Mutilic09

Operacija Maslenica 1993

Recommended Posts

Jel zna ko o kakvim se Italijanima radi?

VESTI

1) * Izvor: POLITIKA - 25. mart 1993.

U benkovackom hotelu "Aserija" juce je novinarima prikazana ogromna

kolicina zarobljenog oruzja i vojne opreme, koju je specijalna jedinica

Vojske RSK zaplenila u bici za selo Skabrnja, petnaestak kilometara

jugozapadno od Benkovca.

Kapetan Dragan u ulozi konferansijea rekao je da su u ovoj uspesnoj

akciji krajinski specijalci pomerili front tri i po kilometra napred i

zauzeli selo Skrabrnju.

Na izlozbi u benkovackom hotelu moglo se videti pet bestrzajnih topova

madjarske proizvodnje, pet minobacaca kalibra 82 mm madjarskog i

jugoslovenskog porekla i tri minobacaca 62 mm. Prikazane su i ogromne

kolicine zarobljene municije, bombi, vojne opreme, mitraljeza, raketnih

bacaca, pistolja i drugih ratnih rekvizita. Zarobljenim oruzjem i

opremom mogu se naoruzati dve cete vojnika...

Kapetan kaze da na zarobljenim paketima hrane stoji oznaka "UNICEF -

Zagreb - via Sarajevo". Jedna grupa hrvatskih vojnika je zarobljena, a

druga satnija 159. brigade hrvatske vojske, naglasava Kapetan, vise ne

postoji. Odgovarajuci na novinarsko pitanje, Kapetan Dragan je potvrdio

da se medju dobrovoljcima u Benkovcu nalazi grupa Italijana i da ce se

uskoro formirati italijanska ceta Srpske vojske Krajine.

Kad je zauzimana Razovljeva glava Kordunaski tenkovi su davali podrsku ali nisam siguran za pjesadiju ali sam siguran za Kordunaske tenkove m 84 koji su odradili 80% posla jer su zbog blizine i preglednosti Razovljeve glave iz pravca Skorica bukvalno gadjali hrvatske vojnike jednog po jednog a tu im je poginuo komandir cete Denis Spika is Sukosana.

Preneseno sa forum.hr:

U svezi svega napisanog što se odnosi na Škabrnju, dijela povijesti, i sutrašnjeg dana MOMP ¨Ugljan-Dugi otok¨ iz sastava HRM, neka se zna da je dana 25.01.1993. oko 17.50 sati, 3. vod satnije MOMP pod zapovjedništvom Đanija Tomana zauzeo položaje u Senju a 1. vod satnije MOMP, ojačan protuoklopnim odjeljenjem iz satnije 53. b MDP , pod zapovijedanjem Vojmila Stamaća zauzima položaje u Škabrnji, sa zadaćom djelovanja prema neprijateljskom uporištu na Ražovljevoj glavici. Vod b MDP preuzeo je položaje u s. Babin Dub.

Sljedećeg dana, 26.01. u suradnji s postrojbom puk. Filipovića, osvojen je položaj na Ražovljevoj glavici i području Ambara. Napadom je zapovijedao zapovjednik satnije MOMP-a, satnik Denis Špika. Čitav dan neprijatelj snažno djeluje po R. glavici iz MB i VBR-a. Jakoj vatri su izloženi i ostali položaji u Ambaru, Škabrnji, Prkosu i Senju. Preostalo ljudstvo b MDP uvedeno je na ove ugrožene položaje, kao i ljudstvo s položaja Babin Dub ( predali su položaje domobranskoj postrojbi ).

Dan 27.01. u 08.00 primljena je zapovijed od zap. ZP Split sa IZM Zadar o prebacivanju MOMP (od početka bez jedne satnije ), ojačanog satnijom (bez jednog voda od početka ) b MDP na područje Novigrada. Tijekom dana stare položaje je trebalo predati 2. i 3. b 7. pukovnije. Neprijateljsko djelovanje, osobito po Ražovljevoj glavici je pojačano od jutarnjih sati, pa satanik Špika traži jaču topničku potporu topništva sektora, a zbog ojačavanja položaja, Špika sa 1. vodom i pratećim vodom MOMP kreće prema Ražovljevoj glavici. Tijekom prebacivanja na položaje, izloženi su stalnoj vatri iz MB, pa je sat. Denis Špika, pogođen gelerom u glavu na mjestu preminuo, a ranjeni su zamjenik zap. satnije Nikola Žuvić, zapovjedik 1. voda Vojmil Stamač i 6 vojnika iz b MDP ( Opuhać, Marović, Matić. Domazet,Oman i Ostojić ). Trpeći jaku vatru, uz nedostatnu topničku potporu, sa poginulim i ranjenim zapovjednicima i ostalim vojnicima, ljudstvo se povlači sa Ražovljeve glavice u Škabrnju. Tijekom izvlačenja spašeni su svi ranjeni, ali tijelo poginulog Špike, s motorolom i dokumentima veze nisu uspjeli izvući. Gubitak Ražovljeve glavice bio je i gubitak dominantnog položaja, a zbog ostavljenih dokumenata, odmah je trebalo mijenjati sve dokumente i prilagoditi sustav veze na velikom području djelovanja u akciji Maslenica.

Kao prvo, sudionik sam VRO "Maslenica", bio sam u SJP i branio sam svoju državu. U mojoj jedinici nismo imali niti poginulih niti ranjenih. Koliko znam probili smo prvu crtu obrane, nakon koje je došla zapovjed za prekidom akcije.Navodno je bio dogovor, jer ste mogli kapitulirati tada a ne 1995. godine. Zato pustimo priče i vaše i naše, neka pričaju živi svjedoci.

MA ***** TI MRTVO I ZIVO, TVOJE IME, PREZIME I NADIMAK!! DA VAM NIJE BILO UN POMOCI I DA NISU PRESJEKLI SRPSKE VEZE I LINIJE NIKADA NE BIH USPIJELI DOCI DO NASIH VOJNIKA NA MALOM ALANU 22. JANUARA 1993! DA SI BRANIO SVOJU DRZAVU KAO NASI VJERNI SRBI NE BIH KLALI LJUDE I IZIVLJAVALI SE NAD NJIMA KAO ZIVOTINJE! MOJ OTAC JE IZGUBIO SVOJ ZIVOT TAMO ****** TI HRVATSKU ********! EVO JA SAM TI SVJEDOK DUSMANE!

KO PUSTI USTASU DA SE PRIJAVI NA KRAJINA FORCE?? BICE DA TE SAVJEST JEDE ZMIJO OTROVNA!! CEKAJ CEKAJ DOCE BRZO DAN I BICE TI JOS TEZE U SMRTI NEGO U ZIVOTU BJEDO JADNA! A NI TVOJOJ DJECI NECE BITI BOLJE!!!

Koliko vidim o dosta događaja se govori paušalno, Islam Paljuv i Kašić su jezgra cjele bitke . Akcija je značajna u toliko štoje prvi put na obje strane bilo oružja te nije bio JNA, svakako priznanje ravnokotarskim srbima koji su dostojni protivnici # rekao bi narod krv ne zabiljena# ali ishod je ipak bio drugačiji.

Bitka se oduljila jakim otporom VRSK te odmaranjem udarnih brigada HV nije imao vremena za daljnji prodor,prijetile su sankcije što Hrvatskoj nije bilo u interesu! Danas bi počastio posadu Zisa iz Biljana koja je pojavom sunca tukla sve redom i budila sve na položajima sa obe strane hahahahahaaaa

Akcija je značajna u toliko štoje prvi put na obje strane bilo oružja te nije bio JNA.

Jel mozes da kazes po cemu je jos bila znacajna ova akcija,na pr.na dan napada i prvih dana uopste odnos snaga oruzja kad ste i uzeli to sto ste uzeli?

Zašto su se ovi heroji razbešali u odudnom trenutku za Krajinu ?

REPUBLIKA SRPSKA KRAJINA VOJNA TAJNA

KOMANDA 7. KORPUSA STROGO POVERLJIVO

Str. pov. br. 30-924

16. 02. 1993. godine

Dnevni borbeni

izveštaj. –

GLAVNOM ŠTABU VS RSK

– OPERATIVNI CENTAR –

1. Artiljerijska dejstva neprijatelj je izvodio iz pravca Dubravica po rejonu Vujci, Velika

Glava. Artiljerijska dejstva vršio iz pravca Jasenica, Maslenice i Posedarja po širem rejonu

Grgorci, Ramići i Barabe, zatim artiljerijska dejstva su vršena iz Islama Latinskog prema

Biljane Donje i Zemuniku Gornjem. U nekoliko navrata pokušao je vršiti pešadijski proboj

iz Novigrada.

Na svim linijama dodira vrši utvrdjivanje i postavljanje minskih prepreka. Na većem delu

vojišta vrši grupisanje i dovlačenje novih snaga i sredstava. Na ostalim delovima vojišta

otvarao provokativnu vatru iz pešadijskog naoružanja.

2. U svim jedinicama 7. K prioritetno se radi na podizanju borbene gotovosti. Deo jedinica

realizuje planiranu obuku, deo je angažovan na fortii kacijskom uredjenju zemljišta

pravljenjem skloništa, zaklona i vatrenih položaja. Deo jedinica nastavlja sa borbenim

dejstvima na odredjenim pravcima. Komandant i organi komande su u stalnom obilasku

jedinica.

U poslednja dva do tri dana došlo je do većeg broja osipanja dobrovoljaca iz 92. mtbr –

OG-1.

Dobrovoljaca iz Arkanovih “TIGROVA” napustilo je 450, “Vukova” sa Vučijaka 244, iz

Kosmeto-Topličkog odreda 107 i pripadnika civilne milicije iz Banije 73; što do sada iznosi

874 borca. Mislimo da tendencija osipanja nije konačna, očekuje se i narednih dana.

Organi bezbednosti otkrili su medju dobrovoljcima iz Beograda jednog pripadnika ZNG,

koji je 29.01.1993. godine iz Rijeke prešao u Krajinu sa ciljem da se “bori” u našim

jedinicama. Isti je završio obuku za diverzantska dejstva. Preduzete su mere na izolaciji

istog.

U 75. mtbr postoji 9 zarobljenika muslimanske nacionalnosti koji će biti premešteni u

Sabirni centar za zarobljenike u Trbounju.

Podneta je KP414

protiv dobrovoljca Hornung Stevice zbog ranjavanja našeg borca, priveden

je u Okružni zatvor Knin.

Grupe vojnih obaveznika upadaju u hrvatske kuće, vrše pljačku, a ima pokušaja i silovanja.

za KOMANDANT-a

pukovnik

Milan Đilas

Bilo je i još njih što su otišli sa fronta u opštoj bežaniji u kritičnom trenutku ...

Komanda OG-1 STROGO POV.

Bezbedonosno obavještajni organ br. ev. ______

Str. pov. br. 3-727

14. 02. 1993. g.

GŠ SV RSK

Bezbedonosno obavještajni organ

397

Niža vojno-liječnička komisija.

398

Komanda 7. korpusa

Dana 14. 02. 1993. g. iz borbe na pravcu Pridraga Novigrad izvučena je BG-3 (bataljon za

intervenciju) iz Knina. Razlog izvlačenja iz b/d je odmor i sredjivanje. Mesto odmora bilo je

predvidjeno u Karinu Donjem. Borci nisu prihvatili mesto za odmor, već su tražili da idu u

Knin. Ispred komande OG-1 radi ubedjivanja potrebe da ostanu u Karinu išao je pukovnik

Bursać.

399

Isti nije uspeo da nagovori borce da ostanu, te je stupio u vezu sa komandantom

OG-1 puk. Tanjga.

400

Pukovnik Tanjga je odobrio na predlog pukovnika Bursaća, da istim

odobri odlazak u Knin dva dana, s tim da ostave borbena sredstva šta isti nisu prihvatili već

su neorganizovano sa b/s krenuli za Knin u 17.20 sati.

Prilikom povratka pojedinci su otvarali vatru.

Ova jedinica je došla na područje Benkovca 07. 02. 1993. g. Prema kazivanju komandanta

bataljona poručnika Glušica Božo, 27 boraca je dezertiralo, 4 poginula i jedan nestao i

jedanaest ranjenih.

Ovakvim ponašanjem boraca dovedena su u pitanje buduća planirana borbena dejstva.

Sve ponudjene alternative BG-3 i OG-1 (da se vrate za dva dana i da ostave sva kolektivna

naoružanja) nisu prihvatili. U zoni b/d ostao je komandant por. Glušica401

dok su sve

rezervne starješine otišle i ako je naredjeno da ostanu u Karinu. Ovo je jedan od slučaja sa

kojima se komanda OG-1 svakodnevno suočava.

Major

Prlić Damjan

nisu se baš iskazali u borbi...

Puk. Tanjgi

Brojno stanje sastava OG-1

Brojno stanje sastava OG-1 sa današnjim danom iznosi:

– 92. mtbr 4.907

– 7. mpoap 660

– Banijski bataljon 440

– Kordunaški odred 120

– Raketna grupa 181

– Korpuska grupa 60

– Odred milicije Knin-Benk. 280

6.648

Neke napomene i problemi:

1. U odnosu na 10. 2. 1993. godine brojno stanje OG-1 je smanjeno za 1.087

(7.735:6.648). Naime, zona odgovornosti OG je ispražnjena. Tu imamo u vidu: 450 Tigrova

Arkana, 244 Vukova, 107 prip. Kosmetsko-Top. odreda, ostalo (286) su dobrovoljci, a danas

i sutra idu 73+54 milicijska sastava sa Banije.

2. Brojno stanje 92. mtbr:

Trenutno brigada ima: 4.907 ljudi. Ali se i to topi;

Najkritičnije je u 1. mtb. Od 780 ljudi u pregledu za ishranu, bataljon jedva da broji

280 boraca, od čega je oko 200 na položajima.

Preduzeli smo preko organa Benkovac da se ovaj problem ublaži.

17.2.1993. god.

Puk. Škorić

evo još heroja...

GŠ SRPSKE VOJSKE RSK STROGO POV.

Bezbed.-obavešt. organ br. ev.________

Str. pov. br. 43-2

20. 02. 1993. godine

IKM GŠ SV RSK

Bezbed.-obav. organ

Od Uprave bezbednosti vojske SRJ dobili smo podatke:

“Raspolažemo podacima da se medju dobrovoljcima odreda SRS “Dragi Lazarevi

Velebitu nalazi veći broj ličnosti devijantnog ponašanja spremnih na klanje, silov

kradju. Pripadnici ovog odreda nisu se stavili pod komandu vojske RSK.

S tim u vezi medju borcima i mesnim stanovništvom prisutan je strah zbog ba

ponašanja ekstremista SRS u njihovim redovima.

Željko Ražnatović – Arkan, komandant svojih jedinica navodno plaća po 5000 DM,

ne interesuje odbrana teritorije, već zauzimanje Zadra radi pljačkanja tamošnjih banki

i deviza.

Informacija vam se dostavlja radi provere podataka i preduzimanja mjera u cilju spreča

navedenih devijantnih ponašanja. O saznanjima izvestite UB GŠ VJ”.

Sa tekstom u celosti upoznati komandanta GŠ.

NAČELNIK

pukovnik

Čedomir Gagić, [v.r.]

ja sam konkretno , zbog bežanije Vukova u odsudnom trenutku sa svojom grupom ostao u ustaškom okruženju u Kašiću.

Zbog toga sam izgubio dvojicu pravih boraca na pravcu Pržine - kota 212 - crkva, a nas ostalih 11 (4 ranjena) se jedva uzvukli .

Mi smo u dogovoru s tim kerovima sa Vučjaka, trebali prvi neopaženo ući iza ustaških redova i napraviti dernek kada Vukovi ujutro krenu. sve je bilo dogovoreno dan prije. Tokom noći smo mi ušli iza ustaša, a Vukovi se razbežali ujutro.

Jebe* njih i onog im Milankovića, koji je želijo rukama izgurati tenk iz blata...pa kako neće poginuti s tako šupljom glavom.

Tako su najebali i Klempo i njegovi kad su im Arkanovci nestali usred akcije

sve su to bile pi*ke, jedini pravi su bili neki momci iz 92. mtbr benkovačke ali komadanti su im bili katastrofa od prvog do zadnjeg.

Svi ovi kerovi iz Prnjavora, Arkanovi ubice, četnici-koljači su ustvari počeli da beže još 13.02. 1993, a mi smo se borili već mjesec dana bez stanke i još mjesecima poslje.

oni su shvatili da neće da imaju što da kradu, pale i siluju jer su mislili ući u Zadar. Samo su zato i došli.

da su došli braniti Krajinu ond bi ostali i ne bi bežali ko kerovi podvijenog repa

G. vevu, a koja ste vi jedinica bili?

Po kazivanjima koja sam ja slušao, od raznoraznih "posebnih", "specijalnih", ili, zovite ih već kako hoćete, grupa, najveće simpatije su zadobili baš Vukovi sa Vučjaka, dok Arkanovi nisu ostali u prijatnom sjećanju.

I ko su bili, za Boga miloga, pripadnici Kosmetsko-topličkog odreda ??? ? "Četnici" ili?

Postojanje nekakvih paralelnih grupa sigurno nije dobro za akciju.

Eto iz tog izvj. puk. Tanjgi vidimo gore nekakvo brojno stanje oko 1500 ljudi (banijski bataljon 440 ljudi (!!!); moguće je, ali mislim da nikada u jednom trenutku banijski korpus nije slao toliko ljudi), a čak sedam(!) različitih komandi. I sad tu treba organizovati napad.

Pa opet je jedna tako šarolika grupacija uspjela, ne znam tačno koji je to bio datum, da u toku jednog prijepodneva osvoji dva-tri sela (jedno je bilo selo Barabe), i to pod stalnom artiljerijskom vatrom; preko 20 mrtvih su imali (znam da je tad tzv. banijski bataljon imao 3 poginula). (Uzgred, to je bilo samo dan ili dva nakon čarke između Vukova i Arkanovih (i zarobljavanju dva Arkanovca), a sve se dogodilo zbog jednog zaista bezrazložnog šamara u banijskom bataljonu.)

Sve je stvar dobrog vođenja, koordinacije...

Ja ti kažem što su meni Vukovi napravili, a ni drugi koji su išli sa Arkanovcima nisu bolje prošli, ako npr. Klempina ekipa iz BZI.

Ja sam bio 92. Benkovačka.

Banijci su nam dovezli tenkova T-84 i pokazali se ko dobri tenkisti, baš je Milanković pogođen kraj tog tenka.

Ovi šta kažeš da su osvojili Baraba, oni su osvojili dva tri zaselka Pridrage a ne sela, tu su bili Arkanovci i BZI ali većih pomjeranja linije ipak nije bilo.

S njihove strane su to branili neki iz otočke brigade , uglavnom su bježali i ostavljali tenkove.

Da ti pravo kažem ne shvaćam ko su ti kordunaši bili, možda četnici a bilo ih je posebno prema Velebitu. Takvi su haračili bez kontrole ali nisu se borili za zemlju.

te kordunaše je Martić svečano postrojio u Knini negdje oko 5.2.1993., sjećam se da smo slušali na radio i mislili ovi dolaze da nas spase

Kakve simpatije, o čemu ti pričaš, kakve simpatije može skupiti netko tko bježi samovoljno sa fronta, njih 250 ? I ostavlja suborce u okruženju...

To su naši mitovi nastali poslje rata, koji nemaju veza sa onim danima rata . mitovi nastali da opravdamo vlastite poraz. Lako je danas pametovati o januaru 1993.

Nevezano za operaciju Maslenica,treba nešto reći o ovoj dokumentaciji koja je postavljena...Ta dokumentacija se objavljuje u Hrvatskoj u formi zbornika dokumenata (do sada izdano 10 knjiga),izdavač je Memorijalni centar Domovinskog rata.

E sada šta je problem...Ta dokumentacija je dozirana i to se vidi od prvog do poslednjeg dokumenta.Praktično je zarobljena sva dokumentacija korpusa (osim 11. korpusa i njemu potčinjenih jedinica koje ima malo što je i logično,jer je tu reč o dokumnetaciji koja je išla od korpusa prema GŠ u Knin) i brigada.U razgovoru sa rođakom koji je bio na štabnoj i kasnije komandnoj dužnosti u jednoj od jedinica,tada TO RSK,nakon pokazane dokumentacije iz jedne od knjiga,krenemo mi da preteresamo...I lepo čovek meni kaže kako zna šta nije izvučeno,odnosno šta je zarobljeno.I kaže on meni kako je tačno prikazana dokumentacija koja ide u prilog samo hrvatskoj strani,nigde nema dokumenata o uspešnim dejstvima njegove jedinice ili o zločinima sa hrvatske strane koji su registrovani od komande njegove jedinice,nema dokumenata koji regulišu postupke prema zarobljenicima ili civilima u zoni borbenih dejstava.Ništa!A u knjizi su također prikazali dokument koji nema nikakav značaj (izveštaj načelnika veterinarske službe njegove jedinice).

Da se vratim na Maslenicu (odnosno zbornik dokumenata).Reč je o knjizi broj 7.Ne mogu da shvatim čime se rukovodila (ako se izuzmemo doziranje sa jasnom namerom radi stvaranja šire slike) radna grupa (ili pojedinac?) koja je vršila odabir i uvrštavanje dokumenata u knjigu.Ispušteni su neki značajni dokumenti koji su mogli da govore o određenim namerama GŠ SVK.Nema dokumenata o operativnoj grupi Velebit,odnosno OG-2 koja je funkcionisala kratko (nekoliko dana),ali upravo iz razloga što je reč o operativnoj grupi (krupnoj formaciji) to je moralo biti prisutno.Moralo je također biti više dokumenata iz Ličkog korpusa,jer je njegova 9. gračačka brigada bila na spoju sa dalmatinskim korpusom i uzimala ograničeno učešće u borbenim dejstvima.Nasuprot tome,daje se dokument načelnika artiljerije drniške brigade koji nema nikakav značaj.

Da ti pravo kažem ne shvaćam ko su ti kordunaši bili, možda četnici a bilo ih je posebno prema Velebitu. Takvi su haračili bez kontrole ali nisu se borili za zemlju.

te kordunaše je Martić svečano postrojio u Knini negdje oko 5.2.1993., sjećam se da smo slušali na radio i mislili ovi dolaze da nas spase

Da ti nisi pobrko Kordunaše,sa ovim četničkim dobrovoljcima iz kosmetsko-topličkog odreda ?

Kordunaši nisu bili četnici kolko mi je poznato,već pripadnici SVK !

Vevu, ti si sve pobrkao.Tenkovi M 84 su stigli sa Korduna a ne sa Banije.A Kordunaskih jedinica je bilo od pocetka same akcije pa do kraja.Moj prvi komsija je poginuo u mjestu Paljuv, gdje je poginulo jos 5 Kordunasa,5 dana nisu mogli do njih i izvukli su ih bas nasi Kordunasi i to jedva,bili su pripadnici milicije.A brat mi je pricao da su isli u osvajanje Razovljeve glave (ili tako nesto).

nije on nista pobrkao nego ovo radi smisljeno

taj navodni "srpski veteran" se ustvari javlja iz Zadarskog sveucilista

zato cemo ga ljepo poslati na dopunsku nastavu

Gro jedinica koje su stizale sa Banije ili Korduna (ne znam jesu li Ličani i Slavonci dolazili), su bile redovne jedinice SVK. U žargonu to se zvalo odlazak na ispomoć.

Prinicp je bio jednostavan: ako ste npr. u prvom vodu prve čete prvog bataljona, onog dana kada dolazi do smjene na ratištu samo vas obavjeste da, zajedno sa nekoliko drugih vodova, idete na smjenu u Dalmaciju. Obično se radilo tako da se vojnici puste kući na to jedno posljepodne, pa onda ujutro rano kreću. Sljedeću smjenu idu neki drugi vodovi, i tako redom. Tako je bar bilo u glinskom kraju. Koliko je takvih smjena bilo, ne sjećam se tačno. Od ljudi koje ja znam, svako je u Dalmaciji bio bar jednom, neki su išli i po dva, a znam i slučaj jednoga koji je čak tri puta išao.

Doduše, u vezi sa rasporedom onih koji će ići, komandanti brigada i bataljona su, malo je reći, zafrkavali, tražeći neprekidno da im se čitavi vodovi javljaju kao "dobrovoljci", umjesto da sami sastave raspored i izdaju naređenje (što im niko, ili bar većina vojske, nije sporila).

G. vevu, mogu samo da Vam izjavim saučešće za gubitke drugova i prijatelja. Naravno da Vam oni koji su vas ostavili na cjedilu toga dana ne da ne mogu biti u lijepom sjećanju, naprotiv.

Detaljni ratni put Vukova sa Vučjaka nikada nisam proučavao, i ustvari znam samo tih nekoliko crtica, ispričanih od ljudi (Banijaca) koji su ih gledali i viđali tokom masleničkih operacija.

"Simpatije" prema njima su bile u smislu usperedbe sa drugim "specijalnim" grupama, jer Vukovi navodno nisu bili nadmeni prema redovnim jedinicama SVK, dok su naprotiv Arkanovi stalno igrali ulogu nekakve "policije" u jedinicama, kao da su oni nadljudi i nad-Srbi (ovoj konstataciji pridodajem za trenutak i lična svjedočenja najobičnijih građana o kapetanu Draganu, za ono nekoliko dana što je bio u glinskom kraju 1991., da je isto odavao utisak najobičnijeg, nenametljivog čovjeka, sa kojim slobodno možete popričati; a malo ko bi bio oduševljen "razgovorom" sa Arkanom).

Kakvi su bili kao borci, ne znam, kako vidim znali su i da zbrišu, ali su i ginuli. Kanda su se klonili "prljavih poslova" i zločina kakvim su obilovale sve "specijalne" grupe svih ex-YU vojski.

U pogledu tog konkretnog dana i napada na selo Barabe koje sam spominjao:

Napad je izvršen, ali položaj nije utvrđen. Napad je predvodio nekakav komandant, i to tenkovima, a pješaci su trčali uz/za njima. Ko je mogao da izdrži tempo koji su forsirali tenkovi, spasio se, jer su bili izloženi jakoj artiljerijskoj vatri. Oni koji su poginuli, poginuli su njaviše od artiljerije. Banijci nisu svi učestvovali u napadu, ali neki jesu (poginula su, koliko se sjećam, dvojica, i mislim da su oba bili malo stariji ljudi od 40+ godina). Do kraja dana čitav je taj predio postao ničija zemlja (oko ponoći je jedna grupica boraca SVK - tri/četiri čovjeka - kamionom išla da kupi poginule). Kako se dalje razvijala situacija, ne znam.

ma vidi ti Uje Vevu ??? kamuflirao se pa dosao da radi diverzije medu srpske redove :[|

Alo hoces malo k...c ustasa >:( pa zar si zaboravio da Krajisnici znaju vas geneski kod ;)

a imaju i ljek za njega :<|