Sign in to follow this  
JaZZa

Letovanje u Hrvatskoj: SAMO SRBIN SEZONU SPASAVA

Recommended Posts

05.04.2009

PRESS

Ekonomska kriza utiče na turističku sezonu u Hrvatskoj, pa komšije sve češće upiru pogled ka istoku. Na njihovu žalost, većina srpskih turista će i ove godine letovati na starim, proverenim mestima

„Sa leve strane vidite pravoslavnu crkvu", objašnjava lokalni vodič u autobusu sa srpskim turistima. „A ko ju je spalio?", pitaće oni. „Nemci, mamu im jebem!", odgovara vodič na tečnom srpskom. Upravo ovim rečima Boris Dežulović započinje svoju kolumnu u hrvatskom „Globusu" povodom očekivanja hrvatskih turističkih radnika da će im Srbi spasti predstojeću letnju sezonu.

image.jpg?imageId=37834&thumb=1

Imaju samo kriške...Poruka u Dubrovniku za srpske turiste

Na njihovu žalost, turisti iz Srbije, po svemu sudeći, ni ove godine neće ispuniti njihova nadanja. Naime, prema anketi Jute, nacionalne asocijacije turističkih agencija, nekadašnja najomiljenija destinacija naših putnika ubedljivo je poslednja na spisku željenih letovališta za odmor. Svrstana je u grupu „ostalo", za koju se izjasnilo svega šest odsto ispitanika. Daleko ispred nje su Grčka, Bugarska, Turska, Egipat i Crna Gora, naposletku i sama Srbija.

Radisav Stanković, direktor Jute, ne želi da priča o Hrvatskoj jer je ona, kako sam kaže, potpuno minorna za naše turiste. Štaviše, ne zna ni približan broj onih koji bi ovog leta posetili naše zapadne komšije.

- Nemam nikakav komentar o tome jer nam Hrvatska nije dominantno tržište - kaže Stanković za Press nedelje. - Znam da neke agencije imaju u svojoj ponudi Istru i Kvarnersku oblast, ali pričati o tome je rano, osetljivo i za mnoge i dalje ranjivo.

image.jpg?imageId=37835&thumb=1

Neće da ćute na srpskom

Hrvatske turističke agencije procenjuju da je prošle godine tamo boravilo između 85.000 i 115.000 srpskih turista, ali pravih gostiju, onih koji ne idu u svoje vikendice, kuće ili kod prijatelja i rođaka, bilo je svega pedesetak hiljada. Većoj poseti, nadaju se Hrvati, trebalo bi da doprinese i obnavljanje avionske linije od Beograd do Pule, koja je obnovljena prošle godine, i na kojoj će tokom letnje sezone avioni leteti čak četiri puta dnevno.

Većina domaćih agencija organizuje aranžmane za Istru jer smatra da je ova destinacija bezbedna, odnosno da naši turisti tamo neće imati problema sa lokalnim stanovništvom. Stiče se, međutim, utisak da će većina nekadašnjih ljubitelja hrvatskog Jadrana svoju posetu odložiti za neka druga, srećnija vremena. Jednostavno, ne bi želeli da odmor provedu razmišljajući da li će im neko kamenovati automobil ili će imati problema zbog beogradskih tablica i srpskog jezika.

U agencijama ističu da Hrvatska teško može da se poredi sa omiljenim destinacijama naših turista kao što su Grčka, Bugarska ili Egipat, i to ponajviše zbog cena usluga. Tako, na primer, boravak u hrvatskim hotelima sa četiri zvezdice višestruko je skuplji u odnosu na isti u Egiptu, a po visokim cenama posebno prednjači Dubrovnik.

Mnogo su skupi

Mirko Bauk, direktor i vlasnik turističke agencije „Odeon", koja nudi aranžmane za celokupnu hrvatsku obalu, kaže da oni jednostavno ne mogu da se takmiče sa Grčkom ili Turskom.

- Zanimanje domaćih turista za odmor u Hrvatskoj raste iz godine u godinu, ali komšije ni ovog leta ne bi trebalo da se nadaju masovnijem dolasku Srba. Na nedavno održanom beogradskom Sajmu turizma imali su zapažen nastup, predstavili su celu obalu i kompletnu hotelsku uslugu, ali mislim da su pogrešili što nisu nastupili jedinstveno kao država. Činjenica je da nedostatak turista sa zapada, do čega se svakako doći usled ekonomske krize, pokušavaju da nadomeste boljom posetom naših tržišta. Na njihovu žalost, naše tržište nije takvo da bi moglo da popuni „njihove rupe". Hrvatska je u ovom trenutku znatno skuplja i od Grčke i od Turske, pa, ukoliko žele veću posetu, ponajpe bi trebalo da se pozabave svojim cenovnicima - smatra Bauk.

Milica Žarković, portparol agencije „Kon Tiki", kaže da se u prethodnih šest godina, koliko ova agencija organizuje aranžmane za Hrvatsku, niko od turista nije požalio na bilo kakve neprijatnosti. Štaviše, ove godine će organizovati i specijalne vansezonske aranžmane za Istru i Kvarnerska ostrva - Rab, Pag, Lošinj i Krk, a koji obuhvataju i izlete za Veneciju i Brione. Zanimanje potencijalnih putnika je veliko, ali za bukiranje letnjih aranžmana, po njenim rečima, još je rano.

- Hrvatska se sve bolje pozicionira kod naših turista. Međutim, kada je reč o letnjoj sezoni, još ne znamo kakav će biti odziv, s obzirom na to da se aranžmani za ovu destinaciju, po pravilu, rezervišu tek u junu jer viza nije potrebna - kaže naša sagvornica.

Dragan Šormaz: Letujem na Korčuli

Dragan Šormaz, poslanik DSS, kaže da jposlednje dve godine letuje sa porodicom na Korčuli.

- Odlično sam se proveo i nisam imao nikakvih problema. Nisam čuo da je bilo ko iz Srbije imao neprijatnosti. Policija je predusretljiva. Kada sam im pokazao diplomatski pasoš, ponudili su mi pratnju. Ne znam kako je u blizini Šibenika ili Zadra. Tamo je uvek bilo problema između Srba i Hrvata.

Gorica Popović: Hrvatska je lutrija

Gorica Popović, glumica, nije skoro letovala u Hrvatskoj. Nedavno je sa predstavom gostovala u Puli i tvrdi da su ih Hrvati veoma lepo dočekali.

- Jesu skupi, ali obala im je prelepa. Išla bih u Istru gde naši nemaju problema. Odlazak na Hrvatsko primorje još je lutrija, ali se nadam da će se zategnuti odnosi konačno razlabaviti i da će poseta naših turista tamo biti opuštenija.

Isidora Bjelica: Druženje sa hrvatskim turistima

Spisateljica Isidora Bjelica ne letuje u Hrvatskoj jer ima toliko drugih destinacija koje želi da obiđe. Kaže da je u Hrvatskoj letovala kao devojčica i da voli Pulu.

- Preko leta sam u Hrvatskoj samo u prolazu i dosad nisam imala neprijatnosti. Često mi traže i autogram i žele da se slikamo. Često se na krstarenjima srećem sa turistima iz Hrvatske i dobro se družimo.

Aleksandar Vučić: Tamo mi nije lepo

Aleksandar Vučić (SNS) je u izjavi „Globus" rekao da je kod njih letovao kao mali, da mu se tada sviđalo, ali da mu se sada više ne sviđa.

- Kao mali sam išao u Istru, Rovinj, Umag... Ali, zašto bih sada išao tamo gde bi me ljudi gledali kao da sam im nešto skrivio, i da ja gledam njih i da mislim da su oni meni nešto skrivili. Idem tamo gde me neće gledati tako. More je lepo, ali meni tamo nije lepo.

ANA MITIĆ

Smesno je uopste pricati o ljetovanju u Hrvatskoj ,tamo niko od Srba ne bi trebao da ide ne zbog toga sto je skupo ili slicnih razloga,mislim da se tamo ne treba ici isljucivo iz moralnih razloga.

Smesno je uopste pricati o ljetovanju u Hrvatskoj ,tamo niko od Srba ne bi trebao da ide ne zbog toga sto je skupo ili slicnih razloga,mislim da se tamo ne treba ici isljucivo iz moralnih razloga.

Znaci ja i preostali Srbi smo ludi sto zivimo u Hrvatskoj jel to oces reci djaba vami pjevati Nema raja berez rodnog kraja sa takim misljenjem mjesto da divanite da se narod vraca trebalo bi djeci na bukvaru nacrtati planinu Dinaru neka uce djeca dok su mlada đe su Srbi bili odvajkada,trebalo bi djeci svakog dana pominjati Janković Stojana neka cuju djeca od malena ko je Stojan junak sa kamena 8)

I da obidju ognjista i vidi sta i kako nek jedu palentu da vide đe su nikli samo tako mozemo sacuvati nasije obicaje

a ne se duriti jerbo kome se mi pravimo stetu neg sami sebi zato ja pozivam svakog Srbina da dodje vidi i ako bog dade da ostane

smjesno, sta je to smjesno pobogu ella? za tebe znači da je smjesno što netko zeli doci svojoj kuci, kuci okucnici, cjelom imaju sto mu ga djedovi i pradjedovi .....stekose. Znaci da nije onaj srbin po tebi tko se usudi otici u zemlju u kojoj je rodjen i iz koje potice. moralisati i nekome sugerirati da zaobidje svoje je milo receno u najmanju ruku neozbiljno a uzdrzacu se i drugih ostrijih rijeci. Pretpostavljam da si mladja osoba i onda je za tebe logicno da te nista ne vuce ili privlaci tamo gdje si ponikla ili ponikli tovji roditelji, uza ili sira rodbina. Vjerujem da ces se jednoga dana kajati na ove napisane recenice na kojima gradis svoju mrznju do zemlje-drzave odakle poticu tvoji korjeni.

siguran sam da ela nije mislila na nase krajisnike povratnike, takvi sigurno ne idu u turizam u hrvatsku vec da spasu ono sto se spasiti moze od imovine

ovdje je rijec o TURISTIMA iz SRBIJE

ELLA nazalost malo je takvih koji SHVATAJJU TAJ PRINCIP ... Ma kakva HR ovde ljudi idu najvise u Grcku , Bugarsku ,Tursku ... A ne verujem da npr i ODEM na HR primorsje da bi se prema meni ponasali kao prema strancu "kulturno" vec bi se ponasali prema meni kao prema pravom srbinu krajisniku ... kao prema svinji ...

Nema sanse da USTASA napise "parce" , to je kao da mesto sahovnice stavi 4 s ...

Ako budeš išo ikad zu hrvatsku ratniče,nemoj reći ni kriška ni parče,nego po Krajiški dajte mi komad :D:D:D;)

izgleda da polako zaboravljamo nase rijeci izraze koje smo nekada koristili. evo npr. kada dodjem u hr, pitam imate li "bevande", kakav vam je kruv "crni ili bijeli" da li je izpod peke ili je pecen na struju. Przite li meso u tavi ili ga kuvate u bruzinu... i onda nema problema. mi ne bi bili mi da ne bi pricali ekavski cim krocimo u zemlju u kojoj smo rodjeni i u kojoj smo naucili prva slova abecede, nesto kasnije i azbuke. zato ratnice, postoje salteri pa cak i u glavi i onda preklopi taj salter cem predjes granicu, pricaj naski i baci brigu na veselje.

Ispred samog naslova ove teme postavljen je "jedan znak". Taj ili takav znak, samo žute boje upozorava... da je sevanje/zracenje odredjenog terena- prostora u blizini ili na nekoj teritoriji/moru. Da li sam upravu i da li je to znak upozarenja na nešto sto je povezano sa morem ili nije.

Hrvatska u panici zbog loše sezone ukida vize

Politika 15.04.2009

Glavna turistička sezona je na pragu, a u Hrvatskoj već strepe hoće li zbog svetske ekonomske krize podbaciti, što bi značilo i opasno ugrožavanje celokupne nacionalne privrede koja sada direktno zavisi od turističke žetve. Država čini poslednje napore da pomogne turističkim privrednicima, pa je tako ovih dana usvojen i Akcioni plan pomoći toj privrednoj grani.

Među najzanimljivijim merama svakako je privremeno ukidanje viza (od 31. maja do 31. oktobra) za građane iz Rusije i Ukrajine, a razmatra se takva mogućnost i za Kineze i Indijce. Posle nedavnog javnog poziva – prvog takvog posle proteklog rata – građanima Srbije da svoj odmor usmere ka hrvatskim turističkim destinacijama – ovo je dodatni dokaz da Hrvatska spas za svoj turizam sada traži na do sada zapostavljanom istoku.

U tom smislu je odlučeno i da se tokom ovogodišnje turističke sezone dozvoli sletanje na hrvatske aerodrome ruskim putničkim avionima kojima to do sada nije dozvoljavano zbog važećih propisa o ograničavanju buke. Upravo se radi na izmeni pravilnika kako bi to bilo omogućeno već od 1. maja, a važiće kao i odluka o suspendovanju viza do kraja oktobra ove godine. Radi se uglavnom o putničkim avionima tipa „Iljušin” starije generacije, koji stvaraju veću buku nego što je to aktuelnim propisima dozvoljeno.

Među akcionim merama za pomoć turističkoj privredi je i nekoliko koje će hotelijerima smanjiti troškove poslovanja. Tako će se, na primer, za 35 odsto smanjiti tzv. spomenička renta, a ograničiće se i izdaci za televizijsku pretplatu (do sada se u punom iznosu plaćala za svaki TV prijemnik u hotelu, pa su neki već razmišljali da ih izbace iz upotrebe). Sa lokalnim vlastima dogovara se smanjivanje izdataka za komunalije, ali se i dalje najtvrdokornije drži PDV (u Hrvatskoj je jedinstven za sve u visini 22 odsto), u koji vlada još ne da da se dira. To će – kako se čuje – na red ipak doći, ali tek iduće godine.

Pojačavaju se i propagandne mere za privlačenje turista, a država u to namerava da uključi i sve ugledne pojedince iz javnog života. O tome ministar turizma Damir Bajs kaže:

„Zamolićemo naše sportiste, glumce i sve ostale uglednike iz javnog života da se uključe u turističke kampanje, jer smatramo da oni kao ambasadori turizma mogu puno doprineti stvaranju imidža Hrvatske kao poželjne destinacije”.

Сваки прави Србин не би требао да иде код усташа на море.

Када направимо поделу Јадрана између Србије и Италије онда се може ићи,а овако у усташку државу не треба ниједан Србин да иде.

Ићи ћемо ускоро на српско море у српски Задар и српски Шибеник

Карлобаг и Огулин то је наша граница,Карловац је наш и српска Вировитица

Eh! Opet mudroseri pričaju o toleranciji za koju samo mi Srbi znamo. Izjednačavaju Srpsku Krajinu- našu postojbinu i kiseljenje guzice u hrvatkom moru bez mogućnosti da imaš uvid u to što ti ustaša muti za ručak i koliko je puta pišao u kafu(pardon kavu) specijalno pripremljenu za Cigane (Pardon Srbe). Napabirčio sam dobar broj godina na tom njihovom moru i u sredini gdje su oni bili u većini od cca 90%. Nikada nisam ništa čuo pozitivno o Srbima čak ni od mojih "prijatelja" ili nazovi prijatelja Hrvata pa čak ni u vrijeme kad je vladalo "bratstvo-jedinstvo".

Sjećam se onog slavlja u Srbiji i srpskim zemljama kad je "Crvena Zvezda" dosegla krov evrope i svijeta. Među našom "braćom" Hrvatima je bio muk kao da su pokopali svu svoju rodbinu. Bio je muk veći nego među nama Srbima nakon ustaških pokolja širom Krajine. Mi koji smo tada tamo živili znamo to vrlo dobro. Godinama sam slušao bujice uvreda i dosjetke najprimitivnijeg sadržaja na račun Srba. Nikada nisam čuo pohvale niti priznanja ma koliko se pojedini podrepaši iz redova Srba trudili da im se uvuku u buljeskaru zarad ugodnijeg onog kratkog boravka na njihovom moru. Znam takvih koji su mijenjali vjeru, imena i prezimena samo da ostanu tamo. Znam ih koji su učestvovali u paljenju sela iz kojih potiču pa onda ne treba ni da se čudimo što sada pošto poto hoće da ljetuju tamo.

Ta zemlja s tako "lijepim" morem kako reče Gorica Popović ili svinjoliki Šormaz se nikada nisu upitali što je ispod zemlje kojom moraju proći do tog mora? Ispod zemlje su same kosti nevinih srpskih žrtava. Sama zemlja kao da odiše mirisom dječje krvi prolivene ustaškom kamom. Vrulje ili izvori u moru donose ostatke leševa iz velebitskih jama. Iz Jadovna i iz Slane koju oplahuje to njihovo "lijepo more". Krici nevinih žrtava i danas odzvanjaju i prolamaju se u brdima Like, Korduna, Dalmacije, Banije, širom Slavonije, Srema, Bosne, Hercegovine... Prolamaju se a Srbi kratkog pamćenja to ne vide i ne čuju nego kisele svoju zadnjicu ne vodeći računa o etici niti otome što su njihova braća proživljavala i kako su skončala. Milion i više neviih žrtava?! Da ti pamet stane i da nikada ne pomisliš da odeš tamo drugačije doli na gusjenicama ili uz zvuke raketa.

Ja čovjek što ne zna koji grad je njegov. Kojem selu pripada? Koji nikada nije bio u stanju da sastavi svoju generaciju maturanata. U čijem školskom dvorištu su sagradili katoličku crkvu za poludivlje doseljenike iz Bosne. U čijem rodnom kraju ulice nose imena Ante Starčevića, Alojzija Stepinca, ustaše Šnjarića, Jovića...U rodnom kraju sam jedva sastavio 15 godina života, a onda put pod noge i nigdja više nisam bio svoj na svome, pa čak i u matičnoj državi me neumorno zapitkuju: "A jesi li zaista morao otići iz tog grada na moru gdje si proveo 35 godina života?" Nisam odgovaram sarkastično, jer sam se zaželio blata i prašine. Ja nemam načina da im objasnim u čemu je problem, jer oni ne razumiju moju dušu, ojađenu i neizlječivo ranjenu. Ne razumiju da mi se gadi otići u moj rodni kraj opoganjen i zagađen izmetom ustaške gamadi.

Ja čovjek bez zavičaja ne mogu oprostiti Srbinu koji zanemaruju svoj ponos i ne osvrću se na svoju prošlost zarad kratkotrajnog "užitka" u ustaškom moru. Najrađe bih i znao bih izreći mu kletvu goru od Lazareve, ali mi ponos ne dozvoljava da se spustim na nivo jednog debelguzog Šormaza koji se razmeće svojim diplomatskim pasošem.

Ni jednom rijeci nisam spomenula Srbe povratnike u Hrvatsku i kao sto dj-zombi rece, oni nemaju vremena za letovanje ,mislila sam i mislim na Srbe iz drugih krajeva.Sem toga licanka sam i vratila sam svoje imanje, odlazim tamo i boravim vrlo kratko ,a o odmaranju na njihovom moru moram tako reci ne razmisljam niti mi pada na pamet ,nemam dilema nikakvih ono za mene jednostavno ne postoji iz razloga koje je RR naveo pa ne zelim da ponavljam.Sta oni jos trebaju da urade Srbima da bi konacno shvatili sustinske stvari, zaista bih zeljela da znam.

Ni jednom rijeci nisam spomenula Srbe povratnike u Hrvatsku i kao sto dj-zombi rece, oni nemaju vremena za letovanje ,mislila sam i mislim na Srbe iz drugih krajeva.Sem toga licanka sam i vratila sam svoje imanje, odlazim tamo i boravim vrlo kratko ,a o odmaranju na njihovom moru moram tako reci ne razmisljam niti mi pada na pamet ,nemam dilema nikakvih ono za mene jednostavno ne postoji iz razloga koje je RR naveo pa ne zelim da ponavljam.Sta oni jos trebaju da urade Srbima da bi konacno shvatili sustinske stvari, zaista bih zeljela da znam.

tako je, ko ode klasican kreten, evo samo na ovom forumu ima toliko tema sa dva miliona razloga da se ne ode

a sutra latin pravi emisiju o srpsko hrvatskim odnosima i kako treba ici na bolje- namirisala stoka da ce ova recesija pojesti turisticku sezonu pa ko vele ajmo slagati malo srbima, glupi su, doci ce odmah....e jbt, pa dokle cemo biti budale pravila.gif

Danas sam umro od smeha , kaze na radiju " VAZNO OBAVESTENJE ZA ONE KOJI IDU U HRVATSKU" ja mislio da je valjda taj MESKICKI GRIP stigao na primorje , kad ono voditelja upozorava i moli SRPSKE TURISTE da paze da ne zapale cigaretu u kaficu jer ce ih KAZNITI ... A usput je napomenula da ocekuje dosta turista iz Srbije koji obilaze svoje kuce ??? Turista koji obilazi svoj dom ??? I ta je nadojena MRZNJOM ...

Turisti koji obilaze svoje domove ??????!!!!!!! Ovo je neka nova vrsta turista!

A pogriješili su misle na one koji su tamo živjeli pa sada dođu običi lijepe krajeve i svoje imanje usput kada ljetuju na jadranu.

Само српски издајници могу да летуију у Хрватској.

Чеда може да летује

Ја могу да идем само кад се поново успостави РСК и припоји Србији на српско море у Карин,у српску Црну Гору кад падне шиптар Мило са власти

Tako se misli posle svakog rata, ko jesanjao da ce da se hrli u nemacku, da ce nemci dolaziti ovde na odmor, da cemo baciti dinar navaliti na DM..stratezi rata planiraju i takve ventile...za opustanje posle krize,,covek srecan sto je ostao ziv, bace cedi but, on ga oglodje baci nama koske...a mi ko kerovi navalimo na nju i cekamo sledecu..pa kapitalizam je, para vrti gde burgija nece...i u *patriotizam*..

E ovo je DEFINICIJA "Ја могу да идем само кад се поново успостави РСК и припоји Србији на српско море у Карин,у српску Црну Гору кад падне шиптар Мило са власти"

image.jpg?imageId=37834&thumb=1

e kada vidiš ovu totalnu primitivu i ovo njihovo stanje svjesti.....koji kompleksaši i bolesnici.....umjesto da žele nešto zaraditi oni ovako..... svaki normalan čovjek im ne bi došao na more nakon ovakvih prizora ma i da mu plate. prije par godina su skoro uspjeli sa naumom da stave ekran sa prizorima granatiranja dubrovnika, i sve to u toku sezone ! Luđaci uzeli vlast u ludnici.