vucijaci

Pad Kupresa,Grahova i Glamoca

Recommended Posts

Знате ли за оно, за вријеме пада 12 западно-крајишких општина, у коју је Караџић данас дошао, та општина је пала за 3-4 дана! :[|

Tacno je da zivim u Beogradu, tacno je da sam licanin, nikada nisam bio SPS, napustanje borbenog mesta *radi vadjenja* krompira nije bajka-svedok ja, tacno je da sam bio oklevetan da sam *milosevicevac* a da me niko i ne poznaje, tacno je da su kojekakve face okacile cinove zbog *place*..tacno je da se vise tandrkalo o monarhiji nego o oslobodjenju i utvrdjenju granica RSK, koliko je to bilo dobrovoljaca kada je front zavisio od njih...?. Progutaj vrucu knedlu...organizuj se..* ne zbog draze, ne zbog tita.....*......ne kleveci, ne izmisljaj, ne potcenjuj neprijatelj !!!

Zaludjeni pricama i obecanjima, stranackom medju obracunu SPO_SRS...posredno i neposredno ucesce u pljuvanu..(preuzimanj)..pozicija JNA, desile su se mnoge lose stvari uz gusle i crkveni poj...teziste udara, politicki cilj nije bila neka RSK, kao sto danas prave prsten oko Rusije, pravili su ga i prave oko Srbije. Licni, sitnosopstvenicki interes, trgovaca gorivom, duvanom, kafom, zivotnim potrepstinama..jurcanjem za DM...uspesno je skrenulo vasu paznju sa sopstvenog krova i RSK. Strateski cilj nije ostvaren, Srbija nije uvucena...zelja *domacih i stranih* aktera da Srbija bude uvucena u totalni rat i bude izlozena direktnom udaru nije uspeo.

Знате ли за оно, за вријеме пада 12 западно-крајишких општина, у коју је Караџић данас дошао, та општина је пала за 3-4 дана! :[|

Evo nesto o tome iz ugla pukovnika Milovana Milutinovca,sta su radili ovi iz SDS to je strasno!

http://www.nin.co.rs/arhiva/2408/1.html

U Drugom svetskom ratu poslata je poruka, Kninskih i Hercegovackih *vojvoda*..ko nije sa nama ostavicemo ih da ih pokolju ustase...(sa sve teritorijom ?)..t..a pogubna *politika*.. sprovedena je 1990-1991.., ne pravite se ludi, znate bolje od mene..1993..*Lika, Banija, Kordun su crveni tu SDS ne moze nista da uradi*...sastanak SDS RS i SDS RSK....njima, politicarima, vojvodama...je bilo sve jedno koliko, teritirija...vazno im je bilo da vladaju makar na jednom aru...nisu sluzili narodu, sluzili su svojim interesima, srednjevekovnim *ideologijama*..reinkarnaciji monarhije, a narod...? da bude vojnik njihovih ciljeva, i kupac njihove nafte, duvana, kafe.......

Kazu da je istorija uciteljica zivota, a Srbi u Hrvatskoj vec drugi put dozivese *spreda radi reda, otpozadi reda radi*..*sendvic*..Chetnichi...Ustashe...Ko nam je dodelio takvu ulogu...kome je to palo oko na nas...ko i sta nas je pokolebalo...uperimo pogled u buducnost, iz izbeglistva pogled moze da bude samo u jednom pravcu...prema RSK..ko nije sa nama taj je protiv nas..RSK nije i nece da bude nicija kuglica na ruletu !

I nije se ubio, onaj drgi jeste...naravno kasno...malo zivkaju cikago, malo beograd...Beograd kriv. To sto je neko poverovao Draskovicu, Seselju kako ce doci pomoc...*sila nebeska*..da ce raketirati..da arkan ima atomsku bombu velicine ping-pomg loptice...a da se placa pilanom i solanom....ne lici bas na JNA, pa i VJ....*dolazili iz Beograda*...jesu, mahom oficiri JNA poreklom iz zaracenih republika...a ko drgi...? Kako su docekani...od *djenerala u mesnim zajednicama*...znam video sam... *99%* komunuare...milosevicevci...danas, i ne samo danas..*dezurni krivci*..za nesposobne..neobucene....lokalne patriote Evropskog ranga...i vise do Tokija....!

Tacno je da zivim u Beogradu, tacno je da sam licanin, nikada nisam bio SPS,

ne kleveci, ne izmisljaj, ne potcenjuj neprijatelj !!!

Ја за тебе никада нисам ни рекао да ниси Личанин и да сада не живиш у Београду а ни да си ти лично СПС-овац. То мене не занима, то су твоје приватне ствари и у то нећу да улазим а ово је дискусија и свако има право да изнесе своје мишљење. Моје мишљење о српским непријатељима је такво какво је и немам га намјеру мјењати. Очигледно да се наша мишљења разликују али сада не треба стварати свађу око тога.

napustanje borbenog mesta *radi vadjenja* krompira nije bajka-svedok ja....

*dolazili iz Beograda*...jesu, mahom oficiri JNA poreklom iz zaracenih republika...a ko drgi...?

koliko je to bilo dobrovoljaca kada je front zavisio od njih...?

,
Evo nesto o tome iz ugla pukovnika Milovana Milutinovca,sta su radili ovi iz SDS to je strasno!

http://www.nin.co.rs/arhiva/2408/1.html

Из овог текста НИН-а за који је линкове поставио "vucijaci" и хвала му на томе, знам да су два генерала тј.

генерал-потпуковник Милан Гверо и генерал-мајор Здравко Толимир из Гламоча. Јесу ли они то напустили борбене линије или ови који су дошли као да бране па побјегли и касније добили чинове, а зашто су генерали смијењени и оптужени? Јесу ли завршили у Хагу или су добили паре па дјелили са Караџићем?

I nije se ubio, onaj drgi jeste...naravno kasno...malo zivkaju cikago, malo beograd...Beograd kriv. To sto je neko poverovao Draskovicu, Seselju kako ce doci pomoc...*sila nebeska*..da ce raketirati..da arkan ima atomsku bombu velicine ping-pomg loptice...a da se placa pilanom i solanom....ne lici bas na JNA, pa i VJ....*dolazili iz Beograda*...jesu, mahom oficiri JNA poreklom iz zaracenih republika...a ko drgi...? Kako su docekani...od *djenerala u mesnim zajednicama*...znam video sam... *99%* komunuare...milosevicevci...danas, i ne samo danas..*dezurni krivci*..za nesposobne..neobucene....lokalne patriote Evropskog ranga...i vise do Tokija....!

Natrpao si svega i svacega. Ne zna covjek odakle da krene. Na kojim su ono funkcijama bili Seselj i Draskovic tada? Nesto se ne sjecam. ::( I gdje su te price o ping-pong lopticama prolazile osim na pijaci i u kafani. Zna se dobro sta je bilo zvanicno.

Ti "oficiri" su dolazili jer su morali a samo je mali dio dosao jer je htio. I sta kazes, smetalo im to kako su docekani? Kako ce biti docekani prosipajuci price o raznim propalim "tekovinama"? Nego, bice nisu imali dovoljno vremena i prilike da se pokazu. Pored takve "pomoci" neprijetelj ti i ne treba.

Koga je BG nama slao? Slao nam je uglvanom guzicarski skart koji nije sposoban bio ni da cuva stado ovaca nacrtanih na papiru, a kamoli da se nosi sa uzasno komplikovanom situacijom na terenu. Od deset koji su dosli jedan je bio dobar, a znam ih ja puno koji su dolazili, neki od njih su mi bili familija. Cim zapuca, a vecina malo-malo, pa trce u komandu, da traze dalja uputstva.

Koje su to nesposobne, neobucene lokal-patriote?

Па ето Аркан, када је дошао у Мркоњић, после пада Крајине и почео Крајишким војницима причати како су они побјегли са линије и издали народ, па су га браћа мало хтјела изрешетати ко швајцарски сир... После тога није никад више!

Pa u periodu 1990-1995, imao sam prilike da budem, vidim, razgovaram..tv naravno gledam, i onda i danas su na funkciji pljuvanja...rusenja..*svi protiv svih*...porodica sticajem okolnosti BiH, Hrvatska, Srija..Vojvodina...*voz bez voznog reda je povecao kompoziciju*..sve i svasta...a rezultate i efekte vidimo...evo 2o godina..dela govore o svemu, polozaj i standard ljudi takodje...nekakav zajednicki *korpus misljenja* nije na pomolu, resenja iz 1939-te godine prisutna..ista ona koja su izazvala Drugi sv rat...a obicaj je da se kaze istina je negde u sredini..mrznja, politicka ostrascenost ne vodi resenju....mir mora da se odrzi i maksimalno iskoristi !

На РТРС-у је била емисија "Некад било", тема: пад Купреса.

Између осталог речено је да су у Купресу већ, 1991. год. постојале јединице "црнокошуљаша", и да је Фрањо Пухарић дао "благослов" усташама. Још су ту биле и јединице: "Зенге", "Жути мрави", јединица "Краљ томислав", ХВО-а.

Напад је кренуо 3. априла 1992. год. око 6 часова ујутро из правца Шуица минобацачком паљбом. Глас се брзо проширио и народ је већ почео бјежати према Благају (дио Купрешке општине који се сада налази у РС и то је сада општина). Убијено је 28 цивила. Народ је остао у Благају гдије се стационира и наша војска. Усташе су заробљенике одвели у Томиславград гдје су били и српски заробљеници из Ливна и Томиславграда.

Нашима је трбало 3 дана да се организују и нападну Купрес. Значи наши су 6. априла 1992. год. ослободили Купрес. У том нападу на челу наше војске био је Славко Лисица.

Неки заробљеници који су били у Томиславграду су размијењени а за неке се ни данас не зна. У српском селу Рашчани код Томиславграда, које је било у окружењу "црнокошуљаша" рођена је беба, по имену Теодора и она је са само 7 дана уписана као ратни заробљеник и вјероватно је и најмлађи ратни заробљеник у овом рату. У заробљеништво Србима стигли су људи из Црвеног крста. Хрвати су на Њемачком њима рекли како су ово спашене особе који су побјегли од Четника који кољу све редом. Људи из Црвеног крста су хтјели причати са заробљеницима насамо тј. без присуства хрватски снага. Један заробљеник који је знао Њемачки језик је испричао праву истину и да нису "побијегли од Четника" него да су их Хрвати заробили у нападу на Купрес.

У општини Купрес данас живе само 4 особе и то старије од 60 год. И ту су два српска полицајца која раде у тој општини.

31. март 2009.

kupres je 94 prepušten zbog utvrđivanja odbrane glamoča i grahova. kupres nam nije mnogo značio.

По чему то Купрес нама није много значио?

Напад на купрес је брзо изведен, појачање за одбрану Купреса је каснило, бар што се тиче појачања из Гламоча. Војска је стигла пред само повлачење војске која је већ била на Купресу. Тако да није било времена да се опет успостави линија и заустави продор ујкан.

Ko ne zna koliko je vazan prevoj "Kupreska vrata" taj ne bi trebo vise nista pisati o ratu i taktici.

Nasluso sam se ja tih prici ko fol "ne treba nam ovo...ne treba nam ono...ne treba nam Bihac...sta ce nam Zadar...mozemo mi i bez objekta "Zuc"...itd.".

A onda se neko cudi sto su ustase stigle do Krupe na Vrbasu.

Jadi moji... ::)

kupres se mogo uvek uzeti. bitnije je bilo odbranit glamoč,grahovo da ne dođu kninu s leđa.

Ti uopće nemaš veze o onom šta pišeš !

Jer da imaš ne bi piso ovake gluposti.Političko rukovodstvo RS,na čelu sa Karadžićem je predalo hrvatima i muslimanima 11 općina zapadnog dijela Republike Srpske. I zato su hrvati došli na 23 km od Banja Luke.A ne zato što se Kupres mogo "lako"uzet kako ti kažeš,i da bi se lakše odbranilo Grahovo i Glamoč da ne bi došli Kninu s leđa.

Vidli smo kako su se ti prostori "odbranili",i kave su se igre igrale.

Uzmi malo geografsku kartu u ruke,pa ćeš vidjet da hrvatima Kupres uopće nije bilo lako nazad vratit,da se nisu političke igre igrale.Pogledaj na kojoj se nadmorskoj visini nalazi Kupres.

kupres se mogo uvek uzeti. bitnije je bilo odbranit glamoč,grahovo da ne dođu kninu s leđa.

Па јесте увијек смо могли узети и Дубровник и Госпић и Задар и Бихаћ и све остало ал никад нисмо.

НЕМА НЕБИТНЕ КОТЕ У ПОШТЕНОМ РАТОВАЊУ!!! Па тако ни Купрес није небитан.

Ово што рече Банија да је продано 12 општина то је написано на овом сајту неких 3 000 000 пута и ко чита сајт 3 сата може то наћи. То се све зна и све је истина. Са Купреса смо их могли камењем гађати и одбранити Купрес војнички, али фломастери у погрешним рукама чине чуда. >:)

I jos nesto...

- Iz sela Ravno, sa Kupreskih vrata i sa Malovana se branio Kupres. Sa druge strane su nasi tako vatrom kontrolisali Bugojno, Gornji Vakuf, a sa druge strane i Livno. Na Kupresu se branila cijela zapadna Republika Srpska. Ni ustase ni muslimani nisu mogli ni pomisljati da krenu na Glamoc, Grahovo, Srbobran (Donji Vakuf) ili Jajce dok je Kupres bio srpski.

- Drzanjem Vozuce branio se Ozren. Sa Ozrena se branio Doboj i time su tu vezivane velike muslimanske snage koje bi suprotno bile angazovane na Gradaccu i Brckom. Time se branio koridor. Cista logika...

- Nesto slicno je bilo sa Vlasicem. Ko je njega drzo taj je imao prolaz na jednu ili drugu stranu.

Zato mi je krajnje neshvatljivo kad neko dodje i pocne da laprda da nista nije bilo toliko bitno, te da smo mi sve mogli "samo da smo htjeli". Jos kad rece da smo radi odbrane Grahova i Glamoca napustili Kupres, onda mi pada mrak na oci...hmmm...mozda grijesim...mozda je momak isuvise mlad da bi se mogao sjetiti one golgote i onih muka. Kad se sjetim mladica stasali za zenidbu a na glavi im samo sjede kose a u ocima ugasen zivot...i to zbog "nekih" kota i "nekih" neinteresantnih gradova kao sto su Kupres, Glamoc, Grahovo koje...tuga.

Јесте ли чули за неку нашу пјесму која се зове "Враћам ти се Томиславграде", настала је послије узимања Купреса '92. Јел постојала, може ли се сада негдје наћи барем у тексту???

Прије напада на Бихаћ 1995, требала је кренути акција на Ливно из правца Гламоча. Али то војни врх одбија и војску пребацује на Бихаћко ратиште гдје започиње акција "Мач 1995". Која је потпуни промашај војног врха. Зашто се није кренуло на Ливно када се могло? Зато што то нису дали Караџић и Милошевић.

У усташкј акцији олуја учествује и америчка војна консултанска агенција "MPRI" која на ратиште шаље пензионисане чиновнике америчке војске. Што значи да су ује имале помоћ америке а не, како што неки кажу, да нису! Ова агенција такође снадбјева ује са оружјем и осталим потрепштинама.

Када је почела олуја и хрвати окупирали неке дјелове РСК Мартић се налази са Милошевићем и замољава га да пошаље авионе на загреб, да само надлете, значи не морају бомбардовати него само да надлете, али Слобо то одбија. Затим га Мартић пита:"Шта ја да радим" а Слобо му на то одговара:"УБИЈ СЕ"!!!

Све ово, нормално у опширнијем облику, можете пронаћи на you tube као документарни филм под називом "Пад Крајине".

Ето колика је била наша слога!!!

Osvajanje livna 1995 bio je samo "san jedne zimske noci"..."Cvijet" hrvatske vojske operisao je cijelim Cincarem i Livanjskim poljem.Pored nezainteresovanosti za RSK,pored svih frakcija(beli orlovi,tigrovi i ko zna ko jos)u RS,domace podjeljenosti u

politickom vrhu(npr.razilazenja izmedu Karadzica i Mladica),ILEGALNE TRGOVINE,mi jednostavno nismo bili u stanju za takav poduhvat....

Mape sa terena su puno govorile...npr.Sunja=zeljeznicka veza Kostajnica/Petrinja=drze je Hrvati;juzni Sisak(zeljezara i rafinerija)+kontrola fronta na rijeci=drze ga Hrvati;Maslenica most=jedina veza sa Dalmacijom i Alan=kontrola Ravnih Kotara,Obrovca,Gracaca=osvojise Hrvati;pad Medaka;Sator planina....

Sve govori u prilog da od pocetka rata nije planiran opstanak RSK!!!!!!!!Bili smo budale i razmisljasmo srcem.....

Ali ako se vec smijemo ovde zapitati "sta bi bilo kad bi bilo" zapitajmo se sto ne iskopasmo rezervni front=Udbina/Drvar...

M.Martic morao bi ponoviti:"Izgubljena bitka neznaci izgubljen rat...",izgubili bi glavni grad....ali RSK bi opstala....pa bar jos

"10 dana".....kod Knina smo pregazeni ali Banija,Kordun,Lika se povukose.....TOME SAM SVIJEDOK!!!