grom

Ponovo o slučaju Kapetan Dragan

Recommended Posts

Vrlo je simptomatično da su takvi zločini (ubijanje civila) bili još po nekim selima u dalmaciji u samom početku rata. Moram lično reći da smo se tada svi zgražali kad bi čuli za takve zločine...ali što je vrlo interesantno da niko skoro niko nije znao ko je te zločine počinio, a pošto su se desili na srpskoj strani nama se i pripisivalo i pripisuje.

Gde god je bio u mešanim sredinama kakav takav suživot tu je "neko" vešto izrežirao neki zločin protiv civilnog stanovništva. Jedan od takvih zločina pripisuje se sada i kapetanu draganu mislim za zločin u selu gde mu je bio kamp za obuku  bruška).Među ubijenim je bio i poneki srbin koji je štitio ili bio prijatelj sa ubijenima, to neznam. Prljav je ovaj sukob bio da ne kažem rat. Zato ga mnogi pa i ja sam smatram, da je bio građanski rat.

Svakako da je svaki rat prljav,a pogotovo gradjanski.

Nazalost i s nase strane su radjeni zlocini i nema tu mjesta teorijama zavijere. Na prostoru Krajine su mnogi zlocini sa srpske

strane pocinjeni zbog nerasciscenih dugova iz 2.svj.rata. Mnogo Srba je u onom ratu pobijeno od ustasa,a poslje rata mnogi zlocinci nad Srbima su izbjegli sud i pravdu. 91 je bila idealna

prilika za naplatu duga. Ko sto to uvijek biva vecinom su nastradali oni koji nisu s nicim imali veze.Sto se tice Lovinca i Raduca nisu to bile nikakve mjesane sredine,vec je Lovinac bio ustasko selo,a Raduc cetnicko. Stoga neke stvari nisu iznenadjenje bar ne za mene.

Kapetan Dragan ostaje iza rešetaka

Županijski sud u Splitu razmatrao slučaj Dragana Vasiljkovića osumnjičenog za ratne zločine. U pripremi proširenje advokatskog tima u slučaju da se protiv njega podigne optužnica

KAPETAN Dragan Vasiljković, koji je osumnjičen za ratne zločine u Hrvatskoj, naredna tri meseca ostaće u pritvoru, potvrdio je u sredu portparol Županijskog suda u Splitu Damir Romac. Njegov advokat Slađana Čanković dobiće pismenim putem odluku sudija, a već je u pripremi i proširenje advokatskog tima ako optužnica bude podignuta.

- Kako sada stoje stvari, to je za očekivanje – kaže Čankovićeva. – Meni se javila supruga Dragana Vasiljkovića, gospođa Nada Lukić i odmah nakon razgovora sa njom otišla sam u zatvor u Splitu, gde je smešten otkako je doveden u Hrvatsku.

Slađana Čanković otkriva da porodica kontaktira i sa drugim advokatima kako bi se stvorio veći tim koji će se uključiti u odbranu. Za sada ona, kako kaže, “proučava spis koji je izuzetno opsežan i nakon toga će krenuti sa aktivnom odbranom”.

- Kapetan Dragan se ne žali na uslove u zatvoru i drži se veoma dobro – nastavlja Čankovićeva. – Psihički je posve stabilan, a prema njemu se odnose kao i prema svim zatvorenicima. Nije do sada koristio nikakvu privilegiju, jedino što je veoma teško proveo vruće leto. Kupio je, što zatvorske vlasti dopuštaju, televizor i ventilator. Kao i svi drugi ima pravo na dvočasovnu šetnju zatvorskim krugom, ali se iz bezbednosnih razloga pazi da ne dolazi u kontakt sa onima koji su u zatvoru na Bilicama.

U pravnim krugovima dosta se spekuliše ko bi sve na kraju mogao da bude član pravnog tima, pa se spominju i poznata imena splitskih advokata Vinka Ljubičića i Jadrana Franćeskija. Oni imaju iskustva u sličnim predmetima, ali se ne izjašnjavaju hoće li da se uključe u odbranu. Slađana Čanković kaže da nije imala dileme hoće li prihvatiti odbranu, a da je i u stalnom kontaktu sa Vasiljkovićevom suprugom u Australiji.

- Danas je to mnogo jednostavnije, jer se čujemo i vidimo putem interneta – kaže Slađana. – Kako sam tek preuzela predmet, ne mogu mnogo detaljnije da govorim, osim da kao profesionalac nisam imala dilemu da li da se uključim u odbranu.

Ona je za “Novosti” na kraju izjavila da očekuje “dugu i komplikovanu pravnu borbu”.

SUKOB SA ZAKONOM

U Hrvatskim medijima ime Kapetana Dragana gotovo da se više i ne pominje. Kada je objavljena informacija da će ga zastupati Slađana Čanković, koja je ujedno i prvi advokat kojeg je izabrala porodica, pojavile su se i vesti da je bivša zamenica predsednik Veća srpske nacionalne manjine u Zagrebu i sama imala problema sa zakonom. Osuđena je zbog krivotvorenja službene isprave.

Večernje novosti, 07.10.2015.

Kapetan Dragan pronašao odvjetnicu:

Vasiljkovića brani dužnosnica Srpskog nacionalnog vijeća

Nakon tri mjeseca, koliko je po službenoj dužnosti bio branitelj Dragana Vasiljkovića, poznatijeg u javnosti kao Kapetan Dragan, splitski odvjetnik Darko Stanić od prošlog je petka “razriješen dužnosti” njegova odvjetnika.

Naime, kako neslužbeno doznajemo, Vasiljković je prije četiri dana potpisao punomoć kojom preuzimanje svoje obrane predaje u ruke zagrebačkoj odvjetnici Slađani Čanković. S obzirom na to da je Vasiljković, doznajemo, duboko “zaglibio” u financijskim problemima, zanimalo nas je tko će financirati troškove obrane nakon što je protekla tri mjeseca država plaćala odvjetnika po službenoj dužnosti.

– Da, istina je da sam ja dobila potpisanu punomoć, no još je nisam predala u spis. Moram fizički doći u Split i preuzeti predmet te se upoznati s njim. Što se tiče zastupanja, još traju pregovori s dvojicom kolega, jednim iz Zagreba i jednim iz Splita, koji bi se pridružili obrani, tako da zasad ne mogu iznositi nikakve detalje o tome.

Isto tako, što se tiče financiranja obrane, također vam zasad ne mogu ništa detaljnije govoriti jer i o tome još traju pregovori. A što se tiče vaše konstatacije da Vasiljković nije “u dobre s novcima”, mogu samo reći da to nije ni čudno jer je već 10 godina u zatvoru, pa je to i logično – ljubazno nam je kazala njegova nova odvjetnica Slađana Čanković.

S obzirom na to da je ona zamjenica predsjednika Vijeća srpske nacionalne manjine u Zagrebu, zanimalo nas je ima li ta udruga ikakve veze s njezinim angažmanom u Vasiljkovićevoj obrani.

– Ne, ovo je moj privatni profesionalni angažman kao odvjetnice i ovo nema nikakve veze sa srpskom zajednicom ni sa SNV-om. Ja sam u SNV-u Zagreb, što je udruga građana, kao građanka, i to nema veze s mojim profesionalnim djelovanjem – kategorična je bila Čanković.

Podsjetimo, Vasiljković je, nakon što je tijekom sudskog postupka 10 godina proveo u Australiji, početkom srpnja ove godine napokon izručen Hrvatskoj te se nalazi u istražnom zatvoru na splitskim Bilicama. ŽDO Split, kao nadležno tužiteljstvo za ratne zločine, sumnjiči ga da je kao zapovjednik Jedinice za posebne namjene u sastavu paravojnih srpskih postrojbi, odnosno zapovjednik Nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih postrojbi “Alfa”, postupao protivno odredbama Ženevskih konvencija, odnosno da je tijekom lipnja i srpnja 1991. u zatvoru na Kninskoj tvrđavi te tijekom veljače 1993. u Bruškoj kod Benkovca mučio, zlostavljao i usmrćivao zarobljene pripadnike Hrvatske vojske i policije.

Također, sumnjiči ga se i da je tijekom srpnja 1991. u Glini, u dogovoru sa zapovjednikom tenkovske jedinice JNA, izradio plan napada na policijsku postaju u Glini te prigradsko naselje Jukinac, sela Gornji i Donji Viduševac, a potom i njihovo zauzimanje.

Tijekom tog napada su, prema sumnjama tužiteljstva, oštećeni i uništeni civilni objekti, stanovništvo je natjerano na bijeg, pljačkana je njihova imovina te su ubijeni i ranjeni civili, od kojih i jedan strani novinar.

Naknadno je šibensko Županijsko državno odvjetništvo u Šibeniku podnijelo zahtjev za proširenje istrage zbog sumnje da je odgovoran za ratni zločin protiv zarobljenika i civila od sredine 1991. i početkom 1992. na području Knina.

Prvotna istraga protiv njega vodila se u Šibeniku, no u rujnu 2010. godine Vrhovni je sud odlučio da se postupak formalno premjesti u Split.

VLADIMIR URUKALO

Uhićen još 2006.

Vasiljković je još 2006. godine uhićen u Perthu i od tada je bio u ekstradicijskom zatvoru. Na slobodi je bio 2009. i početkom 2010. godine, a nakon toga je, na temelju odluke Vrhovnog suda, ponovno uhićen.

Australska je vlada u studenome 2012. donijela odluku da će Kapetana Dragana izručiti Hrvatskoj, nakon višegodišnjeg pravnog natezanja i Vasiljkovićevih pokušaja da ospori hrvatski zahtjev za izručenjem podnesen 2005. godine.

On je uspio odgoditi izručenje 2013. godine, kad je sutkinja australskog suda prihvatila njegovu žalbu kojom je tvrdio kako je u Australiji imao nepravedan proces zbog proceduralnih pogrešaka koje su suprotne Ženevskim konvencijama. No, Vrhovni sud Australije odbacio je njegovu žalbu i dopustio izručenje Hrvatskoj.

Slobodna Dalmacija, 05.10.2015.

Почиње суђење Капетану Драгану

SK.eu – 20.09.2016

Почиње суђење Капетану Драгану

Сплит – У Жупанијском суду у Сплиту данас почиње суђење Драгану Васиљковићу, познатијем као Капетан Драган, које ће, судећи по акредитацијама, пратити новинари из цијелог свијета.

Васиљковић је оптужен за ратне злочине 1991. и 1993. године, а он ће се, како је потврдила адвокат Слађана Чанковић, поново изјаснити да се не осјећа кривим.

С обзиром на то да је десет година провео у притвору, уколико Савјет за људска права УН тако одлучи, Васиљковић би могао бити пуштен да се брани са слободе.

Адвокати Слађана Чанковић из Загреба и Горан Цветић из Београда поднијели су раније представку Комитету за људска права Уједињених нација против Аустралије и Хрватске због нелегалности екстрадиције из Аустралије у Хрватску, као и због незаконитости десетогодишњег притвора у те двије земље. Посебно се истиче повреда права на слободу и безбједност личности, као и прекомјерно трајање претпретресног притвора. Васиљковић је оптужен за ратни злочин над хрватским војницима и цивилима током рата у Хрватској.

Poznato je da hrvatske službe prate i ovaj portal. Meni je također jasno da su oni (SOA) postavljali i pitanja na ovom forumu na koja su im naivni članovi KF dostavljali odgovore ne vodeći računa kako o sebi tako i o Draganu.

Ima među nama Krajišnicima puno Čeda Čolovića, vodite računa šta i s kim pričate.

Čudi me da nije bilo topika o tom nesretniku (ČČ) na ovom portalu. Niko ni riječi???

5 hours ago, sreckovuk said:

Čudi me da nije bilo topika o tom nesretniku (ČČ) na ovom portalu. Niko ni riječi???

Pitaj forumaša kapetana što se neće predstavit ?! ;D

Branio sam Jugoslaviju 

J. KERBLER | 20. septembar 2016.

Dragan Vasiljković u sudnici             Pixsell

Dragan Vasiljković u sudnici Pixsell

OVO Jadransko more, koje je sada vaše, bilo je i moje. A zamislite sudija da vama sada neko oduzme vaše more. Odgajan sam na filmovima Veljka Bulajića. Voleo sam Jugoslaviju i nju sam branio. Ovo je u utorak u splitskom Županijskom sudu rekao Dragan Vasiljković, na početku procesa za ratne zločine za koje je optužen.

Na pitanje sudije Damira Romca oseća li se krivim, Kapetan Dragan je odgovorio: “Apsolutno ne”.

– Optužnicu u potpunosti razumem, ali je ne prihvatam. Nisam zločinac – rekao je Vasiljković.

Suđenje protiv njega je započelo uz neverovatne mere obezbeđenja. Još od nedelje Split se priprema za suđenje Kapetanu Draganu, pa je čak aktiviran i podzemni tunel koji vodi do sudnice. Zgradu suda, 24 časa pre početka suđenja, opkolile su jake policijske snage, među kojima su bili i specijalci. Svi koji su želeli da uđu u sudnicu morali su da se akredituju, a zatim prođu tri kontrole. Pregledana su dokumenta i kontrolisano je unošenje metalnih stvari. Suđenje je izazvalo i veliku pažnju inostranih novinara, a prisustvovali su mu i predstavnici ambasada Srbije i Australije. Tužilaštvo zastupaju Živana Beroš i Sandra Pavlović-Lučić iz Županijskog državnog odvetništva u Šibeniku, a odbranu Slađana Čanković i Tomislav Filakovac. Vasiljkovićevi advokati uložili su i predstavku Veću za ljudska prava UN, traživši da se njihov klijent brani sa slobode.

Kapetan Dragan na sud je doveden u lisicama. Vidno je smršao nakon problema sa srcem koje je nedavno imao. Ugrađen mu je stent, ali su lekari dali mišljenje da može početi suđenje. Prolazeći kraj novinara Vasiljković se blago nasmejao na pozdrav. Nikakvih incidenata nije bilo na samom početku suđenja, a na početku obraćanja sudu Kapetan Dragan je rekao da je ponosan na svoje specijalce “Knindže”.

– Nisam branio veliku Srbiju, već Jugoslaviju – istakao je Vasiljković. – Agresiju na Jugoslaviju počinili su domaći izdajnici i strani plaćenici. Zločin je počinjen prema meni, jer sam već 11 godina u zatvoru, bez ijednog dokaza da sam odgovoran za ratne zločine za koje me tereti hrvatsko pravosuđe. Uz sve to optužnica je dignuta tek nakon deset godina.

Vasiljković se tereti za ratne zločine na Kninskoj tvrđavi sredinom 1991. godine

12%20kapet%20dragan%20(2).jpg

U jednom trenutku kada je Vasiljković optužnicu proglasio “komičnom i bezobraznom” intervenisao je sudija rečima: “Nemojte da vređate”. Na to je optuženi odgovorio da nije imao takvu nameru.

– Više od 30 odsto Hrvata bilo je protiv razbijanja Jugoslavije, a ja nisam upoznao Srbina koji je branio veliku Srbiju – nastavio je svoje izlaganje Vasiljković. – Sve je to meni montirano, a svedoci su dali lažne iskaze. To je kriminal, jer ja sam bio branitelj svoje domovine Jugoslavije koje više nema. Pitajte i zarobljenike iz Knina, svi su govorili lepe reči o meni. Tu nije bilo ratnih zločina, nisam ih učinio.

Vasiljković se osvrnuo i na život u Australiji i kazao da Hrvati tamo uz slike Ante Gotovine imaju i njegovu. Kapetan Dragan je u dvadesetominutnom obraćanju zamerio i hrvatskoj štampi da ga lažno prikazuje.

Tužiteljstvo ga tereti da je počinio ratne zločine sredinom 1991. godine u Kninu, u zatvoru na tvrđavi, a da je u februaru 1993. godine u Bruškoj kod Benkovca mučio zarobljenike. Isto tako u optužnici piše da je 1991. u Glini izradio plan napada na policijsku stanicu kada su oštećeni mnogi civilni objekti, a poginuo je i jedan strani novinar.

ISKAZI 40 SVEDOKA

SUĐENjE Kapetanu Draganu se nastavlja 18. oktobra u Splitu. Inače, ceo predmet sadrži više od 40.000 stranica teksta. Očekuje se da će sud da ispita 40 svedoka koje je predložilo tužilaštvo, a još uvek nema potpunog spiska odbrane.

NEMA PRITUŽBI

KAPETAN Dragan i dalje nema pritužbi na uslove u splitskom zatvoru Bilice, gde ima isti tretman kao i svi drugi. I u zatvoru je pojačana kontrola i bezbednost na samom početku suđenja kako bi se izbegao svaki mogući incident.

" – Nisam branio veliku Srbiju, već Jugoslaviju – istakao je Vasiljković. – Agresiju na Jugoslaviju počinili su domaći izdajnici i strani plaćenici. Zločin je počinjen prema meni, jer sam već 11 godina u zatvoru, bez ijednog dokaza da sam odgovoran za ratne zločine za koje me tereti hrvatsko pravosuđe. Uz sve to optužnica je dignuta tek nakon deset godina."

Auuu ???

Jugoslavija se branila u sloveniji, a u hrvatskoj se branio srpski narod. Iznenadjen sam ovom pravnom taktikom obrane i da je takvu obranu kapetan dragan prihvatio. Ajde uzecemo da je "tajming" pocetka sudjenja slucajan ;D

3 minutes ago, cvrcak said:

" – Nisam branio veliku Srbiju, već Jugoslaviju – istakao je Vasiljković. – Agresiju na Jugoslaviju počinili su domaći izdajnici i strani plaćenici. Zločin je počinjen prema meni, jer sam već 11 godina u zatvoru, bez ijednog dokaza da sam odgovoran za ratne zločine za koje me tereti hrvatsko pravosuđe. Uz sve to optužnica je dignuta tek nakon deset godina."

Auuu ???

Jugoslavija se branila u sloveniji, a u hrvatskoj se branio srpski narod. Iznenadjen sam ovom pravnom taktikom obrane i da je takvu obranu kapetan dragan prihvatio. Ajde uzecemo da je "tajming" pocetka sudjenja slucajan ;D

Zemljacino , kad tones i za slamku se vatas . . .

Svejedno je komicna optuznica .

Pa bio im je toliko puta na dohvat ruke . . .

Cak i u Hagu . . .

21 minutes ago, grom said:

Zemljacino , kad tones i za slamku se vatas . . .

Svejedno je komicna optuznica .

Pa bio im je toliko puta na dohvat ruke . . .

Cak i u Hagu . . .

Sto komicnija optuznica to lakse oboriva. Veliki broj medija prati sudjenje, ne za nista 8)

2 minutes ago, cvrcak said:

Sto komicnija optuznica to lakse oboriva. Veliki broj medija prati sudjenje, ne za nista 8)

Postujem doista tvoju sposobnost komunikacije i znanje , ali zemljacino , dzaba ti to u danasnje vreme  . . .

Svi Srbi , optuzeni u Hagu su imali medije na procesima pa dzaba . . .

Nema vise istine , istina je ( nakaradno ali istinito ) dobila cjenu . . .

A i ne znamo lagati i nesloga . . .

To je zlo koje ce nas u grob leci . . .

1 hour ago, cvrcak said:

I Šešelj :]]

Ајде, паметан си чоек, ваљда си до сада схватио да је он њев.

On 21-9-2016 at 6:25 PM, cvrcak said:

I Šešelj :]]

Ne diraj mi " cara " . . .

On je jedini koji ne laze . . .

A i moj pobro kuvar , kad mu je corbuljak sprema u zvjezde ga je kova , a sad . . .

Hahahahahahaha , ja se upisa od smjeha . . .

Vidite kako nas narod ima nesto u sebi sto ne mogu objasniti ni oni najveci poznavaoci . . .

Ja se bojim , da ce mo mi Srbi ipak preteci . . .

Sve sto nas vise zatiru mi sve vise prkosimo . . .:]]:}\/:<| i .ebemo li se .ebemo . . . cak nam i na tome zavide . . . sto to , radimo sami sebi . . .

Hahaha:]]

Ajde malo informacija iz prve ruke, nije njima tamo ni toliko loše u Splitu....imaju solidne uslove za život, to i nije tipičan zatvor nego pritvorska jedinica  nešto slično kao Hag....

E sad što se tiče Kapetanovog cimera za njega apsolutno ništa nemaju da bi ga mogli osuditi, i pored brojnih napakovanih tkzv slučajeva uglavnom je sve pobijeno...čak što više cimera brani hrvastki advokat i poprilično pošteno odrađuje svoj posao......

Za kapetana Dragana nemam info, ali nadam se da i njemu nemaju šta toliko strašno nakalemiti....čovjek je odrađivao čist vojnički posao....

2 hours ago, grom said:

Ne diraj mi " cara " . . .

On je jedini koji ne laze . . .

A i moj pobro kuvar , kad mu je corbuljak sprema u zvjezde ga je kova , a sad . . .

Hahahahahahaha , ja se upisa od smjeha . . .

Vidite kako nas narod ima nesto u sebi sto ne mogu objasniti ni oni najveci poznavaoci . . .

Ja se bojim , da ce mo mi Srbi ipak preteci . . .

Sve sto nas vise zatiru mi sve vise prkosimo . . .:]]:}\/:<| i .ebemo li se .ebemo . . . cak nam i na tome zavide . . . sto to , radimo sami sebi . . .

Hahaha:]]

Да сам му ја кува не би има 230 кила живе ваге. ?

On 22-9-2016 at 9:26 PM, kuvar said:

Да сам му ја кува не би има 230 кила живе ваге. ?

Hahaha 

Tanko bi ka.io . . .