Sign in to follow this  
chule80

Хроника и дешавања КУД Крајина

Recommended Posts

E da se i niki oglasio.. ja vec mislio da je on nas zaboravio.. ali eto, dobar je niki..

Da svakako Krajinada.. prica se polako pocela suskati...i eto otvorena je tema ovde malo nize ove teme..

Juce sto sam se izblamirao.. ono nije bilo normalno.. ;]\/ :(

U subotu se ja dogovorim sa Dukijem (nasim novim clanom), da cu ga dovesti u nedelju na probu.. i da se nadjemo na trgu u 17:45.. Krenem ja od kuce na vreme, i ne sluteci da treba da se nadjem sa Dukijem..

Staje bus na trgu, i ja sve gledam oce li neko od nasih tu da udje.. jer znam da obicno tu nasi ulazi, makar 3 a nekad i vise..

Ono niko ne ulazi.. i zatvaraju se vrata.. prodje bus nekih 30 metara.. kad zvoni meni telefon, i javlja se Mika armonika.. mislim ja nesto ce oko cd-ova da me pita, jer smo se nesto oko toga ranije vec dogovarali.. I pita mene Mika.. "alo dje si".. ja velim da cu biti u KUD za 5 minuta.. a on meni "jel ne trebas ti da se nadjes sa nekim na trgu?" ??? .. Ja se ceskam po glavi, i mislim se.. "ma jok brate" velim ja :-[ .. A on meni "Pa evo ja nasao Dukija, i on kaze da ceka tebe?!"... Aaaajmeeee blamaaaaaaa :-[:-[:D:D:D:D

Velim ja brze-bolje.. "Ej dovedi ga molim te :( .. ja zaboravio skroz na skroz.. ::( ".. Zivi blam me pojeo.. :-

Evo da nadopunimo malo ove izvestaje sa par snimaka.. Snimci su delo naseg Mike..

P0u4LqPjfa4

Ovde se ekipa sa KF ludira.. i veseli, uz muziku Preldzija..

Ево снимка химне КУД Крајина, које је извела женска певачка група нашег КУД-а

у ресторану Језеро 7. феб 2009.

mJ6FhbK9wgE

Нажалост снимак није испратио сам почетак, јер се вероватно није снашао.. али велика већина химне је обухваћена..

Тако да се може видети и гласови наших чланица, којеово певају, јер је стварно тешко ово испратити..

Samo da potvrdim pisanje Chuleta.

Sinoc je na TV Kopernikus KUD "Krajina" gostovao sa zenskom pjevackom grupom a slijedece nedjelje ce biti folklor i izvescemo vucarenje sa gluvim lickim kolom.

Emisija ide u 22.30 i zove se "Zeljna sam rodne grude" a repriza je subotom od 12.30.

Juce na probi kada nisam umro, necu nikada.. ??????

Dolazim ja onako jos pod utiscima iz NS ;]\/ .. ocekujem vec standardne ljude kad ja usao.. i vec neko iz coska dobacuje da ce "danas pasti sneg" ::( .. ne vidim ja najbolje bas.. pa mehanicki odgovaram, da ce pasti 2 snega :[| .. A stvarno ima razloga da jos 2 snega grunu ;| .. ni manje, ni vise.. nego moj drug Miki se pojavljuje na probi KUD!?!?! srpski_smajli_kalas.gifsrpski_smajli_kalas.gif Kad sam ga ugledao.. joooj, srecan sto ga vidim :]] , a jope ne mogu da verujem sta i kako je bilo ::( .. sta ga je to dovelo :[| .. Doveo ga nas drug Duki 8) .. zaveza' ga, i reka' mu da ga vodi na KUD probu! :( Tako i bi, i on dodje.. posle je isao tamo u posebne odaje, da mu ispobavaju glas ;| .. ziri strucan, i nepodmitljiv, ne padaju na te njegove politicke fore ;]\/ .. a i svi su muski, pa ne moze da im prodava ono sto curicama sapuce ;| .. pa zapeo.. "primi me, primi me mili moj.. priiiimiii meee.. al da me primis.." :D:D:D:D ! Ja mignem oku ziriju i prime ga srpski_smajli_kalas.gif .. kaze, ako je nas, sa Udbine.. neka nam bude taki :D .. dobro se pokaza' srpski_smajli_kalas.gif

Posle je isao na neke svoje sastanke.. uvek u guzvi.. :-

Joooj.. danasnja proba, izuzetno dobra.. prvo sama brojnost izuzetno velika.. drugo, nikad duza proba nije bila.. mislim u radnom smislu.. mali broj ljudi je zabusavao.. nas na secni 24!?!?!? Ne pamtim kada je sve to bilo tako..

Sta vise.. cak se i Miki skinuo, i odvazio da dodje u kolo.. jest da smo spremali "Kordun" a ne licko.. ali Miki u prve borbene redove.. Probu vodi vec duze vremena za ovu koreografiju g. Vojo, vec prekaljeni folkloras.. tako da ga stvarno slusamo.. to je ono sto sam ranije pricao ovde.. treba nam CVRSTA RUKA!

Popadali smo na kraju.. najgore sto g. Vojo ne da svakome da pije vode.. vec samo iznova ponavljanje i ucenje.. tako da su neki na kvarno morali otici, i piti vode, a drugima pravili zazubice..

Zapevalo se, igralo se.. sve do 22h.. znaci 3.5h trajalo je.. Suuuupeeer..

Mene noge bole.. ali dobro.. prezivecemo!

У сарадњи са телевизијском станицом БК Kултурно - умјетничко друштво "Крајина" из Београда 2001. године снимили смо документарни филм “КОЛО” о избјеглицама. Филм је покупио неколико награда, што на иностраним фестивалим, што на домаћим.

Ако вам није тешко реците своје мишљење о њему!

Хвала

Meni se svidja!

Dobro, mozda ce neko reci da sam subjetkivan.. ali, to je nastalo iz perioda dok ja nisam bio clan KUD Krajina..

Jedina zamerka moze biti, sto je film relativno kraceg trajanja.. Ovde se vidi jedan od izbeglickih kamova, u gradskom delu Beograda (ispod st. Kosutnjaka), na samo 6km, od centra grada!? A uslovi u njemu su bili zastrasujuci! Ovo znam, jer mi je 1 poznanik tu ziveo.. pa sam sa njime par puta progovorio par reci, kada sam tu prolazio.

Danas taj kamp vise ne postoji.. tacnije na mestu tog kampa je izgradjen stambeni prostor za 50-ak porodica upravo iz kampa. Naravno, samo 1 vazna napomena.. taj stambeni prostor nije dat besplatno.

Trebalo je verovatno vise novca, da bi se snimilo neka prica, sa jacom, i duzom tematikom.. Steta.. ovako ce sve to biti prepusteno zaboravu vecini ljudi, a moglo se i u svet poslati slika o broavku nasih ljudi u tom kampu, i uslovima u tom "zivotu".

Jeste kratko, ali koliko je postojalo, a i koliko postoji razumjevanja od vlasti za izbjeglice bolje ista nego nista! Pa zar nam ne pise u licnim kartam T pa neki broj! Sta to znaci? Da li smo u tranzitu ili smo teret?

Bog dragi zna!

Zato treba da smo svi zajedno i da se trudimo da sacuvamo nase obicaje od zaborava, da ne postanemo drvo bez korijena! I da nasa djeca sa ponosom mogu reci da su Krajisnici!

Дана 10. Маја 2009. године. године са почетком у 19.00 часова у Дворани Коларчеве задужбине, КУД ,,Крајина" из Београда, одржаће хуманитарни концерт посвећен избјеглим и прогнаним лицима под називом „Заиграјмо Дрмеш и Кукуњешће“. Овом приликом позивамо све заинтересоване да нам се придруже да увеличамо манифестацију. Карте се могу купити на благајнама ,,Коларца" и у просторијама КУД-а, по цијени од 200 динара. Све информације на број телефона 063/275-860 и на

КОЛАРАЦ 10.05.2009.

По први пута од свога настанка КУД Крајина је одржао концерт у задужбини Илије М. Коларца у Београду. Концерт је имао хуманитарни карактер, и помогли смо 1 нашу породицу из Крајине, која је трагично настрадала у Олуји. Тачније, отац те породице страдава под бомбама у колони.. Мајка се порађа у Србији, и умире на порођају, а рођаци преузимају бригу о троје сирочића.

Концерт је почео у 19 часова, а скупљање мало раније... Публике је било око 350 људи, доста наших породица и пријатеља... али и осталих је било...

Наши гости су били КУД Семберија из Бијељине, КУД Марија Бурсаћ из Банатског Великог села, певачи Српска Тромеђа, певачка група Петрова Гора..

КУД Крајина се представио са 4 кореографије: личко вучарење, далматински Голубић, банијски дрмеш, и грмечко глуво коло! Затим гуслар Саша Лукић, мушка и женска певачка група КУД Крајина..

На самом почетку свештеник је освештао славски колач, јер је 10. мај и слава КУД Крајина - спаљивање моштију Св. Саве, првог српског архиепископа. Затим је одржао и наш председник поздравни говор. Па се кренуло са програмом.

Занимљиво је било видети неке људе у публици... Дукија, са фамилијом.. Мери 79, једну малу, Гагу, ликотукраља, и још неке.. Одушевљења је свакако било.. јер су то извођачи на сцени свакако и заслужили.

Поставићемо сада неке снимке и слике!

Личко вучарење

CrPndHSPZcM

Личко глуво коло

vSmo1eOqGnw

Сада вам представљам једну заиста сјајну уметницу младу Андријану, личанку.

Овде она рецитује "Проклет био рате!".. мене увек хвата језа од њених стихова.. а како она после концерта рече..

"Опет гледам у публици како расплачем људе"...

X2GFSRjfuIs

Женска певачка група КУД Крајина изводи песму "далеко је моја Крајина"

yw-RpB4wYSw

Српска тромеђа

gn9ybchEuJs

Мушка певачка група КУД Крајина

48xyQ5P817E

Захваљујем једној мали, на оволиком труду око снимака.

Kud "Krajina" je 29.05. gostovao u jednom malom Banatskom selu pored Kikinde, Bocaru. Selo ima oko 1500 stanovnika i uglavnom su to kolonisti iz Bosanske krajine. Tamo smo imali cjelovecernji koncert a kao nasi gosti bili je i muska pjevacka grupa iz BVS, koji su bili i nasi gosti na koncertu. Sala je po obicaju bila puna, kazu tako je to kod njih kad dolazi neko sa strane i svi su bili odusevljeni sa nasim nastupom. Poslije koncerta bila je vecera i druzenje do jedno sat poslije ponoci. Bili bi mi ostali jos ali kazu da policija ne dozvoljava duze.

Nakon toga krenuli smo za Temisvar, jedno oko 80 km od Kikinde, dje se odrzavala Smotra Srpskog folklora.

Tamo smo stigli u jutarnjim satima, oko 5 po nasem ili 6 po njihovom jer je kod njih sat unapred. Neki su ostali u busu da spavaju a neki su odmah krenuli u setnju ulicama Temisvara. Posto je bilo jako rano nista jos nije bilo otvoreno ali mi nebi bili mi kad nebi nasli neku kafanu, u ovam slucaju kafic koji je radio i tu smo se smjestili da se malo okrepimo. Kasnije je bilo jos setnje po gradu, odlazak u Srpsku crkvu Svete trojice koja se nalazi u samom centru nasuprot opere izmedju kojih je predivan trg. Oko 12h samo krenuli na presvlacenje, pa rucak i defile da bi u 16:10 nastupali na trgu ispred opere. Nastup ko nastup, dobro je odradjen i poslije toga krenuli smo nazad za Bg.

Inace, smotra je bila takmicarskog karaktera ali za drustva van Srbije, tj. van zemlje matice , tako da smo mi nastupali u revijalnom dijelu.

Slike ce biti na sajtu Kuda.

Ево неких снимака који су настали прошле године у Суботици на ТВ "Супер".

hD7sme_6av0

sOmVY7jZEtU