Sign in to follow this  
chule80

Хроника и дешавања КУД Крајина

Recommended Posts

Za sve one koji prate rad i desavanja u KUD-u "Krajina", probe se nastavljaju u nedjelju, 16.08. u 18,00 pa mozete da svratite i da budete dio naseg malog kolektiva ili da samo pogledate kako mi to i sto radimo!!! :}\/ :}\/ :}\/

Dobrodosli!!! :]]:]]:]]

Cule ima li nedje video snimak sto su oni maci igrali licko kolo???

Zoki zar nije ovaj zivot neka vrsta tranzita?? :[|

Al onaj film o izbjeglicama je ljepo uradjen i stvarno zasluzuje sve pohvale! Samo ti nastavi da odrzavas red na probama i nece Krajiska pjesma i igra pasti u zaborav ;)

Mало ретроспективе :)

Женска певачка група КУД Крајина, на црквено-нaродно-крајишком сабору КРУШЕДОЛСКА ЗВОНА. 10. мај 2008.

KoLI4gvC1Vk

Праг 2009

1Prague_coat_of_arms.png

Знам.. знам.. све знам.. сада су све очи упрте у мене.. уз коментар: "Шта ли ће да осване на КФ од извештаја?!" :D:D Да ли зато што је КФ најпосећенији крајишки сајт, или што је моје писање толико јако да неке помера из места.. ;| то нека кажу они који се управо овога прибојавају. ;D;D8)

Елем.. како је све почело.. Почиње се од тамо неке септембарске пробе када се и звачинчно потврђује да је КУД Крајина добио позив од организатора да наступи у Чешкој Републици 7. новембра 2009. у склопу

међународне смотре фолклора из више европских земаља: Србије, Вардарске Македоније, БиХ, Мађарске, Грчке, Румуније, Хрватске, Словачке, итд. Што ће рећи права српска инвазија на Праг! srpski_smajli_kalas.gif

Како су организатори били Срби из Прага, то је највише КУД било из Србије.. па је само одавде ишло преко 50 КУД.

Пошто се свакако не бих исплатило да иде нас 20-ак, то је направљен договор да се узме велики бус на спрат за 80 места, што је онда и попуњено. Додуше с нама су се возили и КУД из Госпођинаца, код Новог Сада. Што је свакако добро.

Полазак је најављен у касним вечерњим сатима око 22ч, тако да нас се скупило са свих страна у договорено време, мало захладнело било тај 4. новембар 2009, јер је дан раније био велики кијамет у Београду. Ту се сви спакивамо, и креће се ка Новом саду, тј. по наше "сапатнике" 8) на овом ужасно дугом путовању које је трајало преко 16 сати.

Улазе нам и наше колеге, које одмах "завијау по говору" 8) .. а што је одмах мрком вуку упало у уши ;| , и све му вијуге здрмало ;D;D Они су имали читав надзорни одбор својих кудоваца. srpski_smajli_kalas.gif

То се у ноћ кренило са песмом, и пићем, па су се неки доообро подмазивали зарад песме, гласа и уметности.. цели бус их је чуо. Као што смо ми, тако и бачани су имали хармоникаша, па се свирало наизменце.. Стаје се на пумпе, да би издржали до циља. А већ негде после ране зоре кренило је и отопљавање атмосфере у бусу. То је било позва да ко зна картати Лоре нека дође тамо у предњи део буса.. Како није било познаваоца у томе.. то сам се ја јавио, иако нисам то играо цца 15 година ;]\/ . Добро сам прошао нисам био последњи ;| што је сасвим солидан резултат јер је било варања на карте, тј. загледања у моје >:(:-[;D

Већ око 14ч се стиже испред Хотела на периферији чешке престолнице. И ту се одмах распоређујемо по собама. Хотел је био стварно добар, са 4 звездице, и немам примедби на клопу, смештај.. :]] Примедбе су имали неки остали, на неке споредне ствари.. pravila.gif Иначе хотел је био пун Срба, па је српски преовладао у хотелу. srpski_smajli_kalas.gif8)

Добар пропратни садржај је био.. типа, фотеља за масажу, у који убаците еврић и онда вас масира.. стони фудбал такође одлична ствар, за коју сам умало "зарђао" ::) , јер 4 године је велика пауза :-[ . Али свакако да се нисам осрамотио.. напротив. ;|

450px-Wenzelsplatz-00.jpg

Још то послеподне је било разгледање града, и шопинговање.. како за кога.. :D8) ;]\/ Увече прело у некој од соба.. али све кратко, јер је умор био прејак, па већина није ни посетила то прво прело. Наредни дан су фолклораши ипак били одморнији, и онда правац центар града када се у мањим групама разгледају прашке знаменитости. Чешка је иначе земља кристала, швејка, пива, и наравно превара. Раније је постојала чувена фабрика Бохемија, која је спонзорисала и истоимени фудбалски клуб, за кога локлани тврде да је "најпрашкији клуб"... Швејк је иначе књига која се бави пародијом на Први светски рат, односно на Чехе, који заправо нису познати ратници, нити су икада имали нека војевања. Пиво које Чеси праве чувено је свуда.. али мене из добро познатих разлога то не привлачи, то ће вам, већ неко други морати рећи. Што се превара тиче, ту стварно јесу мајстори, јер када мењате евре у чешке круне, то добро пазите на курс, јер ће вас превеслати да се нећете ни почешати стићи (неколико наших је лоше прошло, и поред упозорења). Курс им је јако варијабилан, поготово у мењачиницама.. а сада ми је и јасно зашто још нису прешли на евро валуту.

250px-Hradschin_Prag.jpg

Од самих знаменитости златног града свакако требате видети Народни музеј, изнад железничке станице, и ту се одмах спустите ка једном тргу Мустек, мислим да се зове.. ту имате свакаквих радњи, џиџа биџа. На сваком кораку имате да купите неки сувенир који ће вам доообро наплатити. Има у Прагу и Срба, који су овде дошли потражити срећу.. и не само Срба већи и осталих земаља источне и јужне Европе. Затим централни трг, поред неке катедрале и чувеног златног сата са апостолима који се сваких сат времена оглашавају, и то је атракција за туристе. Има и на периферији дворац из средњег века, са великом катедралом. На том централном тргу долазе разни трговци па продају своје ђаконије, или неке сувенире од пре 300 година. например, оружије, мачеви и сл. Мост Карла Великог свакако видите, који се налази реци Влтави, а иначе мостова преко Влтаве у Прагу имате бар 10, ако не и више.

Карлове вари тј. бању са топлом водом смо посетили задњи дан, и то све у трку, јер није било пуно времена. А тамо смо чули прилично занимљивости о Чешкој, и самој бањи Карловим варима. Посећивали су га Гете, Моцарт, руски цар Петар Велики, након чега креће инвазија Руса на Карлове Вари. Он је и саградио цркву Руске православне цркве Света Тројица, која се налази повише саме бање. На том подручију иначе било је неких сукоба Чеха и Немаца око те територије, где су наводно Чеси протерали преко 2.000.000 Немаца у матицу пре Другог св. рата, па се они и данас споре око тога.

2 дана је нама прошло у разгледању и припремању промоције нашег КУД и наше културе. А.. оно због чега смо ми заправо дошли јесте свакако наш наступ на том фолклорном сабору, наша кореографија је била "Личко вучарење". Речено је то јутро само да се спремимо, и још се не саопштава ко ће играти.. Но, рођо рече да ће се наградити рад 8) .. А да ли ће.. мислим се ја.. ::):D Одемо ми својим путем, како не бих утицали на "селектора".. То се увече појави рођо мени и пита, јел могу да играм, пошто задњи тренинг/пробу ја нисам могао да играм, јер ми је препона остала истегнута, и то баш на десној нози. Пита ме јел могу, или не могу.. контам, ако сам превалио више од 900 км, а сада да глумим неку бабу кукару.. то би ме жив блам појео.. Ајде кажем ја да могу ("ваљда" сам прогутао).. и дадне ми Ниџо опрему.. Пресвучемо се, и сви у бус, па правац ка хотелу који је одржавао смотру. У бусу још друг секретар помене јавно да сви чују ;) , како ће ово мени бити ватрено међународно крштење srpski_smajli_kalas.gif .. после се надовезао на то да је и други јавни наступ ::( .. односно.. да "ко зна - зна".. не мора стално да се показује :D .. већ само у специјалним приликама.. 8);D;D;D Шалим се мало.. Темишвар с краја маја 2009. године сам пропустио, јер сам ишао на свадбу код пријатеља, па сам морао изостати :-[ . Тако да ме ореол сачекао 6 месеци касније ;) .. мада колико се ја сећам тада првог наступа је било похвала за мене.. само што штета што то нико није снимао. :-[ И данас га се сећам, мада је он овде у хроници описан детаљно.

Певачку групу је предводио председник Милорад. Па се и он нешто страшио да га глас не изда, пошто је певао први глас. Пратили Саша, Никола, Милош. А на сцени остали мушки, и цуретине. Оно мени занимљиво, јесте што када смо изашли на сцену то 30 сниматеља нас снима!? ::)8) ;]\/ :]] Боооомеее.. ово неће моћи да се сакрије и да хоће. 8)

Ми смо задовољни наступом, и поред 1 мале грешкице која се тешко дала и приметити. Аплаузи на крају. srpski_smajli_kalas.gif

Но, док смо чекали на наступ, то смо мало загледали друге шта раде.. Занимљиво је било видети сцену, од које се и сада ваљам од смеха, када најмлађи члан наше поставе менекенише кубуром у публици, онако подигнутом у вис.. а онај који је био задужен да пази на њега немоћан, иако би га радо иза ушију.. сагне се доле да његове очи не виде..

и мисли се "Боже, Боже.." :D:D:D После тога сликање и похвале из публике. Па паравац назад..

Онда последње вече у Прагу, и ново прело, онако на сред ходника, јер је цео тај спрат био наш.. а и још неколико.. Ноћ раније исто добро прело било код цурица наших са све хармоником.. када је соба била претесна да прими све нас.

Фантастично дружење младих људи.. нешто што остаје у успомени као екскурзија из школе.

Да ја не дрвим даље, јербо ћу се сетити још нечега што ће многима бркове замрсити... ;|8);D А то не бих ваљало.

Повратак исто добра варијанта.. стигли у саму зору у БГ, и правац кућама или на посао, јер је радна недеља почела. :-[

Слике и снимци касније.. ;)

Све честитке КУД-у Крајина и теби Чуле...веома опширно и јако, као што сам и навикао у твојим извјештајима :]] ...ти ако се сјетиш још неког детаља, слободно допуни ;D

ResizeofIMG_3046.jpg

На овом путовању сам се и оженио, и развео од ове цуретине.. ::) Тим пре, што је нашла другога.. :)

А све то посматрала банда ова.. ;]\/

ResizeofIMG_3048.jpg

На овом тргу..

ResizeofIMG_3031.jpg

Наћићете ове ђаконије.. односно сир као мадрац.. канда га у Лици праве..

ResizeofIMG_3035.jpg

ResizeofIMG_3130.jpg

Швејк у Карловим Варима.

Црква Свете Тројице у Карловим варима, РПЦ.

ResizeofIMG_3129.jpg

Саме Карлове вари.

ResizeofIMG_3106.jpg

qld5k24Sqyw

Коначно да видимо снимак личког вучарења..

Дакле ово је Праг новембра 2009.

И ја на међународној позорници. ;)