Sign in to follow this  
chule80

Хроника и дешавања КУД Крајина

Recommended Posts

Леп извештај,свака част :]] ,било је одлично.Мени су се посебно допали глуво личко и гламочко коло :}\/ .Нисам из тих крајева али не знам зашто,то ми се баш свиђа.

А слика :) За 99% мојих другарица је како су испале на слици најважнија ствар на свету :;) ,мислим,мушко сам,мене баш брига,али сликање ми није било ни на крај памети.Пре пар дана сам се вратио са мора где сам био са факултетом и одмах поцрнео (поцрвенео) 8) и кренуо да се љуштим ??? .Чуле ме је видео у среду,изгледао сам ко да ме је нека кожна болест спопала :) ,ај,овде и личим на нешто ;]\/ .

Meni je drago zbog svega sto smo mi sa ovim proizveli toliko pozitivnih emocija kod nasih ljudi ;) ... jos ona recenica koju Minja rece, da je neki decko pricao caci u telefon: "Evo caca, odje u Knezu sviraju i pevaju neki krajisnici" srpski_smajli_kalas.gif :}\/ :]]8)

Drago mi je da je i DvorNaUni dosao da nas vidi, i da cemo uskoro biti saborci! srpski_smajli_kalas.gif;|

Hm...Postavila sam jednu sliku sa festivala na forum mog fakulteta i prvi sledeci post, od nekog nepoznatog kolege :

bio sam tamo!

Siri se nase malo kolo... :D

Sve čestitke na organizaciji, a i na ovim fantastičnim prilozima!

...i da ubuduće bude još ovakvih susreta!

Svako dobro!

И ја се надам Вукашине да ћемо у будуће привући још наших људи, и спонзора, како би све ово било још боље и лепше.

Срце ми заигра када видим све ово. Није Крајина само кафана, и када туче крајишка музика.

Срамота је по мени, што толико деце крајишке у Београду, Србији, а да ретко ко уме да одигра банијски дрмеш, гламочко глуво, личко глуво... Велика је штета што их родитељи не доведу у КУД, да им деца расту у здравој средини!

Маса људи ће рећи, како су они не талентовани за фолклор. То сам и ја мислио за мене. Но, не ради се о томе. 99% њих није ни покушало да учи и проба овако нешто, а већ су одустали!?

Добра ствар код КУД Крајина јесте што су људи окренути и дружењу. Тако да свако ко има имало Крајине у себи, може нам доћи у посету да види како се тренира и вежба, а верујем и да ће нам се прикључити.

За ове фестивале фолклора цена је била више него повољна, и стварно је штета што смо били у медијској блокади, што више људи није могло да дође. А најбољи одговор свему томе, јесте наш дефиле кроз најпознатију БГ улицу Кнез Михајлову, и како су људи реаговали.

Велика је штета што их родитељи не доведу у КУД, да им деца расту у здравој средини!

haha tako je cule srpski_smajli_kalas.gif

Grb_Zvornika.pngЗВОРНИК 26.06.2010.

ResizeofIMG_3735.jpg

Аууу... ја вама не могу описати што ја раније нисам дошао у КУД Крајина :-[ Ту пред носом ми је био... а ја се више заглупљивао књигом, и лоптом :D , уместо хармоником и колцетом :P

ResizeofIMG_3763.jpg

Ево још када је КУД Крајина организовао Први фестивал фолклора Срба западно од Дрине "Шири ми се моје коло мало" у Дому синдиката 8. маја 2010, још тада смо са нашим гостима КУД "Свети Сава" из Зворника, поменули да би могло да се организује наш долазак на Видовдански сабор 26. јуна 2010, код њих у Зворнику. Остало је на њим да нам пошаљу позив и званично, што је и учињено пре 3 недеље.

ResizeofIMG_3762.jpg

Зворник је иначе мала варош на самом истоку Републике Српске, такорећи на Дрини (реци која је описана и опевана у српском роду безброј пута... али силом прилика испада да раздваја један народ). Жалосно је што градић нема перспективу, тачније слабо се улаже у Зворник, иако би то могло, па млади људи, чим нешто заврше од школе, иду у бели свет :-[

ResizeofIMG_3759.jpg

Постоји група ентузијаста и заљубљеника у фолклор који су заиста понос свога града КУД Свети Сава, који се лепо друже и раде... ЕВО ЈАВНО ИМ СВИМА УПУЋУЈЕМ СВЕ ПОХВАЛЕ, како за њихов рад, тако и за организацију Видовданског сабора 2010, и наравно наш дочек!!! Иначе овај Видовдански сабор 2010 је био уједно и прослава 600 година града Зворника.

ResizeofIMG_3760.jpg

Колико се мени чини, а волео бих да до тог дође, да са њима имамо што кажу побратимске односе, јер од ових КУД које сам ја видео до сада где смо наступали, они су ме највише одушевили. КУД Свети Сава има већ одличне односе са једним КУД из Вардарске Македоније. И они су већ били њихови гости у доле, а сада су их угостили код себе у Зворнику.

ResizeofIMG_3736.jpg

Углавном, ми смо се пар недеља уштимавали око нашег наступа за тај Видовдански, пети по реду, сабор. Јер изненађујуће било је 2 дебитанткиње на сцени, 3 цурице са слабијим стажом на сцени (1-2 наступа), и једна која је баш ветеранка, а најлакша је у килажи убедљиво :) Нису имале трему, то је најважније. И ето ми се тако онда договоримо да ћемо ићи у 9 изјутра. С тиме да смо мога рођу требали успут да покупимо, јер је имао нека своја важна посла ;]\/ :D неки су заправо од њему блиских људи били љубоморни на њега... али ја кажем... нека, само нека је њему било фино 8) После се у хали појавио. ;D

ResizeofIMG_3738.jpg

На нашем путу до Зворника, прво смо стали у једну кафаницу код Миће 8) ... а после наравно и до Тршића, села које је познато по реформатору српског језика Вуку Караџићу, заслужног по томе што је ово језик каквим данас пишемо. Обишли смо то етно село, видели како то све изгледа, направили пар слика, и неки су купили фрулице, па су дували у њих ко да су у "миланској скали"... ;|:D

ResizeofIMG_3708.jpg

Стижемо у Мали Зворник прво, и ту смо клопали, а онда оно што нажалост зовемо граница. Једна цурица заборавила личну карту, али је имала документ са сликом, и успевамоо без већих проблема да пређемо жицу. На другој страни пуно љубазнији, и предусретљивији, јер су знали шта се тај дан одржава у њиховом градићу... фолклорни сабор, а не скуп мафијаша, па да сада треба сваком зубни картон прегледати.

ResizeofIMG_3672.jpg

Чим смо ми стигли у Зворник, дочекала нас је једна цурица Драгана, која је иначе била у БГ 8. маја 2010, па нам је она била водич. Похвала за њу, и њен труд око нас. Шта год да нам је фалило, и требало, све нам је изашла у сусрет. А и јако лепе мајице су за овај сабор КУД Свети Сава одрадили. Имамо ми једног у нашем КУД који би био прави делија за њу. :) Шта би фалило да буде снаја крајишка. Али рођо мора прво да наврне овог ђувегију у нормалу, да се не срамотимо пред онако финим људима ;|

ResizeofIMG_3731.jpg

Пребацили ствари у основну школу, добили сендвиче, и пресвлачење. Таман се пресвукли, кад стижу и остали Зворничани да се поздравимо... већину сам их запамтио, али боме било је поздрављања са некима да их не знам :-[

ResizeofIMG_3730.jpg

Цела ситуација је била таква да је цео програм требао ићи на Дрини, што кажу наши домаћини, буде један прелеп доживљај. Али због кише смо се преселили у халу СРЦ "Зворник", одмах поред Дрине. Киша и јесте помало падала тај цели дан. Учесници Видовданског сабора 2010, су били поређани у колони, с тиме да су из сваког КУД по двоје ишли напред да носе заставе, једна је била српска тробојка, а друга застава овогодишњег сабора.

ResizeofIMG_3734.jpg

После смо отишли на служење парастоса погинулима у Отаџбинском рату 1991-95, који се налази у центру Зворника. Тамо су свештеници служили. Било је и окупљеног народа. И после правац хала. Тамо смо били неки пети по реду.

Док смо чекали да сви изађемо на сцену, из једног КУД, мислим да је реч Соколчанима, момци почеше да свирају хармонике и бубањ, па све у 16 почеше омладина да пева, игра коло, оно је било неописиво! ;)srpski_smajli_kalas.gif

ResizeofIMG_3755.jpg

Ми на сцени, играли смо већ добро познато личко глуво коло, са комплетном кореографијом вучарења (кореограф Рајко Кесић). Доста добро је то изгледало... једна само грешка се поткрала, момку који је заправо први пута са нама на сцени. Али не мари за то... било је тога, и биће... живи смо људи.

ResizeofIMG_3743.jpg

Након тога, наше пресвлачење, па после опет у халу. Где смо гледали и забавни део, где су локални певачи узели микрофона и запевали песмице. А ми смо такође били доле онда на подијуму, па су сви могли да заиграју.

Пакерај после, и правац БГ. Било је жеља да се свраћа на какву јагњетину pravila.gif:[| ;]\/ ... али после се видело да то из "ината није могло да се деси" :D:D:D

02 сата стижемо у центар, и разлаз... већ данас у 18 сати нова проба :-[

JWPZAZB68hI

Ево како изгледа када се споји права екипа... младост и искуство... ово је пред сами излазак на сцену!

9-WKsKPCne8

Četiri stotine čuvara tradicije

Datum: 27.06.2010 22:00

Autor: Slobodanka Savić

130

ZVORNIK - Kulturna manifestacija "Vidovdanski sabor", na kojoj je učestvovalo oko 400 članova kulturno-umjetničkih društava, folklornih ansambala, pjevačkih grupa i instrumentalista iz Republike Srpske, Srbije i Makedonije, održana je u subotu uveče u Zvorniku.

Na ovom, petom revijalnom saboru, koji se tradicionalno održava u Zvorniku, nastupili su učesnici iz Ugljevika, Bijeljine, Sokoca, Užica, Valjeva, Beograda, Budisave kod Novog Sada, Ljubovije, Gornjeg Milanovca, Radoviša iz Makedonije i grada domaćina.

Gosti "Vidovdanskog sabora" bili su trubači Orkestra "Borivoje Novaković" iz Užica i pjevač Radmilo Zekić iz Zvornika.

"Vidovdanski sabor" otvorio je načelnik opštinskog Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti opštine Milan Cvjetinović, koji je učesnicima poželio dobru igru, zabavu i lijep boravak u Zvorniku.

Predstavnik folklornog ansambla "Gajde" iz Radoviša Trajče Atanasov rekao je da je dobro na jednom mjestu vidjeti mladost iz dijelova bivše Jugoslavije koja igra i pjeva.

- Dobro je da se organizuju ovakve manifestacije koje direktno igrom i pjesmom okupljaju mladost, a i da istovremeno pokažu publici narodne igre i pjesme iz mjesta iz kojih dolaze - rekao je Atanasov.

Predsjednik Kulturno-umjetničkog društva "Sveti Sava" iz Zvornika Dragan Golić istakao je da "Vidovdanski sabor" okuplja društva i udruženja iz Republike Srpske, Srbije i Makedonije, koja njeguju tradiciju svog naroda.

Učesnici "Vidovdanskog sabora" prethodno su održali defile glavnom gradskom ulicom, poslije čega su položili vijence na zvornički spomenik za 1.080 poginulih boraca.

Organizator ove manifestacije je Kulturno-umjetničko društvo "Sveti Sava", a pokrovitelj opština Zvornik.

Golić je izrazio razočarenje što manifestacija nije održana, kako je bilo planirano, na Gradskoj plaži, jer je zbog kiše njeno održavanja premješteno u Sportsko-rekreativni centar.

Evo i mene, da se pohvalim prvim nastupom...

А sve je počelo već davne :[| prošle godine :D neđe u avgustu, kad sam se ja pridružila KUD „Krajina“. Sjećam se tad, ::D prve probe- zadivljeno sam gledala starije članove ??? i pomislila kako ja nikada neću znati tako dobro igrati kao oni. :- (E sad da me neko čuje nene.gif\" title="ne ne" /> rekao bi: „Ovo si sad rekla i da to više nisam čuo! pravila.gif Treba da kazeš, ja znam sve da igram ;]\/ i na kojoj god poziciji u Grmeču“). :]]

Аli valja probati, pa čak i ako ne naučim, dobro će mi doći malo fizičke aktivnosti... I tako je sve počelo, bez očekivanja da ću ikada nastupiti, jer za mene je odlazak u KUD prije svega veliko zadovoljstvo, jer je to prilika da se u sred Beograda družim sa našim ljudima. :}\/

Kao što se u životu sve uči, pa tako i folklor, malo po malo dođe vreme da mogu odigrati Ličko gluvo kolo bez greške, 8) a to bi znacilo da mogu izaći na scenu i predstavljati svoj KUD i svoj narod. E sad... to jeste velika čast, ali i odgovornost. Medjutim, treme nije bilo. A nije je bilo jer su se naši domaćini potrudili da se mi u Zvorniku osjećamo kao kod svoje kuće.

Naše prijateljstvo sa KUD Sveti Sava iz Zvornika kreće njihovim dolaskom na naš festival folklora, a ja sam im tad bila vodič. Vidjelo da će se naše prijateljstvo nastaviti jer obećaše da će nas pozvati na sabor koji se organizuje u njihovom gradu. Mada su oni mene još tad htjeli povesti u Zvirnik ;D ali pošto bi to bio veliki gubitak za naš KUD, :D obećali smo da ćemo doći za Vidovdanski sabor. Rečeno, učinjeno! @->- I pravac Zvornik.

Odmah da pohvalim nase domacine i da im se zahvalim na divnom dočeku :-* i organizaciji. ;>)/ Dragana je bila odličan vodič. :]] Meni je izuzetno bilo drago opet vidjeti ljude sa kojima sam se u Beogradu upoznala, :]] a pošto njihov KUD ima baš dosta članova ne znam više kome sam se javila, a kome nisam... :-[ I svi, ali baš svi, su me pitali zašto nam fali još jedan član nene.gif\" title="ne ne" /> i sve dok se nije pojavio morala sam ga pravdati. ;]\/

Što se tiče programa sve je bilo ljepo organizovano, čak ni kiša nije uspjela mnogo poremetiti organizatore. Mada vjerujem da bi sve još bolje izgledalo da nas je i vreme poslužilo. Ja sam imala tu čast da nosim trobojku u defileu. @->-

Nismo čekali na nastup "100 god." kako je to obično bivalo na saborima na kojima je naš KUD ranije nastupao. ::D A i iza scene je bilo veselo, :}\/ pa i to malo vremena što smo čekali je bukvalno proletilo.

Fino smo odigrali našu koreografiju. 8) Ako baš želimo biti samokritični, rećemo: „Uvjek može bolje!“

A svakome se dese greščice jer „ko radi taj i greši“ a ono što je bitno jeste da ih izanaliziramo da se ne bi ponavljale...

I eto tako prođe moj prvi nastup. Zvornik će mi ostati u ljepom sjećanju kako zbog te činjenice, tako i zbog divnih ljudi sa kojima se nastavljamo druziti... :]] :}\/

Ivanjdan u Metku.

Ja ovaj put necu pisati izvjestaj, ne znam kako bih Vam opisala ...

KUD Krajina izvelo je obicaj vucarenja, koreografiju Lickog gluvog kola i Grmeca.

Takodje, nastupila je i muska pjevacka grupa kao i guslar Sasa Lukic.

HPIM2681-1.jpg

HPIM2675-1.jpg

HPIM2643.jpg

HPIM2645.jpg

HPIM2658.jpg

HPIM2612.jpg

HPIM2668-1.jpg

HPIM2607.jpg

HPIM2628.jpg

HPIM2633.jpg

Nastavice se...