• Announcements

• dj-zombi

Nove knjige   07/18/2016

U sekciji foruma "Krajina u knjigama" postavljeno dosta novih knjiga, obavezno pogledati:    6. Licka divizija - ratni put
       Kordun i Lika u NOB
       Kotar Slunj i kotar Veljun u NOR i socijalističkoj izgradnji
       SJENIČAK KRONIKA KORDUNAŠKOG SELA   Ove knjige kao i jos stotine drugih mozete takodje naci i u sekciji sajta "Dokumenti" http://www.krajinaforce.com/dokumenti/index.html          
dj-zombi

Rat u Hrvatskoj iz pera obavjestajca - prosireno izdanje

228 posts in this topic

Kao sto je i bilo najavljeno, objavljujemo drugo, prosireno izdanje prepisa dijelova ratnog dnevnika obavjestajca nestora.

Na preko 200 stranica nestor daje svoj doprinos u rasvjetljavanju dogadjaja u Hrvatskoj i RSK iz devedesetih, od ilegalnog naoruzavanja Hrvatske, tajnih snimanja Spegelja i co.,hrvatskog laziranja i miniranja Banskih dvora, operacija "Labrador", "Svejk" i "Mac", masakra Srba u Gospicu, dvolicnih i prodanih politicara, neukih i naivnih srpskih generala, nediscipline u VRSK, pobuna u jedinicama, boraca -heroja, razracunavanju DB-a sa KOS-om, Arkana, ulozi UN-a itd sve do "Oluje" .... niko nije ostao preskocen ili postedjen.

Preuzmite dnevnik

PDF fajl 2.67mb velicine, 247 stranica

Hvala na postavljanju..

a veliko hvala i Nestoru sto je ovo uspeo sve da napise, i da objavi..

Citacemo ovo, pa cemo dati i svoje misljenje.

Nestore zelim da ti kazem hvala za tvoj licni doprinos i tvoje secanje na te tuzne i teske dane u Krajini.

Mnogo toga u knjizi me podseca na moje rodno mesto na moj narod,narod iz Krajine koji je nestao.

Sve sto je u Krajini ostalo a to su grobovi nasih otaca,dedova i pradedova zato je vazno da postoje i pisana dokumenta o dogadjajima iz Krajine kao sto je ova knjiga koju si ti napisao.

Da se ne zaboravi, da vecno bdi nad savesti..bolo bi dobro da svoje priloge daju..*mali ljudi*..Nestor nije mogao da zapazi i one detalje po selima i zaseocima..*posete*..opomene..raspodelu pomoci....itd itd

Kad si cutio toliko dugo mogo si i sad,sramota da kazes da si zavrsio svoje ratovanje u Krajini i vratio se kuci u BEOGRAD

Zasto da cuti ? zasto da se ne zabelezi ? to je istorija..da se ne zaboravi, da se nesto vise sazna...Srpski egzodus, organizovani pogrom *civilizovane medjunarodne zajednice*..mora da se evidentira, da se zna. Nesme da dozvoli da srpsku istoriju pise Hag i organizatori zla.

sto da cuti?Sve ovo napisano mi se mota po glavi vec dva dana, i imalo je jako velikog uticaja na mene kao pojedinca, otvorilo mi oci kad su neke stvari u pitanju, svaka cast nestoru i hvala

Za istoriju je lako , bitno je da mi pisemo istinu...

A imamo sta i napisati kako god bilo ostace zapisano da smo napustili svoja ognjista dje smo vjekovima zivili bez ispaljena metka da se vecina nije vratila na ognjista ni nakon toliko godina pa ce se ljudi zapitati da li su ti ljudi uopce volili svoju zemlju.To je zalosno ali nazalost tako ce ostati zapisano

Bilo bi dobro da malo razgovaramo. Ovo kako pojedinci pišu niti su pitanja niti konstatacije.

Tu sam da pojedina pitanja pojasnimo. U drugom delu dnevnika kojeg radim biće dokumenta, karte i fotografije,

onakve kako su zatečene iz tog perioda. Nema podmetanja, kako se ovde može uočiti da pojedinci prave

aluzije.

*Istorija je uciteljica zivota*, mozda u subjektivnom delu nedace fali taj segment uciteljice zivota, necemo lako, nego upravo tako, Nestor ce prikazati situaciju, izneti strucno misljenje.. zbog onog dela istorije..SUTRA. Bez kvalifikovane , nadasve skolovane analize moguce je izvodjenje zakljucaka i planiranje buducnosti. Vreme *kaurina* Marka, konja sarina, topuzine sestoperca.. uz crno vino je ..*prohujalo sa vihorom*....unapred hvala Nestore, i ne stedi kriticki osvrt na dogadjaje upravo da bi ih razumeli, a greske ne bi ponovili...

Napustili svoje ognjiste...to je tacno, kao sto je tacno da je branjeno, da je gorelo celo okruzenje, da je velicina teritorije i sama duzina linije fronta bila nepovoljna kada se stavi u odnos sa raspolozivom zivom silom i tehnikom. Naravno bilo je i propusta, trvenja, kriminala, faktora koji na svoj nacin uticu na rspolozenje, volju i poverenje ostvarenja osnovnog cilja.

Kao što se može uočiti, tekst je prilagođen čitanju, a ne pukom prebrojavanju datuma i događaja.

Nisam ja od tih koji želi nešto prekrajati, nešto proturati kao istinu. Sve što je napisano je proizvod mog

razmišljanja u jednom vremenu, koje je iza nas. Neke situacije kroz koje sam prolazio, neke izjave

sada, sa ove distance, izgledaju deplasirano, da ne kažem smešno.

Ja dnevnik završavam rečima, da je prelaskom Drine prestalo moje ratovanje u Krajini. To je gola istina.

Neko je na to napravio primedbu i krenuo u objašnjavanje. No to nije tako.

Kada sam to rekao, prvo sam mislio na pušku, a ne "dizanje ruku" u znak predaje. Uslovi i sadržaji su drugačiji i

njima se moramo prilagoditi.

Republika Srpska Krajina je trajala 3,5 godina, pre toga je bila SAO Krajina, pa je taj period trajanja i duži.

Neke današnje države su svoje pravo na samostalnost dokazivale na osnovu trajanja njihove slobodne

teritorije i republike od samo dve nedelje.

Republika Srpska Krajina je trajala preko 200 nedelja.

Ni malo, ni mnogo, ali dovoljno za buduću diplomatsku borbu za ostvarivanje svojih prava.

Ja nisam istoričar da bih pisao istoriju. Dao sam skroman prilog onima koji će je pisati.

Istina je da pobednik piše istoriju i to je do sada bila praksa. Međutim, ko god da je piše mora primeniti

princip objektivnosti. Za sada se taj princip preskače i ignoriše, već se piše vlastita istorija u obliku izjave,

kojom se opravdavaju sredstva i metode i tako traži alibi za sve loše što je urađeno u tom periodu.

U ovih nekoliko rečenica želim da skrenem pažnju na krucijalna pitanja o kojima možemo pričati, raspravljati,

ali ne podbadati i nekakvim kratkim opaskama skretati pažnju sa težišta.

Evo ja ću ovde prikazati kartu koja do sada nije objavljivana.

To je obostrani raspored snaga na dan 04.08.1995. godine. I laik može videti o čemu se radi.

Stručne analize ove i drugih karata biće urađene u drugom delu dnevnika.

Ovde je postavljam bez komentara.

Kartaobostranograsporeda408.jpg

Napustili svoje ognjiste...to je tacno, kao sto je tacno da je branjeno, da je gorelo celo okruzenje, da je velicina teritorije i sama duzina linije fronta bila nepovoljna kada se stavi u odnos sa raspolozivom zivom silom i tehnikom. Naravno bilo je i propusta, trvenja, kriminala, faktora koji na svoj nacin uticu na rspolozenje, volju i poverenje ostvarenja osnovnog cilja.

Zemo dje je to branjeno ja sam bio na položaju za vrijeme oluje jedino su Petrinjci i Drniska docekali nalet kako spada

i cak krenili u protuofenzivu.Mrksicev specijalni korpus novo formiran nije ni ucestovao u obrani zdimili su prije svih a Vukovarski sa 3000 boraca takodjer nije sudjelovao u obrani...Da smo mi branili Krajinu pa ne bi ona pala tako sramotno za 1 dan to je svima jasno

Kada kazem branjena, mislim na sve radnje koje su preduzimane od osnivanja. Verovatno je postojala realna procena odnosa snaga, moguca izdrzljivoost udara i slicno. Ali nemojmo da zurimo, Nestor je prikazao borbeni prostor, plavim strelicama pravce agresije, sacekakmo razradu konkretnih polozaja i donetih odluka. Jedno je sigurno, apsolutno zrtvovanje naroda i vojske nije cilj, nije moralno bez obzira na posledice. Moze se reci sacuvan je narod i ako ishod nije zadovoljavajuci. Ima tu objektivnih teskoca, vise sile ne samo u vojnickom nego i politickom smislu. Nemoze se posmatrati pojedinacno ponasanje jedinica, sistem i organizacija napada, jacina istog diktir neke potese i protiv vlastite volje.

Razumijem ja tebe sta ti oces reci kazes ''apsolutno zrtvovanje naroda i vojske nije cilj, nije moralno bez obzira na posledice''

normalo ali zasto se nije onda prihvatio z4 zasto nakon zapadne Slavonije i pada položaja na Dinari nije pristao na ikakav mirovni sporazum ljudi ce reci kad je 98% Srba bilo protiv mira pa ebemu nedilju ako je tako zasto je onda branilo Krajinu samo

40.000 boraca ako nesto volis i ako si tu rođen i ako se boris za pravu stvar onda neces otici bez ispaljenog metka nego ces giniti do zadnjeg i nece biti 40 000 boraca i to nasilno mobiliziranih koji gledaju kako da uteku pa sjetimo se 2sv rata koji je onda bio moral u Srba ali sta je ocu nema borbenog morala bez jasne ideje a to Krajina nije imala i zato je i vojska bila u tako losem stanju a i cjeli narod i sta sad danas nas tamo ima jedva 4% a svakim danom sve manje i manje dok potpuno ne izumremo jednostavno ko da nas nikad nije bilo ;)

Pa tema Z-4, je koliko toliko proradjena, ali sa prizvukom da bi i taj plan bio izigran, mozda on i jeste bio dobijanje vremena, fabrikovanje razloga za napad. Trenutno imamo kartu na tabli, u rovovima smo i primamo *raporte*, analize *odluke*...pa cemo se prepisivati o tadasnoj fizickoj *odrzivosti RSK*... pravno naravno nije pobedjena, nacionalno i dalje prihvatljiva...jednu bitku smo izgubili, rat nismo tu su u zabludi...sazrevaju neki uslovi oko UN, ponavljam fail postoji !

I sama karta, bez komentara govori, ponudio sam ti *prihvatljivo* resenje (Z-4)..da te uspavam, a vrsim pregrupisavanje, sortiranje i usmeravanje trupa jacine 150.000 ljudi u prvom stepenu pripravnosti. Pada u oci da je na primer u nasrtaju Haga na Srbiju po pitanju Kosmeta, jedna od glavnih teza famozna *POTKOVICA*, a ova ocigledna karta govori ne o potkovici nego *USKOM GRLU*..se nigde ne uzima kao optuzujuci faktor kombinovan sa *PREKOMERNA UPOTREBA SILE*...sto indikator *sporazuma o dobrim namerama*.. zdruzenih saveznika i protivnika iz Drugog svetskog rata, znaci zlo u kontinuitetu !

Ljudi o cemu vi raspravljate cjelo vreme rata Sarinic je bio u kabinetu Milosevica,to ce vam i HEROJ Nestor da potvrdi,koji bi mogo da nam mnogo vise informacijja da ko je i zasto ubio borce koji su bili Srpski orjentisani.Prvo Paraga a zasto je Labra trebo da ode mogo je i on da ostane,Dmitar Obradovic itd...

Sad svi ubiru penziju od VJ(bolje nismo ni mogli proci),a Nestore to nisu podbadanja to su cinjenice zalosne ali istintite vi ste vodili,imali informacije i donosili odluke shodno tome

VI STE ODGOVORNI ZA SUDBINE KRAJISNIKA ma koliko to htjeli da skinete sa sebe. :-pravila.gif