Sign in to follow this  
Bruvanjac

Pravoslavne Crkve u Krajini

Recommended Posts

Puno pozdrava svim Srbima a posebno KRAJISNICIMA.

Imam nekoliko slika Srpske Pravoslavne crkve Sv.Georgija iz Ogulina zajedno sa parohijskim domom ali ne znam kako da is postavim na forum(mozda mi nije dozvoljeno ) nisam siguran ali ako neko moze pomoci bice mi drago.

Unapred se zahvaljujem.

Baco1974

hvala za slike samo nemoj vise stavljati ovako gomilu slika u jedan post

postavi jednu sliku na jedan post jer posjetioci sa slabom vezom nemogu da ih vide ovako

Hram Svetog Ilije u selu Buzeta na Baniji.

IMG084smanjeno.jpg

Hram je izgrađen 1740. godine. Nažalost spaljen je 1995. godine. Parohiju su činili Buzeta, Gornji Klasnić i Dabrina.

Bilo bi ljepo kad bi neko ima sliku ovog hrama da je postavi ovdje, da se vidi specifičan izgled crkve koja je bila izgrađena od drveta i time davala posebnu čar.

Манастир Веселиње, Врба-Гламоч.

Манастир је задужбина Веселина Наерловића, који је Манастир саградио на темељима старе, дрвене Цркве која је изгорала у 1. Свијетском рату. Налази се са лијеве стране магистралног пута Гламоч-Ливно; 6,5 km од центра Гламоча у селу Врба. Поред Манастира саграђена је и спомен костурница, у којој се налазе кости побијених Срба за вријеме 2. Свијетског рата, вађене 90-их година из јаме на Корићини која је за вријеме комунизма била забетонирана!!!

070713_154030.jpg

Ево још понешто о Манастиру:

Манастир Веселиње, посвећен је Рођењу св. Јована Крститеља. Веселин и Паула Наерловић, из Буенос Аиреса, благословом тадашњег далматинског Епископа Стефана (Боце), подигли су нову парохијску цркву и нови парохијски дом 1970-1975. године. Као ктитор и велики добротвор, Веселин Наерловић је је 1983/4. год. изразио жељу да парохијска црква парохије Камен – Врба буде проглашена манастиром, што је и учињено на Томину недјељу 1985. године.

Манастир је тешко оштећен од Хрватске војске у току рата 1995/96. године, те у још два наврата 1998. и 1999. године.

У кругу манастира постоје још и ктиторска капела и капела спомен-костурница новомученика пострадалих од усташа 1941-1945. год. у јами Корићна и другим јамама поред Гламоча.

f10.jpg

Храм Силаска Светога Духа у Гламочу

Храм саграђен између 1920-30. године. Храм је обновљен током год. 1968.-70. Освећење је 1970. год. извршио Митрополит дабробосански Владислав (Митровић)Од 1995. до 2000. год. храм је тешко оштећен од Хрвата. 2002. год. релативно је обновљен, а 2003. започети су радови на ограђивању црквене порте.

f14.jpg

Ово је слика Храма прије обнављања крова

Pozdrav dragi krajisnici.....Imam par pitanja,pa mislim da je ovo pravo mesto...

E ovako.Planiram na leto obici citavu Liku i uslikati sve crkve sto su ustase spalili za vreme II rata.Imam spisak,znam gde su sva sela.Znam koga cu jos pitati u Korenici i Karlovcu za dodatne informacije,ali....

Znam da ovde ima boraca iz rata,pa me zanimaju mine.Ako znate,gde su ostavljane otprilike,da li je opasno ici negde,da li negde postoji neka linija,posto ima sela,koja su nenaseljena i zarasla odavno...

A drugo je pitanje.Ako znate.Jel ima crkava koje su spaljene do temelja ili su ostavljane samo zidine.Pretpostavljam da ih je vecina u zidinama,posto im to dodje kao njihov pehar za zlodela.

Crkve oko Korenice,Udbine,Gracaca,Srba,Lapca(tako reci istocna lika ) sam vec vidjao dosta puta,pa cu tuda lako...Ali ne znam za deo oko Gospica,Otochca i taj deo uz auto-put.

Hvala vam unapred,braco i sestre i svako dobro...

Na tom potezu istocne Like koliko ja znam miniran je dio Plješevice sjeverno od Nebljusa a istocno od Frkašica al u taj dio neprohodan nemas ni razloga ici,između Gospica i Medaka...Čitluk,Ribnik pripazi kao i Ličkog Osika,Široke Kule,Perušića imas jos edno polje imeđu Ličkog Petrova sela i Vaganaca uglavnom dje je bila granica Rsk,prva crta odbrane tu su i mine

svako ne idi u zaraslo bez da se konzultiras sa domacim stanovnistvom jerbo pola tih mina nije postavljano po ps-u vec bez ikakvog smisla pa ih je tesko i zato naci i razminiravanje ide otezano vidi imas i na internetu sigurno neke karte :]]

Sabornu crkvu Vavedenja Presvete Bogorodice u Plaskom izgradio je vladika, odnosno episkop, Danilo Jakšić, od 1756. do 1763. godine, kao svoju zadužbinu, a istodobno i svojevrsni mauzolej i ostavštinu potomstvu.

Pq2o5lqi-15049fc655bb56bd03b68eeadb.jpg