Mutilic09

Operacija Maslenica 1993

Recommended Posts

Dobro zboris Dasane. Zato je valjda Zeljo zanijemio. Mozda je previse gledao partizanskih filmova u kojima su jedni iskljucivo pozitivci, a drugi negativci. Ali dodje vrijeme kad treba shvatiti da djecu ne nose rode. Ja sam bas svasta vidio pa se zato i gnjusam svih zlocina i ne pada mi napamet da bio koji opravdavam samo zbog toga sto su ih pocinili pripadnici moje nacije. Znam da to nije popularno, ali...

U operaciji zauzimanja nekoliko sela krajem u drugom mjesecu 93. (znam da je jedno od tih bilo selo Barabe) su recimo ucestvovale "takticke grupe" sa Banije i Korduna, tu su bili i Vukovi i Arkan. To je bilo koji dan prije pogibije MIlankovica, komandanta Vukova. Grupe koje su upucivane iz drugih korpusa (npr. Banija) su formalno bile brojnog stanja bataljona, cini mi se. To ne mora da znaci da je bio bataljon u stvarnosti. Mislim da je svaka brigada davala jednu svoju cetu, u praksi nekoliko desetina boraca. Znaci citava "takticka grupa Banija" mogla je imati dvesta boraca u jednom trenutku dolje u Dalmaciji. Evo ne znam u koliko su autobusa otisli tada, al sumnjam da je bilo vise od 5. Ne vjerujem da je drugacije bilo i sa Kordunasima. Kompletna jedinica Vukova, sa sve kuhinjom koju su vukli sa sobom (Vukovi su imali sopstvenu kuhinju) imala je, po prici ocevidaca iz banijske jedinice (bili su smjesteni jedni pored drugih), oko 200 boraca. Ne vjerujem ni da su Arkanovi bio brojniji. Koliko se sjecam, nikada neka ozbiljna jedinica bosanskih Srba nije ratovala u Hrvatskoj (Krajisnici su isli u proboj koridora u Posavini, i isto ne znam da su negdje drugdje u Bosni bili). Dragan fakticki nikada nije komandovao jedinicom vecom od jedne postene cete, on je namjeravao da sto bolje obuci ljude, koji ce kasnije biti instruktori - komandanti u svojim jedinicama (neki su i postali). To je sve o ljudstvu koje je bilo podrska dalmatinskom korpusu.

U trenutku napada na Maslenicu, 22-og, srpski front nije drzala vojska, nego ganicna milicija. To sto je ta milicija napravljena od vojske nije nevazno, ali valja znati da nisu svi vojni obaveznici isli na ratiste od 01.07.92. pa do 22.01.93. To u praksi znaci da prvi udar HV nije primio korpus, nego policajci kojih je bilo bar duplo manje. U toku dana je proglasena opsta javna mobilizacija, a dignuto je i tesko oruzje, dotad pod kontrolom unfofora, sto je formalno bilo krsenje odredbi mirovnog sporazuma (Hrvatksa je vec prekrsila sporayum napadom). Po mirovnom sporazumu, milicija je cak trebalo da imasamo policijsko naoruzanje - pistolje - sto nikada nije sprovedeno zbog nedostatka pistolja (?), a od artiljerije skoro nista, mozda nesto minobacaca 82mm. Koliko je tacno "granicnih policajaca" bilo ne znam, a racunam da nije moglo biti vise od polovine od dotadasnnjih vojnika.

Po vojnoj teoriji, broj vojnih obaveznika u pozivnim vojnim sistemima, a koji bi bio stvarno upotrebljiv u ratu, ne bi trebalo da prelazi broj 10% ukupne populacije. U ekstremnim slucajevima nedostatka ljudstva to bi se moglo povecati i na 15%, a neka teorijska granica ( koja obuhvata "sve muske vece od puske") je 20%. Znaci, tek svaki peti muskarac predstavlja upotrebljivog vojnika, a u praksi znaci da bi glinska brigada trebalo da ima oko 1700 vojnika (za ostale birgade nek racuna ko oce, a po popisu iz 91.). Racunajte da je imala oko 2000 ljudi, a po selima su od starijih ljudi organizovane seoske straze, sto bi dalo jos 1000-1500 ljudi pod oruzjem. Broj vojnika se tokom rata smanjivao, nekoliko procenata otpada na poginule/onesposobljene. Sa druge strane, ko nije bio na ratistu 95. (a to su uglavnom bili vajni "narodni prvaci" (nisu isli po politickoj liniji), te bogati (placali da ne idu), nije bio ni 93., ni 91.

Force je napisao:

Dobro zboris Dasane. Zato je valjda Zeljo zanijemio. Mozda je previse gledao partizanskih filmova u kojima su jedni iskljucivo pozitivci, a drugi negativci.

Hallo ujakne, opet si nam svratio- ne mozes a de ne proviris ovdje kod nas te da ga malo i podvuces ;);):D

Nisam zanijemio, nego sam zaokupljen gledanjem i gnusanjem video materijala tvog suborca Slobodana

Pralje - denerala :;) >:(

Sto se tice filmova, gledao sam ih kao i ti ali u manjoj kolicini i obimu jer za vas su partizani bili ubojice a

ustase oslobodioci i heroji ;). Povjest ce reci svoje a tako i za vasa djela kad ostare i kad potonu u zaborav,

doce na vidjelo vase herojstvo i glorificiranje vase pobjede. Mada kako vidim, dobro skrivate tragove i jako

ste slozni u tome, sto bi rekao narod "slozna brace kucu grade :D ".

Ja sam bas svasta vidio pa se zato i gnjusam svih zlocina i ne pada mi napamet da bio koji opravdavam samo zbog toga sto su ih pocinili pripadnici moje nacije.

Mogu vjerovati da si se svasta nagledao jer stvarno ste bili gnjusni, a tek kako je bilo u stvarnosti gdje niste

imali koga da vam biljesi sve to video zapisom, to vjerojatno ni u masti nema . Ja sam dovoljno dozivio na svojoj

kozi, mada je to sitnica u odnosu sta se desavalo u Sisku, Gospicu, Zadru, Splitu, Zagrebu ............ali ipak

dovoljno da bi rade se s davlom rukovao i nagodio lakse nego s vama hrvatima-posebno s nekima u stilu

mirotvorca s miroljubivim nickom Force ;) jer s vama nema nagodbe, pomirenja i zaborava to je veoma prosto.

Ja ne opravdavam ni jedan zlocin, bio on i s Srpske strane ali kako vidim vi svoje zataskavate pod krinkom

"oslobodenja" gdje vam je sve dozvoljeno i oprosteno na sto se starno jezim. >:(

Gledam te vase oslobodioce i krv mi vri kad vidim mrtvog covjeka nasred ceste kako mu kokos oci kljuca a ti

isti oslobodioci desetak metar od njega kradu Srpsku imovinu a u blizini stoji policijski auto, sto je jos gora

stvar u Dvor ste usli 09.08 a na videu stoji 11.08 pa mi sada pricaj ovdje lijepe stvari i lazi. ::)::)

Nemate vi ni trunke postovanja i milosti, geneski ste opcinjeni mrznjom na sve sto ima predznak Srpsko,

da niste dostojni postovanja ni prema mrtvima ( da pokrijete barem les ako ga vec niste 2 dana mogli

skloniti s ceste >:( )a da ne govorim onda o nam zivim Srbima.

Zato ustasa moj, lazi i mazi koga hoces ali nemoj molim te mene.....zaobidi me u sirokom luku jer zrak

ces mi kontaminirati ;);)

P.S. Pre neki dan je u HR bila promocija knjige "Zarobljeni dokumenti SVK" iz perioda januar-jun 1993 baš povodom obeležavanja Masleničke bitke .Verujem da će ona dati odgovor na neka pitanja.Ako je uspem nabaviti postaviću dokumente vezane za Maslenicu.

Uspeo sam nabaviti knjigu...Što se tiče gubitaka SVK na Maslenici:

Od 22. januara do 31. marta 1993. poginulo je 119 boraca i 644 ranjeno,od čega 196 teže od kojih je 22 umrlo u bolnici.

Gubici po peridoma su bili sledeći:

- januar 1993:poginulo 27 boraca i 184 ranjeno,od toga 49 teže,od njih su 2 umrla u bolnici

- februar 1993:poginulo 70 boraca i 298 ranjeno,od čega 93 teže,od kojih je 14 umrlo u bolnici

- mart 1993:poginula su 22 borca i 162 ranjena,od čega 54 teže,od kojih je 6 umrlo u bolnici

kanarinac

Zasto ti nije jasno? Znam da je tada dignuto gotovo sve sto se moglo dignuti. Mnogi ljudi su isli dobrovoljno u jedinice (nasi ljudi iz Krajine). Kasnije je pocelo osipanje jer se sve radilo nakaradno i doslo je do takvog stanja da je u vojsci bio sam onaj ko je to htio. To brojno stanje je bilo samo u jednom trenutku, u onim danima odmah nakon njihovog napada. Bilo je puno i starijih ljudi, i onih koji nisu 1991. bili ni dana. Neke je pozvalo, a mnogi su stvarno htjeli pomoci.

kanarinac

Zasto ti nije jasno? Znam da je tada dignuto gotovo sve sto se moglo dignuti. Mnogi ljudi su isli dobrovoljno u jedinice (nasi ljudi iz Krajine). Kasnije je pocelo osipanje jer se sve radilo nakaradno i doslo je do takvog stanja da je u vojsci bio sam onaj ko je to htio. To brojno stanje je bilo samo u jednom trenutku, u onim danima odmah nakon njihovog napada. Bilo je puno i starijih ljudi, i onih koji nisu 1991. bili ni dana. Neke je pozvalo, a mnogi su stvarno htjeli pomoci.

U pravu ste.Evo sada sam i ja video u ovoj knjizi zarobljenih dokumenata SVK što je objavljena u HR neki dan kako je to izgledalo i podudara se sa ovime što ste Vi rekli kako je brojno stanje od 27 000 ljudi bilo "samo u jednom trenutku."

Naprimer iz izveštaja pukovnika Dragana Tanjge se vidi brojno stanje 92. benkovačke brigade i daje se primedba kako se ono postepeno smanjuje.

Nazalost propustena je velika prilika da se rat tada mozda i dobije a ako ne to onda da se rjesi puno povoljnije po nas nego sto se rjesilo. U najgorem slucaju nesto poput RS danas.

Dobijanje rata,odnosno bilo kakav povoljan ishod po RSK a koji bi bio dugoročan,nažalost od samog početka nije dolazio u obzir.Pri tom mislim na zakulisnu politiku Beograda i Slobodana Miloševića koja je krajiški narod u samom startu osudila na propast i izgon sa teritorija Hrvatske( a mislim da se dokazi za to kao i za još mnogo toga kriju u transkriptima razgovora Tuđman-Milošević u Karađorđevu ).U tom trenutku,dakle u vrijeme Maslenice,možda je SVK i imala snage da skrši ofanzivu HV,te kontranapadom sebi izbori bolje i povoljnije pozicije pa krene u nekakve pregovore o svom statusu -ne znam,nisam vojnik i vidim da tu materiju ovdje bolje poznaju mnogi od mene-ono što želim reći je da takva opcija,dakle BILO KAKVOG opstanka Krajine na teritoriju Hrvatske,u vidu možda posebnog entiteta kao što je RS,autonomije,nečeg trećeg,NIJE NIKADA bila opcija za koju bi se zauzela i koju bi podržala ondašnja Srbija,odnosno SRJ.Narodom Krajine se potkusurivalo i trgovalo od samog starta i ja se samo nadam da će se jednoga dana objaviti sadržaj tih sramotnih i paklenih razgovora u Karađorđevu,tog balkanskog pakta Hitler-Staljin koji će osvjetliti da propast i tragedija krajiškog naroda ne leže ni u Maslenici,ni u Medačkom džepu,ni u Miljevcima,ni u Bljesku ni u Oluji....to sve su bili činovi tragedije,tragedija sama leži u-Karađorđevu,u tim razgovorima.

Potpuno se slazem sa svime sta si napisao! No, ono na sta sam ja mislio je da je situacija na terenu mozda mogla diktirati dalji razvoj situacije. Po pitanju Srbije se slazemo, ali bio je tu jos jedan puno jaci faktor - svijet. Preko MZ se mozda moglo nesto promjeniti (posebno ako je Hr dozivila poraz na terenu i kasniji scenario nije bilo moguce izvesti tako lako). I RS je opstala na takav nacin. Da je bilo po Beogradu Banjaluka ne bi vise bila srpska (bas po dogovoru iz Karadjordjeva). Srbija je htjela istocni dio, a sve zapadno je prepusteno partnerima.

Slažem se s tobom,situacija na terenu ,da je izborena,mogla je i vjerovatno i bi diktirala drukčiji razvoj situacije,no to je propušteno još 1991 kada je bila uključena i JNA.U tom trenutku,hrvatske snage nisu bile sposobne za ozbiljan otpor jednoj odlučnoj i planiranoj akciji izvedenoj dobro opremljenim i masovnim snagama.Po povlačenju JNA,priznanju Hrvatske (pa i od strane SRJ) moglo se vidjeti čemu sve to vodi i da se stanje drastično mjenja.Krajina je praktički već tada ostavljena na cjedilu;podrška MZ na čelu sa SAD i NATO bila je na strani Hrvatske,HV je ojačala i dobro se opremila,a Srbija je igrala prevarnu i licemjernu igru tipa-jedno govorim,drugo mislim,treće radim.Usljedile su ofanzivne akcije HV,Miljevci,Medak i slično,po kojima se trebalo vidjeti o čemu se tu zapravo radi-na kršenje rezolucija UN niko ne reagira,a SRJ osim praznih protestnih nota,ne poduzima zapravo ništa.Ono što mene zanima je da li je u Krajini postojao neko ozbiljan,u vojsci ili vlasti,bilo gdje,ko je upozoravao tada kako zapravo stoje stvari i da Krajini u slučaju otvorenog napada niko zapravo neće pomoći ? I ako je,kako su ušutkivani takvi ljudi ? Da li se među vojskom na terenu,običnim narodom,išta od toga znalo i dalo predosjetiti tih godina ? Ja nisam sa teritorija Krajine,otac mi je porijeklom od Rešetara u Lici pa me to zanima...

Ono što mene zanima je da li je u Krajini postojao neko ozbiljan,u vojsci ili vlasti,bilo gdje,ko je upozoravao tada kako zapravo stoje stvari i da Krajini u slučaju otvorenog napada niko zapravo neće pomoći ?.

Ono što ja znam (i to na osnovu dokumenata SVK koje su Hrvati zarobili pa kasnije objavili) je to da je general Milan Čeleketić (koji je u to vreme bio komandant GŠ SVK) 1994. u mobilizacijskom planu SVK (ako se ne varam zvao se "Gvozd"-pišem po sećanju tako da bi bilo dobro da me neko ispravi ako zna bolje) izrađivao dve opcije:

1. SVK se bori samostalno;

2. SVK se bori uz podršku VJ i VRS.

Ključna stvar u tome dokumentu je bila da je Čeleketić dao primedbu kako je intervencija VJ malo verovatna.Kako je to na kraju završilo ja ne znam,pogotovo ako se ima u vidu da je Čeleketić kasnije zamenjen Mrkšićem koji je opet iamo neke svoje zamisli i kombinacije.

Paralelno sa dejstvima na Maslenici i početkom protivnapada SVK prema Novigradu,komandant 7. kninskog korpusa je 1.II 1993. izdao naređenje 75. drniškoj motorizovanoj brigadi da pripremi akciju na planini Moseć u cilju zauzimanja dominantnog objekta Crni Vrh (tt 702) na kojem su bili položaji hrvatske artiljerije.

Da li je nekom poznato da li je izvršen napad na taj objekat i kako je sve završilo?

Novigrad, Paljuv, Pridraga, Podgradina..... sva ta sela... jesu li i ona bila u sastavu RSK? Zar nije tamo 100% hrvatsko stanovništvo?

sva u sastavu RSK do 1993, i jeste, sve su to hrvatska sela, kao i kruševo, jasenice, škabrnja....

Zar nije tamo 100% hrvatsko stanovništvo?

Ako su to 100% hrvatska mjesta onda mogu zamisliti kakav je stav tih stanovnika prema drugim

nacijama narocito prema nama Srbima.

Sela gdje je 100% cisto mora da je bolesno jer tamo je sve hrvatsko od vode, zraka, kokosi, krave ......

I imamo bi jedno pitanje za Aureolla na njen post :

Živim u Rijeci, u gradu u kojem nikada nije bilo nikakvih međunacionalnih problema gdje građani i danas žive jednako i briga ih tko je tko.

Od kada Vi zivite u Rijeci jer s ovim Vasim komentarom se ne bi slozio jer to nije bila slika i istina 1991-1995. Ako ste realni i ne gledate jednostrano te ste

jos u periodu 1991-1995 zivjeli u Rijeci onda definitivno ne bite ovo naveli, jedino ako to nije neka nova realnost i videnje cinjenica, normalno s hrvatske

strane gledista npr. oslobodioci, samo su branili svoje....... :;)::)

Teske rijeci Zeljo.... Ako su to 100% hrvatska mjesta onda mogu zamisliti kakav je stav tih stanovnika prema drugim

nacijama narocito prema nama Srbima.

Sela gdje je 100% cisto mora da je bolesno jer tamo je sve hrvatsko od vode, zraka, kokosi, krave ...... Al nema veze, bitno da se pise svoje misljenje jel tako ;)

Živim u Rijeci od rođenja tj. od 1968, i muslimanka sam po vjeroispovjesti, muža sam izgubila u akciji Maslenica u selu Paljuv. Nisam ovdje da ikoga vrijeđam ni optužujem, i da, realna sam

Što se tiče Rijeke, pošto tamo živim pune 42 godine mislim da sam ipak kompetentnija od tebe za komentare o tom gradu

Ni ja nisam ovdje da nikog vrijedam ali mogu svoja zapazanja i stavove prenjeti posto sam

proveo i doziveo neke drugacije cinjenice od onih koje vi iznosite. Za vrijeme studija(tj. motanja oko "Indexa" :D ) a Bogme i boravljenja

u kasarni na Trsatu daleko drugaciju sliku sam dozivio od one vase "...nikada nije bilo nikakvih međunacionalnih problema".

Pa vjerojatno ste kompetetniji, samo mislim da ste daleko od realnosti jer u Istri nisu cvjetale ruze a kamo li priko bande u

Rijeci. Ali neka bude kako vi razete, mozda bi RR bio kompetetniji ali opet sumljam jer bi rekli da to nije istina.

Samo bez uvrede, ali kako cesto se kazu u hrvatskoj, da su branili svoje; recite mi molim Vas sta je vas muz branio u Paljuvu ?

Svoju kucu, zemljiste......

A sto se tice komentara Manitu, teske rijeci ali cista realnost :D

100% cisto stanovnistvo pa objasni mi kako se gleda u tom mjestu npr. na Srbe nene.gif\" title="ne ne" /> Sigurno sa naklone strane pa je zato 100%

hrvatsko nene.gif\" title="ne ne" /> ;D

Kontra pitanje ... Kako se gleda u mjestu sa 100% srpskim stanovnistvom prema hrvatima? Eto kod mene je bilo 60-40% pa ja nikad od 95-te, pa do sad nisam cuo niti vidio da je neko nekoga maltretirao. Prvo se nama sve srusilo , pa se onda vama sve srusilo. Danas je to skoro sve izgradjeno ( sa strane drzave) Sa nase strane oko 300 poginuli, sa druge ne znam broj. Dolaze ljudi preko ljeta , idu se kupat kao i mi, sjede na terasama . Niko nikoga nije napao. Ako si nekog bolje poznao cak i popricate. Znaci nije to bas tako crno kao se oce ocrnit. Ti sam pises da si prosao i sito i reseto u Hr pa si ziv i zdrav (bar su prsti zdravi za pisanje :D )

Znaci nije to bas tako crno kao se oce ocrnit. Ti sam pises da si prosao i sito i reseto u Hr pa si ziv i zdrav (bar su prsti zdravi za pisanje :( )

pa crno je bilo 1991-1996 i vrijeme je ucinilo svoje (mada kod mene ne) a danas je naravno bolje stanje, samo upitaj se zasto su odjednom isti oni koji su se povampirili 1991 odjednom okrenuli misljenje i poglede na to vrijeme ?

Nisam prosao sito i reseto jer bilo je puno gore drugima nego meni ali vidio sam i dozivio dovoljno da zna kao mislite i disete ;)

Prsti su ostali citavi (ali ne i zubi ;) ), to je istina ali ponekad bi dao i ove prste da mogu one druge rane sa duse izbrisati .....a da sam kojim slucajem bio

negdje drugje u toj vasoj "lijepoj" a ne u Istri, onda ne bi ti Zeljo pisao danas ovdje nego jedino tamo gore; s visine ;)

Lako je izgraditi sve ona materijalna dobra sto su se srusila ali ono sto ste srusili i sto je ostalo na dusi i savjesti to se vise ne da izgraditi.

A inace da pitas i one u Zadru, Sibeniku, Sisku ....sve ce oni reci isto kao i ti Manitu_, "nikad nije bilo nikakvih medunacionalnih problema"

a vidis jednu stvar, znas koliko ih je poginulo s tvoje strane a sdruge ne znas 8)Zasto ??

Jer te ne interesira, jer se ne obazires na njih, jer su oni nesto manje vrijedni, jer ih u podsvjesti mrzis i bas te briga ko im prijeti, pali .....

Istina ce kad tada isplivati na vidjelo, koliko god se vi trudili to prikriti i pokazati u vasem boljem svijetlu samo kakav ce vam biti

tada obraz.... ::)::)

Da ne bude kao u mom slucaju, kad sam sreo jednog od mojih "inspektora" koji su me malo ispitali ;)pa mi pognute glave onako u prolazu

rece samo izvini .

E vidis Manitu_, malo je prekasno za izvinjenje; jer da sam imao ista pri ruci i da sam bio u drugoj sitauaciji napio bi mu se krvi za sve

ono sto sam prosao i jos gore sve ono sto je ostalo kao rana na meni.

Pa bi mu mozda i ja rekao izvini, pa da ga onda upitam za zdravlje .......Ali neka, kolo srece se polako okrece i nikad se ne zna u kojem smjeru ;)

Lako je izgraditi sve ona materijalna dobra sto su se srusila ali ono sto ste srusili i sto je ostalo na dusi i savjesti to se vise ne da izgraditi.

Jer te ne interesira, jer se ne obazires na njih, jer su oni nesto manje vrijedni, jer ih u podsvjesti mrzis i bas te briga ko im prijeti, pali .....

Eto ispada da smo samo mi srusili ,a nase nije nista sruseno. Dali netko sa druge strane ima duse i savjesti priznat da se rusilo.

Naravno da me zanima broj poginulih, samo iskreno ne znam taj broj. One koje sam poznavao dobro svi su zivi,a dalje ne znam velika je opcina bila.

Kazes da ih u podsvjesti mrzim . Evo sam malo razmislio i mogu ti reci da nisi u pravu :(

Eto ispada da smo samo mi srusili ,a nase nije nista sruseno

pravis se tupav ili me to podj...s Manitu_ ???

Naravno da me zanima broj poginulih, samo iskreno ne znam taj broj.

uglavno da znas broj svojih a ove druge ko j...e :)

Evo sam malo razmislio i mogu ti reci da nisi u pravu

reci ti sta god hoces ali sumljam da ti geni tako govore ;) u ostalo da te malo podsjetim na tvoj pogled stvari:

Prvo se nama sve srusilo , pa se onda vama sve srusilo.

jel vas to uci vasa vjera ::(::)

da smo mi imali ovakav stav nakon 1945 sta mislis sta bi ostalo od te vase proklete NDH i gdje bi te danas bili.

Eeeee... Manitu_ , Manitu_ bolje da ti jednu lulu popusis mozda onda budes ljude gledao i cjenio po nekim drugim

karakteristikama a ne po naciji ;)nene.gif\" title="ne ne" />

Pa istina Zeljo, muž mi nije imao ni kuću ni zemljište u selu Paljuv ali je sa njim bilo momaka koji JESU BRANILI SVOJA ZEMLJIŠTA I KUĆE ali ono što je sigurno to je da oni od kojih je poginuo definitivno nisu branili svoje kuće i zemljišta ( to znam sigurno jer sam imala prilike razgovarati sa njegovim kolegama iz postrojbe a i vidjela neke osobne dokumente vojika iz Gline, Petrinje i još nekih gradova koji su stotinama kilomerara udaljeni, prema tome....

Do kraja 1991. je bilo mnogo jedinica JNA, kombinovanog gografskog/nacionalnog sastava, koje su ratovale na strani Srba, a protiv HV. Koliko je tacno birgada JNA ratovalo u Hrvatskoj, ne znam, ali broj ne bi trebalo da je veci od recimo 30-ak birgada (za svakui opstinu Krajine po dvije). Granice RSK uspostavila je sila JNA.

Nacionalni sastav JNA u Hrvatskoj bio je mjesovit - manje- vise svi sem Hrvata i Slovenaca. Kolike su gubitke imali, ne znam, ali ne treba pretjerivati sa gubicima - akcije su vodjene protiv slabijeg neprijatelja i masovnom upotrebom artiljerije. Moral jedinica odrzavan je relativno visokim sve dok nije zaokruzena teritorija Krajine, a tada je pocelo povlacenje.

Paralelno sa JNA, osnovane su brigade teritorijalne odbrane. Teritorijalci su bili ustrojeni po principu: jedna opstina - jedna brigada! Samo u izuzetnim slucajevima brigada je isla van svoje opstine; ili kao ispomoc drugim brigadama, ili ako nije imala front na teritoriji svoje opstine. Ova situacija je npr. dovela do toga da su gradovi poput Knina i Dvora na Uni (koji nisu imali front ka HV na teritoriji svojih opstina, ili su ga imali razmjerno malo) bili jako omrazeni za vrijeme rata, a jedinice iz tih gradova proglasavane nepouzdanima (iz razloga jer nisu branili "svoje" opstine). Organizacija SVK ja opstinskom principu pokazace sve svoje negativne strane u operaciji Oluja (kada bi proboj fronta ja jednoj tacki dizao front i po 20 kilometara uokolo, jer je do pojedinaca u okolnim jedinicama dolazilo do panike zbog zabrinutosti sta ce biti sa njihovim selom).

Gubici teritorijalnih jedinica - brigada SVK tokom rata bili su veci od gubitaka JNA iz dva razloga: SVK je u ratu bila preko cetiri godine, a JNA oko 6 mjeseci; JNA je u ratu ucestvovala u vrijeme kada je HV bila najslabija (dok je JNA imala najbolje naoruzanje).