Skoci na Sadrzaj

Slika

Operacija Maslenica 1993

• Please log in to reply
191 odgovora na ovu temu

#106 vucijaci

vucijaci

Dzomba

• Members
  • ZnackicaZnackicaZnackica
  • 402 postova

Postirano 03 August 2010 - 09:41 PM

Usput kad pominjes njihove unistene tenkove zar nisu i kod Obrovca unistena 2 njihova tenka i to od strane helihoptera?

#107 mornar

mornar

Novi clan

• Members
  • Znackica
  • 13 postova

Postirano 04 August 2010 - 01:14 PM

Na Kasicu je bilo tri kontranapada a prvi je poceo 4 do 5 dana od pocetka napada a napadu su ucestvovali tenkisti,BZI njih oko 90 a na Paljuv su isli policajci iz Benkovca podrzani sa tri tenka, poslije artiljerijske pripreme krecemo u napad i probijamo njihovu prvu liniju ali nakon sat vremena oni su se pribrali i dobili pojacanje iz Islama Grckog i krecu u kontranapad, mi imamo premoc u tenkovima ali oni imaju najmanje 300 pjesadinaca u napadu i dobro su podrzani sa minobacacima 82mm, gotovo su opkolili jedan nas tenk dva hv vojnika sa zoljama jedan ispred a jedan iza tenka srecom vozac tenka nekim cudom je izresetao ovog ispred sa Skorpionom ali ovaj iza ispaljuje zolju u zadnji dio kupole ali i tu srecom mlaz rakete se zabija u zadnjak topa i posada ja samo malo opaljena vatrom dok vozac ubacuje u rikverc i punim gasom kroz zidove i kuce ide u nazad da se izvuce, drugi tenk ostaje bez municije i posada izlazi iz tenka da se bori sa puskama i u tim borbama gine vozac tenka i jos jedan clan posade ranjen i u svom tom metezu kupimo ranjene otvaramo vatru i povlacimo se u isto vreme a taj tenk ostaje tamo,nedaleko od nas jedan nas vod pjesadije je gotovo opkoljen i imaju nekoliko mrtvih i ranjenih i situacija je bezizlazna, komandir te grupe radijom poziva komandu i moli komandu za "posljednju zelju" sva raspoloziva artiljerijska orudja da otvore vatru na taj varos u kome se on nasao sa svojim vodom, za desetak minuta pocinje prava kanonada (samo baterija haubica 105 mm iz Smilcica je ispalila do podne 700granata), nakon ove kanonade hv se povlaci i mi uspjevamo da izvucemo taj vod i tako je zavrsio prvi nas napad i postalo je jasno da trebamo vise pjesadije a to ce biti za nekoliko dana.
Grupa koja je isla na Paljuv je bila vise uspjesna i odbila je napad 2 bojne 4gbr nanoseci joj velike gubitke ali u tim borbama tesko je ranjen komandir policije.

#108 mornar

mornar

Novi clan

• Members
  • Znackica
  • 13 postova

Postirano 04 August 2010 - 02:00 PM

Drugi napad ide nakon nekoliko dana i izveli su ga Arkanovci i doslo je do zestokih borbi ali pomaka nije bilo a rezultat je bio nekoliko mrtvih i vise ranjenih na nasoj strani, razlog neuspjeha po mom misljenju je losa taktika napada ali je moguce da je hv bila spremna za ovaj napad jer ga je ocekivala.
Treci napad pocinje oko dva dana poslije i u ovom napadu ucestvuju Vukovi podrzani kordunaskim tenkovima m-84 mislim 4 komada i jos 4 tenka iz 92 mtbr iz druge tenkovske cete i oni napadaju juzno iz pravca Veljanske kose i cilj im je presjeci put Islam Grcki Kasic, moja grupa napada iz pravca Przina sa 4 tenka podrzani sa BZI a treca grupa napada iz pravca Pozdera sa 4 tenka (sjeverni dio Kasica) takodjer podrzani sa BZI.
Poslije artiljerijske pripreme napad pocinje i moja grupa ulazi u centar sela kod Visica varosa i tu nailazimo na hv tenk t 55 koji se povlaci od nasih tenkova sjeverno od nas a da nisu znali da smo mi vec usli u taj varos i kao sto rece jedan o nasih tenkova pogadja taj tenk sa trenutnom grantom i zarobljavamo taj tenk a poslije i unistavamo a pored tog tenka nasli smo i nas tenk koji smo ostavili prije nekoliko dana ali jedna mu je gusjenica bila ostecena ali smo i ovaj tenk morali unistiti kasnije kad smo dobili naredjenje da se povucemo. U medjuvremenu dolazi do pjesadiski borbi i jedan vojnik pada pogodjen snajperom, nad komandant Bogunovic izlazi tu napred i nesto mase rukama prema ostalom djelu Kasica i nije proslo 20 sekundi neko povice pade nam komandir i dva vojnika potrcase do njega ali i ova dva vojnika padaju pogodjeni istim snajperom, u toj guzvi otvaramo vatru sve moguce zaklone i zidove koji bi mogli biti njhov polozaj i tu vidim hv vojnike kako pretrcavaju i lagano se povlace prema zadnjem dijelu Kasica.Momcilo Bogunovic je pogodjen snajperom tik ispod pancira u preponu i tu mu je pogodjena glavna arterija i umire za 20 sekundi i jedan tenk je izdvojen da odveze mrtve do Smilcica a mi nastavljamo dalje.
Vukovi su uspjesno presjekli put izmedju Islama i Kasica i tu su docekali njihovo pojacanje koji su dosli iz Slavonskog Broda u sastavu 3gbr i nanjeli su im velike gubitke i tako je Kasic bio osvojen do podne ali poslije podne dolazi naredjenjje da se povuku Vukovi sa tenkovima iako smo mogli lako da udjemo u Islam i tako u poslijepodnevnim satima hv ponovo krece u napad sa rezervnim snagam nakon jake artiljrijske pripreme a mi ispalivsi zadnje granate na njih nazad na pocetne polozaje.
Poslije ovog napada nije bilo vecih akcija na ovom dijelu nego vise prema Pridrazi gdje su nastavljene zestoke borbe u sljedecih desetak dana.

#109 mornar

mornar

Novi clan

• Members
  • Znackica
  • 13 postova

Postirano 04 August 2010 - 02:03 PM

Ne znam nista o tenkovima na Obrovackom ratistu iako znam da je jedna nasa Gazela gadjala tenkove kod Novigrada iz Fagota ali mislim da nije bio uspjesan iako je neko od tenkista uspio da pogodi jedan hv t72 jer se zapalio poslije pogotka.

#110 mrki kordun

mrki kordun

Dzomba

• Members
  • 494 postova

Postirano 05 August 2010 - 06:40 AM

Mornar!
U rejonu Paljuva je poginulo 7 (ako se ne varam) policajaca sa Korduna,a dosta ih je ranjeno,mislim da je to bilo odma u početku napada..čim su došli poslani su u borbu i prije nego su i stigli na linije,navodno im je sa boka došao ustaški tenk koji ih je desetkovao,njihova tjela nisu mogla da se izvuku nekoliko dana..znaš li nešto o tome???..unapred hvala..

#111 vucijaci

vucijaci

Dzomba

• Members
  • 402 postova

Postirano 05 August 2010 - 07:56 AM

Hvala Mornar,konacno da se cuje sa nase strane kako je to izgledalo u tom famoznom Kasicu a bilo je zestoko bogami,i da se skine ta misterija o smrti Bogunovica ubio ga Arkan ovo ono i Veljka isto i te price,to su neke crne legende koje su proizasle iz te ratne epizode u Ravnim Kotarima te 93.
Ne znam secas li se na onom pokojnom forumu isto na temi o Maslenici je bila okacena prica (njihova verzija dogadjaja iz Kasica),po kojoj smo mi izgubili 9 tenkova pa onda svakakva cuda u toj prici ali necu da te smaram s tim, ako te zanima mogu da procackam pa da je nadjem da prokomentarises i reci mi kad su u pitanju ti dogadjaji kakav su utisak na tebe ostavili Arkanovci vidim da se nisu proslavili na Kasicu a ni kasnije na Skabrnji su isto nadrljali,i ko je u celoj toj gonguli, koja jedinica je na tebe ostavila najbolji utisak ko se najbolje pokazo?

#112 mornar

mornar

Novi clan

• Members
  • Znackica
  • 13 postova

Postirano 05 August 2010 - 10:04 AM

U vezi poginulih Kordunasa u Pridrazi sam vise prica od voda tenkista koji su bili nekih 800m od njih i sve su iste: tek pristigli Kordunasi poceli se rasporedjivati na polozaj koji je vidljiv kao na dlanu iz Paljuva i za nekoliko minuta poce VBR i ostala artiljerija i znamo kako je zavrsilo, samo ne znam ko ih je poslao tamo da se rapsorede na takav nacin, trebali su napustiti vozila pola km prije i nastaviti lagano pjesaka a ne u grupi pa na nisan.Ko god da ih je poslao tamo trebao bi na sud.

Ta prica o 9 unistenih tenkova u Kasicu su samo pusti snovi bolesnih ustaskih umova, procitao sam ja te njihove price kako lete srpske kupole i ostale fantazije i kao sto rece bio sam u tom napadu i jedini tenk koji je bio pogodjen je kordunaski m84 sa minobackom minom 82mm i jedva da je ogreban.
Prije pocetka napada 92mtbr je imala 23 tenka t55 a u toj agresiji izgubili smo dva tenka t55 i to jedan u Kasicu koji smo mi morali unistiti i jedan na Veljanskoj Kosi koji je pogodjen sa maljutkom jer su ga idioti parkirali na puskomet i pored toga izgubili smo jedan OTM60 kod Paljuva.Jos jedan t55 je pogodjen maljutkom u Kasicu ali je samo malo bio ostecen pa je vracen u borbu za nekoliko dana i jedan je pogodjen sa pancirnom granatom u poklopac komandira pa su morali dobiti novi poklopac i jedan je pogodjen iz BT topa i raketa se zabila u donju plocu i tu i ostala i jos onaj tenk o kom sam pricao u Kasicu, zarobljavanje dva tenka u pridrazi su zamjenili izgubljena dva tenka i to je to.
Za najbolje jedinice treba izdvojiti Vukove sa Vucijaka,Benkovacki BZI kao i policiju iz Benkovca koji su se dobro pokazali na Paljuvu i u Pridrazi,Knindze takodjer na Pridrazi ali bilo je tu i mnogo hrabrih pojedinaca i grupa iz ostalih jedinica tako da ne treba ni njih zanemariti. Arkanovci su mogli vise uraditi ali nisu, zasto to mozemo samo nagadjati?

#113 krkan1

krkan1

Dzomba

• Members
  • 161 postova

Postirano 06 August 2010 - 12:52 AM

Vec na drugim mjestima sam spominjao, a po prici ucesnika koji su ih vidjeli, da su najbolji utisak ostavljali Vukovi. Kad kazem nabolji utisak, mislim na to da su izgledali najpribliznije "obicnim", "nespecijalnim" jedinicama, a takve su bile jedinice tamosnjeg korpusa i takticke grupe drugih korpusa koje su dolazile u ispomoc. Arkanovci su se, navodno, suvise ponasali kao vojna policija, zavodivsi poredak po ulicama i ostalim jedinicama. Tako je doslo do incidenta u banijskom bataljonu, koji je u jednom trenutku bio smjesten pored Vukova, kada su neko iz Arkanove jedinice osamario jednog vojnika sa Banije, jer je vidio da ovaj drzi flasu/casu sa vinom (Tigrovi su imali jako stroga pravila po pitanju alkohola). Banijci nisu ni stigli reagovati, a Vukovi su vec opkolili i zarobili dva pripadnika Tigrova; pusteni su tek sutra, kada je Arkan dosao na satanak sa Milankovicem - ovo je bilo nekoliko dana prije Milankoviceve pogibije).

#114 kanarinac

kanarinac

Dzomba

• Members
  • 801 postova

Postirano 25 August 2010 - 11:52 PM

Usput kad pominjes njihove unistene tenkove zar nisu i kod Obrovca unistena 2 njihova tenka i to od strane helihoptera?

U izveštaju komandanta 4. Lbr Obrovac majora Dopuđa od 25.01.1993., pod tačkom 1. navodi se sledeće:

"Neprijatelj je uz jaku artiljerijsku i tenkovsku podršku produžio napad u 11.00 časova angažujući snage u zahvatu komunikacije Jasenice-T60 Muškovci,a deo snaga je pokušao angažovati uz obalu pravcem:s. Maslenica-Rt Rijaka uz Zrmanju do Obrovca.Uz podršku tenkova uspeo je izbiti na liniju.Visoka glava (tt. 243)-s. Maruna-Pariževačka glava (tt. 151).Ostvarivao je vatre iz art. oruđa po rejonu Založnica (Procipina,V. Bobija,Tvornica glinice,Karin,Ušće).Usled dejstva artiljerije povukao se na liniju Kita (tt. 262)-Šarlići-Zelenkovac (k 180).U toku borbe uništen mu je jedan tenk,a ima ranjenih i poginulih.

Što se tiče upotrebe helikoptera,oni se spominju u planovima protivnapada SVK.O samom njihovom dejstvu nema ništa.

P.S. Dokumenti su iz knjige "Dokumenti vojne provenijencije Republike Srpske Krajine" knjiga 7. i obuhvataju period januar-jun 1993.

#115 zozon

zozon

Novi clan

• Members
  • Znackica
  • 3 postova

Postirano 18 September 2010 - 01:13 AM

pitanje za mornara ai za ostale,ako neko zna,jel su one kune iz slavonije,ubijeni kod crkve u Kasicu ili na putu Islam -Kasic,i ko je od nasih sudjelovao u toj akciji,jer na nekom njihovom forumu sam procitao,kao u stilu,cetnici iskacu iz grobova,pa mi nije jasno jel to oko crkve i ako moze malo vise detalja oko tog dogadjaja kao i okoranjavanja G. O. klepe hvla i pozdrav

#116 kanarinac

kanarinac

Dzomba

• Members
  • 801 postova

Postirano 20 September 2010 - 03:41 AM

pitanje za mornara ai za ostale,ako neko zna,jel su one kune iz slavonije,ubijeni kod crkve u Kasicu ili na putu Islam -Kasic,i ko je od nasih sudjelovao u toj akciji,jer na nekom njihovom forumu sam procitao,kao u stilu,cetnici iskacu iz grobova,pa mi nije jasno jel to oko crkve i ako moze malo vise detalja oko tog dogadjaja kao i okoranjavanja G. O. klepe hvla i pozdrav

Radi se o 3. gardijskoj brigadi "Kune".Poginulo ih je 17 u kamionu.

#117 zozon

zozon

Novi clan

• Members
  • Znackica
  • 3 postova

Postirano 21 September 2010 - 01:06 AM

a ko ih je pobio,ovi iz BZI-a ili Vukovi,jel je to bilo pored crkve ili na putu za Islam Grcki

#118 mornar

mornar

Novi clan

• Members
  • Znackica
  • 13 postova

Postirano 23 September 2010 - 08:44 AM

Vukovi su ih docekali a put za Islam Grcki je pored crkve.

#119 Velizar

Velizar

Stalni clan

• Members
  • ZnackicaZnackica
  • 54 postova

Postirano 25 September 2010 - 05:37 AM

Mornar jel bi znao da kažeš kakvi su bili gubici u ljudstvu na obe strane u tvom rejonu?

#120 mornar

mornar

Novi clan

• Members
  • Znackica
  • 13 postova

Postirano 25 September 2010 - 08:54 PM

U toku operacije Maslenica i mjesecima poslije nje na strani SVK bilo je 346 poginulih vojnika (2 do 3 vojnika manje vise)a na HV strani od 400 do 500 vojnika, tesko je naci precizne detalje za HV jer skrivaju podatke ali jedno je sigurno oni su imali vise gubitaka u ovoj operaciji i to ih jako boli ali to je njihov problem, jednog dana ce istina izaci na vidjelo.
Moja 92 brigada je imala 192 poginula i oko 300 ranjenih i vjecna im slava i neka pocivaju u miru!!!

____________________________________________________________________________________________

Krajinaforce sadrzaj: O nama, Dokumenti, Filmovi, Spiskovi, Mediji o KF, Glavna, Kontakt

Vijesti iz medija:
RTS, Politika, Vecernje Novosti, Tanjug, Glas Javnosti, Glas Srpske, Feral Tribune, B92, Veritas

Krajinaforce ne podrzava nikakvo iznosenje nicijih licnih podataka kao niti vredjanje bilo koga od posjetitelja. Svaki post koji nije u skladu sa prethodno
navedenim bice obrisan. Krajinaforce zadrzava pravo da bez najave ili prethodnog obrazlozenja obrise ili edituje postove za koje urednici sajta
ustanove da nisu u skladu sa normama, ciljevima i razlozima postojanja naseg i vaseg sajta. Na diskusijama ne vodite "licne ratove".
Na sajtu nije dozvoljeno reklamirati druge forume i sajtove bez dozvole administracije.
Mole se posjetioci ako primjete da neki post nije u skladu sa ovim pravilima da skrenu paznju urednicima na isti.
Ako prenosite neku vijest iz drugih medija obavezno navedite ime medija iz kojeg ste preuzeli vijest i datum kad je objavljena.

Krajinaforce ­­© All rights reserved. Best viewed using 1024 x 768 or higher resolution.