Sign in to follow this  
grom

ГОДИНА ВУКА

Recommended Posts

RR

OK, zovite to otadzbinom. Svejedno je. Ali, svjesno ili nesvjesno gubi se i gasi prisustvo Srba na podrucju danasnje HR. Oce li biti novih generacija Licana, Dalmatinaca, Kordunasa Srba ?

Dakle, cijela jedna zajednica i nacin zivota ce nestati a time i obicaji, govor, navike, kultura, sve sto nas cini posebnim.

Jednostavno, nestacemo kao Licani i Dalmatinci i bit cemo Vojvodjani, Sumadinci itd.

To je ta tragedija o kojoj se nije vodilo racuna jer su svi i dalje mislili da su sve drzave prolazne i da cemo se opet vratiti i da ce te opet biti nase. Nece, jer nismo tamo. Jednom kad se iscupa korjen, gotovo je.

Nema problema osjecati Srbijom svojom otadzbinom, ali o nekakakvom identitetu krajiskom onda nema smisla govoriti.

Čuj ti Hrvatski Sputniče! (sputnik znači satelit, a satelit može biti kao recimo zemljin satelit mjesec oko koje se on siromah vrti) Dakle ti si hrvatski satelit.

Srbin je Srbin i to mora ostati ako drži do svoje časti i ako zaslužuje da baštini slavu svojih predaka. Srbin je Ličanin, Kordunaš, Banijac, Dalmatinac, Crnogorac, Hercegovac, Bosanac, Šumadinac, Banaćanin, Slavonac, Žumberčanin, Goranin, Crnotravac, Kosovac, Moravac, Sremac, Bačvanin, Baranjac...Srbin je i onaj rođen u Čikagu, Milvokiju, Los Anđelesu, Sidniju, Merlburnu, Johanesburgu, Torontu, Njemačkoj, Francuskoj...Srbin je Srbin i za njega nema većeg poniženja nego da kažeš da navija za hrvatske sportske ekipe i da mu je "domovina" Hrvatska. Otadžbina je naša zajednička Srija i njezini smo mi svi sinovi ma gdje bili rođeni. Pogledajmo onog plivača Čavića rođenog u Los Anđelesu koji još ne govori tečno tim našim divnim jezikom, ali se zdušno bori za boje svoje i naše Srbije. Pogldedajmo onog rasnog fudbalera Subotića ili Kuzmanovića koji nisu rođeni u Srbiji. Odrasli su tamo u bijelom svijetu ali plaču od sreće kad postignu gol za reprezentaciju svoje i naše otadžbine. Na njih se ugledaj tužni izgubljeni satelitu. Nije te sram tolikog ništavila u koje si se utopio?

Zaboravih malo prije napomenuti da sam imao poznanika Srbina koji se sa mnom svađao davnih šezdesetih godina zbog toga što sam ja uvijek navijao za "Crvenu zvezdu", a on za "Dinamo". Nazivao me je čak pogrdnim imenima na što mu nisam mogao adekvatno odgovoriti s obzirom na vreme i sredinu u kojoj smo živjeli. I da vidiš čuda 1991. godine tamo negdje na Baniji ili u Sisku Tuđmanovi bojovnici mu zakolju rođenog brata. Nakon toga moj znanac je otišao nekud zaobilaznim putem i nikada ga više nisam vidio.

To se zove ironija sudbine i tragedija zablude nesretnog čovjeka.

Sputnik je napisao:

Jednom kad se iscupa korjen, gotovo je.

Malo si se ovde za..o Sputnice ;) , nije se lako rjesiti korijena pogotovo Srpskog.

Taman kad pomislis da si ga se rijesio on opet nice, a tako ti je s nama Srbima.

Bice malo manje "mladog" korijenja na nasoj Krajini ali dovoljno da opstanemo i

prezivimo a kad dode trenutak onda cemo opet preplaviti tu nasu dedovinu, mozda

neces ni ti ni ja to docekati ali ce mozda moja djeca ili njihova ali ce sigurno opet

negdje biti crkvica na brijegu gdje se Srbi legu :}\/ :}\/ :}\/

Prvo, Hristos se rodi svima koji danas slave Bozic po Julijanskom kalendaru.

Drugo, mislim da grijesite i tu debelo idete na ruke hrvatskoj politici. Ako bi smo prihvatili da je Srbija nasa otadzbina, onda prihvacamo pravno nasilje nad Srbima u HR koje je pocelo 1990.

Naime, Srbi su tada izbaceni iz Ustava HR i pretvoreni u nacionalnu manjinu. A sto to znaci ?

To znaci da imamo isti status kao i Madjari. Dakle, Srbija je nasa domovina/otadzbina, a u HR smo onda "Srbi u rasejanju". Dakle, ono sto Hrvatska recimo trazi od Srbije. Da smo mi i Hrvati/Bunjevci isto.

To je velika, velika obmana. Na takvo nesto ne nasjedate i ne biste trebali. Mi Srbi u HR smo imali status konstitutivnog naroda u SR HR i Hrvatska je nasa domovina. Srbin i Hrvat su bili dva stupa koja su cinila tu drzavu uz ostale manjine. Kao sto su Srbin, Hrvati i musliman tri stupa koja cine BiH.

Ne cini te im uslugu. Jedno je biti podstanar, a drugo suvlasnik u kuci.

Спутник одговорио си у свом посту самом себи.Не можеш ти да поредиш Мађаре са нама, ми смо ту земљу платили крвљу и створили је, а ако су они нас тада избацили из устава и направили против правно насиље онда можеш мислити каква сад права имамо.Срећан Божић свим Србима Христос се роди

Prvo -

Mržnja među braćom može ići do krajnjih granica i rezultirati najtragičnijim posljedicama.

Ta se pojava bilježi od samih početaka ljudskog roda.

Međuti, koliko se u izljevima mržnje upirali da negiraju jedan drugog, ništa ne može izmijeniti činjenicu da su braća koju je rodila ista majka.

Drugo -

Srbi su kroz vijekove toliko ugrađeni u svaku poru hrvatskog tkiva, da je uz sve napore, zla i brisanja, nemoguće toliko izmijeniti Hrvatsku, da oni nebi bili njezin konstitutivni dio.

Protojerej Marinko Juretić, Zagreb, 05.01.2010....

Pravoslavnim vjernicima sretnu 2010. i Božić poželio je i protojerej Marinko Juretić, pozvavši Hrvatsku i Srbiju da dobrom ozračju među narodima doprinesu obostranim povlačenjem tužbi za genocid.

- Pozivam domovinu i otadžbinu da povuku tužbe i pruže ruke prijateljstva i mira i kažu - oprostite, nećemo više - rekao je.

Lako je govoriti ali sve opet krece od "ludog" Srbina :[|

Tadic se ispricao a sada izgleda da je to malo pa bi mozda trebali (onako prosto receno) da se i

malo mozda na...o pa da nam ga do kraja braca hrvati utjeraju >:D

Prvi korak i gesta dosla je s Srpske strane pa mislim da je red sada na drugu stranu, tako se grade

odnosi ako se mogu graditi s hrvatima. Medutim, njihova gesta vec stize, posjetom Kosova i daljnjih

provokacija i petljanja u unutrasnje pitanje Srbije.

Eto, kako je nas nasa vjera ucila, ali ponekad se upitam; a zasto bas mi :[|:[|

Zasto ne bi sljedili primjer te "svoje" tkz. brace hrvata pa kao i oni bili cvrsti i zadojeni u vjeri kao oni.

Da smo imali cvrsto vjerovanje i da smo znali cijeniti i cuvati nasu vjeru, ne bi nam tkz. braca hrvati opet

vitlali Srbosjekom iznad glave >:D

Ne, mi "ludi" Srbi vjerujemo opet i prastamo njima-DOKLE VISE :;)

Dok nas potpuno ne zbrisu s lica zemlje, ne samo iz njihove "lijepe" nego s kugle zemaljske.

Mrznja medu bracom stvarno ide do krajnjih granica ali samo jedan brat u tome osobito prednjaci a to je

onaj s sahovnicom i poklikom "Za dom spreman" :D

Prvi korak i gesta dosla je s Srpske strane pa mislim da je red sada na drugu stranu, tako se grade

odnosi ako se mogu graditi s hrvatima.

Mesić se davno ispričao riječima poput Tadićevih.

Medutim, njihova gesta vec stize, posjetom Kosova i daljnjih provokacija i petljanja u unutrasnje pitanje Srbije.

Mislim da je Mesićev posjet Kosovu nesmotren i na ovaj način preuranjen.

Ali, htjeli to priznati ili ne Kosovo odavno nije (samo) unutrašnje pitanje Srbije.

Svašta! Nije unutrašnje pitanje Srbije nego i drugih faktora poput NDH?! Jaka muda nema šta.

1990. je Kosovo bilo isključivo unutrašnje pitanje Srbije.

Istovremeno Knin nije bio unutrašnje pitanje Hrvatske.

Ta pravila nisu postavili Mesić i NDH.

Da se Beograd tada ponašao poput Moskve, koju danas očajnički zaziva, Kosovo bi danas bilo u Srbiji.

Ali, htjeli to priznati ili ne Kosovo odavno nije (samo) unutrašnje pitanje Srbije.

Kako to mislis?

Pa to isto kao sto bi sada Srbija mogla da aktuelizuje pitanje Istre, Dalmacije, Slavonije na internacionalni nivo.. zar ne?

Svak od njih vodi borbu za nezavisnost od Zagreba.

1990. je Kosovo bilo isključivo unutrašnje pitanje Srbije. Istovremeno Knin nije bio unutrašnje pitanje Hrvatske.

Pa su resili da ga bas unutrasiraju, i izbace Srbe iz Ustava, kako im nebi niko pred EU i OUN pravio probleme, jel?

Pa su resili da ga bas unutrasiraju, i izbace Srbe iz Ustava, kako im nebi niko pred EU i OUN pravio probleme, jel?

Uze mi rec iz usta.

Bepo,Kosovo i Metohija je u Srbiji.Istina,terenutno na papiru,u praksi je katastrofa.Nema tu ''da se Beograd ponasao ovako ili onako...'',ovaj prostor Balkana je jednostavno po americkom planu buknuo jer se za to stvorila prilika.Ko god da je bio na mestima Slobe,Martica,Seselja,Babica,tudjmana,alije,rugove,mila...SVE BI ISTO BILO.

Pisem samo ЋИРИЛИЦОМ al reko mozda covek ne zna.

Ko god da je bio na mestima Slobe,Martica,Seselja,Babica,tudjmana,alije,rugove,mila...SVE BI ISTO BILO.

Naravno!

Iz prostog razloga što su ovi političari samo figure.. da ne rade onako kako dobiju direktive iz ambasade SAD.. samo ga zamene drugim, i vozi.

U Kongres SAD ne možete ući, ako nemate neku mrlju u karijeri. Jer ako nešto ne postupite po naređenju, vaša mrlja je objavljena u medijima, dešava se medijska halabuka, i pritisak javnosti.. vaša smena je neminovna.

Isto važi i za političare ovog podneblja!

Naravno!

.. da ne rade onako kako dobiju direktive iz ambasade SAD..

Pa dali se moze ta ambasada da izmjesti iz Beograda , da vise ne smetaju ?

Tamo negdje , recimo oko Vince . Imali bi i ljep pogled i na Dunav i na Pancevo . ;]\/

Kako to mislis?

Pa to isto kao sto bi sada Srbija mogla da aktuelizuje pitanje Istre, Dalmacije, Slavonije na internacionalni nivo.. zar ne?

Svak od njih vodi borbu za nezavisnost od Zagreba.

Odakle ti ovo? ???

Pitanje Knina rješavalo se iz Beograda.

Istovremeno Moskva nije rješavala ništa po ostalim sovjetskim republikama.

To je osnovna i temeljna razlika između Srbije i Rusije do danas. Te dvije zemlje vodile su potpuno različite politike i danas se ne samo zbog veličine i moći, nalaze u potpuno različitim pozicijama.

Ko god da je bio na mestima Slobe,Martica,Seselja,Babica,tudjmana,alije,rugove,mila...SVE BI ISTO BILO.

Nebi.

Rat su poveli, vodili i završili naši domaći političari. Bez obzira na vanjske utjecaje, njihovo je vođenje bilo presudno.