vucijaci

Pad Kupresa,Grahova i Glamoca

Recommended Posts

3 hours ago, Misterno said:

Sve to stoji ali sa snajperima tuci po civilima koji sa karnistrima idu po vodu... Za to nemoze biti opravdanje "bio je rat" 

A muslimani nisu tukli snajperima iz dijelova Sarajeva pod njihovom kontrolom po srpskim civilima u dijelovima grada pod srpskom kontrolom ?

Ili se to možda po tvom ne računa ?

1 hour ago, BANIJA 79 said:

A muslimani nisu tukli snajperima iz dijelova Sarajeva pod njihovom kontrolom po srpskim civilima u dijelovima grada pod srpskom kontrolom ?

Ili se to možda po tvom ne računa ?

A di sam rekao da se ne racuna? Samo kazem da je totalno bolesno pucat po civilima koji cekaju u redu za vodu. Samo to. Ne slazes se? 

2 hours ago, Misterno said:

A di sam rekao da se ne racuna? Samo kazem da je totalno bolesno pucat po civilima koji cekaju u redu za vodu. Samo to. Ne slazes se? 

Nemoj da razvodnjavaš priču.

Niko nije tvrdio da je to normalno.

Drži se suštine.

Rat u Sarajevu se vodio u urbanom i naseljenom prostoru, grad je bio podjeljen i djelomično u okruženju.

U tim uslovima je veoma teško kontrolisati i selektirati vatreno dejstvo kad civili mogu biti svugdje, a isto tako i borbene jedinice neprijatelja.

Ti i tebi slični priču o Sarajevu hoćete da svedete na odvratni stereotip po kome su divlji ljudi sa brda iz šume (Srbi), topovima, snajperima, mitraljezima i minobacačima tri godine gađali nevine muslimane po multietničkom gradu koji su samo stajali u redovima za vodu, kruv i mlijeko.

Kao golubove i vrapce.

I sve to su radili samo iz potrebe da ubijaju.

On 25.03.2016. at 1:39 PM, Kapetan said:

Jedini grad koji je zaista stvarno licio sa krajiske strane na neku vrstu "drugog Vukovara" je nekadasnji Teslingrad. 

Otkud ti ovo o Teslingradu (Novi Lički Osik)? Bio sam tamo 95. par dana nakon Oluje, bio je zapušten i neke zgrade su imale oštećenja od

granata, ali nije izgledao kao Vukovar. Nađi neku bolju usporedbu, ima ih.

15 hours ago, BANIJA 79 said:
12 hours ago, kuvar said:

Nemoj da razvodnjavaš priču.

Niko nije tvrdio da je to normalno.

Drži se suštine.

Rat u Sarajevu se vodio u urbanom i naseljenom prostoru, grad je bio podjeljen i djelomično u okruženju.

U tim uslovima je veoma teško kontrolisati i selektirati vatreno dejstvo kad civili mogu biti svugdje, a isto tako i borbene jedinice neprijatelja.

Ti i tebi slični priču o Sarajevu hoćete da svedete na odvratni stereotip po kome su divlji ljudi sa brda iz šume (Srbi), topovima, snajperima, mitraljezima i minobacačima tri godine gađali nevine muslimane po multietničkom gradu koji su samo stajali u redovima za vodu, kruv i mlijeko.

Kao golubove i vrapce.

I sve to su radili samo iz potrebe da ubijaju.

Nisam to rekao al dobro

15 hours ago, BANIJA 79 said:

Problem je u tome što se samo Srbe optužuje i sudi,a muslimani su također ubijali civile snajperima.

Al Aliju nisu optužili ko Karadžića.Zašto ?

Dobro pitanje. 

5 hours ago, Misterno said:

Dobro pitanje. 

Kad odgovoriš ovako, ne bi bilo loše da to pojasniš.

Ili se slažeš sa navedenom konstatacijom ili imaš neko drugo mišljenje?

Zašto Aliju nisu makar optužili?

Zato što muslimani nisu činili zločine?

Ili zato što saveznika i "žrtvu" ne možeš prozivati za zločin?

5 hours ago, Misterno said:

Dobro pitanje. 

Svakako. Kad su Srbi u pitanju tad se sudi po komandnoj odgovornosti,a kad su muslimani,hrvati i siptari u pitanju tad nema komandne odgovornosti.

A i oni rijetki muslimani,hrvati i siptari sto su sudjeni za zlocine nad Srbima svi pusteni na slobodu ili osudjeni ko Naser Oric na "cak" 2 godine zatvora za odsjecanje glava srpskim zarobljenicima. I onda dodje panj poput kapetana i pocne pametovat o presudama i pravdi.

Za Srbe haski sud NIKAD nece bit relevantan za bilo sta. To je lakrdija,a ne sud.

On 3/25/2016 at 6:53 PM, Misterno said:

eto vidiš mi smo njih tukli dok su oni išli po vodu.....a KO JE TUKAO SRPSKU DJECU SNAJPERIMA PO GRBAVICI koja se čak nisu ni makla ispred svog ulaza nego su krvnički ubijena pred ulaznim vratima u dječijoj igri.....jeli to zločin UJKO...dali je to bolesno....dali je to uredu.....

A što se tiče tkzv opsade Sarejeva, pa pitajte gospodare života i smrti u samom gradu ZAŠTO PROPADOŠE DESETINE I DESETINE TONA HRANE ....Pitajte braćo Ustaše  generala tkzv Ar BiH Zaima Backovića zašto u skladištima u Pazariću propadoše desteine i desetine tona hrane, zašto su pod ključem bile hiljade i hiljade paketa hrane dopremljenih posredstvom UN dok je obični narod gladovao u tkzv opkoljenom SA, pitajte ga o količini dojeće i obuće i ostalih MTS u istom skladištu.....pitajte ga isto tako ko pobi viđenije komadante tkzv A BiH na Igmanu i zašto ih pobi......kada saznate odgovore na ova pitanje onda će te možda nešto i naučiti.....ne treba vama nikakav srbin da priča o paklu koji se dešavao u gradu SA tokom rata, otiđite kod gospodina Zaima njihovog legendarnog generale pa neka vam kaže oz prve ruke...šta je i kako je bilo u samom gradu i koje su sile zla u njemu vladale.....ko je bio gospodar života i smrti u SA.....što kaže Zaim....koliko su nam zla nanjeli četnici još više su nam zla nanjeli ovi NAŠI....a vi ga pitajte koji su to ;)

16 hours ago, kuvar said:

Kad odgovoriš ovako, ne bi bilo loše da to pojasniš.

Ili se slažeš sa navedenom konstatacijom ili imaš neko drugo mišljenje?

Zašto Aliju nisu makar optužili?

Zato što muslimani nisu činili zločine?

Ili zato što saveznika i "žrtvu" ne možeš prozivati za zločin?

Naravno da su ga trebali i optuzit i osudit. Zasto nisu, dobro pitanje. 

10 hours ago, NoviGradVRS said:

eto vidiš mi smo njih tukli dok su oni išli po vodu.....a KO JE TUKAO SRPSKU DJECU SNAJPERIMA PO GRBAVICI koja se čak nisu ni makla ispred svog ulaza nego su krvnički ubijena pred ulaznim vratima u dječijoj igri.....jeli to zločin UJKO...dali je to bolesno....dali je to uredu.....

Ti mi stvarno ides na zivce s tim ujko. Ja nisam ustasa, dapace prezirem svakoga ko velica tu ideologiju. I vjeruj mi da me vrijedja kad me tako zoves. Ja ne vrijedjam ni tebe ni nikoga na ovom forumu pa te molim da ni ti mene ne vrijedjas. Da ja tebe nazovem cedom ili majmunom bio bi baniran momentalno. Ali necu, ne zbog toga sto se bojim bana nego zato jer sam odgojen tako da ne vrijedjam ljude. Ti ocito nisi. 

On 24. März 2016 at 1:57 PM, NoviGradVRS said:

Kapetane kad popiješ terapiju kao tvoje kolege branitelji, pa kad ista počne da djeluje onda se upusti u neku raspravu.....

Ko je prva žrtva u SA što je pala, ko ubi srpskog svata, ko pobi vojnike i dogovorenom povlačenju, ko pobi 8000 srba iz SA....da nije možda Radovan sa brda.....za tvoju informaciju a koju ti očigledno ne znaš ili ne želiš znati, tokom cjelog rata grad SA je bio podijeljen grad i u njemu nisu bile samo balije tako da bi se moglo tek tako tući po ciljevima u gradu kako ti misliš i govoriš.....konačno je jučerašnjom presudom i sam Hag kazao i potvrdio ono što mi govorimo sve ove godine a to je da su balije same sebe ubijale po SA i širom BiH da bi za to optužile srpsku stranu i izazvale reakciju Nato....a nije malo takvih događaja Markale 1,2, ubistvo SA romea i julije, ubistva pripadnika UN, masakar na Tuzlasnkoj kapiji i milion drugih......a gdje su tek Kazani i svi silni logori za srbe u SA....zašto o tome ne pričaš.....jasno se vidi u čiju ti supu duvaš kada uzimaš za srpskog junaka nekakvog ratnog profitera iz Trebinja koji nikad nije bio pripadnik VRS niti TO.....dok su drugi ginuli i branili Trebinje ( zajedno i srbi i muslimani ) od ustaške najezde tada je tvoj junak ratni profiter trgovao na ulicama Trebinja i prodavao robu....e zato je taj tvoj junak ubijen i trebao je svaki takav biti ubijen na licu mjesta koji je zarađivao dok su drugi ginuli i prosipali svoju krv......nadam se da je svima jasno da onaj koga Balije i Ustaše dižu u nebesa a srpskog je roda ne može da valja i da tu nešto smrdi....a takav je slučaj i sa MITOM o junaku iz Trebinja, koji je tobože položio svoj mladi život za jednog muslimana tada junakovog roba....koga zanima prava istina neka ode u Trebinje i srpsku hercegovinu pa nek pita ko je bio i šta je radio tad JUNAK Nataše Kandić, Sonje Biserko i ostalih zapadnjačkih kurvi......

Bravo. Znaci ubistvo Gardovica je uzrok razaranja Sarajeva? Mislis na one Sarajlije, koji su do zadnjeg trenutka nosili Titove slike i zastavu Jugoslavije? Jesu to bili ti zli Mudzahedini i Balije? Kazes imali su Sarajlije iskopani tunel spasa. Pa imao je i Lenjingrad Ladosko jezero, koje je bilo nepouzdano, ali ipak upotrebljivo, a imali su i miran sjeverni front prema Finskoj. Zar te cinjenice umanjuju svu patnju i Sarajeva i Lenjingrada? Ukupan broj ubijenih Sarajlija iznosi preko 11 000, a ti spominjes ubijenih 8000 Srba u Sarajevu. Mislim da i sam nevjerujes u te cifre. 

Ljudi moji, ovdje stalno se vrti prica da ovo nije bila klasicna opsada, izvini, po kojem to kriteriju? Ako se u tom gradu redovnim putem nije moglo stici, a jos manje iz  njega, po tebi to nedodje kao opsada? Ako svaki dan neko pogine od granata i snajpera, to ti nije rat, nego po trebi neka vrsta korejskog rata?

Jesi ti svjesan, da Aerodrom Butmir, koji je bio jedina veza sa svijetom, nije bio pod nadzorom njihove Armije BiH, vec ga je zvanicno drzao UNPROFOR, s tim da su Srbi bili zaista svuda okolo? Ta pista je bila daleko opasnija od prelaska berlinskog zida, kada je bivsi DDR vladao zeljeznom rukom. A to o onom cudesnom tunelu, to i nije bio tunel, nego najobicnji rov. Navedi mi molim te, primjeri duzih opsada gradova u istoriji od Sarajeva - mislim da ti nece tesko pasti ovu "moju propagandu" oboriti. 

Moras biti svjesan, da je prelazak prije tunela bio vrlo rizican, jer se islo preko aerodromske piste, koja je bila pod kontrolom UNa, ali mi smoi mogli kontrolisati vatrom iz pjesackog i topnickog naourzanja. Autom se iz grada nije moglo izaci gotovo od aprila 1992. godine sve do pocetka 1996. godine. 

On 3/25/2016 at 1:32 PM, Misterno said:

Sve to stoji ali sa snajperima tuci po civilima koji sa karnistrima idu po vodu... Za to nemoze biti opravdanje "bio je rat" 

Isto kaš što ,,bio je rat'' ne može biti opravdanje za izvući porodicu iz stana u centru Zagreba, i ubiti dvanestogodišnju devojčicu. Ili pobiti stopedeset civila za par dana u Gospiću 91e, zar ne?

2 minutes ago, garion said:

Isto kaš što ,,bio je rat'' ne može biti opravdanje za izvući porodicu iz stana u centru Zagreba, i ubiti dvanestogodišnju devojčicu. Ili pobiti stopedeset civila za par dana u Gospiću 91e, zar ne?

Naravno da ne moze. To su bili najobicnija gamad koja je takvim ponasanjem pljunula u lice svakom casnom vojniku HV-a. To je trebalo sredit na licu mjesta. 

4 hours ago, Kapetan said:

ali mi smoi mogli kontrolisati vatrom iz pjesackog i topnickog naourzanja. 

Znao sam da ces se odat prije ili poslje satnice.Srbi pisu pjesadijskog i artiljerijskog naoruzanja.

Doso ustasa da pise o opsadi Sarajeva hehe.

Daj napisi sta je bilo u Ahmicima ! ;)

6 hours ago, Misterno said:

Ti mi stvarno ides na zivce s tim ujko. Ja nisam ustasa, dapace prezirem svakoga ko velica tu ideologiju. I vjeruj mi da me vrijedja kad me tako zoves. Ja ne vrijedjam ni tebe ni nikoga na ovom forumu pa te molim da ni ti mene ne vrijedjas. Da ja tebe nazovem cedom ili majmunom bio bi baniran momentalno. Ali necu, ne zbog toga sto se bojim bana nego zato jer sam odgojen tako da ne vrijedjam ljude. Ti ocito nisi. 

Ako nisi primjetio, ja vas sve koji dolazite sa one strane nazivam UJKAMA ali to više od milja......a ne mogu ja biti Čedo jer imam drugo ime, a ako si mislio na Četnika niti će mi biti drago niti krivo....čak što više oni su bili oslobodilačka vojska priznata od strane saveznika tako da ne vidim ništa loše u Četničkom pokretu.....mada ja lično ih nešto ni nešmekam....

49 minutes ago, BANIJA 79 said:

Znao sam da ces se odat prije ili poslje satnice.Srbi pisu pjesadijskog i artiljerijskog naoruzanja.

Doso ustasa da pise o opsadi Sarajeva hehe.

Daj napisi sta je bilo u Ahmicima ! ;)

Ujko nam se odao, mada znali smo od početka TKO je i šta je :):):)

Aj da i ja budem jednom na strani Ujki....ne bi se vatao Ahmića dok se ne utvrdi šta je bilo prije Uzdol ili Ahmići.....ono što sam ja gledao šta s edesilo u Uzdolu ono je bilo baš okrutno od strane balija....ali ne samo u Uzdolu nego u još mjesta.....eto šta im uradiše njihove cvjećke, pobiše ih na spavanju, žene, djecu, babe, đedove.....za pripadnike HVO imaćemo razumjevanja rat je...ali ubijati civili to je već nešto drugo....

32 minutes ago, NoviGradVRS said:

Ako nisi primjetio, ja vas sve koji dolazite sa one strane nazivam UJKAMA ali to više od milja......a ne mogu ja biti Čedo jer imam drugo ime, a ako si mislio na Četnika niti će mi biti drago niti krivo....čak što više oni su bili oslobodilačka vojska priznata od strane saveznika tako da ne vidim ništa loše u Četničkom pokretu.....mada ja lično ih nešto ni nešmekam....

Da toliko su cetnici bili priznati, da ih nema na voinoj paradi u Moskvi svake godine? Amerikanci su tada sve priznavali, koji su imali anti-komunisticki karakter, ma da nisu se nesto Ameri potrudili, da oslobode Drazu pred KOMUNISTICKOM sudu, i ako su mogli tadasnju Titovu Jugoslaviju ucjenjivati (sa zitom recimo, pogotovo nakon drugog svijetskog rata, kada je Jugoslavija bila na rubu siromastva i gladi). A to sto trpas sve Hrvate u jedan kos govori samo o tvojoj nepismenosti i karakteru. Nevidis nista lose u Cetnickom pokretu? Znaci ponosis se jednom Djujicu, koji je ubijao Srbe druge ideoloske opredeljnosti ili da su njegovi Cetnici mogli se provlaciti kroz teritoriji, koji drze Ustase? 

55 minutes ago, Kapetan said:

Da toliko su cetnici bili priznati, da ih nema na voinoj paradi u Moskvi svake godine? Amerikanci su tada sve priznavali, koji su imali anti-komunisticki karakter, ma da nisu se nesto Ameri potrudili, da oslobode Drazu pred KOMUNISTICKOM sudu, i ako su mogli tadasnju Titovu Jugoslaviju ucjenjivati (sa zitom recimo, pogotovo nakon drugog svijetskog rata, kada je Jugoslavija bila na rubu siromastva i gladi). A to sto trpas sve Hrvate u jedan kos govori samo o tvojoj nepismenosti i karakteru. Nevidis nista lose u Cetnickom pokretu? Znaci ponosis se jednom Djujicu, koji je ubijao Srbe druge ideoloske opredeljnosti ili da su njegovi Cetnici mogli se provlaciti kroz teritoriji, koji drze Ustase? 

A jel ima ustasa na kojoj vojnoj paradi ?

Osim u Cavoglavama.

3 minutes ago, BANIJA 79 said:

A jel ima ustasa na kojoj vojnoj paradi ?

Osim u Cavoglavama.

Mozda bi ta zlocinacka vojska imala svoju delegaciju u Talinu ili Rigi, gdje danas cesto paradiraju njihovi SS-ovci. Koliko je meni poznato, da Hrvati kaznjavaju ljude koji javno koriste nekakva ustaska obiljezija. Ti zaista pricas kao neko, koji skoro pa bivsu Jugu nikada nije ni vidio, a vodi neke foteljske ratove protiv svojih vjekovnih neprijatelja. Za ideale ginu samo budale, pa ti izvoli. 

@kuvar

Eto, hvala ti na opsirnom odgovoru. Moja kuca je inace bila na prvoj linij fronta od prvih dana rata 1991. godine, kada su cuveni Kijevljani sanjali da ce vec na katolicki bozic krajem devedestprve na kninskoj tvrdjavi vijoriti hrvatski barjak i potuci Marticevu miliciju. A sto se tice beneficija i razno raznih prednosti, sjeti' se odmah da je u jednom glasniku RV i PVOa napisano, kako je plata JATovih i vojnih pilota u odnosu tri prema jedan i da smo u tadasnjoj Jugoslaviji u tom smislu bili isti sa Zapadom, kao recimo US Air Forcom ili PanAm - bas se nasmijao na to. Pa nisam ja bio na polozaju jednog Mamule da bi imao neke koristi. 

Mene su kuvare odgojili, da je SRPSKI vojnik i staresina uvijek drzali do svoje casti, i novac tu nikada nije igrao glavnu ulogu. Kad smo usli u ovaj prosli i sadasnji vijek i o prici profesionalizaciji (a bolje da sam napisao placenistvo), gubi se osjecaj za cascu i gleda se iskljucljivo materijalna strana. Mislis da su ovi licki konjusarski partizancici nakon ulaska u Beli Dvor 44-te bili nacitani Karla i Marksa i njihovi ucenici? Eh, nekada je vojska bila sluzba i za to si dobijao nadoknadu od drzave, a sada je rijec sluzba ukinuta i vojska je postala cist posao. Sjeti se samo da su u bivsoj nam drzavi predlagali drugovi da se u JNA uvede onaj sistem samoupravljanja (koji je tada i bio uveden u cijelom drustvu), a nas omiljeni bravar je to saslusao umne glave i dao jednostavan odgovor: ne.

Da ne ispadne opet da sam Sorosev placenik, ali neki od nas zaista pate od amnezije. Ja razumjem da tada mali covjek u Jugi tih kasnjih osamdesetih godina nije moga znati sta ih ceka, ali te uvjeravam da je vec sredinom/kasnih osamdesetih bilo dosta ljudi u emigraciji, a i u nasim srpskim obavjestajnim sluzbama znalo za Tudjmana i za njegov program pomirenja svih sinova Partizana i Ustasa. E sada ja pitam nase srpske branioce prvih sati, zasto nisu Tudjmana bili neutralisali kada se znalo da ide u emigraciju, pogotovo u jednom Norvalu, u Kanadi, dje je bila stacionirana ekstremna ustaska emigracija kojoj je i pripadao Pizzamajstor Susak, kojeg dan danas optuzuju u samoj Hrvatskoj, da je "pumpao" Franceka o podjeli BiH i da je stajao uza onog zlocinca Kordica i ostalih lidera nekadasnje Hercegbosne?

Sta ti u stvari zelim reci, sve je to pocelo kao neka vrsta igre SDB-a Srbije i SDB-a Hrvatske. I jedni i drugi su znali da komunizam, pogotovo nakon pada Berlinskog zida i Varsavskog pakta nece jos dugo potrajati i poceli su gurati i pustati politicare i bivse generale, za koje su procijenjili da bi mogli steci neke politicke poene i na taj nacin omoguciti prezivljavanje tih istih SDBovaca u novonastalim visestranackim drustvima. Pa evo, najbolji dokaz ti je Josip Perkovic. A isto tako je bilo u Srbiji, Jovica Stanisic, ispod njega Frenki, a ispod obojice razni Kapetani Dragani i Arkani. 

Ispada da ovdje imam neki afinitet prema Islamu i Muslimanskom zivlju na prostoru bivse Jugoslavije. Bosnjaci su bili sve, samo ne pretnja za srpski narod u Bosni i Hercegovini. Opasnost je dolazila iz sasvim drugog pravca. 

31 minutes ago, Kapetan said:

Mozda bi ta zlocinacka vojska imala svoju delegaciju u Talinu ili Rigi, gdje danas cesto paradiraju njihovi SS-ovci. Koliko je meni poznato, da Hrvati kaznjavaju ljude koji javno koriste nekakva ustaska obiljezija. Ti zaista pricas kao neko, koji skoro pa bivsu Jugu nikada nije ni vidio, a vodi neke foteljske ratove protiv svojih vjekovnih neprijatelja. Za ideale ginu samo budale, pa ti izvoli. 

O kako je to moguce da po EU paradiraju SS-ovci ? A zapadna demokracija,uljudjenost,ljudska prava ?

Hrvati kaznjavaju ljude koji nose ustaska obiljezja haha ? Upravo ti pricas koda bivsu YU nikad nisi ni vidio !

De ti meni reci satnice sta je bilo u Ahmicima,ko je srusio stari most u Mostaru,ko je razorio istocni Mostar,Gornji Vakuf ?

Ne podsjeca li to sve na opsadu Sarajeva ?