dj-zombi

Rat u Hrvatskoj iz pera obavjestajca - prosireno izdanje

Recommended Posts

a sad da li nas to interesuje ili ne?    

Naravno da nas zanima , ali na zalost nalazimo se  u doba prevara i lazi , tako da ne vjerujemo vise nikome . . .

Nedavno je izasla knjiga generala Vasiljevica, a zove se Operativna akcija "Stit" ili tako nesto. Znam samo sto sam procitao iz feljtona u Politici i da se dobar deo odnosi na ovo o cemu je  @Nestor, pisao u svom dnevniku vezano za Ilegalno naoruzavanje u Hrvatskoj krajem 1990. :]]

Nedavno je izasla knjiga generala Vasiljevica, a zove se Operativna akcija "Stit" ili tako nesto. Znam samo sto sam procitao iz feljtona u Politici i da se dobar deo odnosi na ovo o cemu je  @Nestor, pisao u svom dnevniku vezano za Ilegalno naoruzavanje u Hrvatskoj krajem 1990. :]]

http://www.dobra-knjiga.com/Home.asp?NaslovID=10329

Knjige o radu obaveštajno-bezbednosnih organa su oduvek bile atraktivne, bilo da je reč o memoarskoj građi ili monografijama. Kod nas ih je uvek bilo malo, naročito o nedavnoj prošlosti. Pada mi na pamet i knjiga "Bio sam oficir KOS-a" Ljubana Karana. Nisam je čitao, a nisam upoznat ni sa likom i delom Karana, iako mogu reći da je naslov, sa mog stanovništa, u najmanju ruku pretenciozan. Ima li tamo nekih "senzacija" (javnosti nepoznatih podataka), kao i koji knjiga period zahvata, ne znam. Ovo pišem čisto radi informisanja.

U svetlu nedavnih saznanja dobijenih svedočenjem iz Haga, Nestorovo delo čini se siromašnim, iako mu se mora priznati da je bio jedan od pionira iz obaveštajno-bezbednosne branše u "stavljanju" sećanja na papir. Koliko tu ima istine, a koliko mistifikacije oko nekih događaja ostaje da se vidi.

Čitajući prethodne konverzacije na ovoj temi, vidim da je  Bosut spomenuo Pauk i 1994. Imajući u vidu značaj tih događaja, ne iznenađuje me što niko nije progovorio o tome od ljudi na relaciji GŠ SVK/VRS - Vlada RSK/RS. Nekima savest, evidentno je, nije čista. Neuspeh operacije, pravdan vojničkim razlozima, lično mi je neprihvatljiv, i iza svega čini mi se da stoje gospodari rata na ovim prostorima. Operativni dnevnik OG Pauk se može naći na internetu, a u arhivi imam i nešto operativnih izveštaja na Pauka ka GŠ SVK. Traljavo, pa zašto ne reći otvoreno, amatersko izvođenje napadne operacije je evidentno od prvog do zadnjeg dana i ne može se pravdati isključivo slabim pozadinskim obezbeđenjem... Ovime ne želim bacati senku na Novakovića i štab operativne grupe, jer pitanje je koliko su i oni znali, imajući u vidu ko su mu bili neki od potčinjenih. Pauk je, gledajući iz sadašnje perspektive, bio ključ rata. Nakon njega, išla je lančana reakcija.  

P.S. Bjelivukove knjige se mogu naći ovde:

http://uimenaroda.rs/

kanarinac :

amatersko izvođenje napadne operacije je evidentno od prvog do zadnjeg dana i ne može se pravdati isključivo slabim pozadinskim obezbeđenjem...

Znades ti vrlo dobro zasto je sve to tako bilo  traljavo  , a jedino vrhunski i profesionalno izvodjeno hapsenje i prosledjivanje u Hag . . .

@kanarinac, knjiga koju navodis od Ljubana Karana, po mom misljenju nema neku vrednost i ne vredi pominjanja, zato sto je sve napisano krajnje nerealno. Osim bombasticnog imena knjige sto prosecnom citaocu stvarno zapinje za oko nema nista posebno. Link koji si postavio za knjigu od Bjelivuka, je sasvim nesto drugo i vredi je procitati cak mislim da je jako poucna i dobra knjiga realno napisana. Sto se tice "Pauka" ima o cemu da se diskutuje, naravno da sam ga pominjao i zeleo bih da o toj akciji progovore neposredni ucesnici  za koje pouzdano znam da su prisutni na forumu.  ::)

@grome,  nisam te bas  dobro razumeo jel dobro ili nije dobro sto su neki iz operacije "pauk"  zavrsili u Hagu? 

@grome,  nisam te bas  dobro razumeo jel dobro ili nije dobro sto su neki iz operacije "pauk"  zavrsili u Hagu? 

Nisi me ni mogao razumeti jer se nisam ni izjasnio samo o operaciji "pauk"  .

Govorim opcenito . . .

Sve su operacije bile u napred dogovorene (sto sam ovde i pokusao dosta puta objasniti na razne nacine ne optuzujuci nikoga ) samo mnogi to ne zele uvideti . . .

Kanarinac se neizmerno trudi i ja to postujem .Ali gde je prava istina , to ce se verovatno jednom saznati .

Ko prezivi  . . .

U principu , najmanje su krivi okrivljeni , a do onih pravih je tesko doci jer drze konce u svojim rukama a i tvorci su ove agonije . . .

Nisi me ni mogao razumeti jer se nisam ni izjasnio samo o operaciji "pauk"  .

Govorim opcenito . . .

Sve su operacije bile u napred dogovorene (sto sam ovde i pokusao dosta puta objasniti na razne nacine ne optuzujuci nikoga ) samo mnogi to ne zele uvideti . . .

Sećam se jedne znakovite rečenice svog rođaka u jednoj od konverzacija na temu njegovog angažmana u RSK... Neposredno pred povratak u JNA/VJ iz RSK, otišao je u rodno selo da se oprosti. Rekao je, parafraziram "Otišao sam da zapamtim i da se oprostim, jer sam znao da je to poslednji put i da više nikada neću doći". Dalje nisam insistirao na toj temi, poštujući njegov lik i delo, a i zdravstveno stanje, ali iz te rečenice sve je bilo jasno. Bila je 1992 kada se taj čin oproštaja odvijao!

Bila je 1992 kada se taj čin oproštaja odvijao!

Pametniji su jos 1992 shvatili sta se sprema narodu u Krajini. Drago mi je da si ovo napisao jer sam i ja bio svjedok da su u tom periodu iskusniji i realniji ljudi osjetili da je RSK moneta za pokusurivanje rezimu u Beogradu i na Palama.

Neznam,  mislim da je ipak tesko sve to bilo predvideti baš tokom 92.godine. Kasnije, kada su sverc,  pljacke,  "razmena sa Babom" postale praksa, to je vec druga prica.  Prosecnom seljaku je tada vec bilo jasno da nesto nije u redu i da ce sve otici u p. majcinu. "Nekom rat, nekom brat" nazalost postalo je sve stvarnost.  

Pametniji su jos 1992 shvatili sta se sprema narodu u Krajini. Drago mi je da si ovo napisao jer sam i ja bio svjedok da su u tom periodu iskusniji i realniji ljudi osjetili da je RSK moneta za pokusurivanje rezimu u Beogradu i na Palama.

Ne bi baš reko da su 1992.mogli bit toliko pametni.Prije će bit da su bili ravnodušni,i da ih Krajina nije zanimala,pa su otišli u Srbiju.

Banija, i tada se vidjelo da je Krajina moneta za potkusurivanje. Ko je mrdnuo prstom kada su Hrvati napali na Miljevce u junu 1992?

Ne bi baš reko da su 1992.mogli bit toliko pametni.Prije će bit da su bili ravnodušni,i da ih Krajina nije zanimala,pa su otišli u Srbiju.

Ovo što pišeš je netačno, a tvoj komentar je tipičan za mnoge Krajišnike kako tih godina, tako i danas. Postojali su ljudi dovoljno inteligentni, obrazovani i iskusni da vide da je tragičan kraj neminovan, samo je bilo pitanje kada će se dogoditi. To što je 1992. bila relativno povoljna situacija na prostorima RSK, u odnosu na 94-95, ne znači da se kolaps Krajine nije nazirao. Moj rođak je to posmatrao pretežno sa vojničkog aspekta, ali obzirom na položaj imao je i kontakte sa civilnim strukturama, što znači da je imao dovoljno elemenata za zaključivanje. Nije on jedini! Kao još jedan primer, navešću Milorada Višića, predsednika SO Vukovar koji je tih godina, sada se ne sećam jel 92, ili početak 93, na jednom sastanku u Beogradu, gde se raspravljalo o konstituisanju vlasti, podizanju privrede na noge i slično, otvoreno upitao Slobodana Miloševića "Gospodine presedniče, za koliko ste prodali Krajinu?". To nije čaršijska priča, ja sam uspeo pronaći dokument koji to potvrđuje!

Naravno, mnogi/većina nisu verovali u takav rasplet tih godina, što zbog neinformisanosti, naivnosti, entuzijazma u tom početnom periodu gde se verovalo da će se moći dosta uraditi i niza drugih razloga koji variraju od lica do lica... Ne treba takve koji su videli rasplet etikerati i prišivati im najgore moguće epitete. Ovo ne govorim zbog svog rođaka, nego radi istine i korektnosti. U RSK i RS je i najmanji vid neslaganja bilo popularno proglašavati aktom izdaje, a prethodno ne saslušavši ljude i njihove predloge i primedbe. Vremena jesu bila smutna, ali takvi koji su neke proglašavali izdajnicima i neprijateljima srpskog naroda su na kraju ispali najcrnji neprijatelji. 

Ima podosta vremena, kako sam na Praljkovom sajtu slučajno naišao na jedan interesantan dokument. Reč je o istražnom razgovoru koji su hrvatske službe bezbednosti provodili sa jednim starešinom hrvatske nacionalnosti koji je službovao u Somboru, čini mi se 975. VNC-u. Čovek je bio u JNA/VJ do 1993, da bi iste godine napustio kako vojsku, tako i SRJ, i došao u Hrvatsku. U tom dokumentu iznoseći svoja lična zapažanja, kaže kako su oficiri VJ koji su dobrovoljno otišli u RSK da pomognu u toku borbi na Maslenici, po svom povratku u VJ otvoreno govorili kako uspeh HV-a nije iznenađujući jer u Krajini ne funkcioniše ništa. Oni su tamo bili 2-3 meseca i doneli su takav zaključak, a šta su tek mogli zaključiti ljudi koji su na tom prostoru živeli ili proveli mnogo više vremena od gore navedenih.

kada su sverc,  pljacke,  "razmena sa Babom" postale praksa,

Zanemarivo !

Zbog cega ne govoris o sentilju i svercu sa Dudakovicem ?

U tom dokumentu iznoseći svoja lična zapažanja, kaže kako su oficiri VJ koji su dobrovoljno otišli u RSK da pomognu u toku borbi na Maslenici, po svom povratku u VJ otvoreno govorili kako uspeh HV-a nije iznenađujući jer u Krajini ne funkcioniše ništa. Oni su tamo bili 2-3 meseca i doneli su takav zaključak,

Sta mislis , jeli moguce da je provokacija , jedno . . .

Drugo , sta je to trebalo da funkcijonise bez ucesca vojske ?

Mnogi ovdje pricaju iz trbuva , kako se kaze kod mene . . .

Svi smo mi , bojim se skloni malo licnim zapazanjima .

Istina se nazire , ali je jos nepotvrdjena  .

Pisu ono  sto su "dobijali"na sto  .

Niko ne pise direktno rezultate sa terena . . .vjerujte , jer  na terenu nisu ni bili . . .

Ovo što pišeš je netačno, a tvoj komentar je tipičan za mnoge Krajišnike kako tih godina, tako i danas. Postojali su ljudi dovoljno inteligentni, obrazovani i iskusni da vide da je tragičan kraj neminovan, samo je bilo pitanje kada će se dogoditi. To što je 1992. bila relativno povoljna situacija na prostorima RSK, u odnosu na 94-95, ne znači da se kolaps Krajine nije nazirao. Moj rođak je to posmatrao pretežno sa vojničkog aspekta, ali obzirom na položaj imao je i kontakte sa civilnim strukturama, što znači da je imao dovoljno elemenata za zaključivanje. Nije on jedini! Kao još jedan primer, navešću Milorada Višića, predsednika SO Vukovar koji je tih godina, sada se ne sećam jel 92, ili početak 93, na jednom sastanku u Beogradu, gde se raspravljalo o konstituisanju vlasti, podizanju privrede na noge i slično, otvoreno upitao Slobodana Miloševića "Gospodine presedniče, za koliko ste prodali Krajinu?". To nije čaršijska priča, ja sam uspeo pronaći dokument koji to potvrđuje!

Naravno, mnogi/većina nisu verovali u takav rasplet tih godina, što zbog neinformisanosti, naivnosti, entuzijazma u tom početnom periodu gde se verovalo da će se moći dosta uraditi i niza drugih razloga koji variraju od lica do lica... Ne treba takve koji su videli rasplet etikerati i prišivati im najgore moguće epitete. Ovo ne govorim zbog svog rođaka, nego radi istine i korektnosti. U RSK i RS je i najmanji vid neslaganja bilo popularno proglašavati aktom izdaje, a prethodno ne saslušavši ljude i njihove predloge i primedbe. Vremena jesu bila smutna, ali takvi koji su neke proglašavali izdajnicima i neprijateljima srpskog naroda su na kraju ispali najcrnji neprijatelji. 

Ima podosta vremena, kako sam na Praljkovom sajtu slučajno naišao na jedan interesantan dokument. Reč je o istražnom razgovoru koji su hrvatske službe bezbednosti provodili sa jednim starešinom hrvatske nacionalnosti koji je službovao u Somboru, čini mi se 975. VNC-u. Čovek je bio u JNA/VJ do 1993, da bi iste godine napustio kako vojsku, tako i SRJ, i došao u Hrvatsku. U tom dokumentu iznoseći svoja lična zapažanja, kaže kako su oficiri VJ koji su dobrovoljno otišli u RSK da pomognu u toku borbi na Maslenici, po svom povratku u VJ otvoreno govorili kako uspeh HV-a nije iznenađujući jer u Krajini ne funkcioniše ništa. Oni su tamo bili 2-3 meseca i doneli su takav zaključak, a šta su tek mogli zaključiti ljudi koji su na tom prostoru živeli ili proveli mnogo više vremena od gore navedenih.

Kanarinac, sjajno. Ovo sto si napisao bi trebao svako procitati.

Necu reci da smo najveci krivci za ovo sto se desilo ali nase ponasanje i neodgovornost u tom periodu je islo na ruku neprijatelju. To je neprijatelj samo u bajkama mogao da ocekuje. Ja sam vec pomenuo da sam nakon Miljevaca od starijih i ozbiljnijih ljudi mogao cuti da nam se sprema egzodus. Ko god je pokusao nesto da napravi, ili je uklonjen sa politicke scene ili je ubijen( predsjednik opstIne Vrginmost). Mi smo vjerovali u cudo a cuda se ne dogadjaju. Pokusajte analizirati ljude koji su nas vodili u mjestima gdje ste zivjeli u Krajini. Uglavnom je to bilo nesposobno i radikalno nastrojeno rukovodstvo koje nije vidjelo dalje od svog nosa. Babic je prvi jos 1991. osjetio sta nam se sprema i usao je otvoreni sukob sa Milosevicem. Da Babic nije nasjeo na pritiske Martica kasnije, mozda bi narod ostao u Krajini.

Sta mislis , jeli moguce da je provokacija , jedno . . .

Drugo , sta je to trebalo da funkcijonise bez ucesca vojske ?

Mnogi ovdje pricaju iz trbuva , kako se kaze kod mene . . .

Svi smo mi , bojim se skloni malo licnim zapazanjima .

Istina se nazire , ali je jos nepotvrdjena  .

Pisu ono  sto su "dobijali"na sto  .

Niko ne pise direktno rezultate sa terena . . .vjerujte , jer  na terenu nisu ni bili . . 

Mnogi nisu svjesni kakvo je rasulo bilo u SVK u tom periodu. Na nasu zalost, to je sve potvrdjeno akcijama HV 1995. godine.

Nisam ja direktno ništa napiso za tvog rođaka,nego sam općenito piso kako je interesantno i fascinantno da je toliko bilo pametnih i inteligentnih još 1992.To je nemoguće da su još 1992.ti svi što su otišli iz Krajine za Srbiju bili toliko pametni i vidoviti,i spada u nadprosječnu,pa reko bi i u nadnaravnu inteligenciju i pamet !

Zbog toga ostajem pri stavu da se tu ne radi o pameti,nego o ravnodušnosti.

Banija, i tada se vidjelo da je Krajina moneta za potkusurivanje. Ko je mrdnuo prstom kada su Hrvati napali na Miljevce u junu 1992?

92.se nije još moglo tako daleko vidjet.Kad su hrvati napali Miljevce u toku je bila operacija "koridor",pa su hrvati iskoristili povoljan trenutak da naprave masakar,dok su pripadnici SVK i milicije bili na koridoru.To je bila manja vojna akcija sa hrvatske strane,i sve se tako brzo odigralo da se nije ni stiglo reagirat.

Mnogi nisu svjesni kakvo je rasulo bilo u SVK u tom periodu. Na nasu zalost, to je sve potvrdjeno akcijama HV 1995. godine.

Pa ko je prouzrokovao to i takvo stanje ?

Sta mislite da su te akcije odradjene bez dogovora ?

Pa ako niste vidjeli kod sebe sta se izdesavalo , zasto ne pogledate kod komsija ko im kapu kroji ?

Ne namecite sami sebi neku krivicu . . .

Nego pogledajte ovdje http://www.krajinaforce.com/forum/index.php?/topic/5089-ekonomske-ubice-pa-%E2%80%9E%C5%A1akali%E2%80%9C/?hl=%2Bekonomski+%2Bubica

pa prosudite  . . .

@BANIJA 79: Mislim da nije trebalo biti previše pametan da bi se došlo do takvog zaključka.Po nacionalnosti sam hrvat ali ovo što ću napisati nema veze sa nacionalnosti.U siječnju i veljači 1992 god.sam razgovarao sa bar dvadeset ljudi tada starijih od 50 godina (po nacionalnosti srbi)skoro svi su rekli ako se ovako nastavi krajina propada.Zašto pitam ih uz konstataciju jači ste od nas sto puta?Bezvlašće,tj nesposobni rukovodioci koji su već tada bili protiv oficira(školovanih oficira)u svakom selu šerif(vojvoda) koji radi po svom a većina su kriminalci,na slobodnim teritorijama palež,pljčka,ubistva preostalih civila,već je bilo i međusobnih ubistava nitko za ništa ne odgovara tako se ne stvara država,zbog sličnih stvari su i ŠVABE izgubile rat,svi su bili istog mišljenja ovo nevodi nikuda.

Pročitao sam knjigu u jednom dahu. Nema šta sve je realno napisano i prije svega istinito. Kamo sreće da nije došlo do tog nesretnog egzodusa za koji su po mom mišljenju više krivi krajinski političari nego bilo ko drugi. Od velike samodopadnosti i egoizma totalno su izgubili doticaj sa stvarnošću. 

Pitanje za autora.? :) Moji su iz Krbave izbjegli za vrijeme oluje na kosovo mislim na deda i babu,a mi smo cijelo vrjeme bili u Zagrebu.Da li si bio u Krbavi za vrijeme službe? Jer sa djedom nisam stigo puno o tome pricat bio sam pre balav,a deda je umro ima vec dosta godina.

Interesira me kakva je situacija tamo bila,mislim da je punkt bio kod svrackovog sela di su oni cuvali tamo ima i hrvatsko selo čorci sa kojima su oni imali jako dobre odnose sa tim seljanima tokom citavog rata jer su ljudi bili na strani RSK,jedan covjek je ubijen u tom selu preziva se Čorak ime neznam morao bi pitat oca,za ime covjeka koji je uboica bi isto tako morao pitat babu,uglavnom deda mi je pricao da je on uspio ulovit tog ubojicu ili bilo ko iz njihovog sela da bi mu oni presudili,nakon toga cijela ta hrvatska kuca je stanovala kod mojih jedno vrijeme dok se situacija nije stabilizirala da oni odu za zagreb,koje je to tocno godine bilo ja neznam i to bi morao pitat svoje.

Znam da na ovom podrucju krbave nije bilo ozbiljnih borbi,osim da su se tenkovi od nekud povlacili ovuda za udbinu pa u bosnu jer jos ima tragova gusjenica.

Par pitanja da li su ti tenkovi bili u gospicu i opcenito kako je zivot funkcionirao u krbavi ako imas kakvih saznanja s tvog gledista.

PS,zasto ti nemogu poslat privatnu poruku?