• Announcements

• dj-zombi

Nove knjige   07/18/2016

U sekciji foruma "Krajina u knjigama" postavljeno dosta novih knjiga, obavezno pogledati:    6. Licka divizija - ratni put
       Kordun i Lika u NOB
       Kotar Slunj i kotar Veljun u NOR i socijalističkoj izgradnji
       SJENIČAK KRONIKA KORDUNAŠKOG SELA   Ove knjige kao i jos stotine drugih mozete takodje naci i u sekciji sajta "Dokumenti" http://www.krajinaforce.com/dokumenti/index.html          
dj-zombi

Rat u Hrvatskoj iz pera obavjestajca - prosireno izdanje

228 posts in this topic

Super knjiga, jako mi se svidja ovo prosireno izdane jedino ako mogu da stavim jednu malu dobronamernu zamerku da bi slika bila potpunija da ima vise karti i da je na kartama pokazano iz kojih pravaca su dolazili napadi, pravci kretanja i tako dalje, posto nisam iz tog kraja pa sam non stop vrtio po google maps da bih mogao sve pohvatati!

Hvala Nestoru za ovu knjigu za mene licno je super da vidim dogadjaje u Krajini iz perspektive nekoga kao Nestor, jos jednom hvala

Pozdrav za NESTORA

....Mislim da je da su ovi zapisi ipak ok. Malo je o tome pisanih tragova u javnosti, i zato to ima posebnu vrijednost. Ovim se ipak dobiva neka kompletnija slika i uvid u sve. Reakcija ima razlictih, sto je i razumljivo...

...Zanimaju me neki momenti o kojima nije bilo puno govora. Konkretno, da li se zna koje naredio "demontazu", odnosno izmjestavanje raketnih sistema LUNA sa Petrove gore i u kome je to periodu ucinjeno i pod kojim izgovorom. Nasa jedina uzdanica ( obzirom da nemamo stratesku dubinu), po vojnom analiticaru, cini mi se pukovniku Radinovicu ili tako nekako , bio je masovni artiljerijsko-raketni udar po hrvatskim gradovima. Takticki sa Petrove gore je Zagreb drzan u matu ...

Koliko se zna, negdje tokom trajanja hrvatske agresije na Medacki dzep,pocetkom oktobra 1993 , ipaljena je jedna od tih raketa , kao upozorenje , i pala u predgradje Zagreba ( Lucko) vjerovatno bez naredbe GS VSK . Govorilo se da je ta raketa ispaljena po Bulatovoj naredbi. Ta raketa je napravila pravu pometnju i kaos u Zagrebu. Po svjedocenju jednog naseg Kordunasa ( ima slovenacki pasos po rodjenju ), Zagrebacki velesajam, na kom se on nalazio , naglo je opustio to kasno popdne...TV dnevnik je kasnio punih pola sata ?!?! ....

pozdrav

cordon ;)

Ja ne znam tačno ko je naredio premeštanje raketa u skladište u mestu Svodna na putu Novi Grad - Prijedor.

Pemeštanje je bilo legendirano čuvanjem raketa i vraćanje natrag kad nam zatrebaju.

Znam da je objašnjenje bilo, da je naša "dubina" teritorije vrlo problematična i da nije bezbedno imati raketne položaje

blizu linije dodira.

Znam i to, da kad smo tražili naše rakete radi upotrebe, stigao je odgovor da su rakete upotrebljene od strane VRS.

Jedna od tih upotrebljenih bila je namenjena Bihaću, ali zbog neobučenosti ljudstva ili samovolje, raketa je nestručno ispaljena,

pa umesto da pogodi Bihać, pogodila je brdo Rešetar iznad Ličkog Petrovog Sela!

Raketni položaj te jedinice 2. kk bio je u selu Jasenica iznad Bosanske Krupe.

....Jos sam Vas htio prije nesto upitati, ali sma zaboravio. Radili ste na obavjestajnim i kontra obavjestajnim poslovima. Ili sam to negdje preskocio, ili o tome nije bilo ni rijeci. Radi se konkretno o KRISTIJANU i njegovoj ulozi ( odosno o JOCI "SVICARCU" pod kojim je imenom bio poznatiji na Kordunu, a vjerovatno i sire u Krajini ) ? Mislim da je on i njegova sudbina vazna za siru pricu, ko je sve tada u Krajini radio i za nas i protiv nas.

pozdrav

cordon ;)

Mogu reći samo DA, vrlo je važno, ali imena ne mogu spominjati.

Svaki dan se nešto novo dozna. Posebno o "zaslužnim" Krajišnicima, koji su sada puno više zaslužni za Hrvatsku od mnogih

Hrvata. I takav status uživaju. Doći će dan i red kad će se i to znati, javno.

ma lista odgovornih za pad krajine mora se napraviti i napravice se sigurno,ima da to bude lista srama koja ce da smrdi vjekovima u buducnost!

mene licno mnogo zanima sljedeca stvar kada se shvatilo da krajina ne moze da opstane i dal se to uopste shvatilo il nije nikada do zadnjeg dana???

ako se shvatilo da krajina ne moze da se brani u onom obliku iz 1995 sta su radili vojni savjetnici naseg predsjednika milana martica jel ista radjeno po tom pitanju,ko se bavio strategijom u krajini?mi smo mogli sami da krajinu odbranimo u nekom drugom obliku,nismo mogli da branimo front dug 750 km,ali sigurno da smo mogli naslonjeni uz granice r srpske da odbranimo dobar dio krajine,mozda polovinu i da imamo osnovu za buducnost,koju osnovu sada imamo???

ove price oko raketnih sistema luna i orkan su ciste gluposti ti sistemi nisu mogli nicim da uticu na ishod rata sem u negativnom smislu,dakle bolje da ih nismo ni imali,sta orkan moze da napravi,pa orkan je obicni visecijevni bacac raketa nesto veceg dometa i kalibra al zato debelo neprecizniji od klasicnog vbr sistema oganj kojeg je koristila jna. sta mislite da bi hrvatska pala na koljena granatiranjem zagreba,to su za mene obicne gluposti,probali smo mi da granatiramo i sarajevo i vukovar i karlovac,bihac i tuzlu itd. pa su rezultati bili znate i sami kakvi.

al me zanima recimo zasto nije koristeno vazduhoplovstvo u krajini i ko je o tom vodio racuna,hrvatska je imala velike probleme sa protuvazdusnom odbranom u oluji,nisu mogli da prate letjelice koje su letjele ispod 500 m visine(nasa obavjestajna je to morala znati),na njihovim napadnim pravcima nasa avijacija im je mogla zadati velike muke koristenjem kasetnih avio bombi,imali smo avione mig 21 koji su odlicne platforme za takve napade,vrlo su brzi,mogu da se kriju iza reljefa terena i da budu prekratko izlozeni dejstvu pvo sistema kratkog dometa poput igle il stingera,znaci mogli smo da ih koristimo bez velikog rizika,uotalom ustase su ih itekako koristili u oluji a nisu ni jedan izgubili!

dakle mene samo jedno zanima dal su nas u krajini zaista vodili sljepci koji su padali na svaku milosevicevu i neciju drugu foru i ko su oni imenom i prezimenom ili nas ipak nisu vodili bas toliki sljepci,mozda se sve ovo slutilo samo nije nista poduzimano,nije bilo rezervnih plannova,ako je ovo drugo opet bi htjeo da cujem imena odgovornih koji nisu predsjedniku marticu ukazali na sve moguce scenarije koji bi se mogli odigrati u krajini.u oba slucaja imamo odgovorne.jako bi to volio citati u tvojoj finalnoj knjizi gospodine Nestore!

Mnogo vam hvala na tom ratnom dnevniku,mnogo me obradovao i mnogo toga mi je objasnio do sada,citao sam ga jos prosle godine dok je bio u dijelovima na forumu.

svako dobro i nemojte odustati nego zavrsite to do kraja ima nas dosta koji vas podrzavamo u tome,ja sam mnostvu ljudii dao taj pdf fajl i mnogi su ga procitali!

jedan covijek ne moze biti kriv za sve,kao sto ne moze jedan covijek da vodi racuna o svemu,ne moze se martic proglasiti za jedinog krivca i ne mogu krivci biti samo u politici,sigurno je da su krivci i u vojnim krugovima i isto tako ne jedan krivac vec vise njih,ni u vojnim krugovima ne mozemo svesti odgovornost na jednog.

Ljudi ja kad bi imo imena ja bi ih objavio,ali nazalost nemam ih,"ALI" ima onih koji raspolazu sa tim informacijama i dalje ih drze kao tajnu,A TE TAJNE SU OBAVILE U CRNO TOLIKO KRAJISNIKA da doticni treba da se stide od svojih PRKOLJENJA.Sto vredi ako se te informacije iznesu 30-40 godina kasnije,kome ce onda da vrede.

al me zanima recimo zasto nije koristeno vazduhoplovstvo u krajini i ko je o tom vodio racuna,hrvatska je imala velike probleme sa protuvazdusnom odbranom u oluji,nisu mogli da prate letjelice koje su letjele ispod 500 m visine(nasa obavjestajna je to morala znati),na njihovim napadnim pravcima nasa avijacija im je mogla zadati velike muke koristenjem kasetnih avio bombi,imali smo avione mig 21 koji su odlicne platforme za takve napade,vrlo su brzi,mogu da se kriju iza reljefa terena i da budu prekratko izlozeni dejstvu pvo sistema kratkog dometa poput igle il stingera,znaci mogli smo da ih koristimo bez velikog rizika,uotalom ustase su ih itekako koristili u oluji a nisu ni jedan izgubili!

E .. tako je to kad bi se klnici igrali rata, pa komentarišu....

Pa ... genije ..... prvi put kad je upotrebljeno vazduhoplovstvo 94 oko Travnika Ameri su raspalili po Udbini!

Normalno, prema ustašama nisu imali isti odnos.... za njih zabrana leta nije važila...

kao prvo nemo jmene vredjati,nauci se postovanju tudjih misljenja na kulturan nacin ako mozes,a nemoj tako da se ponasas prema nepoznatim osobama koje te nicim nisu pomenule,a kamo li uvredile!

drugo znam ja dobro za bombardovanje fabrike municije i cega jos u travniku i onog natovog obaranja nasih aviona tipa jasterb,jako ja to dobro znam,al kad se brani krajina kjoja pada onda se boris kako mozes,a ne cuvas gvozdjuriju NE ZNAM KOME nego se boris svim sto imas ne bi li se obranio,ako se ne odbranis dzaba ti sacuvani avioni,STA CE TI!?

bilo bi jako nezgodno da su NATO avioni dejstvovali javno u sred oluje,to bi bilo JAKO NEZGODNO,jel tzi to palo na pamet,jos nesto,nad srbijom 1999 je bilo jako mnogo aviona,pa su izvodjene operacije sa vazduhoplovstvom i to bas avionima tipa mig-21 i j-22 orao koji su se odlicno pokazali u niskom letu,posebno orao,oba tipa aviona je imala krajina,kao i odgovarajuce naoruzanje za njih!

jos nesto,unatoc zabrani letova ,nasi avioni su itekako letjeli i vjezbali,i jos nesto po tvojoj "sirovoj" teoriji u vreme oluje nasi avioni nisu smijeli ni poletjeti od NATO-a,a da te pitam kako su onda prebaceni u B luku,jel mozda na konjskim zapregama!?

ispadas smijesan

i jos nesto da dodam o mogucoj taktici upotrebe nasih zastarijelih aviona u krajini,cak i pod realnom pretnjom nato-a su se mogli izvoditi borbeni letovi najmanje u preiodu 24 sata,dok bi nato organizovao ponovno gadjanje aerodroma udbina,mada se mogao koristiti i aerodrom r srpske jer je relativno blizu,ni 100 km daljine.

natovi avioni nemaju nadmoc u samim avionima kao aparatima,ako uzmes u obzir odnos potisak-masa,brzina zaokreta,minimalna brzina,minimalna visina leta(osnovni podatci manevribilnosti aparata),niakkve prednosti natovi aparati nemaju sa nasim avionima odredjene namijene,znaci po tom pitanju NATOV jurisnik a-10 nema nikakvu prednost u odnosu na nas orao,kao ni f-15 (glavni lovac-nato pakta)protiv mig-a 21(jedina prednost f-15 nad mig-21 je u vecem radijusu dejstva i vecoj nosivosti oruzja,nit je brzi,a nije bitno ni okretniji.medjutim ono sto daje moc NATO avionima,kao i bilo kojim drugim modernim borbenim avionima je avionika,a oni koji ne znaju sta je avionika na avionu,to je elektronska oprema aviona od same elektronike koja vodi racuna o optimalnom radu aparata pa do senzora,medjutim,kada se avioni spuste na niske visine leta i jos ako je konfiguracija terena planinska ,poput like,dalmacije ta NATOvska avionika gubi na znacaju sto je i dokazala prvo vojska r srpske u b luci 1995 u septembru izvodeci borbene letove u sred nato akcije protiv r srpske a zatim i vojska jugoslavije 99 kad su izvodili borbene letove sa ciljem podrske snagama na kopnu u rejonu metohije i kosova,a neki kazu cak i tuzle sto ja licno slabo vjerujem.

dakle sigurno se mogla koristiti nasa avijacija,pa makar u samo jednom naletu,a onda da se povuce u r srpsku,AL NIJE,ja sam samo pitao ZASTO,dal se zna zasto se nismo branili,to m ije misterija,nestor nigdje ne pominje slucaj nase avijacije pa sam pitao jel se zna sta o tome.

Pozdrav Nikoli

Pa znas kako to ide "JOS NIJE VREME ZA TO ALI KAD DODJE VREME "

Ako si cito komentare primjetio si kako funkcionise tajna sluzba,to sto je gosp. Nestor napisao nije nista sto se nezna,a ja i dalje tvrdim da je "NASA" mislim krajiska vojna elita ta koja je uveliko kriva za sudbinu tog napacenog krajiskog naroda.Oficiri su ti koji su imali informacije,strategiju,strucno znanje itd.........

Zasto kad se pise o takvim stvarima (kad se ponovo kopa po svezim Ranama) ne navedu imena jer bilo bi veoma vazno da se zna,zasto da se krivci ne kazne ipak ispada da 250000 Srba nije ravno nekolicini odabranih. pravila.gifsrpski_smajli_kalas.gifsrpski_smajli_kalas.gifsrpski_smajli_kalas.gif

Pozdrav Nikoli

Pa znas kako to ide "JOS NIJE VREME ZA TO ALI KAD DODJE VREME "

Ako si cito komentare primjetio si kako funkcionise tajna sluzba,to sto je gosp. Nestor napisao nije nista sto se nezna,a ja i dalje tvrdim da je "NASA" mislim krajiska vojna elita ta koja je uveliko kriva za sudbinu tog napacenog krajiskog naroda.Oficiri su ti koji su imali informacije,strategiju,strucno znanje itd.........

Zasto kad se pise o takvim stvarima (kad se ponovo kopa po svezim Ranama) ne navedu imena jer bilo bi veoma vazno da se zna,zasto da se krivci ne kazne ipak ispada da 250000 Srba nije ravno nekolicini odabranih. pravila.gifsrpski_smajli_kalas.gifsrpski_smajli_kalas.gifsrpski_smajli_kalas.gif

da baco,upravo si rekao samu srz i ja tako mislim!

ziv bio zemljace!!!

RSK je pala iz nekoliko razloga:

I razlog na teritoriji RSK delovalo nekoliko struja medjusobno zavadjenih, politička kvazielita, vojska i DB.

II razlog Hrvatska je ulozila ogroman novac u obaveštajni rad (ovaveštajno su nas izbušili) imali smo informacija da podaci cure ali nikada nismo uspeli da otkrijemo odakle, cak i kada smo saznali siru lokaciju (mesto u kome zivi) nikada nismo otkrili tog njihovog špijuna a verovatno ih je bilo u Krajini mnogo.

III U RSK je bila velika besparica naraod je jedva przivljavao pa stoga smo imali ogromnih problema sa popunom jedinica (skoro svakodnevno se po neko odseljavao za Srbiju).

IV Kada je postalo jasno da se hrvati spremaju za konacni obracun obecana pomoc nam nikada nije poslata. Receno nam je da izdrzimo 48 sati i da ce pomoc stici. Nikada nije upucena.

Ovo su neki od razloga (a bilo ih je još) do kojih sam došao analizirajuci dogadjaje u kojima sam ucestvovao i trazeci razloge za pad krajine. Zao mi je sto sam svu svoju dokumentaciju unistio prilikom napustanja krajine tako da ne mogu da dam svoj skromni doprinos (argumentovano) ovoj temi.

Pre svega pozdrav za sve učesnike foruma, a posebno za NESTOR-a, ja sam tek pre dan dva "naišao" na Vaš tekst i do sada sam ga većim delom pročitao. Pošto i sam potičem sa prostora Krajine i poznajem deo događaja i ljudi koji su opisani u tekstu, za sada mogu samo da odam priznanje autoru jer sve što je napisano, a da ja imam saznanja o tome jeste istina. Kada pročitam kompletan tekst sigurno ću imati pitanja za Nestora. Pozdrav ....

Zahvaljujem na Vasem misljenju, a posebno me raduju pitanja kroz koja bi mogli detaljnije

pojasniti pojedine dogadjaje, uloge pojedinaca i sl.

Mogu reci da svakim danom dolaze nove informacije koje bacaju malo drugacije svetlo na sve

sto se desavalo, posebno kad je u pitanju uloga pojedinaca koji su sebe u startu proglasili

"prvoborcima" i nedodirljivim likovima.

Poštovani Nestore, vidim da ste u knjizi pomenuli ubistvo porodice Rakić (Mane, Luja, Milovan, Radmila i Dragan) iz Široke Kule, pa me zanima kakva saznanja imate o tome događaju, ovo me interesuje jer je pokojni Milovan Rakić bio moj dobar prijatelj, a imao sam prilike da upoznam njegovog brata Dragana. Unapred zahvaljujem.

@nestor. Procitao sam jedan veci deo dnevnika i odmah na pocetku stekao utisak da on nema neku posebnu vrednost ,izuzev tvoje licne promocije i pravdanja “tvojih saboraca”u ovom prljavom ratu ,nazalost katastrofalnom za srpski narod u Hrvatskoj .Jedna manja grupica je dobro iskoristila ovaj nesretni rat ,dok je ogromna vecina postenog Srpskog naroda u hrvatskoj nastradala i dan danas se pati po razno raznim mestima u Srbiji i Hrvatskoj.

Ti i tvoji pajtasi spadate naravno u onu prvu grupu , zato otuda neprestana potreba za dokazivanjem , licnom promocijom ,hvalisanjem , zamenom teza i sto je najgore iznosenjem lazi u ovakvim forumima u cilju pravdanja od onoga sto ce se naci pred sudom javnosti ili se vec naslo.

Pominjes akciju “svejk”,naravno opisujes svoje susrete sa Spegeljom i brojna druzenja kada si bio na sluzbi u Koprivnici sto je i potvrdjeno iz vise izvora da ste se druzili cak preterano po pijankama kod Svraceka istina ti nisi tu opisan kao “takmicar u ispijanju spricera “jer nisi bio sklon konzumiranju alkohola.,za razliku od Spegelja koji je bio notorna pijanica .

Jagar Vladimira ,kapetana prve klase JNA opisujes u jednom negativnom kontekstu , vidi se da o njemu neznas bas nista , njega dosta marginalizujes neznajuci da je Jagar pre svega vrstan oficir,da je pre stupanja u JNA ,zavrsio Masinsko tehnicku skolu sa odlicnim uspehom.Nakon toga PSRO u Karlovcu sa preporukom K-danta 8. Pes.puka ,6 Licke divizije ,tada p.pukovnika Todora Kosanovica da se primi u aktivnu sluzbu JNA.,sve se ovo desava 1978 godine .U aktivnoj sluzbi je od 1980 .godine kada ga je zapazio tadasnji K-dant 5 A (nije Spegelj) na granicnoj liniji sa Madjarskom prilikom obilaska Prednjeg granicnog protiv oklopnog odreda.Od tada Jagar radi u Granicnim jedinicama na duznostima od k-dira karaule do Zamenika k-danta 42 g.odseka.,1990 postavljen je u Granicnom odseku za organa bezbednosti, 1982 u Vp.5000 usavrsava se za granicne jedinice, u cinu kapetana odlazi u Sarajevo gde zavrsava redovno jednogodisnje skolovanje VVS-KOVA . ,vise puta za svoj rad ocenjivan najvisim ocenama” narocito se istice “ ,podugacak je spisak nagrada ,a odlikovan je Ordenom za hrabrost (sto mu nikako ne manjka) od strane tadasnjeg Predsednistva SFRJ.

Pridruzio si se jednoj opstoj hajci na Jagara koja ga od nas Srba prati od prvog dana to je da je rodjak Spegelja ,da je kako ti pises sin Spegljeve sestre ,sto je netacno.Ako nisi znao ili nisi hteo da znas JAGAR VLADIMIR ,kapet.I kl ,i Spegelj nisu rodjaci ,cak ni daljnji.

Tu tezu je plasirala Hrvatska sluzba sam Spegelj ,kako bi u vreme propagande prikazali KOS kao nesto strasno ,neku neman “koja eto ne preza da ulazi u privatni zivot do te mere da i sina usmerava protiv oca, da je to najmracnija sluzba i da je sve montaza “ itd itd.

Srpska sluzba bezbednosti je takodje u obracunima sa Vojnom bezbednosti prilikom dovodjenja Nedeljka Boskovica crpila takve izvore “vrlo pouzdane “ko vrbov klin kako je Jagar “ sestric Martina Spegelja” i to sve objavljeno u listu Politika ubrzo posle prikazivanja filma.To je islo dotle da je Jagar prikazan od strane Nedeljka Boskovica kao “spijun podmetnut generalu Aleksandru Vasiljevicu NUB, od strane Tudjmana i eto tako Jagar spijunira za racun Tudjmana “,pa kada i to nije pilo vodu onda su i Vasiljevica i Jagara optuzili da su Tudjmanovi ljudi da sad rade u tandemu.

Jasan je meni razlog i motiv Srpske i Hrvatske sluzbe i Nedje Boskovica o “toboznjem podmetanju Jagara” i kazem daj boze da su nam takvih vise podmetnuli mozda bi bolje prosli u ovom prljavom i pljackaskom ratu i mi i Hrvati .Nikako mi nije jasno ko je tebe uprego u tu kampanju posle toliko godina ili si od pocetka imao formiran takav stav o Jagaru?

Pa Jagar je bio i ostao profesionalac u tom poslu i pokazao svoje domete , strucnost ,velicinu ljudskosti i skromnosti.Imao sam ga prilike upoznati kada je prekomandovan u UB SSNO , i jos jednom prilikom bombardovanja Srbije i tada je bio na nivou profesionalca ni tada nisam od njega cuo jednu rec o njegovoj ulozi u akciji za koju ti neznas da se zvala “ S T I T ” vec pominjes “ S V E J K “ za koju nisu culi ni najodgovorniji u UB SSNO

Jedan od upucenijih ljudi oko akcije “S T I T “ pricao nam je o Jagaru kao jednom od glavnih operativaca koji je radio na njoj zajedno sa generalom Vasiljevicem i da je za nju sve do 19.10.1990 znalo osim generala tada pukovnika Kelecevica vrlo malo ljudi zato je ostala neotkrivena sve do javnog prikazivanja u Januaru 1991 god sto se smatra kao promasaj ali ne nikako Jagarov i promasaj sluzbe, vec iskljucivo politike koja je kao i za sve najvise kriva .

Interesantno da je u to vreme tesko bilo sresti operativca iz 5AO koji nisu iskljucivo sebi pripisivali zasluge za navedenu akciju pogotovo kada su za nju i strane sluzbe naprimer Ruska , odale priznanje Jugoslovenskoj sluzbi preko jednog uglednog novinara. Hvalisanju ko je sve snimao film o Spegelju i ilegalnom naoruzavanju HDZ-a nije bilo kraja .Bio je zabelezen i jedan slucaj koji se dugo prepricavao u nasinm krugovima o susretu jednog takvog vajnog “operativca “sa Jagarom i kada mu ovaj poceo pricati kako je upravo on “odradio” taj “spektakularni snimak sa Spegeljom” i kako je to bio njegov veliki izazov, nasta se Jagar u svom stilu podigao sa stolice i cestitao mu na uspesno obavljenom zadatku,a prisutne kolege prasnule u smeh.Tada jos jos nije bilo nestorovog dnevnika i bolje , sada pak siri defetizam .

Nestore , stariji vodnik Kovac Franjo je Spegeljev rodjak i on je hapsen u vreme operativne akcije “Stit’.Film je sniman u Jagarovoj rodnoj kuci koja je srusena odmah po zavrsetku sudskog procesa pred Vojnim sudom u Zagrebu .Srusena je od strane ekstremista po naredenju onog kojem je film najvise poremetio bolesne ambicije za vlascu i ostala je ubelezena kao kuca koja je prva “letela u vazduh” objavili svi domaci i strani mediji.To,sto smo mi Srbi slabijeg pamcenja kad je neko drugi u pitanju ,a skloni smo kititi se tudjim perjem to je druga i duga prica .

Tako su i Jagara svi svojatali posle akcije,te vrbovo ga ovaj ,pa radio za njega ,te vrbovo ga onaj pa radio za njega ,smesno ko jJagara i zbog cega da vrbuje ,pa on je oficir Organ bezbednosti u 42.Granicnom bataljonu najbolji poznavaoc ljudi i prilika na teritoriji ,pa bio je uvek korak ispred nas ne sto smo mi slabo radili vec zato sto je imao takve pozicije i u samom vrhu i medju stanovnistvom ,pa on je hrvat i sigurno je da je uvek bio u poziciji da zna vise i dobro je da je znao .Posle njegove zabeleske koju je poslao predpostavljenima o zlu koje se sprema upravo prema Srbima i staresinama JNA mnogi su bili u soku .Zato je zasluzio da ga bar ne blatimo kao ti u svom Dnevniku .

Opis kretanja slepera za koje nismo pouzdano znali sta je u njima takodje si opisao nerealno ,i nisu otisli u Rakitje nego u skladiste Sveta Nedelja 18.000 cevi .

Nije Jagar iz Velikog Graca nego iz Starog Graca i da ti sad ne nabrajam “detalje”,ali hocu kasnije .

Moras znati i jednu stvar koju do sada ili nisi znao ili si je precutao sto je jos gore.Za razliku od tebe kapetan Jagar Vladimir nije postao ni “nas” ni “njihov”.Ostao je potpuno svoj ,onako dostojanstven i castan covek koji je dao zakletvu jednoj vojsci,jednoj drzavi i nadasve posten covek u odnosu na tebe i mnoge druge bezbednjake sa Srpske i Hrvatske strane koji su se dali u gazenje te iste zakletve.Ti konkretno si tom coveku naneo stetu svrstavsi ga u Spegljeve rodjake sto je van svake pameti.ili si naseo Spegljevom hvalisanju” kako mu je on sve u zivotu obezbedio,da ga je on prisvojio,da ga je on odhranio ,da ga je on vodio kroz zivot,da mu je on obezbedio karijeru , samatrao ga kao sina itd itd.” Sto ovaj iznosi od 1991 u javnost kako bi KOS prikazao u sto crnjem svetlu.

Jagarov otac Karlo je zatocenik logora Jasenovac od 1942 godine sve do cuvenog proboja logorasa 22.aprila .1945 godine. Njegovo ime se pominje u svim spiskovima prezivelih logorasa u navedenom proboju.Sa Dragom Skrgeticem iz Zagreba ,Cedomilom Huberom iz Beograda ,Antom Bakoticem iz Sinja ,Milanom Risticem,dr.Petrom Krsticem,Jovom Zivkovicem iz Beograda , Pavao Kulasom kao organizatorima proboja stoji i Jagar Karlo.Izvinjavam se porodicama prezivelih ucesnika proboja i organizatora kojih nemogu da se setim.Pogledati knjige Antuna Miletica Koncentracioni logor Jasenovac 1 i 2, Cedomila Hubera Bio sam zatocenik logora Jasenovac, Proboj logorasa. Eto kakvo cudo Hrvati pa u Jasenovcu , bas i zbog toga treba imati malo obzira prema kapetanu Jagaru i njegovom podvigu i nije “Spijun “ ni “izdajnik” kako ga uHrvatskoj predstavlja Spegelj i njemu slicni a ni ovakav kako ga predstavljaju Srpski “ patrioti “

Nestore ,nesto nisam bas shvatio kako su prosli u Iloku ona trojica tvojih drugova ,Suput,Brujic i Indjic.Dali si preskocio ,ili ja nisam to procitao u tvom dnevniku ,ili tvoje pero obavestajca nije upisalo da su brutalno prebijeni ili sam ja pak krivo informisan.Ti si vidim ugoscen lepo u Backoj Palanci i Beogradu .Dodjes u Beograd ,a ne svratis u General stab.ili Upravu bezbednosti ,a primas platu u tom istom General stabu .To su dupli arsini.

Na ovim forumima gde je predstavljen tvoj dnevnik primetio sam da oponiranje nije bas pozeljno licno tebi .Svako drugacije misljenje nailazi na etiketu “suprotne strane “ Evo ja toliko o tome koliko sam procitao i to je moje vidjenje stvari oko akcije “S T I T”

Nisam mogao krace izvinjavam se ali ni tvoj greh nije mali.Zalepio si coveku pecat na ledja ni krivom ni duznom .

Pozdrav i sve najbolje!

Ako ste dali zakletvu zasto ste je pogazili ,ona se daje samo jednom u zivotu?

E pa RODOLJUBE nebi se slozio bas sa ovim stavom,puno ljudi nije imalo izbora po pitanju ZAKLETVI srpski_smajli_kalas.gifsrpski_smajli_kalas.gifsrpski_smajli_kalas.gif

E,pa tako mu dodje,ispada bolje da je nisu menjali ostali pri onoj prvoj i kvit.Ovako nove zakletve novi problemi.Ne sekiraj se ovo je u potpisu pravila.gif

moraću sve ovo da pročitam, jer imam i ja svoje mišljenje a i saznanja. Pozdrav, da budemo korektni.

@cujda,naravno svacije misljenje je dobro doslo , u tome i jeste bogatstvo ovog foruma ,za korektnost nemoj da brines uvek ce neko da udari kontru . :) Pozdrav i sa ove strane ;D

Ja sam bosutu dao odgovor na ovaj prvi deo komentara, kasnije i na ostao.

Prenecu dijalog sa krajiski-patrioti.

Zahvaljujem na pozdravima i lepim željama.

Što se tiče sadržaja dnevnika i ocene, nemam komentar, osim, da moja želja nije bila nadmetanje ili nuđenje neke nove istine ili istine o kojoj se ne može govoriti. Sadržaj je nastajao u onim vremenima, a to je sad vec dve decenije. Na jednom mestu sam i rekao da i ja sada, iz ove vremenske perspektive, nakon svega što se odigralo, drugačije gledam na mnoga događanja i njihove aktere.

Samim tim moje pretenzije nisu bile da pišem ili da napišem sadržaj o kojem se ne može ili ne treba izjasniti, ovo tim pre, što sam pisao samo o onome gde sam bio, što sam video i čuo.

Isto tako, nisam sebi dao zadatak da budem bilo čiji biograf, pa tako ni Vlade Jagara.

Istina je da ga površno poznajem, a ono što pišem jeste deo o kojem sam ja znao iz kontakata ili nečijih zapažanja.

Njih je bilo na pretek. Još iz vremena dok je bio u graničnim jedinicama. Sva ta zapažanja su poticala od pomoćnika komandanata za obaveštajno-bezbednosne poslove. O njima ne govorim, niti prenosim delove tih informacija. Ništa više ili manje ne govorim o njemu u odnosu na nekog drugog.

Samo ime operativne akcije je manje bitno, jer je rađena u verziji "švejk" kao asocijacija na "dobrog vojaka Švejka", a kasnije preimenovana u "Štit", kada je dobila formalnu dimenziju. Imam je zapisanu tako i tako sam je "krstio". Dakle, ništa bitno ne menja na stvari.

Svrstavanje i razvrstavanje u ovu ili onu grupu je vaš paušalni stav i mišljenje utemeljen na nečemu što je vama znano i to ne mogu komentarisati niti hoću.

Nikog ne branim niti se dokazujem, kako kažete lažima i zamenom teza. Već odavno su prestali bilo kakvi razlozi za tim, a svako se može suopčiti sa svojim delom odgovornosti i posrupaka tokom tog perioda.

Još ću se osvrnuti na vaše zapažanje u vezi informacije o nabavci oružja.

Kada sam primio zadatak od Kelečevića 09.10.1990. godine, verujte, ni on nije znao mnogo. Naime, informacija o tome nije bila primarna, već primljena od druge službe pa samim tim nije bilo ni svih elemenata. Neću ovde navoditi ko je onformaciju prvi dobio, od koga i druge okolnosti.

Tako sam ja dobio naređenje da izađem na granicu "i propratim 2 šlepera koja će UĆI u zemlju". Tek na licu mesta smo

utvrdili da "ne ulaze" već "izlaze" iz zemlje. Toliko je i on znao. Sve kasnije se dešavalo izuzetno brzo, pa je taj početni momenat zaboravljen. Ni to više nije važno.

Istina je jedna, a ti je potvrdjuješ. O akciji je malo ko znao. Ko sve ja ne znam, ali pouzdano znam, da DB Krajine nije znao, a kad su neke činjenice iznete u filmu nastao je haos. Mnogi ljudi su to osetili na sopstvenoj koži, čak i na najgrublji način.

S tim u vezi i ta anegdota koju opisuješ apsolutno se uklapa.

No da se malo vratim na Vladu i ljude poput njega.

Nije samo on bio žrtva tih spletki i okolnosti koje su nastale kada je general Vasiljević napustio Upravu.

Znam mnoge oficire, izuzetne ljude, koji su zbog svog jugoslovenskog opredeljenja krenuli sa ostacima jedinica i komandi JNA, u Hrvatskoj sev izgubili, a u Srbiji bili izloženi nečuvenim poniženjimai maltretiranju.

Ja sam u denvniku spomenuo zastavnika Šestok Zlatka. Nisam imao mogućnosti da spominjem i ostale, jer sam njega uzeo kao primer.

Jeste da je Jagarova imovina stradala, ali ne samo njegova. Njegova prva, a svih drugih kasnije.

Na lični zahtev generala Vasiljevića sam obezbedio Vladi jedan automobil (Golf-2 metalik) u aprilu 1992. godine. Isti je vođen kao "ratni plen" i kao takav dostavljen u Upravu. Kasnije sam zbog toga imao nebrojeno problema u kontekstu onog što se dešavalo generalu Vasiljeviću. Te i takve stvari ne spominjem, ali eto, baš kad inzistirate da i to kažem. Mogao bih nabrajati još niz "pikanterija", ali mislim da to nema smisla.

Licno ja, u prvoj verziji dnevnika Vladu nisam spomenuo, ponajviše da bih izbegao ponavljanje sveg onog zla koje je tom čoveku učinjeno. Napisano je ovde i neću ponavljati, samo mogu reći, tako je i još gore od onog što je navedeno.

Ono što ja pišem je vreme u kojem mnogo toga nije bilo poznato, kao ni reakcije pojedinaca na tok dogadjanja. Paralelno sa zaprimanjem njegovih informacija sagledavani su motivi, operativne mogućnosti i verodostojnost sadržaja.

Dragi moj prijatelju, kao što niko od nas ne zna sve, tako i ti ne znaš sve, mada pretenduješ da se tako prikažeš.

Prva provera informacije bila je u kući Vlade Jagara, primenom OTS. Ono što ja pišem nije to što misliš, već nešto sasvim drugo. Tehnika je primenjivana svakodnevno da bi se tako krupna informacija mogla dalje koristiti.

Čak i Uprava nije imala "sirovu" informaciju sa terena, dok nije potpuno proverena i uobličena da se po njoj može postupati.

I tako redom i tako dalje.

Predlažem da u buduće razgovaramo po principu "jedno pitanje, jedan odgovor", jer ovako je malo teže.

Na kraju da se osvrnem na moje "drugove" koji su "premlaćeni" u Iloku. Ja sam za to čuo, ali nikad nisam mogao potvrditi da se to stvarno desilo. U ostalom, Brujuć je bio operativac DB Srbije, jedinica koja je bila u Iloku je bila podređena tom resoru, pa ne vidim kako je bilo moguće da se prema njemu brutalno odnose. Ne isključujem mogućnost da je imao probleme sa onima kojima je formalno bio šef, ali ga oni kao takvog nisu primećivali, jer njihovi stvarni šefovi su sedeli na nekim drugim adresama.

Krajem augusta 1992. godine kad se dešavalo ovo o čemu govorim, ja stvarno nisam više priznavao autoritet GŠ VJ kako se tad zvao. U njemu više nije bilo ljudi koje bih potražio, a najmanje da bih se javio generalu Boškoviću.

To što sam ja primao platu od VJ nije menjalo stvar, jer ja sam samo pripadao jednoj armiji u sastavu te vojske, onoj koju

su na kraju žrtvovali. Prema tome, nema duplih aršina u tom postupku.

Iz teksa se može videti da dobro poznajete Vladu Jagara. Ja mu lično nisam prilepio nikakvu etiketu koju on već nije imao, za koju on nije znao ili makar čuo. Ja sam preneo ono što je do mene došlo.

U koliko je moje izvinjenje dovoljno ja se njemu izvinajvam, a i tebi, jer je očiglendo da si podstaknut tim pisanjem reagovao gornjim tekstom.

Istina je da se brišu pojedini tekstovi koje urednišštvo proceni da su sa namerom provokacije.

Ovaj tekst to nije, štaviše, ima niz interesantnih detalja koji su meni bili nepoznati.

Ja sam na svakom od foruma gde je sadržaj objavljen istakao, da mi je želja uspostaviti dijalog sa bilo kim ko nudi nove dokaze, nove sadržaje i sl. pa sam u tom smislu doživeo i ovaj tekst.

Spreman sam da nastavimo dijalog.

Srdačan pozdrav.

Posle ovog odgovora usledio je post clana "bilogora" alijas bosut na kf

Bilogora Today at 1:30 am

Nestore,gledam da ovo svedem na neku meru,medjutim tesko .Pokusacu da preskocim ono sto smatram da je nebitno ili je receno u mom predhodnom postu.

Kazes da cak ni Vasa uprava nije imala "sirovu" informaciju sa terena. Ja neznam kako je to u detalje funkcionisalo ,ali za jedno sam siguran.Nedaj boze da su je " uoblicavali " i " proveravali " ti pomocnici komandanata za obavestajno bezbednosne poslove od kojih si crpeo informacije o Jagaru ,kako si i sam naveo u svom postu.Mogu samo da predpostavljam u kakvom bi obliku i sa kakvim sadrzajem to dolazilo do UB SSNO -a,kada su o njemu imali takva "kapitalna saznanja" .Pre ce biti da svoj posao nisu dovoljno dobro odradjivali i blago receno bavili se intrigama kojih moras priznati i sam nije im manjlkalo .Ona dobra stara vremena ,mirnodopski pa sta bi drugo i radili ?

Oko tog Golfa pojasni malo ,ako ti nije problem ,jer pouzdano znam da ga Jagar nije nikada video .Vozio je sve do izlaska iz UB SSNO svoju Zastavu 101 ,koju mu je iz Virovitice dovezao organ bezbednosti kojemu se nazalost nemogu setiti imena . Nestore " pikanterije " slobodno iznesi jer ako su kao i taj golf koji pominjes pripisane Jagaru sramota i bruka jos veca za one koji su to zloupotrebili .

Mozda si me pogresno razumeo ,netreba niko da bude Jagarov biograf ,ali netreba pisati ono sto nije tacno i provereno ,to nema nikakvu vrednost pogotovo u dnevniku koji bi morao biti tacan.U sluzbi u kojoj si radio ili jos uvek radis znas i sam ...jedna recenica i sve se poremeti ,sto se nekada govorilo " ovo ti je bas bombasticno " ako me razumes.

Tvoje izvinjenje je bas za respekt ,i ljudski je to stoji nazalost nemam saznanja za Jagara gde je i sta je sa njim kolaju razne price ,a osecao sam potrebu da kazem ovo sto sam rekao o njemu jer taj deo mi je iz ranijeg perioda ostao upecatljiv .Do mene su izgleda dolazile informacije od nekih drugih OB JNA i bezbroj puta proveravane .Ukoliko neko od Krajisnika ima neku info.o Jagaru moze na PP unapred zalvalan.

Za sada toliko ,Pozdrav