vucijaci

Pad Kupresa,Grahova i Glamoca

Recommended Posts

5 minutes ago, ВУК СА ДИНАРЕ said:

Овако стоје ствари ( За Грахово и Олују ) које су 100% тачне и провјерене (сам сам свједок истих):

- У априлу или у мају, прије ће бити да је крај априла 95,( свједок сам догађаја) долази Милан Мартић и држи говор испред ОШ Гаврило Принцип у Грахову гдје истиче да ће усљед офанзиве усташа послати одређене формације из РСК на граховско-ливањско ратиште!!!Народ из масе му је причао да не буде тврдоглав и да пошаље технику јер због формације терена са техником се могло бранити цијело подручје са мањим бројем људства!!!Недостатак искуства или тврдоглавост, не знам али је "Миле" послао аутобусе " бенковчана " и " обровчана" од којих многи оставише кости на динарским врлетима на граховско-ливањском ратишту !!! :-( Покој им души )!!!

Ja sam se u poslednje vreme interesovao zadnjim danima pred Oluju i situaciji na Dinari.Tokom operacije Ljeto '95, uporedo sa napredovanjem ka Grahovu, Hrvati su izbijali postepeno i na dominantne visove na Dinari i prema prelistavanju spiskova dodjem do brojke od pet poginulih 25.07. i dvanaest poginulih 26.07.1995.na Dinari.Upravo se radi o poslatim vojnicima iz Kakme,Bukovića,Ervenika,Kistanja,Drniša...Ubrzo sam došao do zaključka da se radi o taktičkoj grupi ''Vijuga'', sastavljenoj od delova brigada 7.korpusa, poslatih na Dinaru u nedostatku ljudstva za odbranu samog Knina, a uveliko su tamo bili u junu i julu.17 poginulih krajiških sinova, od kojih je najmlađi imao svega 17 godina, poslati kao topovsko meso u prljavoj političkoj igri glavnih vinovnika srpske nesreće.Slava im!!!

39 minutes ago, NoviGradVRS said:

kako god, ali ne možemo tražiti odogovornost Martića i SVK za pad tih teritorija...ćinjenica je da su one bile u sastavu RS i da je njih trebala braniti VRS a zašto nije i zašto smo toliko vjerovali ustašama to zna Radovan i njegova svita, koji su imali veoma dobra poznanstva sa Herceg bosnom i njihovim rukovodstvom.....a isto tako jedno vrijeme smo i sarađivali sa HVO i pružali im podršku u borbi sa balijama.....i opet kažem ne možemo mi očekivati pomoć od RSK u branjenju naših teritorija ( iako su se tu branila i čuvala i njihova leđa ) koja je imala i do 10 puta manje boraca od RS....

Земо, јеси у праву али знаш ли ону од БМК: "Не дај се Новаче, Лазаре,Јово, не дајте Губин, не дајте Прово, удари царе по десној страни ( Чапразлије ) овдје се брале КРАЈИНА БРАНИ"!!!

И још једна са ратишта која говори у прилог овоме о чему ја причам али је супротна јер смо ми из ВРС зезнули браћу из РСК (што ме је невиђена срамота) а гласи овако:

- Негдје у прољеће 95 на положајима на Динари са стране Републике Српске, наши на доминантним  висинским котама, примјете колону усташа један за другим иду и испод наших су, у домету чак и пушчаних зрна али на територији зоне одговорности РСК.Наши одмах реаговали код претпостављеног и затражили да дејствују по њима, међутим дотични је хладнокрво одговорио сљедећим ријечима : " То није наша зона одговорности и немој да би неко реаговао јер ће радити војни суд"!!! 

Боли човјека неправда и увијек постави питање да ли би ХВО и херцег-босански хрвати пустили србе да неометано у колони један за другим прођу и уђу у дубину територије Хрватске?Одговор је, уздајући се у мајку историју, наравно НЕ!!!

50 minutes ago, Varivodjanin said:

Ja sam se u poslednje vreme interesovao zadnjim danima pred Oluju i situaciji na Dinari.Tokom operacije Ljeto '95, uporedo sa napredovanjem ka Grahovu, Hrvati su izbijali postepeno i na dominantne visove na Dinari i prema prelistavanju spiskova dodjem do brojke od pet poginulih 25.07. i dvanaest poginulih 26.07.1995.na Dinari.Upravo se radi o poslatim vojnicima iz Kakme,Bukovića,Ervenika,Kistanja,Drniša...Ubrzo sam došao do zaključka da se radi o taktičkoj grupi ''Vijuga'', sastavljenoj od delova brigada 7.korpusa, poslatih na Dinaru u nedostatku ljudstva za odbranu samog Knina, a uveliko su tamo bili u junu i julu.17 poginulih krajiških sinova, od kojih je najmlađi imao svega 17 godina, poslati kao topovsko meso u prljavoj političkoj igri glavnih vinovnika srpske nesreće.Slava im!!!

Земо, и прије 25.07.1995. и 26.07.1995. године,нажалост то морам написати, су страдали многи на граховско-ливањском ратишту!!!Послије Граховљака који су највише страдали, по мојим изворима то су били Бенковчани и Петровчани, и нажалост, још многи други!!!СЛАВА ИМ!!!

10 minutes ago, ВУК СА ДИНАРЕ said:

Земо, и прије 25.07.1995. и 26.07.1995. године,нажалост то морам написати, су страдали многи на граховско-ливањском ратишту!!!Послије Граховљака који су највише страдали, по мојим изворима то су били Бенковчани и Петровчани, и нажалост, још многи други!!!СЛАВА ИМ!!!

У 2 дана, на динарским врлетима, оскудно обучени (СНБ униформе скоро па 100% наших на првој линији, док "кујари" маскирне по граду и штабу одбране), изгладњели, промрзли, под бесомучном артиљеријском ватром ( на сваких пола минута до минут по једна граната по нашим положајима, гдје нам је враћено "мило за драго" јер смо и ми на почетку рата ударали по њиховим положајима исто тако), по невиђеној мећави и снијегу, са сметовима и по неколико метара, оставише кости око 140 граховљака, на чувеним Пољаницама, на још чувенијој Динари!!!

Увијек упалим свијећу за њих, јер да није било њих да спријече хорде зла и добро познате историјске чињенице из 2 св.рата,  не би било ни мене, не би било ни нас, не би било РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ!!!НЕКА ИМ ЈЕ ЛАКА ЦРНА ЗЕМЉА!!!СЛАВА ИМ!!!

С ВЈЕРОМ У БОГА, СЛОБОДА ИЛИ СМРТ!!!

У 2 дана, на динарским врлетима, оскудно обучени (СНБ униформе скоро па 100% наших на првој линији, док "кујари" маскирне по граду и штабу одбране), изгладњели, промрзли, под бесомучном артиљеријском ватром ( на сваких пола минута до минут по једна граната по нашим положајима, гдје нам је враћено "мило за драго" јер смо и ми на почетку рата ударали по њиховим положајима исто тако), по невиђеној мећави и снијегу, са сметовима и по неколико метара, оставише кости око 140 граховљака, на чувеним Пољаницама, на још чувенијој Динари!!!

Увијек упалим свијећу за њих, јер да није било њих да спријече хорде зла и добро познате историјске чињенице из 2 св.рата,  не би било ни мене, не би било ни нас, не би било РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ!!!НЕКА ИМ ЈЕ ЛАКА ЦРНА ЗЕМЉА!!!СЛАВА ИМ!!!

С ВЈЕРОМ У БОГА, СЛОБОДА ИЛИ СМРТ!!!

2 hours ago, NoviGradVRS said:

moguće je da ima više Grabeža....ali je samo jedan nadaleko poznati  Grabež a to je onaj bihaćki....tu je bilo jebeno u čupavo tokom cjelog rata.....

Ja sam znao da ti misliš na taj Grabež.

Poginuli 25.07.1995. na Dinari, prema nekim izvorima u širem području Uništa:

1.Kašić Željko(Drniš,1957.)
2.Kresović Milan(Buković,1958.)
3.Romić Ilija(Morpolača,1946.)
4.Šorgić Marko(Morpolača,1949.)

5.Subotić Momčilo(Kakma,1978.)

Poginuli 26.07.1995.:
1.Eraković Željko(Bratiškovci,1967.)

2.Urukalo Božo(Bratiškovci,1951.)

3.Urukalo Ljubomir(Bratiškovci,1948.)

4.Kovačević Marinko(Ervenik,1962.)

5.Kovačević Vinko(Ervenik,1960.)

6.Macura Milan(Kistanje,1947.)

7.Mandić Milenko(Đevrske,1974.)

8.Manojlović Damir(Ivoševci,1971.)

9.Lučić Radivoj(Drniš,1974.)

10.Trivić Dragan(Mokro Polje,1973.)

11.Radišić Milenko(Velika Glava,1959.)

12.Vujko Zdravko(Velika Glava,1968.)

7 hours ago, ВУК СА ДИНАРЕ said:

Земо, јеси у праву али знаш ли ону од БМК: "Не дај се Новаче, Лазаре,Јово, не дајте Губин, не дајте Прово, удари царе по десној страни ( Чапразлије ) овдје се брале КРАЈИНА БРАНИ"!!!

И још једна са ратишта која говори у прилог овоме о чему ја причам али је супротна јер смо ми из ВРС зезнули браћу из РСК (што ме је невиђена срамота) а гласи овако:

- Негдје у прољеће 95 на положајима на Динари са стране Републике Српске, наши на доминантним  висинским котама, примјете колону усташа један за другим иду и испод наших су, у домету чак и пушчаних зрна али на територији зоне одговорности РСК.Наши одмах реаговали код претпостављеног и затражили да дејствују по њима, међутим дотични је хладнокрво одговорио сљедећим ријечима : " То није наша зона одговорности и немој да би неко реаговао јер ће радити војни суд"!!! 

Боли човјека неправда и увијек постави питање да ли би ХВО и херцег-босански хрвати пустили србе да неометано у колони један за другим прођу и уђу у дубину територије Хрватске?Одговор је, уздајући се у мајку историју, наравно НЕ!!!

Činjenice su te da je Radovan igrao jednu igru a vojni vrh drugu.... A isto tako bilo je mnogo Rašinih ljudi u samom vrhu vojske, koji su na neki način bušili odbranu RS upravo zbog toga da se bi Radovan ispunio svoje ciljeve.... 

Mnogo toga je MALI rekao u svojim pjesmama,  samo neki nisu htjeli ili nisu željeli da shvate poruku i poentu istih..... 

On Friday, March 11, 2016 at 2:08 PM, NoviGradVRS said:

23 hours ago, NoviGradVRS said:

Ako još jednom spomene čaure na ovoj temi nadam se da će dobiti jednu kalibra 130 pravo pod gujcu i odletiti sa foruma.

1 hour ago, kuvar said:

Ako još jednom spomene čaure na ovoj temi nadam se da će dobiti jednu kalibra 130 pravo pod gujcu i odletiti sa foruma.

dobiti čauru pa nek kupi sebi motokultivator :D e da sam bio pametan sad bi imao 3 motokultivatora, 95 smo bili nakupili punu traktorsku prikolicu ustaških weberovskih ostataka po gradu......toga je bilo u izobilju a nije pravilo neku veliku štetu :D

Pa vidim da neznate koja zarada se krije u čahurama plus sto je ljepo hodat po šumam i brdima.planinama.Jednom sam za 2omin na jednom mjestu nasao oko 15kg i to na mjestu gdje se uzoralo od kopanja prije mene,ko zna da trazi dobar bizniz uz rizik.

jbg druže onda možeš i u minsko polje pa čeprkaj mine i tu ima puno sirovine a sigurno će i država da te plati po metru kvadratnom očišćene površine :D

i otvori sebi novu temu na ovu tematiku, nemoj više da ovde pišemo o čahurama...pozz

http://www.nestalirs.com/ekshumacije/bosgrahovo/peuljskiklanac/index.html

Ekshumacija i pronalazak posmrtnih ostataka Trivić Dragana, Mandić Milenka i Lučić Radivoja(navedeni u spisku par postova iznad), na lokalitetu Peuljski klanac, opština Bosansko Grahovo, 16.01.2004.
Vojnici SVK, zarobljeni i ubijeni.

Na Dinari, istog dana u zasedi opkoljeno 9 vojnika(spisak gore) i ubijeno na licu mesta od strane 9.gbr-Pume.

1 hour ago, Varivodjanin said:

Na Dinari, istog dana u zasedi opkoljeno 9 vojnika(spisak gore) i ubijeno na licu mesta od strane 9.gbr-Pume.

Ispravka, Pume su 7.gardijska brigada.

Untitled.jpg

Zna li neko išta o našem uništenom/zarobljenom tenku 26.07. na pravcu obeleženom crvenom linijom? Iz priče je najverovatnije T-55, posada je zarobljena i ubijena nedaleko odatle(link za ekshumaciju 2004.je gore), tako da je najverovatnije tenk zarobljen, a ne uništen.Inače to su bili naši tenkisti SVK, a na Veritasovom izveštaju sa ekshumacije navodi se da se njima gubi svaki trag 26.07. na ovoj crti i da su zarobljeni od snaga HVO.

Krajina je pala jer je ta utakmica davno dogovorena. Dio te igre je i "pad" Bosanske Krajine. Hrvoje Šarinić je kao izaslanik Tuđmana (i lični savjetnik) sa Karadžićem u Beču dogovorio:

1. Vojska R. Srpske se neće miješati u "oluju"

2. R. Srpska prepušta Bosansku Krajinu hrvatskom entitetu u zamjenu za Bosansku Posavinu,

3. Srbija će prihvatiti narod iz Krajine (Hrvatska) i naseliti ih na Kosovo i Metohiju

Da bi se to ostvarilo bez pobune u VRS i VRSK, prethodno je gen. Mladić sklonjen, poslat sa velikim efektivima vojske na istok-Srebrenicu i Podrinje.

Čiča miča gotova priča. Krajišnici iz Hrvatske namagarčeni, izvarani, poniženi i protjerani. 

Hrvati su se bili pomamili, pa su zaboravili dogovore i krenuli na Banja luku. E, tu su ih zaustavili Amerikanci jer bi nastao totalni haos širom R. Srpske, a to nije tako dogovoreno.

3 hours ago, sreckovuk said:

Krajina je pala jer je ta utakmica davno dogovorena. Dio te igre je i "pad" Bosanske Krajine. Hrvoje Šarinić je kao izaslanik Tuđmana (i lični savjetnik) sa Karadžićem u Beču dogovorio:

1. Vojska R. Srpske se neće miješati u "oluju"

2. R. Srpska prepušta Bosansku Krajinu hrvatskom entitetu u zamjenu za Bosansku Posavinu,

3. Srbija će prihvatiti narod iz Krajine (Hrvatska) i naseliti ih na Kosovo i Metohiju

Da bi se to ostvarilo bez pobune u VRS i VRSK, prethodno je gen. Mladić sklonjen, poslat sa velikim efektivima vojske na istok-Srebrenicu i Podrinje.

Čiča miča gotova priča. Krajišnici iz Hrvatske namagarčeni, izvarani, poniženi i protjerani. 

Hrvati su se bili pomamili, pa su zaboravili dogovore i krenuli na Banja luku. E, tu su ih zaustavili Amerikanci jer bi nastao totalni haos širom R. Srpske, a to nije tako dogovoreno.

Jeste, samo ja bi dodao da su ih amerikanci zaustavili indirektno.....jer iznenada su se pojavili avioni RV VRS na nebu i sprašili i jedne i druge uz Unu i Savu......dakle kada su su balijaći i ustaše malo vazdigli previše i krenuli na ono što im ne pripada.....ameri iznenada ukidaju zonu zabranjenog leta koja je bila na snazi još od 93 god, naši avioni se dižu i rješavaju stvari veoma brzo na terenu i uspostavljaju ravnotežu i kreće se u protiv napad.......ustaše u Pounju i uz Savu su dobro pozobale a njihova artiljerija je ućutkana istog momenta.....a balije su doslovno spržene sa lica zemlje a Bužimljani i Krupljani su dobro osjetli kako sjevaju srpske Munje ;) naravno bilo je desjtva naše avijacije i na potezu oko Sanskog Mosta i Ključa i tamo su balije spržene i raskomadane ;)

Čitajući ovde i na drugim portalima, stvarno pomislim da se ljudi o ratu informišu preko Rambo filmova.

Ono, zalegneš ispod stene na čuki i pomlatiš neprijateljsku diviziju. Tipa ono što se piše ,,sa tih čuka ste ih mogli kamenjem zaustaviti.'' Tako jeste u rambo filmovima, ali u stvarnosti-nije.

Čuka ti daje prednost i pregled prostora, ali samo ako je pokrivena tvojom vatrenom moći. A ako nije, ako te hiljadu neprijateljskih granata ore ceo dan, a ti uzvratiš sa deset, jednom ili nijednom, onda ti čuka postane samo visinska grobnica.

Drugo je kad imaš vatrenu moć. Zašto su propali svi pokušaji višestruko brojnijih muslimanskih snaga da deblokiraju Sarajevo?Zato što su Srbi bili na Trebeviću, pa ih odozgo tukli kamenjem?Ne, nego jer su imali mnogo jaču artiljerijsku i tenkovsku podršku nego Armija BIH. Isto onako snažniju, kao što je bila snažnija HV 94 i 95 kod Grahova.

Bez obzira na artiljeriju, to područje su branile jako slabe pješadisjke snage....tako da golemo područje a jako malo snaga na terenu da ga pokriju....tako da HV i HVO nije bio veći problem da ga probiju i osvoje....još kad na to dodamo da ste vi koristili gardijske jedinice a mi obične linijaše teško se šta moglo više postići ...