Sign in to follow this  
haubica

razgovor sa drugom stranom

Recommended Posts

Matija!

Ajmo cijelo selo proizvoditi nešto,pa se dogovoriti sa agencijama...i tako

Matija ti reče da živiš na selu,koliko se sjećam,a od čega da živimo dok ne krene zarada od te proizvodnje,nemožeš nas da uspoređuješ sa nekim Istranima čije kuće nisu dirnute i koji imaju bazu za neki početak,a mi odakle da počnemo,kad nemamo ni đe da živimo.Evo reći ću ti kakva je sigurnost tih kredita,moj komšija Srbin se vratio u Krajinu 2000 godine,mati mu ostala kod kuće i sačuvala sve osim traktora,znači vratio se u kuću onakvu kakvu je ostavio,digao neki kredit i kupio neke krave preko neke državne agencije,počeo sa proizvodnjom mljeka i kao dobio taj neki podsticaj za to.Otkupna cijena mljeka je toliko pala da on nema sad dovoljno da otplati ratu kredita,a radi kao konj obrađuje njive pola sela..Eto tolika je sigurnost od kredita...Mi smo većinom bili poljoprivredno stanovništvo ali smo radili i u fabrikama,a poljoprivreda nam je bila dodatni izvor prihoda...Vidim da su stranci počeli da kupuju naša imanja u susjednom selu neka njemica je kupila više imanja da uzgaja neke konje pa propala firma eno to sad stoji prazno,otišle švabe nazad vide da ne ide...Neznam koliko dobro poznaješ teren od karlovca prema slunju tu je nekada išla cesta za more,izgradnjom autoputa ta cesta je zamrla a koliko ljudi je uz tu cestu iznajmljivalo sobe strancima i samo od toga živjelo...I da ti ne nabrajam više...

Игром случаја, у посљедња два мјесеца сам из три независна извора чуо три фантастичне оцјене о банијском крају (из којег потичем).

Један Новосађанин, Загорац и Русин из Војводине су рекли - један од најљепших крајолика који сам икад видио, душу дало за живот!

То, међутим не значи да је живот ту уистину лијеп и лагодан. Свима нама, или бар већини нас, пошто живимо у мањим или већим градовима,

и брдо, и ливада, и крава, и шума изгледају лијепо, јер долазимо на један дан. Ал' кад треба ту ливаду косити, и краву хранити и мусти сваки дан, пуно је мање ентузијаста!

Не кажем ја да никакав просперитет није могуће остварити, али је питање колико прегнуће је потребно учинити да се такво шта оствари. Просјечан становник Баније морао би по повратку окрчити око 5 хектара запуштене земље, обновити комплетну покретну имовину, укључујући уз столарију и покућство и трактор и већину пољопривредних машина, запатити бар 3 краве и 15-ак комада свиња. У бар четвртини случајева морао би обнављати неку грађевину (кућа, штала...). Тек сад се вратио на стање из август '95., а такво имање се у временима која сад зовемо сретним стварало 30 година. Јасно је да велики број људи неће ни започети овако шта.

Са друге стране, једини озбиљан повратак је одрживи повратак, али не одржив у смислу, вратио сам се да живим до смрти, него - вратио сам се да живим генерацијама, кроз дјецу и унучад. Е ту је главни проблем: и да се врате сви таквога формата, Крајина неће имати ни 200 ни 300 хиљада,

већ 50-100 хиљада људи. То не каже ни Србија, ни Хрватска, ни политика, ни тужилаштво, то каже математика. Још кад урачунате тешке услове, расељене у друге земље, удате/прижењене у Србији и све друде отежавне околности, ствари стоје још горе. А кад нема колективитета, ни не

можете рачунати на колективна права. Није се Хрватска бојала Бабића, Мартића и иних због њих самих, него због н а р о д а у којем су они представљали симболе колективне борбе и опште народне трибуне. Ту и јесте највећа мана Пуповца: можете ви бити представник Срба по сто пута, али ако у сваком селу ви немате већи број сљедбеника, који вас поштују/воле/обожавају искрена срца, мало ће ко ваше ријечи узимати озбиљно. Овако, све ће се свести на политиканцију и трговину, и многе бламаже које су политички представници Срба сваки час доживљавају.

Тиме не треба рећи да исти ти представници не раде баш ништа, само је велико питање да ли се тако може постићи неки успјех за читаву популацију.

кркан1

Ja sam cesto u Baniji pa zebavam Banijce i njiov mentalitet ''bjeze zecevi iz šume i vicu bjezte ljudi Banijci škope svinje...viđaje ih lisica pa im divani pa sto vi bježite ta nijeste vi svinje

a edan od zeceva joj odgovara: dok mi Banijcima objasnimo da nijesmo svinje odoše muda :)

I ja sam osjetio da je hrvat ali nisam bio 100 % siguran. veli da je i branio krajinu ::)

E vake me stvari izivciraju bem ti nedilju...necu ja vami opravdavati svoje Srpstvo ja sam fala bogu bio coek Srbin kad je trebalo,prosao sam bojiste uzduž i poprjeko vratio se u Hrv imao problema sa milicijom ostao Srbin danaske obilazim nas narod malte ne me zna svaka kuca od Knina do Lapca pa do Dvora a lako je sad biti Internet Borac VRSK bem ti nedilju svaki dan ti je ko na pravcu Kapljuv - Tulove grede ili Divoselo esil bio ti u odbrani Krajine znas da je bilo i Hrvata u njoj nije bog zna koliko ali ih je bilo znam licno par iz 75e Drniške brigade.

Ocu da mi se kaze cime sam ja to zasluzio da me ovdje neki ljudi prozivaju provokatorom ?

:]]

Krkane,

sve to stoji što ti kažeš,jest teško i preteško,a onda opet lakše je nego ići u rat.A,išlo se.I s vaše i s naše strane.I išlo i tuklo za tamo neke svete ciljeve,za svijetlu budućnost...itd.

I tako smo se borili za "našu svetu stvar" koja će nam donijet opću valhalu...a od toga ništa ni vama ni nama.

A sada,ako ideš iskrčit šikaru,znaš da si na svojem,i da će tvoje ostati i da to radiš za sebe.I zabole te za političare i Srbe i Hrvate,al te ne zabole za ono dvoje ili troje što ti sitnim koracima po kući trči.

Ja sam već davno rekao,da smo se žrtvovali za neke više ideale,za neku nedostižnu i daleku (rekli su) svijetlu budućnost.

Tad su mi rekli ovdje da prodajem vjeru za večeru.

Pa i neka! Ja tu vjeru kupujem svaki dan,a od nje ništa nemam.Pa red je više da i ja nešta dobijem!No,to je samo zamagljivanje očiju ocvalih nacionalista.

Mrki,Krkane,

ja bih vam samo jedno htio reči.Vratite se! To je vaša kuća i vaša djedovina.

Malo hrabrosti,puno rada i vjere u sebe,i bit će nešto.

Mrki,

Ja sam baš gledao na TV taj problem sa mlijekom,i to jest veliki problem jer se srušila cijena u cijeloj EU.Baš na isti dan je bio veliki protest mlijekara u Briselu.Gledao sam na HRT-u kad je jedan EU mljekar rekao da im je otkupna cijena 0,19.I reko još da bi bilo super kad bi dobili 0,30 E.U nas je cijena 0,35 E.

No,i taj će problem proći....

Ovu cestu znam jako dobro,i poznat mi je problem zbog auto-ceste,no to je bilo i za predvidjeti. To se jednom moralo dogoditi.Ipak,ima izlaza... a to je baš u onome što sam ti rekao.Taj seoski turizam danas cvate gdje god se otvori.U Zagorju je u zadnje vrijeme izraslo takvih jedno 20-tak gospodarstava,koje onda nose cijelo selo.Da ti budem iskren ozbiljno razmišljam o tome.

Kordun i Banija su još ljepše nego Zagorje,jer su i rijeđe naseljene.Tamo je priroda i mir zasita sačuvano potpuno.Ovi Evropljani to plaćaju izvrsno.

Drugo,što znam da je zbilja dobro,to je organizirani uzgoj purana.Ima jedna udruga "Zagorski puran" koji ti daje potporu i garantira otkup.Gospodarstva uzgajaju i po 3000 purana.Na svakom je zarada barem 50 kuna.To ti je 150 000 (20 000 Eura) godišnje.Nije loše.

I tako,ima toga,al treba imat vjeru u sebe...

Баш зато што смо ишли у рат, а нисмо получили никакву корист, већ патњу и страдање, сад ћемо се понашати рационално.

Дакле,шта ја као повратник добијам за одређени труд? Људи су ту врло рационални: ако могу да добијем паре за пензију (са заостацима),

платићу и тужбу и суд, ако не могу продати млијеко макар радио дан и ноћ, нећу држати краве.

Иначе, као што је некад било доста идеалиста који су ишли у рат, тако и сад постоје повратници - ентузијасти.

И сваким даном, мада је повратак све слабији, њихов ентузијазам у многим случајевима јача.

Већина је, међутим, далеко од ентузијазма. Има живота и без завичаја...

Krkane,

to što kažeš za rat,to je tako.No,ja mislim da je od svega upravo ići u rat najteže.A,išlo se zbog drugih ne zbog nas (radničke klase).

Neznam,ja nisam neki ekonomski stručnjak pa da ti mogu dijeliti svajete što bi nilo dobro,a što ne.Što sam znao ja sam rekao.

Vjerujem da je teško nekome tko ima stan u Beogradu i kakav takav posao odlučiti se vratiti u nesigurnost.Na kraju Beograd je velegrad i metropola,a Kordun i Banija su danas Bogu iza nogu.

Sigurno da netko tko je 95. otišao i danas ima klinca od recimo 10 godina,da svoju budućnost vidi u Beogradu,ako mišta drugo,a onda zbog djece.Škole i fakulteti su blizu,ima svega šta ti srce želi,i otiću negdje gdje je prvi susjed na 2 km. nije lako.

Pa opet ja nekako se nadam da ćete se vratiti i da će taj kraj živnuti.Ovako je mrtav,i dalje polako umire,jer nije isto da sad i ja dođem tamo živjeti.Ja sam Zagorac,jbga,drugi je to način života,drugi običaji...i tako...

Matija, taj kraj teško da će živnuti. Srbi traže barem nekakvu ravnopravnost, a nje nema na vidiku. A ovi Hrvati iz Bosne, niti su na svome pa da nešto razvijaju, niti su se još snašli tamo, a bogami dobar dio očekuje uglavnom pomoć od države.....

Dakle, tamo su potrebni ljudi koji su radišni, koji osjećaju taj kraj svojim.

Da se kratko vratim diskusiji o porijeklu:

Mislim da zapravo niti vecina danasnjih Hrvata, a ni danasnjih Srba nisu potomci proto-Srba i proto-Hrvata, nego potomci onog balkanskog stanovnistva koje je bilo tu prije nego sto su se Srbi i Hrvati naselili. Vjerovatno Ilira.

Iliri su bili dosta primitivni, pa su od Srba i Hrvata (veoma bliskih slavenskih naroda) preuzeli jezil i kulturne obicaje.

Dakle sve te teorije u vezi srpskog porijekla Hrvata i obrnuto mozete okaciti macku za rep, jer su se vjere kasnije tako primale i mijenjale da je danas nemoguce dokazati da je neko "na pocetku" bio ovo ili ono.

Da se kratko vratim diskusiji o porijeklu:

Mislim da zapravo niti vecina danasnjih Hrvata, a ni danasnjih Srba nisu potomci proto-Srba i proto-Hrvata, nego potomci onog balkanskog stanovnistva koje je bilo tu prije nego sto su se Srbi i Hrvati naselili. Vjerovatno Ilira.

Iliri su bili dosta primitivni, pa su od Srba i Hrvata (veoma bliskih slavenskih naroda) preuzeli jezil i kulturne obicaje.

Dakle sve te teorije u vezi srpskog porijekla Hrvata i obrnuto mozete okaciti macku za rep, jer su se vjere kasnije tako primale i mijenjale da je danas nemoguce dokazati da je neko "na pocetku" bio ovo ili ono.

Apsolutno TACNO !!, da ne spominjem da je tesko ako ne i nemoguce da se nadje porodica koja unazad 10 kolena ima 100% cisto poreklo.

Sve to o porijeklu štima,

ali nemojmo se,molim vas,vraćati više na tu temu.Prožvakano sto puta i ništa i nikome dokazano.

Mislim meni je već dosta toga,jer ako ovako nastavimo doći ćemo do dinosaura.

Mrki kažeš da ima satanizacije Srba,ima istina je,ali se tome najviše koriste neki propali političari iz 90-zih,kao npr.Miro Tuđman i taj krug.

To ti više kod naroda ne prolazi.Mislim imaš budala,i uvijek će ih biti,ali generalno to ne pali više.

Ima narod sada većih i prećih problema...

E da je barem tako. Danas nemaš Srbina u hrvatskoj koji normalno lagodno kaže da je Srbin po nacionalnosti u društvu. To sve govori.

Šta je to čovječe ... ? Šta se događa ?

Bojim se da će tako biti još najmanje uhuhu godina.

Ima narod velikih problema ali nacionalizam je uvijek živ. Nije toliko živ kao 90-tih ali je još uvijek tu.

Hoću samo reći da nas je zavadila TV i ostali mediji,da su mnogi nesretnici stradali zbog tri budale na vlasti i da se dan danas mrko gledamo zbog toga...A ima dobrih ljudi i na jednoj i na drugoj strani...

Nadam se da me nećete banirati jer bi stvarno voljela čuti vaše mišljenje.... POZDRAV IZ HRVATSKE

Mediji su samo prenosili otrov koji je stiza iz raznih CK i njihovih filijala. Rvacka televizija je komesarijat Adeze, a Adeze je kriminalna mreža bivši drugova i ustaša iz emigracije

Danas svi glume da to nisu oni ništa krivo radili '90 -ti, a uskoro će svi sakrivat da su imali partijsku knjižicu Adeze. Ne znam koliko vi tu pratite stanje u Hrvatskoj, ali možete mi vjerovat da i dandanas ima ljudi koji bi opet glasali za Adeze, jer su tako povezali svoje kumove i rođake, naselili Bosance, grade crkve i trgovačke lance, stranci ubiru lihvarske kamate i što je najtragikomičnije, u cjeloj priči najčešće glas razuma ispadne Stipe Mesić :[|

Обиљежена 69.годишњица Битке на Сутјесци

Tjentiste-3a6a7031.jpg

Обиљежавање 69. година Битке на Сутјесци у Националном парку Сутјеска на Тјентишту данас је почело полагањем вијенаца. Вијенце и цвијеће положиле су, између осталих, делегације СУБНОР-а РС, Србије и Црне Горе, министар рада и борачко инвалидске заштите у Влади РС, амабасаде Србије у БиХ, Борачке организације РС, НП "Сутјеска" и општине Србиње.

Предсједник СУБНОР-а РС, Благоје Гајић изразио је задовољство организацијом обиљежавања И бројем поштовалаца НОБ-а, који су дошли на Тјентиште.

- Посебно ми је драго што је данас на Сутјесци доста омладине. Битно је да су дјеца са нама док смо живи. Такође је важно да омладина схвати за шта смо се И како смо се борили И да привате те вриједности. Ми смо овде гинули, крварили, јели траву И од тога обољевали, зарад слободе нашег народа-рекао је Гајић.

Битка на Сутјесци била је прекретница 2. Свјетског рата, позната је и као Пета непријатељска офанзива, према ријечима начелника општине Србиње Здравка Крсмановића доказ је да је могуће побједити силу и неправду.

- Данас овдје са Сутјеске основна порука коју ми шаљемо јесте да стварно за неке идеале велике, за правду и за слободу вриједи дати и оно што је највриједније а то је људски живот, борба за слободу и правду мора бити стална. Ово је једноставно веза са прошлошћу која те људе веже за нешто што су у животу имали, што су посједовали када су

били људи, када су имали неки нормалан живот, када нису били оптерећени неким проблемима. Они се враћају оним правим историјским вриједностима и ова данашња велика посјета је жеља за враћањем оних времена када су људи живили као људи и када су могли да опстану од свога рада, да брину о својој породици и да имају један перспективан и квалитетан живот - рекао је Крсмановић.

Обиљежавање Битке на Сутјесци настављено је културно-забавним програмом на платоу код централног споменика.

Извор: FRONTAL

oznake: Tjentiste drugi svetski rat ofanziva partizani nor nob sloboda antifasizam

Evo da nam druga strana kaze sto ih nema na ovakvim obelezavanjima, ako su uistinu antifasisti?