Sign in to follow this  
Bruvanjac

Pravoslavne Crkve u Krajini

Recommended Posts

Црква Светог Георгија (Ђурђа) у парку у Двору,1880. Од када је изграђена,црква је била беле боје.У рату је оштећена па су је приликом реновирања од пре 3-4 године обојили у жуту боју.

Photo3246.jpg

pravoslavna_400.jpg

HRAM VAZNESENJA GOSPODNJEG (SVETOG SPASA), pravoslavna crkva u Civljanima na samom izvoru Cetine, sagrađen je 1940. godine kao zadužbina Marka Četnika i njegove supruge Jelene. Crkva je obnovljena 1974. godine kada su nabavljena nova zvona i podignuta kamena ograda oko crkvene porte. 1995.g. crkveni inventar je spaljen i uništen i do sad još nije obnovljen.

Imotski1.jpg

CRKVA USPENIJA PRESVETE BOGORODICE, Glavina Donja, Imotski.

Izgrađena 1720.godine, ikonostas dao izraditi prota Špiro Margetić sredinom 19. vijeka na Kreti (Grčka). Spaljena 1941., obnovljena nakon 2. svjetskog rata, 1992. minirana i spaljena. 2002. g. obnovljena.

Pozdrav svim Krajisnicima

Drago mi je da ima puno ljudi koji su vjerni svojim crkvama,makar one bile i na fotografiji.

Ja znam da je ponekad tesko napraviti dobar snimak, jer je dosta visoka,ali i zbog toga sto ima

u blizini objekata koje zelimo izbjeci da se vide.

Ima ih dosta dobro napravljenih i vidljivih.

Crkva u Dvoru ima razlog sto se vidi gornji dio :( (veliki pozdrav dvoru na uni),

ali bi te molila da je snimis u cijelosti sa svih strana ako je ikako moguce.

Uz veliki pozdrav:

Do groba vjerna svojoj vjeri i Krajini.

Pozdrav svim Krajisnicima

Drago mi je da ima puno ljudi koji su vjerni svojim crkvama,makar one bile i na fotografiji.

Ja znam da je ponekad tesko napraviti dobar snimak, jer je dosta visoka,ali i zbog toga sto ima

u blizini objekata koje zelimo izbjeci da se vide.

Ima ih dosta dobro napravljenih i vidljivih.

Crkva u Dvoru ima razlog sto se vidi gornji dio :) (veliki pozdrav dvoru na uni),

ali bi te molila da je snimis u cijelosti sa svih strana ako je ikako moguce.

Uz veliki pozdrav:

Do groba vjerna svojoj vjeri i Krajini.

Велики поздрав и Вама.Сликао сам је више пута,али све слике које имам су готово са предње или бочне стране.Нисам ишао око цркве,видећу да то урадим сад на лето или можда за Ускрс.

Super,i hvala ti puno na obecanju 'dvor na uni', jako se radujem snimkama.

Bilo kad da odes, zelim ti da uzivas u nasim banijskim specijalitetima uz veliki pozdrav. :}\/

Ево и слика цркве Светог Георгија (Ђурђа) са бочних страна као што сам обећао 8)

Photo6958.jpg

Photo6956.jpg

може се видети мермерна плоча са десне стране бочних врата цркве на којој су исписана имена Срба добровољаца нашег краја који су били на Солунском фонту.

Photo6960.jpg

... Pregledavajuci ove slike vidim da ima dosta slika sa podrucja Dalmacije i Like, tek nesto Iz Slavonije i sa Banije. Sa Korduna gotovo nista....

U knjizi magistra F.Skiljna (koji vodi Arhiv Srba pri SNV ) "Kulturno historijski spomenici Kordunu" , mozete pronacai sve i jednu crkve na podrucju Korduna, pa makar do nej ostao i samo jedan jedini kemen kao trag postojanja....

Pratite ovaj link :

...Vjerovatno ce neki imati problema sa otvaranjem pdf "Kulturno-historijski spomenici Korduna"...

Takodjer je izisla i druga knjiga na istu temu samo se ovaj put govori o Baniji. Autor je isti prof. F.Skiljan

Прелепа црква Светог Благовјештења у Дубровнику.Налази се у самом центру града (у старом граду) близу Страдуна.Реконструисана је извана и изнутра.

Photo7076.jpg

Photo7079.jpg

Crkav Svetog Ilije u Buzetoj!

11057_219213731488_775341488_2947440_6382947_n.jpg

Ova crkva je izgrađena 1740. godine. Nažalost spaljena je 1995. godine. Parohiju su činili Buzeta, Gornji Klasnić i Dabrina.

Crkav Svetog Ilije u Buzetoj!

11057_219213731488_775341488_2947440_6382947_n.jpg

Ova crkva je izgrađena 1740. godine. Nažalost spaljena je 1995. godine. Parohiju su činili Buzeta, Gornji Klasnić i Dabrina.

Bilo bi dobro da se tu crkvu bude ponovo obnovljen na istom modelu , ako Bog da

Pa bilo bi ljepo! To bi prije svega trebali da pokrenu mjestani koji su tamo, a i oni koji sa raseljeni po svjetu, Srpska pravoslavna crkva, razna udruzenja, a da podrzimo i mi banijci-krajisnici!

...........Pozdrav KLASNICBOYU, pozdrav Banjcima nasim komsijama i svim drgim nasim Krajisnicima....Lijepo je vidjeti barem an slici ovu drevnu, staru drvenu crkvu, gotovo medju zadnjima takvim, preostalu, ali nestade na zalost nasu u "Oluji", spalise je "Turci" .........Ovdje se vidi skela oko nje, to je vjerovatno bila neka zadnja sanacija, jer se radilo o spomeniku kulture pod zastitom drzave nulte kategorije....

Na moju veliku zalost ( ali mozem reci na neki ancin i srecu imao sam prilike jednom biti u njoj za Sv. Iliju kasnih sedamdesetih godina na zboru. Treba tu crkvu vidjeti iznutra .....skromna....prava krajiska crkvica , al zraci nekom ljepotom vecom nego saborne crkve....

Evo i jednog preostalog crteza , skice, te drevne krajiske bogomolje

dcbuzeta.jpg

..... Poneku rijetku fotografiju te crkve mozete pronaci u knjizi koju sam postavio na ovom topicu ( PDF format ) F.Skiljana "Kulturno historijski spomenici Banije" .......

......Ako ima ikakve mogucnosti volio bih da se ova crkva obnovi.......

pozdrav

cordon ;)

2010Lika-Dalmacija27_resize.jpg

Црква св. Петра и Павла у Залужници (општина Врховине), Лика.

Сликано о Петровдану 2010. године.