• Announcements

• dj-zombi

Nove knjige   07/18/2016

U sekciji foruma "Krajina u knjigama" postavljeno dosta novih knjiga, obavezno pogledati:    6. Licka divizija - ratni put
       Kordun i Lika u NOB
       Kotar Slunj i kotar Veljun u NOR i socijalističkoj izgradnji
       SJENIČAK KRONIKA KORDUNAŠKOG SELA   Ove knjige kao i jos stotine drugih mozete takodje naci i u sekciji sajta "Dokumenti" http://www.krajinaforce.com/dokumenti/index.html          
dj-zombi

Rat u Hrvatskoj iz pera obavjestajca - prosireno izdanje

228 posts in this topic

Bilogora:

@Skadar ,tesko ces me uveriti u ovo sto si napisao evo citata:

" Neznam kako da te uverim da je Acu sudio covek na kojeg je sluzba imala uticaj, ali znam coveka licno, znam njegove domete u struci, kao i to da je otvoreno trazio da sudi predmete u kojima je sluzba bila zainteresovana. Vanredno je unapredjen zbog postupanja u takvim"

Odupirao se zestoko pritiscima koji su na njega vrsila ova trojica neznam kako da ih nazovem,nikako ,ali se covek pokazao da je castan sudija i nije polegao pritiscima i pretnjama.Pravi Krajisnik Twisted Evil

" Dakle, procesuiranje Ace u tom momentu je bilo samo u funkciji njegovog sklanjanja. To ti tvrdim pouzdano, a ako i dalje ne verujes, ne mogu ti pomoci. To mi je jednom prilikom potvrdio i Nedjin naslednik Dimitrijevic. A verujem da znas i to da je posle i Nedjo sudjen. Sve ti je to bilo vrzino kolo, pa ko se uhvati, uhvati."

I dalje ti neverujem ,mozes mi pomoci ,samo ako govoris istinu Vasiljevic je vec mnogo pretoga bio smenjen i penzionisan dakle i sklonjen.

" Oko tih para za koje sam te pitao, mogu ti reci samo to da znam da su dosle, a u tim institucijama koje si naveo nisu zavrsile, jer da jesu prosle bi kroz moje ruke."

Rekao sam ti da mi oko Kikaseve kaucije nista nije poznato.Dali su kroz tvoje ruke prosle ikakve pare u tom periodu Question

Sa ratnim plenom se nisam bavio, nije mi bilo u opisu radnog mesta tako ti nemogu dati ni odgovor za zlatnike sa Dubrovackog ratista .

sledi odgovor Skadar:

Ocigledno je Bilogora da te ne mogu uveriti, pa je to uzaludno i nastojati, narocito posle teksta Pecenoga. Medjutim, moram i Pecenogu odgovoriti da je o smeni Vasiljevica odlucivano na jednom sastanku kod Branka Kostica, ali ne u kabinetu, vec u jednoj vili na Senjaku, koliko se secam. To mi je ispricao covek koji je bio na sastanku i to izvesno vreme pre penzionisanja ili smenjivanja Vasiljevica. Po njegovoj prici dogovoreno je da se Aca kompromituje stavljanjem pred sud i odmah je otpoceto sa predkrivicnim radnjama, koje je sluzba sprovodila. To je trebalo da bude povod njegovom smenjivanju ili penzionisanju. A da to nije prazna prica uverio sam se i sam, jer su i mene pozvali na razgovor. Tim postupcima je rukovodio Boskovic, iako mu je Aca bio sef, medjutim, Nedju nije smeo da dira. Nedja je u to vreme, ako se dobro secam, bio na celu OB u Komandi RV i PVO. Jednom prilikom sam bio kod Nedje u kabinetu u tom periodu, a povodom nekog dogadjaja, te video da licno komunicira sa NGS Panicem, a Acu zaobilazi. Na moje pominjanje Ace samo je odmahivao rukom i govorio ma pusti njega. Sve sto je radio ocigledno je bilo usmereno protiv Ace.

Zaboravio sam napomenuti da je na tom sastanku kod Kostica zapravo glavna tema bilo preuzimanje Uprave bezbednosti i RV, kao kljucnih poluga tadasnje vojske, barem mi je to tako preneto. Za RV je bio planiran Mika Sprajc, a za UB Nedjo. Na tom sastanku nije bio Jovica Stanisic, a nikada nisam cuo da je on doveo Nedju na tu poziciju. Nedjo je pre toga bio penzionisan i Kostic ga je reaktivirao. Istini za volju tacno je da su ga obezbedjivali pripadnici JSO, a i sa njima sam tada imao neprijatnih iskustava. Po mom misljenju ovo obezbedjenje je Nedji dodeljeno nesto kasnije, odnosno u vreme kada se stvar sa Acom vec zahuktala.

Dakle, u vreme kada je Nedjo bio vracen u RV, Aco je jos uvek bio na celu UB, a Nedjo mu je pripremao odlazak. Mene secanje toliko sluzi, a nadam se da necu imati potrebu posezati za nekim papirima kako bi ovo dokazivao.

Ukoliko Pecenog bolje poznaje tog sudiju od mene, ja cu mu poverovati. Nestor bi trebalo da zna da to nije moguce. Dakle, Pecenog, to sto si izneo oko tajnog glasanja o presudi i druge pojedinosti, prosto ne stoji. O presudi se glasa tajno samo za javnost, ali ne i medju clanovima veca. S druge strane, Kelecevic je bio prijatelj sa Acom, ali o pokojnicima sve najbolje.

Nije tacno ni to da kaucija za Kikasa nikad nije bila prihvacena. Ako te ovo bas zanima, javi mi se na PP, pa cu ti sve reci. Obaranje helikoptera sa Aksentijevicem je farsa, ali je dobro posluzilo za razmenu. Upecao si se na zvanicnu pricu. Isto tako nije tacno da je sudjenje prekinuto kad je Aca izvadio svoju radnu beleznicu. To su sve price za malu decu. Tesko cu se sloziti sa tobom i oko ratnog plena. Bio sam prisutan kad je GS direktno obavesten o tome da su pronadjeni zlatnici i slusao sam dalja uputstva. Dakle, gotovo sve sto sam izneo je iz prve ruke.

Jedino bi se mogao sloziti sa Nestorom da je Aca bio vrstan operativac, jer sam to cuo od svih koji su ga znali, a ja nisam kompetentan da to prosudjujem. Ali, neka mi neko od vas odgovori da li je tacno da je Aca nakon penzionisanja bio u Kanadi i kod koga.

odgovor Bilogora:

Vidim Skadar da se obracas vecim delom diskusije Pecenogu ali tesko mogu da se ne osvrnem opet na jedan mali citat iz tvog predhodnog posta:

" Jedino bi se mogao sloziti sa Nestorom da je Aca bio vrstan operativac, jer sam to cuo od svih koji su ga znali, a ja nisam kompetentan da to prosudjujem. Ali, neka mi neko od vas odgovori da li je tacno da je Aca nakon penzionisanja bio u Kanadi i kod koga."

Nisi naveo kog penzionisanja,prvog ili drugog,posto je ponovo reaktiviran i unapredjen ,a potom ponovo penzionisan.No nije ovo toliko bitno dali posle prvog ili posle drugog,malo se salim nemoj da se ljutis odmah .Meni je u ove tvoje dve recenice zanimljivo kako ga u prvoj hvalis i slazes se sa Nestorom ,a zatim odmah u ovoj drugoj recenici demantujes sam sebe i postavljas neku teoriju zavere .Cuo sam da je bio ,ja prosle godine bio u SAD,25 dana kod sina imao sam grdnih problema nisu mi unuci dali da se vratim . Very Happy

Skadar :

Bilogora ja se uopste ne ljutim, jer za to nema nikakvih razloga, posebno ne na ovim stranicama. Volim da sa vama koji ste upoznati sa dogadjajima iz tog perioda razmenjujem misljenja, naravno, bez ponizavanja bilo koga. Isto tako, ne smatram da sam ja vecito u pravu, sasvim je moguce da me ponegde izda secanje, jer proslo je mnogo godina, ali neki dogadjaji su bili upecatljivi pa mi se jos motaju po glavi.

E sad, vidi, nisam ja hvalio Acu, jer o tim njegovim profesionalnim kvalitetima ne mogu suditi, vec sam samo izneo ono sto su mi mnogi iz njegove branse govorili, pa tako i Nestor na ovom forumu.Ne mogu ja reci da je bio vrstan profesionalac kad se u te poslove ne razumem, a poznajem ga jos kad je bio K I k, isto kao i Dimitrijevica.

Nisam mislio na teoriju zavere kad sam pitao da li znate da je Aca bio u Kanadi posle penzionisanja (mislio sam na prvo penzionisanje), vec sam prosto hteo proveriti informaciju koja je do mene dosla u tom periodu. Meni je zanimljivo i to kako se on pojavljuje kao svedok tuzilastva u svim predmetima protiv ovih nasih nesretnika u Hagu, narocito ako se ima u vidu nacin na koji oni biraju svedoke

sledi odgovor clana pecenog:

Hm, Skadar, kako bi bilo da ja tebi na sve što si do sada komentarisao napišem onako kako si ti meni - da je sve to samo margina predmetnih dogadjaja! Ali, ja ti neću tako uzvratiti, jer je to apsolutno prazna fraza, kada na činjenice nemaš valjane kontraargumente.Ostavljaš utisak tajanstvenosti - ti si čas čovek kojeg poziva Branko Kostić na konsultovanje oko kadrovanja o samom vrhu vojne bezbednosti, i to u vilu na Senjaku (ne, to je vila Federacije na Dedinju, u Užičkoj br22), čas si kod Načelnika generalstaba Živote Panića oko nekakvih zlatnika, čas si u kabinetu kod Nedje Boškovića (čiji si čovek očigledno bio) - dakle, sve u svemu ti bi trebalo da si vrlo dobro informisan o svemu što se u to ludo vreme dogadjalo. A kako onda, Skadar, ne znaš notornu činjenicu o kojoj je pisala dnevna štampa da je sudski postupak protiv Vasiljevića prekinut drugog dana, pod izgovorom da dva člana sudskog veća odjednom moraju da idu na neki službeni put, sa kojeg se ne vraćaju ni posle 15 dana? Kako ti Skadar ne znaš da sudija Kelečević nije bio veliki prijatelj već ogorčeni protivnik Ace Vasiljevića zato što ga Aco nije hteo primiti na pukovnički položaj pravnika u Upravi bezbednosti umesto penzionisanog pukovnika Bore Novakovića? Zašto, Skadre, olako lepiš etikete - kao onu o obaranju helikoptera sa generalom Aksentijevićem i još sedam starešina sa njime- da je to bila samo obična farsa? Dakle, nije se stvarno sve to dogodilo, valjda je farsa zato što su prinudno sleteli a nisu izginuli? Ma sve mi to liči na kuhinju Nedje Boškovića, skoro da posumnjam da se iza tvojih tekstova krije on. Jer i on je mahao ljudima u Generalstabu da za njih ima papire pod miškom, pa samo razmišlja kada da ih upotrebi. Zato PP pošalji i imeni a ne samo Bilogori, a nemaš više sta sada da kriješ, prošlo je dvadeset godina, armije u kojoj si bio više nema.

Kontroverzan si i zato ostavljaš dilemu o pobudama tvog učešća u diskusiji. Da sada ja ne upotrebim onu tvoju - sve je to margina: tvrdiš da ti je o kadrovanju kod Branka Kostića "ispričao neki čovek", a samo nekoliko redova kasnije pričaš da si i ti bi na tom sastanku kao očevidac. Moguće je da si i ti učestvovao u toj kuhinji, no u pripremanju te papazjanije nije bi glavni kuvar Branko Kostić, nego tvoj Mika Šprajc, a koji je recepturu dobijao od Jovice Stanišića. Pa to već i mala deca znaju kako je propala njegova kandidatura za Načelnika Generalštaba i to posle večerinke u Domu vazduhoplovstva kada se pijančilo i veselilo da će sutra postati NGŠ. Možda bi nam svima, kao dobro informisan čovek, makar kroz PP za mene i Bilogoru moga podrobnije informisati u svemu, a sigurno bi ti mogao biti zahvalan i Nestor jer bi mogao da izadje i sa novim, proširenim izdanjem svoga dnevnika.

Hajde da ti ja pomognem oko Acinog putovanja u Kanadu. Pa i to je pisalo u štampi da mu je tamo ćerka koju je Nedjo odmah izbacio sa posla, ne dozvoljavajuci joj da potpiše rešenje o prestanku službe, na zvaničnom mestu u kancelariji, nego na ulici ispre zgrade B SSNO. I, tačno, Aco je bio 1996 u poseti detetu u Kanadi, a ti sada izmisli i lansiraj priču da su ga tamo vrbovali CIA i ko zna još ko, pa da je zbog toga bio svedok u Hagu. Zgodna tema, zar ne? Možda je plasiraš u Tabloid kod onog Brkića koji je prvi lansirao priče o izdajničkom vrhu Uprave bezbednosti i heroju Nedji koji je došao da sredi stanje i pohapsi izdajnike.

A baš interesantno ono tvoje o kauciji i o zlatnicima. Ama, baš ću ovih dana opet popričati sa Acom i upitati ga koga on to folira - zašto pored tolikih para iz Vukovara, pa od kaucije a sada još i zlatnika, još uvek vozi onu izdrndanu Mazdu, kad su ona druga dvojica koji su je "dobili" zajedno sa njim, odavno prodali i kupili ljudska kola.

Ja, Skadre, toliko. Nemoj samo opet ono - farsa, sama margina i drugi fazoni. Možeš i otvoreno o svemu, kao i ja, ali samo činjenično, zato sto mi je geslo - istina i samo istina i ništa osim istine! U svakom slučaju, Srećna ti Nova godina!

pa odgovor clana Skadar:

Ok Pecenog. Kad sam rekao da je ono sto si izneo margina, nisam time mislio da te povredim, vec da ukazem na to da su se dogadjaji odvijali i planirali u odredjenim krugovima, a ono sto bude plasirano u javnost obicno nema mnogo veze sa realnoscu. Zbog toga mi prosto para usi kad se pozoves na stampu po pitanju nekih dogadjaja.

Ali moram da te pozovem da dobro procitas ono sto sam napisao, jer da si to ucinio, ne bi govorio o tome da sam ja bio kod Branka Kostica i Zivote Panica. To nisam nigde izneo, niti sam bio kod bilo koga od njih dvojice. Zivotu sam samo jednom video, a Kostica nikada. Preneo sam pricu coveka koji je bio na tom sastanku kod Kostica, ali mislim da taj sastanak nije odrzan u vili koju navodis, vec na drugom mestu. Ne mogu se tacno setiti o kojem objektu se radi, ali mi je Senjak ostao u secanju. Dakle, da si procitao moj post pazljivo, lako bi uocio da ja nisam ucestvovao u nikakvoj kadrovskoj i drugoj kombinatorici, niti sam bio blizak ljudima koji su donosili odluke. Nasuprot tvojoj neumesnoj tvrdnji, ja sam bio daleko od toga. Sticajem okolnosti do mene su dopirale razne informacije, a posto nisam iskazivao narocit interes za sve to, neke od njih su me prosto sokirale.

Tacno je jedino da sam bio kod Nedje Boskovica i to sam napisao, a bio sam svojim poslom. Kad sam zavrsio ono zbog cega sam dosao, Nedjo me je pozvao u kabinet i nazvao Panica, te mu rekao da sam ja tu i poturao mi slusalicu da ja prenesem Panicu rezultate odradjenog posla, ali sam ja to odbio, pa mu je on sve preneo. Oko tog dela posla i jos nekih drugih, Nedjo me je grdno prevario i to mu nikad necu zaboraviti. Do izvesne mere sam osecao da cu biti nasamaren, ali nisam slutio razmere ljudske podlosti. Toliko o tome da sam njegov covek, kao i o tome da se iza moga nika krije upravo on. Da stvar bude jos crnja, sve je to bilo upravljeno protiv Ace, sto sam ubrzo potom saznao.

Oko sudjenja Aci neznam sta bi ti vise rekao. Mozda je bolje da se slozim sa tvojim navodima, a oni koji znaju sta sam radio, neka prosude ko je u pravu.

Mene je Kelecevic upoznao sa Acom i znam da su bili odlicni prijatelji, medjutim, nije mi ostalo u secanju da je Kelecevic bio pretendent na tu funkciju kod Ace. Sasvim je to moguce, a ako je tako kao sto kazes, nije iskljuceno da su se i posvadjali. Do tih svadja je obicno i dolazilo oko cinova i polozaja. Ja znam da je Kelecevic zarko zeleo da bude predsednik suda i to je bio, a o njegovim drugim aspiracijama zaista neznam nista.

Kad sam rekao da je obaranje helikoptera bila farsa, nisam mislio da taj helikopter zaista nije pogodjen i da nije sleteo, te da su neki ljudi uhapseni, vec tvrdim da je to inscenirano. A zasto? Odgovor se krije u razmeni i u jos ponecem sto si osporio ti ili Bilogora, tako da o tome necu vise govoriti. Pojedini ljudi o tome znaju vise, pa neka kazu. Oko toga ima niz cudnih okolnosti, koje mnoge nisu ostavljale ravnodusnim odmah po dogadjaju. Necu da iznosim moja saznanja, jer ces opet reci da sam tajnovit i da nemam argumenata.

Kad sam rekao da su i mene pozvali na razgovor nisam mislio da sam pozvan kod Kostica, vec da su me pozvali na razgovor u vezi Ace. Ipak pokusaj malo pazljivije citati. Neznam otkud ti to da je Mika Sprajc moj? O njemu neznam gotovo nista iako sam bio i kod njega u kabinetu i prisustvovao kad ga je Momcilo Krajisnik pozvao i molio da bombarduje odredjene ciljeve jer su Hrvati bili okruzili neko selo u Bosni nastanjeno Srbima.

Malo si preterao sa tim da sam dobro informisan, a cinizma ti ne nedostaje, ali ajde. Nikakva CIA mi nije u pameti kad sam pitao za Acin odlazak u Kanadu, vec nesto sasvim drugo, sto nema veze ni sa Hagom, ali tu temu necu nacinjati. Neka ostane kako kazes. Doduse, njegovo svedocenje u Hagu me bas intrigira, ali ne mogu doci do relevantnih cinjenica, pa zakljucujem sam za sebe.

Opet te moram podsetiti da bolje procitas ono sto se pise, jer ja nisam rekao da sam bio kod Panica kad se razgovaralo o zlatnicima, vec da sam bio u GS kada je covek sluzbe pozvao svog pretpostavljenog i rekao mu sta su nasli.

Taj ratni plen je posebna i duga prica, ali da je dalje ne nacinjem, jer ces opet reci da nemam argumenata. Postideo sam se kad sam u nekim sabirnim centrima i skladistima video da na odredjenim predmetima pisu imena tadasnjih admirala i generala. Rezervisali ljudi.

I jos jedno, molim dobro procitaj sta se pise, bice ti lakse.

Bilogora:

Skadar, sad i ja ulecem u sesnajsterac,hebiga zapelo mi za oko izvini.Zar tebi kao iskusnom oficiru u tom poslu nije bilo indikativno da pukovnik Nedeljko Boskovic poziva “na razgovore “ iza ledja Uprave bezbednosti,te da se radi o glavi Nacelnika UB SSNO ,mislim konktretno na taj “odradjen posao” koji si naveo u svom postu.

Sledi moj zakljuck da si kod Nedje vise puta bio povodom “odradjivanja posla”.Kazes da te nasamario ili prevario ,sto mogu da te razumem nisi jedini ,zato sto je prevarantu svojstveno da vrsi prevare .Sad mi jos samo reci iskreno ako hoces , da li si raspolagao informacijom kao dobro obavesten covek da je Nedjo vrsio prevare i ranije te da je zbog kradje na radnom mestu najuren iz organa bezbednosti, a ubrzo i penzionisan (prvi puta) .Drugi puta dosavsi na vrata svog kabineta u zelji da udje brzo kako bi izbegao neprijatna pitanja (ako je prevarantu njegovog kalibra ista u zivotu neprijatno) bukvalno nosom zalepio u vrata je su mu bila zakljucana cemu se nije nadao ,ako neverujes pitaj Acu Dimitrijevica .Namerno naglasavam kojeg jer je i onaj treci Nacelnik UB takodje bio Aca .Ovo vise zbog neupucenih predpostavljam da si ti po prirodi posla kojim si se bavio poznavao svu trojicu.

Eh,sad ja bih tebe nesto upitao ,ako ti nije neprijatno odgovori u kom si ti svojstvu boravio u Haskom sudu i dali je tacno da si bio u tribunalu .?

Ovo nije vezano za prvo pitanje , ali me interesuje sta si ti radio u sabirnim centrima Begejci i Stajicevo ili je to bio samo kraci obilazak. ?

Skadar ,izvini mozda te sve ovo smara ,ali posto je ova Stara pri kraju da ne ostavljamo odgovore za Novu .Ujedno koristim priliku da svima na ovom forumu zazelim Sve najbolje u Novoj 2010 godini Exclamation

odgovor clana Skadar:

Bilogora i ja tebi cestitam Novu godinu. Tvoja pitanja me ne smaraju i mislim da su sasvim na mestu, pa da odgovorim.

Najpre ti moram reci da ja za Nedju Boskovica nikad nisam cuo, sve dok nije dosao na mesto Rakocevica u RV. Sad vise nisam siguran kad mi je receno da ce on biti na celu UB, pre ili posle njegovog dolaska u RV, ali mi se cini da sam to, ipak, saznao posle. On mene nije pozivao na nikakve razgovore, ali me je obavestavao o odredjenim dogadjajima vezanim za moju bransu, a na meni je bilo da odlucim da li cu povodom toga nesto raditi ili ne. U nekoliko slucajeva sam bio, ali nisam u prvi mah shvatio o kakvom se coveku radi. Eto, prvi put cujem da je krao, a neko od njegovih potcinjenih mi je rekao da je ranije bio najuren iz sluzbe i penzionisan. Ako ti nesto znaci, najvise sam saradjivao sa Mitrovicem, koji je kasnije nadjen mrtav na Avali, a ni moja glava nije bila sigurna.

Dakle, nisam bio kod njega na razgovorima na koje ti mislis, vec drugim povodima. A da smo razgovarali o kojecemu, to stoji. Na razgovor povodom Ace mene je zvao ovaj drugi Aco (Dimitrijevic), kojeg, takodje, znam jos dok je bio k I k. Razgovarali smo bas prijateljski, a on mi je rekao da povodom odredjenog dogadjaja moram i izjavu napisati, sto sam i ucinio. Da ne ostavljam dilemu, tema razgovora je bila razmena Kikasa.

Tacno je da sam bio u Hagu i to u svojstvu svedoka odbrane jednog naseg nesretnika, koji mi se iskreno zahvalio na onom sto sam izneo. Posle svedocenja, a mimo prakse, prisao mi je tuzilac i cestitao, a da pre toga nije imao niti jedno pitanje za mene. Licno mislim da nisam trebao ni ici u Hag, ali su drugi procenili da bi to moglo biti od koristi, pa sam se slozio. Kad sam kod toga, moram reci i to da sam jednog veoma vaznog svedoka tuzilastva protiv drugog naseg nesretnika odvratio da iznese neka svoja direktna saznanja. Precutao je i posle mi se zahvalio sto sam mu pomogao da lakse razresi svoju dilemu. A da je to izneo, ukopao bi optuzenog.

Kad sam govorio o sabirnim centrima, nisam mislio na Stajicevo i Begejce, ali sam bio i u Stajicevu i to samo na kratko. Povod je bio neki dogadjaj tamo. Bez obzira sto se radi o okorelim ustasama, moram priznati da mi se taj prizor urezao duboko u secanje kao veoma potresan. Ja sam, zapravo, mislio na sabirne centre ratnog plena, ako se to tako zvalo. Jedan je bio u mestu ,,Vinogradi,, ako se dobro secam imena mesta, a dovlacena je roba sa dubrovackog ratista. To je bila bruka nad brukama. Na jednoj ves masini sam video napisano ime tadasnjeg komandanta mornarice i pitao sta je to, a odgovoreno mi je da je on to odvojio za sebe. O camcima i jahtama, vozilima i drugim stvarima da ne govorim. Deo toga je dovezen i u Beograd. To nam svakako ne sluzi na cast.

Nadam se da sam odgovorio na sva tvoja pitanja, a ako imas jos, slobodno pitaj. Pozdrav.

odgovor Bilogora:

Skadar,slazem se sa tobom u vecini vidim da si ovo dosta realno opisao ,iz navedenog proizilazi dasi imao i velike ovlasti jer si odlucivao o onome sto te je kako kazes Nedjo obavestavao o odredjenim dogadjajima vezano za tvoju bransu no to vec ide i uz visok polozaj i funkciju koju si obavljao to ne sporim . Oko Mitrovica mi bas nije sve jasno jel ti to nisi ni pojasnio u pravom svetlu kao sto si rekao i tebi je glava bila u torbi.Opet se namece pitanje zasto Vojni istrazni organi nisu vrsili uvidjaj na Avali povodom ubistva navedenog potpukovnika

Question

Zasto niko nije, pa ni ti smeo da pisne oko Nedjinih malverzacija sa stanovima i dali ti je to uopste poznato ,a trebalo bi po funkciji koju si obavljao Question

Mislim na stan u Kapetan Misinoj ulici ,br.12 ili 16 nesecam se tacno ,radi se o cetvoroipo sobnom stanu koji jos nije dobio ni temelje,ali znam da je na osnovu toga dobio dva stana kod Hrama Svetog Save.Da ti malo olaksam krivotvorena je licna karta ,odnosno godinja rodjenja.

Verovatno si to morao znati isto kao i za stan koji je u Cumicevom sokacetu dodelio svojoj sekretarici,isto nezakonito radi se o sluzbenom stanu OB.

Zasto ne progovoris o toj mafiji pod imenom " Grupa mladih pilota " koja je pretila pismom novinarki Dadi Vujasinovic zbog teksta koji je ona napisala o Miki Sprajcu,a on ostao zbog toga bez funkcije Nacelnika General Staba,i oteran u penziju.Sta bese ono sa njom nemogu se prisetiti Question

Dali se slazeses da je ta "ekipa" oko Mike Sprajca -generala Stevanovica i Nedeljka Boskovica ukaljala lik i delo plavih uniformi, mislim na RViPVO. Nezasluzuju nikakvo postovanje u odnosu na ove casne pilote Heroje.Njima se klanjam do zemlje.

picture001os.jpg

odgovor clana pecenog:

Skadre, baš si me inicirao da pažljivije pročitam ono što si ti do sada napisao.Ponovni utisak mi je da ti mnoge stvari stalno uvijaš u, kako ti kažeš, "šareni papir" ili šarenu lažu..Čas kažeš jedno, čas drugo, čas plasiraš nove ili ponavljaš stare glasine, prećutkuješ argumente koji ti se predočavajui zaobilaziš nepobitnu istinu.

Evo, oko sudije koji je sudio ACI i oslobodio ga "onako kako je služba htela", ignorišeš "Bilogorino" potsećanje da je tada šef službe bio Neđo Bošković koji je zbog Acine oslobađajuće presude odmah smenjen, zajedno sa Domazetovićem a nešto kasije i Kelečevićem. Nije taj sudija, kako kažeš "Skadre" vanredno unapređen zbog ovakve presude, nego je sve do smene Kelečevića bio proganjan. A taj sudija nije "prolupao"kako tvrdiš, nego je doktorirao u struci i penzionisan kao pukovnik u Ministarstvu odbrane. Zato ti je neumesno da lansiraš glasine o tom čoveku kako na groblju čita naredbe o svom unapredjenju, zbog čega me neprestano potsećaš na metode koje je koristio Neđo Bošković, u vreme kada si ti bivao sa njime.

E, Skadre, oko Neđe baš imaš dost #Šarenog papira".Dobro, hajde da nisi bio na onom kadrovanju kod Branka Kostića oko Acine smene. Ali, ti samo neki red kasnije kažeš"a da to nije bila prazna priča, i mene su pozvali na sastanak". Koji sastanak, ti verovatno nisi iz personalnog organa, što ne odviješ taj papir i otvoreno ne govoriš. Ako to ne možeš, bolje ne zamajavaj one koji imju strpljenja da sve ovo čitaju, uvereni da će saznati pravu istinu.

Kod Neđe si išao, tvrdiš, "svojim poslom, pa kada si ga završio, on te pozvao kod sebe u kabinet". Ma nije valjda da ste razgovarali na prijavnici. A onda Neđo pziva generala Panićai daje ti slušalicu da mu ti lično nešto preneseš - i, gle tvoje hrabrosti, ti to hrabro odbijaš.A na drugoj strani Načelnik Generalštaba! Ali, osta tvoja priča o zlatnicima,kaucijama, od svih, Mazdama i još koječemu, jer ti imaš papire, ti najbolje znaš.

Samo malo kasnije ti tvrdišda tebe neđo nije nikada pozivao ni kakve razgovore , već te je "obaveštavao o oddređenim događajima vezanim za tvoju branšu, a na tebi je bilo da odlučišda li ćeš povodom toga nešto raditi ili ne". Au, "Skadre", pa zar treba neđo da ti daje instrukcije sta da radiš. To mi sve liči da si se dodvoravao tada moćnom čoveku, jer šta on ima direktno sa nekim iz tužilaštva ili istrage, valjda se te stvari rešavaju dopisima a ne dogovorima u "četiri oka".Sigurno si očekivao neku kadrovsku preskakalicu, pa zato tvrdiš, očigledno iz svog iskustva,"da služba ume da koristi ljude do određene granice a posle ih zaboravi". Da, tačno je bilo tako prema tebi jer i sam kažeš "da te na kraju Neđo grdno prevario iako si do izvesne mere osećao da ćeš biti nasamaren, zbog čega mu to nećeš nikada oprostiti."

Ali, "Skadre", ako to do sada nisi sam shvatio, zapamti - Služba nije Neđo, Služba su njeni ljudi poput Vlade Jagara, kapetana Jovanovića iz Bjelovara i njima slični mnogi znani i neznani časni operativci!

P.S. Ako recipliraš, baci šarene papire i iznesi punu i jedinu istinu.

odgovor clana Skadar:

Hm, Bilogora, neznam da li je to bila visoka ili niska funkcija, ja bi pre rekao niska, ali je omogucavala da saznam kojesta. Mitrovica sam ti namerno spomenuo, jer sam mislio da ces lakse odgonetnuti tu moju visoku ili nisku funkciju, a vidim da nisi bas daleko. E sad, oko njegove smrti ja ti ne mogu odgovoriti nista detaljno, pa cak ni to da li je vrsen uvidjaj. Koliko se ja secam da jeste, ali, ovo je sasvim nepouzdano. Ostalo mi je u secanju da je nadjen sa poluispijenom flasom rakije, iako, koliko ga ja znam, nije pio. Posle se razvila prica da je leceni alkoholicar i kockar, sto nisam uzimao za ozbiljno i mislim da je to bilo u funkciji opravdavanja njegovog ,,samoubistva,,. Zaista neznam da li je on ranije takav bio. Medjutim, od jednog coveka iz te branse, koji je pobegao u inostranstvo, cuo sam da je Mitrovic ubijen. Ja sam veoma blizak tom misljenju, ali ne mogu to pouzdano tvrditi.

Oko Nedjinih malverzacija sa stanovima i drugim stvarima, ne mogu ti nista reci, jer prosto neznam. Kad je sve to bilo na tapetu, ja sam bio daleko.

Ni o ,,Grupi mladih pilota,, ti nista ne mogu reci, jer ni to mi nije poznato, cak prvi put cujem za taj naziv. Znam samo to da je Dada nadjena mrtva pod cudnim okolnostima, bar sto se mene tice, a ta saznanja su, manje-vise, iz stampe, kojoj nista ne verujem. Jedan prijatelj je imao o tome neposrednijih saznanja i pricao mi je o tome, ali sam dosta toga zaboravio, jer sam se okrenuo od svih tih zgoda i nezgoda.

Neznam sta da ti kazem oko Mike Sprajca i Boskovica, a u vezi tadasnjeg stanja u RV i PVO. Prethodno sam negde izneo da sam Miku samo jednom video u njegovom kabinetu, a kako je radio svoj posao, to stvarno ne mogu komentarisati, jer neznam. Za Boskovica sam vec rekao sto sam imao. Kad od nekoga dozivis podvalu kakvu sam ja doziveo, onda o tom coveku ne mozes nista lepo misliti. Usput se prisecam i nekih drugih njegovih gafova, ali to mozda nije vredno spomena. U svakom slucaju, mislim da on ni u ludilu nije smeo doci na mesto gde ga je vihor naneo.

Da, da, slazem se potpuno sa tobom oko pilota. Znao sam licno neke od njih koji se nisu vratili, a znam i sad jednog koji je oboren 99. god. i vratio se. Svi oni su zasluzivali bolje rukovodstvo i sa pravom se mogu svrstati medju heroje.

odgovor clana Bilogora:

Eh,Skadar ,nemoguce da si toliko zaboravan.Pre bih rekao da ti je ovo neprijatna tema sto zapravo i jeste ali nemas potrebe da se bojis izneti istinu zbog ostalih clanova koji prate ovu temu .Pogotovo sto je iz predhodnih postova vidljivo da si dobro obavesten oko Nedje ,onda odjednom neznas nista .Moguce je da ti je u tom periodu kada je radio u RViPVO i tvojim predpostavljenima pretio i zastrasivao , znam da mu je to bilo svojstveno ,jer sam bio ocevidac kada preti oficirima sve za zatvorom .Medjutim mnogo godina je proslo od tog vremena ,pa nevidim razloge da bilo sto krijemo sem toga danas nosimo svi zajedno posledice njegovog “uspesnog rukovodjenja “ sluzbom u RViPVO. Dali ti je poznato da je taj Nedeljko Boskovic 7/8 maja 92 .godine slao u Zvornik Legiju i bracu Vuckovic iz “ Zutih osa “ koji su nedavno procesuirani pred nasim sudom zbog stravicnih zlocina koje su pocinili u Bosni ?

Znas i sam da je istragu oko Mitrovica na Avali vrsio MUP ,a da vojni organi medju kojima i nisu smeli ni da pri smrde .Potpukovnik VJ nadjen mrtav na Avali uvidjaj vrsi MUP,van svake pameti pritom Vjoni istrazni ne prisustvuju uvidjaju stvarno ponizavajuce i zaprepascujuce .Dali se slazes sa mnom oko toga ili imas neku svoju verziju i saznanja kao naprimer da je pronadjena ta flasa vinjaka pored njega ,a pritom i sam sumnjas u to da je covek pijanac kao naprimer “Djigi” znas na koga mislim nemogu se setiti prezimena ,tako smoga zvali potpukovnik ,medjutim to Nedji nije nimalo smetalo znas i sam zbog cega ili ni to neznas?

Iz te “branse “ kako navodis niko nije pobegao u inostranstvo ,neznam odakle ti to jer ja bi to morao znati jedino ako nemislis na kasniji period.

Zanimljivo mi deluje kada kazas “jedan prijatelj” je imao “ neposrednijih saznanja “ ali da si to zaboravio ,hm dobar si nema sta ,jos ako si to naglo zaboravio i brzo,hoce to se desava ,salim se nemoj odmah da se ljutis . Priupitaj tog prijatelja dali on zna za “Grupu mladih pilota “ pri RViPVO u vreme generala Stevanovica zvanog Mika Sprajc ,ako ti i on kaze da” nezna “ veruj mi na rec laze te. Rolling Eyes Wink

odgovor clana Skadar:

Pecenog, ne vredi da ti i ja razmenjujemo misljenja, jer to vise nije suvislo. Neznam sta si imao u vidu kad kazes da ja stalno menjam stavove i misljenja i da iznosim sarene laze, ali nije to toliko ni bitno. S obzirom da si zapeo za tog sudiju, jos jednom ti ponavljam da je vanredno unapredjen, iako za to nije imao propisane uslove i da je tu naredbu procitao na ocevom grobu. Ovo nije glasina, vec mi je to on licno rekao i to sa ponosom. Posto opet nisi dobro procitao ono sto sam napisao, besmisleno je da te na to ponovo pozivam, ali moras znati da ja nisam napisao da je taj sudija vanredno unapredjen zbog postupanja u Acinom predmetu, vec zbog postupanja u slicnim predmetima. Ako ti osporavas da je taj sudija bio na neuropsihijatriji VMA na lecenju posle svega toga, ja te necu razuveravati, pa neka bude kako kazes. Tacno je to da je penzionisan i da je verovatno magistrirao, jer je magisterij pisao u vreme kad sam ja nesto znao o njemu. Sreo sam ga pre oko godinu dana, ali se ne secam da je pricao o tome da je napisao disertaciju i da je odbranio. Pricao mi je o tome da je pozvan na neki privatni fakultet u Novom Sadu da bude profesor, a da li je to i poceo da radi, zaista neznam. Necu da iznosim reakcije njegovih bivsih saradnika u momentu kada je napustio prostoriju.

Objasnio sam ti vec na kojem sastanku sam bio, ko me je gde pozvao i sa kim sam razgovarao, ali posto ne umes da citas, besmisleno je to po ko zna koji put ponavljati.

Tvoje oblikovanje price oko Nedje i Panica besmisleno je komentarisati, a da bi ti jos vise zagolicao mastu, reci cu ti da sam odbio naredjenje i Ministra odbrane admirala Mamule, pa mi nije bio problem da od Nedje ne uzmem slusalicu na cijem drugom kraju je bio Panic. Znam da ces reci da su ovo kojestarije, pa neka budu.

Lepo si u masti iskonstruisao pricu o tome da sam se dodvoravao Nedji, kako bi napredovao, ali to sto iznosis je obicna budalastina. Kad vec znas kako se obavestava o nekom vanrednom dogadjaju, razmisli malo da li su dopisi isli kad npr. pogine neko u vojsci, ili se sve resavalo telefonom. Ali opet, neka bude da si u pravu. A to sto me je Nedjo nasamario, nije se odnosilo na moje dodvoravanje, vec na njegovo podmetanje dokaza koji su bili usmereni ka Aci, sto ja nisam shvatio na vreme. Ne bi bilo umesno da to sad ovde navodim detaljno, a koliko se secam da sam to negde izneo.

Dakle Pecenog, ako ti mislis da je tvoje pisanje argumentovano, ja to za svoje ne mislim, jer argumenti su nesto drugo osim ovakvog naklapanja. Dok god ne budes dobro procitao i shvatio sta sam napisao, necu vise sa tobom polemisati, a ti slobodno zakljuci da mi nedostaje argumenata i da se zbog toga povlacim. Verovatno je da si u pravu, cak kad govoris i o poslu kojim sam se bavio 15 godina. Neka tako ostane.

odgovor pecenog:

Skadar, pa zašto se ljutiš na raspravu koju vodimo. Eto, ja se ne ljutim na tvoje ponovljene konstatacije da ne umem da pročitam ono što si ti napisao. Pa, Skadar, ja sam zato morao da doslovno citiram ono što si ti napisao ranije,i opet me ostavljaš bez odgovora, što nije korektno sa tvoje strane, ne samo prema meni nego i ostalim na ovom forumu. Zato te ponovo pitam: kod koga si bio na sastanku kada se kadrovalo i šta ti imaš sa time kada nisi personalac confused Ako te je Nedjo nasamario oko podmetanja lažnih dokaza protiv generala Ace, tvoje je bilo da ih proveravaš i odbaciš ako su bili lažni i nema zbog čega da se oko toga ljutiš i sekiraš, mogao je da se ljuti samo Nedjo.

Ti meni kažeš - hajde da ti malo zagolicam maštu! Šta drugo da ti na to odgovorim, nego - bolje ti zagolicaj svoju savest jer si, po svoj prilici, bio umešan u slučaj podmetanja "dokaza" kako bi se isfabrikovao slučaj protiv Vasiljevića, Tumanova, Rakočevića, Sabolovića, Radakovića i ostalih.Što ne progovoriš šta ti je podmetano, nego se post scriptum ljutiš, imam utisak ne na Neđu nego na sebe. Ja sam kasnije skupljao od tih ljudi koji su prošli kroz tu vašu strašnu kampanju. Četvorica od uhapšenih proveli su 44o dana u pritvoru, a istraga je imala ukupno 46 radnih dana, a Neđo je sa Džigurskim, u svom "privatnom pritvoru" u Zemunu držao osam ljudi 249 dana! Strašno, zar ne, gde su polivani rakijom, pljuvani i batinjani. Ne misliš li, možda, na Neđina podmetanja oko toga?

Slažem se, ostavimo onog časnog sudiju. Prvi put čujem da je čovek bio na neuropsihijatriji VMA. Nije ni čudo posle svega kroz šta je prošao, dobro da je ostao živ, baš kao i ti! Zato se ne ljuti na moje pisanje, ja samo insistiram da se iznese prava istina, a ti je, vidim, dobrim delom znaš, ali je iznosiš mrvicu po mrvicu, kao da se još uvek pribojavaš od Neđe i Džigija. Zato, pusti to golicanje mašte, ne ljuti se bez razloga, hajde da otvoreno progovorimo o svemu što se onda dešavalo. a ne da uvijaš u šareni papir i golicaš maštu. Ja ostajem otvoren za raspravu ako je argumentovana. Piši jasno, onda ću lakše to pročitati. Pozdrav!

odgovor clana Skadar:

Bilogora, nije ovo meni nimalo neprijatna tema i nemam cega da se bojim, ali ne iznosim neke pojedinosti, za koje mislim da nisu ni bitne. Nisam se ja bojao ni u vreme kad se to sve desavalo, iako prosao pakao. Nikada nisam cuo Nedju da je meni pretio, a koliko se secam pretio je drugima, pre svega ljudima van moje branse. Eto i to sam zaboravio, sve dok me nisi podsetio.

Sustinske teme nisam zaboravio, osim nekih detalja, ali moras imati u vidu da sam ja u tom periodu skrajnut, a ubrzo i eliminisan iz sredine u kojoj sam radio. To mi, iskreno govoreci, nije tesko palo, jer mi se bilo sve smucilo. Najteze je kad covek ujutro podje na radno mesto, a jos dok se brije pita se gde zapravo ide. To je kraj svega. Nista, ali zaista nista neznam oko toga da je Nedjo slao neke ljude u Zvornik, ali se sada kao kroz maglu secam da sam na radnom mestu sretao ljude koji su dovodjeni iz Zvornika. Uglavnom su, koliko se prisecam, dovodjeni zbog pljacke.

Oko Mitrovica sam ti rekao sve sto sam znao. Eto, sad si me podsetio da je uvidjaj vrsio MUP, a da oni koji su bili nadlezni nisu licu mesta ni prisli. Ali nekakvu istragu je radio sudija koji je ranije bio u OB. Ne mogu se sad tacno setiti kako se zvao covek koji je iz OB ili nekog slicnog organa pobegao u inostranstvo, ali je, koliko se secam, bio podoficir i Musliman po veroispovesti. On je zvao iz inostranstva i rekao da je Mitrovic ubijen, a izneo je i sumnju na odredjene ljude i to vrlo konkretnu. Ja sam vec bio van tih dogadjaja i nije mi poznato kako je istraga zavrsila, a koliko se secam da niko za to nije sudjen. Ja sam jedino siguran u to da taj covek u mom prisustvu nikada nije popio niti jednu casicu pica, pa je bilo veoma cudno da je nadjen sa poluispijenom flasom zestokog pica i sa pistoljem pored.

Taj Dzigi je ustvari Dzigurski i njega se odlicno secam. Mislim da je on bio u obavestajnom odelenju ili kako se to vec zvalo.

Tvrdim ti da oko tih mladih pilota oko Mike Sprajca nista neznam, kao ni oko Dadine smrti. Vec sam bio skrajnut, a i bila mi je puna kapa svega. E taj prijatelj je u tom periodu zastupao Dadinu porodicu i on mi je ispricao neke pojedinosti, ali mislim da nikad nije spomenuo te mlade pilote i Miku Sprajca. Dozvoljavam mogucnost da sam ponesto i zaboravio. Sasvim je moguce da je Dada nastradala od iste ruke kao i Mitrovic.

Ja sam ponesto cuo o smrti pilota Paradjine, a o ostalom, osim onog sto sam izneo, veoma malo. Kad sretnem tog prijatelja, bas cu ga pitati u vezi Dade i okolnosti pod kojima se to desilo. Cesto se vidjamo, ali o tome vise nikad nismo razgovarali.

sledi odgovor clana Milance:

General Trifunovic nije musliman, nije kukavica, nije bio u ratu, nije nista nikom kriv, bio covek na godisnjem odmoru, pocese neki da senluce,on ih rasterao.....otkud bas u ovom *paltickom* trenutku da ga oslobode...pa zar nema i on neki *dnevnik*...da je pogresno skrenuo na autocesti sa 50 tenkova, mozda do rasplamsavanja rata ne bi doslo, mozda bi ranije dosao mir..pre izbeglicih *sema i dilema*...njega niko ne spominje...a *on* ima dvostruu ulogu u svom zivotu, jednu kao *karakternu osobnu* drugu kao *polni organ*...

pa sledi odgovor Bilogora:

Nestore,konacno sam procitao dnevnik .Kako bi bio sto realniji u nekakvoj oceni bilo je delova koje sam citao vise puta i izvodio logicne zakljucke.

Kao prvo moram ti odati priznanje da si se odvazio pisati ovakvo stivo koje je bez sumnje za svaku pohvalu i dosta temeljito opisano ,hronoloskim redom sto citaocu olaksava shvatanje samog toka tih nesretnih dogadjaja koji su zadesili nas narod u RSK.

Mislim da si ipak svoju ulogu u akciji”S T I T “ predimenzionirao ,sto neznaci da je ona bila marginalna ,vec je po mom dubokom ubedjenju bila prosecna kao i kod vecine operativaca koji su u njoj ucestvovali. Isto tako smatram da si oko te iste akcije dosta pricao po svom dolasku u Krajinu jer ti je to bilo potrebno i zbog alibija pred tadasnjim borcima sa vecim stazom od tebe.Bez obzira sto si oficir tadasnje JNA ipak se ti njima prikljucujes sa godinu dana zakasnjenja i tu je razumljiva tvoja potreba za opisivanjem predhodnog perioda ,jer kako si sam opisao po dolasku nailazis na odredjeno nerazumevanje kod boraca koji neznaju kroz sta si sve prosao u blokiranoj K-di 5.VO .

SDB Srbije ima svoje izvore ,u Krajini koji izvestavaju o svemu i svacemu tako i o nekom majoru koji je pristigao iz Zagreba i prica svoju ulogu i zasluge opcenito u sluzbi OB tako zapadas za oko Jovici Stanisicu koji donosi odluku o onom sto je snaslo tebe ,Suputa ,Brujica i Indjica.odnosno Vas put do Iloka ,do onog podruma sa kukama za koje vezuju privedene i biju ih dok ne padnu u nesvest,sve prsti od “sveze krvi”kako si am naveo u dnevniku.

Tebe sacekuje na izlazu Predrag Prica sa kojim se srdacno pozdravljas, ljubis,odvodi te u neku kucu namestena kao vila ,tu pijete kafu ,kupanje ,tusiranje,odmor ,donose ti novo odelo, izlazak na veceru u Backu Palanku.Sutradan ujutro Prica i ti odlazite za Beograd kod Frenkija na razgovor koji je prethodnica onoga sto sleduje sledeceg dana u kabinetu kod”sefa”.

I gle cuda ispituju te bas o toj akciji “S T I T “ ,ili im treba izjava oko Vasiljevica koji je u Vojnom istraznom zatvoru (VIZ-u) ,e to malo zapinje za oko onima koji su upuceniji u taj slucaj.Pritom je taj razgovor snimljen i postoje transkripti (skinuti sa trake) veoma interesantni kako kazes i sam .

Molim te nemoj da i meni odgovoris kako je tvoj cin nejavljanja u Upravu KOS-a bio protumacen kao “ovakav ili onakav”. U dnevniku si naveo” Taj čin mog nejavljanja kasnije je iskorišten za različite konstrukcije koje su se svele na tvrdnju, da sam prihvatio saradnju sa DB Srbije, da sam smišljeno ostao u vojsci kako bih bio njihov izvor informacija i slično. Nisam se branio, jer do tih napada nisam držao kao ni do lica koja su se u tome nadmetala. Bili su to oni ljigavci koji su svoje stolice čuvali po kancelarijama u Beogradu i mirno posmatrali kako im nestaje ognjište na kojem su ugledali svet. Takvih je bilo mnogo, previše i znao sam da će to doneti loš kraj.”

Nestore nemoj i ti odmah da se ljutis na ove moje opaske ili zapazanja meni se jos pred ocima vrti slika one trojice kako vise na onim kukama u podrumu u Iloku. Neki sa ovog foruma to brzo zaborave pa da ih podsetim.Indjic ,Suput, i Brujic prebijeni su mucki i leceni posle toga na VMA.i na jednoj privatnoj klinici .

Nikada mi nece biti jasno zasto se ne progovori prava istina u pisanju raznih knjiga nego se uvek neki deo precutkuje .Bora Jovic,Veljko Kadijevic,Spegelj,Tudjman i ostali akteri Raspada SFRJ pisali knjige i svi nesto bitno precutali,a obilje stvari izmislili.

Nevidim nista lose pisati o Prici ,ali znas i sam kakva ga reputacija prati ,ma to je sastavni deo zivota jednog ratnika ,zato treba progovoriti istinu o svim akterima ovog nesretnog rata.Pa nema vise nedodirljivih ,to su samo zablude i to vreme je daleko iza nas.Druge vrednosti polako ,ali sigurno dobivaju na znacaju,i duvaju ili pusu,drugi vetrovi.

Pozdrav!

sledi odgovor nestor:

Ni na jednu reč ili rečenicu se ne ljutim. Štaviše, zahvalan sam tebi i svakom drugom ko može bilo šta dodati u vezi onog što sam pisao.

Ne samo u vezi OA "Štit" već i za mnoge druge dogadjaje koje sam pisao, ja sam naglasio, da pišem u prvom licu, da opisujem ono što sam video, čuo u čemu sam učestvovao. Iza svega što sam napisao stojim i ne samo ti, već i mnogi drugi, bili su mi sagovornici u osvrtanju na sadržaj dnevnika. Mnoge od njih sam spomenuo imenom i prezimenom, opisujući dogadjaje i njih same.

Onog časa kad sam odlučio staviti sadržaj na uvid javnosti bio sam spreman na sve oblike reakcije, od pohvala do kritika, zamerki, pa čak i onog ružnog što se dešava, pretnji.

Moj dolazak u Krajinu sam opisao prilično detaljno. Isto tako sam naglasio, da sam od starta dolazio u kontakt sa ljudima koji su bili na vezi DB Srbije. Još u proleće 1992. godine znao sam to što ti naglašavaš, da je gospodin Jovica Stanišić zainteresovan za mene. Nije rečeno kako i u kojoj formi.

Pre toga i kasnije, čitav niz dogadjanja je išao pogrešnim putem. Ja neću ovde spominjati ko, kad, gde i kako je uticao na ta događanja, ali na žalost, to su bili oni ljudi iz službe i iz komandi koji su potpuno pogrešno shvatali trenutak u kojem se nalazimo.

Na kraju, to što se desilo Brujiću, Šuputu i Indjiću, po tvom opisu za mene je novo.

Posle tih dogadjaja Šuput je dolazio u Korenicu, susreo sam se i sa Brujićem, ali oni nisu dali ni naslutiti da se to desilo kako ti navodiš.

Od početka akcije nešto nije bilo kako treba, posebno sa Brujićem i Šuputom.

Još u na Žejavi su hteli da ih tuku. Ja sam to sprečio. Zašto? Ne znam. Posebno ne, jer je Šuput bio izrazito blizak sa

"Dugim", pa i ostalima, a oni su htela da ga tuku? Koja je pozadina nikad se nisam ni pitao. Mogao bih nagađati, jer jesen 1991. godine bila je "jesen prljavih poslova".

Zahvaljujem se na mišljenju.

odgovor clana Milance:

Posmatrajuci vase evociranje dogadjaja, kao stanovnik Beograda saznanje o *napredovanju u sluzbi* nekog kao sto je Arkan, poznat do tada kao kriminalac,hvalisavac *ubio Djurekovica*, postaje i poslanik u narodnoj skupstini...naslanja se na zvucna i prezvucna imena politicara, novih burrzuja u nameri, izazivalo je gadjenje kod normalnih ljudi, osecao se smrad oko drzavnog vrha Srbije...da se malo vratimo u *predistoriju*....Amerika, Engleska prilikom iskrcavanja u Italiji, krajem Drugog svetskog rata...dovela je Cikasku mafiju da spreci *humanitarnu katastrofu*..usput pobili oko 120.000 italijanih patriota, partizana i komunista...poverili su im snabdevanje italijana od *zelene pijace* pa na dalje, hidra se razvila, hapse jee i dan danas sa ne bas mnogo uspeha. Taj metod je primenjen i na SFRJ priliom *zakasnelog iskrcavanja saveznika na tle SFRJ*...dobar osnov za razumevanje je nevelika knjiga Noama Comskog *u stvari sta to hoce amerika*...posle ove njige sve ide lakse...

pa sledi odgovor nestora:

Stanovnici Beograda su bili i ostali simpatizeri i navijnaci, osim casnih izuzetaka, medju kojima isticem i tebe.

Ti u ovom evociranju uspomena nisi ni navijac ni posmatrac, jer znam da to ne mozes biti.

Mnogo vremena i prostora bi trebalo da napisemo bas sve. Ja se slazem sa "bilogorom" kad kaze, da je doslo

drugo vreme i da nove vrednosti dobivaju na znacaju. U tom kontekstu on i misli da vise nema nedodirljivih i da nema nijedne prepreke da se cuti o onom sto se zna.

Citajuci brojne materijale dosao sam do zakljucka da se radilo o prevari kakva se retko vidja, jos manje dozivljava na vlastitom primeru. Na zalost ja sam je doziveo kao akter.

Mozemo pricati o tome.

odgovor pecenog :

Malo smo se uspavali za ove blagdane, ali i ja sam iskoristio da pročitam dnevnik. Stvarno zaslužuje sve pohvale kako je otslikano stanje u našoj Krajini i jasno se vidi ko je, odkle i preko koga vukao sve konce, u koje smo se mi, obični smrtnici dobro umrsili. Zato ja ne mogu reći "gospodin Jovica", jer si njegovu ulogu baš realno prikazao iako ti to, možda, mije bila namera. Tu te Nestore kritikujem - kako on, Frenki, razne Prege, Rambe, "kapetani" i drugi bezveznjakovići za vojsku, uspeše, nemoj mi zameriti na izrazu, da vas zajašu Question Da vam oni kroje politiku i dele lekcije, odlučuju ko je patriota a ko je izdajnik :!:Ti si Nestore, vidim, pametan i obrazovan čovek, bio si u službi koja je imala veliki ugled. Dali ti zaista ne vidiš debeovsku igru sa tobom - nameračili su se na tebe jer dobro poznaješ situaciju. E, ali njihov je specajiltet da te pre razgovora ne samo preplaše, nego da te ponize i da ti pokažu kolika je njihova moć. Idu sa toplo-hladno. Tvoje drugove ostaviše na krvavim strunjačama, pored kuka za vešanje, a tebe kupaju, oblače i goste. Ali ćute zašto tako postupaju. Da se noću preznojavaš šta će biti sutra na razgovoru. I, normalno, Frenkiju dolaziš mek ko duša. Pričaš sve i što znaš i što ne znaš, jer nema šale, uhapšen ti je i bivši šef sa kojim si bio po Hrvatskoj. Ustvari, oni od tebe traže da denunciraš svoje drugove, oficire i generale sa kojima si do juče bio.

E, Nestore, ja se baš raspisao, i dalje te hvalim što si progovorio i krasno i jasno opisao šta se to sa nama u Krajini dešavalo. Ali, pusti to - "gospodin Jovica". Više bi mu odgovaralo "gospodar Jovica". Isto tako oko probisveta kao što su bili Arkan, Dugi, "kapetan" Dragan i drugi šmekeri koji su umeli da prave TV spotove o sebi i svojoj "gardi".A svi su napljačkali i za sebe ali i za svoje gazde.

Stvarno je kolega pogodio sa naslovom "Prljave godine". A zna se zašto je kod nas, u Hrvatskoj i jednako u Bosni, upotrebljena mafija? Pa zato što Srbja nije u ratu. Sramota je što ste se i vi oficiri one časne Armije, ponizili i primili ih kao svoje, a oni vas pljuju kao komunjare i optužuju da ste izdajnici. Morali ste, jel? Pa nije njih stotinjak dobijalo i vodilo rat. Onaj vaš general Biorčević, bog dušu da mu prosti, slizao se sa Arkanom pa mu dao tenk da se šepuri pred TV kao da ga je on zarobio. Nestore, druže, nemoj stati, ne posustaj, znaš mnogo i imaš obavezu da izneseš punu istinu a ne samo 35%, Nemaš se čega više bojati i čuvati oreole onih koji su našem narodu doneli veliko zlo i okaljali obraz srpskog vojnika! Drugarski pozdrav!

Milance:

Akter, konkrtnih stvari moze da bude samo politicar, koji (po Klauzevicu)..nastavlja politiu drugim sredstvima...ratom, i odlukom manjeg broja ljudi, retorikom na politickoj nacionalnoj sceni siri *velie misli i ambicije*, nudi nacionalni i duhovni spas, potura vojnike, izmice guzicu..pljacka, a posle uspeha ili neuspeha..proganja one koje je aktivirao, dekretom usmerio prema cilju u punoj borbenoj gotovosti...nudi ih Hagu..pere sebe, obezbedjuje *mrtve duse* za naredne izbore..tera dalje *do Banjaluke ako guzica izdrzi*...neko to mora da zaustavlja, sanira posledice...nei Pupovac sigurno nece, neki Mikelic sigurno hoce....itd, itd...neokaljani vojnici 100% hoce !

odgovor Milance:

lepo je napisao, kao da se i hvali...u replici sa Hrvatskim kolegom, a neprijateljima srba u RSK nedvosmisleno kaze..*mi sa njima nemamo nista, sto se mene tice mozete da ih nabijete na kolac*..nema tu mnogo komentara *hvala *brat* Boro*..jebo tebe i Stojadinovica...receno ucinjeno. Znaci (ponavljam se svesno)..*u se i u svoje kljuse*, ne rasipajmo nase glasove bez *interesa*...ni u *matici* ni u *dijaspori*...mi smo konstituitivni narod iz SFRJ...i prema tome RSK je nasa..i nije niciji *espap*..!!!

sledi odgovor clana lika.gracac:

" Milance ::Akter, konkrtnih stvari moze da bude samo politicar, koji (po Klauzevicu)..nastavlja politiu drugim sredstvima...ratom, i odlukom manjeg broja ljudi, retorikom na politickoj nacionalnoj sceni siri *velie misli i ambicije*, nudi nacionalni i duhovni spas, potura vojnike, izmice guzicu..pljacka, a posle uspeha ili neuspeha..proganja one koje je aktivirao, dekretom usmerio prema cilju u punoj borbenoj gotovosti...nudi ih Hagu..pere sebe, obezbedjuje *mrtve duse* za naredne izbore..tera dalje *do Banjaluke ako guzica izdrzi*...neko to mora da zaustavlja, sanira posledice...nei Pupovac sigurno nece, neki Mikelic sigurno hoce....itd, itd...neokaljani vojnici 100% hoce !"

ovo je doslovno ultimativna definicija političara u ratnom i poslijeratnom periodu ! ne može se bolje od ovoga reći...dok smo mi hladili bubrege i s jedne i s druge strane, debeli su žderali janjetinu i brojali pare dok je ekipa svirala čas tamburicu, čas turbo folk, čas sevdalinku da brate ni'ko ne ostane uskraćen...