aco

Mokro polje/ Ervenik

Recommended Posts

Zna li neko autora site www.raducic.com i kako ga mogu kontaktirati?

Javljajte ljudi kad su susreti..zna li se tacan datum?

PS. Padjenac i moji su kumovi iz Vagica u Mokrom Polju. To je staro kumstvo ziveli su u Beogradu- sin Dragan je sad u Johanesburgu a cerka Sneza u Beogradu... Znaci li to da smo i mi kumovi?:lol:

pozdrav svim mokropoljcima i nadam se uskoro da cemo se okupljati na jednom mjestu, na nasem sajtu, a sve zbog nasih mokropoljskuh susreta koji su se i ive godine 29.07 odrzali u nasem selu 41 put po redu od 1962 god. Gosti sa nam bili Kud DRVAR iz Drvara iJandrino Jato. Bilo je prelijepo tog vikenda , a psebno zadosvoljstvo je bilo kupati se u nasoj lepotici Zrmanji ispod kegljevica buka ili na kotlini. (postavicu neke slike -drugi put)

2007VIII.0105CrkvaSvLukenocu.jpg

evo Crkve Sv.luke u Mokrom polju, noci 29.07.2008 god obasjane svetlom reflektora uz pomoc firme donatora NOVOLUX iz Beograda, vlasnika Mokropoljca Glise Opacica

Тај бунар на слици изнад, мора да се налази на улазу у поље кад се крене од Вејновића ка цркви?

Da , Kurelj bunar je pri strani tzv Simetica strani na ulazu u selo,tj u polje -gornji dio sela , a donji je dio taj krs ili bukovica.Naravno da ima i krsa i u njemu su nastali opanci i slape... , evo jednog pogleda na Babica glavice

MokroPolje_pogledsaBabicaglavicenaB.jpg

2007VIII.0105KulaKegljevica.jpg

evo i Kegljevica kule sa koje su Uskoci slali dimne signale ka kulama na Otonu i Zecevu kod Djevrsaka o dolasku turaka?? E , sad se sjetite iz kog je

to doba i od kad postoji Mokro Polje , od kad su Srbi na tim prostorima? (da vas podsetim , da je najstarija knjiga u Manastiru Krka "Mokropoljsko Jevandjelje" iz 13 vijeka)

2007VIII04Zrmanja-KegljevicM.Polje18.jpg

bilo je ljetos milina kupati se na Zrmanji, topla , bistra, cista , prava ljepotica ...., bas ovdje ispod Kegljevica preboja...

miso predivne su ti slike, al oni koji su se kao ja kupali na Zrmanji u Muskovcima tesko da bi se sa tobom slozili da je topla :suncane:

E sreco moja , nisi bila u Mokrom polju , niti si sekupala na Kotlini ili ispod ovog Preboja Kegljevica.Zaista je bila super za kupanje i uzivanje, izuzev ako padne kisa??? Onda mora da zahladi , svajkako.Evo ti jedna slika mladih kupaca koji se kupaju i rostiljaju ..i provode ljeto na zrmanji

2007VIII.0105NaZrmanji.jpg

Мишо57 не знаш ти мене али упознаћемо се ми на сусретима идуће године :) . Ја сам се родио и највећим дијелом живио у Книну али однедавно пошто у Книну више ништа немам и по документима сам мокропољац :) . Сарко брате ова задња слика мора да су Тривићи ( Савићи ). Чини ми се да је ово Јовчева авлија а ово су сигурно онда Славкове овчине :)

Е супер сте почели са овим сликама! Ова Саркова слика на којој се види брана или што би се код нас рекло пребој мислим да је сликана испод овог моста са слике повише. Знам сигурно да има бар још један пребој изнад моста мало даље и ако су ми добро испричали ту је некад био млин. Претпостављам да ти пребоји имају називе .. па ако неко зна.. Испод тог пребоја била је једна висока скакаоница , не знам да ли још постоји. Ма и код нас је топла кад јој доток воде толико опадне да једва тече као што показује та слика пребоја горе.

Једна_мала водим те на купање чим набавим нешто на 4 точка :)

Иначе Зрмања је дјеломично понорница и љети кад не буде кише у лици , кад би удариле врућине и Пађенци преградили ријеку код нас не би било воде. Треба тај пребој усликати и зими кад је пуно воде . Од хуке и буке буде човјека страх слушати :)

Моји покојни ђед и баба кад би диванили о оштрим зимама су помињали 1929-у "знаш ти мали да је сњег пада 6 неђеља и да је унда и Зрмања поледила" Сваке године кад би пао снијег или ледена киша они би питали јел Зрмања поледила што ће рећи да ријетко зими заледи . Зрмања је од велико значаја за тај крај водом сиромашан , то је буквално извор живота и репер живота или смрти.

Не знам ко је, када и због чега те пребоје правио вјероватно су ту некада давно били млинови којих више нема. Данас су погодни за купалишта али нема плажа :) Ријека током зиме нанесе шљунак и пријети да потпуно затрпа та језерца. Раније се то наводно чистило али данас више нема ко да чисти корито и одржава пребоје.

Него кад смо већ код упознавања има један феномен да сваки заселак има надимак, као друго презиме. Рецимо у кршевитом дијелу Мокрог Поља (који се иначе зове Буковица тако да је основна подјела на Поље и Буковицу) постоје Тривићи-Савићи, Тривићи-Панићи затим Бабићи - Савановићи, Бабићи - Икановићи , Бабићи - Дурмићи итд.. малтене свако презиме има некакав надимак, као друго презиме чије поријекло нико не зна. Има ли ко каквих података о томе.. Ти надимци су погодни јер су то све посебни засеоци одвојени једни од других по пар стотина метара до километар а понегдје и два.

У Буковици су поред набројаних Тривића и Бабића још и Каназири, Веиновићи, Вукмирице.

Е лијепо сте ви то усликали али још вам фале мокропољски обућарски производи али на жалост данас ,како ми рекоше, само се у три куће у селу праве, а некада је то свака кућа радила. Многу су добар динар зарадили и живили до тога а данас тај занат полако изумире заједно са мајсторима. Потрудићу се да тај процес забиљежим у сликама ако ништа да нам остане да се подсјетимо како се то некад радило.

Да, фале и Понори или што би се код нас рекло Пунори :)

О поријеклу Мокропљаца има разних теорија. Како је која сила туда пролазила тако су се једни одсељавали други досељавали. Иако је основни грађевински елемент камен у тим крајевима нема неких већих и архитектонски значајних грађевина сем манастира и цркава. Све то свједочи о бурним временима кроз која је народ тога краја пролазио. Једни рушили , други градили и мало тога је остало. Тешко се то све скупа може "размутати"!

Сарко брате ова задња слика мора да су Тривићи ( Савићи ). Чини ми се да је ово Јовчева авлија а ово су сигурно онда Славкове овчине :)

Bravo, pogodio si. A ja sam ti od pokojne Stane i pokojni Jovan unuk (preko puta Jovceva kuca). Mozda se mi znamo ili si cuo za mene jer svake godine dolazim na letovanje u mokro polje.

Evo i kapelica, tamo kraj mosta

8.JPG