Sign in to follow this  
Michan

Inicijativa za podsećanje na Srebrenicu

Recommended Posts

Nevladine organizacije će svakog 11. u mesecu podsećati na inicijativu za obeležavanje Dana sećanja na genocid u Srebrenici, navodi se u pismu upućenom predsedniku Tadiću, koje je pročitano na današnjem protestu u Beogradu.

Nevladina organizacija "Žene u crnom" održala je danas skup "Stajanje povodom dana sećanja na genocid u Srebrenici" sa kojeg je upućen zahtev da se 11. jul u Srbiji obeležava kao Dan sećanja na Srebrenicu.

"Nevladine organizacije će svakog 11. u mesecu podsećati državne organe i javnost na inicijativu za obeležavanje Dana sećanja na genocid u Srebrenici, kako bi do 11. jula 2009. godine Narodna skupština Srbije donela odluku o obeležavanju Dana sećanja", rečeno je u pismu pročitanom na skupu, koje je ranije upućeno predsedniku Srbije Borisu Tadiću.

Nevladine organizacije pokretači ove inicijative zatražile su od predsednika da primi njihove predstavnike kako bi o toj inicijativi razgovarali.

Pismo su, pored "Žena u crnom", potpisale i Centar za unapređenje pravnih studija, JUKOM, Fond za humanitarno pravo, Inicijativa mladih za ljudska prava i Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji.

Dvadesetak aktivistkinja i aktivista "Žena u crnom" u polučasovnom protestu održanom na platou između zgrada Predsedništva i Skupštine grada nosilo je transparente "Odgovornost", "Žene u crnom za mir i pravdu", "Dan sećanja na genocid u Srebrenici".

RTS 11.03.2009

A svasta , pa dokle ce se vise spominjati srebrenica, ovcara i ostalo , pa ajde barem u toj Srbiji da spomenu i nas , ttrebalo bi svaki mjesec da obiljezavaju progon Srba u Oluji , Bljesku, Medackom dzepu... da ne nabrajam ali ne za nas se cuje kad treba sakupljati glasove

Mene zanima koje su nacijonalnosti te zene u,,crnom;;Te sto ne protestuju u Zagrebu za srbe sto su protjerani i kada ce biti kaznjeni oni koi su ih proterali i pobili.A u Sarajevu da kazu kada ce se poceti suditi muslimanima za ratne zlocine.Pa dali znaju da jedan dinar ne zvoni u dzepu nego 2i3.Bogami ako se tako nastavi nece Srbija da vidi evropu naskoro.

Ovde u medijima daje se samo pažnja ovakvim nevladinim organizacijama koje su protiv Srba.

Retko kada se može videti pogotovo na javnom servisu i ostalim medijima da će prikazati naša stradanja u Krajini i Hrvatskoj.

jedino kada dođe dan obilježavanja našeg pogroma u bljesku i oluji se nešto malo i to spomene.

Neznam imam osećaj da niko ovde ne mari za stradanja Krajišnika!

Srebrenica je sredstvo za manipilaciju narodnim masama, i istorijskim cinjenicama..

Zasto NVO ne podsecaju Vladu HR, svakog cetvrtog u mesecu na zrtve i zlocine "Oluje".. zasto svakog 1. u mesecu, ne podsecaju na "Bljesak".. zasto svakog avgusta, ne podsecaju na osnivanje Jasnovca? Zasto ne podsecaju Vladu BiH, svakog 6. u mesecu na zlocin na Bas Carsiji? Zasto se Vlada BiH ne podseca svakog 7. u mesecu na Krvavi Bozic, koji je sproveden na podruciju Bratunca!? Zasto se Vlade SAD, Britanije, Francuske, Nemacke, Spanije, Portugala, Italije, Holandije.. svakog 24. u mesecu ne podsecaju na pocetak zloglasnog, bombardovanja odnosno agresije na Srbiju!?!?

Zasto, vise da nam neko lepi etikete vampira, koljaca, ubica!?!?!?

Ma kad ce vec neko da se sjeti da pripremi drenovu granu ( kad se takve "dame u crnom" okupe bilo gde, i povodom ovakvih stvari koje spominjete ovde) pa da ih naprasi po zadnjici da im vise ne padnu na pamet bilo kakvi protesti....jer one to rade zzbog sasvim drugih stvari.....

Nema nista protiv ! Ali me JAKO BOLI !!! Sto nema nikakve slicne inicijative povodom Bljeska , Oluje ... A jos vise BOLI sto npr u Zagrebu ne organizuju svakog 4 u mesecu podsecanje na OLUJU !!

Boli Ratnik, boli, kako da ne boli. ne boli samo tebe, boli sve normalne . Ne boli sto se nesto slicno ne desava tamo,jer znam da je to nemoguce. Ali ovi nevladini kojekakvi sto rovare, i vredjaju samim svojim postojanjem, to je nesto sto se tesko moze prezvakati. Znas, ovo me podsjeca na vreme kad sam bio mali, pa me je tata tukao i nije mi dao plakati....

Znas, ovo me podsjeca na vreme kad sam bio mali, pa me je tata tukao i nije mi dao plakati....

Ovo je brate DEFINICIJA ! A veruj mi dodje mi da odem u Zagreb na TRG BANA i obucem maskirnu uniformu i tako jako prourlam i mamu i sve zivom im OPSUJEM "poje.em" sve od reda ... A one koji bi na mene krenuli zubima i prstima bi ih terao od SEBE ...

Koje još poniženje i nepravda treba da se desi pa da shvate ovi naše zemljaci koji glasaju za Tadića i DS. Glasajte za bilo koga samo ne mojte za njih. Prodadoše i izdadoše.

Njima su zločini počinjeni na Srbima su nebitni samo je bitna Srebrenica i onda kažu pravda i pomirenje.

Dok ne bude pravde neće biti ni pomirenja.

Nakon svih desavanja kroz historiju ( a bilo ih je i to vrlo pogubnih po srpski narod), zar nije vise i glupo uopste i spominjati nekakav oprost i pomirenje. Ako to forsiraju oni sa druge strane mozda nekako i da shvatim, ali ako to dolazi sa nase strane onda ja to ne mogu da razumijem. Mozda ce neko biti i protiv, ali ja sam ipak pristalica krvne osvete, glavu za glavu, zub za zub. To smatram jedinim pravicnim resenjem. Moram da namirim dug, a onda da pricamo o pomirenju,,,

Ja tako,,,,,

Tako je Vukomir i ja sam za prvo da se krivci osude i da se prizna sta su i oni nama ucinili a ne samo da smo mi za sve krivi i jos mi prastamo uvek pa de to ima dokle ce nama nabijati stalno da smo mi krivi a oni su zapoceli taj rat i trebaju i oni da snose tu odgovornost i krivicu za svoja djela

a ne mi cemo uvek oprastati a i ovi u Srbiji su puno krivi koliko su spominjali nas nas narod sta su nam ucinili u Oluji najmanje svet ni ne zna sta je to Oluja a za Srebrenicu cim spomenes svi znaju e sa tim mozes vidjeti koliko je propaganda njihova jaka a de je nasa zasto se tako u svetu ne zna kada se spomene Oluja sta je to bilo i sta to znaci...

Tuzno je to sve a najtuznije da se mi Srbi uvek osecamo kao da smo nesto krivi a da su oni svi zrtve a da se nase zrtve nide ne spominju tako zalosno

i nepravedno ...

Kad god Srbin oprosti,u narednom ratu jos vise strada ... Ne smem ni da zamislim kako bi sledeci rat bio SUROV ...

Ништа више не треба додати овим ријечима...

Nakon svih desavanja kroz historiju ( a bilo ih je i to vrlo pogubnih po srpski narod), zar nije vise i glupo uopste i spominjati nekakav oprost i pomirenje. Ako to forsiraju oni sa druge strane mozda nekako i da shvatim, ali ako to dolazi sa nase strane onda ja to ne mogu da razumijem. Mozda ce neko biti i protiv, ali ja sam ipak pristalica krvne osvete, glavu za glavu, zub za zub. To smatram jedinim pravicnim resenjem. Moram da namirim dug, a onda da pricamo o pomirenju,,,

Ja tako,,,,,

Izvini me prijatelju ali mislim da grijesis ja necu da moja đeca odrasaju u krvnoj osveti sa Muslimanaima i Hrvatima

ja sam da se zlocinac kazni a nas obicne ljude da puste da zivimo kakva krvna osveta pa nismo u Albanskim planinama valjda smo to prevazisli.Obicno tu nastradaju nevini ljudi i to bi na kraju dovelo do istrebljenja i nas i njih to je najprimitivnij nacin

i vjeruj mi nije dobro rjesenje.

Mislim da Vukomi nije mislio na krvnu osvetu sada da se treba osvecivati da djecu ucimo ni ja ne bi voljela da moja djeca osjete ono sto smo mi osjetili

ali mislim na ovo da bi se i njihovi zlocini moraju osuditi kao sto osuduju nas i da poslje take osude takih da onda narod moze mirno ziveti

pravda mora da postoji za sve strane a ne da se jedan zlocin osuduje drugi ne protiv toga sam ..

Slazem se, slazem ali (opet ono ALI ;) ) izgleda da ce biti kao i poslje 1945 ;]\/ ;]\/

I koliko god mi to htjeli i zeljeli, rane neke nikada ne zarastaju pravila.gifnene.gif\" title="ne ne" />

Tuzno je to sve a najtuznije da se mi Srbi uvek osecamo kao da smo nesto krivi a da su oni svi zrtve a da se nase zrtve nide ne spominju tako zalosno

i nepravedno ...

Da to je već van svake pameti. Gledaj ovo, npr WW 2 Srbi stradaju strašno, čak i jedan nacist Herman Nojbaher kaže da je pobijeno više od 750.000 Srba (samo do 1943) Jel i nacisti stvaraju mit o jasenovačkim žrtvama ? Dakle i oni lažu i uvećavaju brj ubijenih kao i Srbi ? Gdje je nestalo 600-700 tisuća Srpskih civila nakon rata ? Jesu ih ustaše na mars teleportirali ? Gdje su ? E to je ono što meni smeta kod ljudi koji nevjerovatno smanjuju broj žrtava. Pa danas u Hrvatskoj ogromna većina ljudi vjeruje da je broj žrtava onaj koji spominje tuđman, pa tu negdje par desetaka tisuća. a u ono vrijeme nakon rata, i same ustaše na suđenju govore da je broj pobijenih "... velik....beskrajan....." Tako je naprimjer govorio ustaša ljubo miloš. Srbi su imali dva antifašistička pokreta i na kraju se dogodi to da četnici (ili puno točnije JKVUO) budu izjednačeni sa ustašama što je opet van pameti totalka, jer kako mogu četnici koji su tada bili legitimna vojska tadašnje jugoslavije biti jednaki sa ustašama koji su ubojice najgore moguće vrste koje povjest pamti. Legitimnu vojsku legitimne države izjednačavati sa ustašama e to mogu samo komunjare i onda imaš Srbe koji popuše cijelu tu priču, i priča ide dalje i muka ti dođe....

Mislim da Vukomi nije mislio na krvnu osvetu sada da se treba osvecivati da djecu ucimo ni ja ne bi voljela da moja djeca osjete ono sto smo mi osjetili

ali mislim na ovo da bi se i njihovi zlocini moraju osuditi kao sto osuduju nas i da poslje take osude takih da onda narod moze mirno ziveti

pravda mora da postoji za sve strane a ne da se jedan zlocin osuduje drugi ne protiv toga sam ..

Tako je mala, ALI na našu srpsku žalost nije tako u stvarnosti.

Naši dobiše mnogo godina za Ovčaru a onog u Osijeku neće NIKAD osuditi. Samo mi smo Srbi glup narod i to će proći, i zato će nas opet klati i ubijati. Jedino Bog dragi može da nas spasi.

Znao sam da ce neko da reaguje na moj post o krvnoj osveti. Npr. kako bi se ti postavio da ti neko ubije najmilijega....

Dal bi mu vikao" sram te bilo....tuzicu te sudu, Hagu, Strazbouru..".)

Oni nas ubijaju, kolju, mrcvare. odsjecaju glave i slikaju se kao sa lovackim trofejima (obratitre malo paznju na fotografije koje bas i nisu prijatne za videti, ali ih treba videti, i nek ti bude muka,...povracaj...),

a mi ce mo da protestiramo, vicemo, urlicemo....

Pogledajte danas sta se desava....ZRTVE SU OPTUZENE I NJIMA SE SUDI, A ZLOCINCI....A ZLOCINCI... ma zna li neko sta je sa njima (mislim na stvarne zlocince...i na stvarne zrtve).

Krvna osveta je nazadna, vezuje se najvise za Kosovski region...ali...ali...

Ti da ubijes meni npr sina...a ti da robijas neko vreme i izadjes na slobodu. Kako,,,objasni mi. Pokojnik sahranjen, a\ ti da se sepuris......neznam. I jos nesto...to nije istrebljivanje, to je namirivanje duga... Nazdravlje!

Vukomire shvatam te bolje nego sto mozes zamisliti bas o ovome sto pricas ali i ako krenes u osvetu

i tada ces postati ko oni ne znas kako je gore teska je to situvacija i u takoj situvaciji biti pametan dozivela sam licno tu sistuvaciju

i tesko mi je opet reci nesto kako kada krenes u osvetu onda ode i cela familija teska je ovo tema sto si napisao to mogu shvatiti te potpuno

ali sta i osveta donosi opet patnju toj familiji koja je vexc izgubila jednog sina pa i ako izgubi i toga ko je krenuo u osvetu ko tu pati onda najvise

i strada bas ta familija tesko je oko ovoga nesto reci..ne smemo zaboraviti moramo se i mi boriti da se cuje nas glas za te zrtve sve nase

da pricamo o niima da isto se cuje i nas glas ali kao sto kazemo nekada mi bi jedno drugome jamu iskopali a ne bili slozni i da se borimo slozno

i zajedno da se cuje u svetu za te zrtve da se isto osude kao sto su oni osudili a mi samo cutimo i pustamo sve zaboravu..mislim bas da ne smijemo zaboraviti nikada to ne a to oni koji su osetili ni ne mogu..

Znam ja o cemu pricas, znam i da trezveno razmisljas, zivot mora ici dalje. Kazu da vreme lijeci sve rane, ali to je samo djelimicno istina. Vreme malo zalijeci, ali ne moze da izljeci rane. Moja reakcija o kojoj sam pisao, odnosi se na afektivno stanje kad covjek jako tesko moze da se kontrolise.

1941,g, moj otac je imao 12 godina kada su mu zlotvori preklali 4 clana najuze familije 100 m od kuce (prebacivsi jedno preko drugog kao cjepanice), a kucu zapali. Ispod same kuce bio je smjestaj za stoku. Tad su izgorjele 2 krave,2 vola, 4 ovce, i 3 praseta. Njega i brata spasile su brze noge i spretnost. Na izgorjelo ognjiste vratio se 1945, nakon zbjegova kojekuda (Mocile, Masvina, Bogovolja, Gornji Skrad...) . Posto je saznao za zlotvore iz susjednog sela (Komesarac), da su se vratili kuci, nasao je nekakvu kuburu i resio da bar jednog prizemlji, ali stariji brat je prozreo njegovu namjeru, i u zadnji cas sprecio plan moga oca. Ja sam se rodio 10 godina poslije rata, i taj kraj smo napustili kad sam imao 10 goodina. Ti zlotvori su jos ostali da zive nakon naseg odlaska. Jeste da su nasu , i kucu moga strica jako zaobilazili i danju i nocu ali su ipak zivjeli. Moj otac se zalio na sve strane, i znam da je cak pisao i Hrvatskom saboru, pa cak i samom Titu, i dobio je odgovor, da ce svim zlocincima biti sudjeno....ali pojeo vuk magare. Kad sam gonio ovce na pasu ili sa pase, prolazio sam pored mjesta zlocina nad nasim rodjenima, nisam vidio, ali sam imao sliku koju mi je otac usadio u glavu,,,,i uvek me je bilo strah (jer sam se kao djete jako bojao mrtvaca).

Ovo je samo jedan od hiljade i hiljade primjera, u svim ratovima na tim nasim prostorima.

Prema tome, postoji li neka Srebrenica prije Srebrenice. Postoji, postoji, ali za nju niko ne zeli da zna, cak je i nepozeljna za javnost jer u toj Srebrenici pre Srebrenice, zlocini su jako surovi da negativno djeluju na ljudsku psihu ( i mogu da izazovu upravo krvnu osvetu...).

Ja neznam zasto ja ovo pisem, kad kad dobar dio srpstva spava. Zasto? Ta Srebrenica pre Srebrenice je tamo negde u Bosni,

Oluja je tamo negde daleko, pa i Jasenovac je bio tamo negde u Hrvatskoj...

Moj otac i sada ponekad zapjeva; Zapjevaj pjesmu kad te mori tuga, kad svrsis jednu, na redu je druga....

Vukomire potpuno te shvatam i ja se puno toga tako pitam ali ja sam shvatila da moram da bi ja zivela mirno da oprostim svima

da oni nose na dusi svojoj svoje grehe a ne mi koji smo to doziveli zato mislim da nije dobra osveta jer sto kazes zasto je brat zaustavio ga

bas zbog toga jer bi izgubio jos nekoga miloga iz familije a ovim sto su to pocinili i da ih je ubio opet ne bi se osecali bolje jer mi nismo taki

i zato bi se jos gore osecali iako bi neku pravdu izagnali ali sti ce svakog ono sto je ucinio tako ja verujem u to i neka im onaj gore sudi

a ne mi ...zato kazem ovo sto si doziveo to se ne zaboravlja to je jedno samo veliko iskustvo koji nose neki koji su tako nesto doziveli

ali znam i da velika je to nepravda koja nas boli ali naviknemo se da i ovim svetomn svuda vlada samo nepravda da se neki sude zlocini neki

ne zele ni vidjeti istinito ali i jako ne pravedno i zato toliko i stradamo sto niko te zlocine nada nama ne prizna samo nada drugima sto su pocinjeni

osecam se nekada kao da mi nismo za njih narod da nas tako ne gledaju jer da jesmo pravedno bi svi zlocini bili osudeni...

Znao sam da ce neko da reaguje na moj post o krvnoj osveti. Npr. kako bi se ti postavio da ti neko ubije najmilijega....

Dal bi mu vikao" sram te bilo....tuzicu te sudu, Hagu, Strazbouru..".)

Oni nas ubijaju, kolju, mrcvare. odsjecaju glave i slikaju se kao sa lovackim trofejima (obratitre malo paznju na fotografije koje bas i nisu prijatne za videti, ali ih treba videti, i nek ti bude muka,...povracaj...),

a mi ce mo da protestiramo, vicemo, urlicemo....

Pogledajte danas sta se desava....ZRTVE SU OPTUZENE I NJIMA SE SUDI, A ZLOCINCI....A ZLOCINCI... ma zna li neko sta je sa njima (mislim na stvarne zlocince...i na stvarne zrtve).

Krvna osveta je nazadna, vezuje se najvise za Kosovski region...ali...ali...

Ti da ubijes meni npr sina...a ti da robijas neko vreme i izadjes na slobodu. Kako,,,objasni mi. Pokojnik sahranjen, a\ ti da se sepuris......neznam. I jos nesto...to nije istrebljivanje, to je namirivanje duga... Nazdravlje!

Slicno i ja razmisljam ali moramo biti realni mi se mozemo boriti u parlamentu da se promjeni kazna tako da se on ne sepuri za 3,4 godine vec da guli dozivotno ako treba jerbo prijatelju bolja je ikakva pravda nego bezakonje znam da je tesko trezveno razmisljati ali tako to realno treba izgleda trebamo se boriti za stroze kazne i ziviti u pravdi boga a ne u bezakonju i krvnoj osveti

Naravno da ne treba krvna osveta čak ni prema njima ali trebali bi u daljnjioj budućnosti mudro postupiti.

Na pr. ne treba kupovati njihove proizvode ( ja ih uvek bojkotujem ), treba maksimalno moguće podržavati Republiku Srpsku u svakom pogledu a nikako onu kvazidržavu bosnu. Isto tako ne bi trebali sa njima ni privredno da sarađujemo znam da to mnogi neće prihvatiti ali uvek treba od dve poslovne ponude od kojih je jedna hrvatska ili bosanska izabrati onu drugu.

I stalno trebamo širiti istinu o našim stradanjima u Krajini, Kosmetu, hrvatskoj i bosni na sve moguće načine.