dj-zombi

Rat u Hrvatskoj iz pera obavjestajca - prosireno izdanje

Recommended Posts

Na zalost podjednako je na svim forumima , ako ne pleses po muzici koja svira ispadas iz kola .

Drgim rjecima nemas pravo na svoje misljenje .

@kanarinac ,cujda kada ste vi izbaceni ?

Nisam ja izbačen,već sam primetio da nema Vas i Pečenoga...Šteta,što je administrator postupio tako jer se i sam sajt ustvari vrtio oko Nestorovog dnevnika-odlaskom vas dvojice opao je kvalitet diskusije.

@PeroP, pošto ti se autor Dnevnika ne javlja sa odgovorom, što inače karakteriše njegovo ponašanje već duže vremena, da se ne bi demoralisao omalovažavanjem kao novi član na ovom forumu, spreman sam da sa tobom, koliko mogu, podelim mišljenja i poglede o problemima koji te interesuju.

Potrebno je da preciznije definišeš pitanja ili konkretno iskažeš tvoje mišljenje o određenoj situaciji ili problematici, a ako tako uradiš verovatno će se u diskusiju uključiti još neko od članova.

Predlažem ti da prethodno pročitaš sve ranije diskusije, jer će ti pitanja onda svakako biti aktuelnija. Drugarski pozdrav!

Pozdrav @kanarinac ,cujda kada ste vi izbaceni ?

kanarinac, nismo se razumeli. Nisam mislio da ste Vi i zbaceni sa KP ,nego je pitanje bilo upuceno cujdi sobzirom da ste se u ranijem postu obracali cujdi i meni.No dobro nemenja stvar bitno da smo se razumeli.Sto se tice daljnje diskusuje oko tog Dnevnika ima razlogaa za to ,medjutim @ nestor se iz samo njemu znanih razloga ne ukljucuje vise tako da je tesko upucivati pitanja njemu a da odgovara neko drugi kao sto je to slucaj na KP bio gde administrator i pita i odgovara ,jednostavno ni onom Liki Gracac nemoguce je sve odgovoriti posto se ovaj upusta u svoje teorije (mislim na administratora) ,postao je "ekspert" za sva vojna pitanja od tenkovskih jedinica ,avcijacije ,pa sve do podmornica.Odnosno nadje istomisljenika u mornarickom oficiru koji "dosoljava" svaku temu kad je JNA u pitanju i jednostavno teraju svoje,bez obzira na istinu i realnost.Ukoliko im se neko suprotstavi u misljenju njega odmah etiketira sa "komunistom" ,sto nema nikakve veze sa temom .Da pojednostavim moj stav je da JNA treba realno opisivati i netreba je trpati i prisivati etikete koje ne zasluzuje jer to jednostavno ne doprinosi sagledavanju pravih razloga za pad Krajine .Dali sam za kritiku ? jesam ali argumentovanu ,nisam za orkestriranu kampanju koju sprovodi jedan podmornicar i jedan mladic koji ju nije ni sluzio ,i jos kad se tome prikljuci jedan " jedan terenski obavestajac sa samarom na ledjima" koji se i otvoreno prikazuje kao emigrant koji je u HR dosao da se bori protiv Srba ,e pa ja u tome ne zelim da ucestvujem nego nasuprot takvima ja je uvek branim i ne stidim se da sam bio pripadnik te armije.Tako i ovde na ovom forumu u vek sam za argumentovanu diskusiju po pitanju JNA.

PS. Nisam primetio da se ni @nestor nesto suprotstavljao "terenskom operativcu" ni onaj podmornicar ,a ni administrator ? neznam verovatno su zauzeti privatnim poslovima :-

@PeroP, pošto ti se autor Dnevnika ne javlja sa odgovorom, što inače karakteriše njegovo ponašanje već duže vremena, da se ne bi demoralisao omalovažavanjem kao novi član na ovom forumu, spreman sam da sa tobom, koliko mogu, podelim mišljenja i poglede o problemima koji te interesuju.

Potrebno je da preciznije definišeš pitanja ili konkretno iskažeš tvoje mišljenje o određenoj situaciji ili problematici, a ako tako uradiš verovatno će se u diskusiju uključiti još neko od članova.

Predlažem ti da prethodno pročitaš sve ranije diskusije, jer će ti pitanja onda svakako biti aktuelnija. Drugarski pozdrav!

PItanja se odnose na Nestorov dnevnik i njegove zakljucke, kako sam gore naveo. Zao mi je sto nema vremena da to prokomentarise. Naime tri su stvari: Jedna je da je HDZ dobivao podrsku (kod Hrvata) kako se situacija razvijala (jer je nije imao ni kod vecine Hrvata) s obzirom na neadekvatnu reakciju SFRJ i predstavnika Srba.

Drugo, on je prilikom dolaska u Sarajevo u razgovoru sa jednim generalom uocio da general krivo procenjuje - navodno da rata u BiH nece biti ( i tu je Nestor koliko se secam zakljucio da je iz dosadasnjeg rata izvukao pouku da je lakse u sumi nego u gradu - verovatno aludirajuci na to da vojnici u BiH jos uvek nisu izasli iz kasarni).

Trece, on zamera ljudima koji su vagali, koja je strana jaca, pa su na tu stranu prelazili ili ostajali. Pazljivo citajuci njegov dnevnik steakao sam utisak da je situacija evoluirala i da su Hrvati iz JNA prelazili na hrvatsku stranu jer je pre svega politickim odlukama i oklevanjem situacija tako narastala da su Hrvati u JNA gradacijski uocavali da se JNA raspada i kako je vreme odmicalo sve je vise Hrvata odlazilo. Slicno se odnosi i na Srbe koji su ostajali na hrvatskoj strani. (Bar sam tako ja razumio iz njegovog dnevnika). E sad on tu na to gleda negativno...ne na uzroke tog, vec na one ljude koji su se s obzirom na razvoj situacije priklanjali odabranim stranama. Hteo sam da prokomentarise svoj stav zasto je to za njega negativno, naravno pod uslovom da sam ja dobro razumeo sta je on hteo da kaze u tom delu svog dnevnika.

Moje razmisljanje je da su njegova prva dva zakljucka ispravna..(Razvoj HDZ-a i zabluda vojnog vrha) i da je to uslovilo gubitak rata na bojnom polju. - Hteo sam i da se izjasni u vezi tog...Da li on smatra da je to ili nesto drugo uzrokovalo ishod na operativnom nivou ? (Operativnom, po mom misljenju, jer se strateski nivo nalazio u sferi odnosa srbski narod medjunarodna zajednica i stratesko operativni u sferi politike i u konceptu/sferi odlucivanja Politika, odnosno politicki predstavnici naroda - SSNO - Generalstab)

Zahvaljujem se ćujda na Vasem odgovoru i zelji da se ukljucite u diskusiju. Dakle, ako zelite prokomentarisite iznete zakljucke.

Zatim, u vezi foruma, mislim je vecina foruma privatna..Privatna u smislu da se uredjuju svojevoljno bez utvrdjenih standarda, tako da administratori ili moderatori imaju neopravdano veliku moc. i na takav nacin filtiriraju ono sto po njihovoj proceni misle da treba i onda forum oslikava opredeljenje administratora i moderatora a ne ucesnika foruma.

Forum je isto sto i skupstina. Svaki poslanik skupstine uziva imunitet i niko ne moze odgovarati za ono sto je za skupstinskom govornicom izneo - ali moderatori se cesto izdizu iznad "poslanika" - pa ne samo da brisu nego ne dozvoljavaju ni ulazak u "skupstinu".

Ovakvu "moderaciju", po Nestorovom pisanju, je doziveo i Raskovic u Pakracu, a mnogi je dozivljavaju danas, vise nego ikada.

Imunitet (naravno po utvrdjenom zakonu) i sloboda govora za skupstinskom govornicom, izmedju ostalog, predstavlja dva najznacajnija civilizacijska dostignuca - suverenost naroda i vladavinu zakona, dve osnovne pretpostavke za slobodan zivot.

Zatim, u vezi foruma, mislim je vecina foruma privatna..Privatna u smislu da se uredjuju svojevoljno bez utvrdjenih standarda, tako da administratori ili moderatori imaju neopravdano veliku moc. i na takav nacin filtiriraju ono sto po njihovoj proceni misle da treba i onda forum oslikava opredeljenje administratora i moderatora a ne ucesnika foruma.

Delimo misljenje ,i potpuno se slazem sa Vama,dok se tu nesto ne promeni nema pune slobode ,a naravno istina je negde pod tepihom.

zamoljavam da se vratite temi topika a tracanje o uredjivanju drugih foruma obavljajte preko emaila

ukoliko imate zamjerki ili pitanja o radu ovog foruma mozete otvoriti temu u sekciji "Predlozi, Pitanja, Problemi"

Meni je interesantno kako ste se obrušili na čoveka koji je, bar kolko je meni poznato, jedini izdao kakav takav rad. Što vas dva genijalca iz KOS-a ne napišete neko štivo ? Lako ovako. A i šta ima loše u tom da u razgovoru učestvuje druga strana, bar je zanimljivo. Umesto da iskoristite tu šansu vi se ko kobci obrušište na sve do jednog. Nestor je zamenio pokoji datum, izneo ponegde lično mišljenje, pa što ? Hoćete da kažete da nema na to pravo, a celi je rat proveo u Krajini, dok ste vas dva sedeli u Beogradu ? Ni on ne kaže da nije ponegde pogrešio, zato i postoji ova tema da ljudi dodaju pokoju informaciju ili isprave netočnost, al to ne znači da vređate čoveka nego da dodate il ispravite.

Meni lično, to je odličan rad, bez obzira na pokoju grešku, jer pruža dosad najbolji uvid u stanje obaveštajnih organa i politike u Krajini.

PItanja se odnose na Nestorov dnevnik i njegove zakljucke, kako sam gore naveo. Zao mi je sto nema vremena da to prokomentarise. Naime tri su stvari: Jedna je da je HDZ dobivao podrsku (kod Hrvata) kako se situacija razvijala (jer je nije imao ni kod vecine Hrvata) s obzirom na neadekvatnu reakciju SFRJ i predstavnika Srba.

Drugo, on je prilikom dolaska u Sarajevo u razgovoru sa jednim generalom uocio da general krivo procenjuje - navodno da rata u BiH nece biti ( i tu je Nestor koliko se secam zakljucio da je iz dosadasnjeg rata izvukao pouku da je lakse u sumi nego u gradu - verovatno aludirajuci na to da vojnici u BiH jos uvek nisu izasli iz kasarni).

Trece, on zamera ljudima koji su vagali, koja je strana jaca, pa su na tu stranu prelazili ili ostajali. Pazljivo citajuci njegov dnevnik steakao sam utisak da je situacija evoluirala i da su Hrvati iz JNA prelazili na hrvatsku stranu jer je pre svega politickim odlukama i oklevanjem situacija tako narastala da su Hrvati u JNA gradacijski uocavali da se JNA raspada i kako je vreme odmicalo sve je vise Hrvata odlazilo. Slicno se odnosi i na Srbe koji su ostajali na hrvatskoj strani. (Bar sam tako ja razumio iz njegovog dnevnika). E sad on tu na to gleda negativno...ne na uzroke tog, vec na one ljude koji su se s obzirom na razvoj situacije priklanjali odabranim stranama. Hteo sam da prokomentarise svoj stav zasto je to za njega negativno, naravno pod uslovom da sam ja dobro razumeo sta je on hteo da kaze u tom delu svog dnevnika.

Moje razmisljanje je da su njegova prva dva zakljucka ispravna..(Razvoj HDZ-a i zabluda vojnog vrha) i da je to uslovilo gubitak rata na bojnom polju. - Hteo sam i da se izjasni u vezi tog...Da li on smatra da je to ili nesto drugo uzrokovalo ishod na operativnom nivou ? (Operativnom, po mom misljenju, jer se strateski nivo nalazio u sferi odnosa srbski narod medjunarodna zajednica i stratesko operativni u sferi politike i u konceptu/sferi odlucivanja Politika, odnosno politicki predstavnici naroda - SSNO - Generalstab)

Zahvaljujem se ćujda na Vasem odgovoru i zelji da se ukljucite u diskusiju. Dakle, ako zelite prokomentarisite iznete zakljucke.

Forum je isto sto i skupstina. Svaki poslanik skupstine uziva imunitet i niko ne moze odgovarati za ono sto je za skupstinskom govornicom izneo - ali moderatori se cesto izdizu iznad "poslanika" - pa ne samo da brisu nego ne dozvoljavaju ni ulazak u "skupstinu".

Ovakvu "moderaciju", po Nestorovom pisanju, je doziveo i Raskovic u Pakracu, a mnogi je dozivljavaju danas, vise nego ikada.

Imunitet (naravno po utvrdjenom zakonu) i sloboda govora za skupstinskom govornicom, izmedju ostalog, predstavlja dva najznacajnija civilizacijska dostignuca - suverenost naroda i vladavinu zakona, dve osnovne pretpostavke za slobodan zivot.

@PeroP - Drugar, operativno JNA nije mogla ništa ! Zavisila je o odlukama političkog vrha, odnosno Predsedništva, koje nije donosilo odluke koje bi dale mogućnost borbenog angažovanja jedinica na većem teritoriju. Tako da sipanje po JNA i GŠ ili SSNO-u nema smisla. Druga opcija je bio faktički vojni udar na koji niko nije hteo, ili imao hrabrosti da se odluči. Odluka o sadejstvu sa jedinicama lokalne TO Srba iz Krajine je bila katastrofalna. Te jedinice nisu bile izvežbane, postojao je ozbiljan problem u komandovanju, jer nisu htele ili smele da se povinuju i potčine komandama jedinica JNA, a najbolji primer za to je Vukovar, gde je 50 ljudi komandovalo na različite načine. Zašto mislim da je bila katastrofalna ? Prvo, vreme je pokazalo da je bilo tako. Drugo, niko ozbiljan u ono vreme nije mogao da veruje da će vojnim angažovanjem da dobije teritorije ili zadrži teritorije iliti državno stanje ( čitaj SFRJ ). Od 1991., bilo je pitanje momenta kada će JNA morat da napusti teritorije Hrvatske, a što će biti onda to se niko nije ni zapitao. JNA je faktički 1992. u januaru bila armija nepostojeće države na teritoriju druge međunarodno priznate države i kao takva smatrana za agresora. U Vensovom Planu i Rezoluciji Veća sigurnosti Ujedinjenih nacija kojom se određivala zadaća plavih šlemova, nigde se ne spominje Krajina, ili SAO. Vensov Plan je na celu sitauciju gledao kao na lokalni obračun koji će se razmeštanjem plavih šlemova razrešiti za 6 meseci, tako da JNA nema tamo šta da radi. Faktično, sadejstvo sa Srbima u Hrvatskoj i zauzimanje nekih 30 procenata teritorije Hrvatske u stvari je bio nož u leđa lokalnim Srbima jer svi su bili svesni nakon inicijativnih borbenih dejstava i polučenih uspeha pa čak i ovaj dvojac iz KOS-a, da će se situacija ponoviti i u BiH, jer što bi bre Srbi u Hrvatskoj mogli da dobiju pomoć od JNA, a Srbi u Bosni ne. E to je bilo već razvlačenje armije u nemogućim uslovima. Borbeni korpus JNA već krajem 1991, a posebno 1992 u borbama u Bosni čini dobar dio neuvežbanih ljudi što dodatno otežava izvođenje dejstava. Sve to zajedno još 1992. ne daje nadu u uspeh, a posebno nakon priznanja BiH, Hrvatske i Slovenije. Tada je već trebalo dobro razmisliti jel to pravi put da se ide dalje ili treba stati i razmisliti još jednom o svemu. Rezultat nastavka svi nažalost znamo.

Ovo sve govorim kao bivši vojnik JNA u činu general - majora, tako da ne bi bilo pitanja oko moje kompetencije u ovim temama.

Dominius, ja sam krivo formulisao pitanje. Moja pitanje se odnose na specifican period i na odredjeni deo Nestorovog dnevnika. Pitanje je trebalo biti jasnije jer su navedene situacije/dogadjaji medjusobno uslovljeni. U samom pitanju je konstatirano da se JNA raspada, da vojni vrh krivo procenjuje situaciju (misli se na njegov susret sa generalom u Sarajevu - ne samo na SSNO ili Generalstab). Pitanje je vezano za vreme previranja do njegovog dolaska u Sarajevo i susreta sa generalom.

- Pitanje upuceno Nestoru je bilo: Zasto gleda na ljude koji su, u toj situaciji, napustali JNA i menjali strane negativno - kad je svima (osim vojnom vrhu) bilo jasno da se JNA raspada i da politicki vrh ne donosi adekvatne odluke na liniji Politicki predstavnici naroda-SSNO-Generalstab - da bi JNA mogla da deluje operativno.

Dominius hvala vam na odgovoru. Ja se inace slazem sa zakljuccima Nestora (ali mi ovo njegovo negativno gledanje nije sasvim jasno)...hteo sam samo da ih malo pojasni. Inace samatram da je suverenost naroda i vladavina prava osnovna pretpostavka slobode coveka, sto podrazumeva jasnu raspodelu zakonodavne, izvrsne i sudske vlasti. U citavoj prici o Srbima u Hrvatskoj, ratu (i svim organima i telima vlasti) uvek cemo zavrsiti na toj suverenosti i slobodi coveka da zivi slobodno kao gradjanin, na tom teritoriju.

Jel neko od vas citao knjigu generala Kadijevica "Moje vidjenje raspada" iz 1993.?

Ima vise stranica u mrezi sa kojih se moze skinuti.

Covjek je napisao da je Hrvatska 1991 imala 300 000 ljudi pod oruzjem. ::)

Ima jos bisera, preporucujem vam, da biste vidjeli ko je vodio JNA.

Na zalost podjednako je na svim forumima , ako ne pleses po muzici koja svira ispadas iz kola .

Drgim rjecima nemas pravo na svoje misljenje .

Na nekim forumima nemas ni pravo da se izrazavas kako hoces.

Kod smradikala recimo sam naucio da Srbin nikada ne kaze tko, kruh, zrak...

A njihov vozd je prije rata govorio ijekavicom. ::)

Meni je interesantno kako ste se obrušili na čoveka koji je, bar kolko je meni poznato, jedini izdao kakav takav rad. Što vas dva genijalca iz KOS-a ne napišete neko štivo ? Lako ovako. A i šta ima loše u tom da u razgovoru učestvuje druga strana, bar je zanimljivo. Umesto da iskoristite tu šansu vi se ko kobci obrušište na sve do jednog. Nestor je zamenio pokoji datum, izneo ponegde lično mišljenje, pa što ? Hoćete da kažete da nema na to pravo, a celi je rat proveo u Krajini, dok ste vas dva sedeli u Beogradu ? Ni on ne kaže da nije ponegde pogrešio, zato i postoji ova tema da ljudi dodaju pokoju informaciju ili isprave netočnost, al to ne znači da vređate čoveka nego da dodate il ispravite.

@Dominus, hajde da preskočimo tvoje bezrazložno ironiziranje na račun "dvojice genijalaca KOS-a" koje ti ne priliči kao generalu bivše JNA. Prvo, ja se nisam "obrušio na čoveka" (autora Dnevnika) ako sam mu ukazao na neke bitne manjkavosti u opisivanju pojedinih događaja,već sam mu kao neposredni učesnik i akter akcija o kojima je pisao, želeo pomoći da njegovo najavljeno dopunjeno izdanje bude još verodostojnije. I šta ima lošeg u tome - pa ti i sam tvrdiš da nema ničeg lošeg ako u razgovoru učestvuje i druga strana. Nisam se obrušio kao kobac na Nestora, ako ni zbog čega drugog a ono što je i on jedan od "genijalaca KOS-a". Nije lepo od tebe da unapred tvrdiš da sam sve vreme rata sedeo u Beogradu, jer ti ne znaš gde sam bio i šta sam radio. A da li sam nešto i napisao - pa voleo bih čuti od tebe generala neki naslov čiji si ti autor, jer tebi po rangu i činu svakako više priliči da si nešto napisao i objavio. I, @Dominus, da ostavimo prazne priče i nepotrebna prepucavanja, tim pre što je Nestor zaista uložio veliki trud i ispoljio hrabrost da napiše i objavi svoj Dnevnik koji je zaista vredan pune pažnje. To sam mu rekao i ranije, ali to ne znači da primedbe koje sam ranije iznosio neće stajati kao doprinos potpunijoj verodostojnosti i istini.

ne želim, da se mješam u temu kao sadržajnu ali moram da izrazim potpuno neistinu koju je ovdje ispod ovoga teksta napisao Kapo1. uvijek smo govorili u našim krajivima-zavičju sa ijekavicom: ponekada još i sa našim krajevnim dijalektom. Kako kaže prije neki dan na hrvatskoj dallekovidnici poznati profesor letica slijedeće: Srbi iz hrvatske su govorili i pisali najpravilniji jezik u hrvatskoj. naravno to je i poznata činjenica još iz davnina. ali isto tako smo govorili i pisali: tko i ne ko, kruhu smo rekli kruv., zrak (arija) je bio zrak i ne nikako vazduh... i moglo bi se još toga nabrajati.

Kapo1

Na nekim forumima nemas ni pravo da se izrazavas kako hoces.

Kod smradikala recimo sam naucio da Srbin nikada ne kaze tko, kruh, zrak...

A njihov vozd je prije rata govorio ijekavicom. ::)

Dominius, ja sam krivo formulisao pitanje. Moja pitanje se odnose na specifican period i na odredjeni deo Nestorovog dnevnika. Pitanje je trebalo biti jasnije jer su navedene situacije/dogadjaji medjusobno uslovljeni. U samom pitanju je konstatirano da se JNA raspada, da vojni vrh krivo procenjuje situaciju (misli se na njegov susret sa generalom u Sarajevu - ne samo na SSNO ili Generalstab). Pitanje je vezano za vreme previranja do njegovog dolaska u Sarajevo i susreta sa generalom

@Pero, tvoje pitanje je bilo upućeno autoru Dnevnika, ali on ti se ne javlja a mi ostali ne možemo tumačiti iz kojih razloga ima ovakav ili onakav stav po nekom pitanju. Ipak, da iznesem svoj stav o nečemu što je napisao: "...Istovremeno nas uveravaju da se slična situacija u Bosni ne može desiti. Kažu da su sve preduzeli da se slično ne ponovi. Bili su u Krivu. Sve se ponovilo i još gore i teže. Nikakva iskustva i pouke nisu korištene..."

Situacija u Bosni, što se tiče JNA, bila je znatno drugačija od one u Hrvatskoj. Dolaskom HDZ na vlast, JNA je bila satanizovana kao glavna smetnja otcepljenju Hrvatske od SFRJ - odmah su se opredelili da to učine silom i po cenu rata. Zato su već polovinom 1990. godine izradili tajno "Projekciju oružanih snaga" kao osnovicu za stvaranje svoje vojske. Onda je išao ilegalni uvoz oružja, paravojno organizovanje HDZ, sklapanje tajnog vojnog sporazuma sa Slovenijom u januaru 1991. godine, anuliranje Naredbe PSFRJ o razoružavanju, javna promocija svoje vojske krajem juna 1991. godine, pa onda blokade svih vojnih objekata i oružani napadi na njih u Hrvatskoj i tako je počeo rat sa JNA.

Drugačija je situacija u BiH. Vojni vrh je u dva navrata imao sastanke sa Predsedništvom BiH u vezi situacije oko JNA. Tamo vojni objekti i kasarne nisu bile blokirane i napadane sve do početka maja 1992. godine (izuzev objekata na područjima gde su Hrvati već nastupali kao samostalna strana - Čapljina, Travnik). Krajem aprila 92. Kostić i Adžić postižu sporazum sa Izetbegovićem o mirnom izlasku JNA iz BiH i podeli naoružanja i imovine. Jedinice JNA su relativno dobro popunjene, jer su se Srbi masovno odazvali na vojne pozive, samo su manji sastavi ostali u kasarnama a veći do je bio na terenu i van kasarni. I da ne dužim dalje - pojednostavljeno u odnosu na ono što treba uočiti: JNA pri izlasku iz Hrvatske nije imala svoju "Dobrovoljačku" i "Skojevsku" jer je postignut i realizovan dogovor oko mirnog izlaska JNA iz Hrvatske. Da je taj dogovor negde prekršen, prošlo bi se kao i u BiH. Sporazum sa Izetbegovićem je bio načelan, a sastanak sa vojnim vrhom je trebalo da se održi u maju. Medjutim, u otsustvu Izetbegovića, krenulo se u napad na Dom JNA u Sarajevu, koji je eskalirao oružanim sukobom sa poznatim posledicama. Prema tome, nejasna je tvrdnja "da nikakve pouke i iskustva nisu iskorišćene", jer situacija nije bila istovetna.Znam da će ovo izazvati polemike i neslaganja jer sam samo kratko ukazao na različite uslove u kojima se našla JNA u BiH za razliku od situacije u Hrvatskoj, no tu smo da dalje polemišemo.

.

Sitaucaija u Bosni jest bila drugacija ali jos uvek ne toliko da bi JNA ostala u kasarnama . To Nestor i kaze u vezi sa razgovorom sa gen. Djurdjevcem, nesto u smislu da je naucio da je lakse u sumi nego u gradu.

Za vecinu onih s kojim sam razgovarao, koji su dosli iz Slovenije ili Hrvatske za neverovati je da ja 15. Maja 1992. kasarna sa Gradine krenula u marsevskoj koloni kroz Tuzlu.

U krajnjoj liniji u sred drzave, u geografskom smislu, vojska je docekala, da bude nespremna za borbu. Ne znam da li vojna istorija pamti da se tako nesto jos negde desilo.

nestor ::

Postby nestor » Tue Jan 26, 2010 11:03 pm

Izvinjavam se sto se odmah nisam javio, sto nije moj obicaj, ali neke obaveze su me ometale.

Ja sams nekoliko puta naglasio, da sadrzaj nije prosao recenziju i ja, ma koliko puta gledao neke greske nisam uocavao.,

Pored toga, neki dogadjaji su belezeni dan-dva kasnije pa su upisani datumi belezenja kao datumi dogadjanja. Vasa ispravka je na mestu.

No bitno ne menja sam opis dogadjaja sto je bitnije.

Ostalo je vase misljenje ili sadrzaj do kojeg ste dosli na razlicite nacine, ali vam mogu reci da je pausalan.

Isto tako, sve sto je izneto u vezi potpukovnika Martica je trac i insinuacija, koja u nicemu ne odgovara istini.

Mirko je izasao sa svima ostalima 01.12.1991. godine.

Njegova duznost nije bila ta koju navodite. On je bio nacelnik detasmana KOG-a. Sve ostalo je izmesano kao kad bi izmesali karte za briskulu, madjarice i

standardne karte i od nekog trazili da igrate tablic. Otprilike tako.

Ja stvarno nisam nista razumeo oko Martica ,kakve karte i briskule,kakvi madjari ,molim te pojasni malo :[|

Ovo je tvoj odgovor na svakako ozbiljno pitanje , a posle toga se vise nisi javljao na ovoj temi dobro je uocio PeroP.

Sitaucaija u Bosni jest bila drugacija ali jos uvek ne toliko da bi JNA ostala u kasarnama . To Nestor i kaze u vezi sa razgovorom sa gen. Djurdjevcem, nesto u smislu da je naucio da je lakse u sumi nego u gradu.

Za vecinu onih s kojim sam razgovarao, koji su dosli iz Slovenije ili Hrvatske za neverovati je da ja 15. Maja 1992. kasarna sa Gradine krenula u marsevskoj koloni kroz Tuzlu.

U krajnjoj liniji u sred drzave, u geografskom smislu, vojska je docekala, da bude nespremna za borbu. Ne znam da li vojna istorija pamti da se tako nesto jos negde desilo.

@Pero, hajde da se ponovo javim sa kraćim komentarom, danas, na 18-godišnjicu zločina počinjenih nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu. Može se postaviti isto pitanje kao i za Skojevsku u Tuzli - a kako se može izaći iz naseljenog mesta, nego u koloni. Neće valda razvijeno u strelce, pa sa čeonim i bočnim osiguranjem. Pravo pitanje bi bilo - da li je u koloni bilo delova koji su bili organizovani za samoodbranu, kakvu i sa čime; da li su u vozila, možda, uzeta i lica koja bi garantovala bezbednost kolone svojim prisustvom; da li su upućene pretnje kakav će odgovor i kolikom silom biti izvršen ako se kolona napadne ili ugrozi; da li je angažovana vazduhoplovna zaštita izlaska i kretanje kolone, gde je mesto komandanta i njegovog štaba u takvoj koloni koja se izvlači iz okruženja itd. Ja mislim da je u ovom smislu bilo propusta i manjkavosti, a ne zašto se izlazi u koloni.

No, ponovo da pojasnim neke okolnosti zašto vojska, kako Nestor kaže, nije bila "u šumi". Ili, zašto se komanda 2.VO nije izmestila iz Sarajeva. Zato što su ranije postgnuti dogovori sa Izetbegovićem da će se status JNA rešavati međusobnim dogovorima, tokom maja 92. Međutim, ekstremnom krili SDA nije to odgovaralo, želeli su rat po svaku cenu i povod za sukob su našli ničim izazvanim napadom na Dom JNA u Sarajevu, ne obazirući se na sporazum Izetbegovića sa Brankom Kostićem i Adžićem u Skoplju, samo nekoliko dana ranije. Bezbedan izlazak kolone garantovsli su i visoki pretstavnici UN.

Kod Skojevske je nešto drugačija situacija. Samo dan ranije, 14. aprila, kroz Tuzlu je bez ikakvog incidenta ili smetnje izašla zadnja kolona Tuzlanskog korpusa iz garnizona Doboj, kao i delovi 92. brigade iz Tuzle. Međutim, sutradan je naređeno da se deo vrati nazad u Tuzlu, jer nije bilo evakiusano naoružanje i oprema TO. "Beretke" su osmatrale kasarnu i to im je bio glavni razlog za napad na kolonu, i pored pregovora na "lokalnom" nivou i pruženih garancija o bezbednom izlasku. No, i ovde ostaju za razmatranje ista pitanja oko organizacije izlaska kolone iz naseljenog mesta u borbenim okolnostima. A ne - zašto su išli u koloni.

@Pero, hajde da se ponovo javim sa kraćim komentarom, danas, na 18-godišnjicu zločina počinjenih nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu. Može se postaviti isto pitanje kao i za Skojevsku u Tuzli - a kako se može izaći iz naseljenog mesta, nego u koloni. Neće valda razvijeno u strelce, pa sa čeonim i bočnim osiguranjem. Pravo pitanje bi bilo - da li je u koloni bilo delova koji su bili organizovani za samoodbranu, kakvu i sa čime; da li su u vozila, možda, uzeta i lica koja bi garantovala bezbednost kolone svojim prisustvom; da li su upućene pretnje kakav će odgovor i kolikom silom biti izvršen ako se kolona napadne ili ugrozi; da li je angažovana vazduhoplovna zaštita izlaska i kretanje kolone, gde je mesto komandanta i njegovog štaba u takvoj koloni koja se izvlači iz okruženja itd. Ja mislim da je u ovom smislu bilo propusta i manjkavosti, a ne zašto se izlazi u koloni.

No, ponovo da pojasnim neke okolnosti zašto vojska, kako Nestor kaže, nije bila "u šumi". Ili, zašto se komanda 2.VO nije izmestila iz Sarajeva. Zato što su ranije postgnuti dogovori sa Izetbegovićem da će se status JNA rešavati međusobnim dogovorima, tokom maja 92. Međutim, ekstremnom krili SDA nije to odgovaralo, želeli su rat po svaku cenu i povod za sukob su našli ničim izazvanim napadom na Dom JNA u Sarajevu, ne obazirući se na sporazum Izetbegovića sa Brankom Kostićem i Adžićem u Skoplju, samo nekoliko dana ranije. Bezbedan izlazak kolone garantovsli su i visoki pretstavnici UN.

Kod Skojevske je nešto drugačija situacija. Samo dan ranije, 14. aprila, kroz Tuzlu je bez ikakvog incidenta ili smetnje izašla zadnja kolona Tuzlanskog korpusa iz garnizona Doboj, kao i delovi 92. brigade iz Tuzle. Međutim, sutradan je naređeno da se deo vrati nazad u Tuzlu, jer nije bilo evakiusano naoružanje i oprema TO. "Beretke" su osmatrale kasarnu i to im je bio glavni razlog za napad na kolonu, i pored pregovora na "lokalnom" nivou i pruženih garancija o bezbednom izlasku. No, i ovde ostaju za razmatranje ista pitanja oko organizacije izlaska kolone iz naseljenog mesta u borbenim okolnostima. A ne - zašto su išli u koloni.

- Ima nekoliko stvari u kojim se ne bih slozio sa vama Cujda.

Prvo - ne verujem da je postojao takav plan mera pripravnosti po kojem se u datoj situaciji nakon godinu i po dana otvorenih napada na armiju borbenom gotovoscu smatra marsevska kolona.

Drugo - Ako nije postojao plan mera pripravnosti - onda je neko primao platu za svoj nerad.

Trece - i najbitnije kako je moguce da vojni organi bezbednosti nisu preko svojih veza izvestili o pripremama za napad? Ali kako je moguce da nisu u toku napada na kolonu imali nekoga kome bi "jaja stavili u procep"? ili da to nisu imali u toku izvlacenja? Gde je predvidjena aktivnost u kriznoj situaciji? Nosioci? Zadaci? Koje je bila uloga KOS-a?

Zar je moguce da je jedinica imala ratni raspored na Gradini?

Kako je moguce da se Vi danas pozivate na neke dogovore o izvlacenju...zar je moguce da je armija svoju organizovanost i snagu iscrpila dogovaranjem, racunajuci da ce dogovorom izbeci sukob, a napustila svu svoju redovnu delatnost na drzanju borbene gotovosti?

Zar je moguce da niko u toj armiji nije znao da cak i medjunarodni propisi smatraju paramilitarne organizacije kao organizacije kod kojih je tesko ispostovati dogovor, subordinaciju i koordinaciju? S kim je to armija postizala sporazume?

Cujda, pitanje je, da je Mile Dubajic komandant kasarne u Tuzli znao da ce da bude napadnut, da li bi isto tako krenuo u marsevskoj koloni kroz grad? Ako nije znao, neko je za to odgovoran.

Do te marsevske kolone doveli su veliki promasaji, krive pretpostavke i lose procene u strukturama armije.

dominius ::

Ovo sve govorim kao bivši vojnik JNA u činu general - majora, tako da ne bi bilo pitanja oko moje kompetencije u ovim temama.

videcemo dali ce biti pitanja oko Vase kompentencije kao bivseg generala JNA.Ja bih zeleo da Vi odgovorite na ovaj deo pitanja naseg clana@ PeroP .Vi ste najupuceniji kao general i dobar poznavaoc strategije ratovanja,bas me interesuje Vas odgovor ,ali nadam se da nesmatrate da je KOS trebao da "vodi " kolonu.

PeroP

Trece - i najbitnije kako je moguce da vojni organi bezbednosti nisu preko svojih veza izvestili o pripremama za napad? Ali kako je moguce da nisu u toku napada na kolonu imali nekoga kome bi "jaja stavili u procep"? ili da to nisu imali u toku izvlacenja? Gde je predvidjena aktivnost u kriznoj situaciji? Nosioci? Zadaci? Koje je bila uloga KOS-a?

videcemo dali ce biti pitanja oko Vase kompentencije kao bivseg generala JNA.Ja bih zeleo da Vi odgovorite na ovaj deo pitanja naseg clana@ PeroP .Vi ste najupuceniji kao general i dobar poznavaoc strategije ratovanja,bas me interesuje Vas odgovor ,ali nadam se da nesmatrate da je KOS trebao da "vodi " kolonu.

Bosut, ni ja ne mislim da je KOS trebao da izvuce kasarnu. Pre svega zato sto mislim da u rukovodjenju/upravljanju uvek mora postojati definisana podela odgovornosti i delokrug rada - u skladu s tim pomocnik nacelnika za bezbednost je samo jedan od pomocnika.

Mislim da su komandne strukture armije u slucaju Tuzle olako pristupile resenju zadatka.

Naime postavlja se pitanje odakle kontradiktornost vojnog vrha. Ocenjuje muslimanske snage kao paramilitarne a sa istim postize dogovore. Zar je vojska imala isti tretman i nacin postupanja prema organizovanim borbenim strukturama i paramilitarnim organizacijama?

Izvestaji o ucescu stranih zemalja u organizaciji secesionista;

Rat i napadi na armiju u marsvskim kolonama u Sloveniji;

Rat u Hrvatskoj, blokada kasarni, okruzenje kasarni, napadi kasarni u okruzenju;

Upad hrvatskih jedinica u Bosnu;

Napadi na vojsku u BiH, politicki sukob, teroristicki napadi na vojsku, kradja oruzja iz skladista, zlocin u Dobrovoljackoj;

Napadi na kasarnu u Tuzli;

Dosadasnja taktika ratovanja neprijatelja (Neko je do tada morao znati ko je neprijatelj - ako niko iznad, onda komandant kasarne u Tuzli);

Paramilitarne organizacije;

To su sve elementi koji su ukazivali da ce kasarna biti ili jeste napadnuta (Da ne kazem da je bilo jos sijaset informacija o ugrozenosti i napadima). Raspored neprijateljskih snaga pokazuje da je kasarna u okruzenju:

1. Zasto se nasla u okruzenju?

2. Zasto se nije izvlacila po pravilima deblokade?

Odgovor na sva vaša pitanja je veoma jednostavan. U to vreme, armija, kakvu je poznamo, više nije funkcionisala. Dosta toga je prepuštano stihiji, u redovima je bilo svakakvih. 1991., JNA više nije bila JNA, a da ne pričamo o 1992. Armija nije bila pripremana na unutar-državne operacije protiv svog sopstvenog naroda. Sve je to bilo novo i bilo je dosta neodlučnosti u RiK-u. Odlučeno je da se jedinice izvuku, dogovoreno je s drugom stranom, napad se desio. Pazite, ipak pričamo o napadu na organizovane vojne jedinice, a ne na nekakve civile. Ako organizirana kolona armije neumije ili ne zna da se brani od napada onda o čemu mi tu ovde pričamo ?! Kako bi se izvukli iz potpunih ratnih dejstava gde se nalaze u ulozi onih koji se povlače ?!. Armija je uvek spremna ( odatle i termin borbena gotovost ). A to nije bilo tako. Što potvrđuje ono što sam već rekao. JNA je prestala da postoji 1991., onog trena kada su počeli postavljati političke kadrove umesto onih vojnih, stručnih. Bezbednjaci znaju o čemu govorim.

Odgovor na sva vaša pitanja je veoma jednostavan. U to vreme, armija, kakvu je poznamo, više nije funkcionisala. Dosta toga je prepuštano stihiji, u redovima je bilo svakakvih. 1991., JNA više nije bila JNA, a da ne pričamo o 1992. Armija nije bila pripremana na unutar-državne operacije protiv svog sopstvenog naroda. .

Dominius,da li Vi želite reći kako JNA nije imala snage da se obračuna sa tada još uvek paravojnim formacijama Hrvatske - ili je to možda sve unapred izrežirano od strane nekih političkih krugova sa ciljem uništenja armije kao jedinog iskrenog branioca Jugoslavije?