Mutilic09

Operacija Maslenica 1993

Recommended Posts

Ma pušaka je bilo,ali je bilo onih koji nisu hteli da je uzmu :-[

Nesto i ne bi doslo u ruke recimo cjena Maljutke je bila 8000 dolara zamis tek kad bi isla muslimanima koja joj je bila cjena ili zolja 1000 dolara ebote kad sve to zbrojis ispadne cifra da ti pamet stane

U akciji koliko citam po netu sa svih strana bilo zestoko . Kad je Hv napadala i kad je SVK krenula u kontranapad. Bobteko kaze da su prve dvije faze bile dosta dobre ,al da je treca zapela . UN je donesao rezoluciju da se Hv mora povuci pod prijetnjom sankcija. Tu je HV stala ,al nije uspjela da se ukopa. Tj da predje u aktivnu obranu. Na strani SVK je tada doslo sve sto vrijedi. Da nije helikopterima dosla 3 grb da poveze to sto je puklo pitanje sto bi bilo i kako bi bilo. Sa druge strane je bilo velikih problema sa mobilizacijom. Svi ste citali knjigu od Sekulica pa da ne citiram nista sa te strane. Kad se sve pogleda dojde se do zakljucka da je HV odustala od ulazaka u neke gradove i mjesta (prijetnja UN-a) ,ali da je i SVK mogla da to sve preokrene u jednom trenutku u svoju korist. Mislim da je to bila prekretnica rata na ovim prostorima. Da je Svk uspjela tesko da bi i doslo dalje do drugih akcija jako dugo. Negdje sam nasao podatak omjer snaga. Pa u vecini je 2:1 u korist SVK ( topnistvo ,tenkovi ) OD tada je HV samo napredovala ,a SVK gubila na snazi ,pogotovu u ljudstvu.

UN je donesao rezoluciju da se Hv mora povuci pod prijetnjom sankcija.

Pa sad kolike su pretnje bile vidi se po tome da se ovi nisu povukli vec je nastao zestoki fight.

Na strani SVK je tada doslo sve sto vrijedi

Jel mozes ovo malo da pojasnias,sve sto vredi otkoga ,odcega?

Poslije cetri dana je UN donio rezoluciju 802 da se akcija zaustavi. OD tada je HV prekinula napade i pocela se povlacit iz dijelova koji nisu spadali pod tkz. ruzicastu zonu. A sto je bila ta zona ne pitaj jer ni sam neznam ,cemu je ona sluzila. Na ono sto sam mislio sto vrijedi sam mislio na SVK ,jer su iz svih djelova dosle takticke grupe (Kordun,Banija) , Vukovi, tigrovi(arkan) , Ratko Mladic sa dijelovima svojih jedinica. Kapetan Dragan sa svojim. SVe u svemu skupilo se naj bolje tada sto je bilo .

Ako se uzme da je u Krajini bilo 250 000 ljudi ,onda to podjelis sa cetri . Znaci da se mobiliziraju svi od 18-65 (vojno sposobni) ispada 62500. To je ono 100% mobilizacija. Uzmes jos i one sto su dosli iz vecih gradova na teritorij Krajine moguce da je u jednom trenutku i bilo toliko,plus dobrovoljci iz Srbije. Al to je kad bi bas bilo sve pod kako se kaze puskom ,sto je ipak tesko napravit.

Pa kad je "oluja" počela na prostoru Banije,Korduna,Like i Dalmacije je zivjelo oko 250 000 stanovnika.Al kolko znam na liniji je bilo oko 30 000 ljudi.Što je duplo manje od ovog što si ti izračuno.Nešto se tu ne poklapa.

Đe je ostatak ljudstva nesto ?!

Dasane tu plavu curu o kojoj pišeš u Žitniću,jesu nju hrvati zarobili pa je vodili kroz grad golu,il je bila hrvatica pa je ćaletovi Četnici vodili kroz grad golu.Nejasno je iz tog što si napiso ?

U akciji koliko citam po netu sa svih strana bilo zestoko . Kad je Hv napadala i kad je SVK krenula u kontranapad. Bobteko kaze da su prve dvije faze bile dosta dobre ,al da je treca zapela . UN je donesao rezoluciju da se Hv mora povuci pod prijetnjom sankcija. Tu je HV stala ,al nije uspjela da se ukopa. Tj da predje u aktivnu obranu. Na strani SVK je tada doslo sve sto vrijedi. Da nije helikopterima dosla 3 grb da poveze to sto je puklo pitanje sto bi bilo i kako bi bilo. Sa druge strane je bilo velikih problema sa mobilizacijom. Svi ste citali knjigu od Sekulica pa da ne citiram nista sa te strane. Kad se sve pogleda dojde se do zakljucka da je HV odustala od ulazaka u neke gradove i mjesta (prijetnja UN-a) ,ali da je i SVK mogla da to sve preokrene u jednom trenutku u svoju korist. Mislim da je to bila prekretnica rata na ovim prostorima. Da je Svk uspjela tesko da bi i doslo dalje do drugih akcija jako dugo. Negdje sam nasao podatak omjer snaga. Pa u vecini je 2:1 u korist SVK ( topnistvo ,tenkovi ) OD tada je HV samo napredovala ,a SVK gubila na snazi ,pogotovu u ljudstvu.

Odnos 2:1 u korist SVK se stvorio tek kasnije.U prvim danima akcije Maslenica HV je imao nadmoćnost na svim pravcima jer je SVK imala samo isturena milicijska odeljenja (to je zapravo bio vod vojnika od 25-30 ljudi),i tada je HV i imao postignute uspehe.Ne treba takođe zaboraviti da je artiljerija bila pod ključem u tim prvim danima.

Moram još jednom napomenuti jednu stvar.Kontraudar na Kašić i druga mesta je izveden ograničenim snagama,a tek dolaskom Vukova sa Vučjaka,bataljona iz Like,Banije i Korduna (trebale su ići i jedinice iz Vukovara,ali je pukovnik Sladojević izbegao da ih pošalje) trebalo je doći do kontre,ali se iz nepoznatih razloga odustalo,iako su manji protivnapadi i dalje izvođeni.

Još jednu stvar da kažem u vezi Maslenice,a koja mi se čini veoma važna:

- najveći uspeh po mom mišljenju za HV je bio taj što su imali taktički pomak na Velebitu (Tulove grede) i uzeli važne kote (to će se dobro videti u "Oluji" kada je HV prvi dan jedino tu uspeo probiti odbranu i odvojio Liku i Dalmaciju)

- nažalost,SVK je pobedila samu sebe iz razloga nepreduzimanja mobilizacije pre samog napada.

Pa kad je "oluja" počela na prostoru Banije,Korduna,Like i Dalmacije je zivjelo oko 250 000 stanovnika.Al kolko znam na liniji je bilo oko 30 000 ljudi.Što je duplo manje od ovog što si ti izračuno.Nešto se tu ne poklapa.

Đe je ostatak ljudstva nesto ?!

ž

Jedno je teorija,a drugo stvarnost (praksa).

Nisam ja izracunao, nego sam napisao koliko je bilo ljudi ,pa to podijeli sa cetri i dobijes max broj . Znaci kad bi bila potpuna mobilizacija ispada oko 60 000 vojnika. Jer ti pitas od kud Sekulicu broj od 71 000 . PA po tome ispada da je moguce da ih je bilo toliko 1993 godine sa dobrovoljcima iz Srbije. I jos oni sto su napustili gradove i dosli u Krajinu. E sad koliko je njih bilo to ne znam. Moguce je da su oni bili par mjeseci i poceli da odlaze u Srbiju .

Kanarinac pa po pisanju generala Sekulića Krajina je 93. imala 71 000 ljudi pod oružjem,a 95.dvije godine kasnije duplo manje.Nemoguće da za dvije godine bude duplo manje ljudi,prevelika razlika !

Ili je to Krajina imala 71 000 ljudi na papiru,a stvarnost nešto drugo.

Isto ko što je 18.zapadno Slavonski Korpus imo 9 900 ljudi na popisu,a u stvarnosti na terenu 3 500-4000 ljudi.

Ovo će bit najprije.

Kanarinac pa po pisanju generala Sekulića Krajina je 93. imala 71 000 ljudi pod oružjem,a 95.dvije godine kasnije duplo manje.Nemoguće da za dvije godine bude duplo manje ljudi,prevelika razlika !

Ili je to Krajina imala 71 000 ljudi na papiru,a stvarnost nešto drugo.

Isto ko što je 18.zapadno Slavonski Korpus imo 9 900 ljudi na popisu,a u stvarnosti na terenu 3 500-4000 ljudi.

Ovo će bit najprije.

Da,teško pitanje ;D koje bi možda trebalo staviti na posebnu temu...

Imao sam prilike videti procene HV-a o snazi svakog pojedinog korpusa za 1994. godinu (koliko je to tačno ne znam),ali primetio sam da se taj broj smanjio napola kada se gleda 1993. i 1994. godina (isto kao i kompletno brojno stanje SVK ako gledamo 93. i 95.).Prema toj proceni iz 1994. Kninski korpus je imao 12 000 ljudi, a Sekulić kaže da je korpus 93. imao 23 000 ljudi (sa jedinicama iz drugih korpusa i raznim dobrovoljcima).

Slažem se sa tobom Banija,i mislim da su to papirnate kombinacije koje iznosi Sekulić vezano za SVK.

Pravo pitanje je koliko je ljudi sposobnih za vojsku napustilo Krajinu u periodu 92.-95?

Treba videti koliko je dobrovoljaca bilo u Krajini 1993. prema Sekuliću,to će možda približiti neke odgovore (mada opet mislim da će biti velika razlika).

Nemam vremena sad,ali kad pregledam knjigu javiću se.Pozdrav!

Kanarinac gen.Sekulić piše da je dalmatinski korpus 93.narasto čak na 27 000 ljudi.(za vrijeme operacije "maslenica").

Ne znam al mi nikako nisu jasne te brojke,il se ja više ne razumijem u matematiku ;D

Na kraju ti postavljaš pitanje koliko je vojnih obveznika napustilo Krajinu od 92-95 ?

Jako dobro pitanje,ako je ono brojno stanje iz 93.o kojem gen.Sekulić piše tačno,po tom ispada da je svaki drugi vojni obveznik napustio Krajinu u periodu 93-95.

Što je totalno porazavajuće.

Na ono sto sam mislio sto vrijedi sam mislio na SVK ,jer su iz svih djelova dosle takticke grupe (Kordun,Banija) , Vukovi, tigrovi(arkan) , Ratko Mladic sa dijelovima svojih jedinica. Kapetan Dragan sa svojim. SVe u svemu skupilo se naj bolje tada sto je bilo .

To je ok,pitao sam te zbog toga sto sam vise puta sa vase strane cuo tu floskulu koju si ti upotrebio da je sa nase strane tada doslo sve sto je vredilo misleci tu i na Srbiju i na RS ali ovo sto si ti pojasnijo je vec realnije.I samo jos nesto ne znam koga je to Mladic doveo sa sobom a takodje i Kapetan Dragan,ako znas napisi ili ti ili bilo ko drugi ko zna.

Treba videti koliko je dobrovoljaca bilo u Krajini 1993. prema Sekuliću,to će možda približiti neke odgovore (mada opet mislim da će biti velika razlika).

Nemam vremena sad,ali kad pregledam knjigu javiću se.Pozdrav!

Prema pisanju Sekulića bilo je 4 100 dobrovoljaca 93.I nikad ih više (brojčano) nije bilo do kraja rata.

On je i tih 4 100 dobrovoljaca uračuno u onu brojku 71 000 pripadnika SVK.

Ma znam smo ono sto pise po netu . Ratko Mladic je dosao mozda sa svojom uzom pratnjom ili komandom. Ne mora znacit da je dosla i vojska sa njim. A Kapetan Dragan je bio dole jos od kraja 1992 kad je osnovao kamp u Bruskoj(nisam siguran za ime mjesta) . On je bio u kontranapadu na Skabrnju . Sam on kaze da je imao poluobucene ljude i da nije mogao puno toga da napravi. Tj vratili su nazad pola Skabrnje ,al za nesto vise nije islo.

Ma znam smo ono sto pise po netu . Ratko Mladic je dosao mozda sa svojom uzom pratnjom ili komandom. Ne mora znacit da je dosla i vojska sa njim. A Kapetan Dragan je bio dole jos od kraja 1992 kad je osnovao kamp u Bruskoj(nisam siguran za ime mjesta) . On je bio u kontranapadu na Skabrnju . Sam on kaze da je imao poluobucene ljude i da nije mogao puno toga da napravi. Tj vratili su nazad pola Skabrnje ,al za nesto vise nije islo.

Pa za Mladica ne znam nista zato i pitam a sto se tice K.Dragana mislim da je on dosao nakon hrvatskog napada na Maslenicu a i kako sam on kaze nakon Skabrnje on dobija zadatak da osnuje taj centar u Bruskoj,tako da ti ovo nije tacno da je on jos od 92 bio tamo i osnovao taj centar,a i mislim da i on i Mladic nisu sa sobom doveli nikake jedinice bar za tako nesto nikad nisam cuo.

Vidim da je dosta ljudi sudjelovalo u ovim operacijama, pa mi nije jasno koje stratesko znacenje je imala Skabrnja kad se za nju tako i borilo i ginulo, a koliko sam cuo u tom mijestu je bilo katolicko stanovnistvo,osim Razavljeve glavice-kota sa koje se moglo dosta toga kontrolirati.

Dasane tu plavu curu o kojoj pišeš u Žitniću,jesu nju hrvati zarobili pa je vodili kroz grad golu,il je bila hrvatica pa je ćaletovi Četnici vodili kroz grad golu.Nejasno je iz tog što si napiso ?

Bojovnici mislio sam na Hrvate ona je bila sa Ćaletovom jedinicom Nišlijka...ko zna sta je sa njom bilo na kraju

a sta da mislimo Dasane, vjerojatno su se samo malo salili bojovnici pa je pustili kuci >:P

Neka joj je dragi Bog na pomoci a tim hrabrim bojovnicima na hrabrom djelu-nek im je prokleto

sjeme te sve sto ima i trunku njihovih gena >:P

Ispricavam se na ovakim rijecima, svim na Krajinaforce ali svako ljudsko bice ima pravo na svoj stav

pa tako je i moje trenutno misljenje >:P

A Željo moj takog šljama imas na svim stranama joj da ti krenem pricati sta su oni od Milana Atlije radili po Hrv selima na Promini pozlilo bi ti...a i obratno joj tu snimku necu nikad zaboravit kad su Siverćanci Hrvati uhvatili jednog Srbina iz Siverića u uniformi pa cipelarili na mrtvo ime ja sam to gledao na vhs-u mislim da nema naci nigdje na netu to su zivotinje takih je ne sve strane

Prema pisanju Sekulića bilo je 4 100 dobrovoljaca 93.I nikad ih više (brojčano) nije bilo do kraja rata.

On je i tih 4 100 dobrovoljaca uračuno u onu brojku 71 000 pripadnika SVK.

Što se tiče priče o brojnom stanju SVK 1993,odustajem jer jednostavno mi nije jasno odakle toliki broj ljudi.Evo sada sam pregledao Sekulića,ali svejedno ništa...

Pa cini mi se da smo skloni da tako neke podatke uzimamo zdravo za gotovo,mozda je Sekulicev podatak netacan mozda neki drugi ko to zna nemora da znaci da ako pise u nekoj knjizi nesto da je to odma istina ko zna i odakle njemu taj podatak.

Pa cini mi se da smo skloni da tako neke podatke uzimamo zdravo za gotovo,mozda je Sekulicev podatak netacan mozda neki drugi ko to zna nemora da znaci da ako pise u nekoj knjizi nesto da je to odma istina ko zna i odakle njemu taj podatak.

Sekulić je kao izvore podataka za knjigu koristio arhivu SVK ,mada se slažem sa tobom.Inače vezano za tu knjigu "Knin je pao u Beogradu" ima jako mnogo grešaka u pojedinim nazivima objekata i imena nekih oficira.Naprimer,Sekulić u pojedinim pasusima spominje generala Nikolu Lončara,a takav nije postojao.Postoji Dušan Lončar.

Ko zna možda je ovaj broj za koji smo se uhvatili jednostavno štamparska greška ;D

P.S. Pre neki dan je u HR bila promocija knjige "Zarobljeni dokumenti SVK" iz perioda januar-jun 1993 baš povodom obeležavanja Masleničke bitke .Verujem da će ona dati odgovor na neka pitanja.Ako je uspem nabaviti postaviću dokumente vezane za Maslenicu.