselili, pa u stanu živi kæi sa svojom obitelji. Nije mi jasno kako je nekom moglo pasti na pamet ovako nešto. Mogli smo doslovno izgorjeti u stanu, kako i piše u poruci na zidu", zgrožena je Slaðana. Obitelj Radojeviæ, kaže, nikada nije imala problema zbog svoje nacionalnosti, niti je njezina kæi imala problema na poslu, piše Jutarnji list.

OSKRNAVLJENO PRAVOSLAVNO GROBLJE U VINKOVCIMA

26.5.2006 (Tanjug) - Nepoznati poèinioci rušenjem èetiri spomenika oskrnavili su pravoslavno groblje u Vinkovcima, o èemu je vinkovaèka policija obavešetna pre dva dana i sprovodi istragu.

Kako je novinarima izjavio paroh vinkovaèki protojerej Predrag Azap, ovo nije prvo skrnavljenje tamošnjeg pravoslavnog groblja, jer su i ranije spomenici ošteæivani, rušeni ili ispisivani grafitima.

SRBIN IZ HRVATSKE OSUÐEN NA 5,5 GODINA ZATVORA

29.5.2006 (Tanjug)

- Milan Chaæiæ, bivši pripadnik jedinica SAO Krajine, današnjom nepravosnažnom presudom županijskog suda u Karlovcu proglašen je krivim za zloèine protiv èoveènosti i civilnog stanovništva i osuðen na pet i po godina zatvora.

Kako izveštavaju elektronski mediji, Chaæiæ je proglašen krivim jer je kao pripadnik 21. kordunaškog korpusa zastrašivao hrvatske civile, meðu kojima i 12-godišnjeg deèaka, a sam ili s drugim pripadnicima srpskih jedinica prebijao hrvatsko stanovništvo na podruèju Slunja.

Tanjug

zastrasivao???!!

Ja znam najmanje 10 klinaca iz mog komsiluka u Krajini koji su bili prestravljeni od slika hrv vojnika na televiziji. Cini li ih to zlocincima?

Naravno da ne, pa nisu Srbi da budu zlocinci po rodjenju .......

Povratniku iz Srbije zatrpali kuæu visoku 15 metara

Tražeæi pogledom barem dijelove krova ili zida svoje nekadašnje dvokatnice kako bi potvrdio nevjerojatnu prièu, srpski povratnik u Biljane Donje kod Benkovca Mladen Jokiæ juèer nam je rekao kako su mu Hrvatske ceste iskopom za gradnje autoceste 2000. zatrpale cijelu dvokatnicu.

kuca.jpg

Stabla na krovu

On tvrdi da su mu, za potrebe gradnje autoceste Zagreb Split, izvoðaèi radova na autocesti iskopali graðevni materijal na samo 500 metara udaljenoj trasi te da su umjesto na odlagalište otpada, iskop istresli na njegovu kuæu, a od parcele koja je nekad bila u udolini napravili brežuljak. Štoviše, Mladen Jokiæ tvrdi kako su mu na graðevni materijal poslije nasuli i zemlju, koja je danas obrasla visokom travom, a na mjestu gdje mu je nekad bio krov, danas raste nekoliko manjih stabala.

Kuæu sam sagradio još 1988. i bila je visoka 15-ak metara. U ratu sam je 1993. iznajmio Unproforu, a nakon Oluje otišao sam u Srbiju, u mjesto kod Beograda. No kad sam se vratio u Hrvatsku i vidio da mi je na kuæi brdo, odnosno da kuæe uopæe nema, mislio sam da ili nešto nije u redu sa mnom ili da je posrijedi šala juèer nam je rekao Mladen Jokiæ te dodao kako ne vjeruje da mu je kuæa zatrpana zbog nacionalne nesnošljivosti.

Tvrdi da je bio prisilno mobiliziran u vojsku takozvane Krajine, ali i da je uvijek bio dobar s Hrvatima te da mu nitko nije prijetio, niti to èini danas. Moji susjedi Hrvati danas se šale sa mnom i tvrde kako bi im bilo drago da je i njima država nasula graðevni materijal i cijelo brdo na kuæu jer bi je tako uspjeli dobro prodati.

Možda se i ne bih protivio dogovoru s državom i Hrvatskim cestama, ali mi nije drago što su mi zatrpali kuæu a da nisam o tome imao pojma. Sluèaj je sada na sudu, a iz Hrvatskih cesta odgovornost prebacuju na Hrvatske autoceste i od mene zahtijevaju da tužim pojedinca iako je sve to napravljeno na državnom projektu rekao je Mladen Jokiæ.

Nema gdje živjeti

Jokiæ kaže kako se namjeravao vratiti u Hrvatsku i ovdje ostati živjeti, ali to sada nije moguæe jer nema gdje stanovati.

- Želim da mi se otkopa kuæa, odnosno da se sve vrati u prvobitno stanje ili da mi država nadoknadi štetu. Vjerujem u pravnu državu kazao je na kraju Mladen Jokiæ.

Vecernji list 01.06.2006

48-godišnjak iz Knina priveden zbog ratnog zloèina and zarobljenicima

ŠIBENIK - Zbog ratnoga zloèina poèinjenoga nad zarobljenicima protiv M. A. iz Knina službenici Odjela kriminalistièke policije podnijeli su juèer kaznenu prijavu, priopæila je danas PU šibensko-kninska.

Utvrðeno je da je u svibnju 1991., kao zapovjednik dijela prièuvnog sastava tzv. milicije republike srpske krajine, èetrdesetosmogodišnji M. A. u tadašnjoj stanici milicije u Kninu s više drugih pripadnika te postrojbe u noænim satima fizièki i psihièki zlostavljao dvojicu zarobljenih pripadnika MUP-a RH, stoji u priopæenju.

Zbog osnovane sumnje u ratni zloèin, M. A. je još 24. ožujka priveden u Istražni centar Županijskog suda u Šibeniku. Protiv njega tada je podignut i istražni zahtjev zbog dvaju kažnjivih djela ratnog zloèina nad civilnim stanovništvom.

Tereti ga se da je zajedno s voðom pobunjenih Srba Milanom Martiæem 1991. organizirao i poèinio napad na Vrpolje i Potkonje, da su tada pripadnici njegove postrojbe zlostavljali stanovnike tih mjesta te da je zapovjedio zarobljavanje i ubojstvo jednog još neidentificiranog civila u lipnju 1992., na koridoru izmeðu Doboja i Modrièe u BiH.

vecernji-list

Utvrðeno je da je u svibnju 1991., kao zapovjednik dijela prièuvnog sastava tzv. milicije republike srpske krajine, èetrdesetosmogodišnji M. A. u tadašnjoj stanici milicije u Kninu s više drugih pripadnika te postrojbe u noænim satima fizièki i psihièki zlostavljao dvojicu zarobljenih pripadnika MUP-a RH, stoji u priopæenju.

Zbog osnovane sumnje u ratni zloèin, M. A. je još 24. ožujka priveden u Istražni centar Županijskog suda u Šibeniku. Protiv njega tada je podignut i istražni zahtjev zbog dvaju kažnjivih djela ratnog zloèina nad civilnim stanovništvom :eek .

Jebiga ja sam gloop jesu li civili ili policija i vojska :question

Bivši radnici Borova srpske nacionalnosti najavljuju prosvjede do rješavanja njihovih zahtjeva

Srbi spremni na novu balvan revoluciju

Autor Branimir BRADARIÆ

Spremni smo ako treba i za novu balvan revoluciju. Gospodo, tražili ste pa ste i dobili. Budite sigurni da neæemo odustati jer je danas ovo pitanje opstanka srpskoga naroda na ovim prostorima. Ako i doðe do nekoga incidenta, za njega neæe biti odgovorni èlanovi Udruženja, nego Vlada RH i ljudi oko Vlade rekao je Mirko Grahorac, predsjednik Udruženja radnika Borova, napominjuæi da je dopis sa stavovima Udruženja poslao i premijeru Sanaderu.

Nezadovoljni višemjeseènim èekanjem, iz Udruženja za sutra najavljuju organiziranje prosvjednog skupa pred tvornicom Borovo koji æe se, kako istièu, nastaviti do konaènog rješavanja pitanja radnika Borova. To je èista diskriminacija po nacionalnoj osnovi. Rijeè je o ignorantskom stavu Vlade RH prema pripadnicima srpske nacionalnosti rekao je Grahorac.

Kaže da æe prosvjedi biti svakodnevni, a da æe se u hodu odluèivati što i kako dalje te hoæe li ulaziti u tvornicu, blokirati neku od željeznièkih pruga ili prometnica. Dodao je da je to nastavak pritisaka na Srbe jer ih iz Podunavlja nije dovoljno otišlo 1995. i 1997. Nisu zadovoljni ni naèinom na kojih ih zastupaju saborski zastupnici iz redova SDSS-a.

06.06.2006 Vecernji list

ZABRINUTOST ZBOG NASILJA NAD JEVREJIMA I SRBIMA U ZAGREBU

8.6.2006 (Tanjug) - Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskog sabora izrazio je u sredu zabrinutost zbog nasilja i netolerancije kojima su izloženi pripadnici jevrejske zajednice u Zagrebu, ali i srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj.

Predsednik odbora, poslanik italijanske manjine, Furio Radin upoznao je èlanove odbora da je zagrebaèka jevrejska opština dobila dve uvredljive poruke, a da su skinhedsi u centru grada napali rabina.Radin je govorio i o etnièki motivisanim napadima na živote i imovinu Srba kojih je ove godine samo u zadarskoj Županiji zabeleženo deset.

Klub nacionalni manjina zahtjeva sankcioniranje zloèina iz mržnje

ZAGREB - Saborski Klub nacionalnih manjina najavio je danas da neæe glasovati za izmjene Kaznenog zakona ako Vlada ne prihvati amandman Odbora za ljudska prava da zloèin iz mržnje bude otežavajuæa okolnost za sva kaznena djela.

"Ako to Vlada odbije, neæemo podržati izmjene Kaznenog zakona", izjavio je na konferenciji za novinare predsjednik Kluba Furio Radin.

Izrazio je zabrinutost zbog, kako je rekao, sve èešæih sluèajeva netolerancije i etnièki motiviranih incidenata u Hrvatskoj, koji su se, kaže, intenzivirali protiv Srba, a odnedavno i protiv Židova.

"U svjetlu toga, iznimno je važno podržati ovaj amandman. Naš glas o KZ-u ovisi o njegovu prihvaæanju", rekao je Radin, dodavši da iz Vlade nitko nije kontaktirao èlanove Kluba oko spomenutog amandmana.

Milorada Pupovca, kako je kazao, posebno brine toleriranje govora mržnje. "Opæe je mjesto mrziti Srbe, nešto ružno reæi o Židovima, Muslimanima ili osobama druge politièke orijentacije", ocijenio je.

"Toga imamo i u našem Saboru, unatoè dogovoru s Predsjedništvom sabora da se na takve pojave reagira", ustvrdio je, Pupovac, istaknuvši da Klub nacionalnih manjina traži potporu HDZ-a i oporbe spomenutom amandmanu na izmjene KZ-a, o kojima bi Sabor, po najavama, trebao glasovati sutra.

Da se javnost miri s raznim oblicima netolerancije smatra i Šemso Tankoviæ koji je kritizirao zahtjev HVIDR-e da se zabrani koncert bosanskog pjevaèa Halida Bešliæa u Kaštelima, ocjenjujuæi da bi na "takve prijeteæe poruke" nadležne institucije morale reagirati.

vecernji-list 08.06.2006

08.06.2006 15:08

UBIUDR BIVŠIM RADNICIMA BOROVA

Hrvatski branitelji neæe dopustiti nikakve 'Balvan revolucije'

ZAGREB - Udruga branitelja, invalida i udovica Domovinskog rata Podravke (UBIUDR) ogorèena je naèinom na koje bivši radnici vukovarske tvrtke "Borovo", uglavnom srpske nacionalnosti traže svoja prava i odgovara im da "hrvatski branitelji neæe dopustiti nikakve 'balvan revolucije'".

Smatramo da je hrvatska država dosad pokazivala veliko razumjevanje za Srbe koji su napustili Hrvatsku te da bivši zaposlenici Borova, pretežno srpske nacionalnosti koji su ostali na okupiranom podruèju nemaju pravo zahtijevati rješenje svojih navodnih prava "balvan revolucijom" veæ iskljuèivo pravnim putem, navodi Udruga u priopæenju.

Ti ljudi moraju znati da bi prioritet hrvatske države prije svega trebalo biti rješenje problema hrvatskih branitelja i ostalih koji su stali u obranu Hrvatske te stradalnika, a nakon toga razmotriti njihove probleme. Hrvati koji su ostali u Vukovaru i tvornici Borovo sigurno nisu uništili i uništavali tu tvornicu veæ srpsko jugoslavenski agresori, pa bi bio red da se možda prvo njima obrate za pomoæ, poruèuje UBIUDR bivšim radnicima Borova.

No, kako god okrenuli, hrvatski branitelji sigurno neæe dopustiti nikakve "balvan revolucije", tim prije što se još uvijek dobro sjeæamo kamo nas je takva borba srpskih terorista :eek odvela, stoji u priopæenju UBIUDR-a.

(Hina)

A kad njihovi blokiraju auto puteve i druge saobracajnice onda to nisu teroristi i ne javljaju se ove "u" "udruge"?

Prosiruje se loviste na Srbe u hrvatskoj..........

Zagrepèanin odvijaèem pokušao ubiti srpskog državljanina

U KASNIM noænim satima u noæi sa srijede na èetvrtak u Gajnicama je uhiæen 40-godišnji hrvatski državljanin kojeg policija sumnjièi da je nekoliko sati ranije pokušao odvijaèem ubiti 29-godišnjeg državljanina Srbije.

Kako se navodi u priopæenju Policijske uprave zagrebaèke (PUZ), 40-godišnjak je juèer oko 22.25 sati u Domaslovcu pored Samobora iz još uvijek nepoznatog razloga sa više uboda u leða, prsa, vrat i lijevu ruku, pokušao ubiti 29-godišnjaka.

Policija je priopæila da je napadnuti na tijelu imao više hematoma i ogrebotina, a pretpostavlja se da ga je poèinitelj bestijalno izbo odvijaèem.

Nedugo nakon napada 29-godišnjak je prevezen u Klinièku bolnicu Sestre milosrdnice gdje mu je pružena lijeènièka pomoæ. Utvrðeno je da je zadobio teške tjelesne ozljede opasne po život, zbog èega je zadržan na lijeèenju.

Policija je utvrdila da se ošteæeni ranije nalazio u društvu sa osumnjièenim, meðutim još nisu poznati detalji susreta. Zna se tek da se osumnjièeni nakon napada odvezao Audijem A6 od mjesta dogaðaja.

U 1,15 sati na podruèju Susedgrada, u Gajnicama, policijski službenici II. Policijske postaje sa Èrnomerca zatekli su osumnjièenog u osobnom automobilu, nakon èega je uhiæen i odveden u prostorije samoborske policije gdje nad njim provedena kriminalistièka obrada.

Kriminalistièka obrada sluèaja još traje.

index

08.06.2006 15:08

UBIUDR BIVŠIM RADNICIMA BOROVA

Hrvatski branitelji neæe dopustiti nikakve 'Balvan revolucije'

ZAGREB - Udruga branitelja, invalida i udovica Domovinskog rata Podravke (UBIUDR) ogorèena je naèinom na koje bivši radnici vukovarske tvrtke "Borovo", uglavnom srpske nacionalnosti traže svoja prava i odgovara im da "hrvatski branitelji neæe dopustiti nikakve 'balvan revolucije'".

Smatramo da je hrvatska država dosad pokazivala veliko razumjevanje za Srbe koji su napustili Hrvatsku te da bivši zaposlenici Borova, pretežno srpske nacionalnosti koji su ostali na okupiranom podruèju nemaju pravo zahtijevati rješenje svojih navodnih prava "balvan revolucijom" veæ iskljuèivo pravnim putem, navodi Udruga u priopæenju.

Ti ljudi moraju znati da bi prioritet hrvatske države prije svega trebalo biti rješenje problema hrvatskih branitelja i ostalih koji su stali u obranu Hrvatske te stradalnika, a nakon toga razmotriti njihove probleme. Hrvati koji su ostali u Vukovaru i tvornici Borovo sigurno nisu uništili i uništavali tu tvornicu veæ srpsko jugoslavenski agresori, pa bi bio red da se možda prvo njima obrate za pomoæ, poruèuje UBIUDR bivšim radnicima Borova.

No, kako god okrenuli, hrvatski branitelji sigurno neæe dopustiti nikakve "balvan revolucije", tim prije što se još uvijek dobro sjeæamo kamo nas je takva borba srpskih terorista :eek odvela, stoji u priopæenju UBIUDR-a.

(Hina)

Video vijest.

Klikni na sliku i pogledaj.

46-_8062006.jpg

Predsjednik Udruženja bivših radnika "Borova" Mirko Grahorac ponovio je kako traže priznanje radnog staža za vrijeme tzv. srpske krajine i sva pripadna prava, ukljuèivo isplatu otpremnina. Praæen povicima potpore svojih nezadovoljnih sljedbenika, poruèio je da æe se u ime radnika obratiti Sudu za ljudska prava u Strasbourgu, jer smatra kako su zakinuti zbog nacionalne pripadnosti.

Grahorac je komentirao i juèerašnji istup predstavnika SDSS-a, predvoðenih Jovanom Ajdukoviæem, koji su bili na prosvjednom skupu. "U SDSS-u lažu i kad se krste, a njihova ljubav mjeseèno stoji 20 tisuæa kuna", poruèio im je Grahorac, dodavši kako su radnici spremni prosvjedovati dok im se ne ispune zahtjevi.

U zajednièkom priopæenju 11 vukovarskih udruga iz Domovinskog rata, uz ostalo, stoji da ih okupljanje bivših radnika "Borova" muèno podsjeæa na "balvan-revoluciju".

hrt

DELOŽACIJA Dramatièno iseljavanje braènog para kuzmiæ, podijelilo topušæane

Pucanj oèajnika kojega nitko nije htio saslušati!

Autor VLADIMIR JURIŠIÆ

TOPUSKO - Dramatièna deložacija braènog para Kuzmiæ koju su prekjuèer uspješno završili pripadnici specijalne policije iz Luèkog, glavna je tema svih razgovora u ovom mirnom gradiæu. Da podsjetimo: Sve je poèelo poslije 10 sati kada su se Ivka i Vlado Kuzmiæ odbili mirno iseliti iz stana èiji je vlasnik povratnik Nikola Klaiæ. S balkona su poruèivali da neæe nikoga pustiti u stan, i zaprijetili da æe se politi benzinom ako policija pokuša nasilno uæi.

Dramatièna deložacija

Drama je doživjela vrhunac kada je u stanu ispaljen hitac iz vatrenog oružja, neposredno uz vrata koja je bravar uz pratnju policije pokušavao otvoriti. Nakon toga svi su shvatili ozbiljnost situacije, veæi dio ulice je blokiran, i pozvani su specijalci iz Luèkog. Akcija je obavljena munjevito a Ivka i Vlado Kuzmiæ završili su neozlijeðeniu policijskom vozilu. Isto veèe u stan se useljava njegov vlasnik Nikola Klaiæ koji u njemu provodi noæ.

Ovaj trenutak èekam od 1997. godine, kada sam podigao tužbu protiv onih koji su bespravno uselili u moj stan. Izgubio sam veæ svaku nadu, no vidite, pravna država funkcionira i ja sam ponovo u svom stanu.

Sve je uništeno, nema ovdje nièega, ja sam spavao na podu, ali snaæi æu se, važno je da imam kljuè od svoga stana.! - kaže zadovoljni Nikola Klaiæ. Dramatièna deložacija u Topuskom podijelila je Topušæane. Dio graðana smatra da je to pouzdan znak da pravna država funkcionira i vlasnicima se vraæa njihova imovina. Prema njima, kako ovo nije prva deložacija Kuzmiæa, oni su imali dovoljno vremena da iskoriste sva pravna sredstva, a kako nisu uspjeli, oèito su u stanu bespravno.

Netko je pgriješio

Drugi su mišljenja da se hrvatskog branitelja, èiji su i sinovi sudjelovali u Domovinskom ratu, ne smije tek tako ?šutati? na ulicu.

Ovo se ne smije dogaðati ! - kaže nam suborac Vlade Kuzmiæa koji je želio ostati anoniman.

- Vidjet æe te da Vlado i Ivka imaju uredne papire za stan iz kojeg su nasilno izbaèeni. Èak i ako je stan vlasništvo povratnika, netko je u startu pogriješio i doveo mog prijatelja u situaciju u kojoj se može izgubiti glava! Dosta je Vlado stradao u ratu, treba biti obazriviji jer su posljedice još prisutne. Èuo sam da je ispalio hitac, to nije trebao, ali to je bio pucanj oèajnika kojega nitko nije htio saslušati!

vecernji-list

PRAVO I PRAVDA Djeca Jovana Boroviæa osam godina èekaju presudu Draženu i Stipi Bulju, optuženima za smrt njihova oca

Preostao nam je još jedino sud u Strasbourgu

Rosanda Macan i njen brat Božidar Boroviæ prošlog su tjedna pred splitskom Palaèom pravde razgovarali s novinarima! Opet su uzalud došli na sud, jer suðenje roðacima Dražanu i Stipi Bulju, inaèe braæi Ivana i Pave Bulja, poznatih iz sluèaja ubojstva Anðele Bešliæ, ponovno nije nastavljeno.

Patolozi ne dolaze na sud

A sudi im se, evo veæ šest godina, za smrt Rosandinog i Božidarovog oca Jovana Boroviæa, kojeg su na pravoslavni Božiæ 1998. godine zatukli na kuænom pragu!

Sudac Mate Mimica, koji æe u rujnu u mirovinu, suðenje nije uspio pomaknuti s mrtve toèke. No to od suca Mimice ni ne èudi, jer veæ pet godina drži jedan drugi spis po prigovoru na optužnicu! Sutkinja Maria Majiæ preuzela je predmet u rujnu 2002., nešto je i napravila, no napredak u sluèaju definitivno je pokopala dvogodišnja (!) sprijeèenost patologa Marije Definis Gojanoviæ i Šimuna Anðelinoviæa da se pojave na sudu, kao i nevjerojatan broj izmjena branitelja, koji èesto ne doðu na raspravu, pa se suðenje ne može održati. Bilo je tako i neki dan.

Oklijevanje patologa splitske Klinièke bolnice donekle je i razumljivo, jer Boroviæ je umro mjesec dana nakon ozljeðivanja, i to nakon što je pušten iz bolnice na kuæni oporavak. Stanje se iskompliciralo, 66-godišnji Jovan pao je u komu i umro, a kæer mu je tek nakon mjesec dana uspjela doæi do medinske dokumentacije, koju je netko, oèito, skrivao.

Opasni Buljevi

- S lijeèenjem nije bilo problema, nego je problem što se želi prikazati kao da se ništa nije ni dogodilo. Oca su nam kao psa zatukli na kuænom pragu. Od policije smo i prije tražili zaštitu, napravili smo 34 prijave, no bez uspjeha. Uzalud smo upozoravali na opasnost od Buljeva. Da su nas poslušali, možda bi mala Anðela i danas bila živa. No, utjecaj politike bio je jaèi. Dražana je štitio HDZ-ov gradonaèelnik Mate Jukiæ, vidite i kako je išlo sa istragom ubojstva Anðele Bešliæ - kažu Rosanda i Božidar. dodajuæi da im je prostao još jedino sud u Starsbourgu.

Drže da su Dražan i Stipe Bulj, te treæi okrivljenik Zdravko Bašiæ, poèinili ritualno ubojstvo, jer Jovan Boroviæ na mrtvo je istuèen na pravoslavni Božiæ, a trojka je pred njegovu kuæu stigla u duboko emotivnom stanju, neki i pod snažnim utjecajem alkohola! Dražan Bulj imao je 3,13 promila alkohola.

Vecernji list 11.06.2006

OEBS: NEDOVOLJAN NAPREDAK OKO POVRATKA IZBEGLICA

13.6.2006 (Tanjug)

- Hrvatska bi trebalo da uloži dodatni napor kada je reè o povratku izbeglica, pravima nacionalnih manjina i vladavini prava, zbog sporog napretka u tim pitanjima, ocenio je danas šef misije OEBS-a u Hrvatskoj Horhe (Jorge) Fuentes.

Fuentes je povodom izveštaja Misije, koji æe 15. juna biti predstavljen Stalnom savetu OEBS-a u Beèu, na konferenciji za novinare rekao da se problemi vezani uz povratak izbeglica mogu svrstati u dve kategorije - materijalna pitanja vezana za troškove obnove kuæa i obezbeðenja stambenog smeštaja.

Tanjug 13.06.2006

U Osijeku završeno suðenje baranjskim Srbima optuženim za ratne zloèine

Èetiri godine robije zbog tuðeg zloèina?

Tužilac Željko Krpan obmanuo sud jer je od njega zatajio da je za krivièno delo, koje se stavlja na teret Srbinu Petru Mamuli veæ optužena druga osoba i doneta pravosnažna presuda, tvrdi Semina Lonèar, predsednica CERD - a iz Splita

Srbina iz Baranje Petra Mamulu, optuženog za ratne zloèine protiv civila poèinjenih u periodu 1991-1995. godine u Belom Manastiru i drugim mestima u Baranji, Županijski sud u Osijeku osudio je, u ponovljenom suðenju na èetiri godine i deset meseci zatvora. Nikolu Alaicu, Mila Bekiæa, Draga Karagaæu, Milana Prusca i Sretu Jovandiæa sud je u istom postupku oslobodio zbog procesno-pravnih razloga.

Mamula je osuðen zbog kriviènog dela muèenja i zlostavljanja katolièkog popa, Antona Kneževiæa - zloèina za koji, prema reèima Semine Lonèar, predsednice Centra za razvoj demokratije iz Splita, veæ postoji izreèena pravosnažna presuda, pa prema tome Mamula ne može biti osuðen za isto krivièno delo.

- Presuda je rezultat instruiranog zastupnika optužnice Željka Krpana, i straha suda da se suoèi sa istinom i rezultatima izvedenih dokaza. Krpan je obmanuo sud jer mu nije predoèio da za delo za koje je Mamula osuðen, veæ postoji pravosnažna presuda i da je za to veæ osuðena druga osoba, u drugom postupku. Po zakonu za isto krivièno delo ne može da se dva puta voditi isti postupak. Osuðenom Mamuli nije na osnovu izvedenih dokaza i iskaza svedoka, dokazano krivièno delo koje mu se stavlja na teret i CERD æe o ovome obavestiti strane misije u Republici Hrvatskoj, i upozoriti na zabrinjavajuæu diskriminaciju optuženika srpske nacionalnosti. Srbima se u Hrvatskoj pod ratni zloèin podvodi i gaženje po hrvatskoj zastavi ili smeštanje proteranih slavonskih Srba u hrvatske kuæe, dok se Hrvatima za dela ubistva Srba i dalje ne sudi - kaže Semina Lonèar dodajuæi da æe ovakva pristrasnost hrvatskih sudova biti ozbiljna koènica Hrvatskoj prema EU.

Petar Mamula, je za krivièno delo ratnog zloèina protiv civilnog stanovništva po hrvatskoj optužnici iz 2001. godine, ( dopunjena 2002. godine) koju je Vrhovni sud Hrvatske ukinuo 2003. godine i ponovio postupak, veæ bio osuðen na pet godina i šest meseci zatvora. U prvobitnoj presudi, sada osloboðeni Alaica je bio osuðen na šest godina zatvora, Bekiæ na tri, a Karagaæ, Prusac i Jovandiæ na po dve. Paradoks je da je Mamula bio osuðen i pred takozvanim "baranjskim sudom" (srpski sud) jer je pomagao Hrvatima i muslimanima u toku rata.

Glas javnosti 15.06.06

ja sam mali pederko iz zagrebacke cistoce i dosao sam ovdje provocirati

do sad sam pokusao da pisem sa dosta nickova ali uvjek ste me otkrili

evo neki od mojih nickova

Lprinc

Pobeda

dinamocro

dalam

borac55

itd itd