kanarinac

Korpus specijalnih jedinica SVK

Recommended Posts

Ovaj korpus je trebao biti formiran od najboljih jedinica SVK iz drugih korpusa i mobilisanih Krajišnika iz Srbije.Formiranje nije završeno do kraja.Sad tu ima meni par zanimljivih stvari koje nikako nisam uspeo da saznam.

1. Da li se zna koja su jedinice po formaciji bile ili trebale biti u sastavu korpusa.Znam za 2. gardijsku brigadu (pukovnik Miloš Cvjetićanin) i 2. oklopnu brigadu (komandant-???).Šta je bilo osim te dve brigade još u sastavu korpusa (spominje se i neki ID odred i bataljon VP)?

2. Da li se 2. gardijska brigada stvarno povukla iz Krajine,a da nije uopšte vodila borbe za vreme "Oluje" (tako nešto piše Milisav Sekulić u svojoj knjizi)?

3. Da li je samo taj korpus u svom sastavu imao tenkove M-84?

4. Korpus je trebao služiti kao pokretna rezerva,ali da li su se njegove jedinice po planu upotrebe trebale pridavati ostalim korpusima po delovima radi začepljavanja rupa (kao što se radilo 1995. u "Oluji") ili je trebao dejstvovati kao celina?

Ja se secam specijalne jedinice vojne milicije SVK i to u Baranji , licili su na Tigrove (crna nato uniforma) ali su bili SVK ! A toga se secam ser mi je drugar Goran bio. PA zar Knindze nisu deo specijalne jedinice svk ???

Ja se secam specijalne jedinice vojne milicije SVK i to u Baranji , licili su na Tigrove (crna nato uniforma) ali su bili SVK ! A toga se secam ser mi je drugar Goran bio. PA zar Knindze nisu deo specijalne jedinice svk ???

Ratniče,taj korpus uopšte nije imao specijalne jedinice nego je samo imao takav naziv.

Sastav 2. oklopne brigade:

3 tenkovske čete sa M-84

1 tenkovska četa T-55

Inače oklopne jedinice u ovoj brigadi nisu bile organizovane u bataljone (kao što je bio slučaj u pešadijskim brigadama),već su tenkovske čete bile direktno pod komandom brigade.

Za ostale jedinice u brigadi nemam podatke.

P.S. Da li neko zna ko je bio komandant ove brigade?Na Vidovdanskoj paradi oklopne jedinice korpusa predvodi pukovnik Stanko Letić,a zastavu brigade prima njen načelnik štaba major Radovanović.Imam pouzdan podatak da je Stanko Letić bio načelnik oklopno-mehanizovanih hedinica Korpusa specijalnih jedinica,ali me zanima da li je on istovremeno bio i komandant 2. okbr ili je reč o nekom drugom oficiru.

...Ne znam sto reci za taj "korpus"...Uvjek sam se pitao da li je Mrksic znao kakvim on poslom dolazi u Krajinu?! :[| ...Kad se napravi malo dublja analiza, ovaj korpus je ustvari formiran da na okupu bude najvrednija tehnika kojom je raspolagala SVK ( tu prije svega mislim na tenkove T-84 i vatrene sisiteme VBR "oganj" i "orkan" ), kako bi bila na okupu i kako bi se lakse izvukla u bjezaniji, a ne da bude centralni korpus SVK. Nema tu puno mudrolije,prije dvadeset godina T-84 je bio tenk za respekt i njegova cijena je bila oko 2,5 miliona dolara i pitanje je gdje je ta sva tehnika zavrsila ( ... npr .Hrvati su u jeku rata "usmikavali" u Slavonskom brodu tenkove uzete od 32.korpusa i prodavali Arapima?!?! )... Nasi ih nisu terbali ni sminkati.... Mrksic ih je pofarbao u novu boju za "paradu" u Slunju :<| .....pa onda u "Oluji" tutanj....Ili ih je ipak trebao malo pospricati po kakvoj ogrebotini od kupina ili brezica, zadobijenoj sramno bjezeci preko Brezova polja, Zirovca, Dvora...Da, da....to je bio jedan savim "specijalan" korpus....

pozdrav

cordon ;)

...Ne znam sto reci za taj "korpus"...Uvjek sam se pitao da li je Mrksic znao kakvim on poslom dolazi u Krajinu?! :[| ...Kad se napravi malo dublja analiza, ovaj korpus je ustvari formiran da na okupu bude najvrednija tehnika kojom je raspolagala SVK ( tu prije svega mislim na tenkove T-84 i vatrene sisiteme VBR "oganj" i "orkan" ), kako bi bila na okupu i kako bi se lakse izvukla u bjezaniji, a ne da bude centralni korpus SVK. Nema tu puno mudrolije,prije dvadeset godina T-84 je bio tenk za respekt i njegova cijena je bila oko 2,5 miliona dolara i pitanje je gdje je ta sva tehnika zavrsila ( ... npr .Hrvati su u jeku rata "usmikavali" u Slavonskom brodu tenkove uzete od 32.korpusa i prodavali Arapima?!?! )... Nasi ih nisu terbali ni sminkati.... Mrksic ih je pofarbao u novu boju za "paradu" u Slunju :<| .....pa onda u "Oluji" tutanj....Ili ih je ipak trebao malo pospricati po kakvoj ogrebotini od kupina ili brezica, zadobijenoj sramno bjezeci preko Brezova polja, Zirovca, Dvora...Da, da....to je bio jedan savim "specijalan" korpus....

pozdrav

cordon ;)

Pun pogodak i meni je to palo na pamet a na celo korpusa postavljen Slobin covek od poverenja Milorad Stupar,nekadasnji komandant 72 specijalne brigade VJ.kako se ono zvala 2okbr ili tako nesto iz sastava tog korpusa poslata je na Dinaru mislim Crvena zemlja par dana pre napada na Krajinu a 4.8.95.u jutarnjim casovima komandant brigade Cveticanin izdao komandu pravac Banjaluka gde su stigli u toku dana bez ogrebotine i ispaljenog metka,gde li su danas ti heroji nacije??? :[|

Uvjek sam se pitao da li je Mrksic znao kakvim on poslom dolazi u Krajinu?!

Бар на то питање није тешко одговорити...знао је Миле врло добро ко га је послао и зашта га је послао.

А што се тиче тих "специјалних" јединица, мука ми је од тих самохвалисаваца. Од почетка рата на све стране су ницале "специјалне" јединице са "специјалном" обуком и за "специјалне" намјене.

"Специјални" су само били у трци ко ће прије побјећи са фронта.

Ја сам ваје радије друговао са горским хајдуцима него са "специјалцима".

А што се тиче тих "специјалних" јединица, мука ми је од тих самохвалисаваца. Од почетка рата на све стране су ницале "специјалне" јединице са "специјалном" обуком и за "специјалне" намјене.

Što se tiče raznih "specijalaca" po Krajini,ipak ih treba odvojiti od ovoga korpusa...KSJ SVK je po svojoj nameni bliži snagama za brzo reagovanje,nego specijalcima,iako bi da je bilo vremena,u ovom korpusu "nikle" i specijalne jedinice.Uzimajući u obzir dejstva korpusa 1995,može se reći da su bila promaŠena,ako ne i namerna,ali ipak,ubeđen sam da je (pod uslovom da su stvari u RSK bile "normalne") sama ideja o formiranju ovoga korpusa bila dobra.Do 1995. SVK nije imala nikakve značajnije rezerve,a drobljenje sastava i formiranje raznih taktičkih i operativnih grupa je bio iznuđeni korak koji se pokazao neefikasnim usled teritorijalnog principa koji je u Krajini "pustio korenje".Formiranje ovoga korpusa je trebalo omogućiti,naprimer,da se upotrebi jedna kompletna brigada,i Što je joŠ važnije prebacuje sa jednog fronta na drugi,a ne kao do tada da moraŠ skupljati po 100-150 ljudi iz svake brigade pa formirati neki improvizovani sastav (a takvi sastavi od ljudi iz viŠe jedinica su zlo).Ukratko:korpus je bio manevarski.

A Što se tiče "specijalaca" koje je svaka opŠtina imala,i to po nekoliko grupa...To je bio najčeŠće paravan za Šverc i lično bogaćenje.

Давор Марјан пише да у КСЈ је био неки "Брдски батаљун". Да ли то је тачно или нека грешка ?

Давор Марјан пише да у КСЈ је био неки "Брдски батаљун". Да ли то је тачно или нека грешка ?

Iz koje je to knjige?

Pukovnik Letić Stanko je zapravo bio načelnik oklopnomehanizovanih jedinica KSJ.Da li je on istovremeno bio i komandant 2. okbr (ili zastupnik komandanta) ostaje da se vidi...

Сад, кроз толико година, могу да подтврдим да jе Станко Летић био команданат 2. оклопне бригаде КСЈ.

Mene zanima jedno pitanje koje nikako ne mogud dobit na ovom forumu(interesantno je kako svi sve znaju o prodaji, trgovini, izdaji) 4.8.95 tko je bio na dinari? tko je branio pravac prema kninu? jeli bila koja brigada iz specijalnog korpusa? ne mogu virovat da apsolutno niko ništa nezna? Stječe se dojam koda gore niog nije bilo...

Jos prilikom "izvlacenja" vojnih jedinica iz kasarni , dalo se zakljuciti da ce specijalne jedinice imati pune ruke posla . . .

On 28.3.2017 at 11:39 AM, Nick_1 said:

Mene zanima jedno pitanje koje nikako ne mogud dobit na ovom forumu(interesantno je kako svi sve znaju o prodaji, trgovini, izdaji) 4.8.95 tko je bio na dinari? tko je branio pravac prema kninu? jeli bila koja brigada iz specijalnog korpusa? ne mogu virovat da apsolutno niko ništa nezna? Stječe se dojam koda gore niog nije bilo...

sam sebi si da odgovor Nick_1 ako te bas toliko to zanima ;)

Da je nekog bilo i da vs je neko htio docekati na Dinari pa zakljuci

sam kakav bi bio ishod i kad bi Vi na Dinaru dosli bez ispaljenog metka

i bez borbe bas kako ste i Krajinu toboze "oslobodili" ;|

Samo se pitam od koga ? od ptica i stoke te ono malo staraca i nemocnih

ljudi koju su onda zvjerski poubijani ili maletirani :&lt;&gt;\ ali sta drugo i ocekivati

od konjusara i ljudi na dopu, dapace jos je to moglo biti jako gore da su Vam

povjerovali Krajisnici pa da su ostali ....

On 30. 03. 2017. at 9:24 PM, Zeljo said:

sam sebi si da odgovor Nick_1 ako te bas toliko to zanima ;)

Da je nekog bilo i da vs je neko htio docekati na Dinari pa zakljuci

sam kakav bi bio ishod i kad bi Vi na Dinaru dosli bez ispaljenog metka

i bez borbe bas kako ste i Krajinu toboze "oslobodili" ;|

Samo se pitam od koga ? od ptica i stoke te ono malo staraca i nemocnih

ljudi koju su onda zvjerski poubijani ili maletirani :&lt;&gt;\ ali sta drugo i ocekivati

od konjusara i ljudi na dopu, dapace jos je to moglo biti jako gore da su Vam

povjerovali Krajisnici pa da su ostali ....

Tipičan odgovor kad se mlati prazna slama.. Ja o činjenicama ti o politci i svom razmišljanju, ja o jedinicama ti i konjušarima haha. Ako nema šta napisat bolje nemoj ništa jer samo zauzima misto a možda neko stvarno zna pa ne vidi posto radi ovakvih bezvezarija. Raspravljaj brate agrumentirano ja sam tu radi izsraživanja povijesti ne prihvaćam ni jednu ni drugu stranu i ne bavim se čula rekla kazala nego činjenicama(nisam vamo daoš ko provokator nego radi povijesnih činjenica) a žalosno je to da 50% postova na forumu se svodi na nečije samovoljne zaključke i bezvezarije. Kaže nije niko bija pogledaj malo snimke po youtubeu dan prije oluje pa ćeš vidit da je neko bija... ja se ispričavam radi ovog posta al ajmo vodit konstruktivnu raspravu a ne budalakat šta bi bilo kad bi bilo...

29 minutes ago, Nick_1 said:

Tipičan odgovor kad se mlati prazna slama.. Ja o činjenicama ti o politci i svom razmišljanju, ja o jedinicama ti i konjušarima haha. Ako nema šta napisat bolje nemoj ništa jer samo zauzima misto a možda neko stvarno zna pa ne vidi posto radi ovakvih bezvezarija. Raspravljaj brate agrumentirano ja sam tu radi izsraživanja povijesti ne prihvaćam ni jednu ni drugu stranu i ne bavim se čula rekla kazala nego činjenicama(nisam vamo daoš ko provokator nego radi povijesnih činjenica) a žalosno je to da 50% postova na forumu se svodi na nečije samovoljne zaključke i bezvezarije. Kaže nije niko bija pogledaj malo snimke po youtubeu dan prije oluje pa ćeš vidit da je neko bija... ja se ispričavam radi ovog posta al ajmo vodit konstruktivnu raspravu a ne budalakat šta bi bilo kad bi bilo...

lako je biti Deneral poslje bitke i toboze baviti se nekim cinjenicama i razmisljanjima ali

treba i prihvatiti te cinjenice te realne stvari a ne lagati sebe i cjelu naciju. 

Prvo moras se manje pjeniti i razumno pisati a ako hoces vrijedati moras i to obaviti razumno,

mada sumljam da se tebi more  ista  dokazati i ric jer ka bi to pasalo ti ne bi bija tovar i budala ;)

jesil sada skuzija lipi sporki Ujo 

Nasao si bas pravi izvor sta da pogledam, mogu ja pogledati i ubijene bolesnike u Dvoru na Uni

pa ces ti reci to su Srbi ucinili ili kolonu koja se kretala prema Dvoru pa ces opet reci to su ucinili 

Srbi i tako lipi sunjo u nedogled. 

Jer geni ti ne dozvoljavaju da gledas drugacije i da "pomislis" drugacije kroz te tvoje jebene ustaske

dozluke ;|

Поштовани форумаши, имам једно питање. Као што је рекао kanarinac 2. оклопна имала је три чете са тенковима М-84. Али колико је било тих тенкова у бригади? По формацији свака тенковска чета морала је имати 10 тенкова. Значи у 2. оклопној требало бити 30 тенкова М-84. 

Али у СВК тих тенкова уопште било је само 26 - 18 у 21. окб (Перна), 7 у 7. окб (Книн) и 1 у 18. пбр (Бунић). Знам да су тенкови из 21. окб ушли су у састав КСЈ. Али тенкови 7 окб. нису. И онда остаје питање - одакле су још М-84 у КСЈ?