CORDON

Koranski most ...21.sptembar 1991 - 2009 ...

Recommended Posts

.....KORANSKI MOST .......

…… Ovo je samo pomen na ljude koji pogubise glave samim pocetkom nesretnog rata…za sve nas sa tih prostora. Danas kad se sa nekakve distance na sve moze gledati malo trezvenije, zasto u stvari padose mladi zivoti i sa jedne i sa duge strane? …Mi ce mo imati neku svoju istinu, drugi ce imati neku svoju istinu i gledanje na sve…Majke ce jedanko plakati i u Vojnicu ….Krnjaku…..Perni……Sjenicaku, bas kao i one Karlovcu……u Belajskim Poljicama…..Draganicu…. Puno je toga receno i pisano o ovom nemilom dogadjaju 21.09.1991….medjutim rijetko kada je vrsena nekakva analiza i rijetko se govorilo o NACINU kako je to uradjeno….Dobro…rat je bio ( u samom zacetku)….u ratu se gube glave….Da je na mostu doslo do obostranog otvaranja vatre , na Kordunu niko nikad ni rijec ne bi rekao…Ovako …..Imao sam prilike govoriti sa SVIM prezivjelim sa mosta ( izuzev Jasnica )….Peuraca Nikola je bio inspektor MUP-a koji se skinuo iz milicije i presao u sluzbu tadasnje JNA u cinu kapetana prve klase ( u tom momentu vodja grupe) i Milosom Trbojevicem “Perisom” u cinu porucnika . Obzirom da su nosili cinove, njih dvojica su izdvojena od grupe ( prakticno cinovi su im spasili glave ). Kobnu gresku cini stariji vodnik Babic ( jedini iz cijele grupe koji nije sa Korduna, porijeklom je iz Lickog Petrovog sela) koji na sebi ima cojanu uniformu obicnog vojnika, sto ce ga kostati glave. Kasnije ce Peuraca i “Perisa” proci torturu hrvatskih zatvora (Remetinec) i krajem 1991 u decembru bit ce razmjenjeni ( na Kupi kod Nebojana )…Pokolj ce prezivjeti Dusko Mrkic ( sa trajnim posljedicama ) , te Svetozar Sarac ( u zatvoru ce mu biti izbijeno oko ). S njima sam imao prilike dugo razgovarati prilikom nasih susreta kod “Rajkovog mlina” ( nizvodno od mosta na Korani u Veljunu ), za vrijeme kupanja na Korani, ratnih godina ….Zeljka Madjarca srest cu pocetkom novembra 1994 na Buvaci i tu cu cuti njegovu pricu….Cinjenica je da su bili razoruzani ( znaci nekakva prica o samodbrani “ne pije vodu”….. Uznemireni radom tenkova u G.Mekusju salju kurira da prenese poruku da se od tamo nista ne preuzima prema mostu) ... u medjuvremenu je otvorena vatra iz “heklera” prvenstveno po nogama , da popadaju ( jer poslije sto je njima radjeno to ne mozes raditi covjeku u stojecem stavu ). Vatra je otvorena sa jedne strane i oni koji su bili dalje bacaju se na ledja preko ograde mosta., uz povike “…BJEZMO ….POBIT CE NAS …” ( kasnije ce na sudjenju ta recenica biti krunski dokaz, oslobadjajuce preusude !?!; Znaci vatra je otvorena iz “heklera” ( 9 mm) , prije tih povika …U vodi se nasla petorica. Smrtno ranjen u vodi ce izdahnuti ( udaviti se) Mile Peuraca. Koristeci sumrak i zbrku koja je nastala na mostu (ocito je nastala velika pometnja na mostu kad nisu odmah krenuli u potragu za onima koji su se pobacali u vodu), Sarac i Mrkic uspjevaju se docepati obale, ispod camaca docekuju jutro…kasnije dospjevaju u ruke hrvatske policije…..kasnije pukim slucajem ostali zivi ( prepoznao ih jedan zajednicki poznanik , policajac iz saobracajne policije )…Madjarac se ospio docepati mekusanske obale i u ranu zoru kroz minska polja doci do kasarne u G.Mekusju ( koliko je poznato nije se pojavljivao kao svjedok na sudjenju. Mozda je svjedocio preko video-linka )….

……Sigurno da to nije mogao tada 19- godisnji Miso sam napraviti….Bilo je vise ucesnika …Kazu da su tada kroz jednu « fantomku » provirivale zelenkaste oci nekog tko vuce porijeklo sa Korduna ( okolina Krnjaka )…..Proci ce godine……..sudice se..oslobadja ce se……..Miso Hrastov ce biti odlikovan « Orednom Kralja Zvonimira » ....proglasen hrvatskim vitezom….E moj Boze nasto vitestvo spade…. Franjo Tudjman ce ga licno odlikovati…..nevezano za ovu temu…negdje krajem januara 1993 susrest ce se « kordunaski kujari »( uvjek su mi u tom nesretnom ratu bili smjesni ti nazivi « specijalci » za par derana sa minjusom u uhu, bez obzira za koju su stranu ratovali…. kad god zagusti slali su ih gdje je god trebalo i nije trebalo … zacepiti nekakvu rupu po Krajini…od Ravnih Kotara, do Slavonije i Bosne …..Mico Malic ce tako na izmedju Martin broda i Kulen Vakufa izgubiti glavu pocetkom novembra 1994 , u obracunu sa 5. korpusom Armije BiH ) ... sa jednom izvidjackom bojnom 4.gardijske brigade HV….Vodit ce se borba za Paljuv i Kasic, ( sela u Ravnim Kotarima, na blagoj dominantnoj uzvisici ) koji ce do mraka tri puta prelaziti u ruke jednima , pa drugima ( u ovom je ratu bilo obicno pravilo da ili bjeze jedni ili drugi ...ali ako u prljavom ratu kakv je bio ovaj ( a koji nije)...tu se vodila viteska borba )….Takav hrvatski vojnik moze nositi « Oreden Kralja Zvonimira » i nazvati sebe hrvtaskim vitezom….Ne treba citati « Zenevsku konvenciju » da bi znao sto smijes ciniti, a sto ne….Svako od nas ima neki svoj kodeks…….i zna se sto se smije ciniti, a sto ne……Moze Misu odikovati ko hoce i ordenom kakvim hoce, i osloboditi ga krivice ( Miso nije bio sam)….ali …..pomisli cesto Misina mati…..Boze…..koga sam ja to rodila…..koga sam ja podigla …

Srecom je i u Karlovcu i na Kordunu bilo toliko pameti da se ovakve stvari nisu ponovo dogadjale tokom cijelog trajanja ratnih sukoba.

cordon

Zaista koristan tekst, svaka cast zemljace na ovoj opsirnoj ali nazalost tuznoj analizi.

Nego kad smo vec kod mosta, kakve su bile "sanse" osvojiti Karlovac ili se radilo o deblokadi kasarni?

Kakav bi bio ishod daljneg rata, "osvajanjem" Karlovca ?

Ima bi jos neka pitanja, jeli se iz Radojcica brda gadjao Josipdol?

Kako mogu oni trubiti cijelo vrijeme, da su bili goloruki, ako su ima li oruzja iz kasarni u Bjelovaru, varazdina i koprivnice?

Jesu li slunjski brdi bili tada pod kontrolom ZNG-a?

Ako se nevaram, hrvati su osvojili tek 2 manje kasarne u karlovcu ili se varam?

Izvinjavam se ako su previse pitanja, ukoliko nadjes vrijemena i zivaca, mozes odgovirit, hehe, ali nije obaveza ;D

poz

i nece se promjeniti dok god je NDH >:D

Za njih ne postoje Srbi, oni su samo rak rana koju treba odstraniti

i jos ces biti i nagraden za ucenjeno "junacko" djelo >:D >:( >:( >:( >:(

KRNJAČANI

Na Kordunu, u Krnjaku

Sve je crno, sve u mraku

Trinaest je rezervista

Nastradalo od fašista.

U Karlovcu pohvatani

Pobiše ih na Korani

Pobiše ih bez milosti

što su Srbi, iz pakosti.

Svud je jad, svud su suze

što im krvnik mladost uze

što im krvnik sudbu kroji

što fašizam još postoji.

Ponavlja se istorija

Naša ratna, najbolnija

Fašizam je u svom liku

Genocid je na vidiku

Pola veka, davno beše

Kad fašizam započeše

Počela ga opet sada

Ta Hrvatska zla armada

Krnjačani sa Korduna

Znajte da nas čeka buna

Ustati se opet mora

Na krvnika, na zlotvora.

O. Jovicev

On 22.09.2009. at 9:56 PM, Kapetan said:

Zaista koristan tekst, svaka cast zemljace na ovoj opsirnoj ali nazalost tuznoj analizi.

Nego kad smo vec kod mosta, kakve su bile "sanse" osvojiti Karlovac ili se radilo o deblokadi kasarni?

Kakav bi bio ishod daljneg rata, "osvajanjem" Karlovca ?

Karlovac je prometno čvorište. Padom grada Zagreb i sjeverna Hrvatska ostali bi bez prometne komunikacije sa jugom. Padom Karlovca Hrvatska bi bila rascijepljena na dva dijela i to bi u stvari značilo pad države.

On 12/31/2015 at 4:36 PM, Misterno said:

Karlovac je prometno čvorište. Padom grada Zagreb i sjeverna Hrvatska ostali bi bez prometne komunikacije sa jugom. Padom Karlovca Hrvatska bi bila rascijepljena na dva dijela i to bi u stvari značilo pad države.

šta je pisac hteo da kaže sa ovim pisanijem,hajde objasni *leba ti :wacko:

tko je 1991 bio u uniformi a da nije bio s oružjem?...Hrastova su oslobodili  samo radi svedočenaj  ovih što su preživjeli  ( pročitajte si njihove izjave ) ...

18 hours ago, zli poručnik said:

šta je pisac hteo da kaže sa ovim pisanijem,hajde objasni *leba ti :wacko:

Pa odgovorio sam ono što je čovijek pitao. Pitao je što bi se desilo da je grad osvojen i ja sam mu odgovorio. Niti u jednom slovu nemožeš povezat moj post sa dogadjajem na Koranskom mostu. Malo manje paranoje molim. 

3 hours ago, Misterno said:

Pa odgovorio sam ono što je čovijek pitao. Pitao je što bi se desilo da je grad osvojen i ja sam mu odgovorio. Niti u jednom slovu nemožeš povezat moj post sa dogadjajem na Koranskom mostu. Malo manje paranoje molim. 

ne pravi se naivan,tema je pokolj na Koranskom mostu,a ne imaginarno osvajanje grad,pusti glupa pitanja ,ako imaš nešto pametno napiši o temi,bez imaginacije 25 godina posle zločina Štajduharovih krvnika

jesu li ovi na koranskom mostu bili na ekskurziji ili u uniformama s oružjem? Kako to da nisu pobijeni i aktivni pripadnici JNA ? Sjeli u kamion i ajmo u Karlovac preko mosta kojeg su držali pod kontrolom ZNG? Isti slučaj kao i "moja" dva idiota iz Sunje koji su pokušali prijeći na srpsku stranu pa najebali od njihove granične  ophodnje.

slušaj sunja1991,ti rezervisti su bili zarobljeni (predali se verujući Štajduharu) a kao zarobljenici pogubljeni su javnim ubijajnem i klanjem kao što to radi ISIS,a ti znaš da se zarobljenici ne ubijaju,da postoje pravila kako se ponaša prema zarobljenom vojniku,a i da ti kažem,pouzdano znam da su dvojici rezervista vađeni organi (kadaverično) i da je helikopter čekao da prevezu sveže izvađeni bubrezi tamo gde treba,bili su u uniformama ali su se predali,ali ovi tvoji sunja1991 ih poklaše,a prednjačio je Hrastov (makedonac) koji je nosio fantomku i kada su ti nesrećnici vezani išao sa nožem i klao,a prvo su im iglom probušili oči da ne pobegnu,a ona dva srećnika skočiše u vodu i izbegoše kadaverično vađenje organa,tako je bilo i nikako drugačije

pa nesječam se da se sa zarobljenicima humano postupalo u ovom ratu s srpske, muslimanske i hrvatske strane..primjera imaš nebrojeno  prilikom zauzimanja bilo kojeg sela ili grada  u tom periodu ( Petrinja , Vukovar , Knin , Kostajnica , itd ).

sunja cinjenica jeste da se sa zarobljenicima postupalo nehumano sa sve tri strane i to je vec vise stotina pita osudjeno na ovom sajtu (ukljucujuci i sve srpske zlocine) ali ja nesto ne vidim da ti osudjujes ovaj zlocin kojije pocinjen u ime hrvata i od strane hrvata na koranskom mostu

isto tako nisi osudio ni misu za pavelica

admin..misu sam osudio  al vi izgleda da nerazumijete da mi   se pavelić gadi radi zločina i svega što je napravio da hrvatski narod bude etiketiran radi ustaša i svega sranja šta su počinili..još stolječima hrvati budu ustaše a srbi četnici...a činjenica je i da se na ovom forumu kada su u pitanju zločini s hrvatske strane uvijek piše da su svi hrvati ustaše i da se neznam što promjeni uvijek budemo bilii i ostali ustaše ( vjeruj mi da je jako mai broj tih koji imaju pozitivno mišljenje o paveliću )...kada spomenem srebrenicu vaša teorija je da se ustvari največi broj muslimana pobio međusobno..ovčara..ma da to su koljači i ustaše i opravdano je što su pobijeni...zarobljeni u Petrinji 1991..isto tako koljači i opravdano da se pobiju...mogu ja tu iskreno napisati da ne opravdavam niti jedan zločin kao što je i ovaj na koranskom mostu  ali ja i dalje budem ostao ustaša i neznam što sve ne..vi ste med i mljeko a mi govna.. a ustvari smo svi govna pa neka si misli tko šta hoče

ma samo tako ... ti si pacenik ... bas mi te zao

ajd ne kenjaj tu, ljepo sam ti gore napisao a i na forumu imas gomilu mojih postova u kojima sam recimo ja osudio sve srpske zlocine i zlocince a da pri tom u istim tim postovima nisam spominjao hrvatske ili muslimanske zlocine i trazio nepostojece paralele i samim tim umanjivao neke zlocine kao sto ti stalno radis, radio si to u tvom postu na pavelicevom topiku a radis to i sada ..... ti to ne vidis, i ne razumijes i jace je od tebe, inace bi vec shvatio da bas na tom ispitu padas ...

Sunja malo vise citaj drugu stranu , i kad se malo nacitas mozda izvuces neki interesantan zakljucak !

A ja sad da ti kazem nesto u vezi toga sto kazes da su svi hrvati ustase , prvo pogledaj bilo koji spis ili video iz 90-tih ... Uzmi 10 srpskih i 10 hrvatskih video materijala ,primetices da TV Zagreb non stop govori srbo cetnici dok nasa strana naziva Tudjmanovi bojovnici ili zenge ... Pa nije tesko shvatiti ko je prvi poceo da sve serbe zove cetnicima ... Ja sam na osnovu tog iskustva poceo sve hrvate nakon oluje da nazivam ustasama ! 

Mi nismo mogli sve hrvate na nazivamo ustasama jel su mnogi ostali da zive s nama pa cak se i borili s nama !

7 hours ago, zli poručnik said:

slušaj sunja1991,ti rezervisti su bili zarobljeni (predali se verujući Štajduharu) a kao zarobljenici pogubljeni su javnim ubijajnem i klanjem kao što to radi ISIS,a ti znaš da se zarobljenici ne ubijaju,da postoje pravila kako se ponaša prema zarobljenom vojniku,a i da ti kažem,pouzdano znam da su dvojici rezervista vađeni organi (kadaverično) i da je helikopter čekao da prevezu sveže izvađeni bubrezi tamo gde treba,bili su u uniformama ali su se predali,ali ovi tvoji sunja1991 ih poklaše,a prednjačio je Hrastov (makedonac) koji je nosio fantomku i kada su ti nesrećnici vezani išao sa nožem i klao,a prvo su im iglom probušili oči da ne pobegnu,a ona dva srećnika skočiše u vodu i izbegoše kadaverično vađenje organa,tako je bilo i nikako drugačije

Kako da ne. Pijani, drogirani i mržnjom zasljepljeni bojovnici izvadiše svoje mačete i kirurški precizno povadiše bubrege i žurno poslaše na helić koji čeka. Jesi ti svjestan gluposti koju si napisao? Vadit organe na prašnjavom mostu i presadjivat ih u ljude... Pa transplatacije ne uspjevaju kad se vade i presadjuju u savršenim sterilnim uvjetima a kamoli ovo. Ti zaista vjeruješ u ovo? 

nemaš ti pojma

i ako ne znaš šta znači kadaverično onda ne lupaj kao otvoreni prozor

nigde nisam napisao da su organi presađivani na licu mesta

organi su im povađeni,i helikopterom u sterilnim torbama odneti gde treba

kako takvi g.....i proteraše Krajišnike nikada mi neće biti jasno

znači to sam ti razjasnio misterno

a organe su vadili stručnjaci

a Hrastov je klao,a prvo su im oči probušili iglom koja je bila u rukavici bez prstiju,a kada se pesnica stegne igla zauzme položaj i onda  kao bokseri udare žrtvu u oko i ono iscuri,šta ti nije jasno

pa i taj krvolok makedonac Mihajlo Hrastov je pričao kako je na lekovima,antipsihoticima jer mu se likovi nevinih žrtava javljaju u snu

inače pobijeni su rezervisti JNA,a dvojica su preživela skočivši sa mosta u reku

e koji si ti tutumrak misterno

Mister No..jel ti je sad ovaj ljepo objasnio? Specijalne rukavice rađene za ZNG . Kakve gluposti majko mila...jedan čuveni srbin je rekao.. Laž je srpski državni interes ...tako da kakve sve gluposti trkeljate i takmičite se tko bude napisao bolju..i sami vjerujete da je to istina..Zli Poručnik..sada si me duboko razočarao :)

„Mi lažemo da bismo obmanuli sebe, da utešimo drugoga; lažemo iz samilosti, lažemo iz stida, da ohrabrimo, da sakrijemo svoju bedu, lažemo zbog poštenja. Lažemo zbog slobode. Laž je vid srpskog patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno.“