kanarinac

Borbe za Trlo u Lici 1994.

Recommended Posts

Hvala ti Trifu na tvojim saznanjima i mišljenjima. Posebno mi je drago kad o ovakvim temama govore oni koji su bili stvaraoci novije povjesti ili historije.

Da, i to je jedna od priča i istina, da je zapovjednik 150. pbr HV sam odlučio da provede ovu zadaću. No, ima i priča da nije samostalno išao u provedbu iste. Već da je na njegov prijedlog dobio odobrenje od nadređenog zapovjedništva. Je li tome pridonijelo to što je zapovjednik ZP Gospić nedugo prije toga primio dužnost, pa nije bio u potpunosti upoznat sa stanjem na bojištu. Kad tome još dodamo da je i zapovjednik 150. pbr HV nedugo prije nego su proveli mobilizaciju dijela brigade primio dužnost. Mišljenja sam da bi zapovjednk brigade nakon samovolje i propusta bio odmah smjenjen, a nije.

Trifu, upoznat sam sa borbama koje ste provodili na tom prostoru, sve do 14. ožujka kada su vođene najžešće borbe, upoznat sam i s tim da ste se mjenjali postrojbe i odmarali umorne pa ih ponovno dovodili na bojište. Slažem se s tobom da si ti i svi oni koji su učestvovali u ovim borbama s obje strane najbolji dokumenat, ali ovi dokumenti potvrđuju (djelomično) tvoju priču (obilazak bojišta M.Martića i M. Čeleketića). Priča protiv priče ostaje samo priča, dok dokumenat koji je napisan prije 20 godina, moraš priznati ima svoju težinu, jer samo napisana rječ ostaje dugotrajna.

Ako me sjećanje ne vara sav je taj cirkus završio tako što su linije vraćene na staro osim na Pećini sa koje se HV povukao, a SVK se na taj položaj nije vratila već je UNPROFOR (Česi) tamo postavio još jedan punkt.

Da Crni Vrh imaš dobro pamćenje!

Borbena djelovanja na tom prostoru prekinuta su potpisivanjem tzv. Zagrebačkog sporazuma 29. na 30. ožujka, između zaraćenih strana, a podrazumjevao je prekid vatre i povlačenje pješačkih, topničkih i oklopnih snaga najkasnije do 4. travnja u 9 sati ujutro. Delegacije za pregovore su predvodili s Hrvatske strane Hrvoje Šarinić a s Srpske Dušan Rakić.

Poslije potpisivanja sporazuma snage HV povukle su se kako ti kažeš sa "Pećine" ili ti Trla k-1049 na položaje koje su držale prije početka borbenih djelovanja.

Snage UNPROFORA (Česi) pored stalnog punkta na "Repetitoru" oformili su punkt i na Trlima koji su posjedali samo danju (2 do 3 vojnika), uz što manje pokreta jer je sve oko njih bilo minirano (mislim da ni jedna zaraćena strana nije znala koliko i gdje su sve postavljene mine). Koliko mi je poznato Srpska strana je minirala taj prostor poslije povlačenja Hrvatskih snaga s Trla.

Ovakav stanje bilo je sve do 1. svibnja 1995. kada su na tom prostoru izašle pješačke snage 9. gbr., te zaposijele (bez borbe) taktičke povoljnije položaje Tromeđa tt. 1090 ili Repetitor i Trla k-1049 (na kojima nije bilo Srpskih snaga), da bi te i ostale položaje na Perušićkoj kosi ojačali tenkovskim i topničkim snagama.

Oprostite!

Zaboravih napisati da su snage 9. gbr. na ovim položajima bile do 12. svibnja 1995. Te se temeljem dogovora na sastanku Mješovite sektorske komisije za Sektor Jug i UNCRO, povlače hrvatske snage sa šesnaest točaka zone razdvajanja, među kojima su položaji na Trlima i Tromeđi.

Evo da se i ja ukljucim u ovu temu.

Sa nekim stvarima ste u pravu a sa nekima totalno krivo, mislim na dogadaje koji su se odvili na repetitoru.

Dana 3. ozjuka 1994 u 19 sati bio je brifing u Pocernicima sa zapovjednistvom 150 br. di je objavljena zapovjed za akciju repetitor.

Tadasnji zapovijednik postrojbe je bio Zlatko Majic a nekima ce biti i poznat sa ratista u Derventi, na tome sastanku su bili pozvani od strane zapovjednistva i izvidacki vod 150 br. Crne udovice. Sastanak je trajao oko sat vremena gdje su dogovorene sve informacije i zapovjedi za repetitor, uratko zapovjed je bila da se zauzme repetitor. Posto se znalo vec od prije da pripadnici SVK drze taj polozaj samo preko dana i da nocu gore nema nikoga bilo je uveliko za HV osvojiti tu cuku, jer od tuda se je moglo nazirati sva okolna brda ( tepsija, cardak, bunice itd ). Izvidaci 150 br. Crne udovice iz Velike duboke di su bili inace smjesteni krenuli su oko 2, 30 sata ujutro prema Lulicima di je bila smjestena jedna bojna 150 br. da bi nakon kratkog zadrzavanja u razgovoru sa zapovjednicima vodova i bojne krenuli u pratnji jednog domaceg covjeka prema repetitoru, ukupni broj ljudi koji je krenuo prema gore bio je 9 a od toga 7 izvidaca jedan pripadnik bojne iz lulica i vodic, koji se na pola puta spustio nazad u Lulice jer uplasio zbog pjesackih mina koje su bile po putu razbacane doslovno znaci ne ukopane ( tako zvane pastete ).

Oko 4,30 dosli su na reptitor i u bunkeru na polozaju nisu zatekli nikoga osim zice od veze poljskog telefona, sarca sa municiom, hranu suhi obrok i par deka. Dolaskom jutra izvidadi su od zapovjednistva trazili da se iz Lulica prema repetitoru uputi jedan vod pjesadiski koji ce preuzeti polozaj mislim da se zvao Jeleni, kada je taj famozni vod kreno prema gore koji su se kretali kao da idu u lov a ne da je rat bili su uoceni od strane SVK pri samom vrhu. Nakon 20 minuta zapoceo je minobacacki napad na repetitor te nakon njega i tenkovki ili topnicki po samom bunkeru koji je sva sreca bio dobro napravljen a i velike zasluge idu prirodnoj stjeni koja je bila debela vise od jedan metar i okrenuta prema SVK tako da nije jedna granata ni projektil nisu probile u sami bunker. Oko 11 sati 4. ozujka krece prvi napad pjesastva SVK prema repetitoru koji je nakon sat vremena borbe na svega 50 metara jednih od drugih uspjesno odbijen di se doslovno grudalo kinder jajima ( rucna granata M75 ). Poslje odbijenog napada je prestala minobacacka paljba ali se pojavila praga koja je tukla po polozaju malte ne dva sata bez prestanka, poslje toga izvidaci odlaze nazad prema Lulicima te u samo selo dolaze oko 15,30 a vod 150 br. ostaje na polozajima. Oko 16,00 usljedio je jos jedanan napad SVK na repetitor te ga i osvajaju nakon kratkih ali zestokih borbi te se vod 150 br. povlaci i napusta ovojeni polozaj koji zauzimaju pripadnici SVK poslje tih dogadaja su se borbe prosirile po cijelom Lickom ratistu. Sve ostale stvari koje su se poslje odvijale dolaskom 9. gardijske brigade Vukova napisao Trifu i crvenkapica & vuk.

Jos da Vam pojasnim za glavnog aktera ove price a to je Zlatko Majic tadasnji zapovjednik 150 br. Crnomeracke iz Zagreba koji je ovu akciju napravio na svoju ruku bez plana i suglasnosti zbornog podrucja Gospic te je ubrzo smjenjen i poslan u pritvor ali isto tako brzo i osloboden bez da je odgovarao za svoja dijela. A jos da ne zaboravim osoba koja se ubila hicem iz pistolja u Lulicima je bio satnik po cinu a funkcija politicka djelatnost u 150 br. Jos javim tocne podatke koliko je poginulih bilo pripadnika 150 br.

Drago mi je zgbruno1 što si se uključi u ovu temu i hvala ti na priči o događajima koji su se odvijali prvoga dana (4. ožujka) borbenih djelovanja na „Repetitoru“, jer do sada (barem ja) malo smo (sam) mogli čuti o tim događajima. Po priči zaključiti je da si najvjerojatnije i sam bio pripadnik 150. pbr (ili si dobro upoznat s događajima).

Kao što si vidio u mojim prijašnjim postovima iz ove teme pokušao sam ispričati moja saznanja o kako ti kažeš „glavnom akteru ove priče“. No, red je da kažem i svoje mišljenje. U potpunosti se slažem s tobom da je pukovnik Zlatko Majić zvani Slovenac ( '91. pripadnik 1. gbr „Tigrovi“, '92. zapovjednik 103. brigade HVO Derventa) glavni i „naj odgovorniji“ za ovu priču, siguran sam da je predložio i garantirao nadređenom zapovjedniku da može bez većih problema provesti posjedanje „repetitora“ i održati se na njima. Također sam mišljenja da dio krivice snosi i zapovjednik Zbornog područja Gospić brigadir Veselko Gabričević, koji iako je kao što sam već naveo netom primio dužnost dao blagoslov Majiću za provođenje akcije. Ova moja tvrdnja proizlazi iz razgovora s tada naj odgovornijim ljudima 9. gbr (kojoj u to vrijeme nije direktno borbeno upotrebljena već je djelovala kao pričuvna ZP Gospić) iz njihovih riječi mogao sam zaključio slijedeće: „... toga dana nalazili smo se na planiranoj hodnji (zapovjedništvo i prvo podređeni zapovjednici) i u jutarnjim satima čuli smo odjeke borbenih djelovanja iz pravca Perušićke kose. Odmah smo nazvali brigadira Gabričevića te ga izvjestili što čujemo i pitali ga dali je upoznat s aktivnostima, te smo pitali je li trebamo prekinuti planirane aktivnost i po potrebi pomoći. Na to je on odgovorio ... vi samo radite po planu, „gore“ se vode borbena djelovanja po planu, ne brinite se, ...“, dakle bio je upoznat s borbenim djelovanjima i vjerovao je u mogućnodti 150. pbr  

Da se vratim ponovno na Majća. Znam da je nakon povlačenja 150. pbr iz Like u Zagreb, Majić predao dužnost (ili je smjenjen) novom zapovjedniku, da je poslije toga obnašao neke dužnosti u ZP Zagreb te da je u 1995. godini preuzeo dužnost zapovjednika 17. domobranske pukovnije iz Sunje i istu vodio u borbenim djelovanjima u „Oluji“. Dakle ne da je odgovarao nego je poslije postavljen na istog ranga zapovjednu dužnost. E, moj  zgbruno1 bilo i ostalo „nekome rat a nekome brat“.

Brunek, ako se vratimo ponovno na „repetitor“, mišljenja sam da Majić nije znao ili nije htjeo da zna onu staru „kartu čitaj ali seljaka pitaj“. Već prije sam postavio pitanje i molio mošljenje ... o objektu „Repetitor“ (znam da na tom prostoru nadvisuje sve objekte), ako je toliko VAŽAN zašto ga onda nije 18. pbr SVK stalno osiguravala ili zašto do ožujka 1994. dotadašnje postrojbe HV (118. pbr, 128. pbr, 133. pbr ili 9. gbr) koje su izvodile obranu na tom prostoru nisu zauzele?

Mišljenja sam da se s tog objekta kako i sam navodiš ... „jer od tuda se je moglo nadzirati sva okolna brda ( tepsija, čardak, bunice itd. )“, ali samo to. Objekt je bilo teško zadržati jer si na njemu otvoren i bez zaklona te suprotna strana (i hrvatska i srpska) vrlo lako može djelovati i ugrožavati snage na njemu, tijekom '91. i '92. s obadvije strane bio je izložen izvidničko-diverzantskim akcijama i nikada niko nije bio siguran na njemu. Da bi ga neko kvalitetno držao morao je upotrebiti više snaga nego je u to vrijeme taktički vrijedio, zato ga niko nije ni doslovno držao. Naposljetku kako sam već naveo, poslije borbi na Trlima-Repetitoru '94., UNPROFOR je pored „repetitora“ postavio stalni bazni punkt te na Trlima punk koji su posjedali danju.

Razvojem situacije i ojačavanjem HV, te provođenjem priprema za operaciju „Oluja“ na ovaj prostor 1. svibnja 1995. izašle su pješačke snage 9. gbr., te zaposijele (bez borbe) taktičke povoljnije položaje Tromeđa tt. 1090 ili Repetitor i Trla k-1049 (na kojima nije bilo Srpskih snaga), da bi te i ostale položaje na Perušićkoj kosi dobro inžinjerijski uredili i ojačali tenkovskim i topničkim snagama. Dakle tek na takav način ovi položaji su se mogli kvalitetno držati.

Drugog dana borbe za Trlo kad su nasi poprasili hrvate nezad, u bunkeru na repetitoru ostao je jedan hrv. vojnik, zadnji.

Nasi su ga jasno culi sa 10-tak metara daljine kako urla u motorolu "Choka vadi me odavde majku ti jebem".

Mozda se neko prepozna sad, nikad se nezna ...

Stara tema, ali nisam izdrzao a da se ne ukljucim.

Vuk&crvenkapica i zgbruno1, obojica ste u pravu.

Prvo da kazem nesto o "Jelenima". Prvi put su se dotepli k nasoj 150br. jos u Dubrovniku, a i tad su se ponasali kao magarci, a ne vojska.

Nikad nisam uspio saznati ko ih je doveo k nama. To jutro kad je akcija pocela, sam u svojstvu artiljerijskog izvidjaca skupa s jos jednim  kolegom otisao gore.

Vodila su nas dva izvidjaca koji su pripadali zapovjednistvu bojne. Gore smo dosli zajeno sa prvim svjetlom.

Mina je bilo posvuda, a na jednom mjestu sam raskoracio zicu od PROM-ovke. Gore smo nasli jedan M53 i to je to. Vasi su krenuli gore, ali mislim da ta ekipa nije znala da smo mi tamo. Naletjeli su direkto na nas dvojicu. Kako sam ja bio zauzet skidanjem koordinata uopce ih nisam primjetio (strmina a ja sam gledao u daljinu), nego nas je jedan nas vojnik upozorio. Pao je kraci okrsaj i to je zavrsilo. Kako Bruno rece, loptali smo se s bombama. Vasi su se (u neredu) povukli.

Jedan je vas imao crvenu jaknu - majicu sto li. To mi se jako urezalo u pamcenje i danas mi je drago da nisam pucao po njemu (trcao je niz strminu kolko ga noge nose, cak nisam siguran da li je imao pusku. Zamakao je u sumarak.) Cesto ga se sjetim.

(mozda se neko prepozna, nikad se ne zna)

Nakon nekog vremena, je gore izasao sam Majic s jos par ljudi i zapovijedio da se otvori vatra. 

E tada su pocele greske. Radi glupe odnosno nikakve koordinacije niko od mojih artiljeraca nije znao da sam na Trli, svi su mislili da sam na Liscu mojoj prijasnjoj osmatracnici, pa je korektura o'sla u 3 pm. Zato je vatrena podrska bila nikakva do popodne kad sam se vratio do prve zice. Na toj strani je brigada imala podrsku baterije LMB 120 (razdijeljenu na dva polozaja), 1 RAK 12 i 2 LRL-a. + bateriju MB 82mm pod zapovjednistvom bojne. Drugi dan je sve radilo samo sam ja bio na drugoj tt ako se dobro sjecam 868 

Tocno je da smo se povukli, a razlog je bio jednostavan. 150br nije imala sredstava da gore dopremi materijal za zaklone, a teren je kamenit pa neko vece ukopavanje nije bilo moguce. 9gbr je MTS i balvane gore vozila "Pincgauerima". Trla je bila kao vis izvanredno mjesto za izvidjanje i navodjenje art vatre, ali ga je u stvarnosti bilo nemoguce zadrzati na taj nacin. Koje crno izvidjanje kad oci ne mozes otvoriti?! Onaj s pragom i njegov punioc su bili bas zabavni. Nije bio los ni onaj s 55-ticom koji je izlazio na kosu prema Lulicima. Radi njega smo dobili "Fagot"-ase iz 2.gbr, ali se kolega nije pojavio na spoju (mozda ste doznali za "Fagot"?)

Na trlu sam izlazio jos 2 puta. Jednom nocu sa svojim izvidjacima iz 2. bat. LMB 120, a drugi put sa kolegama iz 9.gbr (tad sam prvi put vidio i nosio RT 20, za mene 170cm visine k'o omanji top. Sto u stvari i je - 20mm).

150. pbr je imala 11 poginulih i 28 ranjenih. od toga su 4 ili 5 njih poginula kad je MB mina 82mm pala po sred vatre koju su momci zapalili na otvorenom ne bi li se malo zgrijali! Jedan je poginuo kad je MB 82mm pogodila u kabinu kamiona koji se kretao! Bolje se rodit bez.... Zrtava je bilo i u 111 pbr (granata pored skole u Pocrnicima), a i 9-ta je imala nesto zrtava. Pod zrtve mislim ranjene i poginule. 1 mrtav u 9-toj i 1 mrtav u 111-toj, za to znam 100%. Ostalo...
bruno1 je tocno rekao za satnika koji se ubio. Poznavao sam i njega i zenu mu. Moja je mama radila s njom. Dvoje djece... Zasto? Ko zna..

Kraj svi znamo. Nadisali smo se svi svjezeg planinskog zraka, a neki disu i danas. Neki ne.

Da li je Majic tada postupio na svoju ruku? Tesko je reci. On je bio izuzetno agresivan borac i kao takav mi se svidjao, ali uzimanje Trle nije bilo nikako OK.

Tada su se odrzavali pregovori u USA pa je to mozda bio razlog? Ne bih htio nagadjati. U glavnom je smijenjen dok smo jos bili na terenu, odmah po zavrsetku borbenih operacija, a zamijenio ga je zapovjednik komu je pripala cast da bude "stecajni" upravitelj brigade. Naime brigada je rasformirana odmah po povratku u Zagreb. Majic koliko ja znam nije odgovarao za svoje postupke. Bio je jedno vrijeme na "ledu", ali je kasnije rehabilitiran.

8 hours ago, dj-zombi said:

Ajde de

Kad kajkavci za nekog žele uvredljivo reći da je doseljenik kažu da je dotepenec.

U ovom slucaju mi je namjera bila omalovaziti tzv. diverzantsku grupu jer su najbolje diverzije izvodili po birtijama. Zato "dotepli".

Inace smisao rijeci nije samo doseljenik, nego ima i drugih znacenja.

Kajkavski ima dosta takvih rijeci npr. "pricufukne" = musko se uda, ode zivjeti kod zene :-)