Sign in to follow this  
haubica

razgovor sa drugom stranom

Recommended Posts

Dasane ispade da je cijela ndh bila "ustaničko gnjezdo",napiši mi nacionalni sastav tih odreda,način nastajanja,akcije koje su preduzeli kao i vreme nastanka odreda.Za ostale nikad nisam čuo al za žumberačko-pokupski da ti odmah napišem da je nastao od Srba sa Korduna i to poslato je 130 momaka (što misliš što su bili po nacionalnosti) odnosno dvije čete jedna od 70 a druga od 60 ljudi.Prva je bila proleterska četa 1.kordunaškog partizanskog odreda komandant Mihajlo Breberina(ustaše su mu poklali svu familiju prije toga) a druga je bila proleterska četa 2.kordunaškog partizanskog odreda,neznam komandanta.Ove čete su bile poslate u hrvatske krajeve preko Kupe sa ciljem da se pokuša pridobiti hrvatsko stanovništvo za NOB.Ti ljudi su poslati na taj teritorij u proljeće 1942.godine,možeš misliti,u vreme najvećih pokolja srpske nejači po Kordunu,a GŠ Hrvatske se brine kako da hrvate pridobije za NOB dok ustaše kolju njihovu djecu po matičnoj teritoriji.Ne znam koliko je tvoje znanje istorije ali u hrvatskoj je u toku rata najprije postojala NOVHrvatske.Moj đed je bio borac 1.brigade NOVH koja je osnovana u Lici,činili su je po jedan Banijski i Kordunaški bataljon i dva Lička bataljona.Pa zar u cijeloj toj "ustaničkoj" hrvatskoj nisu mogli skupiti bataljon hrvata,jer su ovo sve bili Srbi.

Neznam zemo stvarno se ne razumijem toliko u povjest ali koliko znam borilo se u postrojbama Narodnooslobodilačke vojske (NOV) oko 230.000 Hrvata.Sad koliko ih sa podrucja NDH neznam,zasto se nisu ranije ukljucili u borbu neznam, da li im je motiv borbe bio antifasizam jeste to je sve sto ja hocu reci tih 230 iljada ako ih je bilo toliko nijesu bile ustase vec antifasisti :]]

Zemo,lako je 1944 i 1945 biti partizan,lakše nego ustaša i domobran,a to je broj vjerovatno 45 godine,i nevjerujem da su bili antifašisti nego vidjeli da je "vruće" oko guzice ajmo u partizane jer će izgleda dobiti rat.Pa sam dokaz hrvatskog antifašizma je više puta spominjani doček njemaca 41 i partizana 45 u Zagrebu sa cvijećem.To ti je takav mentalitet...

Ma pušti zemo Zagreb viđe ovo ;)

Spisak poginulih boraca na Partizanskoj strani u bici na Sutjesci

Ukupno poginulih boraca- 6391

po nacionalnosti

Srba - 3222

Hrvata- 2223

Crnogoraca- 644

Slovenaca- 2

Makedonaca- 3

Muslimana- 192

Židova- 25

Italijana- 3

Roma-1

Poljaka- 1

Nijemaca-1

Kanađana-1

neutvrđena nacionalnost- 73

Po teritorijalnoj pripadnosti

Hrvatska- 3580

Bih- 1776

Crna Gora - 646

Srbija- 284

Makedonija- 3

Slovenija-3

Bravo zemo vidim da si malo pretraživao net!Jeste na Sutjesci su izginuli mnog partizani hrvati jer su se u obruču našle dalmatinske brigade koje su bile pridodate drugoj i trećoj udarnoj diviziji,samo 7.banijska divizija pretrpjela je velike gubitke od 4100 ljudi na Baniju se vratilo 550 samo to su sve bili Srbi.Samo neznam što si time htio reći,ovdje smo pisali o motivima ulaska u NOB,a ja sam ti napisao motiv hrvata dalmatinaca i istrijana u NOB.A sad čitam u toj novoj "hrvatskoj povjesti" kako je hrvatska dala najviše boraca samo nigdje se u toj njihovoj "povjesti" ne navodi da su ti borci bili Srbi.

Ama zemo meni nije jasno onda zasto ti Dalmatinski Hrvatski Partizani nijesu omah osli u ustase ako im je motiv bio Hrv a ne Jugoslavija,bratstvo i jedinstvo iz koeg su razloga isli u Partizane da e tako kako ti divanis Hrvata u Partizanima bi bilo koliko i Hrvata u Četnicima mislim nije mi jasno ako je neki Hrvat sceo granicu na Drini bem mu nedilju pa nece otici u Partizane i ne mora moze odmah u ustase cemu taj međuprelaz samo mi sad nemoj reci da su se Hrvati prikljucili Partizanima tek 45 god ;D

dasane stari niko ovdje ne piše ni ne misli da su svi Hrvati ustaše ni da su Srbi med i mlijeko, ali ogromne razlike postoje:

Srbi nikada nisu imali takav jedan pokret koji je išao na biološko istrebljenje jednog naroda. To sve govori. Bilo je zločina i sa Srpske srane ali to je pojedinačno i ne može se mjeriti ono ni sekunde sa ustaškim hrvatskim zločinima. Prvo su ubijali Srbe pa su 90-tih protjerali pola miliona Srba ili više. Sve isto kao nekada. Čisti ustašluk. Mržnja Hrvata naspram Srba je prvo bez ikakvog razloga tu, usađena od strane teških bolesnika u mantijama kojima smeta što Srbi nisu postali njihovi, a drugo Srbi jednostavno nisu takvi da vrate dugove a ni ne mogu mrziti neku naciju na način na koji mrze Hrvati, jednostavno su takav narod koji nema to u sebi. Jesi svjestan da su u to vrijeme Hrvati imali logore za djecu, jedini u evropi. E otvarati logor čak i za djecu.. Da su izradili posebnu rukavicu za brzo ubijanje Srba koja se zvala srbojsek. Čekaj malo ? Šta je to ? Pročitaj si kratku priču talijanskog novinara o posjetu paveliću gdje ovaj na stolu ima 20 kg ljudskih očiju i još se hvali da je to dar vjernih ustaša.

Dakle ne mržnja i ubijanje Srba, to ide puno dalje, to je više od mržnje. scene kakvih nema ni u horor filmovima. To je i danas tu itekako, samo prikriveno. Kada si među Hrvatima cijeli život možeš im čitati misli i totalno vidjeti njihov pogled na svijet.

Hrvati se nisu promjenili ni centimetra od WW2, što se vidjelo 1990.

Gdje vidiš neku posebnu ljubav za četnike ? Oni su bili vojska koja je priznata od strane saveznika i jednostavno su se borili za zemlju i za narod, legalna vojska legitimne zemlje, šta je sada tu problem ? dok su partizani više spašavali sami sebe. Ovo da su drugovali sa ustašama...Naravno ne samo sa njima već i sa sotonistima, reptilima i crnomagičarima.

Ne mogu vjerovati da ti nasjedaš na priče o Hrvatima koji su iskreni antifašisti....Nisu čovječe, vole nacizam i to ne skrivaju, svi to znaju, oni su sluge nacistima, to je usađeno njima. Klinci im idu na thompsona, klinci koji su za vrijeme rata imali 2 ili 3 godine. Imaš možda par posto Hrvata koji bi bili iskreni antifašisti. Da su drugačiji nikada ne bio hdzovsku nakazu od stranke izabrali totalnom većinom, 1990, nikada !!!

Zemo Dsane,pokušao sam da ti objasnim neke stvari ali ne ide,evo ovo je moj zadnji pokušaj i više nikad neću.Hrvati iz Dalmacije,otoka i Istre nisu išli u ustaše iz tog razloga što ti djelovi nisu pripadali NDH već Italiji,znači Pavelić ih se odrekao i predao ih Talijanima.Pogledaj molim te gornje postove...A niko nije rekao da su Hrvati tek 1945 prišli partizanima već da su masovno počeli prilaziti partizanima tek 1944 i 1945 a oću ti objasniti sljedeće...nije ključ NOP-a 1944 i 1945 već 1941kada hrvate možeš izbrojati na prste,znači u početku jer da nije bilo početka složićeš se nemože biti ni kraja jel tako...NOP u Hrvatskoj kao i u BiH su iznjeli Srbi i zato su Srbi bili priznati kao konstitutivan narod u SR hrvatskoj zbog zasluga u NOB-u, a čim im je to Tuđman oduzeo došlo je do rata...Ako sad nisi shvatio odustajem od dalje prepiske...I nemoj misliti da i dan danas hrvati simpatišu partizanski pokret i da su antifašisti,pogledaj samo odnos države prema spomenicima NOB-a i sve će ti biti jasno a ono što mesić spominje antifašizam,rado bi on spomenuo ustaštvo ali zna da mu to ne prolazi u evropi...

Cekaj zemo kakom totalnom vecinom barataj cinjenicama Hdz je 1990 osvojio 42% glasova i to jos radi Miloseviceve politke koja mu je isla na ruku sad mi reci jel 42% vecina?? A sta su nas potjerali to je cista stvar dogovora tuđiman-miloševic-karadjic

da slobo nije dao zeleno svjetlo nikada nas ne bi potjerali a najbolji dokaz je to da su milosevicevi oficiri onesposobili raketne sustave da se ne moze ni tuci hrv polozaje.

Zemo Dsane,pokušao sam da ti objasnim neke stvari ali ne ide,evo ovo je moj zadnji pokušaj i više nikad neću.Hrvati iz Dalmacije,otoka i Istre nisu išli u ustaše iz tog razloga što ti djelovi nisu pripadali NDH već Italiji,znači Pavelić ih se odrekao i predao ih Talijanima.Pogledaj molim te gornje postove...A niko nije rekao da su Hrvati tek 1945 prišli partizanima već da su masovno počeli prilaziti partizanima tek 1944 i 1945 a oću ti objasniti sljedeće...nije ključ NOP-a 1944 i 1945 već 1941kada hrvate možeš izbrojati na prste,znači u početku jer da nije bilo početka složićeš se nemože biti ni kraja jel tako...NOP u Hrvatskoj kao i u BiH su iznjeli Srbi i zato su Srbi bili priznati kao konstitutivan narod u SR hrvatskoj zbog zasluga u NOB-u, a čim im je to Tuđman oduzeo došlo je do rata...Ako sad nisi shvatio odustajem od dalje prepiske...I nemoj misliti da i dan danas hrvati simpatišu partizanski pokret i da su antifašisti,pogledaj samo odnos države prema spomenicima NOB-a i sve će ti biti jasno a ono što mesić spominje antifašizam,rado bi on spomenuo ustaštvo ali zna da mu to ne prolazi u evropi...

Otaj dio podebljani niko ni ne dovodi u pitanje ali pazi ne svi Hrvati nego vladajuci HDZ a to nije vecina Hrvata Hdz je pobjedio sa 32% glasova evo sad gledam vjesti

kako je ona kosorica izbacila Srpsku familiju iz stana i tu naselila svoje a ova nasa govna protestirala 7 dana

pa se opet vratili u vladu

Cekaj zemo kakom totalnom vecinom barataj cinjenicama Hdz je 1990 osvojio 42% glasova i to jos radi Miloseviceve politke koja mu je isla na ruku sad mi reci jel 42% vecina?? A sta su nas potjerali to je cista stvar dogovora tuđiman-miloševic-karadjic

da slobo nije dao zeleno svjetlo nikada nas ne bi potjerali a najbolji dokaz je to da su milosevicevi oficiri onesposobili raketne sustave da se ne moze ni tuci hrv polozaje.

Najveca srpdacina koju cujem od Hrvata, i Zapada jeste, da za raspad SFRJ je kriv Milosevic, i njegova politika?! Mislim ono.. sio mi ga Djuro... neko se namerno pravi grbav, a neko je toliko glup i ogranicen da ne moze da poveze par jednostavnih stvari.

Nije mi ovde cilj da branim pomenutog pokojnika, jer je on bio deo te zapadne masinerije koja je imala odavno spreman i dobro isplaniran zadatak da otera Srbe iz Kninske i Bos. Krajine, i Slavonije. U tome su naravno birali posebne saradnike, gde je spadao naravno Milosevic.. E sada jedna bitna stvar u ovo me jeste samo njegovo pojavljivanje.. On se pojavio tk 1989. godine, i to sa svojim govorima na Gazimestanu, i odatle je sve krenilo.

No, Hrvati, kao svojevrstan fenomen bratstva i jedinstva.. nisu dobili zelju za separacijom od SFRJ bas te 1989.? Njima je Milosevic sa svojim nacionalnim govorima bio samo jeftnin izgovor.. toliko jeftin i providan, da je to pisanje na zdrav razum svakog coveka. Oni kao prvo, nisu ni zeleli da kao narod udju u SFRJ, bez obizra na ucesce nekih Hrvata u NOR.. drugo, i tokom postojanja SFRJ nikada nisu to bratstvo i jedinstvo osecali.. Cutali su i cekali.. ali nisu nas voleli.

Trece.. 1971. nije bilo ni M od Milosevica.. a krenilo je Hrvatsko proljece i MASPOK! Bas me zanima sta "braca" imaju da kazu oko ovog fenomena. Drug copavi im je samo poslao jasnu poruku da cute jos 20 godina, jer bas tada ce doci njihovo vreme.. vreme izlaska iz mraka, i stupanja na scenu, jer ce se bas tada vojno-politicka situacija u Evropi i svetu drasticno izmeniti. 1974. isti taj copavi zagorac im je dao drzavu, priznatu, i to sa granicama zagarantovanim.. 1000km morske obale, i izlazak na Dunav. Doduse nije bila drzava do Drine i Zemuna.. ali "tisucljetni san" je ipak bio ostvaren.

Tih 70-ih i 80-ih godina, kazem, nije bilo pomena nekakvih nacionalnih govora i poruka iz BG. A to sto se janezi i purgeri, i ostali njihovi pajtasi upljuvavaju kako je bilo previse centralizovana vlast.. to samo govori da ne poznaju elementarne prilike u svetu. Koliko samo London dopusta Skotskoj samostalnost i vodjenje nezavisne politike? Koliko se London bori i dalje za Severnu Irsku.. Madrid i dalje drzi pod opsadom Baskiju i Kataloniju.. Paris ne da ni cuti sa samostalnost Korzike.. Nemacka decenijama podeljena, ali se ujedni dok kazes keks! Austrija drzi Tirol svoj, i ne da im price o slobodi. Vasington sve i jednu drzavu drzi pod pesnicom, iako je u javnosti to drugacije "demokratski" prezentovano.

Sve su to zemlje koje su priznale nezavisnost Hrvatskoj i Sloveniji 15.01.1992. Da li zato sto su to namerno htele, ili je bilo pritiskanja SAD.. to cemo jos saznavati u buducim vremenima.

SM je bio insajder u nasim redovima, i njegove odluke su tacno odgovarale zamislima "preko bare".

Pocnimo od 71e tada se nije desio samo Maspok vec i Srpski liberali ali cilj nije bio ni jednih ni drugih stvaranje samostalnih

drazava vec liberalizacija i demokarizacija Jugoslavije a Tito je podjednako pomeo i jedne i druge.Kako je neko mogao znati kakva ce drustveno politicka situacija za 20 godina kako to neko moze znati?

Cime utemeljivas tvrdnju da Hrvati nisu osjecali bratstvo i jedinstvo a mi Srbi jesmo ili nismo ni jedni ni drugi ??

Kako objasniti zajednicki zivot,mjesovite brakove ko nas je to prisiljavao da se druzimo i zenimo međusobno.

A ustav iz 74 je prihvatilo Srpsko partisko rukovodsvto slobodnom voljom a ne pod torturom

Pocnimo od 71e tada se nije desio samo Maspok vec i Srpski liberali ali cilj nije bio ni jednih ni drugih stvaranje samostalnih drazava vec liberalizacija i demokarizacija Jugoslavije a Tito je podjednako pomeo i jedne i druge.Kako je neko mogao znati kakva ce drustveno politicka situacija za 20 godina kako to neko moze znati?

Cime utemeljivas tvrdnju da Hrvati nisu osjecali bratstvo i jedinstvo a mi Srbi jesmo ili nismo ni jedni ni drugi ??

Kako objasniti zajednicki zivot,mjesovite brakove ko nas je to prisiljavao da se druzimo i zenimo međusobno.

A ustav iz 74 je prihvatilo Srpsko partisko rukovodsvto slobodnom voljom a ne pod torturom

Dasane.. ti kao da si juce rodjen.. a ne da si stariji od mene bar 20 godina.

SFRJ se raspala onog momenta, kada je to nekome odgovaralo.. Realno mogla se raspasti upravo i te 1971. godine, zar ne?

Drustveno-politicko-vojna situacija se menja iz dana u dan, iz meseca u mesec, iz godine u godinu...

Hrvati su "osecali" bratsvo i jedinstvo samo u onoj meri koliko im je to odgovaralo, i to sto su morali da cute.. svoje prave misli nisu smeli da pricaju jer su se bojali reci, nisu tada jos dobili zeleno svetlo Zapada!

Srbi u HR su bili decenijama zaglupljeni sa tim forama o bratsvu i jedinstvu. Evo ti primera.. Mene moj otac sve do maja 1991. nije ni ucio da sam Srbin po naciji, a i onda je to napravio silom prilika.. neko ce reci da sam bio klinac 11 godina.. ok, slazem se.. ali kako objasniti da mladja deca oko mene su bili svesni da su Hrvati?! Kako objasniti cinjenicu da su Hrvati izbegavali clanstvo u KPJ bez obzira sto je to moglo da znaci i neki pomak u karijeri?! Kako objasniti istu tu cinjenicu da svi ti koji su bezali od clanstva KPJ, 1990. postaju vatrene pristalice HDZ, a znamo dobro kakav je program HDZ nudio, i sa kakvim pricama i obecanjima je Tudjman izlazio javno, i tajno. Kakva mu je bila proslost..

Mesani brakovi su recimo upravo s pocetka 90-ih pucali.. ne svi, ali dobar deo jeste.

I pazi jos 1 stvar.. X puta sam cuo pricu nasih ljudi kako su recimo 1989. godine mogli skupa i da jedu i da piju Hrvati sa Srbima u VU, a vec sledece godine pocinje se okretanjem glave, postaje sahovnica vaznija nego prijateljstvo i porodicne veze?! Zasto? Pa pojavio se Tudjman i HDZ u Hrvatskoj, i poceo demonisanje, ono sto im je izgleda usadjivano godinama.

Tada, leta 1990. se sve iz korena menja,i okrece se naglavacke. A sto sam rekao 1989. godine bar su glumili da moze da funkcionise.. Sta ih je to najednom nateralo da se povampire?!

Ustav iz 1974. se razlicito tumaci, i sa hrv. i sa srpske strane.. ali cinjenica je da se samo Srbija cepa na 3 dela.. Dok u SRH nije ni bilo pomena o autonomiji npr. Istri, Dalmaciji, Slavoniji, Krajini.. ni cuti!

Kako se mogla raspasti 71 ko je zelio dje je to zapisano u kojem programu ne moze se nesto raspasiti samo tako.

Mislim ja sam znao da sam Srbin koliko je nas slavilo slave i znali smo da smo Srbi.

Hrvati izbjegavali partiju a u danasnjem Hdz-u sve bivsi clanovi partije ;D

A ono dolje nemos tako gledati i neki su Hrvati okretali glave od Srba neki Srbi od Hrvata nekom je postala vaznija sahovnica,trobojka od prijateljstva....

Kako se mogla raspasti 71 ko je zelio dje je to zapisano u kojem programu ne moze se nesto raspasiti samo tako. Mislim ja sam znao da sam Srbin koliko je nas slavilo slave i znali smo da smo Srbi.

Hrvati izbjegavali partiju a u danasnjem Hdz-u sve bivsi clanovi partije ;D

A ono dolje nemos tako gledati i neki su Hrvati okretali glave od Srba neki Srbi od Hrvata nekom je postala vaznija sahovnica,trobojka od prijateljstva....

Jooj Dasane.. nemoj molim te... kada su hteli da se raspadne SFRJ, pokrenili su masineriju.. a to je negde s kraja 80-ih.

Da u HDZ imas bivsih clanova partije, to stoji, ali pogledaj njihovu strukturu 1991. koliko ima bivsih partijasa KPJ a koliko novih koji nisu bili stranacki nastrojeni. Ja ti govorim za Vukovar, i Istocnu Slavoniju. I recicu ti ovo..

Retko kome od Srba u VU bila vazniji dvoglavi orao od prijateljstva.. mislim, niko nije dosao leta 1990. i folirao se sa takvim stvarima.. dok su kod Hrvata odmah poceli ti marketinkski trikovi, preko majica, solja, konzervi, salova, jastucica, i sl. Odmah se morala naglasiti nacionalna pripadnost.. a kroz razgovor steknes utisak i proustaska orijentacija.

Cekaj zemo kakom totalnom vecinom barataj cinjenicama Hdz je 1990 osvojio 42% glasova

Ne znam točno i najtočnije podatak koliko ih je glasovala za hdz ali znam da je 1990 i 1991 ogromna većina hrvata volila hdz, da su se naložili i volili tu stranku do bola. Da si tada tražio Hrvata koji će ti reći "to su prikriveni fašisti i opasna stranka, ti iz hdz" morao bi ga tražiti i tražiti. E to je bila realnost i to sam pisao za hdz.

A sta su nas potjerali to je cista stvar dogovora tuđiman-miloševic-karadjic

To je stvar ustaša prije svega, i nešto malo sa strane slobe i ostalih. Ako su mogli fizički likvidirati pola milona Srba što bi im bio problem potjerati isto toliko Srba ? To je taj plan i oni su to odradili. Ako su neki Srbi mogli preći na katoličku vjeru i ubijati svoj narod za vrijeme ndh i biti najveće ustaše, onda te nikakva izdaja više ne čudi.

da slobo nije dao zeleno svjetlo nikada nas ne bi potjerali

Da nema ustaštva i ustaša i takvih ideja nikada Srbe ne bi niko potjerao iz Krajine, to je prvi glavni razlog, tek kasnije ide neki domaći izdajnik.

Pocnimo od 71e tada se nije desio samo Maspok vec i Srpski liberali ali cilj nije bio ni jednih ni drugih stvaranje samostalnih

drazava vec liberalizacija i demokarizacija Jugoslavije a Tito je podjednako pomeo i jedne i druge.Kako je neko mogao znati kakva ce drustveno politicka situacija za 20 godina kako to neko moze znati?

Lazes.

U Srbiji jesu bili liberali koji su napravili katastrofu za Srbiju Ustavom iz 1974 ali to je druga tema.

Savka Kucar je bila jedan od vodja MASPOKa ti bi kao hrvat to morao znati. Ta ista Savka se hvali na hrt-ovima kako ono sto nisu uspeli 1971 uspeli su 1991, postoji snimak. Da ne piricamo o ekstrmnim slucajevima iz 1971 i sta se sve pricalo i radilo po planinskim krajevima hrvatske i Hercegovine.

Tu pricu mozes da valjas samo budalama koje ne znaju.

Jel koliko su tvoji "antifasisti" miniralim NOB spomenika 1991/92? Jel bese hteli da miniraju i cvet u Jasenovcu? Sta su uradili u memorijalnom kompleksu dok nisu isterani?

Skaces sa jedne teme na drugu i svaki put ostanes kratkih rukava. Ne znas ni zasto su hrvati u Dlamaciji isli u partizane mada u nekoliko meseci su uspeli da otvore nekoliko logora poput onoga bese na Pagu. Pominjuci partizane u zagorju mi dodje kao da pominjes partizane u bavarskoj 1941. To cak ni normalniji hrvati ne spominju.

Pominjes kako HDZ nije imao apsoltnu vecinu sto nije tacno. On jeste dobio preko 40% ukupnog stanovnistva hrvatske ali je imao apsolutnu vlast u Saboru,

U utrci za 351 zastupničko mjesto sudjelovalo je 1705 kandidata, 33 političke stranke i 16 raznih udruženja.

Izbori 1990

Društveno-političko vijeće

Party udio, prvi krug udio, drugi krug mjesta (udio)

Hrvatska demokratska zajednica 40,07% 40,79% 205 (57,58%)

kandidati uz podršku HDZ 0,34% 1,60% zajedno

Savez komunista Hrvatske - Stranka demokratskih promjena 22,63% 26,61% 107 (30.06%)

kandidati uz podršku SKH-SDP 4,89% 7,25% zajedno

Koalicija narodnog sporazuma 10.55% 9,56% 21 (5,90%)

SS-SSH 6.23% 3,31% -

HDS 3.80% 4,08% -

SDS 1.55% 2,00% 5 (1,40%)

nezavisni kandidati - - 13 (3,65%)

ostali - - 5 (1,40%)

oziv 84,54% 74,82%

A sada lazove pogledaj procenat SDS i procenat SDP. Pa razmisli?

A sta je ta govnjiva hrvatska "levica" uradila posle? Usla je u vlast sa hdz i menjala ustav na stetu Srba, istih onih koji su im dali ogromno poverenje kontra nacionalsita SDS za razliku od hrvata.

Nema gorih od te tzv. levice to je lepo objasnio i Suvar.

Bog pomaze Srbi i Srpkinje!

Pa zar je jos uvijek moguce da vam neka tamo ustasica sa "mirnodopskim" nikom moze da baci kosku a da se vi zbog te ustaske profuknjace pokarambasite?

Prestanite da se opet po ko zna koji put mlatite i djelite!!! nene.gif\" title="ne ne" />

Ovako...da ja dâm prijedlog kako ovaj topik da zavrsimo:

Ajmo svako jos samo po jedan post da ustasici "haubici" spomene mater i familiju i da onda moderator ovaj topik zakljuca?

Jel' valja?

Admin i moderatori...moze li 'vako?

Lazes.

U Srbiji jesu bili liberali koji su napravili katastrofu za Srbiju Ustavom iz 1974 ali to je druga tema.

Savka Kucar je bila jedan od vodja MASPOKa ti bi kao hrvat to morao znati. Ta ista Savka se hvali na hrt-ovima kako ono sto nisu uspeli 1971 uspeli su 1991, postoji snimak. Da ne piricamo o ekstrmnim slucajevima iz 1971 i sta se sve pricalo i radilo po planinskim krajevima hrvatske i Hercegovine.

Tu pricu mozes da valjas samo budalama koje ne znaju.

Jel koliko su tvoji "antifasisti" miniralim NOB spomenika 1991/92? Jel bese hteli da miniraju i cvet u Jasenovcu? Sta su uradili u memorijalnom kompleksu dok nisu isterani?

Skaces sa jedne teme na drugu i svaki put ostanes kratkih rukava. Ne znas ni zasto su hrvati u Dlamaciji isli u partizane mada u nekoliko meseci su uspeli da otvore nekoliko logora poput onoga bese na Pagu. Pominjuci partizane u zagorju mi dodje kao da pominjes partizane u bavarskoj 1941. To cak ni normalniji hrvati ne spominju.

Pominjes kako HDZ nije imao apsoltnu vecinu sto nije tacno. On jeste dobio preko 40% ukupnog stanovnistva hrvatske ali je imao apsolutnu vlast u Saboru,

A sada lazove pogledaj procenat SDS i procenat SDP. Pa razmisli?

A sta je ta govnjiva hrvatska "levica" uradila posle? Usla je u vlast sa hdz i menjala ustav na stetu Srba, istih onih koji su im dali ogromno poverenje kontra nacionalsita SDS za razliku od hrvata.

Nema gorih od te tzv. levice to je lepo objasnio i Suvar.

Prvo,ta gnojiva hrvatska ljevica je napustila Sabor kada se vodila diskusija o tzv. božićnom ustavu RH. Drugo partizana je u Zagorju bilo poprilično i to u ZPOH-u u 1942. koji je prerastao u brigadu 1943. imali su svoje akcije i borbe po čitavom Zagorju,a krajem 1943 se sele u Bosnu,a u Zagorju ostaje samo jedan odred veličine bojne (cca 550 ljudi).I treće da se 1971. slušalo Savku,Jugoslavija bi i danas postojala.

Matija

Savka i Miko su bili u partizanima i mislim da je Mikina sestra bila udata za jednog srpskog ustanika kod Lapca. Dakle, sa te strane su cisti. Ja vjerujem da oni stvarno jesu bili za transformaciju Jugoslavije u jednu funkcionalnu federaciju/konfederaciju, ali problem je bio u tome sto je hrvatska narodna masa to drukcije shvatila. Oni sami su bili OK ljudi, ali narod iz tih nazovimo ih "ustaskih" mjesta to nije tako dozivljavao. Njihova motivacija je ipak bila drugacija.

Tito se toga najvise i plasio i znao je da ce kao reakcija na hrvatski nacionalizam doci srpski i ode sve od vraga. Zato je i izvrsio smjenu u Karadjordjevu. Nije imao izbora. Slusajuci ljude poput Latinke Perovic, Srdje Popovica, Marka Nikezica i srpskih liberala imam osjecaj da su oni vec tada imali nekakav dogovor o mirnom razlazu sa Hrvatima, ali da li bi i kako to obican covjek shvatio je drugo pitanje.

No, ono sto je interesantno je da Slovenija nije bila iza MASPOKA, kao ni BiH i Makedonija. Bili su protiv njih, i zato ti vjerujem kad tvrdis da se YU ne bi raspala da se Savka slusala. Ja osobno ne vidim kako bi se HR osamostalila da je recimo Slovenija htjela ostati u federaciji. Pa koji bi to Hrvat osim onih zadrtih odlazio iz SFRJ ako Slovenija ostaje kao i sve ostale republike ?

U utrci za 351 zastupničko mjesto sudjelovalo je 1705 kandidata, 33 političke stranke i 16 raznih udruženja.

Izbori 1990

Društveno-političko vijeće

Party udio, prvi krug udio, drugi krug mjesta (udio)

Hrvatska demokratska zajednica 40,07% 40,79% 205 (57,58%)

kandidati uz podršku HDZ 0,34% 1,60% zajedno

Savez komunista Hrvatske - Stranka demokratskih promjena 22,63% 26,61% 107 (30.06%)

kandidati uz podršku SKH-SDP 4,89% 7,25% zajedno

Koalicija narodnog sporazuma 10.55% 9,56% 21 (5,90%)

SS-SSH 6.23% 3,31% -

HDS 3.80% 4,08% -

SDS 1.55% 2,00% 5 (1,40%)

nezavisni kandidati - - 13 (3,65%)

ostali - - 5 (1,40%)

oziv 84,54% 74,82%

Ova matematika je POGREŠNA ili tačnije rečeno BLESAVA!

Ona bi mogla da se primjerni napr. SAD na izborima u Srbiji koji su PROPORCIONALNI, sa JEDNOM IZBORNOM JEDINICOM.

Izbori 1990. godine bili su VEĆINSKI i sva ova priča PADA U VODU.

A odnos glasova izmedju SDP-A I SDS-A je takav jer je SDS na izbore 1990. godine izašao u samo 4-5 opština i gdje se god sudario sa SDP-om DOBIO IH JE I TO PREMOĆNO!

Na žalost, ovo IZBORNO NEZANJE ide pokojnom Jovanu Raškoviću na dušu...

Pok. JOvan Raskovic je osnovao SDS u ferbruaru 1990, dok je HDZ osnovan 1989 JUn .

Izbori su bili u Aprilu 1990, tako da SDS nije ni bio u mogucnosti da napravi liste u svim izbornim jedinicama.

Pravi pitanje je ,zasto se gospodinu Jovanu Raskovicu na tesku muku, tek omogucilo u Februaru 1990, da osnuje stranku.

Birokraciji u SR Hrvatkoj to pitanje ide.

Tako isto, od svih srpskih udruzenja, kulturnih organizacija, tokom 1945 do 1990, ostalo je samo jedno kulturno umjetnicko drustvo "Prosvjeta" u Zagrebu. Komunisti su unistili svaki trag organiziranog Srpstva u Hrvatskoj.

Tako da je vecina srpskog naroda 1990 izbore u Hrvatskoj, docekao kompletno nespreman.