Sign in to follow this  
BULIN

Буковицом и Равним Котарима

Recommended Posts

Šta reći, a ne nasmijati se.

Uzeo sam za pravo da prenesem deo iz mnogo pametnije knjige (nažalost bez slika koje potkrpljuju isti tekst):

Bilo jednom jedno vrijeme kada su se sve bacikle dijelile na ponice i "velike". Ponice su bile mutanti koji su od kupovnih bacikala mutirali u mašine sa banana sicem i zadnjim kolom izljepljenim izolacionom trakom razni boja, a velike bacikle su stajale rame urame sa grčkim mitološkim bićima, pičeći neasvaltiranim cestama sa prednjim kolom od ponice i timunom od Dajca. Bog Jarac kao da se poigravao sa njihovim tijelom. Da su konkvistadori došli među Indijance jašući na Bukovačkim baciklama mutantima sigurno bi ovi lakše svarili priču o božanskom porijeklu bijelaca.Kada su u bukovici bacikle mutirale?

Još prvom pojavom ove makinje pomoću koje se , kako je neko davno kazao, "guzica vozila , a nuge išle pješke" ……. naš narod je pokušao odgonetniti njenu čudnu narav.

Od neuspjelih pokušaja da se napravi od drveta odma nakon drugog svijetskog rata, pa do eksperimentisanja sa prikolicom , pokušaji da se promjeni njena tjelesna osobina su otišli mnogo dalje . Osamdesete , a naročito ratne devedesete zadale su posljednji udarac.

Rijetki su bacikle dobili iz trgovine, dok je većina nas je gunala polovnjače koje smo sami sklopili. Bacikla se sklapala tako šta bi se nabavio kostur , često bez timuna, i onda bi se krenulo u nabavku ostatka makinje. Krupnije stvari tipa felga , buvel i vanjska guma, nabavljali su se trampom. Ne sjećam se baš tačne cijene , ali mislim da je zarđala felga vredila roman ili dva ispod broja 100. Blek se davao za felge , a buvel si mogao nabaviti za komandanta Marka dok trepneš okom. Vanjske gume su bile malo veći problem i tu se obraćala pažnja na to dal' joj treba bajlak ili ne. Bajlak bi se dobija tako sta bi se od stare gume odreza jedan kumad koji bi se zatim utura između buvela i vanjske gume odma ispod mjesta đe je guma isparana. Da bajlan ne bi nabubrio , šta bi rekli stari ljudi , da ne bi napravio cicu, to mjesto bi se trebalo zamutati jakim kunopom. Cijenile su se gume sa dubljom šarom i bile su stvar prestiža, a ćelave gume su bile sramota za onog ko đina baciklu. Sitnije stvari kao šta su na primjer ventili , gumice i kapice , krali su se od Drobara i Krnjeuva kad dođu u poštu. Uopšte, ispred zadruge se moglo "nabaviti" dosta rezervnih dijelova, pa čak mislim da je svaka brunza na polovnoj ponici bila sumnjivog porijekla. Nije moje da sudim dal' je to bilo dobro ili loše , ali je to tada bio legitiman način nabavke rezervnih dijelova. Iza zadružne gostijone sa Drobarskih bacikala su se mogli digniti i veći djelovi od ventila i brunze….mada ….ne bi valjalo da sve odajem.Kradeni dijelovi bi se poslije piturali pintom koja bi se prije toga "posudila" od nekog iz ulice.

Da bi ponica pratila modu morao se na nju nadograđivati svaki vrag. Kada bi se na kostur nabacila oba kola pristupalo bi se uljepšavanju. Ako bi na timunu bilo dosta rđe onda bi se piturao bronzom. Tada ……u to vrijeme ……počele pojavljivati BMX-ice koje su imale ravne timune. Bio je to pravi izazov kopirati izgled BMX-ice. Taj nazovi rat izmedju BMX-ice i ponice doveo je do čudnih ideja kao šta je na primjer deja da skine timun i da se "preradi". Prerada je podrazumjevala ispravljanje timuna dok god ne postane ravan, a za to se koristila maca ki čekić, a litica ki nakovanj. Na kraju klepanja šipka je bila više zgužvana nego ispravljena. Da bi se sakrile nepravilnosti morao se izljepiti samoljepljivom trakom. Zatim bi se na njega nabadale ručke od motora koje su mu davale opak izgled. Sa motora su se dali skiniti i retrovizori, ali nisu bili praktični jer su se tresli po kršu i često lomili.

Dobar sic je bio pola bacikle i bili su na cijeni. Originalni sicevi su bili slabe izrade pa su ih mnogi sami pravili. Najmoćniji sic je definitivno bio "banana sic" sa zeljeznim lukom koji je igra ulogu naslonjača. Pravili su se na razne načine , ali je nepisano pravilo bilo da su stalno žuljali. Prtljažnici su bili obavezan dio bacikle i služili su isključivo za prevoz drugog lica i mahom su bili zarđali , rijetko opiturani. Blatobrani su izgledali previše mlako…..neću reči ženskasto….. pa su se gotovo u svim slučajevima sjekli na pola .

Dinamo je poželjno na svakoj makinji , mada su samo malobrojni imali ispravnu žarulju.Kao i većina sitnih dijelova i žarulja se dala skiniti sa neke od bacikala oko zadruge, pošto su penzioneri mahom praktikovali "sigurnu vožnju" po mrklom mraku. U Đevrskama su samo penzioneri išli brže od 15 km/ura i sijali u mraku. Šta se tiče alata za popravku na licu mjesta to je za sigurno bila čelična žica ili aluminijumska iz Ražina. Komad žiće se treba nalaziti zavezan ispod sica za ne daj Bože i prosto je nevjerovatno šta se sve na bacikli može popraviti sa njom. Prednje kočnice , u koliko postoje, skidale su se jer nisu od koristi iz razloga šta su mnogi zbog njih letili na nus.Komentar koji bi se u suprotnom slučaju moga čuti bi uvjek glasio: " budalo kog' će ti vraga prednje kočnice? O'š da plivaš ? " . Zadnje kočnice su uvjek bolje, ako se koči pedalama jer sajli nikad nije vjerovati. Uzgred rečeno, niz Plančenik se više kočilo japankom nego kočnicama .

Najveće probleme je zadavalo krpljenje buvela, a prosječan vozač u Bukovici je buvel krpio bar jednom sedmično. Kad kažem prosječan mislim na one koji su baciklu turirali svaki dan. Dešavala su se krpljenja i svaki drugi dan , a naročito ako bi komšije niz ulicu navlačile draču da zagrade ogredice. Nekad se znalo desiti da se buvel probusi dva puta u danu. Razlozi za to su bili krajnje prosti i mogu se objasniti sa samo dvije riječi : brukva i drača. Drača je od vajkada bila prirodni neprijatelj Bukovačkim baciklama. Krpljenje se sastojalao iz brzinskog skidanja kola pomoću klješta jer su šarafi bili izlizani, pumpanja i potapanja u kajin pun vode. Nedostatak ljepila nagnao je mnoge na eksperimente sa smolom , topljenom plastikom i ko zna sa čim sve drugim.

Popravljanje kočionog sistema i zamjena balina je bila noćna mora. Problem nije bio u nestručnosti jer je svaki klapac znao žmireći rastaviti kolo na najsitnije dijelove, već je problem bio šta bi se često balini rasuli po zemlji , a mesing napunio pržinom. Gotovo je poslije svakog rastavljanja falilo bar nekoliko balina. Trebao bih napomeniti da je balinjera bila pravi luksuz i izazivala je divljenje: " vidi čoječe ima balinjeru " .

Kada ljepila više nije bilo u buvele se počelo sipati mljeko u prahu . Neki su mutili razne smjese i pokušavali napuniti gume kako bi prebrodili nestašicu ljepila i ujedno gume učinili neprobojnim. Bilo je i onih koji su pribjegavali kontraverznijoj metodi montiranja vodovodnog creva od tvrde gume na felgu prednjeg i zadnjeg točka.Već pomenuto ubacivanje prednjeg točka od ponice na veliku baciklu bila je stalna pojava. Bukovčani sa malo manjim osjećajem za proporcije znali su skiniti pravi timun i na njegovo mjesto zavariti volan od neke kamijunčine. Takva aždaja od bicikle , nakrivljena napred sa volanom od kamijona i kumadom tvrde plastike koji grebe od žice na felgi stvarajući čudan zvuk, ili ponica sa banana sicem , nestručno ispravljenim volanom, sa ručkama od motora i gumama od vodovodnih creva .......bila je više od bacikle…..bila je…..bukovačka bacikla mutant.

est brte la,

Не знам и не разумем, зато те и питам? Чему и зашто овај твој подужи текст у овој теми. Као што се види, тема је постављена и носи назив: Буковицом и Равним Котарима, ти овде преносиш изводе из неке друге нама непознате књиге. Ако си хтео нешто друго писати о некој другој књизи онда си требао отворити и нову тему са насловом те књиге. Овако.....

Предлажем ти, да објасниш своје разнишљање и да, ако не ништа друго онда поставиш нову тему и наслов те књиге из који се преузео овај део текста. Верујем, такође да ће та књига бити врло занимљива јер је написана, како бих рекао у нашем буковачком дијалекту.

Poštovani Bulin,

pretpostavljam da su na ovoj tvojoj temi i gosti bliski autoru pomenute knjige, ako ne i sam autor, pa sam čisto htio malo zbuniti ih, i to ne direktnom "kontrom" na njihovu knjigu, već totalno nečim različitim, interesantnim...u čemu se i oni prepoznaju (dok se u svojoj knjizi zasigurno ne prepoznaju).

Pozdrav!

Poštovani Bulin,

pretpostavljam da su na ovoj tvojoj temi i gosti bliski autoru pomenute knjige, ako ne i sam autor, pa sam čisto htio malo zbuniti ih, i to ne direktnom "kontrom" na njihovu knjigu, već totalno nečim različitim, interesantnim...u čemu se i oni prepoznaju (dok se u svojoj knjizi zasigurno ne prepoznaju).

Pozdrav!

Добро, ајд да прво кажем да није само моја тема већ тема свих нас. Друго, да кажем да си у праву, када кажеш да су писци и сарадници и остале наше комшије наши "пријатељи" читаоци ових наших тема. Па, знаш да ми је то јако драго због тога и сада их овом приликом још једанпут све заједно лепо поздрављам. Као што се да закључити из ове књиге они су "образовани" људи, значи писмени па ће се мало и потрудити да науче (ако га нису већ заборавили) и наше ћирилчно писмо. Не, могу да порекну, да ћирилично писмо нису некада учили, јер смо још увек сведоци тих времена.

Veliki pozdrav upucujem gospodinu Bulinu, jer je ucinio mnogo toga uz pomoc jos nekih ljudi koji su mu dali podatke o stanovnistvu Zelengrada.Naj, naj... si to odradio i svaka ti cast za ovo.Mislim da ovo niko nije ovako uradio ni u zadnjem popisu stanovnistva koje je bilo, vise se ne sjecam ni ja, jer sam tamo dolazio kao djecak a odnosi se na nas zajednicki popis dok smo svi zivjeli tu na tim prostorima. Jos jednom Bulin, zahvalni smo ti svi za ovaj tvoj trud, iako si bio zaduzio mene ja kao mali mrav bi to sporo uradio haha, jer mravicu treba puno vise vremena nego Bulinu, Bulin to odvalja caskom hahahaaaa.Ovo je sad malo sala, svaka ti cast jos jednom ,i veliki pozdrav i za est brte la.

Veliki pozdrav upucujem gospodinu Bulinu, jer je ucinio mnogo toga uz pomoc jos nekih ljudi koji su mu dali podatke o stanovnistvu Zelengrada.Naj, naj... si to odradio i svaka ti cast za ovo.Mislim da ovo niko nije ovako uradio ni u zadnjem popisu stanovnistva koje je bilo, vise se ne sjecam ni ja, jer sam tamo dolazio kao djecak a odnosi se na nas zajednicki popis dok smo svi zivjeli tu na tim prostorima. Jos jednom Bulin, zahvalni smo ti svi za ovaj tvoj trud, iako si bio zaduzio mene ja kao mali mrav bi to sporo uradio haha, jer mravicu treba puno vise vremena nego Bulinu, Bulin to odvalja caskom hahahaaaa.Ovo je sad malo sala, svaka ti cast jos jednom ,i veliki pozdrav i za est brte la.

OK - мали мрав,

ето ја сам уз велику помоћ старијих људи нашега Зеленграда успео прикупити и записати бар нешто или један део података о именима људи углавном оних коју су били рођени у 19.веку или још 18.веку. Та имена људи која су оведе записана су били носиоци некретнина или како се код нас каже "буџана"а нешто мањи број оних који су рођени у 20. веку. Сада нам простаје, да се обради сваки варош посебно. Позивам све наше зеленграђане, којима је стало до истине (а не лажи, коју приказје и пише друга страна) да се укључите у ову заиста од историјске важности - тему.

fqwrd.jpg

dušane mnogo ti hvala za ovu fotografiju. znam za nju o tome su pričali po selu ali je nikome do sada nije uspjelo da je negdje objavi. tebi je to uspjelo i za to su ti vjerujem zahvallni svi zelengrađani. možemo da mislimo što su nam htjeli poručiti naši susjedi sa ovom slikom. na njihovu žalost to im se nije ostvarilo.

Nema frke zemo,da ti pravo recem pojma nisam imao da su to oni ukrasili a sto se tice porucivanje edino to i mogu kokosari plasljivi drz te mi se povratnici omoji :]]

iako nije ovo tema o povratnivima na svoja vječna odnjišta, na neki način moram dušanu odgovoriti na njegov post. krašenje ovoga znaka zelengrada je djelo naših susjeda. slika je takva kakva jeste i bože moj.....

što se tiče povratnika tu je situacija još uvijek dosta zabinjavajuća. naime vraćaju se uglavnom oni koji imaju krov nad glavom i oni stariji koji su zaslužili svoju mirovinu. posjećenost svojih vječnih ognjišta je iz dana u dan sve veća i veća.

naime, u sedmom i osmom mjesecu ove godine je bilo naroda kao nikada do sada. posebno je bilo dosta mlađeg svijeta na crkveni praznik 12.7.2009. godine kada se slavi slava "petrova" u zelengradu. to su sve dobri znakovi, da zelengrad neće opustiti te da će naši susjedi i dalje okolo hodati velikih nosova što im se nije ostvarila njihova želja, da se zelengrađani ne bi više nikada vratili tamo odakle ih je otjerala kuga 21. stoljeća nazvana vatikan i zapadna civilizacija, a izvršila tuđmanova soldateska.

Dobra vece gospodine Bulinu, sve si odradio profesionalno sto se tice ove knjige, samo cini mi se da nasi zemljaci nisu puno zagrijani za ovu knjigu, hocu reci temu slabo se javljaju i jako slabo komentarisu. A ovi rogovi koji stoje na tabli Zelengrad oslikavaju njih i njihovo ljudstvo, samo bih volio znati kakva im je poruka sa njima.

Zao mi je sta sam vidio ovu sliku, a i u jednu ruku nije cudno jer poruka koja je sa njom ispisana moze naslutiti pravo stanje u tom mijestu,zakon divljeg zapada koji provode oni i koji su oglodali ovu glavu i pekli je pred skolom...vise je to poruka njima, onima koji provode zakon divljeg zapada i onih koji taj zakon govedje glave legalisu..jer ta "plemenita" loza jednako terorise sve oko sebe bez razlike dali je on katolik ili pravoslavac..bulin ce to znati prepoznati o cemu pisem.

Zao mi je sta sam vidio ovu sliku, a i u jednu ruku nije cudno jer poruka koja je sa njom ispisana moze naslutiti pravo stanje u tom mijestu,zakon divljeg zapada koji provode oni i koji su oglodali ovu glavu i pekli je pred skolom...vise je to poruka njima, onima koji provode zakon divljeg zapada i onih koji taj zakon govedje glave legalisu..jer ta "plemenita" loza jednako terorise sve oko sebe bez razlike dali je on katolik ili pravoslavac..bulin ce to znati prepoznati o cemu pisem.

Морам одмах демантовати први део поста "зрмања-е 80". Слика је слика каква је таква је и она је ту. Та слика је направљена (тако ми се чини негде 2004/2005. године, ако није тако онда нека ме ко поправи). Знам такође за ту слику али ми је није успело видети до сада. Слика сигурно није од волова који се окрећу на ражњевима задње врееме у тим крајевима. Ову говеђу главу нису глодали људи већ домаће или дивље животиње у времену када су биле на то присиљене, значи када су се бориле за голи животињски живот. Као што сам већ споменуо слика и воловска глава на табли Зеленграда са роговима датира из времена грозоте, страве и ужаса што је направљена над људима и животињама у Зеленграду после Олује 1995. године. Слажем се с тиме што каже зрмања 80, да је владао дивљи запад и терорисање повратника у Зеленграду од напуштања - протеривања већинског становништва са својих вековних огњишта уз прећутну сагласност власти која влада на тим просторима. Коме је ова слика служила и какву је поруку слала повратницима тешко је у овом тренутку објективно рећи. О племенити лози "дивљака Зеленграда" сви знамо на кога се то односи јер је већ много текстова овде написано па не би сада то понављали или је можда то и даље потребно истицати?.

Размислићу о томе, да ли је потребно ове задње постове пребацити у неку другу тему која говори о стању у Зеленграду после, напуштања-протеривања његовог већинског становништва.

KULA STOJANOVA

U Kotarskom selu, nize ispod mora,

sagradjena kula, Stojana Serdara,

u mjestu Islamu,kojeg pamti Turska,

te Jankovic sina plemenita roda.

Jos u Tursko doba, u vremena davna,

Kotarska su sela,bila pravoslavna,

Ravni su Kotari od Morlaka bili,

a sad u njih druhi svoje gnjezdo svili.

Oj Stojane vuce, od Ilije brate,

da se sada dignes i pitas Hrvate,

ko je tada Turke protjerao slavno?

Gdje je tvoje zivlje, Srpsko pravoslavno?

Ko Morlace kulu njeguje i pazi?

Cija noga junace sada tamo gazi?

Vinograda nema moj Serdaru vise,

sve sto Srpsko bijese, sad se samo brise.

Oj Stojane brate, od Morlaka pticu,

oj Srbine slavni, sine Jankovicu,

ajde malo sidji , do svoga Islama,

i do Svetog Djurdja, pravoslavnog hrama.

Da obidjes svoju sirotinju cijelu,

pa da vidis Stojane, ko zivi u selu,

da prosetas malo , avlijom Serdara,

za kojom se svima tuzno srce para.

Kad u kulu dodjes,izvoru se javi,

te okusi vodu,probaj je li ladna,

da'l jos izvor tece, je li presusijo?

Dvorac tvoj Srbine, neko porusijo.

Oj Stojane brate, obidji Kotare,

sjeti se na nase,obicaje stare,

prosetaj se malo, do Benkovca grada,

te pogledaj dobro, gdje su Srbi sada.

Samo pazi brate, srce da ne pukne,

ko sto puce majci, kad ugleda sina,

ugledala sina ,sto iz ropstva dodje,

skoro jedna tada decenija prodje.

Da'l ce ikad tamo da osvane zora?

pa ponovo svratis, do Karinskog mora,

za Kotare tvoje, mnogo ih je culo,

zivi, vjecno Srpska Stojanova kulo.

Autor: Davor Jokic

Benkovacko guvno

22.03.2011.

MAJKA IZ RAVNIH KOTARA

Nema veze majko iz kojeg si sela,

obilježja tvoja ,baš ti lijepo stoje,

ponosno na glavi,povezača bijela,

u vuštanu svome tamno-plave boje.

A sto sada nosiš, majko iz Kotara?

Kad te tamo nije, gdje su običaji,

dal' je u životu jos traveža stara?

Da li za nju znaju, mlađi naraštaji.

Kad te sretnem majko, u prolazu samu,

zastanem, pa gledam , dal' si iz Kotara,

zbunjeno ti hodaš i nije ti jasno,

tebi bolje stoji, garderoba stara.

Ovdje u tuđini, još po neka od vas,

nosi svoja dična obilježja stara,

travežu i vuštan, povezaču bijelu,

nebi majka dala, nema takvih para.

Mnogo od vas majki, osjekoste kose,

haljine se nose na cvjetove razne,

nema više sela i jutarnje rose,

u vašem su srcu samo duše prazne.

Nema više stada, veselih pastira,

nema više vaših raspjevanih prela,

još vas uvijek nešto oko srca dira,

sjetite se svoga napuštenog sela.

Najveća bi sreća u životu bila,

kad bi naše majke nazad u Kotare,

tamo bi se možda, stota doživila,

to bi njima bilo bogatstvo i pare.

Autor: Davor Jokic

Benkovacko guvno

22.03.2011.

Ova pjesma posvecena svim našim majkama

koje su u raseljeništvu po tudjim zemljama....

Nek ih Bog čuva.