Mutilic09

Operacija Maslenica 1993

Recommended Posts

Koliko je tacno birgada JNA ratovalo u Hrvatskoj, ne znam, ali broj ne bi trebalo da je veci od recimo 30-ak birgada (za svakui opstinu Krajine po dvije). Granice RSK uspostavila je sila JNA.

Nikada nije bilo trideset brigada JNA u Krajini,taj broj je daleko manji.

Pa istina Zeljo, muž mi nije imao ni kuću ni zemljište u selu Paljuv ali je sa njim bilo momaka koji JESU BRANILI SVOJA ZEMLJIŠTA I KUĆE ali ono što je sigurno to je da oni od kojih je poginuo definitivno nisu branili svoje kuće i zemljišta ( to znam sigurno jer sam imala prilike razgovarati sa njegovim kolegama iz postrojbe a i vidjela neke osobne dokumente vojika iz Gline, Petrinje i još nekih gradova koji su stotinama kilomerara udaljeni, prema tome....

Gospođo pričamo o jednoj vrlo osetljivoj temi.U operaciji Maslenica,tačno je da je postojao jedan određeni broj dobrovoljaca iz Srbije i iz Republike Srpske,ali najviše je bilo Krajišnika jer je taj prostor branio 7. severnodalmatinski korpus (pretpostavljam da Vam naziv ne znači ništa,ali ipak da znate).

Druga stvar-ja ne volim one priče tipa oni ovo,mi ono (nije rat crno-bel,već šaren)...Ili,mi smo branili svoj prag dok nas napadaju horde zla (ta priča važi i za Srbe i za Hrvate)...Vi kažete da oni koji su ubili Vašeg muža nisu branili svoje domove...Dobro,neka bude tako.Ali šta da npr. Srbi iz Krajine kažu za Medački džep gde su ih napadali razni strani plaćenici i slično.Da li su ti stranci branili svoj državu,i to u Lici?!

Treća stvar-tačno je da su Banijci i Kordunaši učestvovali u borbama 1993. na prostoru Dalmacije,ali ne znam šta želite reći sa tim.Pa i Hrvati iz Slavonije su te godine bili u Dalmaciji.To je normalna pojava u ratu da se jedinice sa jednog prostora dovode na drugi (u ovom slučaju i Hrvati Slavonci i Srbi Banijci i Kordunaši su dovedeni da ojačaju jedinice u Dalmaciji).

Ja sam 30 brigada naveo kao neku krajnju granicu preko koje mislim da nije realno da ih je bilo vise. JNA je procentualno najvise bila zauzeta na istoku (Vukovar) i pogotovo jugu (Dubrovnik); za svako ovo ratiste sumnjam da im je trebalo vise od nekoliko brigada - Dubrovnik se vise branio istorijom nego stvarnom vojskom. Na Baniji je ujesen 1991. stvarno bilo dosta JNA, ali sumnjam isto da je bilo vise od nekoliko brigada (mislim da je broj uporediv sa snagama teritorijalne odbrane, potonjeg Banijskog korpusa SVK, a teritorijalci su imali 4 brigade). Nisu sve jednice JNA bile ni jednako angazovane u ratu (mnoge jedinice koje su bile stacionirane u okolini GLine, po srpskim selima, sumnjam da su i dosle do ratista). Ucesce JNA u ratu u Hrvatskoj jeste, gledano na ukupnu duzinu rata, jedna epizoda od 4-5 mjeseci, istina bolna epizoda gledano sa HR strane (prakticno svi zlocini, paljevene i pljacke su se tada desili).

Poslje 91., JNA (odnosno novostvorena JA) u Hrvatskoj je ostavila logisticku podrsku (visoki oficiri, tehnicko osoblje, ljekari) u vidu nekoliko stotina ljudi. Formalno su bili pod komandom SVK, mahom su bili ljudi iz Srbije, rodom sa podrucja Krajine.

U Istocnoj Slavoniji ostali su Badza, Arkan i kompanija, sumnjam da je bilo vise od 200 ljudi - mahom nisu ni ratovali, vec su bili na drugim poslovima (sjeca sume, nafta, itd.).

Po jedinicama SVK je bilo istinskih dobrovoljaca is Srbije, ali to su bili pojedinci.

Ponekad su dolazile citave jedinice dobrovoljaca/"dobrovoljaca" (cetnici, mobilisani Krajisnici po Srbiji...) - sve je to bilo krathog daha i trajalo po nekoliko dana.

U ispomoc je, kao regularna dobrovoljacka jedinica, dolazila jedinica Vukova sa Vucjaka, 1993 godine na Maslenicu. Odmah se stavila pod komandu nadleznih starjesina. jedinica je brojala oko 200 ljudi.

Kapetan Dragan je vise puta dolazio i odlazio iz Krajine. Jedinica kojom je komandovao bila je specijalna jedinica MUP-a Krajine, i sumnjam da je ikad bilo vise od 100 ljudi ukupno (racunajuci Krajisnike, bilo Bosance, Srbijance, Hrvate u jedinici).

Dolazio je i Legija 94/95 na Bihac (niko tada nije ni cuo za Legiju, nego je jedinica koja je tad dosla - to su inace bili, kasnije ce se saznati, pripadnici JSO -, a koja se inace bavila nekakvom kontrolom i koordinacijom izmedju Srba i Fikretovih snaga kolokvijalno zvana Crna Legija).

Kad zbrojimo sve (logistika+dobrovoljci+Arkan+Vukovi+JSO), to je oko 1000, sumnjam vise od 2000 ljudi tokom citavog perioda. Pritom su samo istinski dobrovoljci odlazili na ratiste kontinuirano u duzem periodu, sve drugo je bilo ili privremeno ratovanje ili pozadina.

Da u Pridrazi kod Benkovca znam to,navodno su posade oba tenka u panici zbrisale kad je tridesetak nasih uslo u ulicu u kojoj su bili,tako je neka prica bila ne secam se vise gde sam to procitao u pitanju su bile posade otockog bataljona HV ili tako nesto.

Kao prvo, sudionik sam VRO "Maslenica", bio sam u SJP i branio sam svoju državu. U mojoj jedinici nismo imali niti poginulih niti ranjenih. Koliko znam probili smo prvu crtu obrane, nakon koje je došla zapovjed za prekidom akcije.Navodno je bio dogovor, jer ste mogli kapitulirati tada a ne 1995. godine. Zato pustimo priče i vaše i naše, neka pričaju živi svjedoci.

Kao prvo, sudionik sam VRO "Maslenica", bio sam u SJP i branio sam svoju državu. U mojoj jedinici nismo imali niti poginulih niti ranjenih. Koliko znam probili smo prvu crtu obrane, nakon koje je došla zapovjed za prekidom akcije.Navodno je bio dogovor, jer ste mogli kapitulirati tada a ne 1995. godine. Zato pustimo priče i vaše i naše, neka pričaju živi svjedoci.

Аман администрацијо лик се хвали да је учествовао у агресији на нашу Крајину! Шта чекате?! Бришите га! Не само упис него цео профил "nickname"!

П.С. Знам да смарам, али морам...нервира ме толерисање усташа (не хрвата, него усташа као што је овај) на Крајишком форуму.

.Navodno je bio dogovor, jer ste mogli kapitulirati tada a ne 1995. godine. Zato pustimo priče i vaše i naše, neka pričaju živi svjedoci.

nickname,ja nisam učesnik akcije tako da to znatno umanjuje moje reči.Na čemu ti temeljiš svoju tvrdnju da bi Krajina pukla 1993.Evo ovde na sajtu imaš za download "Dnevnik jednog obaveštajca".Pisao ga je čovek kojem su poznate mnoge stvari...

E,sad šta on kaže za Maslenicu:

1.) napad je očekivan (ali mobilizacija SVK nije urađena što je van svake pameti)

2.) HV je napadao stihijski i neorganizovano (što se i meni čini,ali kao što sam već rekao nisam bio tamo)

3.) general Novaković (u to vreme komandant GŠ SVK) nije držao komandu u svojim rukama i naređenja su nametana odozgo (možda je i to objašnjenje za izostanak protivudara od strane SVK)

Ajd skini tu knjigu pa daj svoj komentar na opis događaja.

P.S. I sam Oleg Valecki (Rus koji je učestvovao kao dobrovoljac u ratovima 91-95) izražava sumnju oko događaja 93.

Navodno je bio dogovor, jer ste mogli kapitulirati tada a ne 1995. godine. .

I vi ste ujaci mogli 91.kapitulirat,al svi znamo za dogovore tudjman-milosevic pa eto niste kapitulirali !

Od 91-95 sve je to bio dogovor,a obicni vojnici jedni drugima probijali linije i crte zar ne ?

Za nickname

Kazes probili ste prvu crtu odbrane,pa ti si neki veseljak,he he he,ako si ucestvovao kao sto kazes onda sigurno znas da nije bili nikakvih crta odbrane,ni ja nisam ucesnik ali toliko znam.

Kao prvo, sudionik sam VRO "Maslenica", bio sam u SJP i branio sam svoju državu. U mojoj jedinici nismo imali niti poginulih niti ranjenih. Koliko znam probili smo prvu crtu obrane, nakon koje je došla zapovjed za prekidom akcije.

SJP (Specijalna jedinica policije) nije u operaciji "maslenica" probijala prve "crte" po Dalmaciji,nego HV.

SJP je 22.01.1993. masakrirala 22 pripadnika SVK na Velebitu (Mali Alan).I ti si bio medju njima zar ne ?

Zar SJP nisu imale posebna dodatna imena, npr. SJP "Osa", SJP "Grom"...

Na dan 22.01.1993. vojska krajine (SVK) nije drzala prvu liniju odbrani ni jedan jednini metar. Sve je drzala tzv. granicna policija. Ta policija je bila formirana od pripadnika SVK, na dobrovoljnoj bazi, i bila je brojcano manja nego sama vojska (ne znam koliko je pripadnika imala; ja racunam da je bila upola manja od vojske po brojnoj snazi). Policajci su dobili i legitimacije koje su im davale klasicna policijska ovlastenja, prilagodjena vremenu rata (mogucnost hapsenja, pretresa kuca...). Po mirovnom sporazumu, trebali su da imaju samo lako naoruzanje - pistolje, sto nikada nije sprovedeno, tako da su nosili svoje uobicajeno vojnicko naoruzanje - kalasnjikove. Od teskog naoruzanja, policija je mogla da koristi pjesadijsku artiljeriju, odnosno minobacace 82mm.

Isti dan kada je poceo napad, proglasena je opsta javna mobilizacija i ponovo je uspostavljen vojni rezim u Krajini, koji je vazio do kraja rata.

Napad jeste na neki nacin bio ocekivan. Jedan vod sa podrucja glinskog je novu 1993. godinu recimo docekao sa samo 7 ljudi na polozaju, a normalno je bilo valjda oko 20 - policajci su inace dobar dio vremena na granici provodili 4, a kod kuce samo 2 dana; kao posljedica hronicnog nedostatka ljudi planirano je da polozaje ponovno preuzme vojska.

Koliko se sjecam, nikakav napad od strane HV nije preduzet van velebitsko-dalmatinskog podrucja sve do septembra i Medackog Dzepa. Operacija Maslenica je bio proboj hrvatskog koridora na jug. SVK je vec u drugom mjesecu ponovo izbila na Novidragsko more, ali prijasnje pozicije nisu uspostavljene nikada. Epilog je bio u ljeto, sa onim cuvenim potapanjem pontonskog maslenickog mosta minobacaskim granatama, od kojih ni jedna nije pogodila sam most.

Na Velebitu je sa hrvatske strane položaje držala njihova specijalna policija,tako je bilo sve do kraja rata.95 u "oluji" Gračac je zauzela specijalna policija.

Svaka županija je imala svoju jedinicu SJP.Recimo u Sisačko-moslovačkoj županiji su to bile "ose" kojima je baza bila u Sisku.Ali su za vrijeme rata išli na teren,a to je npr.Velebit.

"Grom" nije bila SJP,nego 2.gardijska brigada HV.

22.01.1993. je njihova specijalna policija iz zasjede masakrirala 22 pripadnika SVK,iz 9.gračačke brigade ako se ne varam.

Evo da se i ja javim i da kazem nesto o Maslenici, HV je imala 500 poginulih u toj akciji i to je razlog sto oni nikada nece to priznati!!!!!

Samo 4 GBR 159 poginulih a onaj ko se potrudi moze da pronadje mnogo detalja na netu o njihovim gubicima i to po jedinicama(postrojbama).

Podatke od 500 poginulih sam dobio od HV oficira prije godinu dana.

Daj se ti potrudi ,pa pronadji po netu te gubitke. Bas me zanima taj podatak za 4 .gbr.

Od 91-95. 4. gbr je imala 194 poginulih.

Imenom i slikom imas ih ispisane u spomen sobi .

Ako je vjerovati tom podatku od 159 poginulih na Maslenici , onda je cijeli rat na drugim ratistima poginulo 35 vojnika 4 gbr.

Daj se ti potrudi ,pa pronadji po netu te gubitke. Bas me zanima taj podatak za 4 .gbr.

Od 91-95. 4. gbr je imala 194 poginulih.

Imenom i slikom imas ih ispisane u spomen sobi .

Ako je vjerovati tom podatku od 159 poginulih na Maslenici , onda je cijeli rat na drugim ratistima poginulo 35 vojnika 4 gbr.

Znaci za ceo rat ta brigada je imala 194 poginula,1991 dok su jos bili ZNG,pa onda 92 ratovali po Hercegovini oko Sujice pa operacije u dolini Neretve i dubrovacko zaledje,pa 93 Maslenica,pa 94 Bosna tj Dinara,Staretina pa 95 opet Dinara,Grahovo,Knin,Dalmacija,pa iste te 95 Jajce,Sipovo,Mrkonjic i sve to i sva ta teritorija sa samo 1994 poginulih hm hm hm? Ili podatak od 194 nije tacan nego je mnogo veci ili je tacan ali su vecina tih operacija u kojoj je ucestvovala ta brigada bio p.. dim odnosno oni ozbiljnog rata nisu vodili.

Mornar,ajde ako ti nije mrsko izbaci podatke o gubicima jedinica HV do kojih si došao.Koliko sam shvatio iz tvog pisanja ti imaš otprilike podatke za svaku jedinicu HV-a posebno?

P.S. Jesi ti pre bio ulogovan na ABG forumu?

Da,Kanarinac bas je i meni to palo na pamet jel to isti Mornar sa avijacije isto tema o Maslenici koliko se secam taj je bio tenkista i bio je u Kasicu pa drze jesi ti taj?

Jedno je rat , a drugo je dnevna propaganda (nebitna strana) za dnevno politicka zbivanja. Recimo to je ovako.

Danas je pokusan proboj na djelu linije x brigade. Odlucnoscu i hrabroscu nasih vojnika ,napad je odbijen , uz velike gubitke u ljudtsvu i tehnici. Neprijatelju su naneseni toliki gubitci da se dugo nece moci oporaviti.

Takvih pisanja je bilo sa oba dvije strane koliko hoces u to vrijeme.

Ako postoji spomen soba za 4. Gbr i u njoj imena i slike 194 poginulih, pa gdje su ostali i po kojem kriteriju nisu na tom popisu. MIslim da to nema smisla lagati i skrivati jedan dio . Ako dojde roditelj od poginulog i vidi da nema njegovog sina na popisu ,niti njegove slike, kako to njemu objasnit , da je njihov sin medju onima za koje se ne smije znati.

U ratu se jos i moglo kalkulirat zbog morala i ostalog ,ali sad nema smisla skrivat.

U ratu se jos i moglo kalkulirat zbog morala i ostalog ,ali sad nema smisla skrivat.

Apsolutno se slažem sa tobom Manitu,ali evo ti jednog primera koji se tiče operacije "Vihor" (propalog forsiranja reke Kupe 91.)...Na ovom forumu (ako se ne varam to je bilo na podforumu "Pokidane veze") se javljao jedan čovek iz Hrvatske i raspitivao se za telo jednog hrvatskog vojnika koji je poginuo u toj operaciji.Taj vojnik koji je poginuo se prema dokumentima MORH uopšte ne spominje da je poginuo ili nestao u toj operaciji.I šta sad?Kažeš rodbina bi se oglasila...A šta ako im iz MORH-a diskretno saopšte da ne rade to jer bi mogli imati problema.

Evo drugi primer:

ja II svetski rat (borbe na Istočnom frontu 41.-42.) kao laik proučavam već godinama unazad i često posećujem ruske forume na kojima se skupljaju profesionalni istoričari koji pišu članke i knjige.Oni sami kažu da su gubici za pojedine operacije i dan-danas nepoznanica.Pazi od II svetskog rata je prošlo 65 godina...

Nego da se vratim na Maslenicu:i ja lično mislim da su gubici 4. GBR od 159 poginulih preuveličani,ali je dosta ljudi koji su učestvovali u toj akciji sa hrvatske strane pisalo po raznim forumima kako su zvanični gubici HV-a od 127 poginulih (prema objavi MORH-a) umanjeni,a srpski (u HR se daju pšodaci od 490 poginulih) opet povećani.Uostalom to je bio slučaj i sa knjigama u bivšem SSSR-u (sad je situacija malo drukčija)-gubici Nemaca su se povećavali do besvesti,a Crvene armije smanjivali ili zataškavali.

Pazi,sam Davor Marijan (po mom mišljenju jedini hrvatski istoričar koji se trudi biti objektivan) u svojoj knjizi Oluja piše da je knjigu radio prema zvaničnim podacima MORH-a i da postoje dokumenti kojima nije imao pristup.

Treća stvar koja mi je dosta indikativna oko Maslenice...Kako to da u Hrvatskoj nije napisana niti jedna stručna knjiga o toj operaciji?Očigledno da nešto ne štima.