Recommended Posts

Поштован ratnik, а шта ви мислите о њима ? Какво је било њихово понашање према Србима и Хрватима ?

Поштован ratnik, а шта ви мислите о њима ? Какво је било њихово понашање према Србима и Хрватима ?

Rusi su bili naklonjeniji Srbima,a Belgijanci Hrvatima.Ako ti nešto znači,jedan od komandanata bataljona je bio pukovnik Viktor Loginov...Prezime Loginov je,koliko ja znam,dosta često u Rusiji,ali možda uspeš i pronaći čoveka (pod uslovom da je živ).Ne znam kakva je procedura u Rusiji,ali najbolje da se raspitaš u Ministartsvu odbrane RF.

sad me nesto buni jel se zvala 11 Slavonsko Baranjski Korpus ili 11istocnoslavonski koprus Baranjska divizija ???? ja pamtim ono prvo ... a ko zna kako je tacno bilo ?????

sad me nesto buni jel se zvala 11 Slavonsko Baranjski Korpus ili 11istocnoslavonski koprus Baranjska divizija ???? ja pamtim ono prvo ... a ko zna kako je tacno bilo ?????

11. slavonsko-baranjski korpus u čijem sastavu je bila laka baranjska divizija.

na sajmu u Beogradu listajucu neku knjigu zapazio sam 11istocnoslavonski koprus ... nas neki pisac ... i onda sam se zapitao ili su njegovi izvori za pisanje knjiga hrvatski ili se stvarno tako zvao korpus ???? Znam da je nakon OLUJE Slavonija Baranja promenila ime u Slavonsko Baranjsku Oblast ... i to mi nije jasno zbog cega ??? zasto se izbegavao nazim ISTOCNA KRAJINA ????

na sajmu u Beogradu listajucu neku knjigu zapazio sam 11istocnoslavonski koprus ... nas neki pisac ... i onda sam se zapitao ili su njegovi izvori za pisanje knjiga hrvatski ili se stvarno tako zvao korpus ???? Znam da je nakon OLUJE Slavonija Baranja promenila ime u Slavonsko Baranjsku Oblast ... i to mi nije jasno zbog cega ??? zasto se izbegavao nazim ISTOCNA KRAJINA ????

Reč je o trivijalnoj stvari i zapravo tu nema greške.Primer je i 7. korpus koji se često zvao kninski,iako mu stoji pridev severnodalmatinski u nazivu.

Kada bismo tražili dlaku u jajetu,odnosno uzimali to sa geografske tačke gledišta, najispravniji naziv korpusa bi onda glasio: istočnoslavonsko-zapadnosremko-baranjski korpus.

Koji je onda zvanican naziv bio u nekim dokumentima SVK :) Onaj kako je pisalo u SVK ? 11 istocno slavonski korpus ??? zbunjen sam skroz :)

Koji je onda zvanican naziv bio u nekim dokumentima SVK :) Onaj kako je pisalo u SVK ? 11 istocno slavonski korpus ??? zbunjen sam skroz :)

Napisao sam ti...Zvao se 11. slavonsko-baranjski korpus,a laka baranjska divizija je bila u njegovom sastavu.

Na kraju krajeva,kakve veze ima da li je istočnoslavonski,slavonsko-baranjski ili vukovarski?Mogao se on zvati i šumadijski ili raško-polimski.

Bitnan je pravi naziv ! Da neko jednog dana ne nazove SVK nekako drugacije ....Vojska Krajine ... Krajiska vojska ....  sitnicarim ali sam takav :)

11. slavonsko-baranjski korpus u čijem sastavu je bila laka baranjska divizija.

Kanarinac sta bi to po tebi trebalo biti "laka divizija"? Mi smo u Baranji imali i tenkove i okopna vozila i artiljeriju a posle i helikoptere pa tako da nas bas ne mozes svrstati u "laku diviziju"

Kanarinac sta bi to po tebi trebalo biti "laka divizija"? Mi smo u Baranji imali i tenkove i okopna vozila i artiljeriju a posle i helikoptere pa tako da nas bas ne mozes svrstati u "laku diviziju"

Službeno je nosila takav naziv pri formiranju, i mislim da je iz tog razloga besmisleno raspravljati dalje o tome. Naravno, moguće da je 1995. usled ojačavanja došlo do promene u nazivu, što ja ne znam.

U vezi helikoptera i njihovog lociranja u Baranji, isto ne znači da su oni bili neposredno u divizijskom sastavu. 

To je tebi neko pogresno rekao ili si ti negde pogresno procitao, od samog osnivanja zvala se Baranjska Divizija, posedujem par dokumenata sa tim nazivom i od prvog dana je imala okopne i artiljerijske jedinice u svom sastavu.

Sto se tice helikoptera, verovatno su bili u sastavu neke vazduhoplovne jedinice iz Jugoslavije posto su Baranju dosli tek u jesen 1995 i od tada bili pod komandom Baranjske Divizije i 11 Korpusa

To je tebi neko pogresno rekao ili si ti negde pogresno procitao, od samog osnivanja zvala se Baranjska Divizija, posedujem par dokumenata sa tim nazivom i od prvog dana je imala okopne i artiljerijske jedinice u svom sastavu.

Prema naređenju Zonskog štaba TO Istočna Slavonija, Zapadni Srem i Baranja br. 1-567 od 08.12.1992. :

Transformacija jedinica

TO i PJM, naređenje. - 

Na osnovu zaključaka sa sastanka održanog 17. i 18.11.1992. g. između Komande GŠTO RSK i ZnŠTO, kao i usmenih naređenja koja je dao ministar odbrane RSK na sastanku održanom u Komandi ZnŠTO 07.12.1992. g., a u cilju transformacije TO i PJM u vojsku RSK

NAREĐUJEM

1. Na teritoriji Istočne Slavonije, zapadnog Srema i Baranje formirati korpus vojske RSK.

2. U Baranji formirati 1. laku baranjsku diviziju.

3. U sastav Korpusa ulaze: 1. laka baranjska divizija, 35. slavonska brigada, 40. peš. brigada, 43. peš. brigada, 45. peš. brigada, Had 105 mm, Lab PVO 20/3 mm i poz. baza sa odeljkom u Baranji.

4. U sastav divizije ulaze: 37. peš. brigada i 39. peš. brigada, dva OdTO, granični bataljon i Mpoad.

..........

KOMANDANT

ppukovnik

Bogdan Sladojević

Da je divizija bila laka svedoče i drugi dokumenti 11. K, kao i GŠ SVK.

Pa o tome ti i pricam, ti imas nekakav dokument tj naredjenje u kome se naredjuje osnivanje Lake Divizije ali ja ti kazem od njenog osnivanja da se zvala samo Baranjska Divizija, znaci ne sta je dogovarano ili naredjeno nego sta je ostvareno. Ako je taj tvoj dokument autentican onda mozes videti po datumu da se radi o kraju 1992 a od tamo negde maja-juna 1992 bila je na snazi demilitarizacija i primirje, JNA se povukla u Srbiju tj SRJ sa sve tehnikom a u Baranju su poslali nesto transportera i starih samohodki, osnovana je "Plava Brigada" koja je preuzela cuvanje i obezbedjivanje linije razgranicenja prema Hrvatskoj a vojska jos nije postojala, postojali su samo mesni stabovi i opstinski stab TO. Pri osnivanju Divizije i SVK u Baranju dolaze tenkovi T34, nesto artiljerijskog orudja tako da ona od samog postanka nije bila laka i nikada se taj naziv nije koristio.

Pa o tome ti i pricam, ti imas nekakav dokument tj naredjenje u kome se naredjuje osnivanje Lake Divizije ali ja ti kazem od njenog osnivanja da se zvala samo Baranjska Divizija, znaci ne sta je dogovarano ili naredjeno nego sta je ostvareno. Ako je taj tvoj dokument autentican onda mozes videti po datumu da se radi o kraju 1992 a od tamo negde maja-juna 1992 bila je na snazi demilitarizacija i primirje, JNA se povukla u Srbiju tj SRJ sa sve tehnikom a u Baranju su poslali nesto transportera i starih samohodki, osnovana je "Plava Brigada" koja je preuzela cuvanje i obezbedjivanje linije razgranicenja prema Hrvatskoj a vojska jos nije postojala, postojali su samo mesni stabovi i opstinski stab TO. Pri osnivanju Divizije i SVK u Baranju dolaze tenkovi T34, nesto artiljerijskog orudja tako da ona od samog postanka nije bila laka i nikada se taj naziv nije koristio.

Pročitaj rečenicu ispod potpisa komandanta ZnŠTO!