aco

Mokro polje/ Ervenik

Recommended Posts

imali koga iz ervenika ili iz mokro polje ?

Mokro Polje?

prelepo selo u Bukovici.....jedinstveno po necem veoma znacajnom i po proizvodu koji je opskrbljivao dalmaciju.radi se o obuvnom predmetu "slapa"i bukovacki opanak.......

njihovi proizvodi se i dan danas placaju veoma skupo u Srbiji....ali zanimljivo i po jos jednom detalju:Mokro Polje uopste nije bogato vodom.........

neznam dali ima,ali su mi mokropoljcani ostali u lepoj uspomeni......

uzdravlje sarko

Ima care ja sam ti iz Mokrog Polja (Babici).Moja kuca je prva kada ides bijelim putem od Raducica ka Erveniku.Inace sto se tice slapa i opanaka tu smo bili najaci.Opanci i slape su se poceli raditi na veliko tu negdje poslje rata i pojedini ljudi su tu zaradili ozbiljan novac.Zamisli onda gdje su bile patike ili cipele.Mokropoljci su spartali i bili poznati sa svojim robom sirom cjele Dalmacije i Crne Gore.Sto se tice price o vodi ona je vezana za to da je nekada davno MP bilo pod vodom jer i danas postoje vezovi za barke.

Zdravo Delije

Evo i ja sam iz tih krajeva, i bogami nosio slape iz Mukrog polja.Daleko cuveni majstori iz Babica.Kaze skocis sa petog sprata i sav se polomis, a slapama nista, toliko su bile kvalitetno napravljene.

A sto se tice MP ljepo selo kao i svako krajisko, ja sam ljetos bio u Trivica kod skole.

Najljepse je bilo kad je bila utrka magaradi na barama, mislim da se tako zove.

Puno pozdrava!!!!!

Covjek koji je najzasluzniji za osnivanje mokoropoljskih susreta i posebno trku magaradi je fotograf i biciklista Milan Trivic (na kuci Kljujic).Lik koji je uvjek spreman na najludje manitostine.Sjecam se kad je Savku Dapcevic vodio pisati iza zida u Kistanjama,kad je bila hajka na vukove u MP. a on stavio klepku na glavu i blejao po krsu nocu...

Ima care ja sam ti iz Mokrog Polja (Babici).Moja kuca je prva kada ides bijelim putem od Raducica ka Erveniku.Inace sto se tice slapa i opanaka tu smo bili najaci.Opanci i slape su se poceli raditi na veliko tu negdje poslje rata i pojedini ljudi su tu zaradili ozbiljan novac.Zamisli onda gdje su bile patike ili cipele.Mokropoljci su spartali i bili poznati sa svojim robom sirom cjele Dalmacije i Crne Gore.Sto se tice price o vodi ona je vezana za to da je nekada davno MP bilo pod vodom jer i danas postoje vezovi za barke.

dali ti se otac zove Mirko :question

Neka si ti nama ziva i zdrava.Ides li sta u Ervenik, i sta ima nuvo u Vujanica.Ja sam inace iz Zezelja, i cesto odlazim dole.

Puno pozdrava......!

Naravno da idem, nego sta. Ove godine cu u Aprilu da odletim, nadam se da ce proc ove hladnoce. Vjerovatno smo se sreli vec koji put dolje ko zna.

Pozdrav svima

E bogami je u erveniku bilo lijepih cura. Tih ratnih godina dok sam zivio u M.P u autobusu ih nisam moga mimoici :lol: Davno je bilo pa sam imena pozaboravljao.. ali bila je jedna znas samo da je zavrsila srednju medicinsku u Zemunu... jel ono bese Jelena..pa jos jedna Jelena, pa jos jedna Danijela .. :) axknn de se javi na exberekin@yahoo.com .

kajman ako mislis na Danijelu zvanu Nela koja ima jos dve sestre ona je otisla za Australiju udala se i ima cerkicu, inace njena najstarija sestra je udata za moga brata od tetke :)

pozdrav svima :wink:

Pomoz Bog ljudino!

Evo dosao sam ja ovdje da vam pozdravljam.

Volio bih sada znati, ko ce ici na ljeto 2007?

Ja ovaj put, ako Bog da, cu biti tamo...pa cemo popiti jednu ljutu.

Svako dobro :wink:

imali koga iz ervenika ili iz mokro polje ?

Hej ljudi super je videti i vas ovde. Ja sam Mokropoljka iz Bajica i bila sam poslednje dve godine na susretima. Rodjena sam i zivim u Smederevu inace.

Ove godine se nadam da cu stici i da za Susrete priredim prezentaciju i promociju istorijskog Zbornika Tetralogija naseg porekla- ciji sam ja urednik i izdavac a koji govori o nasem selu i Bukovici.

Javite se narocito ako imate arhivske materijale, fotografije, podatke...Pa se vidimo na Zrmanji za susrete :razz

Natasa Bajic

Pozdrav svima , Evo jos jedne mokropoljke :)

Bebo cija si? Znamo li se? Jesmo li rod? Gde zivis? Dolazis li na susrete?

Meni je tata iz Bajica ( Tata mi je Milos, deda Nikola, pradeda Milos prastric Jovan...Baba Dmitra mi je iz Japundzica prabaka Jeka Trvic Kljujic a cukunbaka Todora Radovic Bajic...

Slikala sam predivne fotografije za susrete prosle i pretprosle godine u Mokrom Polju. Mozete ih videti na mom site

http://geocities.com/nbajic/about.html

zatim sledite link My Yahoo Photos

Pozdrav svim Mokropoljcima i Bukovcanima. Javite se... :razz

Evo tatine pesme o Mokrom Polju

PJESMA O MOKROM POLJU

KURELJ BUNAR SAVE SIMETIÆA,

SVE OVÈINE PANJKELE BABIÆA,

ŽUTE KRUŠKE PETRA OPAÈIÆA,

A STENICE BATOSA PETRIÆA .

ZVIJEZDA BUNAR SVIJU RAŠETIÆA,

DOBRI KUNJI U JANDRE DEŠIÆA ,

PRAVO VINO U SPASE VAGIÆA,

A KRUMPJERI MILE POPOVIÆA .

ZRMANJA GA NA DVA DJELA DJELI -

ISPOD KUMA KEGLJEVIÆ SE BIJELI.

NA ZRMANJI ÈETIRI MLINA IMA -

NA MIŠKOVCU STALNA LADOVINA.

NA MLINIŠTU NAJLJEPŠA JE PLAŽA,

IZNAD MLINA, BUÈNICA I JAŽA .

NA SRED POLJA LJEPOTICA BARA,

U ÈUKERU IMA ZLATNA TARA.

OPANAK JE ZAŽTITNI ZNAK SELA

TO VAM ZNADE DALMACIJA CIJELA .

ETO - TO JE MOJE SELO LJEPO,

MOKRO POLJE - ZA NJ¨ SE ZNA DALEKO.

PS.

Ovu pjesmu poklanjam svim Mokropoljcima na svijetu i svima koji su èuli za moje Mokro Polje.

Miloš Bajiæ

MOKROPOLJSKI SUSRET

Tamo gde nas više nema

Tamo æu masline posaditi

Da umanje bure sledeæih vekova

Da zaštite snove buduæih žitelja

Da saèuvaju mir usnulih žrtava

Da nahrane glad divljih zverova.

Tamo gde smisao èudno završava

Posadiæu masline

Da pobedi nada

I sva stradanja æu pretoèiti u