Sign in to follow this  
chule80

Хроника и дешавања КУД Крајина

Recommended Posts

Поштовани пријатељи,

Културно–Умјетничко друштво “Крајина” из Београда организује 08. маја 2010. године Први фестивал фолклора Срба са западне стране Дрине, под називом, “ШИРИ МИ СЕ МОЈЕ КОЛО МАЛО”, у великој Сали Дворане Дома Синдиката.

Учествоваће друштва из Босне и Херцеговине, Хрватске и Србије. Пошто смо увидјели да традиција и култура српског народа из западних крајева Балкана нема своје репрезенте у Београду, одлучили смо се на овај велики корак.

Да бисмо успјели доњети душу Крајине у Београд и да би сам тренутак био што величанственији потребна нам је и ваша помоћ. Ако будемо играли пред празном салом нећемо ништа урадити. Зато вас овом приликом позивам да својим присуством увеличате овај Први фестивал фолклора Срба западно од Дрине.

Молим вас, ако сте у могућности, да обавјестите што више ваших пријатеља, да што већи број људи види наше обичаје. У додатку се налазе сви детаљи везани за програм.

У нади да овај мој позив нећете погрешно схватити, видимо се у Дому Синдиката 8. маја 2010. године.

С' поштовањем

Предсједник КУД - а Крајина

Милорад Загорац

Цијена карата врло примамљива, 300 динара. А за веће групе (преко 10 људи) и удружења 200 динара.

Информације и резервације на телефоне

063/275-860 и 064/118-5720

ПРВИ ФЕСТИВАЛ ФОЛКЛОРА СРБА

СА ЗАПАДНЕ СТРАНЕ ДРИНЕ

„Шири ми се моје коло мало“

Београд 08. 05. 2010. године

„Знајмо да нас је непријатељ онолико освојио и покорио

колико нам је ријечи потрао и својих потурио“.

Браћо и сестре Крајишници

(Далматинци, Личани, Банијци, Кордунаши,Славонци...)

Драги земљаци, православна браћо и сестре чувари народног блага, свједоци смо вишедеценијског уништавања и скрнављења српског културног богатства. Морамо схватити да се земље и државе не освајају само оружјем него и наметањем својих културних вриједности. Штетни утјецаји блиских нам и далеких култура, прије свега оријенталних и западних, узимају свој данак свакодневним пресијама преко локалних радио и ТВ станица, жуте штампе, самозваних умјетника сумњивог морала...

Апсолутно смо сигурни да ће овакав тренд, усљед наше пасивности, добијати на иницијативи, а његовим протагонистима циљ ће свакако бити да посље каиновске додјели нам и хазарску судбину.

Драги пријатељи, задовољство нам је да Вас обавјестимо да је КУД „КРАЈИНА“ дана, 08. маја 2010. године преузело иницијативу организације Првог Фестивала фолклора Срба са западне стране Дрине. Свјесни чињенице да је за успјешну реализацију истог потребан велики и напоран рад како свих нас из организационог дјела тако и Вас, наших пријатеља из других Крајишких удружења.Овим путем желимо да Вас замолимо да се укључите и дате свој допринос и самим тим покажете да постоји јединство свих појединаца и удружења кад је чување историјски стеченог насљеђа у питању а непрестана борба духовног опстанка и останка приoритет свих нас.

Како Куд“ КРАЈИНА“ оправдано сматра себе правим репрезентом традицијског знања, богаства игре, пјесме и обичаја Крајишника, преузели смо иницијативу организације Првог Фестивала фолклора-игара Срба са западне стране Дрине.

Програмском концепцијом обезбједили смо бројност и разноликост учесника али потврду успјешне реализације и награду за наш несебичан труд треба да потврди публика и зато користимо прилику и упућујемо Вам позив у виду молбе да анимирате ваше чланство, пријатеље и рођаке да симболичном али врло значајном куповином карте помогнете Куд-у“КРАЈИНА“ у затварању финансијске конструкције.

Уз напомену да финансијска средства неопходна за реализацију пројекта (закуп Дворане Дома Синдиката, ручак за учеснике, пратеће трошкове...) обезбјеђујемо сами, првенствено од продатих карата овим путем Вас позивамо да се укључите и да заједно са нама као наша вјерна публика дате свој допринос и будете гарант и потврда оправданости постојања Куд-а „ КРАЈИНА“.

За све додатне информације молимо да нас контактирате на тел: 011/3620-398 и 063/33-11-90

факс: 011-2061-613

е-маил: kudkrajina@yahoo.co.uk

web site:

A sta bi samo propustila da nisam otisla…O cemu se radi? Citajte! :]]

Cilj je bio Siljakovac, ili je to deo Vranica, ja ne znam tacno :-[ , uglavnom jedan becar (ima ga i odje, na kf-u ; M.K.) iz KUDa ima tamo plac i planirano je da se malo tamo sastanemo. To je, vele, tradicija u KUDu, oko prvog maja...Poranimo Djurdjevak i ja, nadjemo se sa chuletom80, pokupimo Natasu i jos dvije cure iz KUDa (znaci, vec nas je u autu bilo sestoro, ali nije nam prvi put :D )i pravac mesto dogovora. Vozimo se mi tako, misleci da su tamo vec pojeli ono janje ::) , kad odjednom ??? , nedje na pola puta, stoji ovaj becar kod koga trebamo ici…Hm… :[| Zastanemo mi tu, a on nam veli kako niko jos njje stigao, jer su svratili nedje…. :]] Vole ljudi ovaj znak pitanja...?? :D

Stojimo mi tako na putu, cekamo da se svi skupimo, nakako i to uspijemo i krecemo! Ali! Chuletu bilo malo 5 cura u autu, ‘oce on jos ;]\/ …svracamo po karan10 i zivi i zdravi stizemo! A tamo…ljudi moji…Ljepote…

069.jpg

Prvo se solio ovaj janjac, i to 'nako podosta, bas kako ja volim @->- , onda stavljanje na razanj, paljenje vatre...025.jpg

Odose ovi nasi momci po drva(cija su nene.gif\" title="ne ne" /> ), i 'nako, pravi su, tihi bili... :D Igrao se fudbal, ja sam morala navijati za Licku ekipu i za mog Nidzu prezimenjaka ;) , iako mi je u protivnickoj ekipi bio takoreci rod… :P

Poslje se muski dovatili karata, ;D ajme, morali smo zbog M. K. spijunirati i govoriti mu ko ima koje karte.062.jpg

Pjevalo se, naravno, iako tek poslje par piva, :]] Mika poslje I ‘armoniku razvuka… :}\/ 178.jpgI149.jpg

Kakvo bi mi to, kulturno(!) - umjetnicko drustvo bili a da nismo zaigrali (Liku, nego sta bi :D )!

154.jpg

Sad vam ja i ne mogu docarati sve sto je bilo, niti pisati u detalje. Zelim samo da se zahvalim domacinima na gostoprimstvu, @->- meni je bas bilo ljepo da samo sjedim na onom suncu, pratim sa cika Milom da li se razanj okrece, da slusam ove nase kako pJevaju, da budem dio ove vesele i drage mi ekipe i da se bar na zeru osjetim kao u Krajini…

Hvala karan10 na slikama (dobru kavu pravi, mozemo je udati ;) ).

038.jpg138.jpg

p.s. Chule, kaci svoje slikeeee.

pravila.gif:D

Krajinu ne smemo zaboraviti

NA HILJADE sveća zapaljeno je u subotu, 1. maja, u crkvi sremskog manastira Krušedol, čija petovekovna istorija je, zapravo, istorija sabiranja Srba severno od Save i Dunava. Više od 3.000 bivših Krajišnika, rasutih po svim delovima Srbije, okupilo se na četvrtom narodno-crkvenom saboru “Krušedolska zvona”, da se pokloni senima onih koji su, tog dana 1995. stradali u hrvatskom napadu na zapadnu Slavoniju, ali i svih žrtava ratova od 1991. do 1999. i svih svojih zemljaka koji su, u međuvremenu, umrli u čemeru izbeglištva.

- Došla sam da zapalim sveće za žrtve zloglasnog “Bljeska” koji se dogodio na današnji dan, u mojoj zapadnoj Slavoniji i za sve moje pretke koji tamo i danas počivaju - rekla nam je, obučena u duboku crninu, Desanka Carić koja danas živi u sremskom selu Kukujevci, gde je stigla iz Grubišnog Polja.

U prepunoj manastirskoj crkvi, u kojoj su, uz ostale, sahranjeni kralj Milan i kneginja Ljubica Obrenović, patrijarh Arsenije Čarnojević i prvi vojvoda Srpske Vojvodine Stevan Šupljikac, parastos svim srpskim žrtvama je, inače, služio episkop sremski Vasilije.

- Da nisu, sa 18 ili 19 godina, 1995. izginuli u “Oluji”, moji drugovi bi danas, kao i ja, imali svoju decu - jedva je, upola glasa i sa suzom u oku, prozborio Vladimir Komazec iz Obrovca koji živi u Krušedolskom Prnjavoru. - Zato sam i doveo moju decu Lanu, Lazara i Luku da sve ovo čuju i da ih ni oni nikad ne zaborave.

Sa sličnom željom u Krušedol su došli i Krajišnici koji danas žive u Kragujevcu, Beogradu, Subotici, Šapcu, Zvorniku, Boru, Valjevu... Pod krošnjama rascvetalih kestenova i raskošno razlistalih stoletnih lipa u manastirskoj porti, bilo je, međutim, i onih koji sa Krajinom nemaju nikakve direktne veze.

- Došli smo da zapalimo sveće i za naše žive, ali i za sve žrtve našeg naroda u strašnom vremenu koje je iza nas - rekla je Jovanka Marković iz Beograda koja je u Krušedol stigla sa snahom Natalijom, inače Ruskinjom, i trojicom unuka, Lukom, Aleksandrom i Stefanom.

Sam sabor otpočeo je blagoslovom vladike Vasilija koji je, podsetivši “na sve koji su ostavili svoje živote u zloglasnom ustaškom ’Bljesku’ i ’Oluji’”, pozvao Srbe na slogu i sabornost.

- Ne smemo ih nikada zaboraviti i ne smemo se nikada odreći naših belega i tapija stvaranih vekovima - rekao je episkop sremski. - Sabirajmo se i čuvajmo našu veru i naš jezik, oni su najčvršći bedem za odbranu našeg naroda.

U tradicionalnoj saborskoj besedi, akademik Vasilije Krestić naglasio je da se bivša Jugoslavija raspala zbog težnji Hrvatske da, po svaku cenu, postane samostalna država, osvrnuvši se, istovremeno, na položaj preostalih Srba u njoj.

- Srbi su tamo obespravljen narod o kojem niko ne brine na pravi način - rekao je Krestić. - To ne čini ni hrvatska država koja se, štaviše, sa njima cinično poigrava, ali, nažalost, ni njihova matična država.

“BLJESAK” OSTAO BEZ ISTRAGE

PREMA podacima Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” u “Bljesku” je, 1. i 2. maja 1995. ubijeno ili nestalo 283 Srba, a više od 30.000 napustilo je svoja ognjišta.

- Prava istraga o tim zločinima, nažalost, nikada nije otvorena - rekao je, paleći u krušedolskoj crkvi sveće za pomen stradalima, direktor tog centra Savo Štrbac. - Ni veliki broj Srba koji su, na više lokacija u zapadnoj Slavoniji, pokopani kao nepoznate žrtve hrvatskog zločina, još nije identifikovan.

SABOROVANJE

SABOROVANJE Krajišnika u Krušedolu obeleženo je i kulturno-umetničkim programom u kojem su, uz izvorne pevačke i folklorne grupe, učestvovali i poznati umetnici Ivana Žigon, Petar Kralj, Bora Đorđević... Zajedno sa Ivanom Žigon, učesnici su otpavali, a veliki deo i otplakao, pesmu “Tamo daleko...”.

Đ. VUKMIROVIĆ,

Večernje novosti 03.05.2010

Da. Neki su izasli u novinama, tacnije Novostima danasnjim. Vest se munjevito prosirila :]]

qYqy7pdgVbE

Video snimak iz Krusedola, 1. maja 2010. godine.

Golubicko kolo.

U subotu, 1. maja KUD ''Krajina'' gostuje u emisiji ''Zikina sarenica'' (RTS1, 9-11h). :}\/

Nije nam Zika dao u emisiju, iako je sve bilo dogovoreno, kaze da su Krajisnici bili nedjelju ranije. Bili Korjeni, reklamirali Krusedol, tako da nije nista bilo od toga!

Vec neko vreme Zika Nikolic, voditelj pomenute Sarenice, na RTS, zaobilazi KUD Krajina... sve kao treba da gostujemo, a onda nas ispali ::) O sumnjama bolje da ne pricam :-[

БЕОГРАД, ДОМ СИНДИКАТА 8. мај 2010.

Прасак... нешто се створило ново. А то ново је управо ово што смо зачели: Први фестивал фолклора Срба западно од Дрине у Београду. Волео бих да на једном високом нивоу овај фестивал напредује и наредних деценија.

За мене непроцењиво јесте, што смо ми на један фин и културан начин донели дух Крајине у Београд. О нама Крајишницима (намерно нећу да кажем избеглицама, јер ми смо из земље Крајине, а не Избеглије!!!) иначе влада стереотип да смо неандерталци, и "сељаци"... Али 8. маја 2010. године КУД Крајина заједно са осталим учесницима у дефилеу кроз централну београдску улицу Кнез Михајлову, показао на најлепши начин нашу лепоту, обичаје и културу Крајине. На стотине фотоапарата непознатих људи је снимало наш дефиле. Видела се велика радозналост код суграђана, да виде шта је то... какве су то заставе, ношње, колона, песма, коло...

КУД Крајина се показао у једном лепом светлу... пропуста јесте било, али то највише на душу иде спонзорима, којих заправо и нема. Недостатак новца је учинио своје. Оно што је до КУД Крајина било, то је стварно добро одрађено, мора се признати. Јер остала КУД која су долазила у Београд 8. маја, свако је имао водича, односно чланови КУД Крајина, су им били водичи кроз Београд. Јер све је почело у 12 сати, када су они аутобусима почели да пристижу у српску престолницу. У 13 сати, смо ми учесници морали бити у просторијама КУД Крајина, не би ли се пресвукли, и онда у 14 сати кренули ка Кнез Михајловој улици, преко улице Краља Петра. Тамо на Студентском тргу, су нас већ остали учесници чекали, и онда на чело дефилеа стаје КУД Крајина са своја 3 бећара, и сви полагано идемо до Теразија. Но, пре тога, смо застали код чесме у Кнез Михајловој улици, не би ли одиграли које колце, а то је свако КУД направило свој мини програм, не би ли се анимирало што више људи, и сваком се говорило: "Пола пет, Дом синдиката!"... Док смо били у Кнез Михајловој улици, севају блицеви на све стране, камермани знани, не знани, снимају нас... права медијска атракција! ;) Запевала се и ојкача, фине банијске песме, што сам ја успео да чујем... И полако смо кренули ка Теразијама, јер смо кроз подземни пролаз требали стићи до Дома Синдиката, на Пашићевом тргу. Тако је и било. А тамо су већ чекали фамилија, пријатљи, и остали људи којима се ова идеја о фестивалу фолклора допала. Иначе да кажем, да је овај Први фестивал фолклора Срба западно од Дрине у БГ 8. маја, био релативно слабо медијски пропраћен. У новинама, тј. дневној штами, нисам ништа приметио, иако је на више адреса послато обавештење, о чему се ради. На телевизијама, једино нам је "Студио Б", изашао у сусрет, где смо у јутарњим часовима добили прилику да запевамо, и кажемо, шта заправо нудимо суграђанима. На РТС рецимо, обећано нам је гостовање у Жикиној шареници, али из не знам ког разлога, као и за Крајишко вече у Језеру 6.02.2010. наше учешће у Шареници је отказано?!?!

Испред Дома синдиката смо имали сат времена форе за причу, и сликање, мало одмора, а после и наш улазак у свлачионице и сепаре за чекање. Улазница за овакав фестивал је 300 динара односно 3 евра, мада се улазнице могле наћи и по 200 динара. Водитељка програма је била наша чланица и песникиња Андријана, док је програм Фестивал отворила женска певачка група КУД Крајина, са химном КУД-а: "Ој Крајино".

Затим КУД Крајина излази на сцену, и проказује кореографију Личког вучарења, и то у пуном саставу. Након тога се ређају остали учесници, свако са својим тачкама. А затвара наравно КУД Крајина са кореографијом Далматинског Голубића. Након свега, сви учесници су на подијуму, и запевају из срца заједничку песму "Нема раја"...

После тога сви учесници се селе на Вилине воде, у ресторан "Технохемија", где има вечера - шведски стол. Пиће се једино плаћало, јер се трошкови покривају, али и цена је била повољна.

Након тога, креће музика, и провод скоро свих учесника у ресторану. Не знам зашто, али оно када је певачица запевала "Авлије, Авлије"... настаје свеопшти транс, и исчуђавање појединих људи из КУД, а затим и велики аплауз.

Мени криво би, што је морало све пре поноћи да се заврши, и што гости одоше. Познанства која су остварена, биће у наредном периоду учвршћена. Већ смо добили усмени, а следеће недеље и писмени позив од КУД "Свети Сава" из Зворника да им будемо гости на Видованском фестивалу фолклора који они организују. Оставили су леп утисак на мене.

Недостатак новца, је учинио своје, да ово све изгледа још лепше и боље... али не треба тиме бити залуђен. Ово је тек Први фестивал фолклора у нашој режији... фестивала ће бити још, а сигуран сам да ће нам се придружити управо они којима је Крајина у срцу. Догодине још јачи, познатији и организованији.

Стварно све честитке људима који су у ово уложили зноја и времена, не би ли ово све угледало светло дана. :)

Festival 'SIRI MI SE MOJE KOLO MALO' 8. maj 2010. :}\/

HPIM2394.jpgHPIM2407-1.jpg

Bio je to jedan veliki dan za nas KUD. Naime na festival o kome se dugo pricalo dolazilo je cak 5 drustava. Nasi gosti bili su:

СКД Просвјета – пододбор Двор

СКУД „Семберија“ – Бијељина

КУД „Свети Сава“ - Зворник

КУД „Ђоко Патковић“ – Бобота, Хрватска

КУД „Никола Тесла“ - Београд

HPIM2367.jpg

HPIM2402.jpg

HPIM2385.jpg

HPIM2374.jpg

Mi, mladji clanovi, tj. cure dobile smo zaduzenje ( ili cast ) da budemo vodici svakom od njih, dok su muski bili zaduzeni kao obezbedjenje. srpski_smajli_kalas.gif

Moj prvi zadatak bio je da odem po drustvo koje je doslo iz Dvora na Uni. Bas sam se ljepo sa njima sprijateljila, rekli su mi cak da ce me voditi sa njima na Baniju da me tamo udaju. Ja pristala. ;)

Skup je bio u Domu Sindikata gde su se svi presvukli, malo probali koreografije, medjusobno se upoznavali…

I onda je usljedilo, po mom misljenju nesto sto je bilo najljepse…Defile Knez Mihajlovom. Ja sam tu, sa Blazom, predvodila KUD iz Bobote ( ne Vukovara :D ). Da znate koliko je to bilo ljepo… :}\/ Ma svi uzeli da nas slikaju, snimaju, bili smo prava atrakcija. :}\/ Pridje nam tu i neka zena sa standardnim: Do you speak English? Zanimalo je sta se desava. :[| Tu se ubacio Blaza i sve joj do detalja objasnio. Od 1995. pa nadalje… ;) E onda smo u toj setnji malo zastali, da bi nam se pridruzio nas KUD I KUD ‘Nikola Tesla’. Joj…kad sam videla ove nase… :)

HPIM2395.jpgHPIM2390.jpgHPIM2387.jpg

Nidzo domacin na celu, za njim Dusan I Milos (odma se buni sto slikam Nidzu, pored njega ljepog :D ) i ostali clanovi. Nasi su tu malo zastali da odigraju Liku, onda su i ostali igrali svoja kola…

Hl6ryR_zYKk

Dok su ovi nasi pjevali, cujem ja nekog decka kako prica na mobilini: ‘Ćaća, evo odje u Knez Mihajlovoj, Krajisnika, znas kako pjevaju!’ :)HPIM2392.jpgHPIM2391.jpg

Nakon toga, vratili smo se do Doma Sindikata. Polako je trebalo da pocne i sam nastup. Ono zbog cega sam ja bila posebno srecna, jeste sto su tu dosli moji, moja dva strica, jedna strina, baba (baba koja inace nidje, ali bas nidje ne ide, i kod doktora je jedva nagovorimo; doveli smo je na prevaru a poslje veli kako joj je bas milo sto je dosla), brat, 3 tetke, komsija, cak i jedan moj drug sa fakulteta kome sam samo usputno spomenula ovaj festival. Moji su malo kasnili, tacnije tajo jer je trazio parking , i opet nije video Liku i vucarenje :( , a toliko sam mu o tome pricala. ::) Dobro, bice jos prilike…

Cjeli program bio je jako, jako ljepo osmisljen, postavicu poslje i neke snimke.

HPIM2463.jpgHPIM2459.jpg

HPIM2458.jpgHPIM2456.jpg

HPIM2449.jpgHPIM2447.jpg

Nakon toga, okupim ja ove moje sve nekako na jednom mjestu, tetka i mama izrazile zelju za nekim upoznavanjem, nije bilo vremena :( …sredicemo ;) .

Upoznala sam i jednog clana odavde sa kf-a, tacnije DvorNaUni90. I upoznajemo se mi, i ja mu se predstavim kao Minja, mislim to mi nie pravo ime… :) U svakom slucaju, bas sam se obradovala kada sam videla da je dosao…Bio je i Obrovac, samo sam ga na kratko videla…i to me zezao na ulazu, prodajem li karte. :Dnene.gif\" title="ne ne" />

Nakon samog nastupa, islo se u jedan restoran na klopu…(nazalost nemam ni jednu sliku odatle, jer su baterije vec odavno bile prazne). Mene vec bio malo i sustiga umor, ali i ovi nasi a i iz drugih drustava nisu mi dali da sjedem…ja sam se posebno druzila sa ovim ljudima iz DvoraNaUni, a onda i sa clanovima drustva iz Zvornika, jer ih je Djurdjevak predvodila…Ma uglavnom, svi smo se tu radovali zajedno,pjevali, plesali…ja sam njih sve tada videla prvi put, a kad smo se pozdravljali izljubismo se k’o da se znamo 100 godina. Ono sto me malo zabrinulo to vece, bio je dolazak jedne drage ekipice, vidim ja nema ih, mislim da su svratili na pivu…Imali su poteskoca u putu, ali na kraju su, sto je najvaznije, dobro stigli, i sve je bilo ok. srpski_smajli_kalas.gif

Ispratili smo goste, nadam se das mo bili dobri domacini, (kazu da jesmo) a vec su uruceni i pozivi za ponovna druzenja.

Ovo je bio prvi festival. Ja se nadam da ce ih biti jos mnogo, mnogoo. Cini mi se da smo pokazali da svi zajedno mozemo da nepravimo nesto ovako veliko. Nas Zoki je odradio veliki dio posla ; kad smo bili u Knez Mihajlovoj, u jednom momentu ga vidim na pocetku kolone, sekund kasnije vec na drugom kraju...

Ovo je, sigurno samo mali pocetak neceg velikog i mislim da ce svima nama ostati u jako ljepom sjecanju.

Kao sto i sam naziv kaze:

Siri mi se moje kolo malo... :}\/

Danas nema probe, da predahnemo malo...ili sto kaze Dane: Kolo do nedjelje nema! :D

Postavicu kasnije jos neke snimke i slike, pogotovo nasih dragih gostiju...

Pozdrav svima od Minje. @->-

p.s. Bas nedje u ovo vreme, samo prosle godine, Djurdjevak i ja smo prvi put bile na natupu KUDa ’Krajina’. Sjecam se da su nam ta tri sata, koliko je nastup trajao, prosla kao tren. I ona i ja preplakale smo jedan dio tog nastupa.

Izasle smo sa Kolarca pod jakim utiskom i velikom zeljom da i nas dvije budemo dio svega toga. Nesluteci da ce nam se to brzo i ostvariti…

Te veceri, nasle smo, ono sto godinama nismo nalazile…