pljoska

Tragom poezije

Recommended Posts

Srušeni snovi

Jednom kad budeš prošao

Starom ulicom

Zastaćeš I upitaćeš se :”Zašto si otišao?”

Odgovor će ti dati samo suze na tvom licu.

Vidjećeš I svoju napuštenu kuću

Oko nje obrasla kopriva I trava,

I kurzana sva srušena u pruću

Reći ćes:”Nije ovo slika prava.”

Okrenućeš se I otići u napušteno dvorište

Okruženo samo porušenim zidinama,

Nije to više šta ti duša ište,

Slika jednom postojana,

sad se samo stapa sa pješčanim dinama.

Vratićeš se tamo daleko

odakle si I došao

uvjek ćeš misliti na svoju kuću I da tamo ima neko

a u mislima će ti stalno stajati pitanje:

“Zašto sam iz svog kraja otišao?”

autor:pljoska

Znam

Znam da negdje u tebi

Još nježnosti se krije

Kao sunce što usnule

Ljubavi grije.

Znam da nekad

Uz rijeku ljubavi prošetaš

Sretnem te tamo ponekad

I čujem da još za mene pitaš.

Znam da su te talasi

Naše ljubavi odveli daleko

I da tako želio ti si

A meni si govorio:' Voljeće i tebe neko.'

autor:pljoska ;)

Te~e{ u meni

Priroda ,

{etam ulicama grada.

Vjetar hladni duva ,

oblaci se kome{aju,

po~inje grmiti i sjevati,

padne i po koja kapljica ki{e.

Hodam lagano ,

ki{a po~inje sve ja~e padati.

Prepu{tena kapljicama i vla`nosti ,

u`ivam u tom spustu.

Sa ki{om pokre}u mi se vene,

krv cirkulira,

nastaje toplina.

Ki{a prestaje,

vene se smiruju,

pulsiraju zajedno sa ki{om.

Kapljice ki{e padaju na ruku,

pore ko`e propustaju kapljice

do vena.

Osje}am stapanje teku}ina ,

nastaje vrtlog.

U `i`i osje}anja,

pokre}u se vene,

prepli}u se jedna preko druge,

prave mrs.

Kroz vene osje}am tebe

kako lagano proti~es.

Dobuje{ u mojim venama ,

u meni,

u mojoj krvi,

tako sna`no

i voljeno.

Voljeni osje}aj,

osje}aj ljubavi,

osje}am u venama

koje mi uvijek pulsiraju

da stalno te~es u meni ,

kroz vene...

autor:pljoska :)

Svitanja

Pored razbuktale rijeke smo se sastajali krišom

Uz šumovite note poklanjao si mi čežnju

Plešući u zanosu sa kišom

Govorio si:' Baš tu zavoljeh nju.'

Rekla sam da te volim tu pred talasima

U meni ljubav za tobom tinja

U duši još zebnje ima

Dođji dok u srcu nije zavladalo carstvo inja.

Poželim da se sastanemo pored vrela

U ona naša tiha svitanja

Tamo sam te opet srela

Nakon svih onih umornih skitanja.

Iza brda, gdje sunce ljubavi sviće

Pogled mi do tebe seže

Nemirno mi se srce za tobom osvrće

Eh, da možemo još jednom dočekati zore svježe.

Osjecaj prostranog trenutka

Dala sam sebi otvorenost,tu neizmjernu energiju koja me prati srecom.Moja negativna energija sve je vise bitisala u meni.Jacala me svojom negativnoscu,da bi me na kraju negativno I pokrenula u stvarnom prostoru gdje bitisem.

Pustila sam ju da me vodi danima ,nedeljama a nisam bila toliko snazna da joj stanem na put,da joj se suprostavim.Desio se trenutak za koji sam pitala da li uopste postoji.To prostranstvo gdje sam otisla izgledalo mi je tako privlacno.Kao da me dozivalo brezuljkastim tlom.Osjetila sam nemirncu ispod stopala.Cackale su me I bockale nemirne misli,a sve zbog jednog negativnog trenutka,kojeg vise nemam.Sjela sam na travu,dan je bio predivan,suncan sa blagim povjetarcem.Gledala sam u travu kako se lagano predaje vjetru da ju ljuljuska.

Drvece je oko mene plesalo svojim barsunastim krosnjama.Oblaci su brzili svojom brzinom.Ustajali kanal je slao talase do svog pristanista,sto su ih pravile patke I caplje sto su se vec okupljale na poznatom mjestu.

Podigla sam ruke prema gore ,okrenula dlanove prema nebu udahnula vazduh punim plucima a izdisala laganim ritmom osjecajuci srce kako mi ubrzano kuca.

Osjetila sam mokro lice.Suzama sam oslobadjala svoju negativnost I kroz taj trenutak prosao je moj zivot u slikama.Kroz to sam ponovo spoznala sebe I shvatila da sam to bila ja u razlicitim trenutcima mog zivota.

Ja kao ja,tada nisam bila ja .Bio je to samo okrnjeni dio mene.Taj djelic okrnjenih trenutaka mog zivota tada,ostavila sam iza sebe.Kad sam osjetila da sam udahnula svjezinu u sebe ,pomjerila sam se korak napred.Iza mene ostao je udubljeni trag stopala zbog trcecih koraka u mjestu.

Pomogla mi je otvorenost I iskrenost prema samoj sebi.Skinula sam masku koju sam nosila tih dana…I priznala svom srcu da nece biti takvih oscilacija vise.

autor:pljoska

;) BRAVO PLJOSKA,zadivljena sam tvojoj iskrenošću i sjetih sa da sam negdje pročitala:

nemoj se bojati svojih slabosti ,priznaj sebi da ih imas

i da nisu sramne prihvati ih i zavoli

pa te nece ni boljeti, i znat ces kako da zivis sa njima...

Lijep pozdrav i mali poklon za tebe

saintpaulia.gif

ma da a ovo sam pisala pre nekih 10 godina :) davno je to ipak bilo...izvlacim textove negdje iz zaboravljene sveske koju sam svugdje nosila sa sobom pa cak je donjela i ovdje ha ha mjesto da sam nesto od kuce znacajnije ponjela kao slike ja ponjela svesku u koju sam svasta pisala ha ha medju njima i ovaj text :)

hvala ti puno na komentarima hvala puno svima na citanju

srdacan pozdrav

pljoska :)

evo jos jedne zaboravljene ha ha

Bez tebe

Bez tebe kao da vise nema snova.Pricam sa zvukovima koji dolaze I koji se spustaju I ulaze u sobu.Padaju mi na noge da ih osjetim.Ledene I mokre tackice koje su bezbojne.

Upijaju se u pore koze i bivaju rastocene u meni I dalje teku.A ja zelim da budes dio toga.Da mi das snage da ih sakupim ,da ih ulovim ,da ih pogledam.Da mi skliznu niz ruku.Zelim ti dati dio tog dozivljenog dogadjaja da ga osjetis I kazes mi kako je I u tebi to isto poteklo.

Bez tebe postajem cvrsca.Pocinjem sebe pripremati na nestvarni pocetak ali samo u nekim spisima koji stoje u fioci da ne pada prasina po njima.Ti spisi su pisma koja su stizala postom,koja su mi otvarala neke nove ideje,mozda neka nova nadanja.A mozda su mi pomogla da se trgnem iz svog kruga u kojima sam bivala zatvorena I bilo mi je lijepo,jer nisam imala nista drugo sem jedne bolne tacke koja mi je uvijek stajala otvorena u srcu.

Sada kada toga vise nema pitam se sta me to probudilo?

Znam samo da si mi pomogao da opet budem ono sto sam bila pre.Dao si mi snage I unio topline I ljubavi u moje ceznute ponore za tobom.

ma da a ovo sam pisala pre nekih 10 godina :) davno je to ipak bilo...izvlacim textove negdje iz zaboravljene sveske koju sam svugdje nosila sa sobom pa cak je donjela i ovdje ha ha mjesto da sam nesto od kuce znacajnije ponjela kao slike ja ponjela svesku u koju sam svasta pisala ha ha medju njima i ovaj text :)

hvala ti puno na komentarima hvala puno svima na citanju

srdacan pozdrav

pljoska :)

;) haha baš me nasmija svojim komentarom...ja sam ponijela slike,ali nisam rokovnike u kojima su ostala moja razmišljanja,uspomene,zapažanja iz nove sredine u koju sam došla :;) i sada kada su me vjetrovi oduvali dalje...

hm...čini mi se...pa se često pitam ŠTO JE VAŽNIJE...i shvatam da su moj optimizam i osmjeh najvredniji ;) a sve ostalo će već samo po sebi doći na svoje...

lijep pozdrav @->-

:) haha baš me nasmija svojim komentarom...ja sam ponijela slike,ali nisam rokovnike u kojima su ostala moja razmišljanja,uspomene,zapažanja iz nove sredine u koju sam došla ::) i sada kada su me vjetrovi oduvali dalje...

hm...čini mi se...pa se često pitam ŠTO JE VAŽNIJE...i shvatam da su moj optimizam i osmjeh najvredniji :) a sve ostalo će već samo po sebi doći na svoje...

lijep pozdrav @->-

Ovo si dobro rekla Miaa ;)

POZDRAV SVIMA

:) Hvala ,Ljiljana Lika... @->-

nadam se da nam Pljoska nece zameriti sto smo malo procaskale ovdje kod nje ...

a da je podmitimo jednim poljupcem :):) @->-

ma kome bi to smetalo kad su u pitanju poljupci ha ha salim se...

drage moje a i svi dragi prijatelji na forumu puno pozdrava saljem iz daleka :)

samo vi caskajte gdje god zelite bar se na to ne placa porez jel tako a havala bogu mozemo do mile volje da se druzimo a jednog dana nadam se da cemo se i upoznati

uz :]] i uz neke dobre note stare nam :}\/

do sledeceg susreta ostajte mi veseli :) @->-

Koraci

Sa beogradskim jutrima sve je mirisalo na svjezinu koju je donosio povjetarac sa surcinske ravnice . I tako putujuci i noseci kratke intervale , vjetric se zaustavljao lagano na bezanijskom brdascu . Onda je dalje kretao , obilazio je citav Beograd , da bi na kraju uplovio negdje i izgubio se u ljetnoj vreloj skadarlijskoj noci .

Ulicna lampa stoji na cosku i osvjetljava kaldrmu , pustu , pomalo vlaznu od kisice koja je ostavila trag . Nema prolaznika , sve je utihnulo .Cuje se samo blago suskanje lisca sa grana .

Otkucavaju sitni sati poslije ponoci . Cuje se zveket cipela . Odzvanjaju zvukovi . To su koraci ali ne kao hod , vec kao da neko stepuje , kao da plese .

Zvuk je postajao sve glasniji . Topli ljetni ples je odzvanjao u ritmu . Trajalo je nekoliko minuta . Neko je dosao na trenutak i otisao sa svojim virtuoznim plesom . Polako su se koraci stisavali . Culo se samo kuckanje pete .

Taj ljetni ritam sto budi osjecaje ostavio je toplinu i zavodljivu skadarlijsku kaldrmu kojom je prosao neko i otisao bez traga .