aco

Mokro polje/ Ervenik

Recommended Posts

MokroPolje.jpg

Ovako je, pred rat u Krajini,izgledao Parohijski dom iz 1935 godine,u Mokrom Polju,

danas , nazalost prepusten zubu vremena i nedostatku sredstava za obnovu ????

Mladi u Mokrom polju kod Jovanke

Tags: Mokro polje

Fonte: YouTube.com

Guarda video qui

Видиш ти шта је мокропољки! Више него мокропољаца.

Без Каназира оваке феште прођи не могу :) Лијепо вас је видјети у оволиком броју.

http://www.youtube.com/watch?v=kqjtO8zI04U

Mnogo posjetioca od jutros, kad je tako evo meni prilike da obavjestim sve da je u toku izrada sajta "mokropolje", u isto vreme se radi i na osnivanju "udruzenja mokropoljaca", detaljnije informacije o sajtu i udruzenju cu poslati najranije tokom sledece nedjelje

Šlape su naj bolje obuæe naj zdravije i ja sam dugo dugo nosio. A sad æu vam isprièati jedan dogaðaj o ŠLAPI.

Tamo davne godine kad sam bio srednjoškolac bilo je takmièenje svih škola iz Hrvatske a odvijalo su se u Maksimiru pod pokroviteljstvom Sportskih Novina. Došli svi uèenici u novim patikama, a jedan uèenik koji je prestavljao moju školu došao u Šlapama i to krpane žicom jer tada nismo svi bili bogati. Kreni kros maksimirom i za vrijeme trke pukne žica na šlapi, a taj trkaè skine i drugu i nastavi trèati bos i osvoji prvo mjesto.

Ма шлапа ели? Поприлично неудобна обућа , нарочито док је нова али је једина јефтина ( често се мијењала ) а ипак довољно робусна да издржи онај наш камењар. Ђон танак и тврд па кад неко скине шлапу и истом неког несрећника лупи по леђима боли и има масница ко да је од коца. Временом како је производња обуће у нашем крају напредовала , средином осамдесетих (ако ме сјећање не вара) појавиле су се и мало модерније ствари за љето као што су шпагерице и јапанке. Да би се опстало морало се и моду пратити :D

По материјал знам да се ишло у Словенију, Италију , Србију па чак и у Македонију мада је било и локалних дистрибутера , рецимо ја сам из прича чуо за неког Безбрадицу из Кистања.

Како је овај занат дошао у Буковицу тј Мокро Поље појма немам, али знам да нема засеока а мислим ни куће у којој се нису правили опанци или да неко није радио код некога ко прави опанке. Обућа се продавала широм Далмације и Лике а богами и Босне. Знам да су моје неке комшије и рођаци држали тезге у Сплиту и Грачацу. Кад сам ја почео памтити то је већ било мањег обима али оно што ће ми увијек остати у сјећању је мирис коже и оног опанчарксог жутог или кафеног љепила.

Од опанка се живило њему хвала :)

Једва се сјећам шта је све требало до алата... ножеви ( мањи, већи.. прави или закривљени), зумбалица ( за бушити рупе ), шпицанге ( за утискивати и савијати ексере ), сјекећа кљешта ( са скратити вишак ексра који вире из ђона ), шиваћа машина за прошивање (ултра популарна сигнерица), стопе ( глуми стопало око ког се склапају дијелови опанка ) ...

Knjigu Tetralogija naseg porekla- Zavicajni zbornik Severne Dalmacije Bukovice Mokrog polja i jedne porodice mozete nabaviti na sajmu knjiga za 1000 dinara na standu Narodne Biblioteke Smederevo u hali 14

Pomoz Bog ljudino!

Evo vrijeme je sada najaviti da sam stavio svoje slike iz Mokro Polja.

Imam ukupno 116 slike na stranicu ali to sve....bice jos koju sliku kad ja budem imao vise vremena.

Mokro%20Polje%20(28)a.jpg

ili na:

http://hajduk.free.fr/dossier%20mpolje/ ... olje%20(28).JPG

Mokro%20Polje%20(26)a.jpg

ili na:

http://hajduk.free.fr/dossier%20mpolje/ ... olje%20(26).JPG

Mokro%20Polje%20(60)a.jpg

Mokro%20Polje%20(65)a.jpg

Mokro%20Polje%20(110)a.jpg

Ako ste vi previse radoznali, mozete direktno ici ovdje na:

http://hajduk.free.fr/MokroPolje.html

Svako dobro!

Свака част за слике Хајдук!

Препознаје ли ко ову звјерку? Чини ми се да није поскок.

Mokro%20Polje%20(41)a.jpg

http://hajduk.free.fr/dossier%20mpolje/Mokro%20Polje%20(41)a.jpg

Kajmane,

ma nema na cemu junace....

Iksreno, koliko ja znam, nije poskok, nego obican mali zmija....nije opasan jer nije otrovan.....

Za koju dana, vidjet ces i crni SKORPIONI....

Htio sam ti reci, ako zelis gledati slike na velikom formatu, kvalitnije su.Klikni na sliku!

Svako dobro.... :D

Hajduk,

lepe su ti slike, samo kad ih vec postavljas mogao bi u vecoj rezoluciji, ima nas dosta ovde koji smo zamakli u godine pa ne vidimo dobro

Hajduk,

lepe su ti slike, samo kad ih vec postavljas mogao bi u vecoj rezoluciji, ima nas dosta ovde koji smo zamakli u godine pa ne vidimo dobro

Auh ti bas iz krajnosti u krajnost, ili su slike suvise male ili velike, jel moze neka sredina, recimo 1024px ? :)

znam ali to je najbolje sto sam ucinio....nema veze...dodji kod mene i sve ce biti lakse i bolje....

;)

Данас је Св. Лука . Слава коју слави доста презимена у Мокром Пољу, а у селу се налази и црква Св. Луке направљена у 16 вијеку. Е па земљаци сретна вам слава!