Recommended Posts

Не могу да се слажем, али не знам како да ти објасним. У нападу мораш имати неку предност. Искуство, добру обуку бораца, добру везу, систем позадинског обезбеђења итд. Или много већи број војника него има непријатељ. Шта је имао од тога 11. корпус тада? Ништа, само понекад добро утврђен положај и то је то. Једино ту је могла ВЈ правити акције али сви знамо зашто није ни пробала.

Наравно треба имати све то и то је све лако могло да се обезбједи, то неби био никакв пробелм....најважнији је била политичка одлука а она је била таква да нема акције...познаник ми је тад био у ВЈ и имали су озбиљне припреме на то терену и ниже рангирани официри су припремали војску са акцију...но међутим од тога није било ништа јер је врх одлучио скроз другачије да се то заврши....као што се и завршило...

On 7/27/2018 at 11:28 PM, NoviGradVRS said:

Наравно треба имати све то и то је све лако могло да се обезбједи, то неби био никакв пробелм....најважнији је била политичка одлука а она је била таква да нема акције...познаник ми је тад био у ВЈ и имали су озбиљне припреме на то терену и ниже рангирани официри су припремали војску са акцију...но међутим од тога није било ништа јер је врх одлучио скроз другачије да се то заврши....као што се и завршило...

Zašto nije bilo političke odluke? Zato što bismo 1995. imali 1999, odnosno NATO agresiju.

Da li misliš da bi SRJ 1995. mogla da pobedi NATO i da zaštiti RSK, barem onaj istočni deo? Ja mislim da ne bi i verujem da će se svako razuman složiti samnom. Došlo bi do velikih žrtava i razaranja na srpskoj strani i opet ništa ne bi bilo postignuto. Ti to možeš zvati neimanjem muda, ali koja bi poenta bila uletanja u takvu avanturu? Srpskom narodu svakako ne bi bilo od pomoći.

Ne možeš porediti situaciju u SRJ i RS(K) 1995. Vi ste tada već uveliko bili u ratu i niste imali izbora, kad vas je NATO napao, morali ste da se branite. Slično je bilo i kod nas 1999. I u jednom i u drugom  slučaju nije bilo izbora. Niko ne ide u rat sa najmoćnijim vojnim savezom u istoriji sveta zato što "ima muda" ili da bi se junačio, već ide u rat zbog toga što nema izbora i zato što ga je taj savez napao. SRJ je 1995. bila van rata i imala je izbora, ili kakav-takav mir, ili poraz u ratu s NATO uz ogromne žrtve i razaranja. Mislim da je izbor bio očigledan. Ispada da branim Slobu i tadašnju vlast, ali u tom trenutku zaista nije mogao vojno da vam pomogne. Zašto je došlo do toga i kolika je njegova krivica u svemu tome, to je već tema za razgovor i za analizu događaja koji su prethodili tom periodu. I tu treba tražiti njegovu odgovornost. Godine 1995. sve je već bilo rešeno.

Pa ipak, VJ je u leto 1995. bila načičkana duž Dunava i hrvatske granice. Da je Tuđman stvarno krenuo na SBO, mislim da bi VJ reagovala. Tuđman je to znao i nije krenuo. Nekako se nameće utisak da je sve u izvesnoj meri bilo unapred dogovoreno, s tim što se meni čini da je Njofra izradio Slobu (bljesak i oluja) prosto zato što je imao podršku SAD i zapada, pa je prekoračio dogovor.

To bi bila takva bitka artiljerijom da bi se i danas osjetio miris dima i vatre . Bolje da do toga nije doslo .

Ne mogu da kopiram ,ako nekoga zanima neka upise na net ,Zapisnici vrhovnog saveta SRJ dobice dosta materijala za citanje .

Konkretno na ovu temu ima dosta toga receno na zapisniku od 14.08.1995

On ‎7‎/‎29‎/‎2018 at 7:24 PM, Dragan P. said:

Nekako se nameće utisak da je sve u izvesnoj meri bilo unapred dogovoreno, s tim što se meni čini da je Njofra izradio Slobu (bljesak i oluja) prosto zato što je imao podršku SAD i zapada, pa je prekoračio dogovor.

Ne da je bilo dogovoreno , nego naredeno .Kakav Milosevic , kakav Tudman ili ostali . . .

Polagano isplivavaju dokumenti , pa ce mnogi shvatiti da sam bio u pravu . . .

22 hours ago, Duh_Prerije said:

To bi bila takva bitka artiljerijom da bi se i danas osjetio miris dima i vatre . Bolje da do toga nije doslo .

Artiljerija I ostala tehnika se pojavljuju u zavrsnom cinu , kad publika treba da aplaudira , skace na noge ili lije suze prikazanim komadom . . .

14 hours ago, grom said:

Ne da je bilo dogovoreno , nego naredeno .Kakav Milosevic , kakav Tudman ili ostali . . .

Polagano isplivavaju dokumenti , pa ce mnogi shvatiti da sam bio u pravu . . .

Pa dobro, mogu se složiti s tim da je sve što se dešavalo počev od 1992, a donekle i pre toga, bilo pod kontrolom Amera. Isto važi i za te "dogovore" koji su nekad bili javni, nekad tajni, a nekad samo prećutni. Osim za dogovore, isto važi i za kršenja istih tih dogovora, sve se to dešavalo pod odobrenjem gazde. I tako je i dan danas. Nikako Rus da ojača, na Balkanu je Amer gazda i to je to.

On ‎7‎/‎31‎/‎2018 at 1:28 PM, Dragan P. said:

Pa dobro, mogu se složiti s tim da je sve što se dešavalo počev od 1992, a donekle i pre toga, bilo pod kontrolom Amera. Isto važi i za te "dogovore" koji su nekad bili javni, nekad tajni, a nekad samo prećutni. Osim za dogovore, isto važi i za kršenja istih tih dogovora, sve se to dešavalo pod odobrenjem gazde. I tako je i dan danas. Nikako Rus da ojača, na Balkanu je Amer gazda i to je to.

Propadanje pravoslavlja , je pocelo pogubljenjem Romanovih . . .

Mi , kao narod Dragane , imamo genetski kod , koji je neunistiv .

Ponos I vjera ce nas odrzati .

Shvatio sam da mnogi ne razumiju reci Svetog cara Lazara , 

Ne postedimo sebe ,
znajuci da imamo i posle ovoga otici

I s prahom pomesarti se 
Umrimo da svagda živi budemo.

Dakle izabrao je carstvo nebesko , a ne ovozemaljsko . . .

I jos nesto , Srbin ne podnosi jaram .

Nadam se da ces se sloziti . . .

13 hours ago, grom said:

I jos nesto , Srbin ne podnosi jaram .

Nadam se da ces se sloziti . . .

Naravno. I sam Hitler je tvrdio kako su Srbi na ovim prostorima jedini državotvoran, a samim tim i opasan narod. To znači da imamo svest o svojoj slobodi i o svojoj državi i da se ne mirimo sa ropstvom, za razliku od nekih, čija se cela istorija sastoji u služenju drugih. Toliko, da im je to stanje potčinjenosti moćnom germanskom gospodaru postalo normalno, prirodno stanje. Dok je bilo tih gospodara, nisu ni mislili da se bore za slobodu i za svoju državu... Lepo im je bilo u germanskoj guzici. Ali, odosmo van teme.

5 hours ago, Dragan P. said:

Naravno. I sam Hitler je tvrdio kako su Srbi na ovim prostorima jedini državotvoran, a samim tim i opasan narod. To znači da imamo svest o svojoj slobodi i o svojoj državi i da se ne mirimo sa ropstvom, za razliku od nekih, čija se cela istorija sastoji u služenju drugih. Toliko, da im je to stanje potčinjenosti moćnom germanskom gospodaru postalo normalno, prirodno stanje. Dok je bilo tih gospodara, nisu ni mislili da se bore za slobodu i za svoju državu... Lepo im je bilo u germanskoj guzici. Ali, odosmo van teme.

Drago mi je da smo se razumeli . . .

Pa nije van teme , kad govorimo o onome sto ce nas odrzati .

I to je vid rata .

Procitao sam nesto (od mnostva) od naseg "zemljaka" Radisica .

On upravo I govori o tome da je dostojanstvo oruzje koje mnogi narodi nemaju a Srbi , posjeduju .

To sto pricaju I pisu , podcinjeni avetima , nije bas tako .

Srbski narod I mentalni sklop Srba nisu dobro prostudirali , pa zato tako misle .

Nažalost, Grome, ne verujem da su nam ponos, vera, dostojanstvo, slobodarska svest, dovoljni da se održimo. Brojevi su neumoljivi... Nestajemo kao i svi ostali (beli) Evropljani. To je jedna neminovnost, tako bar u ovom trenutku izgleda. Teško da ćemo uspeti da se izborimo s tim. Ne samo mi, već čitava ova civilizacija kojoj i mi pripadamo.

On 8/1/2018 at 11:08 PM, grom said:

Mi , kao narod Dragane , imamo genetski kod , koji je neunistiv .

Ponos I vjera ce nas odrzati.

Bojim se da je novi svjetski poredak (sile tame) prejak za "Dobri srpski narod koji će se održati putem vjere" i mislim da je već učinjena prevelika šteta i pitanje je ima li smisla uopće i pričati o održavanju glavnih karakteristika nekog naroda putem ponosa i vjere, posebno kod Srba koji su već tri puta pogođeni: ogroman broj Srba koji su dali život u Prvom svjetskom ratu kad je sve najbolje poginulo, pa genocid u ndh, opet najbolji nestali i kasnije 50 godina komunizma, opet isto i te tri stvari su dokrajčile Srbe. Nije slučajno Tito rekao da je Srbe sredio za idućih 50 godina. Nejde više, tu i tamo ljudi pokušavaju pričati o tome da bi se Srbi trebali vratiti svojoj tradiciji i duši, ali učinjena je već velika šteta i prošlo je puno vremena.

A od dobrih Srba koji drže do nečega - danas imate preisključive ljude, one koji postaju takvi da u drugima (druge vjere) vide nešto sumnjivo i strano. Nema osnovne širine i postoji samo "Ja i moja pravoslavna stražnjica koja je izabrana da ide u raj " i sve van toga što nije te vjere im je sumnjivo... što je inače suprotnost pravom pravoslavlju koje je ništa drugo do znanje o tome ko smo i šta nam je činiti u životu i svako je, bilo koje vjere, dobio isto već samim rođenjem. Novi svjetski poredak i inteligentne zle sile koji mogu utjecati na ljudsku svijest, su napravile isključive ljude čak i od Srba pravoslavaca koji inače spadaju u duhovno razvijenije narode.

Ne postedimo sebe ,
znajuci da imamo i posle ovoga otici

I s prahom pomesarti se 
Umrimo da svagda živi budemo.

Dakle izabrao je carstvo nebesko , a ne ovozemaljsko . . .

Ovo boldano ima istine u sebi (ako gledamo sa duhovne strane), posebno ovaj dio "Umrimo" podsjeća na smrt ega i niže prirode u nama. I dobar je dio "Ne poštedimo sebe", znači biti na crti za istinu i daj nešto od sebe za tu istinu. Ono što je još bitnije je da treba gledati šire i ovo je savjet za sve ljude, a vjera i koje je neko vjere ne igra nikakvu ulogu, već samo kvalitet pojedinca i njegove duše. Umiremo da svagda živi budemo. Niža priroda u nama umire, a božanska i vječita jača.

Srbi su po duši inače, u usporedbi sa hladnim Slovencima i Hrvatima, skoro pa mali bogovi ali to je tek početak. Treba raditi i dalje i dalje i dalje. Znači samo da ne bude tog padanja - tog izmišljanja eksluziviteta za određeni narod u smislu neba koje ih čeka samo zato što su određene vjere i zato što je taj narod stradao (znamo za ndh i za sve šta se desilo Srbima), stradaju mnogi ljudi i mnoge stvari ne znamo. Samo danas će 20 hiljada djece umrijeti jer nemaju hranu i vodu. Ne sporim ja da neko već 100 godina gazi Srbe, a ostali se ne diraju, ali treba biti jako marljiv i aktivan u životu i zato nije dobro zablokirati se sa nekakvom eksluzivnošću. To i želi novi svjetski poredak i te antiduhovne snage.

Zivi bili pa videli .

Ako sam prihvatas poraz , onda si I porazen .

Mi smo ucili Austriska stiva , odobrena na Berlinskom kongresu 1878 .

Dakle namjestenu istoriju .

Jos  1948-e godine je usaglaseno da se cini sve na raspadu Jugoslavije .

Kako ce razbiti Jugoslaviju nego unistenjem onoga ko je dao najvecu zrtvu , Srbi . . .

Ima li ide u svjetu , da ste procitali ili culi , da je okupatorski vojnik postao predsjednik drzave koju je napadao masakrirao palio I zario sa "vrazijom divizijom" ?

Naravno da niste .

Ali to se desilo samo Srbima I opet smo opstali . . .

Postavljao I pisao sam mnogo tekstova , na koje niko nije niti jedno slovo odobrenja napisao ili da se suprotstavio a radi se o istoriskim cinjenicama .

Jest do duse jednom Banija I to ismijavajuci .

Evo jedan podatak koji tezi istini , a to je , da je ; Turska dala nekoliko hiljada orginalnih dokumenata a iz mnogih  se vidi da su Srbi doista pobedili u Kosovskom boju .

Jedan od prvih , koji je to istrazio I objavio je dr Deretic .

Nesto sam htio postaviti od njegovih istrazivanja al to ovde nije bilo plodonosno .

I jos ovo , NATO i novi svetski poredak misle da su uspeli . . .

Nisu , jer da jesu napali bi Rusiju vec odavno .

1993 je manje više sve dogovoreno, što se tiče teritorija na tlu bivše SFRJ....ostale dve godine se to samo provodilo na terenu.....uglavnom ogromne su greške napravljene od strane naših političara jer nisu znali mudrovati ili nisu bili pametni......

On 8/4/2018 at 4:45 PM, NoviGradVRS said:

1993 je manje više sve dogovoreno, što se tiče teritorija na tlu bivše SFRJ....ostale dve godine se to samo provodilo na terenu.....uglavnom ogromne su greške napravljene od strane naših političara jer nisu znali mudrovati ili nisu bili pametni......

Ti gonis svoje , pa to ti je . . .

Kakvo mudrovanje pobogu ?

Kakva 93-eca ?

U jednom od svojih tekstova , govoris jedno , da bi vec u sledecem pobio sam sebe odnosno ono predhodno . . .

Nase vlasti tada , su se nasle pred smisljenim , proverenim i obradenim stavovima zapada , koji je gledao samo svoje interese , zaboravljajuci bilo koju drugu stranu  . . .

Izabrali su pri tome , dobro znane ,  koji ce se bez ustezanja povinovati okupaciji .

Zasto ?

Zato jer ti drugi ne znaju sta je sloboda i , jer znaju samo za tudi jaram . . .

Svima su vam puna usta izdaje i pri tom proglasavanja samo jednog izdajnika , da pri tom ne prostudirate sta je dovelo do takvog stanja , a i ko su pravi izdajnici . . .

Postavio sam ovde neke tekstove koji nedvosmisleno govore o direktnim krivicama , na kojima nema niti jednog korisnog odgovora slaganja ili ne slaganja ili tako nesto .

Zasto ?

Pa povrsno citate , odnosno ne citate , odnosno , necemo dalje . . .

Upamet se ljudi . . .

6 hours ago, grom said:

Ti gonis svoje , pa to ti je . . .

Kakvo mudrovanje pobogu ?

Kakva 93-eca ?

U jednom od svojih tekstova , govoris jedno , da bi vec u sledecem pobio sam sebe odnosno ono predhodno . . .

Nase vlasti tada , su se nasle pred smisljenim , proverenim i obradenim stavovima zapada , koji je gledao samo svoje interese , zaboravljajuci bilo koju drugu stranu  . . .

Izabrali su pri tome , dobro znane ,  koji ce se bez ustezanja povinovati okupaciji .

Zasto ?

Zato jer ti drugi ne znaju sta je sloboda i , jer znaju samo za tudi jaram . . .

Svima su vam puna usta izdaje i pri tom proglasavanja samo jednog izdajnika , da pri tom ne prostudirate sta je dovelo do takvog stanja , a i ko su pravi izdajnici . . .

Postavio sam ovde neke tekstove koji nedvosmisleno govore o direktnim krivicama , na kojima nema niti jednog korisnog odgovora slaganja ili ne slaganja ili tako nesto .

Zasto ?

Pa povrsno citate , odnosno ne citate , odnosno , necemo dalje . . .

Upamet se ljudi . . .

Konkreteno što se tiče Bosne već 93 se spominje omjer u kojem treba da se podjeli Bosna.....naravno smi nismo pristali na tu podjelu jer smo imali preko 70 % teritorija a i ko bi....poslje toga se zapad intezivnije uključuje i rešavanje stanja na terenu i 95 finalizuje svoje radnje i dolazi se do prestanka sukoba....u onom trenutku kada su naše teritorije spale ispod onog dogovorenog 49% zapad iste te teritorije odlučuje da nam vrati bez obzira sto ih je neprijatelj uzeo....Mrkonjić, Šipovo i još neki rubni djelovi nekih opština.....na isti način se završava i pitanje HR bez obzira što je istočna slavonija ostala u našim rukama ona se morala staviti pod kontrolu HR jer us uprotnom dogovori i podjele ne bi bile ispoštovane do kraja....eto čisto malo da se pojasni...

Posle " Oluje " ... Sloba nije moga da dozvoli se isto ponovi u Slavoniji i Baranji ... Namerno je slao one iz DB i Arkana da nam kao dize moral , da bi imao sta da nudi Tudjmanu na pregovorima ... Nismo dobili ni svoju oblast ili "Sremsko Baranjsku zupaniju" vec su nas utipili u 2 zupanije ... a od Erdutskog sporazuma jedino sto je uspelo da se izbori jeste da deca u skolama mogu da uce na Srpskom jeziku i nista vise ...