dj-zombi

Rat u Hrvatskoj iz pera obavjestajca - prosireno izdanje

Recommended Posts

dominius ::

A to nije bilo tako. Što potvrđuje ono što sam već rekao. JNA je prestala da postoji 1991., onog trena kada su počeli postavljati političke kadrove umesto onih vojnih, stručnih. Bezbednjaci znaju o čemu govorim.

Meni jos uvek nije jasno o cemu Vi to" druze generale" govorite ka da smo na suprotnim stranama ?

Ne znam što vama tu nije jasno ? Gde ste bili vi svo to vreme ? Pa ama baš sve što se dešavalo potvrđuje moju konstataciju da je JNA, kakvu je poznamo, već 1991. bila pred raspadom, a da ne govorimo o 1992. Jeste vi prespavali svi taj period ? Ne znam kakve odgovore očekujete od mene danas, kada je istorija pokazala u kakvom je stanju bila armija i RiK te iste armije. Pa setite se samo operacija u Vukovaru. Pa nisi mogao da iskoordinišeš dve brigade da se bore kako treba uz sve one lokalne komandante i " Veliko-Srbe " i samoproglašene vojvode koji su do pre dva dana menjali vodoinstalacije negde, a onda se preko noći proglasili vojvodama i odlučili da komanduju neobučenim, nespremnim jedinicima u napadnim dejstvima. Pa koliko ja vidim ovde ima i školovanih vojnika koji su bili aktivni u to vreme i ne znam čemu se sad čude ?!

Armija je bila jugoslovenska, a kad je Jugoslavija faktički prestala da funkcioniše prestala je i armija ! Znali smo što će se dešavati, napravili smo kroz nekoliko godina i razne promene u funkcionisanju armije, upozoravali civilni vrh, odgovora nije bilo. A kad je sranje udarilo, onda je armija ispala kriva da ne radi svoj posao. Posao armije je prvenstveno da brani Jugoslaviju od vanjskih opasnosti. Nagle promene su bile previše za tako postavljenu armiju i sistem se slomio kao štapić.

I da PeroP, ja sam general JNA i kada kažem da se vojne jedinice, u uslovima realne pretnje, trebaju da izvlače prema planu izvlačenja jedinica u takvim uslovima, to znači da se borbeni poredak jedinica mora organizirati prema pravilima, da se taj isti poredak mora osigurati, da sve jedinice budu na najvećem stepenu borbene gotovosti, da se kolona kreće munjevito i taktički ispravno, da kolona MORA očekivati napad i prema toj situaciji se postaviti, a ne NADATI se da do napada neće doći. A ponašanje jedinica prilikom izvlačenja pokazuje da komandovanje i organizacija nije bila na onom pravom vojničkom nivou.

Prema unutrašnjoj naredbi, kolona jedinica se ima izvući do " sigurnog prostora ", a misli se do srpski kontroliranih područja, gde će da se izvrši reorganizovanje jedinica. Pa nisu ni balije bile budale. I oni su znali što će se desiti s jedinicama JNA jednom kada se izvuku iz kasarni u upute prema srpskim delovima bosne.

Gledajte, ja nisam ideolog, i ne posezam za nekim demagogijama. Vojnik sam JNA i posmatram armiju i okolnosti kroz taj durbin. Bilo je za očekivati, s obzirom na dešavanja u Jugoslaviji, da će doći do napada na jedinice koje se izvlače iz kasarne. Ali izgleda da se stvar nije postavila tako.

"Generale" i kad se sistem raspadne plan mera pripravnosti (a ne izvlacenja) je jos uvek upotrebljiv, kao i nacin donosenja odluka.

Pitanja vezana za Tuzlu...tako neodgovorno na njih ne odgovora jedan general. Da se je sistem stotinu puta raspao komandant kasarne u Tuzli, Mile Dubajic, bez obzira na tvoje insuinacije, bio je profesionalni komandant (postavljen davno prije rata na tu duznost) koji je znao kako se donosi odluka.

Tacno je da je hrvatska strana imala za komandante u vojsci mesare, pilare, alkare, vodoinstalatere...ali kakve to veze ima sa pitanjima o kasarni u Tuzli...ili o Nestorovoj konstataciji da je "lakse u sumi"?

I u komandno stabnim akademijama se uci kako se u vojsci donosi odluka, zar ne?

Ne znam što vama tu nije jasno ? Gde ste bili vi svo to vreme ? Pa ama baš sve što se dešavalo potvrđuje moju konstataciju da je JNA, kakvu je poznamo, već 1991. bila pred raspadom, a da ne govorimo o 1992. Jeste vi prespavali svi taj period ? Ne znam kakve odgovore očekujete od mene danas, kada je istorija pokazala u kakvom je stanju bila armija i RiK te iste armije. Pa setite se samo operacija u Vukovaru. Pa nisi mogao da iskoordinišeš dve brigade da se bore kako treba uz sve one lokalne komandante i " Veliko-Srbe " i samoproglašene vojvode koji su do pre dva dana menjali vodoinstalacije negde, a onda se preko noći proglasili vojvodama i odlučili da komanduju neobučenim, nespremnim jedinicima u napadnim dejstvima. Pa koliko ja vidim ovde ima i školovanih vojnika koji su bili aktivni u to vreme i ne znam čemu se sad čude ?!

Armija je bila jugoslovenska, a kad je Jugoslavija faktički prestala da funkcioniše prestala je i armija ! Znali smo što će se dešavati, napravili smo kroz nekoliko godina i razne promene u funkcionisanju armije, upozoravali civilni vrh, odgovora nije bilo. A kad je sranje udarilo, onda je armija ispala kriva da ne radi svoj posao. Posao armije je prvenstveno da brani Jugoslaviju od vanjskih opasnosti. Nagle promene su bile previše za tako postavljenu armiju i sistem se slomio kao štapić.

I da PeroP, ja sam general JNA i kada kažem da se vojne jedinice, u uslovima realne pretnje, trebaju da izvlače prema planu izvlačenja jedinica u takvim uslovima, to znači da se borbeni poredak jedinica mora organizirati prema pravilima, da se taj isti poredak mora osigurati, da sve jedinice budu na najvećem stepenu borbene gotovosti, da se kolona kreće munjevito i taktički ispravno, da kolona MORA očekivati napad i prema toj situaciji se postaviti, a ne NADATI se da do napada neće doći. A ponašanje jedinica prilikom izvlačenja pokazuje da komandovanje i organizacija nije bila na onom pravom vojničkom nivou.

Prema unutrašnjoj naredbi, kolona jedinica se ima izvući do " sigurnog prostora ", a misli se do srpski kontroliranih područja, gde će da se izvrši reorganizovanje jedinica. Pa nisu ni balije bile budale. I oni su znali što će se desiti s jedinicama JNA jednom kada se izvuku iz kasarni u upute prema srpskim delovima bosne.

Gledajte, ja nisam ideolog, i ne posezam za nekim demagogijama. Vojnik sam JNA i posmatram armiju i okolnosti kroz taj durbin. Bilo je za očekivati, s obzirom na dešavanja u Jugoslaviji, da će doći do napada na jedinice koje se izvlače iz kasarne. Ali izgleda da se stvar nije postavila tako.

Mislim da je General autentican. Drago mi je da pored "Cetnika" jos ima osobe od koje se moze nesto pametno procitati. :]]

Zivjeli, Generale! Zivjela JNA! srpski_smajli_kalas.gif

Poslje rata , svi generali . . .

U samim pocecima se moglo dejstvovati .Ko misli drukcije , neprica istinu (laze) .

Kad se vidjelo da bi Srbi Krajisnici prisli u redove JNA , pribjeglo se povlacenjima i zajebancijama da bi se stekao dojam nemoci .

Odnosno sve po dogovorima . Jer da nije bilo tako , bilo je valjda pametnih komandanata koji bi bili nesto uradili na polju odbrane .

Ovo mi sada sve izgleda kao pranje prljavog vesa , da bi ga poslje okacili cista na zicu .

Tako da kad prodje naivko da misli kako je sve cisto .

A ono se u stvari , tapka u blatu i sve vise upada i prlja . . .

Vidi grome, najveći problem je bio taj što su Krajišnici dovedeni u zabludu da će ih JNA spasti i napraviti im državu. To je bila iluzija. Milošević je samo hteo da vlada i ima moć. Kako je i Mamula rekao, koristio je nacionalizam kao alatku za taj sopstveni cilj. Krvava igra ako mene pitate, u kojoj je izginulo mnogo ljudi. Vidiš, danas se Krajišnici osećaju izdanima, posebno od JNA u to vreme, ali realno, a i istorija je pokazala, JNA nije mogla tu mnogo da učini, prvenstveno zato što je bila jugoslovenska, a ne srpska ili hrvatska ili slovenačka. Pokušaj da se JNA pretvori u svesrpsku armiju nije bio uspešan. Možda delomično u Bosni, ali u Hrvatskoj ili Sloveniji nikako. Verujem da su osećaji jaki i da se ne može dobro razlučivati o određenim momentima, ali jednostavno, armija nije bila u mogućnosti spasti Jugoslaviju ili praviti male državice na teritoriji SFRJ.

Drugo pitanje je dal je armija mogla da izvrši opšti udar na teritorije Slovenije pa posle i Hrvatske. Mogla je. Itekako. Planovi su bili stvoreni. Ali što bi se postiglo time ? Možda bi se Jugoslavija i očuvala na neki određeni rok. Ali kakva bi to Jugoslavija bila ? Gde se armija te Jugoslavije proglašava okupatorskom, kao i nemačka armija u prethodnom ratu. Da prolazimo kao i oni da nam dižu vlakove u vazduh, da nam ubijaju vojnike u mraku. Pre ili posle bi se desio isti efekt, Jugoslavija bi nestala.

Kada je Veljko tražio uvođene izvandrednog stanja, odnosno dopuštenje da dejstvuje armijom, Srbin, svojim glasom, eliminira tu opciju. Pa i to nešto govori. Da je bilo istinske volje da se Jugoslavija očuva na taj način, onda bi samo Slovenija i Hrvatska bile protiv, verovatno. I onda bi scenarijo bio drukčiji. Armija bi možda desjtvovala, srušile bi se vlade republika Hrvatske i Slovenije, uveo bi se izvanredni režim, a Slovenci i Hrvati bi se verovatno, barem po našim procenama, upustili u gerilski rat. I opet bi bilo mrtvih. A onda bi to tek bilo loše za Srbe u Hrvatskoj. Jer kad tad bi armija morala da se povuče, najverovatnije pod pritiskom zapada, a onda bi na scenu stupili osvetnički pohodi. Sve to lepo izgleda u mašti, ali u realnosti, nikada nikome nije uspelo da armijom rešava unutar federalne stvari.

U konačnici, želja jednog čoveka da vlada je dovela do tragičnih posledica.

Jel ti to dominius tvrdis da je raspad drzave sa tragicnim posledicama

nastao zbog zelje jednog covjeka da vlada!?

Pusti ga, to je neki provokator.

Ovde se postavljaju pitanja ljudi od zanata, zasto nisu poduzete mere (kad se vec znalo da armija napadaju) da se zastite ljudi, a on opet poznatu hrvatsku pricu o armiji koja je napadala.

Pa ovde oni koji su tacno poznavali situaciju (ukljucujuci Nestorov dnevnik) iznose podatke kako je armija bila zatecena i neadekvatno reagovala, pitanja se postavljaju zasto oni koji su znali nisu odgovornije pristupili svom zadatku; On napada armiju upravo sa ustaskih pozicija.

Dalje, kaze da je general a uopste nema osecaja odfovornosti i ne razume ga.

Trece, pa mogli su i Srbi osnovati svoju armiju, bas kao sto su je osnovali Hrvati i Slovenci...on uopste ne polazi sa te osnove.

On govori o ocuvanju Jugoslavije, ma smesno - ako su Hrvati mogli biti protiv Jugoslavije zasto ne bi i Srbi? Srbi su u Jugoslaviji izgubili sve a Hrvatima je Jugoslavija bila krilo u koje su se dva puta sakrili da bi docekali trenutak da na uticaju stranih interesa stvore svoju drzavu.

Uglavnom ovde se ne govori o toliko uopstenim stranama i optuzbama koje pominje Dominious, vec se govori o konkretnim dogadjajima.

Zao mi je sto nema Nestora da se javi.

Jel ti to dominius tvrdis da je raspad drzave sa tragicnim posledicama

nastao zbog zelje jednog covjeka da vlada!?

Ne, nego je Milosevic samo dobro mislio. Zato je vec 1989 bacao nacionalisticke parole oko sebe.

Ne, nego je Milosevic samo dobro mislio. Zato je vec 1989 bacao nacionalisticke parole oko sebe.

Djedo je postavio veoma interesantno pitanje. Nije ovo HTV ovo je forum gde je potrebno nesuvislim argumentimap ravdati genocidnu politiku. Nije potrebno zaobilaziti odgovor: Da li je raspad jedne drzave uslovljen zbog zelje jednog coveka za vlascu?

Kad smo vec krenuli u politicke rasprave, naime, na ovom forumu sigurno ima ljudi koji su svesni cinjenice da je Franjo Tudjman pre dolaska Milosevica na vlast ugovarao finansijsku pomoc za propagandu (Ante Beljo) i za nabavku oruzja (fra Lasic i Susak) za rusenje medjunarodno priznate drzave u Norvalu. Da je armija reagovala i napadala kako to neki ovde zele prikazati...verujem da je imala i sredstava i snage da legalno eleminise teroristicke organizacije.

Ako su Hrvati mogli iskoristiti svoje pozicije u SFRJ i pozicije u armiji, logicno je da su to mogli i Srbi. Medjutim svi elementi ukazuju da Srbi nisu bili spremni za rat ni u armiji ni u politickim strukturama...da jesu ostvarili bi prednosti.

Zatim ne radi se o tome da Srbi nisu znali sta Hrvati rade...upravo ova tema to i dokazuje. Mi ovde diskutujemo, mi koji smo poznavali situaciju i aktere, zasto nismo adekvatno reagovali. Naime potpuno je jasno da su Srbi bili svesni da armija ne radi na strani Srba, jasno toga su bili svesni i Hrvati - ali su Hrvati smisleno i podlo optuzili armiju, da bi ustvari preko napada na neutralnu silu (JNA) optuzili Srbe i ratom stvorili uslove za menjanje granica u Evropi koje je do tada KEBS garantovao...Hrvatima su smetali Srbi i Jugoslavija - da bi ostvarili svoj tisucljetni san, napali su armiju da bi srusili Jugoslaviju i isterali Srbe.

Da su se Srbi spremali za rat i da su tako delovali, sasvim je jasno da im JNA nije trebala isto kao sto nije trebala ni Hrvatima, ali je mogla biti resurs za crpljenje kadra, znanja i tehnike.

Dakle, na ovom forumu nije potrebna zamena teza.

Pitam zive ucesnike stvarnih dogadjaja, ljude koji su poznavali i imali utvrdjen svoj delokrug rada...Zasto smo se pred govnima povlacili i nase mladice (U Tuzli nakon skoro dve godine otvorenih napada) neodgovorno ostavljali kojekakvim nacistickim pokretima i formacijama (setimo se samo opisanog sukoba u reonu Nestorove odgovornosti sa ubacenom Handzar divizijom).

Sad kad vec o tome pisem, zeleo bi da skrenem paznju da nije samo "Spegeljev film" dokumentovao ilegalan uvoz oruzja. Uvoz oruzja u Hrvatsku je poceo znatno pre, a orgnaizovano nakon Tudjmanove posete Norvalu (pre dolaska Milosevica na vlast). - Samo za jedan od primera - Josip Jovic, hrvatski policajac, poginuo je na Plitvicama od hrvatskog metka iz Singapurske puske (oruzja koje nije doslo u Spegeljevom kontigentu).

Izvinjavam se na nerazumljivom pisanju, treba da pise:

Nije ovo HTV gde je potrebno nesuvislim argumentima pravdati genocidnu politiku.

Ne zaboravi djecu koju su ustase u Vukovaru likvidirale (RTS, 1991).

Nazalost, pored dece porodice Zec, ustase su likvidirale familije u Karlovcu na Sajevcu, u Sisku, Pakracu, "Bljesku", nabijali na kolac u Medackom Dzepu, sto RTS nije prikazao.

Nazalost, pored dece porodice Zec, ustase su likvidirale familije u Karlovcu na Sajevcu, u Sisku, Pakracu, "Bljesku", nabijali na kolac u Medackom Dzepu, sto RTS nije prikazao.

E vidi te , u tome i jest nasa nemoc . Bilo je i na drugim mjestima likvidacija , ali se suti .

Izbaceni smo kao iz katapulta na svjetsku klaonicu , a da niko od generala nije htio shvatiti i pomoci svom narodu kao sto su protivnicke strane uradile . Pomoci na nacin komandovanja i strucne obuke ,oruzjem i orudjem , ostalom tehnikom koja je nazalost scenarijima ostajala protivnicima .

Niko nije ocekivao da dodje neko da ratuje za nas , to sigurno . Ali da dodje pomoci , to se ocekivalo .

Ne zelim da iznosim prljav ves , ali bilo je smjesnih situacija i igara , koje su me bolile, a i dan danas bole i nisu prestale .

Srbi su bili okosnica JNA i Jugoslavije , to se ne smije zaboraviti .

grome,malo prosarao po netu i naletih na ovo .Nije li u ovome pocetak kraja

I nesto pre toga , ali eto kako je tako je .

Interesantne su te igre , igre bez granica . A sto jos naj vise boli , kad te tvoj optuzuje i pljuje .

Ciji je Abdic zapravo bio igrac?

Nas ili hrvatski?

U jednoj knjizi sam procitao svedocenje srpskog borca sa Banije ,kojeg su negde u rejonu Suve Medje zarobili bas " Abdicevci". Momak je bio strahovito mucen i prebijan od strane babine vojske, da je to prosto za nepoverovati,posebno kad se se ta cinjenica uporedi sa ovim snimcima o "strateskoj saradnji" ::) ... Zarobljeni su tada i drugi ljudi , medju njima i sverceri, kako tvrdi taj srpski vojnik u svedocenju, za koje je rodbina platila , pa su pusteni, a ovaj momak je nastradao jer nije imao para ni on , a ni njegova majka koja je jedina mogla i htela da mu pomogne. Nesrecnik je pao u komu od silnih batina, pa je takav vracen srpskoj vojsci krajine. Njegova majka je jedva uspela da organizuje let helikopterom iz Banja Luke, na vma,, sto mu je spasilo zivot. Kada je izasao iz kome, svedocio je da ga je licno vredjao i ponizavao u pritvoru sam Abdic, i to na verskoj i nacionalnoj osnovi, podstrekavajuci strazare da ga dusmanski mlate. Taj dogadjaj datira iz 1992. godine, cini mi se, uglavnom pre ove sveopste saradnje iz 1994. godine, na zajednicku korist ( svih , osim srpskog naroda, kako je ispalo na kraju)...

Pod uslovom da je iskaz ovog srpskog nesrecnika verno prenet, a nema posebnih razloga da nije, moze se zakljuciti da Babo definitivno nije bio srpski igrac. A ciji jeste, to verovatno , on najbolje zna...

Ma zemljace ovde je sustina koliko su nasi uzeli para od ove prljave rabote i na nesrecu upravo nas Krajisnika.Pa pogledaj ko je sve u tome i kako ucestvovao i o tome je trebao Nestor otvoreno progovoriti u svom peru obavestajca ,ovako samo malcice na apotekarsku vagu dotakao i to je to .Nadam se da ce u "prosirenom izdanju" tako izneti stvarno ono sto se desavalo oko tog "Pauka" .Trebao bi i Novakovic da progovori o tome ,pa valjda posle svih nesreca koje su nas snasle imamo pravo na odgovor kako smo propali i zbog kojih faca .Za tog nesretnika sto pominjes da su ga divljacki prebili muslimani i sam sam cuo i mogu samo da ga zalim.Nisam cuo da je" Babo" ucestvovao licno u tome ,ali da je mucenik nastradao jeste i jao si ga njemu i njegovoj majci zbog ovih satrapa koji su uglavnom vodili svoja posla ,jel tako Nestore dali sam u pravu ili mi se mantra .

Sarinic, dalje, otkriva da Milosevic nikada nije bio ozbiljno zainteresiran za Krajinu. Na Sarinicevo - pitanje hoce li se bosanska i hrvatska krajina ujediniti, Milosevic je 12. studenog 1993. odgovorio: "Garantujem da to nije nas cilj i da do toga nece da dodje. Bila bi to velika greska. Malopre sam rekao da sam sa Republikom Srpskom resio srpsko nacionalno pitanje. Nemam nista protiv unije tri naroda u BiH ali to nece moci dugo da traje. Tu uniju niko ne zeli". Po Milosevicevu misljenju, Srbija takodjer nije zainteresirana za Zapadnu Bosnu. "Abdic mi je jasno porucio da ce da gradi buducnost zajedno s Hrvatskom. Kazao je da jos uvek to ne moze normalno da kaze. Mi to smatramo normalnim, i stoga necemo da se protivimo. Neka ta njegova Zapadna Bosna bude autonomna pokrajina u sastavu Hrvatske". Svoj odgovor na taj prijedlog Sarinic nije napisao, ali - ne moze li se on procitati i iz cinjenice da Republika Hrvatska danas stiti Fikreta Abdica, kao svojega drzavljanina, od izrucenja u BiH?

Trebao bi i Novakovic da progovori o tome

Da,Novaković kao komandant GŠ bi se trebao "oglasiti" sa nekom knjigom (ako ne stručni rad,onda memoari).Previše je pitanja koja se nameću,a malo odgovora (ne mislim samo na šverc,nego i na neke borbene "epizode" iz 1993.).Čitao sam jedan rad generala Novakovića na ovom sajtu u podforumu Vlade RSK i on tamo poprilično blati Milisava Sekulića i njegovu knjigu "Knin je pao u Beogradu",a koliko sam shvatio i memoare Marka Vrcelja:"Rat za RSK 91-95.".Mišljenja sam da omalovažavanje ove dvojice od strane Novakovića (kojega inače izuzetno cenim) nije pravi put jer su ti ljudi jedni od retkih koji su u pisanoj formi progovorili o dešavanjima u Krajini.

Da kanarinac i ja tako nekako mislim za Novakovica ,a mogao bi i neki post da napise imalio bi dosta pitanja za njega isto kao i za Nestora sto se tice PAUKA

Pozdrav svima.

Jako dugo sam ovde i pratim pomalo ceo sajt i mnogo sam nasao da ovom sajtu a najvise ono kada je izaslo procesuirane poternice to i dan danas delim ljudima koje upoznajem i koje cu upoznavati.

Zapazio sam temu za rakete LUNA na Petrovoj Gori. Ja sam ziveo na Kordunu bio sam mali tada ali se jako dobro secam kao da je juce bilo. Tog popodneva iznad mene se culo sustanje, podigao sam glavu a na negu je bilo uzareno svetlo kao decija flasica sa cuclom samo crvena i uzarena, letelo je nisam znao sta je ali sam video da je sa Petrove Gore. Kada se ta vatra ugasila u pravcu Zagreba se zaculo kao da grmi. Ubrzo potom se oglasila Hrvatska radio stanica kako je poruseno 12 zgrada a da nema zrtava, kao sto su i uvek krili zrtve. Sa nekim saznanjima sa drugih stranica ja mislim da je bilo 11 tih raketa zemlja vazduh tacnije С-125М Neva.

Pre svega zelim da podrzim ovu temu i komentare ljudi koji se javljaju da isprave Nestora, a i Nestora na trudu da objavi sve to i nadam se ispravi sto se dokaze da je pogresio u knjigi.

Veliki pozdrav.

Nakon duzeg vremena rekoh da obidjem malo temu, ali koliko vidim nema interosovanja za nju. Mnogo toga se novoga iz podesavalo, cak i knjige napisane od strane nekih generala, a sad da li nas to interesuje ili ne?